STAD YPER BEVOORRADINCSDIENST Reglementeering van allen privaatbouw Komt te verschijnen IEPERSCH KRONIEKSKE Hcoge Onderscheiding Vereenigde Hofbouwliefhebbers HANDBOOGSCHIETINGEN Lichtdemping Uitslag der Hengstenkeuring 2 schijnt. £i|j verkondigt- stesd^den^of zijnier vrouw, naar aanleiding van «h wat ze verricht ons schijnt het integendeel een onverstandige vrouw. Als de man verder zijn handelingen ver- i dedigt met tal van redeneeringen, schijnen deze ons niets anders dan sophismen, die door een eer lijk mensch niet te verdedigen zijn. Zoo denken wij als die bezoeker ons verlaten heeft en het schijnt ons toe, dat de man niet te redden is, dat hij oogen heeft, doch niet ziet, Stellen wij ons-zelf nu de vraagZouden wij nu in de oogen van anderen zijn gelijk deze is in onze oogen Vergeten ook wij, dat fouten fou ten zijn, al worden zij ook begaan door buiten gewone menschen Hebben ook wij wel eens drogredenen gegeven voor redeneering In onze kinderen geprezen, wat we liefst hadden verzwe gen Andere menschen verveeld met onuitstaan baar gezeur over privaatzaken Schoon genoemd wat in strijd is met den goeden smaak Kennen wij onszelf Wie van de menschen leert deze vragen te stel len is op den goeden weg, want wantrouwen in eigen deugd is het begin van zelfkennis. Onthouden wij hierbij, dat wij zelfkennis kun nen putten uit de kennis van de menschen ron dom ons, evenals wij menschenkennis leeren ver werven uit de kennis van onszelf. VERDEELING VAN SUIKER. MARGARINE. BOTER. Bericht aan de Kleinhandelaars. De kleinhandelaars worden ervan verwittigd dat het getal rantsoenen dat door hen besteld wordt niet hooger mag zijn dan het aantal bij hen ingeschreven kliënten vermeerderd met 10%. Indien meer zegels worden ingediend dan noodig was om de behoeften van de kliënten, vermeer derd met 10 ite dekken, zal voor de herbevoor rading geen rekening meer worden gehouden met de zegels die dit getal overschrijden. Er wordt ter kennis gebracht van het publiek en van de kleinhandelaars, dat de verandering van kleinhandelaar voor de produkten suiker, margarine, boter en aardappelen, slechts kan ge schieden van den 10" tot den 15" der maand. In het Staatsblad is volgend besluit verschenen Artikel 1. Alle privaatbouw, zoowel nieuwbouw als wederopbouw of veranderingen aan bestaande ge bouwen. welke in totaal een bedrag van 20.000 frank overtreft, is onderworpen aan een voorafgaande mach tiging verleend overeenkomstig artikel 2 van onderha vig besluit. Deze machtiging is niet vereischt voor werken tot in standhouding of onderhoud. Art. 2. De bij artik^j 1 voorziene machtiging wordt verleend 1" wat betreft gebouwen in gebruik genomen door landbouwondernemingen en door ondernemingen be- hoorend tot de voedingsnijverheid en den voedingshan- deldoor den Commissaris-Generaal in gemeen overleg met den Secretaris-Generaal van het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening, of hun gemachtigden; 2" Wat betreft gebouwen in gebruik genomen door nijverheids- en handelsondernemingen met uitsluiting van deze voorzien sub 1°door den Commissaris-Gene raal, in gemeen overleg met den Secretaris-Generaal van het Ministerie van Economische Zaken, of hun gemachtigden 3" Wat betreft de overige gebouwendoor den Com missaris-Generaal voor 's lands wederopbouw of zijn gemachtigde. Art. 3 Voor alle bouwvergunningen welke afge leverd werden of zullen worden, zoowel door de cen trale diensten van den Staat als door provinciale of gemeentelijke overheden, is, vóór den aanvang der werken, de aanvullende machtiging voorzien bij onder havig besluit vereischt. Uitzondering wordt gemaakt voor de werken die op den dag van de bekendmaking van onderhavig besluit reeds werden aangevangen. Talrijke modellen voorzien voor veranderingen. Juist -tofverbruik aangeduid. Ongeëvenaarde patronen. Dit prachtig blad. onklopbaar onder alle oogpunten, klopt alle records van volksgeliefdheid. Overal verkrijgbaar. Zending franco na ontvangst van 7 fr. op postrek. 875.76 of postzegels, HERBILLON, 48. Broekstraat. BRUSSEL. HET YPERSCHE 31 -1» -1941 SNEEUWWITJE Sedert de gebroeders Grlmm hun sprookjes samen stelden. is daar al heel wat gras over gegroeid. Maar ze bleven in de hersenen der menschen, vooral der volksmenschen. in de zieltjes der kinderen, in de ver loren hoekjes der literatuur en in de albums der ver zamelaars. De kinderen bleven al maar door. de ooren van vaders en moeders en ocms en tantes en grootva ders en grootmoeders afzagen, opdat ze toch maar de wondere geschiedenis van Sneeuwwitje en de zeven dwergen voor de zooveelste keer zouden vertellen. Want de kinderen houden van histories waar alles zoo onge woon, zoo wonderlijk is, en de groote kinderen die we zijn houden daar ook van, laten we dat maar rechtaf bekennen Van tijd tot tijd was er dan ook een uitgever, die hoopte er een ruim stuivertje bij te verdienen, die het opnieuw uitgaf, geïllustreerd met gekleurde prenten en in groote letters gedrukt zooals de kinderen dat wen- schen. Maar de grootste sensatie in de geschiedenis van de geschiedenis van Sneeuwwitje was wel toen, in het jaar 1938. een geniale teekenaar. Walt Disney, dit wel niet in geuren, maar ons toch in kleuren, klanken en beweging voorstelde. En... daar gingen alle groote kin deren naartoe en was het af te raden voor de kleine. EN DE ZEVEN DWERGEN. Hij maakte geen optakeling van Grimm's vertelling. Hij nam alleen maar het gegeven, herdacht, herschiep en iierteekende het tot een nieuw persoonlijk meester werk. Het was de grootste hulde die hij aan de onover troffen Grimm's kon brengen en het was de hoogste top in de wondere teekenfilmkunst die hij kon beklim men een gebeurtenis van belang. Hij had van Grimm's gedachtenis een nieuwe mummie gemaakt. Het werk oogstte zulke geweldige belangstelling, dat voortaan alleen het opschrift Sneeuwwitje en de zeven dwergenop een plakbrief een vertooningszaal kon volproppen, al weet het publiek zelfs vooraf niet om wat het juist gaat. Dat hebben we Zondag kunnen vaststellen. FILM EN TOONEL. Het spreekt van zelf dat het niet opgaat een verge lijking te maken tusschen een teekenfilm en een voor stelling van dezelfde geschiedenis op het tocneel. Daar toe beschikt de filmteekenaar over te veel middelen, die op het tooneel eenvoudig afwezig zijn. De filmtee kenaar kan alles juist voorstellen zooals hij het in zijn verbeelding ziet. Hij kan den toeschouwer bij de mouw trekken om met een vergrootglas een detail te gaan be schouwen, hij kan zijn fleren zoo groot en zoo klein, zoo schoon en zoo leelijk maken als zijn geest maar kan indenken. Hij kan met ons doer bosschen met duizen den boomen wandelen, langs rotsen met peilloze af gronden, hij kan ons in den hemel en naar de hel voe ren en daarbij beschikt hij over al de specifieke midde len van de filmmontage, filmrhytme, onberispelijke sonorisatie enz. De tooneelschrijver is veel meer aan de werkelijkheid gebonden zijn acteurs zijn verkleede menschenhij kan ze niet kleiner of grooter maken, kan ze maar een beetje schooner of leelijker uitzicht geven. Het tooneel blijft zijn vorm en plaats benouden, hij kan alleen decors aanbrengen die op gebrekkige wijze de illusie moeten geven in een andere plaats te verblijven. Hij moet den toeschouwer in zijn zetel laten en kan geen details naar voor brengen. Film en tooneel zijn iets totaal verschillends. Men brengt geen tooneelstuk op den filmband en een film brengt men niet op het tooneel zonder op een fiasco uit te loopen. Men moet ze omwerken voor hun nieuwe gedaante. PROLOOG. Een mislukking was de voorstelling van het Vlaam- sche kindertooneel zeker niet. Het publiek was hoofd zakelijk samengesteld uit kleine gasten en we hebben de zekerheid dat ze ziéh wel hebben vermaakt. Spijtig dat de voorstelling weer op, we zullen niet zeggen Iepersch uur, doch op Belgisch uur begon. Het was wat laat voor de kleinen. La ponctualité est la poli- tesse des rois In afwachting van de voorstelling, zong de heer Henry een fragment uit De zang der Woestijn» en Het Credo van den Landmanwaarin we zijn mooie stem naar waarde konden schatten Dit gaf ons de gelegenheid vast te stellen dat het orkest gebleven was wat het was, namelijk uitstekend maar te klein. We beklagen werkelijk die viool en die piano die zoo'n paardenwerk moeten verrichten. Werd er sedert de laat ste voorstelling geen poging gedaan om daaraan te ver helpen Pogingen hebben maar waarde als ze met suc ces bekroond worden, en met goeden wil alleen gaat de wereld niet vooruit. Een andere en storende noot in de opvoering was de Fransche tongval van enkele der groote acteurs, voor namelijk van de heeren Henry en Kieffer (de jager en de prins). Is de goede dictie dan niet een der eerste voorwaarden om bij de goede spelers geclasseerd te worden Stippen we terloops aan dat de uitspraak van den heer P. J. Leckelaert daar fel bij afstak. We stellen deze gebreken voorop, niet als afbrekende kritiek, maar tot verbetering en om met lof te kunnen eindigen. Einde goed, alles goed, zegt men toch. DE VOORSTELLING. Sneeuwwitje (Mejuffer Marcette Waterschoot), had een mooie stem en de liedjes, die ze ons ten beste gaf, waren lief. Haar uitspraak was even goed als die van den prins. De andere spelers waren allemaal kinderen. We stellen tot hun eer en die van mevrouw J. Prié, de bestuurster, en mevrouw Engel, die de dansen regelde, vast dat ze dit zeer wel deden. Uit menige van die kleine vertolkers van de rollen der dwergen groeit voor zeker wel eens een groote actrice. Daar waren waar schijnlijk veel kleine kopjes in de zaal, die droomden in hun plaats te zijn. De balletten muntten uit door be koorlijke gratie. We vernoemen bij voorkeur het ballet der sneeuwvlokjes en de Boerendans, waarin de fijne kleedijen nog de gratie verhoogden. De heks was zeker de beste figuur van ganseh de voorstelling. In zijn geheel: een goede ontspanningsavond en we moeten bekennen dat we waarlijk zooveel niet hadden verwacht. Vooral de kleinen hebben er veel genoegen mede genomen en was het niet meest voor hen bedoeld? WIJ DANSEN DE WERELD ROND. Het optreden van dit kinderballet heeft ons doen denken aan de film met dit opschrift, die voor enkele maanden hier werd vertoond. De troep, die er ons in werd voorgesteld, bestond uit geen kinderen, maar ze waren allen tezamen als kinderen begonnen. Men toon de ons welke esprit de corps in zoo'n danstroep kan bestaan na al de moeilijkheden die ze tezamen hebben doorgemaakt, welke discipline er van haar leden ver eischt wordt en hoe trouw en genegen ze waren voor hun bestuurster. Er moet zeker heel wat geduld aan den dag gelegd worden om deze kinderen de vaak moeilijke dansen aan te leeren, de lenigheid en de samenhoorigheid erin te houden. Onze bewondering gaat dan ook langs de kleine danseresjes naar Mevrouwen Prié en Engel, die reeds zulke merkwaardige resultaten bereikten. We wenschen hen dezelfde successen als de troep uit de voornoemde film. die met haar dans de wereld ver overde. WE ZULLEN NAAR DE DOODEN GAAN. Allerheiligen. Allerzielen, dagen van herinneringen. Wien ontviel niet een geliefd schepsel Een man. een vrouw, een kind. een broer, een zuster, een vriend. Hun wezen komt voor onze oogen We denken aan hun goedheid, hun vriendelijkheid, hun trouw. Ze zijn ver- IK' «HU - jfL' V «HU'"!Mfeur dwenen. Bidden we in «eenvoud voor oiiië dooden. Ok6 voor die welke ons minder sympathiek waren. Want de dood kent geen onderscheid. Wie over deze lijn is gegaan, is geen vijand meer. Alle dooden zijn gelijk. Op de gra ven zullen we geen bloemen planten voor de oogen der menschen, maar omdat dit samen met het gebed het eenige is wat we kunnen doen voor onze dooden. We zullen vooral denken aan onze soldaten die ge vallen zijn voor ons. Allerzielen. We denken aan onze dooden wier licha men in de koude aarde liggen. Dat we beter worden bij die gedachte Fernand DE BRUYN. Wij vernemen dat de heer De Moor Roger, Doctor In Wijsbegeerte en Letteren en leeraar aan de Grieksch- Latijnsche Afdeeling van de Rijksmiddelbare School te leper, op 27 dezer, te Brussel, door de bevoegde jury tot Laureaat werd uitgeroepen in den Universitairen Wedstrijd, groep Klassieke Philologie, 1938-1940 Deze hooge onderscheiding is een waarborg voor de degelijkheid van het onderwijs aan de inrichting waar de laureaat fungeert. Onze hartelijkste gelukwenschen MAATSCHAPPIJ DE OUDE Lokaal In de TrompetGroote Markt, Yper. o Verslag der Algemeene Vergadering van Zondag 7 September 1941 De vergadering wordt om 15 uur, onder voorzitter schap van den Heer Vanbecelaere, geopend. De schrij ver geeft lezing van het verslag der vergadering van 10 Oogst 1941. Dit verslag wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. VoordrachtDaarna neemt de Heer Verougstraete het woord en handelt over de ziekten van het fruit en hun bestrijding. Aandachtig volgen de leden deze uit eenzetting die eenvoudig maar tevens zeer leerzaam is. Het is dan ook met een ware begeestering dat de H1' Verougstraete wordt toegejuicht. Vervolgens bedankt de Heer Vanbecelaere den Heer Verougstraete in naam van al de leden en drukt daarbij de hoop uit spreker nog dikwijls te mogen aanhooren AanbrengstenWorden als juryleden aangeduid De Heeren Sinnaeve, Duthoo. Verougstraete. Secre taris Faes. Volgende punten worden toegekend De Heer Vanbe celaere behaalt 7 punten: H. Woussen A. 8 puntenH. Woussen J. 8 punten; H. Buseyne F.. 4 puntenH. Fournier, 10 punten H. Sinnaeve J.. 8 punten H. Mal- fait L„ 4 punten H. Vermoere, 14 puntenH. Nau- wynck. 1 punt, en H. Vasseur R., 4 punten. Alsdan wordt de tombola onder de tegenwoordige leden verloot en de vergadering om 17 uur gesloten Op Zondag 2 November 1941 om 2.3# uur ALGEMEENE VERGADERING DAGORDE 1) Lezing van het verslag. 2) Mededeelingen. 3) Aanvaarden van nieuwe leden 4) Voordracht. 5) Beoordeeling der aanbrengsten. 6) Prijsloterfj. De Schrijver. De Voorzitter, Faes G. V. Vaakwdsete. LIGGENDE PERS ZATERDAG 1 NOVEMBER 1941 Om 2 J uur YPER, herberg De Zon Statiestraat Oppervogel 60 fr.; Twee zijdvogels, elk 30 frTwee kallen, elk 20 fr.; 10 primes aan 15 fr.: Kleine vogels 10 fr. Inleg 13 fr. 50zooveel vogels als schutters. VRIENDEN SCHIETIN GEN telkens om 5 i uur stipt MAANDAG 10 NOVEMBER, Au Saumon DONDERDAG 13 NOVEMBER, «Au Miroir». L. B. AFDEELING IEPER Laatste waarschuwing voor onvoldoende lichtdem ping Vinckier Maria. Merghelynckstraat, S. HET KABEfi. gehouden te leper, op Woensdag 29 October 1#41 I. Hengsten bij de 3 jaar le PrijsThomas de Houttaeve, 2 1/2 jaar, bruin- schimmel, aan Loneke Joseph. Roeselare. GekeurdClairon de Labliau. 2 1/2 jaar, vos, aan Remmery Emiel, Staden. II. Hengsten op bewaarpremie 5" annuiteit bewaarpremie van .1000 fr. Hercule de Bouge, 9 jaar. bruin, aan Desmyter Remi. Voormezeele, 4'' annuiteit bewaarpremie van 1000 fr.Aiglon de Wespellères, 10 j., bruinschimmel, aan Soetaert gebr., Ledegem. 3< annuiteit bewaarpremie van 1000 fr.Bloc de Maulde. 6 1/2 jaar, bruinschimmel. aan Coene'Marcel, Dickebusch. 1« annuiteit bewaarpremie van 1000 fr.Aiglon du Panoit. 5 jaar, bruin, aan Remmery Joseph, Handzame. III. Hengsten van 4 jaar en meer. 1< prijsD'Artagnan d'En Haut, 4 1/2 jaar, bleek bruin, aan Verraes Gaston, Kemmel. 2e prijs Gaston de Bierghes, 8 jaar, bruin, aan Rem mery Emiel, Handzame. y prijs Albion de Baelegem. 4 1/2 jaar, licht vos, aan Wed. Karei Verplancke en kinders, Boezinge. 4'' prijs Mignon de Molenhoek, 3 1/2 jaar vos. aan Verraes Gaston, Kemmel. Gekeurd en 5'' teruggeroepen Avenir de Kerke, 5 j j., bruinschimmel, aan Loneke Joseph, Roeselare. Gekeurd Lindbergh de Moortzeele. 3 J jaar..donker vosschlm- mel, aan Lefevere Hector, Beselare. Gaulois de la Tour. 3 j jaar, bruinschimmel, aan Loneke Joseph. Roeselare Bloc de Vladsloo, 3 J jaar, bruinschimmel. aan Maer- tens Daniel, Werken. Clairon II, 3 1 jaar, vos, aan Remmery Emiel, Staden. Parsifal de Renaix, 3 J jaar, vos, aan Remmery Jo seph, Handzame. Luron de Slype, 3 J jaar. vosschimmel, aan Vande- candelaere Gerard, Komen. Jovial de Grandglise, 6 jaar. vos, aan Soetaert gebr., Ledegem. 1 Mouton d'Epée, 7 jaar. vos, aan Decraemere Joseph, Watou. Massif de Lalaing, 6 i jaar, bruin, aan Decraemere Joseph, Watou. Espoir de Thieulain, 11 jaar. vosschimmel. aan De craemere Joseph, Watou. Mon Gros de Lap. 11 jaar. vos. aan Vandecandétaere Gerard, Komen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 2