Drukkerij Dumortier ONZE FILMKRONIEK 34, Boterstraat - YPER nog immer van goede kwaliteit en aan billijke prijzen in de oudgekende Benuttiging van den graanoogst-, peulvruchtenoogst en oogst der niet-vroege aardappelen Benuttiging van zaaigraan en peulvruchtenzaad Verkoop van tabak van den oogst 1940 en 1941 Toch geen Eenheidssigaret Benoemingen bij de Controledienst-en Een Vrouw zonder Verleden Lucht uit Weenen. Ontvangsten Theo Mackeben Een film - enthousiast Nieuwe engagementen Gisela Uhlen Tegen de eenzijdigheid Verhoudingen Een persfilm HET YPERSCHE 12 -9 -1941 zijn de grootverbruikers onderworpen aan dezelfde voorwaarden als de groot- of kleinhandelaars. VERVOER VAN GROENTEN OF FRUIT DOOR DEN VERBRUIKER. Het vervoer van groenten of fruit door den verbrui ker is toegelaten binnen de gemeente of aanpalende gemeenten, tot een hoeveelheid die de normale behoefte van zijn gezin niet overschrijdt; in de andere gemeenten tot een hoeveelheid van minder dan 2 kg. Tusschen zijn tuin en zijn in een ander gemeente gelegen woonplaats, mag hij groenten of fruit vervoeren tot een hoeveelheid die de normale behoefte van zijn gezin niet overschrijdt, op voorwaarde dat hij in bezit is van een getuigschrift afgeleverd door den plaatselijken Secretaris der N.L.V. C.. van de gemeente waar zijn tuin gelegen is, MARKTEN, VEILINGEN EN LEVERINGSPLAATSEN De Hoofdgroepeering Tuinbouwproducten verdeelt de markten, veilingen en leveringsplaatsen in de drie volgende reeksen 1 Productiemarkten. Dit zijn markten, veilingen of leveringsplaatsen waarop de producenten hun waren verkoopen op vertoon van hun vervoerbewijs, aan de groothandelaars, be- of verwerkers en grootverbruikers, reeks C., die enkel toegang krijgen cp deze markt op vertoon van hun speciale vergunning 2) Groothandelaarsmarkten. Dit zijn markten, veilin gen of leveringsplaatsen waarop de groothandelaars, houders van een vergunning, hun producten mogen ver koopen aan kleinhandelaars en grootverbruikers, reek sen C en D. 3i Verbruikersmarkten. Dit zijn markten waarop de kleinhandelaars en sommige voortbrengers, op ver toon van hun bijzondere vergunning, hufi producten kunnen verkoopen aan de verbruikers. Wat het fruit betreft, zal de Hoofdgroepeering eenigs- zins anders te werk gaan. Zij zal het land in verschil lende productiegebieden verdoelen en voor elk van deze gebieden een of meer handelaars aanstellen aan wien al het fruit van dat gebied moet afgeleverd wor den. Deze verzamelaars moeten er dan verder voer zorgen dat het fruit verdeeld worde onder de erkende groot handelaars die op hun beurt zullen te zorgen hebben voor een rechtmatige verdeeling tusschen de klein handelaars. Dit is in groote lijnen de nieuwe marktregeling voor groenten en fruit. Om deze marktregeling tot een goed einde te brengen is het volstrekt noodzakelijk dat er een degelijke en strenge kontrool worde uitgeoefend, vooral op de baan. Dit zal dan ook geschieden. De personen die in overtreding bevonden worden op het besluit en op de Verordening betreffende de marktordening stellen zich bloot aan zeer strenge sancties. De Hoofdgroepeering zal er desnoods niet voor terugdeinzen de vergunning van de in gebreke zijnde handelaars of fabrikanten te'ontnemen .zoodanig dat het hun onmogelijk zou worden hun bedrijf voort te zetten. Wanneer alle betrokkenen van goeden wil zijn, zal deze marktregeling heel wat bijdragen tot een normale bevoorrading van onze bevolking in groenten en fruit. Het Staatsblad van 4 September kondigde het vol gende af De schattingen van de opbrengst der graan- en peul- vruchtenperceelen en van perceelen niet-vroege aard appelen, die gedaan werden door de tellingscommissies, en, desvoorkomend verbeterd werden door de arron dissementscommissies, worden ambtshalve door het De partement van Landbouw en Voedselvoorziening ge wijzigd telkens als de opbrengst blijkbaar te laag ge schat werd. De betrokken gemeentebesturen moeten de persoon lijke kaarten der producenten wijzigen en hun een le veringsbevel geven voor de bijkomende hoeveelheid, welke zij zullen te leveren hebben overeenkomstig de •onderrichtingen, die hun zullen verstrekt worden, Dit leveringsbevel wordt in duplo gemaakt, een exemplaar wordt bewaard door den producent, het andere door het gemeentebestuur. Dit laatste wordt voor ontvangst onderteekend door den landbouwer. Het Staatsblad bevat een uitvoerig besluit betreffende de benuttiging van zaaigraan en peulvruchtenzaad. Al leen de landbouwers van beroep, leden van de Na tionale Boerencorporatie, zijn gemachtigd broodgraan zaad aan te koopen. De voortbrengers van tabak, die nog tabak van den oogst van 1940 voor den verkoop in bezit hebben, moe ten deze verkoopen en leveren voor 25 September 1941 aan de erkende makelaars vermeld op de lijst ver schenen in het Staatsblad van 7, 8 en 9 October en 30 November 1940. Tot nadere beschikking is het den tabaksplanters verboden de In 1941 geteelde tabak te -verkoopen of te leveren. De h. Verellen, bijgevoegd leider van de Tabakcen trale, heeft in een persgesprek de verzekering gegeven dat er geen spraak van is voorloopig althans eene eenheidssigaret in het leven te roepen, zooals deze laat ste tijden werd verklaard. Verder heeft de heer Verellen er nogmaals op gedrukt dat de Belgische rookers zich niet hoeven te veront rusten omtrent de kwantiteit tabak, welke ter beschik king van het publiek wordt gesteld, en welke 70 t. h. van de hoeveelheid van vóór den oorlog blijft bedragen. De heer Verellen was anderzijds akkoord dat er eene onvoldoende controol bestaat om den verbruiker het be paalde procent te laten genieten. Dit is evenwel de schuld niet van de Tabakcentrale, die niet het recht van controol bezit op de verdeeling die wordt gedaan door de groot- en kleinhandelaars Het is echter dringend noodig dat deze verdeeling op ernstige basis worde ingericht. Bij besluit van 4 September 1941, met ingang op 1 September 1941, worden aangeduid bij het Bestuur der Controlediensten In hoedanigheid van directeur, hoofd der controle diensten van de provincie West - Vlaanderen Kelder- ma ne. In hoedanigheid van adjunct-directeur, adjunct-hoofd der controlediensten van de provincie West - Vlaande ren Woestijn. In hoedanigheid van adjunct-directeur, hoofd der contrölediensten van het district Brugge - Oostende Lootens Veurne-Diksmuide Lauweryns leper De- neckere Roeselare QuintensTieltDe Vriendt Kortrijk Vanhoutte. HET GEHEIM VAN EEN LEVENSNOODLOT. Vaak zoekt de film een geschikt onderwerp in de wereldliteratuur. Menig criticus heeft, naar aanleiding van dit feit, betreurd dat de filmkunst zoodoende eenigs- zins afwijkt van haar wezenlijke doelstelling en in de filmische voorstelling elementen binnenloodst welke uiteraard vreemd blijven aan de specifiek filmische expressie. Op het eerste zicht blijkt deze critische randnota niet heelemaal ongegrond. Het ware echter voortva rend, haar een ruimere beteekenis toe te kennen dan zij in werkelijkheid verdient. Immers, de tooneel- en romanliteratuur hebben de film ook kenmerken ver leend, die haar diepe menschelijkheid en ruimeren levenszin hebben bijgebracht. Samen met den vooruit gang van de moderne zielkunde, heeft de literatuur de zielkundige gesteldheid van den mensch dieper leeren peilen. Het is den denkenden en voelenden mensch nu eenmaal eigen den zin en de bestemming van zijn leven, van de diepste roerselen zijner ziel te door gronden. Het verarmt dus ook geenszins de filmkunst, wanneer zij aan de literatuur onderwerpen ontleent, die éénzelfden drang verraden. Niet zelden echter liet de drang naar grondiger kennis van het menschelijke zijn zich tot begoochelende waar heden verleiden. Want de meest schrander bedachte verklaring van oorzaak en gevolg stuit dikwijls op een geheim, dat niet door de rede kan worden opgeklaard. Ook met deze vaststelling heeft de wetenschap, alsmede de literatuur, rekening moe ten houden. Vandaar trou wens dat sommige schrijvers dit «onbekendeals drama tisch hoofdthema hebben ge kozen. Verwijzen wij in dit opzicht slechts naar de too- neelwerken van den Italiaan- schen schrijver Luigi Piran dello, die met ongemeene kunstzinnigheid de meest ge heimzinnige gebieden van het menschelijke denken en voe len heeft belicht. Uit zijn werk kan men aflezen, dat bepaalde levensproblemen, verschijnselen en feiten niet door de menschelijke rede volkomen kunnen verklaard worden. Het wil ons voorkomen, dat Pirandello voor een onge wone film als Een Vrouw zonder Verledenbelang stelling zou hebben gekoesterd. Want in deze film van Tobis mag het z. g. geheimdat het levensnoodlot van een onbekende vrouw beheerscht, wel een besten dige aanwezigheid heeten. Wie is de vrouw, die bij een auto-ongeval zwaar gewond werd en door den schok der aanrijding haar geheugen verloor Zij heeft geen identiteitspapieren op zak. In haar handtasch vindt men slechts een revolver van Amerikaansch maaksel. Haar verschijning in het ziekenhuis wekt de belang stelling op van een dokter, die zich voor het bevreem dend geval interesseerteen mooie vrouw die leeft in een geestelijk nomansland tusschen droom en werke lijkheid, een indrukwekkende onbekende die in het verleden staart als in een ijle ruimte... Welke gevoels wereld schuilt er niet achter het onbewogen gelaat van deze vrouw, die in haar optreden verfijning en adel verraadt Kan men op het heden een nieuw leven opbouwen en zonder meer het verleden uitschakelen Al deze vragen kwellen Dr Entrupp, die op zijn patiënte ver liefd is. Wanneer zij zijn medewerkster is geworden, koestert hij den waan dat hunne innigheid de kloof tusschen het verleden en het heden zal overbruggen. En toch blijft het geheugenverlies der vrouw als het zwaard van Damocles boven beider hoofd dreigen. Tot het met tragiek geladen verleden uit het onbewuste wordt losgehaakt, en de kloof tusschen het verleden en het heden onheilspellend zichtbaar maakt Nu over ziet de vrouw een wereld van leed en misdaad, waar van zij voordien den speelbal is geweest. De sluier, die over haar donker verleden hing. werd plotseling weg gerukt. Haar fel bewogen leven komt in een schril daglicht te staan. Was het geheim dan louter schan de Neen, want ook de schande blijkt waanbedrog te zijn. En nu peilt de geheimzinnige kracht der liefde een nieuwen horizont voor de vrouw met het herwonnen geheugen en voor Dr Entrupp. Doch wellicht blijven zij ook nu nog althans op het gebied der gevoelsbewe gingen ten deele onbekend voor elkaar... In de nieuwe Ufa-productie speelt Weenen een groote rol als plaats van handeling. Met «De Weg naar de Vrijheid beleven wij er een episode rond de jaren 1850; met Weensche Bagatellen krijgen wij een Weenen te zien in 't begin dezer eeuw Hotel Sacher brengt ons te Weenen op den vooravond van den we reldoorlog, en Mijn Dochter bezit Millioenenspeelt er ten huidigen dage. Voor Zarah Leander's laatste film De weg naar de Vrijheidwerden in het Gloria-Palast te Berlijn 150.000 toegangsticketten afgeleverd. In het Ufa-Palast loopt deze film reeds voor een vierde week. In 't begin van den Herfst komt ze te Brussel uit. De componist, die de partituur schreef voor Het Hart der Koningin dichtte ook deze voor De Weg der Vrijheid waarin de gevierde zangeres, in de rol van de zangeres Antonia Corvelli, drie overheerlijke melodieën zingt. Te Pilgrama liet de genaamde Franz Packer, 30 jaar oud. zich op dergelijke wijze rrieeslepen door de boeiende handeling van De Weg naar de Vrijheid dat hij over de balconbalustrade viel. Sybille Sehmitz en Albrecht Schoenhals in «Een Vrouw zonder Verleden». Foto Tobis. Gelukkig betaalde hij zijn enthousiasme maar met een paar gebroken tanden. Paula Wessely en Kristina Söderbaum zullen voor taan nog uitsluitelijk arbeiden voor de Ufa. Paula Wessely treedt in het eerste deel van de nieuwe pro ductie op in de film Maria Ilona Deze film zal uit komen in 't begin van den Winter. Willy Birgel treedt op als haar partner. Deze lieftallige Ufa-kunstenares, die we dit seizoen zullen zien in Christine met Willy Fritsch, in «Tus schen Hamburg en Haïtimet Gustav Knuth en in Minnespel en Liefde met Carl Raddatz en Paul Hör- biger, vervult een voorname rol in Noodlot», de nieuwe Heinxich George-film, waarin ze de partner is van Will Quadflieg, den beloftevollen jeune premier uit Kora Terry Vele Duitsche filmkunstenaars debuteerden niet al leen op het tooneel, maar bleven na him filmdebuut ook het theater trouw. Anderen echter gaven zich, na een eerste filmsucces, volledig en uitsluitend aan de zevende kunst. Thans werd een maatregel getroffen, waarbij paal en perk wordt gesteld aan deze speciali seering en deze maatregel werd getroffen om mis vorming tegen te gaan. De Duitsche tooneelliefhebbers zullen dus regelmatig ook filmkunstenaars op de plan ken zien. Ons klein landje met zijn 8 millioen inwoners bezit ongeveer 850 bioscopen. Japan telt voor 't oogenblik 100 millioen inwoners en bezit slechts 2000 cinemas, wat beteekent één zaal per 50.000 Japanners. Onder de leiding van Anders Sandrew wordt te Stockholm een film gedraaid, waarvan de stof ontleend werd aan het perswezen. De band zal als titel dragen De Derde Macht in den StaatVictor NEYTS. SCHOOL- en TEEKENGERIEF

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 5