KALOSINE Bespaart 20 °/0 KOLEN RANTSOENEERINQSTABEL der EETWAREN In 't groot 15, St-Niklaasstraat, YPER 12 vaiial 4 October tot V November 1941 De bijzondere margarine-, brood- en vleeschzegels voor bijrantsoenen wwwwwwwwn>iainn»ipi>in>in»ipinnn»ipinnpin>iw>i»i»wwaiw>i>iwwwww>ii Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie Dienst voor Voedselafval De Administratieve rechtspraak inzake woekerhandel De afbakening der bevoegdheden Bericht aan de veehouders Opeisching van vee Winterhulp richt bedeelingen in van; levertraan en vitaminen voor de schooljeugd Artikel 1. Met ingang van 4 October 1941, zijn de zegels in donker bruine tint op licht bruinen onder grond vervallen. Het is verboden ze nog te gebruiken. Van dezen datum af tot 2 November 1941, gelden al leen de zwart en granaat getinte zegels. Art. 2. Met ingang van 4 October 1941, is de rant soeneering van de eetwaren geregeld volgens onder staande tabel Geldig ieftl RRODUKTEN Dagelijksch rantsoen Totaal voor 30 dagen Hoeveelh. per zegel Aantal zegels voor 1 tijdperk 1 Naar keuze A. Keukenbrood 225 gr. 6 k. 750 225 gr- 30 B. Meel zooals wettelijk voorzien 170 gr. 5 k. 100 170 gr 30 C. Deegwaren vervaardigd uit tarwemeel gebuild tot 85 150 g' 4 k. 500 150 gr- 30 D Deegwaren vervaardigd uit roggemeel gebuild tot 65 125 gr. 3 k. 750 125 gr. 30 E. Biscotten vervaardigd uit tarwemeel gebuild tot 72 125 3 k. 750 125 gr. 30 F. Diëetlevensmiddelen (de inhoud van die producten aan tarwemeel gebuild tot 72 t. h. mag niet meer dan 80 t. h. bedragen) 175 gr. 5 k. 250 175 gr 10 G. Peperkoek 250 gr. 7 k. 500 250 gr. 30 H. Banketgebak 450 gr- 13 k. 500 450 gr. 30 2 Gebrande gerst 50 gr. 16,5 gr. 3 3 Margarine 3,3 gr. 100 gr. 33 gr 3 4 Boter 11,7 gr. 350 gr. 117 gr. 3 5 Voorloopig onbenuttigd - 6 Geraffineerde suiker, kristalsuiker, korrelsuiker, kandijsuiker, t vergeoise bruine suiker, ruwe suiker, en naprodukt 33 gr. 1 kg 333 gr. 3 7 Bakmeel 16,5 gr. 500 gr. 165 gr- 3 8 Zetmeelhoudende producten buiten aardappelmeel (niet gerant soeneerd): havergort, droge peulvruchten, rijst en derivaten, maïs en derivaten. Pudding Powder, enz 50 gr. 16.5 ar. 3 5 Voorloopig onbenuttigd 10 Versch en bevroren vleeseh, alsook vleeschconserven. (Mits rekening te houden met de voorschriften van artikelen 14 en 15 van het Besluit van 9 Februari 1941) 35 gr. 1 k. 050 35 gr. 30 12 Voorloopig onbenuttigd 13 Kunsthonig, invertsulker en vloeibare suiker, suiker- en kandij siroop, broodsmeersels 5 gr. 150 gr. 50 gr. 3 14 Confituur, gelei, fruit of bietensiroop, vruchtenmoes, compote 7,5 gr. 225 gr. 75 «r. 3 20 Aardappelen 500 gr. 15 kgr. 2 k. 500 6 Art. 3. Mits overlegging van een geneeskundig ge tuigschrift mogen de zieken bij den gemeentelijken dienst, ieder persoonlijk zegel Nr 4 tegen vier zegels Nr 11 ruilen. De aldus geruilde zegels Nr 4 worden op het geneeskundig getuigschrift geplakt en onmiddellijk geannuleerd. Voor de personen lijdend aan ongeneeslijke of chro nische ziekte wordt er maar een enkel getuigschrift verelscht; de volgende maanden plakt de aangestelde beambte de geruilde zegels Nr 4 op een blad ongezegeld papier, dat door den gerechtigde voorgelegd wordt en de op het geneeskundig getuigschrift voorkomende aan duidingen vermeldt, te weten naam van den genees heer, naam van den zieke, aard van de kwaal en datum van aflevering. Aft. 4. Elke inbreuk op dit besluit wordt opge spoord, vervolgd en gestraft overeenkomstig de bepa lingen 1° van de besluitwet van 27 October 1939, ge nomen om de bevoorrading van het land te verzekeren,, gewijzigd bij de besluitwetten van 11 en 14 Mei 1940, en bij de besluiten van 25 November, 12 December 1940, 18 en 20 Augustus 19412° van het besluit van 15 Februari 1941, houdende instelling van een administra tieve procedure ter zake van misdrijven betreffende de voedselvoorziening, de rantsoeneering en de vaststel ling van de prijzen. Dit besluit treedt in werking op 4 October 1941. Een uittreksel er van zal door toedoen van de gemeentebesturen worden aangeplakt. GELDIGHEID DER ZEGELS 1. Brood en meel, deegwaren, biscottes, biscuits, diëetlevensmiddelen, peperkoek en banketgebak Het is aan de bakkers, banketbakkers en kleinhan delaars verboden voor den verkoop van een van voor melde producten aan te nemen 1. van 4 tot 10 October, de zegels Nr 1, genymmerd van 19 tot 30 2. van 11 tot 17 October, de zegels Nr 1, genum merd van 17 tot 30 3. van 18 tot 24 October, de zegels Nr 1, genum merd van 24 tot 30. II. Vleeseh Het is aan de vleeschhouwers, spekslagers en andere kleinhandelaars verboden voor den verkoop van hetzij gelijk welk vleeseh te aanvaarden 1. van 4 tot 10 October, de zegels Nr 10, genum merd van 10 tot 30 2. van 11 tot 17 October, de zegels Nr 10 genum merd van 17 tot 30 3. van 18 tot 24 October, de zegels Nr 10, genum merd van 24 tot 30. III. Aan inschrijving bij den kleinhandelaar onder worpen producten Blijven aan inschrijving bij den kleinhandelaar on derworpen de margarine, de boter, de suiker en de aardappelen. IV. Confituren, gelei, fruit- of bietensiroop en fruit- deegdeze producten dienen tegen zegels Nr 14 ver kocht, welke ook de verhouding suiker zij die zij be vatten. Aan een rondschrijven aan de gemeentebesturen ver schenen in het Staatsblad van 4 October ontleenen wij het volgende Tot vervanging van de bijzondere margarinezegels voor bijrantscenen, en van brood- en vleeschzegels, wordt thans overgegaan tot de bevoorrading der ge meentediensten voor ravitailleering en rantsoeneering in zegels van een nieuw type (blauwgrijs op bruinen ondergrond). De geldigheidsduur van die zegels loopt van 21 October 1941 af tot op 31 Januari 1942. In overeenstemming met de vroeger reeds voorge schreven proceduur, dienen de werkgevers op den datum van 20 October, over te gaan tot de afsluiting van de loopende rekeningen der op de thans in omloop zijnde bijzondere brood-, margarine- en vleeschzegels aan spraak makende werklieden. Met die gegevens zullen zij dadelgk een inventaris opmaken van de door hen afgeleverde bijzondere zegels van het huidig model, met vermelding van de hoeveelheid ongebruikte zegels. Ver volgens zullen zij aan den gemeentedienst voor ravi- taiüeering en rantsoeneering, samen met deze afreke ning. de ongebruikte reserve bijzondere zegels terug bezorgen. Van 21 October e. k. af, mogen de werkgevers nog slechts aan hun werklieden de bijzondere zegels van het nieuw model afleveren, gebeurlijk zelfs die ver schuldigd voor aan dien datum voorafgaande werk dagen. De gemeentediensten dienen zich insgelijks aan dien datum te houden voor de aflevering van bijzondere zegels aan sommige andere kategorieën gerechtigden (zwangere vrouwen, enz.). De bijzondere aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op het feit dat, onder geen voorwendsel, zal mogen worden overgegaan tot de ruiling der in hun bezit zijnde bijzondere zegels van het huidig model te gen bijzondere zegels van het nieuw type. De bijzondere zegels van het thans geldend model, in het bezit van belanghebbenden behouden evenwel hun geldigheidsduur tot op 2 November 1941, einde van het eerstvolgende rantsoeneeringstijdperk en mo gen tot op zelfden datum door de handelaars werden aanvaard. Zij mogen door de kleinhandelaars bij de ge meentediensten voor ravitailleering en rantsoeneering worden ingeleverd, met het oog op hun omzetting in machtigingen tot bevoorrading, samen met de overeen stemmende gewone zegels der aanstaande periode, vóór den achtsten werkdag volgend op den datum waarop de geldigheidsduur van bedoelde zegels is verstreken. De nieuwe bijzondere brood-, margarine- en vleesch zegels mogen dus tot de bevoorrading der gerechtigden worden aangewend en dienen tot de herbevoorrading der kleinhandelaars van 21 October e. k. af. M. V. G. Y. Artikel 4 van de verordening, 12-41 van 10 Juni 1941 tot oprichting van den Dienst voor Voedselafval treedt in voege op 1 November 1941 voor de hotels, spijshui zen, kazernen, hospialen, oud mannenhuizen, wees huizen, krankzinnigengestichten, banken, gestichten, kloosters, gevangenissen, grootwarenhuizen van gan&ch het land. De personen die voedselafval verwerven, moeten, overeenkomstig de bepalingen van Art. 4 der verorde ning 12-41 verschenen in het Staatsblad van 15 Juni 1941, schriftelijk hunne aanvraag tot erkenning ten laatste op 15 October, aan den Dienst voor Voedselaf val, Oude Kleerkoopersstraat, 24, Brussel, overmaken. Voorzitter van den Dienst A. ALLAERT. In het Staatsblad van 5 October verschijnt een be sluit tot nadere bepaling van het statuut dér waren- centrales. Zijn echter alleen bevoegd om administratieve sanc ties ter beteugeling van de inbreuken op de door den directeur van een warencentrale, opgericht overeen komstig de bepalingen van voormeld besluit van 2 September 1940, uitgevaardigde bepalingen uit te spre ken 1. In eersten aanleg de directeur van de betrokken warencentrale 2. In beroep het Hoofd van het Ministerie van Economische Zaken. De bevoegdheid van de administratieve rechts macht van de directeurs der warencentralen strekt zich uit over geheel het grondgebied van het Rijk. De directeur eener warencentrale kan slechts de sancties uitspreken. Nochtans kan hij, daarenboven, de verbeurdverklaring uitspreken van de productie-of distriebutiemiddelen die tot ongeoorloofde fabricatie of verdeeling werden aangewend. Elk proces-verbaal van vaststelling van een in breuk wordt zoo mogelijk, binnen acht-en-veertig uur aan de bevoegde administratieve rechtsmacht overge maakt. De Hoofdgroepeering Vee. vleeseh en bijproducten deelt mede In uitvoering van het besluit van 25 Februari 1941, waarbij de Hoofdgroepeering Vee, Vleeseh en bijpro ducten gemachtigd wordt tot opeisching van vee over te gaan en overeenkomstig de beschikkingen van het besluit van 15 Mei 1941, betreffende de opeischingen in zake voedselvoorziening, wordt vanaf de bekendmaking van onderhavig bericht bij eiken veehouder het aan tal dieren opgeëischt noodig om het contingent vleeseh te leveren dat voor eiken veehouder door de zorgen der- Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie werd vast gesteld voor de periode gaande van 1 Maart 1941 tot- 8 Maart 1942. De leveringsdata der opgeëischte hoeveelheden zullen aan de belanghebbenden worden bekendgemaakt bij middel van leveringskaarten overgemaakt door de Na tionale Landbouw- en Voedingscorporatie en bij middel van leveringsbevelen overgemaakt door den Burger meester. Winterhulp deelt mede Teneinde het tekort aan vitaminen, dat nu meer dan ooit onze jeugd bedreigt, te keer te gaan, zal Winterhulp in den loop van den toekomenden Winter bedeelingen van vitaminen inrichten voor de schoolgaande jeugd van het land. Levertraan, rijk aan vetten en vitaminen A en D, zal verstrekt worden aan de kinderen van 3 tot 6 jaar, die de bewaarscholen bezoeken, of er zich komen aanmel den voor de bedeeling. Een zekere hoeveelheid lever traan werd ter beschikking gesteld van het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn en het Belgisch Nationaal Werk tot Bestrijding der Tuberculose ten bate van de zwakke kinderen die in de kolonies en de gestichten van het Nationaal Werk tot Bestrijding der Tubercu lose verblijven. Boontjes van vitaminen C en D. vitaminen die den algemeenen weerstand van het organisme verhoogen en noodig zijn tot een normalen groei en ontwikkeling, zullen verstrekt worden aan de kinderen en de jonge lieden die de lagere, middelbare, technische en beroeps- scholen bezoeken, inbegrepen de scholen voor verpleeg sters en vroedvrouwen. Een quantum van 180 millioen boontjes met vitaminen C en D is voorzien voor 'deze breedopgevatte bedee ling, die zal aanvangen op 15 November en een pe riode zal beslaan van circa zes maanden,- Al de kinderen en al de jongelieden van al de on derwijsinrichtingen gelegen in de gemeenten van meer dan 2.000 inwoners, kunnen van deze levertraan- en vitaminenbedeelingen genieten. Eventueel nochtans zul len ook de scholen in de gemeenten van min dan 2000 inwoners diezelfde voordeelen mogen ontvangen. De bedeeling zal kosteloos zijn voor de kinderen en de jongelieden uit de huisgezinnen die de kaart van Winterhulp bezitten; al de andere kinderen en jonge lieden zullen van deze bedeelingen mogen genieten mits storting van een zeer geringe gift ten bate van Winter hulp. Het bestuur van al de lagere, middelbare, technische en beroepsonderwijsinrichtingen, zoo de vrije als de officieele, worden dringend verzocht zich zoo spoedig mogelijk te laten inschrijven bij de plaatselijke comi- té's van Winterhulp', opdat de kinderen en de jongelie den die hun toevertrouwd zijn zouden kunnen genieten van de bedeelingen van levertraan en vitaminen die Winterhulp inricht ten bate van de geheele jeugd van ons land. Werkt allen mede met Winterhulp om de gezondheid van onze jeugd te vrijwaren. Drukkerij Dumortier, 34, Boterstraat, Yper Tel. 500

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 12