Laplere's Zaal» cTHondtstraat ONZE FILMKRONIEK Mcj. ÖOSA d'ORSAY, zangeres «Café du Pare» STAD YPER CINEMAPROCRAMMAS Kora Terry In de Flora Korte Golven De Filmpremière van «Frau Luna» Heinrich George spreekt- over Rembrandt. Een cultuurfilm over het Bergbeklimmen Gusti Huber HEROPENINC VAN HET PAST OP DE VELODIEVEN ZONDAG 23 NOVEMBER 1941, van 17 tot 23 uur van den Nederlandschen Schouwburg van Gent en de Scala van Oostende 500 Zitplaatsen - Verwarming der zaal verzekerd - Dranken le keus YPERSCHE VOETBALKRONIEK KAMPIOENSCHAP WESTLAND Bij White Star leper HET YPERSCHE 21-11-1941 FLORA Groote Markt KORA TERRY Duitsch gesproken met Marika Rökk Vrijdag, Zaterdag, om 8 u. Zondag, 2 j, 5 en 8 uur Maandag, om 8 uur MAJESTIC Rijselstraat TROIS VALSES Fransch gesproken met Yvonne Printemps en Pierre Fresnay Kinders toegelaten. Zaterdag, om 7 J uur Zondag, om 2 J, 5 en 7 1 u. Maandag, om 7 j uur OUD IEFER R. Colaertplaats KORA TERRY Duitsch gesproken met Marika Rökk Zaterdag, om 7 1 uur. Zondag, om 2 2, 5 en 7 u. Georg Jacoby heeft deze film gemaakt naar een sce nario dat door een in Duitschland zeer bekenden ro man werd geïnspireerdKora Terry van H. C. von Zobeltitz. De heldinnen van dezen roman zijn tweelings zusters die op elkaar gelijken als twee druppels water. Beiden zijn danseres en stellen een sensationeel num mer voor. Dit nummer is zoo sensationeel dat er heel wat filmsnijding, montage en trucage bij van pas kwam om dit nummer met één artiste voor te stellen. Als het talent van de twee danseressen gelijk is, verschillen hun karakters toch geweldig. De eene Mara is zacht, gevoe lig, en eerlijk, de andere, Kora, is pervers cynisch en weinig vatbaar voor de indrukken van het hart. Kora begaat dwaasheden, buit haar bewonderaars uit, is'in een spionnagezaak gemengd, in een woord, gedraagt zich als echte vamp Tengevolge van zekere dramatische omstandigheden doodt de zachte Mara haar zuster met een Browning schot en is verplicht haar zuster op het tooneel en in de stad te vervangen. Maar terzelfdertijd erft zij al de onaangenaamheden die het avontuurlijk leven van Kora bevatten. Zij krijgt gevoelsverwikkelingen die on- uitwerkbaar schijnen en, wat erger is, de politie be moeit zich met haar. Er was een volledige artiste zooals Marika Rökk noo- dig om deze dubbele rol van Kora en Mara aan te dur ven. Ze telt wel onder de beste ter wereld. Met even grooten bijval beoefent ze alle choreogra- phische genres. Degene die al haar films, die sedert vijf tien maand in ons land vertoond werden, hebben ge zien, konden er zich rekenschap geven van de bijna onbeperkte uitgestrektheid van haar talent. Athletisch en hef terzelfdertijd, missen haar moeilijkste dansen nooit de onontbeerlijke sierlijkheid. Puntdansen, het klassiek ballet, de acrobatische dansen met al de re cords van de groote uitspreiding, alles wordt door haar met even veel brio, met dezelfde oogenschijnlijke ge makkelijkheid en dezelfde lichtheid uitgevoerd. Dezen keer stelt zij ons een zeer expressieven Oosterschen dans, een duivelsche czardas en enkele andere origi- neele nummers voor. Eene daarvan, fotografisch gansch onthutsend, stelt haar voor terwijl ze haar zuster 't is te zeggen haar zelf op het hoofd draagt en zoo ter zelfdertijd stepdanst op den grond en de zoldering. Overigens zien we doorheen gansch de film de twee zusters te zamen spelen, elkaar kruisen, twisten en vechten zelfs, zonder dat het oog iets van een trucage kan merken. Marika Rökk is ook een zeer behendige comediespeel- ster. De twee rollen, die ze speelt, zijn totaal verschil lend. Sedert Elizabeth Bergner, hebben we geen dubbel rol met zoo'n volmaaktheid vertolkt gezien. Vanaf het eerste tooneel tot het laatste verlaat de kunstenares het doek niet. Van Kora Terry kan men zeggen dat het een Marika Rökk - festival is. Verleden week kregen we in de Flora naast een merkwaardig leuke speelfilm, eens te meer een buiten gewoon interessante cultuurfilm te zien. Het ging name lijk over de zweefvliegerij in 't klein en in 't groot. Zeer klaar werd aan de hand van schema's en werke lijkheid aangetoond hoe een zweefvliegtuig tot vijftig uren in de lucht kan blijven en honderden kilometer ver kan vliegen. Natuurlijk werd hierin dankbaar ge bruik gemaakt van de uitzonderlijke gelegenheden eens eerste-klas foto's te maken. Ook werd er aangetoond hoe deze lichte maar "och sterke vliegtuigen werden gebouwd. We meenen echter dat de grootste belangstelling wel ging naar het bouwen van de kleine vliegtuigen, waar bij de jonge krachten zij het dan ook in kleineren vorm zich gepast kunnen meten met hun oudere broers. Het eene is overigens een voortvloeisel uit het andere. Met weemoed denken we hierbij terug aan de jaren lange campagne die we aan de zijde van nog enkele andere pioniers voerden, met de pen in tijdschriften, met het woord bij vele tweifelende toehoorders, en met de daad in bouwlokalen en op vliegpleinen. Helaas stuitten deze zwakke pogingen dikwijls op onbegrip en domheid Zullen de opvoeders er weldra het belang van inzien Zulke films kunnen eraan helpen. De 'bestuurder van de cinema Flora heeft ons verze kerd dat hij in 't vervolg nog meer aandacht zal schen ken aan het documentair gedeelte van zijn programma. Zoo is Taboe reeds besproken. Wij krijgen later wel de gelegenheid iets over deze prachtfilm te vertellen. Iets wat het publiek zeer op prijs stelt is dat de zaal verwarmd is. De ontvangsten zijn er in de laatste we ken geweldig door gestegen. Zoo kan het publiek steeds de beste films in de beste zaal zien en moet het niet missen wat in andere steden mogelijk is. Op 7 November 1L is de befaamde toondichter Paul Lincke 75 jaar geworden. Paul Lincke werd geboren te Berlijn. Op jeugdigen leeftijd 13 jaar betoonde hij reeds grooten aanleg voor de muziek. Hij bespeelde toen reeds een instrument, en maakte deel uit van ver schillende theater-orkesten. Toen Lincke 19 was, de buteerde hij als orkestleider. In deze hoedanigheid was hij gedurende ruim 2 jaar verbonden aan het theater Folies Bërgèrés te Parij.s De groote gebeurtenis van zijn leven zou echter plaats grijpen op den drempel van het jaar 1900, toen in het Apollo-theater te Berlijn voor de eerste maal, zijn operette, Venus op Aarde werd opgevoerd. Daarna volgde een gansche reeks operetten die den naam van Paul Lincke wereldberoemd hebben gemaakt, o. m. Lysistrata Gri-Gri Casanova en «Frau Luna De groote avond in het Apollo-theater, welke den naam van Paul Lincke in Duitschland populair maakte, wordt in de film van Tobis Frau Luna op buitenge woon geestige wijze voorgesteld. De grappigste scènes van komischen aard wisselen af met zangtooneelen uit de alombekende operette. Kortom de eerste voorstellingen van Frau Luna zijn mede een betuiging van hulde voor den 75-jarigen toondichter, wiens melodieën in alle werelddeelen door miljoenen menschen geneuried worden. De befaamde Duitsche acteur Heinrich George, die in de hoofdrol speelt in de 3 nieuwe films van Tobis Het onsterfelijke HartDie roten Streifen en De groote Schaduwwerd onlangs uitgenoodigd door de tooneelgilde van Hamburgom een spreekbeurt te houden, in de reeks voordrachten welke door de gilde werd ingericht. Heinrich George deelde de gilde mede, dat hij vol gend onderwerp zou behandelenRembrandt, een meester voor de tooneelspelersNaast Heinrich George zullen ook andere vooraanstaande figuren uit de Duitsche kunstwereld aan deze manifestaties van de tooneelgilde deelnemen, o. m. de bekende regisseur van Tobis, Wolfgang LIebeneiner, auteur van de in Venetië bekroonde film Ik BeschuldigLiebeneiner heeft als thema voor zijn spreekbeurt volgend onder werp gekozenDe Duitsche Film in Europa. Onder den titel Eingeschneit in Lager IVzal Tobis eerlang een nieuwe cultuurfilm uitbrengen, waarin de Duitsche expeditie ter beklimming van de toppen van den Nanga-Parba in beeld wordt gebracht. Deze cul tuurfilm werd verwezenlijkt naar het scenario van Frank Leberecht en Dr Ulrich Luft. De tijd vliegt snel, Gebruikt hem wel En... koopt nog vandaag uw kaarten voor Sepp'l. VOOR DE LENS Wij kennen Gusti Huber reeds van een dozijn films. Op zichzelve mag dat niet veel lijken, maar als men bedenkt dat het pas een jaar geleden is, dat zij met een hoofdrol in Savoy-Hotel 217 debuteerde, is het toch een opmerkelijke prestatie. Buiten haar medewerking aan de film is Gusti Huber het theater trouw gebleven. Gusti Huber is Wienerin en van haar kunstzinnige geboortestad kreeg zij haar levenslustig temperament, haar charme en haar vreugde aan het spel mee op haar levenspad. Te Weenen bezocht zij de Akademie für Muzik und darstellende Kunst. Zij kreeg haar eerste engagement te Zurich, maar zij keerde spoedig terug naar Weenen, waar zij in het Deutsche Volkstheater in verschillende rollen optrad. Weenen was eveneens het terrein waar zij voor het eerst voor de filmcamera stond. Buiten de reeds genoemde film Savoy - Hotel 217 noemen wij nog als haar bekendste films Modern gemeubileerd Hart en Margareta waarin zij de hoofdrol vertolkte. In de landelijke comediefilm van Tobis De Brui degom uit Brazilië treedt de guitige Gusti Huber op als het prinsesje van het moderne sprookje, dat aan vankelijk van een tooneelcarrière droomt, doch ten slotte haar prins vindt op het platte land in het poë tisch klimaat van het landbouwbedrijf. Victor Neyts. door Wed. EMILE COUTELLE 4, Fochlaan, 4, Yper STEEDS BESTE DRANKEN. (3014) TE HOOREN IM Matchen voor Zondag 23 November 1941 Stade Kortrijk C. S. Yper C. S. Brugge F. C. Roesela re Waeregem Sport F. C. Torhout F. C. Brugge R. S. Waeregem R. C. Harelbeke F. C. Isegem A. A. Moeskroen (bye) Uitslagen der Matchen van Zondag 16 November 1941 F. C. Torhout C. S. Yper 3—2 R. S. Waeregem C. S. Brugge 33 F. C. Roeselare Stade Kortrijk 79 A. A. Moeskroen Waeregem Sport 44 R. C. Harelbeke F. C. Brugge 5— F. C. Izegem (bye) KLASSEMENT F C. Roeselare 8 5 1 2 27 5 12 R. C. Harelbeke 8 5 1 2 28 17 12 Stade Kortrijk 8 5,2 1 25 13 11 Waeregem Sport 8 4 2 2 25 16 19 F. C. Torhout 8 4 2 2 20 19 19 C. S. Brugge 8 2 3 3 21 21 T C. S. Yper 8 3 4 1 17 18 7 F C. Izegem 8 3 4 1 19 21 7 F. C. Brugge 8 2 4 2 14 30 6 A. A. Moescroen 9 2 5 2 24 26 6 R. S. Waeregem 9 0 7 2 7 43 2 Klassement zonder C. S Brugge en F. C. Brugge F. C. Roeselare 7 5 1 1 26 4 11 R. C .Harelbeke 6 4 1 1 19 13 9 Stade Kortrijk 6 3 2 1 15 13 7 C. S. Yper 7 3 3 1 17 14 7 F. C. Izegem 7 3 3 1 19 16 7 Waeregem Sp. 6 2 2 2 15 14 6 F. C. Torhout 6 2 2 2 13 18 6 A. A Moescroen 7 2 3 2 21 19 6 R. S. Waeregem 8 0 7 1 6 40 1 F. C. Torhout 3 C. S. Yper 2 Nu dat onze jongens zich eens terdege ingespannen hadden om op verplaatsing iets los te krijgen, en ge zien zij ditmaal meer dan verdiend een puntenverdee- ling op hun actief konden zetten, kwam een noodlottige hoekschop deze schoone vooruitzichten vergallen en werd hun ten slotte alles ontnomen in de laatste oogen- blikken van deze felbetwiste partij. Om geen groot spraak te uiten, mag er gezegd worden dat beide ploe gen aan leidende hand waren, maar met dit verschil dat rood-wit aan de rust met 2-1 den voorsprong geno men had. Het kon zoowel 31 geweest zijn, had Du- malin zoowel met den kop als met de hand het leder In het doel doen belanden. Dit punt werd dan ook terecht afgekeurd. De andere doelen waren het werk van De- plancke en Dumalin. Na de herneming waren wij ten minste zooveel ten aanval als Torhout en 't Is enkel op doorbraak dat de gelijkmaker genet werd. Van dat oogenblik af stelde de locale ploeg met geoorloofde en ongeoorloofde midde len alles te werk om het winningsdoel af te dwingen, wat haar dan ook op dezen fatalen hoekschop gelukte, 't Is oprecht jammer van op deze manier te moeten on derdoen, doch onze jongens zullen daarom den moed niet laten zakken. Te Stade Kortrijk getoond dat gij uwe plaats in deze afdeeling waardig zijt. C. S. Yper C 3 S. K. Nleuwkerke 0 Voor een eerste optreden hebben de rood-witlen het tegen Nieuwkerke tot een goed einde gebracht. Gezien het de eerste maal was dat de jongens samen optraden, miste de ploeg nog samenhang en daar het te voorzien is dat er misschien nog betere krachten voorhanden zijn, zoo kan de club wellicht over een derde goede ploeg beschikken. Aan de rust leidde ons elftal met 1-0, doelpunt door Wydooghe op fraaie manier aangetee- kend. Na de herneming was rood-wit overdonderend sterker, want de portier had weinig of geen ballen te stoppen. Wydooghe scoorde een tweede maal op hoek schop, terwijl Ferrand er 30 van maakte met goed te volgen alswanneer de keeper onvoldoende stopte. En nu naar Brielen om de leerlingen van oud-Cerclist Van limburg te bekampen. C. S. Yper B White Star leper A. Gezien de voetballiefhebbers nog een Zondag zullen moeten wachten om de eerste ploeg wederom aan 't werk te zien, biedt de gelegenheid zich aan om eens de B-ploeg gade te slaan tegen den leider van Reeks C., namelijk White Star leper A die Zondag laatst Brielen met 92 aftroefde. Het gaat er om de eerste plaats en ook om het locale meesterschap. Beide elftallen zullen met de beste samenstelling uitpakken en 't is dan ook te voorzien dat mooi sport, een gezond en fair voetbal brokje, zal voorgeschoteld worden. Gezien het een derby betreft, zou een puntenverdeeling beide samen stellingen bevredigen. White Star leper A Brielen Sport92. Onder leiding van scheidsrechter Lampe, en voor een talrijk publiek, worden de ploegen in lijn gefloten. Brielen wint den opgooi en stelt White Star tegen wind, wat niet belet dat de thuisploeg onmiddellijk ten aan val trekt Aan de 10® minuut zal Leire het eerste punt aanteekenen. Brielen is daardoor niet ontmoedigd en trekt het spel in de andere helft. Dedeurwaerder wil den bal van 't gezicht afweren, en begaat hierdoor handsStrafschop, door Devloo ongenadig ingezonden: 11 aan de 11® minuut. Dat is olie op 't vuur en White Star verdubbelt zijn ijver bij het aanvallen. Op pas van Tresy J., die heden zijn rol van mldvoor zeer goed vervult zal Leire het tweede doel aanteekenen2-1 aan de 15® minuut. Mid- denhalf Alleman lanceert voortdurend zijn hoeken, en waakt ondertusschen op de schutters. Op een voorzet passeert Leire den back, en teekent het derde doel aan, aan de 17® minuut. Tien minuten later zal zelfde speler, op misverstand tusschen back en keeper van Brielen, een vierde punt netten. Op een aanval langs den linker hoek zendt Vierstraete mooi in, en Saesen schiet in de kas 51. Kort daarop rust. Na de verfrissching trekt Brielen vooruit, Devloo zendt gepast naar Dhaenen, Cnockaert tracht te onder scheppen, rateert, en Dhaenen rent vooruit op zijn lijn, zend raak voor doelVan Limburg neemt de gelegen heid te baat om binnen te schieten. Dat snel succes moedigt Brielen aan. White Star laat echter niet be gaan. en aan de 10® minuut zendt Vierstraete scheTp in, backs en keeper missen, en Leire weeral hijdie goed gevolgd heeft, zendt binnen. Nu volgt meer mid denveldspel. Wij zien prachtige duels tusschen Alleman- Devloo, Saesen-Devloo en Alleman-Van Limburg. Duthoo geeft hoekschop door Dehaerne weggewerkt. Cnockaert komt gepast tusschen en redt nipt voor doel. Aan den anderen kant zendt Vierstraete onbegrij pelijk neven, wanneer hij alleen voor doel komt. Tresy J. goed vooruitgeschoven, krijgt den bal van Alleman j hij rent door en teekent aan72, aan de 20® minuut, i Het achtste punt zal Vierstraete netten aan de 25® min., op doelworsteling. Leire geeft hoekschop, zonder gevolg i of gevaaT. Devos van Brielen mist een mooie kans. j Tresy J. doet het beter wanneer hij aan de 35® min. inzendt Sabbe schiet op doel, keeper vangt op. achter J de lijn: de scheidsrechter kent het doel niet toe: de

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 5