ONZE FILMKRONIEK KORTE GOLVEN Een Ijsberg irt de Woikemee HET YPERSCHE 31 -1» -1941 STAD YPER CINEMAPROGRAMMAS FLORA Groote Markt Mirandolina Das Madchen mit dem guten Ruf. ittei Olga Tscjuechowa en Attila Hörbiger Zaterdag om 5 en 8 uur Zondag: 2 j, 5 en 8 uur Maandag om 8 uur MAJESTIC Rijselstraat Le Collier de Chanvre Fransch gesproken met Jacqueline Deiubac, en André Luguet Zaterdag om 2 j, 5 en 7 i u. Zondag, om 2 J, 5 en 7 i u. Maandag om 7 uur OUD IEPER R. Colaertplaats Jonge Meisjes in 't Wit Duitsch gesproken met Maria Cebotari en Ivan Petrovich Zaterdag om 5 en 7 i u. Zondag2, 4,30 en 7 uur Maandag cm 7 uur Mirandolina Namen met os, i s en a s klinken als bellen. Ze spre ken ons van de heldere, vloeiende, zangerige taal uit de laars dei Middellandsche zeeuit het land waar ge niale kunstenaars werelden van droomenschoonheid' schiepen, waar mannen als Donatello, Michel-Angeio' Canova, Botticelli, Fabriano, Rafaël en da Vinei d e door alle geslachten geprezen en bewonderd werden thuis hoorden waar d^Vlttorio-Emanuels. de Kussen' de Cïemensen en de Benedictussen troSnderv 'het land dat den fakkel der beschaving hoog hield ank wanneer gansch de wereld in het duister lag. Maar het is ook het land van het zwat'te haar van de geweldige hartstochten en gevoelen» en de schilder achtige kleedij. Met een Pedro, eetvfU en len Bianca maakt men een oman. Bij sameefvoeging bekomt men minstens een vechtpartij. Doch kan er ook minnen. Minnen bij maneschijn en gon<jeis. Daj ;s nu eenmaal de aantrekking van het uithe^msche. De Italiaan houdt evenzeer van ons blond ha^f. onze koele flegma en onze boerenkermissen als wij -j,an zjjn zwarte karbonkels en zijn dweperij. 1 De scenarioschrijver/heeft echter iets origineels gev^den dat toch oud is we dring^n me{ een rej_ zende bioskoop rfnee in kleine Ita- liaansche dorpjes fe paartj op een ezei wat verengt ge meerxino zorgt er van ijijn kant voor dat zijn ezel het vachtje voorthelpt naar Forlipopo.^/J Komt liever naar Ma- ;egt een knap vrouwtje weg. Nu. kunt ge daaraan als ge Tino of Lcmbardi Evatje bleek toch even s mooi te zijn, want ze is de in van Het Paradijs(de e... vrouw in de gepaste zijn de geheimen van haar welgelukken. In de film heeft de kunstenares het vak van de dame in alle schakee- riiïgén gespeeld. Men leerde haar als Salonslang njpft of zonder crimineelen inslag, juist zoo goed kennen als beminde met of zonder hart. men zag haar echter ook in dramatische vrouwen- en moederrollen die den toeschouwer diep ontroerden. Ook in dit filmjaar zal Olgo Tschechowa, wiens voornaamste films van het ver- locpen jaar De gele VlagRoode Orchideeën Twee Vrouwen «Verliefd Avontuur». Be vlijde Handen en de De vos van Glenarvon waren, op nieuw in groote rollen voor de camera staan, bij voor beeld in Menschen in den Storm en Het groote Spel Deze week zien we haar in Mirandolina Onder dezen titel wordt thans in de Tcbis-studio's een interessante cultuurfilm samengesteld uit het enor me beeldmateriaal dat verzameld werd tijdens de laat ste Duitsche Himalaya-expeditie kort vóór den oorlog. ritano langs deij weerst; heet slim waa ge] en dit is nu bij toeval de herberg met een zaal te Ma- itano. Ze is zoo schraap als een /oude draak vertellen de klappeien <dat is een internationaal goedje). Nu, schraap of niet, een groot loi (dat ontbrak er nog aan) kan het koelste schepsel toch in beweging brengen. Dat groot lot heeft een zekere Pedro, en die is natuurlijk een oude vagebond, zooals het be hoort. Voeg daar nog de liefde bij. alles roeren en laten rusten. Dat lot moet nu natuurlijk nog verkocht zijn en de winnaar moet een zonder linge vrijgevige zijn laten wij hem bij voorbeeld het lot aan Miran dolina (zoo heet de bazin van «Het Paradijs») schen ken, op voorwaarde dat ze 's avonds vóór 6 uur ver loofd en binnen de vier weken getrouwd is. Dat alle jonggezellen te Maritano nu plotseling trouw plannen koesteren is werkelijk geen wonder, maar dat Mirandolina verklaart de schenking niet te aanvaarden is er wel een. Maar wat heeft Tino, de ezel en het filmtheater daar nu mee te maken De kleine Cupidon heeft Tino's hart gekwetst en het voorwerp van zijn liefde was de hup- sche Mirandolina. Dat is zoo ver gekomen dat hij zijn film verwaarloosde om haar te zien. zijn plaats ver loor, zijn concurrent, de kellner, buiten wipt en hem ver vangt in den dienst van zijn beminde, tot hij op dien bewusten avond dat Mirandolina aan het groot lot ver zaakt... maar dat verklappen we niet. We trekken daar alleen maar de les uithet geluk vliegt, die het vangt heeft het. Merken wij op dat de lieve en fijne Olga Tschechowa de rol van Mirandolina en Attila Hörbiger deze van Tino vertolken. VOOR DE LENS Olga Tschechowa Olgo Tschechowa en Attila Hörbiger in Mirandolina Foto Tobis. Heinz Rühmann in «Trio met zichzelf» Zooais zekere befaamde zangers voor de gramofoon- opnamen, zingen in duo met zichzelf zal de onweer staanbare humorist Heinz Rühmann in de Tobis-produc- tie optreden in trio met zichzelf Alle gekheid op een stokje: Heinz Rühmann vertolkt de hoofdrol in drie vroolijke /ilms, die tot de beste van zijn productie behooren De Financiën van den Hertog De Vroolijke Echtgenoot en 13 Stoe len In de eerstvcornoemde film treedt hij op in de rol van een fijnzinnig grappenmaker, die met onge- meene virtuositeit de satyre hanteert. In De vroolijke Echtgenootdaarentegen is hij een zeer ernstig tijdge noot. die het met zijn lieve vrouw moeilijk op een ak koordje kan gooien, en het onderspit delft. In het ver loop der bewogen handeling ontpopt hij zich echter als een beminnelijk dictator. Bijzonder geestig is verder zijn vertolking van de komische hoofdrol in 13 Stoelen naast zijn vermake lijken partner Hans Moser. In deze ontspanningsfilm leveren Rühmann en Moser een humoristisch steek-' spelletje dat eenig mag heeten in zijn soort. Olga Tschechowa stamt uit een Russische, in de artistieke milieu's goed bekende familie. Zij bracht haar prille jeugd door in Kaukasië. waar haar vader een landgoed bezat. Toen Olga 5 jaar oud was, stuurde men haar naar Moskou, om er de cursussen van het Lyceum te Zars- hove Szelo te volgen. De luidruchtigheid van deze groote stad stak schril af bij de kalmte van hare Kau- kasische wouden. Maar dit kleine meisje paste zich vlug aan en weldra kwamen hare artistieke gaven tot uiting. Zij ontpopte zich als een talentvolle beeldhouwster en schilderes nooit dacht ze evenwel dat ze nog eens een befaamde tooneelspeelster zou worden. Op 16 jaar verloofde ze zich en trouwde met haar kozijn, die reeds een beroemd acteur was. Door hem interesseerde ze zich voor het theater en weldra volgde ze de leergangen van de dramatische kunst. De Russische omwenteling bracht echter een omme keer te weeg in haar leven. Ze vluchtte met haar man naar Duitschland, dat voor haar sindsdien een tweede vaderland is gebleven. Hoeveel sterren zijn, sedert dit jaar 1921, aan het filmfirmament opgegaan en weder gedoofd, hoeveel namen werden bekend maar verzonken weer in de vergetelheid? Maar Olga Tschechowa bleef. Overgeërfde aanleg en voorbeeldige scholing, naast een bijzondere schoonheid en een betooverende charme Een flink debuut Naast-twee groote films van de «Gulden Reeks 1941- 1942 namelijk De Weg naar de Vrijheid en Wenschkoncertvertrokken bij Ufa-films reeds Verónika en Tusschen Hamburg en HaïtiVan daag start buitendien nogMijn dochter bezit Mil- lioenen en liep pas van stapel Mijn zoon de Minis ter Eerstdaags volgt La Campagnola een extra- frissche film met Magda Schneider en Heinz Engelmann. Nieuw werk van Zarah Leander Zoo pas begon, onder leiding van Rolf Hansen, den regisseur van De Weg naar de Vrijheid het voor bereidend opname-werk van Zarah Leander's nieuwe film Die grosse Liebewaarbij de gevierde kunste nares als partners heeft Paul Hörbiger en Viktor Staal. Friedemann Bach Rond de persoonlijkheid van den zoon van Sebastiaan Bach, den beroenden Duitschen komponist, onstond een heele literatuur van tegenstrijdige en fabelachtige ge gevens. Wat feitelijk deze personage overkwam, wordt geschiedkundig juist verteld in de film De zwervende Muzikant» (Friedemann Bach), de Terra-film. die na Nieuwjaar ten onzent wordt uitgebracht. Victor NEYTS. Een Kerstgeschenk voor onze Krijgsgevangenen Op voorstel van den Heer Romsée, Secretaris-Gene raal van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Volksgezondheid, heeft het Comité der Secreta rissen - Generaal, in zijn zitting van 17 October 1941, besloten. te«r gelegenheid van Kerstmis en Nieuwjaar, aan al de Belgische krijgsgevangenen die nog in Duitschland ver- loeven, een pakje te sturen. De waarde van dit pakje zal 50 fr. bedragen. Een krediet van 4 millioen werd daartoe uitgetrokken. Het pakje zal versnaperingen, ■zooals peperkoek, chocolade, koekjes en rookgerief be vatten. Het Rood Kruis van België werd er toe aangezocht en heeft aangenomen zich met de samenstelling en de verzending der pakken te belasten. De bedeeling van suiker voor het tijdperk October-November Aan de gemeentebesturen werd de volgende rond zendbrief gezonden door den heer De Winter Tengevolge van vervoermoeilijkheden, kan het geval zich voordoen dat de kleinhandelaars belast met de sui- kerverdeeling in sommige gewesten van het land niet tijdig in het bezit zijn gesteld van de rantsoenen be stemd voor hunne ingeschreven klanten, hoewel die waar in voldoende hoeveelheid voorhanden is In de sui kerfabrieken en raffinaderijen. Bij uitzondering, en ten einde de inlevering van de zegelborderellen bij de gemeentebesturen niet te ver tragen. wordt aan de kleinhandelaars voorgeschreven vooraf de zegels Nr 6 van hun ingeschreven klanten in te zamelen. Zij dienen daarna, zonder andere formali teit. aan deze laatsten de suiker te bezorgen waarop zij recht hebben, naar gelang de aankomst er van. YPERSCHE VOETBALKRONIEK OPGELET! Zondag vangen al de matchen aan te 14 u. 30. Uitslagen der Matchen van Zondag 26 October 1M1- R. C. Harrelheke C. S. Yper 52 F. C. Izegem C. S. Brugge 32 R, S. Waeregem F. C. Roeselare 5 Stade Kortrijk F. C. Brugge 7 A. A. Moeskroen F. C. Torhout 24 Waeregem Sport (bye). KLASSEMENT R. C. Harelbeke 7 4 1 2 23 17 10 F. C. Roeselare 6 4 1 1 19 4 9 Stade Kortrijk 6 4 1 1 16 5 9 Waeregem Sport 5 3 1 1 15 6 7 F. C. Izegem 7 3 3 1 17 16 7 F. C. Torhout 6 2 2 2 16 17 6 C. S Yper 6 2 3 1 13 15 5 F. C, Brugge 6 2 3 1 13 24 5 A. A. Moeskroen 7 2 3 1 20 20 5 C. S. Brugge 5 1 2 2 14 16 4 R. S. Waeregem 7 0 6 1 3 31 1 Klassement zonder c. s. Brugge en F. C. Brugge F. C. Roeselare 6 4 1 1 19 4 9 R. C. Harelbeke 6 4 1 1 19 13 9 Waeregem Sp. 4 2 1 1 9 5 5 Stade Kortrijk 4 2 1 1 6 5 5 A A. Moeskroen 5 2 2 1 17 13 5 C. S. Yper 5 2 2 1 13 11 5 F. C. Izegem 6 2 3 1 14 14 5 F. C. Torhout 5 1 2 2 10 16 4 R. S. Waeregem 7 0 6 1 5 31 1 R. C. Harelbeke 5 C. S. Yper 2 Onze verwachtingen werden niet beantwoord en daar waar een verdeeling van den inzet mogelijk geacht werd, komen onze jongens een zware nederlaag op te loopen. De eenige troost die ons overblijft is 't aanteekenen van twee tegenpunten. Doch deze werden enkel gedoeld alswanneer Harelbeke reeds een 5—0 voorsprong ge nomen had. Dan eerst kwamen de rood-witten onder doom zooals zij dat kunnen en iedermaal zouden moe ten doen. Werden wij dan door de locale samenstelling overrompeld In 't geheel niet, want in de eerste speel- helft geraakte Harelbeke op overdreven wijze aan zijn 20. Na de rust en met het windvoordeel, voerden zij enkelen tijd het hooge woord, gedurende denwelken Dumalin zich nogmaals onderscheidde, maar niet be letten kon dat zijn netten neg driemaal trilden Nadien drong rocd-wit aan en bracht de cijfers op 52. Nu dat er op 2 November niet gespeeld wordt en wij op 9 No vember A. A. Moeskroen ontmoeten, zullen onze jongens er aan houden in goede voorwaarden te verkeeren om tenminste voor eigen toeschouwers de twee punten thuis te houden. KAMPIOENSCHAP WESTLAND Bij C. S. Yper S. K. Elverdinge 0 C. S. Yper 8 Elverdinge wint den opgooi en verkiest met windvoor deel te spelen. leper zet gevaarlijk op en neemt seffens de leiding over, doch het spel golft weldra heen en weer en. alhoewel Yper een viertal hoekschoppen te nemen krijgt tegen een voor Elverdinge, moet men de 30- minuut afwachten om Woets het cpeningspunt te zien netten. Na het toestaan van twee corners, die aan Elverdinge niets opleveren, komt de rust met 10 voor rood-wit. Na de. «malt» zitten onze jongens aanstonds Voor doel en de locale doelwachter moet talrijke schoten on schadelijk maken, maar na 4 minuten zit Nr 2 erin op zwaar schot van Knockaert. Yper blijft aandringen en valt geweldig aan, een der backs weert met het hoofd af. maar doelt ongelukkig in eigen netten, van daar 03. Vijf minuten nadien schiet Dechiever van op de backlijn en nummer 4 vliegt in de kas. Rood-wit is nog niet tevreden en blijft aandringen. Aan de 31e minuut zendt Wydooghe mooi in, Woets zet er zijn kop onder en 't is 05. Nog geen minuut later rent Vanbecelaere A. langs de lijn, loopt wat binnen en net onhoudbaar nummer 6. Elverdinge doet nog een paar ontsnappingen, maar onze verdediging waakt. Toch bekomen de loca len een hoekschop, doch Deruyter vangt mooi op. De halflijn stuurt onze voorwaartsen terug vooruit en «an de 40° minuut is het nogmaals Woets die doelt. 07. Verder wordt nog een doel voqr buitenstandspel afge keurd, evenwel besluit Wydooghe met een achtste punt op geharrewar voor de vijandelijke kooi, zoodat de B-jongens een prachtige zege boeken. Tegen Prior Lan- gemark Zondag zal het lastiger gaan, maar voor eigen publiek zullen zij er voor zorgen aan winnende hand te blijven. Bij White Star leper White Star leper A E. Boezinge 41 Niettegenstaande het gure weder waren veel suppor ters naar het Ypersche stadium afgezakt. Scheidsrech ter Vanhoutte stelde de ploegen in lijn. leper kiest het terrein bevoordeeligd door den wind. Boezinge kan slechts 10 man opstellenhun spil ontbreekt. Het Is zichtbaar, want de voorlijn wordt niet genoeg gevoed. White Star profiteert van de getalsterkte om aan te vallen. Maar eens in 't zicht van de kooi, wordt gebrek kig op d'oel geschoten. Boezinge werkt op ontsnappin gen. Op een dezer mist back Sabbe, en de linkerhoek zal aanteekenen10 voor Eendracht. White Star schijnt hierdoor onthutst, maar speelt toch moedig door. De aanvallen missen afwerking. De kanthalfs hou den niet genoeg de beide hoeken die herhaaldelijk door breken Rust wordt gefloten met Boezinge aan de leiding 1-0. Na de verfrissching valt White Star dadelijk aan thans is hun spel meer samenhangend. Spil Alleman lanceert voortudurend de hoeken, die goed inzenden. Op vrijschop voor hands zendt Tresy recht op doel. Cnockaert kopt, en 't is kas. Dat geeft moed aan de ster - mannen. Servaes, gekwetst, speelt doelman en Tresy G. vervangt hem in de halflijn. Meer dar ooit wordt de voorlijn vooruit gestuurd. Cnockaert, Ketels en A.lleman zullen elk op beurt een doelpunt netten. Boezinge werkt om te ontkomen aan de meerderheid van White Star. en gelukt daarin op ontsnappingen, langs de hoeken. Een doelpunt, door Boezinge gescoord, wordt afgekeurd de bal vloog door het net, en de scheids: echter beweert niet overtuigd te zijn van de werke'.jkheid. omdat hij het niet zag. Einde wordt gefloten met 41 voor leper. Tijdens de tweede helft speelde Boezinge met 11 man. Houtem Sport White Star B: 2—2. Houtem wint den opgooi, en verkiest het veld, be voordeeligd door zon en wind. Na 5 min. spel opent de thuisploeg de scoor, en aan de 37'' min. is het 2—0 voor Houtem. Aan beide zijden worden hoekschoppen toegestaan, die niets opleveren. Na de rust neemt leper de teugels in handen, en nestelt zich in 't kamp der bezochtenhet eindschot faalt. Saesen zal aan de 30* min. den stand op 2-1 brengen. Vijf min. daarop loopt Seghers met den bal door. passeert enkele mannen, en kogelt van ver in doel. Beide ploegen spannen zich in

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 5