André SEDEYN HERSTELLEN ALLE RADIO S WETEN/CHAPPEL'j Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. TREKKINGEN Leening der Verwoeste Gewesten 1921 Verwoeste Gewesten 4 t. h. 1922 HUIS 2, Rijsselstraat (Groote Markt) Y P E R RADIO S - PICK - UP S PHONO - PLATEN NAALDEN Kontant en Krediet MET WAARBORG Aankoop van oude Platen aan de hoogste prijzen. HET YPERSCHE 19-9-1941 PARACELSUS (Vervolg) Strijd te Bazel (1526-28). Paracelsus bestreed te Bazel met groote heftig heid de uit de Oudheid en vroege Middeleeu wen overgeleverde en aan alle hoogescholen ge leerde, foutieve stelsels van Galenus en Avi- - cenna (1) en verwekte daardoor veel opzien, maar vooral hevige oppositie. Aan het zwarte bord van de universiteit kondigt hij zijn lessen aan Komt allen tot mij, die lust hebt in de artsenijkunstIk zal mij niet aan de boeken hou den, maar aan mijn eigen ervaring, ik leer u de geneeskunde van den grond af aan geheel nieuwDe zaal stroomt vol en volk moet ge weigerd worden, maar reeds bij deze eerste voor dracht komt hij in botsing met de domme, kop pige opvattingen van zijn collega's professoren, doch het volk, de studenten, de massa is hem gunstig gestemd en juicht hem toe. Op zijn eerst volgende voordracht wordt hij aangevallen door een ouden artsParacelsus wordt rood van woe de Gij, geleerde heeren, zweert bij de boeken. Ik heb tijdens mijn vele omzwervingen geleerd, dat niemand zijn meester in de boeken kan vin den. Twee toegangswegen kent het rijk der ge neeskunst de eene voert door de schriften van Galenus, de andere door de natuur Toen de studenten des anderendaags vreugde vuren hadden ontstoken, verscheen plots Para- celsus. Hij beval ze al hun boeken van de oude meesters der geneeskunst af te geven, en na een wat bombastische redevoering, (hij had een uit gesproken voorkeur voor een gezwollen taal) wierp hij al de werken in het Vuur, onder luide toejuichingen van het volk. Paracelsus was werkelijk, voor zijn tijd, een zonderling. Hij lachte de geleerden uit die hun colleges in het Latijn gaven en hij noodigde stu denten, barbiers, badmeesters en alchemisten uit om zijn kursus te volgen, waarin hij, in strijd met de goede gebruiken, college hield in een kernachtig Duitsch. Hij stoorde zich nergens aan. Hij maakte de plaatselijke artsen uit voor een misbakken bende gepatenteerde ezels omdat ze nog steeds als eenige geneesmethodes het verouderde ader laten en het baden gebruikten. Natuurlijk werd hij de vijand van de doctoren der stad Bazel. Zijn collegas spaarde hij al evenmin Toon eens wat voor een soort menschen gij zijt en wat uw kracht is. Gij zijt niets dan een bende leera ren en meesters, die luizen uitkammen en zich krabben. Gij zijt niet waard dat een hond zijn achterpoot tegen u oplicht. Uw vorst Galenus is in de hel en als ge kondt lezen wat hij mij van daaruit schrijft, zoudt ge een kruis slaan en U ge reed maken ook derwaarts te vertrekken. De los bandige Avicenna, eens zijn eerste minister, staat nu voor de poorten van het vagevuur. Ik ben be zig oplosbaar goud (2) te bereiden als genees middel voor zijn kwaalZoo spotte hij met recht. Ook de apothekers kregen ervan De plicht van den geneesheer is het genezen der zieken en niet het verrijken der apothekersen hij liet de pillendraaiers zitten met hun sme rige brouwselsHij bereidde voor zijn patiën ten zelf de medicijnen en schonk deze voor niets. Het is dan ook begrijpelijk dat hij de beste vriend niet was van de plaatselijke apothekers, d«ch dezen durfden niet roeren daar Paracelsus als stadsarts hun baas was. Artsen, apothekers, professoren, magistraten, allen spanden samen om dezen zonderling kwijt te spelen, doch Paracelsus was een man met wil en genoot de bescherming van den beroemden en machtigen uitgever Frobenius, dien hij gene zen heeft, en tevens deze van den grooten ge leerde Erasmus. ©p een dag wordt hij bij den zieken kanunnik van Lichtenfels geroepen. Paracelsus maakt ac- (1) Avicenna (980-1037). Arabisch wijsgeer en docter, bijgenaamd de prins der geneesheerenBezat een buitengewone kennis en een schranderen geest, zijn ge neeskunst steunde echter op valsche theorieën. (2) Oplosbaar goudParacelsus, die ook aan alche mie deed, zooals we verder zullen zien, beweerde het universeele oplosmiddel voor alle stoffen gevonden te hebben, hij noemde het alkahest De moderne schei kundige kent het «koningswater», een mengsel van sal peterzuur en zoutzuur, dat goud en platina oplost. coord hem fe genezen voor 100 gulden. De kanun nik aanvaardt en Paracelsus geneest hem. Den dag na de genezing verschijnt een bode van den heer van Lichtenfels en brengt hem... 6 gulden! Paracelsus spant een proces in en verliest het, waarop hij in een gedrukt plakkaat de rechters en de overheid uitscheldt voor het vuilste van de straat, met als gevolg, dat het nu groot tijd wordt voor Theophrast zijn heil te zoeken in de vlucht. En zoo verliet deze zonderlinge docter de stad Bazel in 1528 om een nieuwen zwerftocht te be ginnen. (Vervolgt). van 21 tol 27 September 1941 Zondag 21 SeptemberMattheus. Maandag 22 SeptemberMauritius, Thomas van Vil lanova. Dinsdag 23 SeptemberLinus, Thecla. Woensdag 24 SeptemberO. L. Vrouw van Vrijkoop der Slaven, Gerardin. Donderdag 25 SeptemberFirminus, Maternus, Ge- rulphus. Vrijdag 26 SeptemberJustina, Cyprianus. Zaterdag 27 September Cosmas, Damianus. Opgang Ondergang Zondag 21 September 7 u. 26 19 u. 45 Maandag 22 September 7 u. 28 19 u. 42 Dinsdag 23 September 7 u. 29 19 u. 40 Woensdag 24 September 7 u. 31 19 u. 38 Donderdag 25 September 7 u. 32 19 u. 36 Vrijdag 26 September 7 u. 34 19 u. 33 Zaterdag 27 September 7 u. 35 19 u. 31 Opgang Ondergang Zondag 21 September 7 u. 36 19 u. 56 Maandag 22 September 8 u. 54 20 u. 26 Dinsdag 23 September 10 u. 13 20 u. 59 Woensdag 24 September 11 u. 31 21 u. 36 Donderdag 25 September 12 u. 46 22 u. 18 Vrijdag 26 September 13 u. 56 23 u. 07 Zaterdag 27 September 14 u. 58 0 u. 02 Nieuwe maan 21 September, te 6 u. 38. Eerste kwartier27 September, te 22 u. 9. Volle maan5 October, te 10 u. 32. Laatste kwartier13 October, te 14 u. 52. De lichtverduistering begint met den zonsondergang en eindigt met den zons opgang. O Een lot van 1 millioen frank werd toegekend aan de reeks 29.558 Nr 1. Alle obligaties die tot deze reeks behooren, zijn af losbaar met 250 frank. De 232° trekking van de Verwoeste Gewesten 4 t. h. 1922 gaf volgenden uitslag De reeks 145523 Nr 19 wint250.000 frank. De reeks 053993 Nr, 19 wint100.000 frank. De reeks 063254 Nr 16 wint: 100.000 frank. Al de andere nummers van voormelde reeksen zijn uitkeerbaar met 312 fr. 50 of met 300 frank naar gelang zij, al dan niet, werden omgewisseld bij de conversie van 1935. André Ernest Modeste GRÉTRY werd te Luik geboren op 11 Februari 1741, zoodat dit jaar de 200" verjaring van zijn geboorte kon gevierd worden. Grétry is een der voornaamste figuren in de geschiedenis der Fransche dramatische kunst, daar hij het grootste deel van zijn leven te Pa rijs doorbracht, wat echter niet belet dat Luik hem als zijn beroemdsten zoon blijft beschouwen en zijn gedachtenis met .een waren eerecultus omringt. André hoorde reeds in zijn prilste jeugd het zingen der viool, want zijn grootvader was een dorpsmuzikant en zijn vader speelde de tweede solo-viool in de kollegiale kerk van St Denijs. Grétry werd koorknaap en des Zondags liep de kerk vol om hem te beluisteren. Zeer jong gaf hij blijk van een groot compositietalent en schreef op 16 jarigen leeftijd een Mis. Zijn be schermers, de stiftheeren van St Denijskerk, stel. den hem de geldmiddelen aan de hand om naar Rome te reizen en aldaar zijn studies te voltooien. Hij ondernam de reis naar de pauselijke stad... te voet en nam daar les o. a. bij Casali. Te Rome vond hij zijn eerste succes als dra matisch toondichter en leverde er zijn eerste proeve met het intermezzo La Vendemmia- trice Hij maakte er kennis met het werk der Fransche toondichters en voelde zich naar de lichtstad aangetrokken. Hij ging er heen, nam zijn weg over Genève, waar hij een tijd lang bleef vertoeven en ook kennis maakte met Vol taire, en kwam ten slotte te Parijs aan om er in den beginne groote moeilijkheden te ondervin den. Hij stelde al vlug vast dat, bij het opmaken van een opera, de meestgeziene persoonlijkheid niet de toondichter, maar wel de librettist was. Marmontel was toen de librettist in de mode en zijn libretto Le Huron was juist klaar. Grétry speelde het klaar dat hij er de muziek mocht voor schrijven en het werd een geweldig succes, een triomf voor Grétry. Na zijn opera's Lucile en Le tableau parlantwerd hij als de eerste on der zijns gelijken beschouwd. Hij leverde meer dan 50 opera's, waarvan we moeten vermelden Céphale et Proscris voor enkele jaren nog te Brussel opgevoerd, La fausse Magie Zémire et Azor Le jugement de Midas L'amant jaloux Richard cceur de lion La caravane du Caire met Lodewijk XVIII als tekstdichter, en 506 maal werd opgevoerd. In zijn eerste wer ken beoefent Grétry het vroolijke, lichte genre, terwijl hij in zijn laatste opera's beproefde de statige hoogte van Gluck, waarvan hij een over tuigd aanhanger was, te bereiken, zonder er ech ter in te slagen. Grétry heeft ook over muziek geschreven en zijn werk is van beteekenis. Zijn Mémoires, ou essais sur la musique bevatten veel belangrijks. Grétry heeft alle eerbewijzen genoten, die den kunstenaar kunnen geschonken worden. Zijn laatste levensjaren heeft hij doorgebracht in de Ermitage van J. J. Rousseau, waarvan hij eige naar was. Hij overleed op 24 September 1813. DENIS PAPIN Deze Fransche natuurkundige werd te Blois geboren in 1647. Hij studeerde in de genees- en natuurkunde en werd assistent van Christiaan Huygens, daarna door diens bemiddeling van Boyle in Engeland. Hij maakte vooral naam door de uitvinding van den digestor of Papiniaansche pot, Papin moest uit Frankrijk uitwijken wegens de vervolging der Hervormden en kreeg een aanstelling bij de Royal Society te Londen, waar hij zich vooral bezig hield met onderzoekingen over dampspanning en waterkracht. In 1688 vinden wij Papin terug in Duitschland waar hij 19 jaar lang hoogleeraar was te Mar burg. Daar vond hij den heetwatercylinder met klep uit. Naar de teekening van het primitieve stoomwerktuig van Savery(1698) maakte hij toen met behulp van zijn uitvinding een machine, welke hij aan een rad verbond, om daarmee wa ter op fë heffen. Met deze inrichting bouwde Papin een soort raderboot (in feite de eerste stoomboot), waarmee hij in 1707 de Fulda, in Pruisen, afvoer. Te Münden, (provincie Hanno ver, waar de Fulda in de Weser loopt) werd zijn vaartuig door schippers, die er een duivelstoestel in zagen, vernietigd, terwijl Papin zelf nauwe lijks kon ontsnappen. Dit gebéurde op 25 Sep tember. Zich niet meer veilig achtend, ging hij terug naar Engeland waar hij in armoede is overle den in 1712 of 1714. Papin vervaardigde ook een verbeterde lucht pomp.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 9