ONZE. FILMKRONIEK CINE FLORA SPEELT Parkstraat, 1 3 Benjamino Gigli in Moederlied Het suikerrantsoen blijft ongewijzigd Gemeente Langemark Uitdeeling der Rantsoenzegels Burgerlijke Stand van Langemark Burgerstand van Elverdinge Leest en verspreidt HET YPERSCHE HET YPERSCHE 29 -8 -1941 Er zijn nog altijd veel menschen verslingerd op poli tiefilms. De belangstelling ervoor schijnt zelfs nog te stijgen en het aantal prenten van dien aard dikt dan ook aan. Veel wordt er niet van gevraagd. Voortreffe lijk spel en een goede intrigue die maar op het einde haar oplossing vindt. We geven hier, ten gerieve van den lezer, het scenario nagenoeg zooals het ons mede gedeeld wordt. Men zal zien dat daar wel jets interes sants kan van gemaakt worden en dit werd gedaan ook. Een natte, gure Novemberwind veegt door de straten. Zware wolken schieten voorbij de maan. Een eenzame villa staat in het halfdonker van een park. De vensters zijn volop verlicht. De villa draagt het nummer 13 (natuurlijk Langzaam en voorzichtig sluipt een man in een lichte jas naar de villa. Het is Mike, een gentleman- inbreker. Hij blijft voor een open venster staan en luistert. Een mannenstem probeert een vrouw, die hij met Evelyne aanspreekt, te overtuigen. Hij houdt van haar. maar zij wil niets van hem weten. Wie is deze Evelyne Mevrouw Dr. Evelyne Schratt is een jonge en charmante vrouw, die door alle mannen het hof wordt ge maakt. Zij geeft vanavond een feestje. In den wintertuin zitten Dr. Eiken en de tooneelspeler Nordau. Uit een gesprek vernemen wij, dat Evelyne's groote liefde dood is. Wilhelm!, haar eerste man, was een ontdekkingsreiziger. Het schijnt, dat hij aan een bloedvergiftiging door een kleine verwonding van een pijl gestorven is. Dr. Schratt, haar twee de man, is ook aan zijn einde geko men onder geheimzinnige omstan digheden. In het salon dansen Evelyne en Radzin, de man die zoo juist met haar een hoogloopende discussie' had. Ook nu is de toon niet veel beter. Het schijnt of Radzin een specialen invloed op haar heeft, dat hij iets van haar weet... Een ge heim 1 Aan de bar zitten Molander, een Zuid-Amerikaansche farmer, en inspecteur Marquadt. Ook- zij heb ben het over de gastvrouw. Zij schijnen jaloersch te zijn op Rad zin. Na den dans houdt barones Bornegg, Evelyne staande«Wat wil Radzin van u hebben Hij wil met me trouwenant woordt Evelyne. Zij ijlt naar Dr. Eiken; zij vertelt hem, dat Radzin haar in zijn macht heeft, omdat zij hem vroeger het geheim vertelde, dat zij beiden slechts ken den. Evelyne gaat naar haar kamer, waar Molander, die in het geheim met haar verloofd is, haar opzoekt. De barones Bornegg gaat naar de garde-robe om zich wat op te frisschen Onachtzaam legt zij hare ju- weelen op de tafel. Op dit oogenblik komt Radzin, en de barones maakt van deze gelegenheid gebruik, hem te verwijten, dat hij Evelyne het hof maakt. Overi gens is Evelyne met Molander verloofdvoegt zij er nog aan toe. Molander, die juist in den gang voorbij kwam, hoorde den laatsten zin. Beneden gaat het feest zijn gang. Allerlei gezel schapsspelen volgen elkaar op. Dr. Eiken laat het licht uitdraaien om een goochelkunstje ten beste te geven. Een gil klinkt in de duisternis De barones schreeuwt dat men hare juweelen gestolen heeft, en op hetzelfde oogenblik komt de knecht, bleek en ontdaan, de trappen afgeloopen Mijnheer Radzin is vermoord. Tijdens het nu volgend onderzoek blijkt dat iedereen verdacht kan worden van den moord. Molander is ver dwenen. Een paar uur la^er komt hij pas terug en ver klaart van het geheele geval niets af te weten. Hij moet echter bekennen, dat hij met Evelyne in haar ka mer was en dat hij getuige was van den twist tusschen de barones en den vermoorde. Inspecteur Marquardt ontdekt Mike, den inbreker, tusschen de aanwezigen. Maar wat Mike te vertellen heeft, maakt de zaak nog ingewikkelder. Intusschen heeft men het wapen van de misdaad gevonden. Het is een vergiftigde pijl van dezelfde soort waardoor de eerste man van Evelyne het leven verloor. De ernstige verdenkingen rusten op Molander. Toch laat inspecteur Marquardt zich niet door den schijn be driegen. Hij zal het raadsel oplossen, den dader ontmas keren. Niet Mike, niet Molander zijn de daders... maar iemand waarvan men het niet zou hebben verwacht. Het happy end is natuurlijk dat Evelyne en Mo lander elkaar terugvinden. Olga Tchechowa is zooals steeds verrukkelijk en fijn. Medespelers zijn o. a. Hilde Hildebrand en Ivan Pe- trovitch. We meenen dat maar weinig menschen nog niet van Benjamino Gigli hebben gehoord of hem zelf hoorden zingen. Gigli is een van de beste zangers ter wereld. Sommigen zeggende beste. We hebben niet veel moeite om hej te gelooven. Maar misschien hebben an deren hierover een verschillende meening. De film heeft sedert haar ontstaan spoedig beslag gelegd op de groote zangers. Er was nochtans dikwijls een groote struikelsteenhet tekort aan dramatisch talent bij den zanger. Men kan nu eenmaal niet alles hebben. Toch weten enkele van die beroemde zangers voor treffelijk hun plan te trekken. Onder dezen tellen we gelukkig Gigli. We kregen reeds vroeger enkele films met hem te zien. We bedoelen vooral Vergeet mij nieten Ave MariaElk ervan heeft bij ons een onvergetelijken indruk gemaakt, niet zooveel door het spel doch wel door het gegeven en vooral door den persoon van Gigli in die rollen. Want meer nog dan voor andere acteurs, moeten dergelijke zangers, die maar in de film optreden voor hun stem, een rol krijgen die aan hun persoon beantwoordt. Het komt er immers niet op aan de zan ger achtereenvolgens enkele liedjes te laten zingen en terwijl hij dat doet hem te fotografeeren om daarna de opgenomen strooken aaneen te plakken en als film aan het publiek voor te stellen. Er moet iets insteken. An ders kan het publiek even goed voor de radio gaan luisteren, We moeten met voldoening vaststellen dat de regisseur dit perfect heeft begrepen. Aan Benjamino Gigli werd nu telkens een zeer menschelijke rol gege ven En het ontroerende in zijn films is dat hij dat met zooveel menschelijkheid vertolkt. We herinneren ons dat in Vergeet mij nieteen van de acteurs tot Gigli zegt «Ge zijt een goed mensch Wij meenen dat deze zin het kader van de film te buiten gaat en op Gigli zelf terugslaat. De film speelt natuurlijk in een kunstenaarsmilieu en wel meer speciaal in het theatermidden. Anders zou men maar bezwaarlijk met liederen voor den dag kun nen komen zonder tot iets te geraken dat we hooger omschreven hebben en dat niets te maken heeft met film. Gigli heet hier Ettori Vanni en is gelukkig ge trouwd met Fiama Appiani. Wanneer we met deze Olga Tchechowa heeft een goede rol in Parkstraat 13 personages kennis maken, zijn ze in groote vreugde. Denzelfden avond, na de feestvoorstelling in de Konink lijke Opera, zal Ettore Vanni een contract van ver scheidene jaren onderteekenen. Bovendien zal Fiama nu ook aan hetzelfde tooneel verbonden worden, want zij ook zingt. Zoo zal ze de medespeelster van haar man worden. De bestuurder van zijn kant is tevreden een vriend gevonden te hebben in den persoon van Vanni en bespreekt met hem de verschillende gebeurtenissen van het aanstaande seizoen. Vanni raadt den bestuurder aan den grooten baryton Cesare Doret te engageeren, daar deze de beste ver tolker is van het vastgelegde repertorium. De bestuur der geeft toe dat Doret een groot kunstenaar is, maar hij vreest zijn onmogelijk karakter. Ettore Vanni wil echter slechts zijn kunst zien. Deze Cesare Doret leeft sinds jaren, afgezonderd van kunst en roem, in een prachtige omgeving, die zijn excentrieke gezellin Ri- carda hem gegeven heeft, ten einde hem heelemaal voor zich te behouden. Doch Doret is dit leven moe. Hij kan niet leven zonder de atmosfeer van tooneel, zonder triomfen en avonturen. En nu is Doret uiterst gelukkig, want hij heeft zijn contract. Ricarda echter is teneer- geslagen. Ze weet dat de strijd voor haar geliefde weer opnieuw zal beginnen want zij heeft alles opgegeven om met hem gelukkig te kunnen leven. En Fiama. De gedachte samen met Doret te moeten optreden doet haar het ergste vreezen. Doret heeft immers een groote rol in haar leven gespeeld en heeft haar dan verlaten, Vol vertrouwen wendt ze zich tot haar ouden dienaar, Valden, die voor haar steeds een trouwe vriend was. Hij is ook de eenige die weet dat Doret de vader is van Fiama's kind. Vanni heeft het als het zijne erkend en is gelukkig de vader te kunnen zijn. Reeds bij de eerste herhaling is Cesare Doret erg opdringerig tegenover zijn gewezen geliefde. Fiama wijst hem af, want ze vreest voor haar geluk. Ricarda, die op de herhaling tegenwoordig is, bemerkt dat Doret te veel rond Fiama draait en wordt jaloersch. En Doret beantwoordt Fiama's verwijten met een ironisch glim lachje. Hij heeft slechts één doel, zijn gewezen minna res heroveren en, indien ze niet toestemt, schandaal te verwekken. En inderdaad, Doret dreigt haar, aan Van ni te vertellen dat zij zijn minnares geweest is. Gedurende de vertooning, terwijl Vanni alleen op het tooneel is, heeft Fiama zich opnieuw te verdedigen tegen de brutale opdringerigheid van Doret. Fiama Is verslagen door het cynisme van Doret en in uiterste vertwijfeling roept ze hem toe. dat ze een einde aan haar leven zal stellen, indien hij niet ophoudt haar las tig te vallen. Maar Doret's eenig antwoord is een iro nisch glimlachje. Daar roept de tooneelmeester Fiama op het tooneel Ettore, die haar medespeler is, bemerkt met verbazing de opgewondenheid van Fiama. Ricarda heeft het onderhoud afgeluisterd en het komt tot een hevige scène tusschen haar en Doret. Wanneer de tooneelmeester Doret komt halen, vindt hij hem dood in de loge van Fiama. Alles zal natuurlijk goed eindigen. De zang van Gigli is natuurlijk de groote attractie van de film. Doch zooals we reeds zegden in het alge meen voor de Gigli-films. hebben hier ook intrigue en spel iets te beteekenen. Het is een ontroerende film. Vooral sommige gemoedelijke familietooneeltjes zijn aandoenlijk. De fotografie is dikwijls van hooge waarde en wekt bewondering. Kortom een mooie film. Victor NEYTS. o Tijdens de jongste weken deed het gerucht den om loop dat het suikerrantsoen zou verkleind worden. Het blijkt echter dat er geen spraak van is het rant soen suiker te wijzigen zoodat de verbruiker, tijdens de volgende rantsoeneeringsperiode, over 1 kg. suiker zal kunnen beschikken, zooals thans het geval is. o o De rantsoenzegels voor de maand September zullen uitgereikt worden op de hiernavermelde dagen en uren. Op Maandag 1 September van 9 tot 11,30 uur, Klerkenstraat. Van 2 tot 4 uur, Mangelaarstraat, Kleine Merkem- straat, Grasstraat, Wolvengracht, Galgestraat en Beekstraat. Op Dinsdag 2 September Van 9 tot 11,30 uur, Poelkapellestraat, Korte Eeck- houtmolenstraat. Schreiboomstraat, Hooyaertstraat, Cayennestraat, Peperstraat en Ieperstraat. Van 2 tot 4 uur. Markt, Kcrte Ieperstraat, Station straat, Nieuwe Kalsijde en Donkerweg. Op Woensdag 3 September Van 9 tot 1130 uur, Zonnebekestraat, Keerselaar- straat, Bruynbroekstraat, O. L. Vrouwstraat, Roe sela a rstra at. Van 2 tot 4 uur, Bruggestraat, St Juliaanstraat, Verlorenhoekstraat, Wijngaardstraat, Waterstraat en Hazeweidestraat. Op Donderdag 4 September Van 9 tot 11.30 uur. Boezingestraat en Groenestr. Van 2 tot 4 uur, Bikschotestraat, Melkerijstraat, Diksmuidestraat en Pottestraat. ZEER BELANGRIJK BERICHT Het is voortaan aan eenzelfden persoon verboden rantsoenzegels voor verschillende huisgezinnen af te halen. Aan dezen regel zal slechts om ernstige redenen uitzondering gemaakt worden, bijvoorbeeld ziekte, over lijden enz. Tevens wordt den belanghebbenden eraan herinnerd dat de zegels ter plaats moeten gecontroleerd worden. Daarna worden geen klachten meer in aanmerking genomen. o Geboorten Carrein Anna, d. v. Isidore en van Bosch Leonie, De Kervel Gabriel, z. v. Daniel en van De- poorter Joanna. Vanlerberghe Jeanne, d. v. Albert en van Marguerite Cornillie. Cools Noël, z. van Aaron en van Maria Demeersseman. Demuynck Si- monne, d. v. Emilius en van Magdalena Debel. Van- slambrouck Marie, d. v, Marcel en van Alice Kesteman. HuwelijkCallens Frans, makelaar in vee, met Le- mahieu Angèle, landbouwhelpster. beiden van Lange mark. OverlijdensDebeuf Etienne, z. van Gerard en van Martha Craeynest, oud 19 dagen. Mattelein Helena, echtg. van Milleville Cyriel, oud 65 jaar. Vanacker Joël, oud 16 dagen. z. van Camille Vanacker en van Mich iels Floride. Pieters Theophiel, oud 74 jaar Couckuyt Jacques, oud 3 m., z. van Marcel en van Cal- lewaert Zoë. Vandecasteele Mathilde, 86 jaar, echtg. van Theophiel Vandenbroucke. Gevonden. Op het bureel van den H. Feys 'berust een regenscherm achtergelaten op de bureelen van den Rantsoeneeringsdienst. Van 1 Januari tot 24 Augustus 1941 GeboortenGhemar Lucienne, d. v. Hector en De- lobel Alida. Dehuysser Mariette, d. v. Jules en Orbie Martha. Vandenameele Denise, d. v. Michel en Bec- quart Maria. Roelens Willem, z. v. Gerard en De- smaels Madeleine. Depoorter Daniel, z. v. Remigius en Catrysse Cordula. Tahon Jacques, z. v. Georges en Indevuyst Antoinette. Gat Herman, z. v. Cyrille en Pype Laura. Danneel Michel, z. v. Lucien en Co- vemaeker Alice. Covemaecker Wilfried, z. v. Jé- röme en Degryse Clara. Charlet Réjane, d. v. Geor ges en Depover Ivonne. Indevuyst Noëlla, d. v. Gas ton en Top Emma. Holvoet Monique, d. v. Michel en Deloof Bertilla. Cardoen Lucette, d. v. Alfons en Lignel Agnes. Marico Monique, d. v. Jéröme en Cappelaere Martha. Logie Willy, z. v. Marcel en Ver- heylesonne Clemence. HuwelijkenVandamme Marcel, van Langemark en Hauspie Bertha, van Elverdinge. Tierssoone Mau ritius, van Reninge en Lebbe Jeanne, van Elverdinge. Desmit Henri, van leper en Druelle Maria, van Elver dinge. Boudry Raoul, van Vlamertinge en Dehouck Gabrielle, van Elverdinge. Vandenbroeck Valère, van leper en Billiet Maria, van Elverdinge. Torsy André, van Elverdinge en Polley Julia, van Elverdinge. Deleye Georges, van Poperinge en Polley Elisabeth, van Elverdinge. Overlijdens: Florizoone Robert, 3 maand. Gelein Marie, ongehuwd, 90 jaar. Blanckaert Octavie, wed. Danneel Henri, 91 jaar. Gryson Georges, echtg, La- cante Martha. 32 jaar. Plancke Marie, wed. Alle- waert Jean, 80 jaar. Vandermarliere Michel, echtg. Peirsegaele Simone, 37 jaar. Vanthuyne Martha, echtg. Castelein Omer, 35 jaar. Verheerst Emile, echtg. Verplancke Alida. 64 jaar. Costenoble Edalie. wed. Florizoone Henri en Laridon Polidoor, 87 jaar. Fockenier Elisa- wed. Perneel Pieter, 72 jaar. - D'Hauw Marie, wed. Vuylsteke Jean, 82 jaar. Kestelijn Leo nie, wed. Thery Henri, 92 jaar. David Emile, echtg. Six Louise, 75 jaar. Masson Henri, wed. Blomme Louise, 83 jaar. Demeersseman Emma, ongehuwd, 79 jaar. Petit Antonius, echtg. Lefever Germaine, 57 jaar. Hoorelbeke Alfons, echtg. Danneels Rachel, 67 jaar. Leroy Henri, echtg. Maveaer Romanie. 82 jaar. Stekelorum Eduardus, echtg. Reynaert Valen tine, 71 jaar. Haelewijn Julien, ongehuwd. 80 jaar. Parise Charles, echtg. Busschaert Camilla. 78 jaar.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 5