Bespaart 20 °/o KOLEN Uw beste zaak van het jaar De Kortrijksche Onderlinge» In 't groot 15, St=Niklaasstraat, YPER De burgerlijke steun zal verhoogd worden Wie heeft' recht op steun van Winterhulp VRAGEN EN AANBIEDINGEN VAN PERSONEEL plaatst men met succes in onze KLEINE AANKONDIGINGEN ig Menu. Eenvoud Enkele gerechten. Onze kleederen zijn versleten. Lekkerbeetstraat, KORTRIjK Bijkantoor YPER, Paterstraat, 8. Wat hebben onze kinderen noodig als kleeding mtmtm HET YPERSCHE 12-9-1M1 11 Reeds herhaaldelijk is de verhooging van den bur gerlijken steun in het vooruitzicht gesteld. Het betreft hier den steun die wordt uitgekeerd aan de behoeftigen en werkloozen. Naar verluidt zal binnen enkele dagen in het Staatsblad een besluit verschijnen waarbij de nieuwe tarieven worden vastgesteld. De verhooging be draagt 20 tot 40 t. h, De nieuwe vergoedingen zullen als volgt worden be paald Voor de gemeenten van de eerste categorie gezins hoofd 13 fr., echtgenoote 5 fr., kind ten laste onder de 15 jaar 3.50 fr., voor ieder persoon meer ten laste 5 fr. Gemeenten van de tweede categoriegezinshoofd 11 fr., echtgenoote 4.50 fr., kind ten laste onder de 15 jaar 3.25 fr.. voor ieder persoon meer ten laste 4.50 fr. Gemeenten van de derde categorie gezinshoofd 9 fr., echtgenoote 4 fr., kind ten laste onder de 15 jaar 3 fr., voor ieder persoon meer ten laste 4 fr. Ook de huurvergoeding wordt gewijzigd. Het bedrag der vergoedingen mag niet hooger zijn dan het verschil tusschen de werkelijke huur en het deel dat ten laste is van de belanghebbenden en dat bepaald is als volgt 23 fr. per week voor de gemeenten van de eerste cate gorie; 19 fr. voor deze van de tweede en 16 fr. voor deze van de derde categorie. Indien de werkelijke huur lager is dan deze bedra gen dan is er geen aanleiding om de huurvergoeding toe te kennen. In het Staatsblad van 6 September wordt uitleg ver strekt over de bedeeling van steun door Winterhulp. Hebben recht op volledigen steun van Winterhulp a) de gezinnen die van den burgerlijken steun genie ten (besluit van 29-6-40) (groene kaart); b> de gerechtigden van kosteloozen ouderdomsrente- toeslag, na onderzoek van de inkomsten, en de op ou derdomspensioen gestelde mijnwerkers, wanneer zij af zonderlijk leven en dus een gezin vormen. Degenen die in het bezit zijn van een rooskleurig brevet en dus van den kosteloozen ouderdomsrentetoeslag genieten zonder onderzoek mogen niet ambtshalve van den steun van Winterhulp genieten (roze kaart met een kruisje); c) de gezinnen die geen verzoek bij den burgerlij ken steun hebben ingediend of ervan uitgesloten zijn ■en er dus niet zijn ingeschreven, maar die kunnen be wijzen dat hunne inkomsten lager zijn dan het voor den staat van behoeftigheid bepaalde maximum (roze kaart met één kruisje). Hebben recht op gedeeltelijken steun van Winterhulp (verhooging van tarief): d) de gezinnen die kunnen bewijzen dat hun in komsten lager zijn dan het dubbele van het voor den burgerlijken steun vastgesteld plafond (roze kaart met twee kruisjes). Hebben toegang tot de cantines en goedkoope spijs huizen en tusschenkomst van Winterhulp door bemidde ling van het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn en het Belgisch Nationaal Werk voor Bestrijding van de Te ring, en recht op kostelooze schoolhvdp. e) al de personen die kunnen bewijzen dat de inkom sten van hun gezin lager zijn dan het driedubbel van het voor den burgerlijken steun vastgesteld plafond (roze kaart met drie kruisjes); f) de kroostrijke gezinnen, de zwangere vrouwen, de zoogende moeders en de bloedgevers, tot welke cate gorie zij ook behooren (de categorie e inbegrepen), heb ben ten minste recht op gedeeltelijken steun van Win terhulp (zooals categorie d) en genieten daarenboven van een speciale tariefvermindering voor bijna alle uitgedeelde voedingswaren (soep, kantines, spijshuizen, voedingsmiddelen van N.W.K.W. en N.W.B.T.). Te dien einde krijgen de zwangere vrouwen en zoo gende moeders een speciale kaart van het N.W.K.W. De bloedgevers zijn in het bezit van een kaart van het Roode-Kruis. De kroostrijke gezinnen hebben recht door hun kaart van Winterhulp, waarop de gezinsleden aangeduid zijn. Het onderzoeksformulier moet al de personen ver melden die onder hetzelfde dak wonen en een gemeen schappelijk leven leiden. Indien de aanvragers bewe ren geen gemeenschappelijk leven te leiden, moeten zij zulks bewijzen (afzonderlijke toegang tot den open baren weg, enz.). Voor eiken bijzonderen toestand die nen alle vereischte inlichtingen verstrekt om met ken nis van zaken te kunnen beslissen. Kroostrijke gezinnen Worden aldus beschouwd 1. De gezinnen met ten minste vier kinderen beneden de 15 jaar 2. De gezinnen met drie kinderen beneden de 15 jaar en waarvan de moeder sedert minstens drie maanden in zwangeren toestand is. Door de plaatselijke comité's worden formulieren op gemaakt. waarbij rekening wordt gehouden met de be roepsinkomsten. als de loonen, wedden en vergoedin gen- De gezinnen die roerende goederen (aandeelen, obli gaties, spaarkasboekje, bankrekeningen-, enz.) bezitten, kunnen van Winterhulp genieten op voorwaarde dat het bedrag van die waarden niet hooger is dan 10.000 frank voor het gezinshoofd en 5.000 frank per persoon die van het gezin deel uitmaakt. De uit dien hoofde ontvangen inkomsten, dienen ambtshalve tegen 4 van het kapi taal berekend. Het kadastraal inkomen van het huis dat door den belanghebbende wordt bewoond en waarvan hij eige naar is, komt niet in aanmerking bij de berekening van de inkomsten. Ook wanneer een gezin een stuk land of een kleinen veestapel bezit, welke uitsluitend voor eigen gebruik dienen, moet daarvan geen rekening worden gehouden. Alle inkomsten voortkomende van huishuur, moeten worden aangegeven. Zij worden in aanmerking geno men voor de vier vijfden, met dien verstande echter, dat het aldus bekomen bedrag niet lager mag zijn dan dit welk door den controleur der belastingen voor de grondbelasting werd vastgesteld. De inkomsten wegens hypothecaire rechten dienen in rekening gebracht. Alle andere inkomsten van het gezin, ontvangen steun, enz., moeten worden aangegeven en bij het al gemeen totaal gevoegd. Het bedrag van de huishuur welke door de belang hebbenden wordt betaald, mag niet als een speciale last worden beschouwd en in geen enkel geval van de inkomsten worden afgetrokken, zooals tevens geen en kel andere persoonlijke uitgave. Tomatensoep, spersieboonen. bouillie, aard appelen, vanillepudding. Gesmoorde groenten met witte boonen. Aardappelsla met groenten.havermoutpap. Groentensoep, andijvie, aardappelen, fruit. Bruineboonensoep, tomatensla. aardappe len. Bloemkool, aardappelen, karnemelkpap. Bouillon, roode kool, aardappelen. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Aardappelsla met groenten. Benoodigheden750 gram gekookte aardappelen, 250 gram gekookte spersie boonen, 100 gram ajuin, wat mosterd, 1 kleine kom kommer, 4 eetlepels azijn, 4 lepels melk, wat fijnge hakte peterselie, suiker, peper en zout. Bereiding Snijd de gekookte aardappelen in tame lijk dikke plakken. Maak een sausje door de mosterd met een weinig azijn aan te maken, dan de overige azijn erbij roeren, alsook de melk, peper en zout, sui ker en het bouillonaroma. Doe ze in twee schoteltjes. In de eene helft doen we de boonen, in de andere helft de aardappelen. Haal de boonen eruit en doe er de komkommer door. waarvan sambal getrokken is. Ver meng de aardappelsla met de zeer fijngehakte ajuintjes en de peterselie. Leg deze op een grooten schotel. Vorm van de spersieboonen vierkantjes op den rand van den schotel en leg er de komkommersambal bin nenin. Tenslotte kan het geheel nog met plakjes hard gekookt ei gegarnierd worden. Tomatensoufflé. Benoodigheden1 kgr. tomaten, 1/4 liter melk, 4 lepels bloem, 1 stukje boter of vet, 3 koffielepels aroma, wat peper en zout, 2 eieren, wat gehakte peterselie. BereidingSchil de tomaten en leg ze in een met vet ingewreven vuurvaste schaal. Druppel er het aroma over. Breng de melk met het zout en een mespunt pe per aan de kook. Voeg er wat vet of boler bij. Strooi er de bloem al voortdurend roeren in. Roer zoolang tot het beslag van den rand loslaat. Neem dan van het vuur en klop er de eierdooiers 'bij. Klop het eiwit en voeg het er ook bij, alsook de gehakte peterselie. Giet het beslag over de tomaten. Laat nu in den oven licht bruin en gaar worden gedurende 1 uur. Hierbij geeft men gebakken aardappelen. Gestoofde tomaten. Benoodigheden 1 kg. tomaten, peper, zout, 3 i dl. tomatennat, 15 gram maïzena, 25 gr. boter, 1 i eetlepel gehakte peterselie. BereidingDoe de kelkblaadjes van de tomaten af. Wasch ze en snijd ze in dikke schijven. Laat ze in water, waarin een weinig zout, gaar koken. Maak een sausje door de maïzena te mengen met het tomatennat, zoodat er een glad papje ontstaat. Breng de rest van het nat aan de kook en giet, roerend het gladde papje erbij. Laat de saus, steeds roerend, drie minuten door koken om gaar te worden. Voeg er de boter bij en de fijngehakte peterselie. Laat de tomaten gedurende 5 minuten stoven in het sausje. Gevulde tomaten. Benoodigheden8 stevige groote tomaten, 150 gr. gehakt, peper en zout, nootmuskaat, 1 sneetje oud brood, 1/2 lepel gehakte peterselie, 1 dl. kokend water met een bouillonblokje, 40 gram boter. BereidingHet gehakt wordt op de gewone manier klaar gemaakt met het geweekte brood, de kruiden en de gehakte peterselie. Verdeel de massa in acht. Snijd van de tomaten het bovenste kapje af. hol de vruchten voorzichtig uit en vul ze met gehakt. Schik ze in een vuurvasten schotel en giet er het bouillonblokje bij waardoor de door een zeef gewreven tomatenresten zijn gemengd. Leg op iedere tomaat een stukje boter en laat ze in een matigen warmen oven gaar worden gedurende ongeveer 1/2 uur. De tomaten worden nu en dan met bouillon bedruipt. Tomaten steriliseeren. Kies hiervoor rijpe en ste vige tomaten. Droog ze af. Neem er het steeltje af en prik ze onderaan met een naald om te beletten dat ze barsten. Hoop ze in bokalen zonder te persen. Vul aan met bouillon, waarin op 1 liter water 50 gr. zout is. Steriliseer 30 minuten voor bokalen van 1/2 liter en 40 minuten voor bokalen van 1 liter. Heel dikwijls zeggen we «dit kleed kan ik niet meer dragen, het is versleten maar in deze tijden van be zuiniging moeten we zooveel mogelijk trachten deze kleedingstukken te vermaken en veranderingen eraan te brengen. Nemen- we nu een kleed en... De mouwen zijn versleten. Nu dan knappen we dat wel op met een kraagje en manchetten van afstekende kleur of van ruitjesstof en aan de elleboog ingelegde strooken van hetzelfde fan tasiemateriaal. Zoo is het kleed wederom opgeknapt. Het voorste is verkleurd. Steek er een borstje in van witte piqué en maak de manchetjes met dezelfde piqué. Zoo is dat ook opgelost. Het corsage is te kort. Draag een breede bayardère ceintuur van ruitjes of streepstof. Deze reikt iets hooger dan den corsagerand en omvat gedeeltelijk de heupen. Naai deze strook aan het kleed. Draag hierop een smal lederen ceintuurtje van dezelfde kleur als het kraagje en de manchetten Het kleed is zoo dof geworden. Hier moet het kleed opgevroolijkt worden. Dit kan gedaan worden door eenige leuke details, zooalsde mouwen verkort, een bolero erop dragen van afste kende kleur ofwel een breede sjerp van zijde of fluweel van voren gestrikt bij wijze van ceintuur. De rok is alleen maar vanonder nog fatsoenlijk. Dan kan men een bovenrokje dragen, dat in vorm geknipt is, ofwel klokkig of geplisseerd. Dit is natuur lijk korter dan den onderrok. Doe dan van dezelfde stof van den bovenrok het kraagje, de manchetten en de jabot en het geheel lijkt wel nieuw. Zoo ziet u dat er bij vele gevallen hulp is en dat de oude kleederen niet te rap aan kant moeten gelegd worden. Met een weinig gedacht en ondernemingslust kan men veel bezuinigen en punten sparen. doet V met een verzekering te sluiten bij de «Kortrijksche Onderlinge» - N.V. Spoedige en billijke oplossing bij ieder rampgeval. Voordeeligste tarieven KLARE EN UITGEBREIDE .POLISVOORWAARDEN Vooral in deze tijden is het kleedingsvraagstuk moei lijk op te lossen, gezien de beperkingen en ook de be zuinigingen die we ons moeten getroosten. Zoo zal een moeder wel moeten nadenken om haar kinderen toch netjes voor den dag te halen. Onze meisjes en jongens mogen niets te kort komen en daarom zal het wel noo dig zijn dat kleedjes van het vorige jaar wederom op- gefrischt worden, of dat uit mantels, kleedjes en broek jes voor de kleinen worden vervaardigd. Zoo men zich nu toch iets moet aanschaffen, dan koopen we alleen deugdzame artikelen die hun duur zullen houden. Koo pen we een wintermantel, dan denken we eraan een afneembare kap erbij te nemen, zoodat ze gevrijwaard zullen zijn tegen wind en regen. Nemen we voor onzen jongen een pofbroek, dan wel een uit wol vervaardigd en voor ons meisje een jurkje in donkere stof, maar opgevroolijkt met een licht kraagje. En moeten we schoenen koopen, ja dat is wel de grootste moeilijkheid. Nemen we sterke, lederen schoenen. Dit jaar zal er geen spraak zijn van rubberlaarzen, waarmede onze jongens door slijk, regen en sneeuw liepen. Vele moe ders zeggen We koopen de schoenen een paar num mers te groot, want ze groeien zoo rap, onze jongens In vele gevallen is dat verkeerd. Een te groote schoe slijt aan hiel door het gedurig wrijven en ook de kou sen hebben eronder te lijden. Ook voor wat andere kleedingstukken betreft, deze slijten ook veel rapper. Daarbij de kinderen zullen alsdan nooit netjes gekleed gaan, want alleen wanneer de schoenen of kleederen afgedragen zijn, zullen ze goed passen. Men koopt al leen kleederen die goed gaan, maar met een grooten inslag. Uit de beste stukken van vaders pak kan ge makkelijk iets geknipt worden voor het jongere ge slacht. Met een weinig wol kunnen we mouwen en plat- stuk breien. En voor het hoofddeksel. Op droge dagen kunnen ze goed zonder hoed of muts buiten loopen. Op vochtige koude dagen is dat echter niet raadzaam. Moet ge een hoed of muts aanschaffen, laat dan uw kinderen hun gedacht zeggen. Doe hen vooral niets aan dat den spot lust van hun kameraadjes opwekt. IHHJIPIHWHWI (WWWWWHIIHHH KALORINE M. V. G. V. MMMHWMMMWMMMMMWMMt

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 11