Uw beste zaak van het jaar De Kortrijksche Onderlinge» 10 Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. Uitgifte eener nieuwe lotenleening van twee en half milliard Lekkerbeetstraat, KORTRIJK Bijkantoor YPER, Paterstraat, 8. DYNAMIET (Slot) o) Infusoriënaardeze bestaat voornamelijk uit de kiezelpantsers (of kiezelschalen) van dia- tomeeën (uiterst kleine plantaardige wezens), ze is dus een zeer poreuse stof Deze diatomeeën ontwikkelen zich bijzonder in water, dat weinig of geen kalk bevat. Ze wordt voornamelijk ge vonden in Engeland (Aberdeenshire), Frankrijk, Duitschland, Noorwegen, en ook op zekere plaat sen in Amerika. Synoniemen zijn diatomeeënaarde, kiezelgur of tripel. c) Dynamietnu we kennis gemaakt hebben met de twee bestanddeelen, zullen we even na gaan hoe het dynamiet vervaardigd wordt, of beter gezegd, vervaardigd werd, want sinds Nobel zijn dynamietpatronen vervaardigde, is er op dit gebied ook al wat veranderd. Nadat het salpeter zuur en de zwavelzuur vermengd zijn bij een temperatuur, die zoo laag mogelijk gehouden wordt, komt het mengsel in een grooten looden bak, waar het de glycerine ontvangt. De op die wijze verkregen nitroglycerine wordt gewas- schen met een sodaoplossing en daarna met de goed gedroogde infusoriënaarde vermengd. De alzoo verkregen stof, het dynamiet dus, heeft een roodbruine kleur, bestaat ongeveer uit 1 deel infusoriënaarde en 3 deelen nitroglycerine en heeft een soortelijk gewicht begrepen tusschen 1,59 en 1,65. Het verbrandt met een gele kleur, doch ontploft met zeer krachtige uitwerking door middel van een knalpreparaat of een electrische vonk. De tijd van explosie van een dynamietpa- oon is het 24.000e deel van een seconde dit ver klaart de geweldige uitwerking. Onder water verliest het slechts 6 percent van zijn kracht. Later heeft men de infusoriëaarde ook door andere stoffen vervangen en de verkregen meng sels heeft men bijzondere namen gegeven het is dus verkeerd te spreken van «dynamiet», men moet spreken van dynamietenDynamieten zijn dus in het algemeen springstoffen waarbij de nitroglycerine door een vaste poreuze stof is op gezogen. d) Slagmiddelen: De ontploffingsmiddelen moe ten op ieder oogenblik momentaan tot ontploffing kunnen gebracht worden. Dit geschiedt door mid. del van slagmiddelen, die de temperatuur plotse ling verhoogen kunnen. Vele vaste stoffen, knal- kurk of slagkwik, kaliumchloraat, knalmanniet, enz. brengen, vooral in tegenwoordigheid van brandbare stoffen, reeds door een geringe tempe- ratuursverhooging (wrijving, slag, stoot) een ont ploffing teweeg, die dan zoo'n groote tempera- tuursverhooging ten gevolge heeft, dat zelfs moeilijk ontvlambare kool ontvlamt. Deze van het weder geheel onafhankelijke slagmiddelen hebben de vroeger gebruikelijke lonten verdron gen, in wier plaats de slaghoedjes of percussie dopjes gekomen zijn. Deze hoedjes of dopjes zijn gevuld met het slagmiddel. De slag van den haan op zoo'n dopje is voldoende om de massa in het dopje tot ontploffing te brengen en de vlam wordt vervolgens naar de patroon overgebracht. Knalkwik (slagkwik) werd in 1799 ontdekt door Howardhet zijn naaldvormige kristallen die ontstaan als men bepaalde hoeveelheden kwik, salpeterzuur en alcohol bij elkaar voegt. 7.500.000 BOEKEN IN EEN SIGARENKISTJE In Weetlustvan Juli 1941 lezen we hetgeen volgt Het aangroeien der bibliotheken heeft geleid tot vele proefnemingen om de moeilijkheden van de plaatsruimte op te lossen. Enkele jaren gele den werd door directeur W. Schürmeyer der Frankfurtsche Bibliotheek voor Kunst en Tech niek een interessante proefneming op dit gebied medegedeeld. Door het gebruik der fotografische verkleiningstechniek is het mogelijk de bladzijde van een boek in octavoformaat tot op een tiende vierkante millimeter te verkleinen zonder dat de leesbaarheid met de hulp van het microscoop er onder lijdt. Op een film van postkaartgrootte kunnen 1.500.000 octavobladzijden geplaatst wor den, zoodat. wanneer men een boek op gemiddeld 200 bladzijden rekent, een bibliotheek van 7 500.000 boeken in een sigarenkistje plaats vin den kan. Weetlust is het goedkoopste populair-weten- schappelijk tijdschrjft dat er bestaat. De huidige HET YPERSCHE 7 -11-1941 jaargang (8') zal ongeveer 400 bladzijden be- slaan, geïllustreerd met meer dan 250 foto's en teekeningen. De verzorging is zeer goed gegla ceerd papier, duidelijke letter, mooie titelvignet ten. De inhoud is boeiend en afwisselend en ge schreven door vooraanstaande geleerden en geestdriftige natuurminnaars. Men abonneert zich voor 1 jaar bij den hoofdredacteur Jos. Van Limbergen voor den spotprijs van 30 fr., te stor ten op Postcheckrekening 4039.99, Weetlust Mortselschesteenweg, 20, te Deurne. van 9 tot 15 November 1941. Zondag 9 November Theodoor, Mathurijn. Maandag 10 November: Tryphon, Nympha, Justus. Dinsdag 11 November: Martinus, Elvira, Mennas. Woensdag 12 NovemberLivinus, Renatus. Donderdag 13 November Stanislas, Didacus, Bricius. Vrijdag 14 NovemberJosaphat, Albericus, Philo- mena. Zaterdag 15 November Leopold, Albertus de Groote, Eugenia. Opgang Ondergang Zondag 9 November 8 u. 47 18 u. 05 Maandag 10 November 8 u. 49 18 u. 04 Dinsdag 11 November 8 u. 50 18 u. 02 Woensdag 12 November 8 u. 52 18 u. 01 Donderdag 13 November 8 u. 54 17 u. 59 Vrijdag 14 November 8 u. 55 17 u. 58 Zaterdag 15 November 8 u. 57 17 u. 57 Opgang Ondergang Zondag 9 November 22 u. 24 13 u. 05 Maandag 10 November 23 u. 23 13 u. 45 Dinsdag 11 November 0 u. 26 14 u. 21 Woensdag 12 November 1 u. 33 14 u. 53' Donderdag 13 November 2 u. 00 15 u. 22 Vrijdag 14 November 2 u. 43 15 u. 51 Zaterdag 15 November 3 u. 58 16 u. 19 Laatste kwartier12 November, te 6 u. 53. Nieuwe maan19 November, te 2 a 4. Eerste kwartier25 November, te 19 u. 52. Volle maan3 December, te 22 u. 51. Er werd beslist op 1 December e. k. een nieuwe Bin- nenlandsche Leening met loten uit te schrijven, loo- pende over 60 jaar. De interest werd vastgesteld als volgt3 gedurende de vijf eerste jaren 3 i gedurende de vijf volgende jaren en 4 van het elfde jaar af. De interest is vrij van belastingen en taksen. Het bedrag dat jaarlijks onder vorm van loten zal worden toegekend bedraagt voor het eerste jaar 60 millioen frank gedurende de vier volgende jaren t.t.z. van het tweede tot het vijfde jaar, 35 millioen frank gedurende de vijf volgende jaren t.tz. van het 6® tot het 10® jaar, 20 millioen frank en te beginnen van het lle jaar, 6 millioen frank. Het plan der trekkingen zal later meegedeeld worden. De trekkingen zullen alle drie maand plaats hebben e. n. den eersten Maandag van de maanden Maart, Juni, September en December. De loten zijn betaalbaar vanaf den 1511 van de maand waarin de trekking plaats heeft. Bij uitzondering zal de eerste trekking op 30 December 1941 plaats hebben. Er Is een lot van 5 mil lioen. De leening is verdeeld in obligaties van 1.000 fr. Er zullen titels gemaakt worden van 10 obligaties. De da tum van ingenottreding is 1 December 1941. De uitgifte zal aan pari geschieden. De inschrijvingen zullen ge opend zijn van 1 tot 15 December e. k. doet U met een verzekering te sluiten bij de «Kortrijksche Onderlinge» - N.V. Spoedige en billijke oplossing bij ieder rampgeval. Voordeeligste tarieven KLARE EN UITGEBREIDE POLISVOORWAARDEN het toenemend succes van zijn tooneelwerken en zijn opneming in de Académie frangaise hebben daarin eenigen troost kunnen brengen. Hij overleed in zijn geboortestad in 1857. (1) George Sand: pseudoniem van Aurore Dupln, barones Dudevant, Fransche romanschrijfster (1804- 1876), schreef naast talrijke romans, ook landelijke idyllen als c La Mare au Diable GEOFFROY SAINT-HILAIRE Deze beroemde zooioog werd te Etampes gebo ren in 1772. Op 21 jarigen ouderdom was hij reeds hoogleeraar in de dierkunde te Parijs. Hij ver gezelde Napoleon bij diens expedities naar Egyp te. In 1809 werd hij terug hoogleeraar in de zoolo- gie aan de medische faculteit der Universiteit te Parijs. In 1830 voerde hij den beroemden strijd met Cuvier over de vraag, of de diersoorten constant zijn, dan wel of een evolutie mogelijk is, welke strijd door Cuvier, die de eerste meening voor stond, vooral door zijn groote autoriteit gewon nen werd. Geofïroy Saint-Hilaire hield een evo lutie voor mogelijk en wel door inwerking van de buitenwereld op de organismen hij is een der voorloopers van Darwin. In zijn tijd was Geofïroy Saint-Hilaire een der meest veelzijdige en vrij denkende geleerden zijn onderzoekingen strek ken zich over het geheele gebied der zoologie uit, bv. de anatomie der zoogdieren, de fauna van Egypte, de leer der misvormingen, die hij wijt aan storingen in de normale ontwikkeling. Hij schreef ook talrijke werken. Hij overleed op 10 November 1861. BAILLY Jean Sylvain Bailly, Fransch staatsman en ster renkundige, werd geboren in 1736 te Parijs. Hij werd in 1789 door den derden stand te Parijs af gevaardigd naar de Etats-Généraux, van welke vergadering hij president werd, in welke hoeda nigheid hij op 20 Juni van dat jaar de beroemde bijeenkomst in de Kaatsbaan presideerde. Een maand daarop werd hij de eerste «maire» van Parijs. Genoodzaakt, na de mislukte vluchtpoging van Lodewijk XVI in 1791, de republikeinsche betooging op het Champ de Mars uiteen te jagen, verloor Bailly zijn populariteit, moest Parijs ver laten en vestigde zich te Nantes, vervolgens te Melun, waar hij in 1793 werd gearresteerd en naar Parijs gevoerd, waar het Tribunal Révolu- tionnaire hem ter dood veroordeelde. Op 12 No vember 1862. Hij studeerde in de rechten en was Hij schreef belangrijke werken over Jupiter en zijn wachters en over de geschiedenis der ster renkunde. LUDWIG U HL AND Deze bekende Duitsche dichter werd in 1787 te Tübingen geboren en overleed aldaar op 13 No vember 1862. Hij studeerde in de rechten en was een tijdlang advocaat in zijn geboortestad. In 1829 werd hij hoogleeraar in de Duitsche taal en Duitsche letterkunde. Hij was eveneens staats man en lid van de Wurtembergsche kamer en van het Frankforter parlement en was voorstan der van de Duitsche eenheid met inbegrip van Oostenrijk. Als dichter heeft hij vooral naam gemaakt door zijn, meest historische, balladen en eenige kleine lyrische gedichten. Zijn drama's echter zijn ondramatisch. Niet gering is zijn beteekenis voor de geschiedenis van de oudere Duitsche en Romaansche letterkunde. ALFRED DE MUSSET Geboren te Parijs op 12 November 1810, stu deerde hij in de rechten en de medicijnen, be oefende de schilderkunst, las de groote Duitsche en Engelsche dichters en gaf in 1830 zijn eersten bundel verzen uit. De heele romantische jeugd ontving geestdriftig de gratievolle, virtuoze en tintelende verzen van den 17 jarigen dichter. In 1833 maakte hij met George Sand (1) een reis naar Venetië, een voor beiden smartvol avontuur, dat Musset's verder levgn beheerschte, en hem deed ten onder gaan. La confession d'un enfant du siècle is een herinnering aan dit verblijf in Venetië, die ons Musset als een aan Werther ver wante natuur doet zien. Zijn wanhoop vindt eveneens uiting in den cyclus der «Nuits», die behooren tot zijn schoonste gedichten. Als tooneeldichter was het begin ongelukkig. La nuit Vénitiennewerd uitgefloten, zoodat Musset zwoer niet meer voor de planken te schrij ven. Hij hield min of meer woord door het schrij. ven van stukken, waarin hij zich niet bekommert om de eischen, die het tooneel aan een stuk stelt. Deze stukken droegen den algemeenen naam Comédies et Proverbeswaaronder On ne badine pas avec l'amourHeel zijn theater is doordrongen van het tragische der liefde en een afspiegeling van zijn eigen ik. Musset schreef ook proza in zijn reeks Nou- velles et Contes evenals kritische beschouwin gen over de romantiek. Zijn laatste levensjaren waren somber. Alleen (Zie vervolg onderaan vorige kolom)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 10