2 Cansch leper loopt te hoop voor de voorstelling van SEPP L Michelangelo te leper Indienen van aanvragen tot vaststelling en schatting der oorlogsschade Winferhulp en U IEPERSCH KRONIEKSKE De Rijkskanselier Hitier te Munchen TREINEN AFGESCHAFT HET YPERSCHE 14-11-1941 «- M TT is een"fiïeaal, dat voor allerTbereik- baar is. di» een ontvankelijk gemoed en een gé- zond verstand bezitten. Dat ideaal verwezenlijken is soms moeilijk, maar nooit onmogelijk. wabin VIT DE TOONEELWERELD. Alle liefhebbers van schoon tooneel weten nu wan neer Sepp'lopgevoerd wordt en waar en wanneer je hun kaarten kunnen bekomen. Maar is al die reclame wel de moeite waard om dat stuk te gaan zien, vroeg mij deze week mijn gebuur. met wien ik een eindje de straat mee opstapte. En ik antwoordde hem in gemoede, dat ik overtuigd was. dat de mannen van het Winterhulp-tooneel alles zins iets puiks van de opvoering zouden weten te ma ken. Vooral de zoo meeslepende muziek zal reeds een genot zijn voor alwie de vertooning zal bijwonen. Maar welke is dan de geschiedenis van dat stuk met éen zoo zonderlingen titel Luister dan maar even Heuberger is een rijke Tyroolsche boer. Hij en zijn vrouw hebben destijds een gevonden kindje als het hunne doen doorgaan en het, naar het gebruik van hun land Jozef of Seppel genoemd. De barones von Hohen- fels. de echte moeder, komt het terug opelschen en uit gelddorst, geeft Heuberger, gedwongen door zijn vrouw, hun eigen dochter Lori aan de barones, en iaat het kind doorgaan voor Sepp'l. Daarmee is het eerste bedrijf ten einde. Reeds hier hebben de schrijvers en de componist juweeltjes van taoneelen weten te maken. Het tweede bedrijf verplaatst ons naar de hoeve van de tuchtschool van de strenge Juffrouw Rabe, de zwarte kraaizooals Sepp'l de beruchte directrice zal noemen. Na een komisch tusschenspel, als Seppl deze Juffrouw Rabe een kostelooze poets bakt, komt de in nigheid weer boven wanneer voor de,eerste maal een liefdesgevoel in Sepp'l's maagdelijk hartje ontwaakt voor dokter Walter uit die kostschool. Instinktmatig voelt Sepp'l zich tot de barones aan getrokken, en na een reeks komische en dramatische voorvallen ontdekt eindelijk de barones, door de biecht van Heuberger, wiens vrouw inmiddels gestorven is, dat Seppl geen jongen is, maar... een meisje, en wel haar dochter! En Sepp'l, nu erkend als meisje, zal trouwen met den dokter dien ze liefheeft, zooals Lori met Bartel, den hoeveknecht, die haar reeds zoolang beminde. EEN GEBEURTENIS IN DE KUNSTWERELD Reeds lang was er spraak van de film Michelangelo» ook te leper te laten opvoeren. Allerlei omstandigheden hebben den datum der vertooning zoo lang doen uit stellen, maar eindelijk komt de film naar leper, en wel op Woensdag 3 December, te 8 uur 's avonds. De voorstelling wordt ingericht door de gewestelijke «fdeeling van Volk en Cultuur het organisme, waar over reeds vroeger in dit blad gesproken werd. De rolprent Michelangelois een documentaire dim van den scenarist-regisseur-operateur Curt Oertel. Geen acteurs treden in dit meesterwerk op, tenzij de uit marmer en brons gehouwen beelden en de geschilderde figuren die een krachtige en expressieve gestalte krij gen onder de geniale bezieling van den reus onder de kunstenaars van de Italiaansche RenaissanceMichel angelo. Een kunsthistorische en cultuurhistorische film dus, waaruit wij den beeldhouwer-schilder-bouwkun- dige-dichter ln zijn overweldigende veelzijdigheid op gewekt zien. Een soort gedramatiseerd document, waar in de kunstenaar en de gebeurtenissen rondom hem op gewekt worden door de gebouwen waarin hij werkte of waarin de gebeurtenissen zich voltrokken, dit alles door den filmer op hoorbarewijze gesuggereerd door middel van klokgelui, lawaai van de menigte, wa pengekletter en andere mogelijkheden. Geluid en prent heeft de filmer zoo laten inwerken op elkaar dat het een prachtig geheel wordt, onscheid baar en harmonisch in elkaar vloeit. Michelangelo is een kunstfilm van het allerzuiver ste gehalte en daarom zal ook Iedere kunstkenner en kunstminnaar op deze vertooning aanwezig willen zijn. Het zal te leper een groote kunst- en cultureele gebeur tenis zijn. Wij zullen volgende week mededeelen waar en wan neer kaarten voor deze eenige vertooning kunnen be komen worden. R. v. I. Het Commissariaat-Generaal voor 's Lands Wederop bouw deelt mede Wegens het groot aantal aanvragen tot vaststelling en schatting der oorlogsschade is de eerste voorraad aangifte-fcrmulieren uitgeput. Een tweede quantum wordt eerlang ter beschikking van het publiek gesteld, maar tengevolge van moeilijkheden bij de papiervoor ziening zal deze levering enkele weken vertraging on dergaan. De termijn voor het indienen der aanvragen welke op 31 December 1941 moest vervallen werd dan ook met zes maand verlengd en loopt tot 30 Juni 1942. Het pu bliek zal verwittigd worden wanneer de tweede uitgave der formulieren is versdienen. De geteisterden hoeven dus verder geen stappen te doen bij de verschillende bevoegde diensten, daar deze momenteel zonder gevolg moet blijven. EEN BROCHURE DIE OOK U MOET LEZEN. Na de onlangs gehouden algemeene vergadering van de Iepersche afdeeling van het Winterhulp - Comité, werd besloten het verslag over het voorbije jaar in den vorm van een brochure te laten verschijnen, om hier mede de twijfelaars te overtuigen van de goede en edele werking van Winterhulp. Deze brochure, die op het secretariaat van Winter hulp kosteloos te verkrijgen is en die ook binnenkort aan de meeste stadsgenooten door 'de post zal worden bezorgd, bevat 24 bladzijden over de algemeene werking van de Instelling en over de werking van het Iepersche comité in het bijzonder. De inleiding schreef de plaatselijke voorzitter, de heer Burgemeester Vanderghote. Uit dit voorwoord druk ken wij hiervolgenden passus over, dien als zijn besluit mag geldenGij moet het werk van Winterhulp- leper hier, van dichtbij, komen bekijken. Ik twijfel er niet aan deze lezing (van het verslag) zal u er toe brengen de handen uit de mouwen te steken om, samen met Winterhulp en in den schoot van Winterhulp de Onbekende de Onbeminde het onmetelijk domein waar, als onmeedoogende roofdieren, Angst en Ellende woekeren, uit te roeien en in het donker leemen hutje, licht, vertrouwen, sociale vrede en verkwikking te brengen Het eigenlijke verslag over de Iepersche afdeeling bezorgde de nieuwe leider van de Propaganda-afdeeling, de heer advokaat J. H. Boone. De meeste der besproken punten werden hier reeds vroeger bondig besproken en medegedeeld. Toch blijven al deze bijzonderheden even Interessant en raden wij allen aan die belang stel len in onze werking zich de brochure aan te schaffen. En ook de twijfelaars vooral hen raden we aan eens dit stukje ter hand te nemen. Zij zullen dan misschien Inzien hoe lang se reeds aan hun eenvoudigen plicht c mensch-zijnen niets anders dan dat, te kort hebben I AARDAPPELEN. Alleen wanneer men een zaak moeilijk kan bekomen of moet missen, leert men haar waardeeren. De aard appel is een illustratie van deze waarheid. Vóór den oorlog was de aardappel gemeen goed. Nu is hij goud waard. Er was echter ook een tijd dat hij in Europa volkomen onbekend was. We zullen nu niet vertellen hoe deze kostbare plant naar hier werd overgebracht, maar hoe ze verspreid werd. Baron Antoine-Augustin Parmenteir was zijn leven eenvoudig begonnenals apothekersknecht te Montdi- dier. Maar in 1857. op den leeftijd van twintig jaar, vinden we hem te Hannover terug als apotheker van het leger, waar hij zich onderscheidt bij een epidemie. Gekwetst en krijgsgevangen gemaakt door de Pruisen, slaat hij te Francfort vriendschap met den beroemden chimist Meyer. Men vertelt dat deze op een dag een proef ondernam met enkele knollen, die als voedsel dienden voor de dieren. Parmentier greep er enkele van en at ze met gretige tanden op. Wat doet ge daar vroeg Meyer, het is maar goed voor de dieren Parmentier glimlachte en antwoordde De zwijnen, die deze knollen zoo graag eten, hebben werkelijk geen slechten smaakDe chimist liet zich verleiden door de proef en kookte er wat op het vuur. En wanneer ze gereed waren, proefde hij op zijn beurt hun goeden smaak. IN FRANKRIJK. Wanneer Parmentier in Frankrijk terugkwam, her innerde hij zich zijn onverwacht maal. Juist na de schaarschte, die duurde van 1767 ot 1769, loofde de Academie van Besangon een prijs uit voor hem die de beste plantaardige voeding uitdacht om het brood te vervangen. Op zeven mededingers, stelden er zes den aardappel voor, wat genoeg bewijst dat reeds ln dien tijd de aardappel lang niet onbekend was. Men kende aan Parmentier den prijs toe. Nochtans was de zaak van den aardappel daardoor nog niet gewonnen. In de pro vincies waar men hem plantte, diende hij bijna uitslui tend tot voeding van de huisdieren en de armste boeren konden niet gelooven dat hij ook voor hun goed kon zijn. Parmentier zette nochtans zijn campagne voort. Apotheker van de Invalides benoemd gebruikte hij gansch zijn hofje om zijn geliefden aardappel te plan ten. Op een dag kwam de koning er voorbij en wilde weten aan welke wonderbare groente daar zooveel zorg werd besteed. Het is de gekheid van een uwer onder danen, die gelooft dat deze plant van groot nut voor de armen moet zijnantwoordde Parmentier. Men sprak Lodewijk XVI nooit vruchteloos van de armen. Hij stelde belang in de gekheid van zijn apotheker en stelde een stuk van het plaine des Sablonste Neuilly te zijner beschikking. DE OVERWINNING. Het plaine des Sablonswerd spoedig een groot aardappelveld. Op 24 Augustus 1786, vooravond van het feest van den heiligen Lodewijk, verscheen de koning voor het hof met een aardappelbloem in zijn knoops gat. De koningin droeg een gansch tuiltje op haar cor sage en omhelsde Parmentier. 's Avonds werden de aardappelen aan de koninklijke tafel gegeten. Het was meer dan genoeg om in de mode te komen bij groot en klein. Het Sablonsveld moest militair bewaakt worden: men kwam gedurig met volle zakken de kostbare groen te stelen (toen reeds!). Parmentier was in den hemel. Nooit was een bestolene zoo gelukkig. De verdienstelijke menschenvriend genoot tot aan den val van de monarchie de koninklijke gunst en de revolutie was hem niet minder genadig. Hij trad in het Institut onder het Directoire en werd met eer be laden door het Consulaat. Het Imperium maakte hem baron. Hij bleef altijd de eenvoudige man die hij ge weest was en werd slechts wat droefgeestig op het einde van zijn leven, toen de dood zijns zuster, waar mede hij samenwoonde, zijn laatste dagen verzwarte. Hij stierf op den leeftijd van 76 jaar. Sedert lang was de aardappel algemeen verspreid. LOF DER PATEETJES. De fijnproevers hebben al erg him <c liefhebberij moeten kortvlerken. Het was vroeger gemakkelijk een lekkerbek te zijn. Nu wordt het eenigszins Ingewik keld... en kostelijk. Nochtans versagen de fijnproevers niet, de echte althans. De tijd, dat men in een pastei bakkerij kon binnen gaan en twintig pistoletsbe stellen of boterkoeken met cacao en een heele reeks andere dingen die we vergeten zijn zou men het niet werkelijk vergeten is wel vervlogen, maar voor de uitstalramen ziet men toch nog taartjes liggen. Hoe veelheid en keus zijn wel beperkt, maar de smaak kan toch voldaan worden. Wanneer de fijnproevers daarop vliegen, is het zooals met de broodkruimels wanneer de musschen er voorbij gegaan zijner blijft niets meer over. Ronde pateetjes, vierkantige pateetjes, bruine en gele en witte, met roode smakelijke balletjes erin, wat zijt ge mooi en aanlokkend. Ge bekoort de harten en de magen van jonge fijnproevers. Ge geeft het leven weer kleur en warmte. Ge schenkt hoop en belofte. Ge zijt een streeling tusschen veel zweepslagen.' Ge zijt voor sommigen de levensreden. Pateetjes, ge zijt geloofd SEPP'L KOMT. Wanneer er een mooie film aangekondigd is, kan het publiek in de dagbladen daarover vooraf een bespre king lezen en dit geeft reeds een zekere Tlchtlijn. Gansch anders is het met het tooneel. Wel kan men enkele vage inlichtingen vernemen over den aard van het stuk en of het bijval oogstte. Maar de eene opvoe ring Is de andere niet en zoo blijft een tooneelstuk ge woonlijk een vraagteeken. Gelukkig zal dit het geval niet zijn met Sepp'l. Omdat dit vraagstuk voor zooveel het kan opgelost werd door den heer Boone, leider van de propaganda-afdeeling van Winterhulp. We werden namelijk uitgenoodigd eens te gaan zien gedurende een herhaling. We hebben er een besten indruk van meegedragen de vertolking van Sepp'l zal over de geheele lijn vol doening schenken en misschien wel groote voldoening zoowel wat betreft het tooneelspel als de muziek. We kunnen dit in volle onafhankelijkheid zeggen. Het be treft overigens een eerste rangsstuk, geen gewoon too neelstuk, maar een operette, die doorheen gansch ons land een roep heeft nagelaten. We hebben een paar dansen gezien en ook deze schenken volle voldoening. De intrigue zal zeker boeien en het publiek zal beurte- Vervolg onderaan volgende kolom) Ter gelegenheid van de 18 verjaring van den maxsch der nationaal-socialisten heeft de Führer zijn hoofd kwartier' aan het Oostfront verlaten en zich Zondag laatst haar Munchen begeven, waar hij in den histo- rischen Loewenbraukellerde herdenking der eersté slachtoffers van de nationaal-socialistische beweging bijwoonde. Hij heeft er in een uitvoerige rede een overzicht van den huldigen politieken en militairen toestand gegeven. Vooreerst herinnerde hii nogmaals aan de vergeefsche pogingen van Duitschland om. na het einde van dem veldtocht in het Westen, met Engeland tot een akkoord te geraken. Er bleef ons dan niets anders over dan voort te gaan op den weg, die ons voor altijd moet bevrijden van de gevaren welke niet alleen het Dultsche Rijk, maar ook gansch Europa bedreigen. Deze gevaren zijn Engeland, dat door het internationale Jodendom geïns pireerd wordt, en de Sovjet-Unie, die eveneens door Joden geleid wordt. De huidige strijd tegen het bolsjevisme is een strijd niet alleen voor Duitschland, maar voor gansch Europa. Het gaat er om het zijn of niet-zijn van Europa en de meeste staten van Europa hebben, misschien voor de eerste maal in de geschiedenis, dezen strijd gemeen schappelijk met ons opgenomen. Nu reeds bereikt het aantal Sovjet-gevangenen on geveer 3,6 millioen soldaten en wanneer men aanneemt dat, zooals bij ons, er in Rusland op een gesneuvelde drie tot vier gekwetsten voorkomen, dan mag men zeggen dat tot hiertoe reeds minstens 8 tot 10 millioen Rus sische soldaten uitgeschakeld werden. Van zulk een slag kan geen enkel leger ter wereld, zelfs het Russische niet, zich weer oprichten. Wij hebben verder tot nu toe 1.670.000 km2 bezet, 't zij een gebied dat ongeveer 3 tot 4 maal zoo groot is als Frankrijk en ongeveer 5 maal Engeland omvat. En ln dit veroverde gebied liggen om trent 60 tot 75 van alle industrieën en grondstoffen waarover Rusland beschikt. Nog nooit is een reusachtig rijk in korteren tijd ineengestort, als dit thans met Sovjet-Rusland het geval is. De beweringen der vijandige propaganda als zouden er onlusten en opstanden in de bezette gebieden ont staan zijn onzinnig. Nooit zal voor Duitschland een dag zooals in November 1918 terugkeeren. Alles kan men zich voorstellen, een ding echter niet en dat is dat Duitschland ooit kapituleeren zal. De oorlog kan zoo lang duren als hij wil, het laatste bataljon dat in dezen strijd zal staan, zal een Duitsch bataljon zijn. In verband met de bedreigingen die den laatsten tijd vooral in de Vereenigde Staten tegen Duitschland tot uiting komen, merkte de Fuhrer opPresident Roose velt heeft aan zijn vloot het bevel gegeven op de Duit- sche schepen te schieten zoodra zij in het zicht komen, ik daarentegen heb aan de Duitsche schepen bevel ge geven zich enkel te verweren wanneer zij aangevallen worden. Omtrent de valsche bewering van Roosevelt betref fende het zoogezegd inzicht van Duitschland alle gods diensten af te schaffen, zegde HitlerIk ben nu 52 jaar oud en ik heb iets anders te doen dan mijn tijd te ver liezen met kinderachtigheden of dwaasheden. Thans is het ook van geen belang voor mij welke soorten gods diensten er over de wereld verspreid zijn en in welke verhouding de volkeren er tegenover staan. Zoo iets is maar van belang voor den Heer Roosevelt. In het Duit sche Rijk kan eenieder op zijn eigen manier zalig wor den. Ik heb gelezen dat het in de Vereenigde Staten aan de predikanten verboden is tegen den Staat te spreken en dat het aan de soldaten niet toegelaten is dergelijke preeken te beluisteren. Dit is hetzelfde als bij ons, maar met dit verschil dat in het Duitsche Rijk jaarlijks een som van 900 millioen RMK. als toelage aan den gods dienst besteed wordt, terwijl in Amerika daarvoor geen Pfennig uitgegeven wordt. In het Duitsche Rijk werd ook nooit een predikant vervolgd om zijne geloofsbe grippen, doch enkel dan wanneer hij hiervan misbruik miek om zich met politieke zaken in te laten. Dat ge beurde slechts bij uitzondering. De meerderheid der geestelijkheid staat in dezen kamp achter den Duitschen Staat. Zij weet heel goed dat, moest Duitschland deze» oorlog verliezen, de godsdienst onder de bescherming van Stalin ln ieder geval slechter zou varen da» onder ons. Door dezen kamp wensohen wij de bedreiging uit het Oosten voor Europa af te weren en wij zullen de onme telijke rijkdommen van Rusland niet meer tegen Euro pa laten werken, maar in den dienst van Europa stellen, waar thans, in het Westen, tot 260 menschen per vier kanten kilometer moeten leven. Dit is het grootsche doel dat wij ons in dezen strijd stellen en dat ver buiten de grenzen van het Duitsche Rijk strekt. Het omvat dit vasteland, in de eerste plaats ons vaderland, en daarenboven alle landen-, die in den zelfden nood leven als wij. Sedert 11 November werden een aantal reizigerstrei nen afgeschaft. Hieronder geven wij de lijst dér afge schafte treinen op de bijzonderste lijnen die ons ge west aanbelangen en waarvan de uurtabel in ons num mer van 3 October 11. verscheen. Onze lezers, die deze uurtabel hebben bewaard of uitgehangen, doen best er ONMIDDELLIJK de noodige verbeteringen aan te brengen. LUN Nr 66 KORTRUK-ROESELARE-BRUGGE Trein Nr 1471Kortrijk V. 14.45 Roeselare A. 15.28 Trein N' 1479Kortrijk V. 17.15 Roeselare A. 18.09 Trein Nr 1472Roeselare V. 15.55 Kortrijk A. 16.49 Trein Nr 1480Roeselare V. 18.10 Kortrijk A. 18.55 LIJN Nr 73 ADINKERKE-GENT-BRUSSEL Tr. Nr 1510Gent (St-P.) V. 12.15 - Kortemark A. 13.49 Tr. Nr 1509Kortemark V. 10.47 - Gent (St-P.) A. 12.31 LUN Nr 50 OOSTENDE-BRUGGE-GENT-BRUSSEL Op deze lijn werden enkele treinen afgeschaft tus schen Aalst-Brussel en Scliellebelle-Sehaarbeek deze treinen kwamen echter niet voor op de uurtabel, wel ke wij publiceerden en waren weinig belangrijk voor de reizigers uit onze streek. GEWIJZIGDE REISWEGEN Trein Nr 1508, vertrekkende uit Gent te 8.25, rijdt voortaan door tot Adinkerke en anderzijds vertrekt Trein Nr 1513 thans uit Adinkerke in plaats van slechts .uit Diksmuide. De uurroosters dezer treinen worde» als volgt aangevuld Trein 1508 Kortemark V. 9.56 Diksmuide A. 10.29 Diksmuide V. 10-26 Veurne A. 10.54 Adinkerke A. 11.04 Trein 1513 Adinkerke V. 14 0» Veurne A. 14.09 Veurne V. 14.10 Diksmuide A. 14.36 Diksmuide V. 14.40 Trein 1571 vertrekkende uit leper te 7.25, aankomst te Kortemark te 8.09 rijdt voortaan door tot Lichter- veldevertrek uit Kortemark te 8.15, aankomst te Llch- tervelde te 8.22 uur. lings lachen en weenen. We gelooven dat we hier voor het béste staan dat sedert den oorlog in onze stad werd opgevoerd. We wensehen de talentvolle uitvoerders en degenen die vol toewijding «achter de schermen» ar beiden goeden moed. Het publiek raden we aandoe opvoering niet te missen. Fernand DE BRUTN.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 2