André SEDEYN H ERSTELLEN ALLE RADIO S WETGN/CHAPPgÜjk r- Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. Blauw licht De feiling der nijverheid HUIS 2, Rijsselsfraaf (Groote Markt) Y P E R RADIO S - PICK - UP S PHONO - PLATEN NAALDEN Kontant en Krediet MET WAARBORG Aankoop van oude Platen aan de hoogste prijzen. Binnenlandsche Premieleening 1932 HET YPERSCHE 31-10 -1941 DYNAMIET Dynamiet is een ontplofbare stof, die uit een mengsel van nitroglycerine en infusoriënaarde bestaat. a) NITROGLYCERINE werd voor het eerst in 1846 door Ascanio Sobrero te Turijn verkregen door inwerking van sterk salpeterzuur (en zwa velzuur vitriol) op glycerine, terwijl de tem peratuur zoo laag mogelijk gehouden wordt. Aan vankelijk werd deze stof alleen in de genees kunde gebruikt tegen hoofdpijn, maar zij werd in 1866 door Alfred Nobel, in Zweden, na jarenlan- gen, moeitevollen arbeid, geschikt gemaakt als springstof in den vorm van dynamiet. Nitroglycerine is feitelijk een onjuiste bena ming, juister is glycerinetrinitraat daar het geen echte nitroverbinding is. Het is nl. de neutrale salpeterzure aether van glycerine het zwavel zuur, dat bij de bereiding gebruikt wordt, speelt eigenlijk een secondaire rol, het dient slechts om het ontstane water te binden. Het is een buiten gewoon gevaarlijke olieachtige, dikvloeibare, reuklooze en kleurlooze (ofwel zacht geelge- „kleurde) vloeistof die tot ontploffing komt bij een redelijken slag of stoot en dus op zichzelf bijna onbruikbaar is. 1 liter nitroglycerine levert 1298 1. gas, die op het oogenblik der ontploffing tot 10400 1. uitgezet worden. Nobel vond in 1864 een eerste middel om deze bijna onbruikbare vloeistof te vervoeren, door haar in houtgeest (methylalcohol) op te lossen. Deze oplossing is ongevoelig voor een slag of een stoot aangestoken, brandt zij rustig zonder ont ploffing. Om haar te gebruiken moet zij terug van de houtgeest afgescheiden worden, dit ge schiedt door haar te schudden met 6 a 8 maal haar volume water. Als springmiddel had deze stof nog vele bezwa ren. Daarop vond Nobel in 1866 het reeds aange haalde mengsel van nitroglycerine met infuso riënaarde. daarover vertellen we verder. De vloeibare nitroglycerine vindt als zoodanig nog een toepassing in de industrie, nl. om petro- leumbronnen, die het dreigen op te geven, tot nieuwe activiteit te wekken. Anton Zischka ver telt hierover in zijn werk Wereldverdwazing belangwekkende bijzonderheden «In de petroleumstaten, zooals Pennsylvanië, Oklahowa en Texas zijn nog talrijke betrekkin gen vacant, die 500 dollar per maand opleveren en soms zelfs meer. Bijzondere kennis is daar niet voor noodig men behoeft alleen maar rustigjes een vrachtauto te kunnen besturen langs stille wegen. Maar men moet niet te veel gehecht zijn aan het leven, want ieder oogenblik kan men in de lucht vliegen en in duizend stukken gereten worden. Die vrachtauto's, waarvoor chauffeurs gezocht worden, vervoeren soupd.w.z. nitro glycerine, de gevaarlijkste stof die er bestaat. Voor het vervoer ervan heeft men bijzondere vrachtauto's vervaardigd. De wagens rijden al leen 's nachts, voorts heel langzaam en langs stille wegen, ten einde zooveel mogelijk aanrij ding te voorkomen. Die vrachtwagens zijn hel rood geverfd en boezemen meer schrik in dan de pest. De politie van iedere plaats, welke ze door zullen trekken, moet vooraf gewaarschuwd wor den. De auto's mogen niet binnen de kom der ge meente stationneeren en alleen in bepaalde ga rages ondergebracht worden. De steden van eenig belang loopen geen gevaar, want daar mogen ze niet binnengaan. De nitroglycerine ontploft door een tamelijk hevigen schok. Dus een steen op den grond, een gat in den weg... een ontzettende knal en daar waar zooeven een roode vrachtauto reed, gaapt een reusachtig gat in trechtervorm. Onlangs is -dat gebeurd te Fort Worth in Texas. Een wagen volgeladen met soup stootte tegen een brug leuning en werd op hetzelfde oogenblik met helsch lawaai letterlijk versplinterd. Van den chauffeur en de vrachtauto was geen spoor meer te vinden alleen ontdekte men 500 m. verdei eenige verwrongen platen In vroeger jaren geschiedde dit vervoer met paard en kar, het gevaar was er des te grooter om. Een vrachtwagen vervoert ongeveer 600 liter nitroglycerine. Bij den petroleumput aangeko men die moet gekitteld worden, worden tor pedo's van 2 a 3 m. lang met 100 a 300 1. soup volgegoten en voorzichtig naar beneden gelaten, zij zijn meestal voorzien van tijd-ontstekers. van 2 tot 8 November 1941. Zondag 2 November Allerzielen, Victorious. Maandag 3 November Hubertus. Dinsdag 4 November: Karei Borromeus, Vitalis. Woensdag 5 November: Odrada. Zachanas. Donderdag 6 NovemberLeonardus, Foillanus. Vrijdag 7 November Florent, Ernest. Willibrordus. Zaterdag 8 NovemberVier Gekroonde Martelaren Godfried. Opgang Ondergang Zondag 2 November 8 U- 35 18 u. 17 Maandag 3 November 8 u. 37 18 u. 15 Dinsdag 4 November 8 u. 38 18 u. 13 Woensdag 5 November 8 u. 40 18 u. 12 Donderdag 6 November 8 u. 42 18 u. 10 Vrijdag 7 November 8 li. 44 18 u. 8 Zaterdag 8 November 8 u. 45 18 u. 7 Opgang Ondergang Zondag 2 November 17 u. 59 6 u. 34 Maandag 3 November 18 u. 24 7 u. 36 Dinsdag 4 November 18 u. 53 8 u. 38 Woensdag 5 November 19 u. 25 9 u. 38 Donderdag 6 November 20 u. 1 10 u. 36 Vrijdag 7 November 20 u. 43 11 u. 30 Zaterdag 8 November 21 Ut 31 12 u. 20 Volle maan 4 November, te 4 u. Laatste kwartier 12 November, te 6 u. 53. Nieuwe maan 19 November, te 2 u. 4. Eerste kwartier 25 November, te 19 u. 52. De llchtverduistering begint met den zonsondergang en eindigt met den zons opgang. Voortaan zal moeten gebruik gemaakt worden van blauw licht a) voor alle plaatsen, waarvan de uit gangen rechtstreeks uitgeven in de open lucht (voor portalen. vestibules, huisingangen, portieken, gangen, lichtsluizen, enz.) b) voor binnenkamers waarvan de vensters en buitendeuren weliswaar lichtvrij zijn af geschermd, maar bij gelegenheid nog bij een zwakke verlichting geopend worden (b.v. plaatsen in zieken huizen, slaapkamers). In dergelijke plaatsen dient naast de normale verlichting ook een blauwe verlichting aan gebracht te worden die in de plaats van de normale belichting moet aangedraaid worden, telkens de af scherming van de vensters en buitendeuren op het punt staat haar effect te verliezen. De Centrale Dienst voor Statistiek deelt mede Nogmaals wordt er aan herinnerd dat krachtens het besluit van 23 Augustus jl, (Staatsblad van 29 Augus tus) de nijveraars die thans minstens 10 werklieden te werk stellen of die er ten minste 10 te werk gesteld hebben, wanneer zij ten volle werkten, zich onverwijld moeten bekend maken bij den Centralen Dienst voor de Statistiek. 68, Koninklijke straat, te Brussel. Boven dien moeten zij elke maand de formulieren betreffende de nijverheidsstatistiek invullen. De bij vorenvermeld besluit voorziene straffen zijn vanaf heden op de overtreders toepasselijk. Zijn eveneens onderworpen aan dit besluit niet en kel de eigenlijke nijveraars maar ook al de onderne- mingshoofden van allerhande werken (openbare of par ticuliere werken, installatievverken, herstellings-of on derhoudswerken van allerhanden aard) en de vervoer- ondernemingen (personen of goederen). Het minimum van 10 werklieden is vastgesteld voor de gezamenlijke onderneming en niet per plaats waar gewerkt wordt of per categorie van beoogde nijver heid de huisarbeiders komen niet in aanmerking bij het bepalen van het aantal werklieden. RODENBACH (Slot) Binst het verlof mocht er nie.t geluierikt wor den. en Berten richtte een studententooneel op, en ging spelen voor de Vlaamsche boeren. Bij een bezoek aan Gent hoorde hij op het Belfort Klokke Roeland luiden, en weer sprak het verleden tot hem. In het eens zoo trotsche Gent was het met moeite dat men nog een spoor van de oude Vlaamsche fierheid ontdekte. Maar hij vertrouwde op de toekomst Eens zal Vlaanderen weer Vlaanderen zijn en Roeland zal triomf mo gen luiden. Zoo ontstond dat alombekende lied. Als staplied kregen we onder andere van hem Wij stappen geern zingend langs de baan en het mooie Blauwvoetlied Nu kwam het leven van Rodenbach op een keerpunt, hij zou van z'n lieve makkers moeten scheiden en hoogstudent worden. In die dagen schreef hij in z'n dagboek Augustus einde van 't jaar, we overwegen onze toekomst Hij zou naar Leuven gaan en er studeeren in de letteren en rechten. En nog steeds was Verriest z'n steun en vriend van wien hij terecht mocht zeggen Rodenbach, gij kind van Vlaanderen, kind van God en kind van mij. Wanneer hij eens rustig op z'n kamer zat, kon hij in zuivere gevoelige verzen, de schoon heid van z'n land bezingen. Zie bijvoorbeeld naar De Zwane Hij kon hard en geweldig zijn in z'n strijdliederen, maar hij kon ook week zijn als een meisje. ONTSTAAN VAN GUDRUN Albrecht Rodenbach zocht veel in sagen, en al dus ontdekte hij de oude Gudrunsage I' Be drijf Dit handelt over de Oude Belgen aan de zeekust, die toen zoo lamlendig den invloed der Romeinen ondergingen, en zelfs hun taal en oor sprong wilden verloochenen. Gudrun is de doch ter van Caracisius, een Romeinsch veldheer. Her. wig, de wilde zeekoning, die met z'n Vikings in gevecht is gekomen met Ortwin, Gudruns broe der, en door hem gevangen werd genomen. Gu drun werd door haar vader voorbestemd aan den tribunus Allectus, doch zij weigert. En wanneer zij den gevangen wilden zeekoning ziet, wordt ze vurig verliefd. Caracisius bevrijdt Herwig om reden van z'n heldhaftig gedrag. Later als Gu drun alleen op de duinen wandelt, wil Allectus haar te lijve gaan, doch Herwig komt en voert haar met z'n Viking mee. II" Bedirijf bij de Vikinglegerplaats. Herwig krijgt een tweestrijd door de komst van Wate, een oude runenlezer, (1) die hem waarschuwt voor een vrouw z'n plichten als krijger niet te verwaarloozen. De Romeinen komen en eischen Gudrun terug. Caracisius sluit een bondgenoot schap aan met de Vikings. In het III' Bedrijf wil Allectus meester spelen wijl dat Herwig, Ortwin en de Vikings ver weg zijn. Ook door hem wordt Caracisius laffelijk vermoord. Gudrun wordt slavin en schandelijk behandeld, daar ze Allectus blijft weigeren door haar trouw aan Herwig. Wate begint te wanho pen over Moerelands lot, en op het oogenblik dat hij poogt zelfmoord te plegen landen Herwig, Ortwin en de Vikings. Allectus' paleis wordt overrompeld en uitgemoord. En stervend roept de oude Wate uit Uit Houwe Trouw wordt Moereland herboren Deze woorden evenals het laatste vers uit Fierheid staan in het voetstuk van z'n standbeeld gebeiteld. Overwerkt als hij steeds was, kon hij niet meer weerstaan aan een zware ziekte. Uit Leuven werd hij overgebracht naar Roeselare, waar hij in de Meimaand op 24 jarigen leeftijd stierf. De kapitein uit De Laatste Storm is als een zin nebeeld van hemzelf. Bij een bezoek van Hugo Verriest, toonde hij hem nog een papiertje en zei zwakjes Kijk hier wat ik nog geschreven heb Dit zeer mooie gedicht werd gedrukt onder den titel van Laatste Gedicht van Alb. Roden bach G. D. B. (1) Runen: schriftteekens van het Oudgermaansche geheim- en tooverschrift. 116° trekking van 25 October De premie van 250.000 frank werd toegekend aan de reeks 145.300. Volgende 25 reeksen winnen 25.000 fr. elk 141795 172735 179626 209354 229474 235684 240252 249745 264036 216350 256446 287985 268714 283610 207104 103883 113949 147293 147730 153886 169674 185208 188329 213686 232390.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 9