Bespaart 20 KOLEN Charles Kesteloot Occasie Meubelen KÖÜWtN In 't groot 15, St=Niklaasstraat, YPER Voor de Keuken Wat eten we deze week Enkele gerechten. Hoe moet men een naaimachine onder houden koopt alle slach van 105, Veurnesteenweg, 105 - Yper. Hoe zullen we ons huis verwarmen dezen winter P HET YPERSCHE 31 -1# -1941 11 raad, gerechtvaardigde moeilijkheden bij het vervoer enz.). De gevallen van heirkracht uitgezonderd, zal een latere verandering van leverancier niet meer aanvaard worden. De aangeduide leverancier moet ingeschreven zijn bij de Bedrijfsgroepeering Kolenkleinhandel. De lijst der kleinhandelaars, ingeschreven bij de Bedrijfsgroepeering Kolenkleinhandel, ligt ter inzage bij eiken gemeente dienst voor de bevoorrading en de rantsoeneering. Bij afwijking van de bepaling van voprgaande alinea zullen de verbruikers als leverancier een voortbrenger kunnen aanduiden, voor zoover de levering oo de plaats .zelf van voortbrenging tegen comptante betafing zal ge schieden. Een exemplaar der verklaring onderteekend door de verbruikers wordt door den gemeentedienst voor de be voorrading en de rantsoeneering voor onderzoek over gemaakt aan den controledienst van het district. Art. 3. De bijzondere verbruikers bedoeld bij artikel 8 van onderhavig besluit moeten zich niet laten inschrijven als verbruiker, Nochtans zullen zij bij den gemeentedienst voer de bevoorrading en de rantsoenee ring van de plaats waar de instelling gevestigd is. tus- schen den 27 October en den 5 November 1941. de con- trölekaart Nr 30 voor de aflevering van huisbrandstof fen, waarvan spraak in artikel 5 hiernavolgend afhalen. Nieuwe inschrijvingen, verandering van leverancier Art. 4 A. De verbruikers bedoeld in het boven staand artikel 2, die op grond van den omvang van hun brandstofvoorraad geen aanspraak mogen maken op hun inschrijving tusschen den 27 October en den 5 No vember 1941, kunnen, eens dat hun voorraad tot een met de gestelde voorwaarden overeenstemmende hoe veelheid geslonken is, zich tusschen den 1" en den 10" van elke volgende maand bij den gemeentedienst voor de bevoorrading en de rantsoeneering laten inschrijven. B. Wanneer de verbruikers bedoeld bij het boven staand artikel 2, wegens gevallen van heirkracht van leverancier moeten veranderen, zullen zij tusschen den ln en den 10" der maand de verandering van inschrij ving bij den gemeentedienst voor de bevoorrading en de rantsoeneering aanvragen. Controlekaart Nr 30 Art. 5. Bij hun inschrijving zullen de gemeente diensten voor de bevoorrading en de rantsoeneering aan de verbruikers de controlekaart Nr 30 afleveren. De rantsoeneeringskaart van het gezinshoofd als mede deze der gezinsleden wordt van den stempelaf druk «Kaart Nr 30 afgeleverd» voorzien. De rantsoeneeringskaart van het verantwoordelijk hoofd van de onderneming of van de inrichting in kwestie wordt eveneens van den stempelafdruk Kaart Nr 30 afgeleverd...» (naam der onderneming) voorzien. Art. 6. De strafrechterlijke verantwoordelijkheid voortvloeiende uit de in de artikelen 2 en 4 voorziene verbodsbepalingen rust op de personen die in feite, al ware het zelfs tijdelijk, in de hoedanigheid van gezins- of ondernemingshoofd handelen. De bevoegde jurisdicties zullen oppermachtig de fei telijke samenstelling der gezinnen en ondernemingen alsmede de bij vorige alinea bedoelde hoedanigheid der personen beoordeelen. Verdeeling der huisbrandstoffen onder de verbruikers gezinshoofden en hoofden van ondernemingen. Art. 7. Uiterlijk op 12 November 1941 zullen de gemeentediensten voor de bevoorrading en de rantsoe neering aan de aangeduide leveranciers, zelfs wanneer zij de gemeente niet bewonen, de lijst met naam en adres der verbruikers, die zij moeten bevoorraden, overmaken. Achteraf, zullen de gemeentediensten voor de be voorrading en de rantsoeneering vóór den 15" van elke maand aan de leveranciers de lijst betreffende de ver andering der cliënteele voor de volgende maand over maken. Een afschrift van de lijsten die de kleinhandelaars aanbelangen zal tegelijkertijd naar het arrondisse mentssecretariaat der Bedrijfsgroepeering Kolenklein handel gezonden worden. Een afschrift van de lijsten, die de voortbrengers betreffen wegens hun verkoop tegen comptante betaling, zal aan het Belgisch Kolenbureau (Kolbur) of aan het Belgisch Cokesbureau (Coksbur), Koninklijkestraat, 66, Brussel, overgemaakt worden. Een tweede afschrift wordt bij den gemeentedienst voor de bevoorrading en de rantsoeneering bewaard. Bijzondere verbruikers. Art. 8. De hiernavolgende openbare besturen, open bare instellingen en instellingen van openbaar nut wor den voor de toepassing van dit besluit als bijzondere verbruikers aangezien 1. de provincie- en gemeentebesturen en de daarvan afhangende instellingen 2" de onderwijsinrichtingen, zoowel de vrije als deze, ■die afhangen van de provincie of de gemeente 3" de hospitalen, klinieken, sanatoria, kraaminrichtin gen, kinderkribben. zoowel de vrije als deze die af hangen van de provincie of de gemeente, alsmede alle geneeskundige instellingen, die als zoodanig door het centraal bestuur van volksgezondheid werden erkend 4" de godshuizen en toevluchtsoorden, zoowel de vrije als deze die afhangen van de provincie of de gemeente; 5" de openbare badinrichtingen, zoowel de private als -deze die afhangen van de provincie of de gemeente. De bedeeling in October blijft van kracht. Artikel 1. De bepalingen van het besluit van 27 Sep tember 1941, houdende regeling van den verkoop in het klein van sommige huisbrgndstoffen voor de maand Oc tober 1941. blijven van kracht wat betreft de reglemen teering van de distributie der huisbrandstoffen gedu rende de maand November 1941. Art. 2. Onderhavig besluit zal vigeeren vanaf 1 No vember 1941. Een strenge controle zal uitgeoefend worden. Het Ministerie van Economische Zaken vestigt de zeer speciale aandacht van het publiek op de beschikkingen vail het besluit dd. 20 October 1941, verschenen in he Staatsblad van Zaterdag 25 October daaropvolgende, waarbij de inschrijving als verbruiker van huisbrand- kolen wordt ontzegd aan alle gezins- of ondernemings- boofden die over bepaalde brandstofvoorraden be schikken (artikel 2 van bedoeld besluit geeft de hoe veelheden aan). - Op vordering van het Ministerie van Economische Zaken, werden door de administratie der controledien- sten van 'het Ministerie van Bmnenlandsche Zaken, en door de gemeentelijke politiekorpsen van de voornaam ste stedelijke agglomeraties zeer strenge onderzoeks maatregelen getroffen ten einde de regelmatighe d inschrijvingen te controleeren. Eenieder die zich laat inschrijven bij den gemeen telijken ravitailleeringsdienst met het oog op het be komen der Kolenkaart dient te weten, dat hl binnen de acht daaropvolgende dagen, het bezoek zal krijgen van een politiebeambte voor het nagaan der steenko 3envcorraden waarover hij beschikt. De inbreuken zullen aanleiding geven tot strenge straffen en de voorraden brandstoffen waarmee mis- 'brink werd gemaakt zullen worden aangeslagen. wonderbaar tegen achter- of wegblijven der maandstonden. MICHEL, Apoth., 102, Wetst. Brussel. Terugbet. 37 fr. Zondag-: Gevulde tomaten met selderij, runderlap jes, bloemkool, aardappelen. MaandagAndijviestamppot, appelpudding. DinsdagGroentensoep, roode kool, aardappelen. Woensdag Stevige ajuinsoep, groentenragoüt. aardap pelen. Donderdag Aardappelen met appelen en ajuinen, va nille vla. Vrijdag: Mosselengehakt. veldsalade, aardappelen. ZaterdagHutsepot, fruit. Aardappelen met peterselie. Benoodigheden 3 kg. aardappelen. 25 gr. peterselie, wat vet. BereidingNeem kleine aardappelen en maak ze goed schoon. Laat ze koken met de schil. Pel ze daarna, heet af. Laat in een koekepan een weinig vet heet worden. Doe daarin de heele aardappelen en laat ze mooi bak ken terwijl u ze van tijd tot tijd schudt. Strooi er ten slotte wat gehakte peterselie over. Zoo gebruikt men minder vet dan wanneer men de aardappelen in plakjes snijdt Andijvie in den oven. Benoodigheden; 1/2 kg. an dijvie, een behamelsausje, 75 gr. boter. zout. Bereiding Kuisch en spoel de andijvie en zet ze met kokend water, dat lichtjes gezouten is, op het vuur. Laat gedurende een tiental minuten koken. Laat de andijvie vervolgens goed uitlekken en schik ze in een geboterden vuurvasten schotel. Giet over de andijvie een behamel sausje, leg er eenige klontjes boter op en laat kleuren in een warmen oven. Laat ze gedurende ongeveer 15 minuten in den oven. Opgevulde groene kool. BenoodighedenEen vaste groene kool, 250 gr. gehakt, 50 gram vet of boter, zout Bereiding Maak de groene kool schoon en laat ze gedurende 20 minuten in gezouten kokend water. Laat ze dan afdruipen. Open de bladeren en haal het hart van de kool uit. Vul het binnenste met gehakt. Leg de kool daarna in een kastrol, waarin 50 gram boter of vet gesmolten zijn. Zet het deksel op de kastrol en laat nog ongeveer 1 uur stoven op een zacht vuur. Nog aardappelen. Benoodigheden; 1/2 kg. rauwe aardappelen, 5 kg. gekookte aardappelen, 1 tot 2 lepels meel. wat zout. BereidingRasp de rauwe aardappelen op een grove rasp en druk de massa in een doekje tot alle vocht ver wijderd is. De gekookte aardappelen worden eveneens fijngedrukt en met de rauwe aardappelen vermengd. Voeg er wat zout aan toe. alsook het meel. Vermeng alles goed door mekaar en vorm kleine balletjes met de handen. Laat deze gedurende 25 minuten in zout water koken. De balletjes komen vanzelf naar de opper vlakte wanneer ze gaar zijn. Haal ze er dan voorzich tig met het schuimspaan uit. Geef hierbij groenten of sla. Restjes kunnen in plakjes gesneden worden en op gebakken. Zure aardappelen.Benoodigheden3 kgr. aardap pelen, een eetlepel vet of boter, 2 eetlepels bloem. 1/2 1. water, een scheutje azijn, een laurierblad, een kruid nagel, peper, zout. BereidingLaat de aardappelen koken met de pel. Schil ze en snijd ze in plakken. Maak intusschen een papje met een lepel vet, de bloem, het water waarin een bouillonblokje is opgelost. Voeg hierbij de azijn, een laurierblad, kruidnagel, wat zout en peper. Laat nog enkele oogenblikken doorkoken. Verwijder de kruiden en voeg er de aardappelen bij. Laat alles nog gedurende 15 minuten zachtjes stoven. Gemeringeerde appels. Bereid op de gewone ma nier appelmoes en doe het in-een geboterden, vuurvas ten schotel. Bedek met een laag eiwit, dat met wat suiker in harde sneeuw geklopt is. Laat gedurende eenige minuten in een zachten oven staan. Meeikoekjes. Benoodigheden225 gram meel, 100 gram suiker, een paar eetlepels water, 3 eetlepels huis- houdsiroop of honing. BereidingZeef het meel en voeg er het water bij, alsook de suiker en de siroop Meng alles goed dooreen en strijk het deeg goed uit. Druk er rondetjes uit met een wijnglas. Leg deze op een geboterd bakblik. Strooi er wat suiker over die achtergehouden werd. Laat ze gedurende ongeveer 20 minuten in een matigen oven bakken. Vele huisvrouwen bezitten een naaimachine, maar weten er niet mede om te gaan. Een naaimachine moet in tijd en stond haar rantsoen olie krijgen. Gebruik hiervoor goede machine olie ofwel petroleumhoudende olfe. Het is soms noodig de heele machine onder handen te nemen, vooral wanneer het reeds enkelen tijd geleden is dat men nog gestikt heeft. Haal de verschillende onderdeelen uiteen, laat de dee- len gedurende enkele minuten in petroleum doopen en droog ze dan zorgvuldig af. Smeer de machine goed in. Is de machine goed gesmeerd, laat er dan eerst een lapje doorgaan, dat niet gebruikt hoeft te worden, en dat de overtollige olie zal opslorpen. Vooraleer de machine op te bergen, haal er gauw de stofjes van weg alsook de eindjes draad of stof die er zijn blijven aan hangen. Dek ze met het deksel of trek de machine in haar tafeltje. Men komt nu en dan eens een onaangename verras sing tegen. Onder andere Een gebroken naald. Dit komt omdat de naald niet van goede kwaliteit was of dat ze niet goed geplaatst was, ofwel te hoog of te laag of schuin. Daardoor raakte ze het spoel of het plaatje. Ook kan de oorzaak bij den draad liggen, zoo deze niet overal even glad is. De onderste of bovenste naald maakt lusjes. De oorzaak ligt hierbij dat de beide spanningen niet goed geregeld zijn. Dan moet men de spanning van het spoeltje ofwel die van den bovendraad veranderen. De onderdraad breekt af. Deze was wellicht te erg gespannen ofwel het garen niet regelmatig op het speeltje gerold. De bovendraad breekt af. Óok deze draad kan te erg gespannen zijn. Het schroefje moet dan losgedraaid worden, tenzij de naald verkeerd geplaatst was of te dun voor de draaddikte. De grootste vereischte om goed te stikken is de noo- dige verhoudingen in acht te nemen wat draad, naald en stofdikte betreft. De onderdraad mag wel dunner zijn dan den bovendraad maar niet omgekeerd. Om te stikken op zeer dikke plaatsen, de stofdrukker fn de hoogte stellen en het werk langzaam met de hand leiden. Om harde stoffen te stikken, de plek met wat droge zeep of witte was bestrijken. Een nieuw groot vraagstuk komt de huisvrouw kwel len. Hoe zullen we ons huis warm houden dezen winter? Dat is voorwaar het grootste gebrek dat we konden lijden, want wanneer we ons willen verwarmen, moeten we kunnen steenkolen branden. Een middel kan alge meen worden aangewend en dit middel is ons verhar den tegen de kou We mogen ons vooral niet inbeelden dat we dezen winter meer dan één kachel in gebruik zullen kunnen nemen. Hier zullen we niet erg veel moeten bedenken en wel de keukenstoof moeten gebruiken. In gewone huizen ligt nu de moeilijkheid hierin dat de keuken te klein is ofwel dat ze te laag en te vochtig is. Wat dan gedaan Ja, dan kan niet beter gedaan worden dan de keu kenstoof te installeeren in de eetplaats ofwel in een plaats waar de zon het meest léomfc Tracht het fornuis zoo goed mogelijk te onderholden, dan misstaat dat volstrekt niet. Houd de andere vertrekken goed dicht. Ook kan men in een plaats verblijven waar voortdurend vuur gemaakt wordt en zich verhelpen door te koken op gas of op een electrisch stel. Men moet er vooral voor zorgen dat de warmte geen uitgang vindt langs kieren en gaatjes. Leg matten op den vloer en onder de tapijten een laag papier. Sluit goed de ramen en deuren en maak viltreepen vast aan de kieren Op de slaapkamer zal men van vuur moeten afzien. Door zich goed te kleeden met een lang nachthemd of pyjama van flanel, zal men er geen kou lijden. Een war me kruik aan de voeten en ge zult weldra in slaap val len. Men kan ook wel huisafval als brandstof gebruiken, zooals afval van droog hout, in dobbelsteenen gehakte kastanjes, droge bladeren, stroo, oude" vodden, koffie- gruis, oude kurken. Dit alles moet echter goed gedroogd zijn. Het gruis van de kolen kan dienen als doofmiddeL Toch heeft men hier voorzichtig te zijn en een zwaar der brandstof erbij te mengen om schoorsteenbrand te voorkomen. Komt de zon een weinig uit, laat dan het vuur zeer laag^branden en gaat op een zonrijk plekje zitten wer ken. Zoo bespaart ge ook nog brandstof. RALOSINE M. V. O. Y.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 11