0.C.A S. A., 194, St. op Alsemberg, Brussel Tel. 43.00.30 INLICHTINGEN Gasdienst leper Gasdienst Roeselare 19 Vereenigde Hofbouwliefhebbers De handel in en de verdeeling van plantaardappelen Rooien en leveren van de suikerbiet-en Voor een betere verdeeling van bouillonblokjes Aflevering van machtigingen tot bevoorrading voor rubberfietsbanden Machtiging tot bevoorrading voor rubberfietsbanden In Mei 1940 verloren goederen Inbeslagneming en inlevering van gummibanden voor rijtuigen Rood Kruis van België Verzending van briefwisseling voor in Duitschland werkende arbeiders 58, Yvonne Serruysstraat, Meenen Tel. Meenen 464 HET YPERSCHE 28-11-1941 MAATSCHAPPIJ DE OUDE Lokaal In de TrompetGroote Markt, Yper Q Verslag der algemeen? vergadering van Zondag 2 November 1941. De vergadering wordt om 14 30 uur geopend onder voorzitterschap van den Heer Vanbeselaere. De schrij ver geeft lezing van het verslag der algemeene verga dering van Zondag 7 September 1941. Dit verslag wordt zonder opmerkingen goedgekeurd VOORDRACHTAls voordrachtgever trad op de Heer Depinois, die ons in een flinke bewoording een nuttige les gaf over het benuttigen onzer gevels. Spre ker werd dan ook hartelijk toegejuicht. Daarna sprak de Heer Vanbeselare een woordje van dank ten over staan van den Heer Depinois NIEUWE LEDEN Wordt als nieuw lid aangenomen, de Heer Vandooren Camiel, voorgesteld door den Heer Faes J. AANBRENGSTEN Worden als juryleden aangeduid De H. H. Vasseur R., Fournler, Depinois en Secretaris Lamps. Volgende punten werden toegekendDe Heer Bu- seine 2 puntenLamps C. 2 puntenPlanckaert A. 6 punten Bollein 4 puntenLambrechts J. 3 punten Woussen J. 4 puntenNauwynck C. 3 punten. TOMBOLA Een tombola bestaande uit fruitboomen en groenten wordt alsdan onder de tegenwoordige le den verloot. De vergadering wordt om 17 uur gesloten. Op Zondag 7 December 1941, om 14.30 uur ALGEMEENE VERGADERING DAGORDE 1Lezing van het verslag. 2Mededeelingfen. 3i Aanvaarden van nieuwe leden. 4Voordracht. 5) Beoordeeling der aanbrengsten. 6) Prijsloterij. De Schrijver, De Voorzitter, Faes J. V. Vanbeselaere. In het Staatsblad van 21 November verscheen een verordening betreffende den handel in en de verdeeling van plantaardappelen. De plantaardappelen, zoo inlandsche als ingevoerde, mogen enkel verdeeld worden volgens aanpassing van de variëteiten aan bepaalde afzetgebieden. De producenten kunnen Duitsche en inlandsche plant aardappelen koopen tegen inrulling van alle variëteiten eetaardappelen. Voor ruilingen, leveringen en vervoer zijn speciale formulieren noodig, en moeten er bijzondere formalitei ten worden vervuld. Geen aflevering van plantaardappelen zal plaats heb ben tenzij na voorafgaandelijke levering van een gelijke hoeveelheid eetaardappelen. De producenten die in 1942 him aardappelteelt wen- schen uit te breiden, en die voor deze uitbreiding geen bijkomende voorafneming hebben kunnen doen op het beschikbare gedeelte van hun oogst 1941 worden ont slagen van ruillevering voor het bekomen van Duitsche en inlandsche plantaardappelen, op basis van 20 kilo gram per are die zij in 1942 meer bebouwen. Te dien einde wenden de belanghebbende landbouwers zich tot den erkenden handelaar bij wien zij hun plantaardap pelen besteld hebben. Deze handelaar overhandigt aan den betrokken landbouwer een formulier-aanvraag tot ontslaging van ruillevering overeenkomstig model bij lage II. De betrokken landbouwer wendt zich met dit formulier tot zijn gemeentebestuur dat er de noodige aanwijzingen op aanbrengt op grond van het krachtens het besluit van 15 September 1941 door den landbouwer ingediend individueel teeltprogramma. Een exemplaar wordt op het gemeentebestuur bewaard; een tweede exemplaar wordt door den landbouwer bewaardhet derde exemplaar wordt aan den erkenden handelaar terugbezorgd. Bij dezen wordt er aan de suikerbietplanters bekend gemaakt dat de einddatum voor het rooien der suiker bieten en voor het leveren ervan, voorzien in de ver ordening van 27 September 1941, betreffende de p#o- ductre en de verwerking van suikerbieten, verlengd werd wegens de ongunstige weersomstandigheden. Voor het rooien werd de einddatum verschoven tot 30 No vember en voor het leveren tot 6 December e. k. Naar wij vernemen hebben de fabrikanten van Lie- big- en Maggyproducten een regeling getroffen om een rationeele verdeeling van hun producten <over geheel de bevolking te verzekeren. Dank zij deze overeenkomst zal elke kleinhandelaar vanaf 1 December evenveel blokjes voor een halven liter extract bekomen als hij kliënten heeft die zich bij hem voor het bekomen van hun suikerrantsoen ingeschreven hebben De winkeliers zijn verplicht al hun kliënten te bedeelen en de ver bruikers hebben dus het recht bij him winkelier waar ze voor suiker ingeschreven zijn een bouillonblokje van een halve liter te eischen voor elk lid van hun gezin. VTIj vestigen er de aandacht op dat Liebig twee pro ducten op de markt brengtLibor in blokjes voor een kwart liter en Sulcor in tabletten voor een halve liter, terwijl Maggy blokjes voor een 1/2 liter levert. In het Staatsblad van 22 November wordt een om zendbrief gepubliceerd waarin enkele aanvullende in lichtingen voorkomen betreffende de aflevering van machtigingen tot bevoorrading voor rubberfietsbanden. Er wordt op gewezen dat de voorkeur moet gegeven worden aan de arbeiders die minstens 7.5 km. moeten afleggen en over geen vervoermiddel beschikken ver volgens aan de geneesheeren, veeartsen, vroedvrouwen, enz., en tenslotte aan de inrichtingen voor officieel on derwijs, enz. Nochtans is het noodzakelijk dat aan alle gerechtvaardigde erkende aanvragen (zonder daarbij rekening te houden met de categorie waartoe zij behoo- ren), voldoening gegeven wordt, alvorens te herbegin nen met de aflevering van machtigingen aan de recht hebbenden der eerste categorie. "Wat de arbeiders en de scholieren betreft, die zich hetzij naar hun werk, hetzij naar hun school begeven, kan aangenomen worden dat buiten de fiets geen ander vervoermiddel voorhanden is, wanneer op zijn minst drie kwartier verloopen tusschen het uur, waarop het werk of de lessen aanvangen of eindigen, en het uur waarop zij den trein, de tram of de autobus kunnen verlaten of nemen. Kunnen zich tot nader bericht niet beroepen op arti kel 3 van het besluit van 29-30 Juni 1941, en dus niet in aanmerking komen tot het verkrijgen van banden de handelsreizigers de verzekeringsagenten de was- scherijen en bleekerijen de boden der gemeentedien sten de griffiers der rechtbanken de geldinners de vischverkoopers de apothekers de loopjongens. Kunnen wel banden krijgen voor de uitoefening van hun beroep Vroedvrouwen de veeartsen de ziekenverplegers en-verpleegsters de pompiers. Voor deze personen kan noch op den afstand noch op het feit dat een ander particulier vervoermiddel beschikbaar is, gesteund worden om hun een machti ging tot bevoorrading te weigeren de burgemeesters der gemeenten, waarvan op zijn minste de drie vierden der oppervlakte uit bouwland bestaat de schippersnochtans mogen machtigingen slechts afgeleverd worden voor één fiets per vaartuig landelijke postboden deze moeten een getuigschrift voorleggen onderteekend door den postmeester, waar door deze bevestigt dat de belanghebbende bij het vol brengen van zijn dienst dagelijks minstens 15 kilometer moet afleggen. Kunnen ook banden verkrijgen de telegrambestellers der steden en gemeenten waar geen trams rijden De aanvragen tot bevoorrading in fietsbanden, inge diend door de private vervoerdiensten die over fietsen beschikken, moeten door de gemeentediensten voor de bevoorrading en de rantsoeneering ter goedkeuring naar den Dienst voor de verdeeling en de voorraden. Bel- liardstraat, 8, Brussel, gezonden worden. In beginsel mogen in den loop van een trimester niet meer dan één buitenband en niet meer dan één binnen band aan denzelfden persoon afgeleverd worden. Het Staatsblad .van 24-25 November publiceerde een besluit houdende wijziging van sommige bepalingen van het besluit betreffende de machtigingen tot bevoorra ding van rubberfietsbanden van allen aard. Daarin wordt gezegd dat de aankoop van fietsbanden voor eerste uitrusting onafscheidbaar is van den aankoop van een fiets. De machtigingen tot bevoorrading voor eerste uit rusting megen slechts aangenomen worden door groot handelaren, erkend door de hoofdgroepeering Metaal verwerkende nijverheid, Lakenweverstraat, 17, Brussel. De hoofdgroepeering Metaalverwerkende Nijverheid zal de banden onder de als fabrikanten of monteerders van rijwielen erkende groothandelaren verdeelen, naar verhouding van de ingezonden machtigingen tot be voorrading voor eerste uitrusting. De machtigingen tot bevoorrading ter vervanging zul len tot staving van een behoorlijk ingevulde en per soort fietsbanden opgemaakte aanvraag tot machti ging tot bevoorrading B, rechtstreeks naar het Minis terie van Economische Zaken, Dienst voor de verdee ling en de voorraden, Belliardstraat, 8. Brussel, ge zonden worden. Wie Sepp'l ééns zag, gaat stellig naar déze op voering, omdat ze nog schooner zal zijn. De Dienst voor vereenzelviging en vereffening van Belgische goederen wijst het publiek erop dat nog een merkelijk aantal eigenaars hun aanvraag tot opzoekin gen niet hebben ingediend, betreffende door hun ver zonden goederen en die tijdens de oorlogsgebeurtenissen van Mei 1940 gedurende het vervoer zijn zoekgeraakt. Er wordt bevestigd dat 31 December de uiterste datum is waarop deze aanvragen in aanmerking zullen worden genomen en dat het bewijs hunner indiening zal ver- eischt worden tot staving der aanvragen tot vaststelling en raming aangaande de op verkeerswegen verdwenen of vernietigde goederen. Anderzijds heeft de Dienst 8.700 spoorwagens opgespoord met goederen beladen, waarvan de eigenaars zich tot hiertoe niet hebben laten kennen. De lijst dezer wagens is verkrijgbaar In de bu- reelen van het ambt, 13, Wetstraat, Brussel, tegen 5 fr. Zij kan ook per post worden opgezonden mits storting van 5 fr. 10 op de postcheckrekening Nr 354.65 O.I.L., Brussel. De chef van het militair bestuur heeft, onder dagtee- kening van 10 November een verordening uitgevaar digd, betreffende de inbeslagneming en de inlevering van gummibanden voor rijtuigen. Deze verordening is in het nummer 62 van het verordeningsblad verschenen. De verordening voorziet de inbeslagneming van gum mibanden voor motorrijwielen, wagens, paard an voer tuigen, personenauto's, bestel- en vrachtwagens, trac toren, aanhangwagens, alsmede vol gummibanden, (voor iedere soort de daartoe behoorende binnenbanden, velg banden en gummiflaps inbegrepen), onverschillig of de banden nieuw dan wel gebruikt, hersteld dan wel on bruikbaar zijn. Banden welke zich ten behoeve van de verwerking in fabrieken, of ten behoeve van den wederverkoop bij voortverkoopers bevinden, of welke regelmatig op ban- denkaarten of met bandencheks betrokken werden, val len echter niet onder de inbeslagneming, want voor deze banden gelden reeds bijzondere reglementeerings- maatregelen zij vallen onder de ter zake uitgevaar digde bijzondere bepalingen. Wie andere gummibanden bezit mag er thans, inge volge de bij de verordening voorgeschreven inbeslag neming, niet meer vrij over beschikken. Deze banden mogen noch vervreemd, noch verpand of gepand wor den. Zij mogen slechts in gebruik gehouden worden (met inbegrip van een daartoe behoorend reservewiel), voor zoover zij op rijtuigen zitten, welke niet uit het verkeer zijn genomen. Het verder gebruik is ook dan geoorloofd, wanneer de banden voorloopig van het rij tuig zijn afgenomen om hersteld te worden, bijvoor beeld wanneer zij zich in een vulcanisatie-inrichting bevinden. Losse rijtuigbanden, welke op een aan het verkeer onttrokken rijtuig zitten, mogen daarentegen niet meer in gebruik worden 'gehouden. Ten aanzien van banden, waarvan het verder gebruik niet geoorloofd is gelden onderstaande bepalingen a) Losse, niet op Tijtuigen zittende banden (onver schillig of het nieuwe, gebruikte, herstelde dan wel on bruikbare banden zijn) moeten door den eigenaar of bezitter binnen den termijn, gaande van 1 tot en met 20 December, worden ingeleverd bij de daartoe aange duide plaatselijke inleveringsbureelen. b) Banden welke op aan het verkeer onttrokken rij tuigen zitten, moeten uiterlijk 20 December 1941 bij het gemeentebestuur, op aldaar verkrijgbare formulieren, worden aangegeven. De aangifteformulieren zullen omstreeks 1 December bij de gemeentebesturen verkrijgbaar zijn. c) toegelaten voortverkoopers, die inbeslaggenomen banden, welke bijgevolg niet voor den verkoop aan af nemers zijn bestemd, in hun bezit hebben, moeten deze niet bij de inleveringsbureelen inleveren, doch er recht streeks bij de centrale voor scheikundige producten, af- deeling rubber en asbest, te Brussel, Steenweg op Char leroi, 43, aangifte van doen, onder nauwkeurige ver melding van afmetingen en gebruikstoestand. De cen trale zal dan inzake deze banden verdere schikkingen treffen. Het inleveringsbureel levert aan hen, die banden heb ben ingeleverd, een ontvangstbewijs af. De waarde der ingeleverde banden wordt officieel geschat en de uit betaling geschiedt dan, volgens de vergoedingsschaal, welke met de waarde van de banden overeenstemt en door den chef van het militair bestuur is vastgesteld. Dienst voor hulp aan krijgsgevangenen Het Roode Kruis van België is gelukkig aan de fami lieleden der krijgsgevangenen te kunnen mededeelen, dat belangrijke giften uit Amerika, onlangs in de- kam pen kostelijk uitgedeeld zijn geworden, met inzonder heid aan de nooddruftigen Er mag ook verwacht wor den, dat zulks in de toekomst nog zal kunnen gebeu ren In Mei jongstleden kwam er reeds een afzending in Europa toe. Onmiddellijk werd deze door de tusschen- komst der Mannen van vertrouwenuitgedeeld. Op 6 Oogst jongstleden heeft de boot Chasseral te Genua, een lading van ongeveer 400 Ton aange bracht, bestaande uit 250 Ten levenswaren en 150 Ton kleederen. Vervolgens geven wij, bij benadering, de samenstel ling van een dezer ladingen. Levensmiddelen en allerlei 50.000 doozen verdampte melk. 50.000 doozen met varkensvleesch en erwtjes. 50.000 stukken zeep. 50.000 doozen met gegranuleerde suiker. 50.000 ree pen melkchocolade 200.000 pakjes cigarette». - 100.000 pakjes rooktabak. 50-000 pakjes koffie. Kleederen 10/000 kakhi hemden. 10.000 onderbroeken. 10.000 flanellen hemdjes. 10.000 pullovers. 10 000 zakdoeken. 20.000 paar kousen. Rond einde Oogst heeft de boot St Gofhardde Vereenigde Staten verlaten om een dergelijke vracht naar Europa over te brengen. Men mag verhopen, dat zulke afzendingen in de ko mende maanden zullen volgen. Deze afzendingen van 300 a 400 Ton worden enkele dagen na hunne aankomst, uit een Europeesche haven naar Genève overgebracht, waar ze aan de diensten van het Internationale Roode Kruis overgemaakt wor den en, met medewerking der Afvaardiging van het Roode Kruis van België te Lausanne verdeeld. Het Internationale Roode Kruis, volgens de dooi de diensten van het Roode Kruis verstrekte richtlijnen verdeelt deze afzendingen tusschen de kampen Oflags en Stalagsen dit in evenredigheid hunner bevolking. Deze afzendingen worden gedaan aan de Mannen van vertrouwen die dan tot de verdeeling overgaan en zich tér plaatse dus rekening geven dat deze in alle evenredigheid en gerechtigheid geschiedt. De families der Belgische krijgsgevangenen zullen dus gelukkig zijn de nieuwe maatregelen te vernemen, welke ten gunste hunner in Duitschland geïnterneerde familieleden getroffen worden. Deze manier van bedeeling is inderdaad buitengewoon voordeellg daar ze gratis kan uitgevoerd worden, zon der den minsten financieelen last, noch de minste ravi- tailleeringsmoeilijkheden voor de families die in België vertoeven. NB. De families der krijgsgevangenen worden ver zocht, aan het RoodeKruis geen enkele aanbeveling noch aanvraag, betreffende deze verzendingen toe te sturen, daar, zooals wij hooger mededeelden, deze verdeeiingen volgens de algemeene principes, welke sinds lang bij het Internationale Roode Kruis in zwang zijn, uitge voerd worden De briefwisseling voor in Duitschland werkende ar beiders moet gefrankeerd worden volgens het interna tionaal tarief. Op de niet of op de ontoereikend gefran keerde zendingen wordt door het Duitsche Postbestuur strafport geheven. BOO Referenties Voordeelige Prijzen Gemak van betaling

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 10