Verplichte inlevering van koper, lood, tin, enz. De verdeeling: der Kolen 10 TOUIRA TOUIRA TOUIRA Verkoudheden - Catarrhe - Bronchitis - Hoestaanvallen - Asthma - Griep. TOUIRA DENKT AAN TOUIRA Versterkende dragees V I V A X die sterk maken als staal. PILLEN St-ANDRÉ die de griep tegenhouden. Do militaire Bevelhebber heeft bij verordening van 20 October 1941. de inlevering bevolen van zekere non- ferro metalen, o. a. van koper, tin, nikkel, lood en le geringen daarvan, zooals geelkoper, brons, tombak. an'.nrKtniumlood, maillechort. alpakka. argentaan, enz. De metaalinzameling moet zoowel in de particuliere hui ioudingen als In de nijverheidsbedrijven worden genuuden. De inleveringsverplichting treft derhalve al d<- particulieren, die belasting op het inkomen moeten opbrengen, en onafhankelijk daarvan de nijverheidsbe- dri en, waarbij tevens de natuurlijke en rechtsperso nen die een bedrijf uitoefenen, worden gerekend. Met het oog op de inlevering dezer metalen zijn de particuliere belastingbetalers in groepen vol gens hun inkomen ingedeeld, de nijverheidsbedrijven volgens het aantal op 1 Mei 1940 aldaar werkzame werklieden en bedienden. De in te leveren hoeveelhe den zijn opgegeven in de onderstaande tabel. Voorwerpen welke mogen ingeleverd worden. In et algemeen mag degene, die tot inlevering is verplicht, om zijn verplichting na te komen non-ferro metalen en daaruit vervaardigde voorwerpen naar eigen keuze inleveren In aanmerking komen b.v. kroonluchters, lampen, bekers, presenteerbladen, bloem vazen. bloemrekken, vazen, bakken, bonbonsschalen, bronzen voorwerpen, borstbeelden, emmers, eet- en drinkgerei, stoffers en blik, ketels, gongs, haardstellen er. sc noorsteengarnituren. kannen, vaatwerk, gebak schalen, luchters, rockgarnituren. doozen, schrijfgerei, tafelstukken, vogelkooien en staanders, lucifeThouders, zeven, stangen voor gordijnen en tapijten, voorts mate- riaai en afvalstoffen, zooals oude buizen, kabels, on bruikbaar metalen vaatwerk, enz. Voor fabrieken ko men bovendien in aanmerking, oude machinedeelen. schroeven, flenzen, moeren, enz. Voorwerpen welke niet mogen ingeleverd worden. Mogen niet worden ingeleverd 1. Metaalvoorraden, welke zich in nijverheidsbedrij ven ten behoeve van den wederverkoop, van de metaal verwerking of van de metaalwinning bevinden 2. Metaalvoorraden, waarop de Belgische voorschrif ten betreffende de verplichting tot het houden van ma- gazijnboeken en tot het doen van aangifte toepasselijk zijn, (onbereid, onbewerkt, onafgewerkt materiaal en afvalstoffen!. Zij die tot inlevering zijn verplicht behoeven, om de voorgeschreven minimum-hoeveelheden bijeen te bren gen. niet in te leveren 1 Voorwerpen, die een bijzondere geschiedkundige, wetenschappelijke, folkloristische of kunstwaarde heb ben 2, Voorwerpen, die voor het dagelijksch gebruik of voor het in stand houden van het bedrijf onmisbaar zijn en niet door andere kunnen worden vervangen. De ingeleverde metalen worden vergoed in den vorm van belastingsbons. Voor de ingeleverde metalen wordt een vergoeding toegekend in overeenstemming met de waarde van het metaal, en wel in den vorm van belastingsbons op naam. De inleveraar kan deze bons gebruiken voor de beta ling zijner belastingen over het jaar 1942. De hoeveelheid, welke krachtens de verordening moet worden ingeleverd, werd relatief gering gehouden, zoo dat aan te nemen is, dat personen, die de inlevering moeten doen. voor zoover zij niet zelf over het benoo- digde metaal beschikken, dit zonder moeite elders kunnen verkrijgen. Wie desondanks de bepaalde hoe veelheid niet kan bijeenbrengen, moet, welke ook de redenen zijn voor een onvoldoende inlevering, een aan vullend geldbedrag storten, ten beloope van een meer voud der waarde van de ontbrekende hoeveelheid me taal. Wie de hem opgelegde verplichting tot inlevering uit kwaadwilligheid niet nakomt, hoewel hij daartoe in <taat is, moet als saboteur van het bedrijfsleven worden beschouwd en kan zich dan ook aan een strenge straf verwachten. Met onverbiddelijke strengheid zal even eens worden opgetreden tegen hen, die door middel van de inlevering te onttrekken, of die anderszins de inle- saren of die metalen voorwerpen verbergen, om ze aan de inlevering te onttrekken, of die anderszins de inle vering opzettelijk in gevaar brengen of belemmeren. Naast de straf, kan de verbeurdverklaring van al de non-ferro metalen, welke de dader bezit, worden be volen. Met het oog op de behoorlijke inlevering, rich ten de burgemeesters plaatselijke inleveringsbureaux in. waar de voorgeschreven hoeveelheden moeten wor den Ingeleverd. Met de inlevering wordt in de eerste dagen van November begonnenzij moet op 30 No vember afgeloopen zijn. Door plaatselijke bekendma kingen zal worden medegedeeld waar en wanneer de belanghebbenden hun inlevering moeten doen. Voor nadere inlichtingen omtrent de inlevering wende men zich tot de Inleveringsbureaux en tot de gemeentebe sturen. Hoeveelheid in te leveren metaal. Met het oog op de vaststelling van de in te leveren hoeveelheid worden de metalen naar punten bepaald en ingedeeld als volgt 1 kg. rood koper of brons100 punt. 1 kg. messing of geel koper50 1 kg. tin 200 1 kg. nikkel 200 1 kg. lood 50 1 kg. onderscheiden legeeringen uit koper, tin. nikkel of lood50 A. Verplichting tot inlevering door natuurlijke personen, die gedurende de jaren 1939 of 1940 belasting op het inkomen moesten opbrengen. KLAS 1. Personen die alleen over inkomen uit grondgebied en huizen beschikken en die geen aanvul lende personeele belasting moesten opbrengen. Tot grondslag van de berekening dient het kadastraal inko men gedurende het jaar 1939. Kadastraal Uroep In te leveren Inkomen 1039 volgens hoeveelh. metaal inkomen (in punten) minder dan 6.000 fr. 1 100 6.001 10.000 2 150 10.001 15.000 3 200 15.001 20.000 4 300 20.001 en meer 5 400 KLAS II. Personen, die aanvullende personeele belasting moesten opbrengen. Tot grondslag van de be rekening dient het zuiver inkomen gedurende het jaar 1939. Zuiver inkomen 1939 minder dan 15.001 20.001 30001 50.001 100.001 150-001 200.001 300.001 Groep In te leveren volgens hoeveelh. metaal Inkomen (In punten) 15.000 fr. 5 400 20.000 6 500 30.000 7 600 50.000 8 800 100.000 9 1000 150.000 10 1500 200.000 11 2000 300.000 12 3000 400.000 13 4000 400.001 500.000 14 5000 500.001 en meer 15 7500 KLAS III. Personen die noch tot klas I noch tot klas II behooren. Tot grondslag van de berekening dient het bruto-inkomen gedurende het jaar 1939voor hen die gedurende het jaar 1939 geen inkomen hebben ge had. het jaar 1940. Bruto inkomen Groep In te leveren 1939 of 1940 volgens hoeveelh. metaal inkomen (in punten) Minder dan 6.667 fr. 1 100 6.668 13.333 2 150 13.334 18 750 3 200 18.751 25 000 4 300 25.001 en meer 5 400 B. Verplichting tot inlevering voor bedrijven. Voor iederen werkman en bediende, die op 1 Mei 1940 aldaar werkzaam was, moet een hoeveelheid metaal die met 100 punten overeenstemt, worden ingeleverd. Hoe wordt de aanvullende personeele belasting berekend De aanvullende personeele belasting wordt berekend op AL de inkomsten, welke de belastingplichtige in den loop van het vorig jaar hier dus 1938 of 1939 gehad heeft. Zij omvat dus 1" Inkomsten van eigendommen. 2° Inkomsten uit roerende kapitalen van allen aard inbegrepen de inkomsten van aandeelen en obligatiën in België en den vreemde verkregen die van de mobi- liënbelasting zijn vrijgesteld dit met uitzondering van a) de inkomsten van de preferente aandeelen der Na tionale Maatschappij der Belgische Spoorwegen b) De premiën of loten der nationale publieke fond sen, wanneer deze reeds voor de mobiliënbelasting wer den aangeslagen. 3° De bedrijfsinkomsten. Deze worden echter slechts voor 85 van de netto-inkomsten 't is dus te zeggen, nadat het bruto reeds met 1/5 is verminderd geweest in aanmerking genomen, wanneer de som daarvan de 100.000 fr. niet overschrijdt. Hiervan mogen afgetrokken worden a) De gebeurlijke bedrijfsverliezen van het vorig jaar. b) De verzekeringskosten van huizen en meubilair. c) De in den loop van het vorig jaar betaalde cedu- laire belastingen uitgenomen de crisistaks en aan vullende personeele belastingen en betaalde interesten voor laattijdige betaling van belastingen d) De interesten van in leen genomen kapitalen e) De renten welke de belastingplichtige gebeurlijk heeft betaald aan personen die niet bij hem inwonen, en aan wien hij ondersteuning moet verschaffen bij Burgerlijk wettige bepaling. De aanvullende personeele belasting is niet verschul digd wanneer het aldus berekend netto inkomen niet meer bedraagt dan 12.500 in de gemeenten met minder dan 5.000 inwonens 15 000 in de gemeenten met minder dan 30.000 inwoners; 204)00 in de gemeenten met 30.000 inwoners en meer. Dit minimum mag verhoogd worden met 1/5 voor elk kind ten laste voor elk gezin met ten minste drie kin deren. N. B. Eenieder kan gemakkelijk nagaan of hij in 1939 aanvullende personeele belasting betaald heeft, door zijn aanslagbiljet van 1939 na te zien. De prijs voor het ingeleverd metaal en het bedrag van de betaling voor niet ingeleverd metaal. Aangaande de inlevering van zekere non-ferro me talen ontleenen wij aan het verordeningsblad van 24 October, nog de volgende aanvullende inlichtingen: Edelmetalen, zink. en aluminium evenals de legeerin gen daarvan, worden voor de toepassing van deze ver ordening niet als non-ferro metalen beschouwd. De belastingsbon welke de inleveraar ontvangt voor de door hem ingeleverde hoeveelheid metaal, vertegen woordigt voor iedere 100 punten een waarde van 3 fr. voor voorwerpen uit zuiver koper en 6 fr., voor voor werpen uit zuiver tin en uit zuiver nikkel van 12.50 fr. Wie de bepaalde hoeveelheid niet of niet ten volle inlevert moet voor de ontbrekende hoeveelheid een aan vullende betaling storten. Voor de natuurlijke perso nen bedraagt deze aanvullende betaling voor iedere 10 ontbrekende punten 1» kolom belastinggroepen. 2" kolom In geval ten minste 80 van de opgelegde hoeveelheid is ingeleverd. 3"' kolomIn geval meer dan 50 doch minder dan 80 van de opgelegde hoeveelheid is ingeleverd. 4'' kolom In geval minder dan 50 van de opgelegde hoeveelheid is Ingeleverd. De specialiteiten van den Apotheker RENARD, Rixensart. Verkoopdienst22, Strijderslaan, GENVAL. Posteheekrekening 178.88 Handelsregister 8610 Tel. 53.65.14 BORSTPILLEN BORSTSIROOP BORSTTHÉ Alle drie onmisbaar voor de aandoeningen der ademhalingsorganen. Zij zijn van ontegensprekelijke werkdadigheid Verdwijnen spoedig en zeker door het gebruik van een der producten Aarzelt niet. Van zoodra een kleine aandoening der ademhalingsorganen zich verklaart, werkt haar on middellijk tegen. Indien gij pijn hebt in de keel of lijdt aan de luchtpijpen, indien gij de geduchte gevolgen van de griep vreest AL DIE PRODUCTEN VINDT GIJ BIJ UWEN APOTHEKER. Depothouder voor West-Vlaanderen Apotheek DELANOTE, Langemark. 1'' kol. 2- kol 3'' kol- 4" kol. (cijfers volgens het inkomen) 1 5.— fr. 7.50 fr. 10 fr. 2 3 4 7.50 fr. 10.— fr. 15 fr. 5 6 7 10.— fr 15 fr. 20 fr. 8 9 10 15.— fr. 22.50 fr. 30 fr. 11 12 13 25.— fr. 37.50 fr. 50 fr. 14 15 De cijfers 1 tot 15 in de eerste kolom duiden de ver schillende groepen belastingbetalers aan. Het aantal punten die de ingeleverde hoeveelheid me taal vertegenwoordigen wordt immer berekend op grond van het bedrag der aanvullende persoonlijke belasting en wel als volgt De cijfers 1 tot 5 vertegenwoordigen de groepen be lastingbetalers volgens het kadastraal inkomen, de an dere volgens het inkomen. Personen die niet vallen on der deze beide groepen worden gerangschikt onder de cijfers 10 tot 15 en moeten dezelfde hoeveelheid inleve ren als de groep van 1 tot 5. Voor de tot inlevering verplichte bedrijven bedraagt de aanvullende betaling voor iedere 10 ontbrekende punten 20 frank. In het Staatsblad van 25 October is thans het besluit verschenen over de bedeeling van steenkolen en de in voering van de controlekaart. Dit besluit luidt als volgt Artikel één. Ten einde een rechtmatige verdeeling der huisbrandstoffen te verzekeren, worden de gemeen tediensten voor de bevoorrading en de rantseeneering belast met het aannemen van 27 October tot 5 Novem ber 1941, der inschrijvingen van de verbruikers, gezlns- en ondernemingshoofden, die de bij dit besluit gestelde voorwaarden vervullen. Inschrijving der verbruikers gezinshoofden of ondernemingshoofden. Art. 2. A. Kunnen slechts aanspraak maken op de in schrijving als verbruiker bij den gemeentedienst voor de bevoorrading en de rantsoeneering a) De verbruikers-gezinshoofden of de daarmede ge lijkgestelde of in hun naam handelende personen, waar van de voorraad huisbrandstof het dubbel der hierna vastgestelde maxima niet bereikt Voor de gezinnen bestaande uit één tot vier perso nen maximum 200 kgr. steenkolen of steenkoolbri ketten ofwel 240 kgr. cokes voor de gezinnen bestaande uit vijf tot acht perso nen maximum 250 kgr. steenkolen of steenkoolbriket ten, ofwel 300 kgr. cokes; voor de gezinnen bestaande uit negen tot twaalf per sonen maximum 400 kgr. steenkolen of steenkoolbri ketten ofwel 360 kgr. cokes voor de gezinnen bestaande uit dertien tot zestien personen maximum 350 kgr. steenkolen of steenkool briketten ofwel 420 kgr. cokes voor de gezinnen of de daarmede gelijkgestelde ge meenschappen bestaande uit zeventien tot twintig per sonen maximum 400 kgr. steenkolen of steenkoolbri ketten ofwel 480 kgr. cokes voor de met de gezinnen gelijkgestelde gemeenschap pen bestaande uit één-en-twintig tot vier-en-twintig personenmaximum 450 kgr. steenkoleu of steenkool briketten ofwel 540 kgr. cokeseen vermeerdering van onderscheidenlijk 50 of 60 kgr. mag worden toegestaan voor elke aanvullende groep van 4 personen. b) de verbruikers die de verantwoordelijke hoofden der hiernavolgende ondernemingen zijn en niet beschik ken over een voorraad brandstof voldoende voor de behoeften van één maand bureelen, magazijnen, werkhuizen, spijshuizen (enkel wat de behoeften der keuken betreft), ambachtsbedrij- ven die niet worden bevoorraad door tusschenkomst van hun bedrijfsgroepeering. Hebben geen recht op inschrijving 1. De kerken en andere gebouwen van den eeredienst. 2. De musea, de zalen en magazijnen voor tentoon stellingen, de verkoopzalen. 3. De hotels, spijshuizen, koffiehuizen, herbergen en dergelijke. 4. De schouwburg- en concertzalen, de bioscopen en dergelijke. 5 De ondernemingen die afhangen van een nijver heids- of bedrijfsgroepeering, waarvan zij bevoorra dingsbons voor nijverheidssteenkolen ontvangen of ont vingen. De verbruikers, hoofden van ondernemingen bedoeld onder letter b zullen tegelijk met hun inschrijving als zoodanig in hun hoedanigheid van verbruiker-gezins hoofd slechts kunnen ingeschreven worden, wanneer hun woning, wat de verwarming betreft, onafhankelijk is van de onderneming. B. Met het oog op hun inschrijving zullen de verbrui kers gezins- en ondernemingshoofden, bedoeld onder de letter A van onderhavig artikel, zich tusschen den 27 October en den 5 November 1941 aanbieden, de eersten bij den gemeentedienst voor de bevoorrading en de rantsoeneering van hun woonplaats, de tweeden bij den gemeentedienst voor de bevoorrading en de rantsoenee ring van de plaats waar de onderneming gevestigd is. Zij zullen hun rantsoeneeringskaart en, wanneer het een gezinshoofd betreft, de rantsoeneeringskaarten hun ner gezinsleden meebrengen en een verklaring onder teekenen. opgemaakt in dubbel exemplaar, waarbij be vestigd wordt 1° dat zij niet beschikken a) over een voorraad huisbrandstoffen, die het dubbel van de bij dit artikel bedoelde maxima bereikt wanneer het een gezinshoofd betréft b) over een voorraad voldoende voor de behoeften van één maand, wanneer het een onderneming betreft 2° dat zij uit geen bijzondere bevoorradingsbron kos teloos of anderzins een hoeveelheid kolen rechtstreeks of onrechtstreeks betrekken, die de bij dit besluit vast gestelde maxima bereikt 3" dat het totaal verbruik in den Iood van het jaar 1939 de volgende bepaalde hoeveelheid bereikte kilogram 4° dat zij de controlediensten er toe machtigen, zon der meer bij hen aan huis een bezoek af te leggen ten einde de juistheid van hun verklaring na te gaan. Deze verklaring vermeldt verder ofwel den naam en de identiteit der personen die van het gezin van den verbruiker deel uitmaken, ofwel den handelsnaam van de onderneming of inrichting, alsook naam en adres van den leverancier waardoor bedoelde verbruikers In den loop van de jaren 1938 en 1939 ln brandstof bevoor raad werden. Desgevallend is de vrije aanduiding van een leveran cier toegelaten, de reden echter moet behoorlijk ge rechtvaardigd worden door middel van een ondertee kend bewijs, toe. te voegen aan de verklaring (geval len van heirkrachtverhuizing, nieuw huishouden, ge wone leverancier bij de bedrijfsgroepeering niet inge schreven, leverancier die zijn handel heeft stopgezet, verbruiker vroeger door een groothandelaar bevoor-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 10