STAD YPER MILITIEVERGOEDING Heerlijke Ypersche Onderscheiding Een Yperling doel" een nieuwe uitvinding Rood Kruis van België IEPERSCH KRONIEKSKE SEPP'L WINTERHULP Past op de Velodieven Vervoer van Brandstoffen HET YPERSCHE 28 -11 -1941 IJ.'J VI -I i- :..4 te blijven en fc# yercaaid vap, een zwakken wil gedurig te möétefi ohdei^vlnden. Dikwijls zjet men rlart ook de leiding van anderen hun "toever trouwd, mislukken. In dien zin zijn de zwakkelingen ware onge- lukkigen. De overpeinzing «'t is toch eep onge lukkige!» gaat al t« dikwijls tnt van een min nend fyar^, dat tteur^ om,een,veudwalepd, wezen. Harder en pijnlijker nog moét het' woord*neer vallen op «Len zwakkeling zel£ die in den grond van zijn hart niets meer verlangt dan het anders ware. - --*■ >- Hier is het vooral de veerkracht, die ontbreekt. Men laat zijn bootje over aan het spel der golven. Zonder roer of riemen dobbert het op de levens zee. Al komt het een of ander klein succes de po gingen van den schipper bekronen, toch laat hij geen spoor van zijn doortocht door het leven achter, want zijn wilskracht is bedrieglijk, zijn inspanningen zijn niet duurzaam, zijn pogingen blijven onvruchtbaar. Daarom is het onvolkomen en defect karakter ^gen ongeluk, dat wij moeten af keer èn Onze op voeders zullen nooit te veel aandacht wijden aan de naXmd0ae waarde en de vorming van het ka- rakii^iat den jongelieden moet leeren, dat men ^6ch nooit moet laten leiden door de omstandig heden, maar dat men steeds zijn eigen koninklij ken wég daar doorheen moet gaan. Er zal overgegaan worden tot de uitbetaling der MILITIEVERGOEDING voor den derden Termijn (vanaf 1 April 1941) aan de rechthebbenden van soldijtrekkende Militairen van lageren graad, welke ingevolge aan den oorlog te wijten omstan digheden uit hun haardstede afwezig waren. In de Diksmuidestraat, 22 (Gewezen Bank Cré dit Arivesrsois), op Donderdag 4 December 1941, om 14 uur. De achterstallige gelden voor Den eersten Termijn (maand Juni 1940) en den tweeden Termijn (van 1 Juli 1940 tot 31 Maart 1941), zullen eveneens uitbetaald worden. Yper, den 27 November 1941. De Burgemeester, J. Vanderghote. Dinsdag 25 November 11. had in het Koninklijk Mu ziekconservatorium te Brussel, de wedstrijd plaats voor Cello ter verovering van het Hoogste Diploma 1941. Een uitgelezen publiek, waaronder Yperlingen en oud- Yperlingen, had er aan gehouden deze buitengewone kunstprestatie bij te wonen. De jury was voorgezeten door den Heer Bestuurder J. Jongen. De zware proef bevatte niet min dan veertien klas sieke stukken van groote meesters. Onze negentienjarige stadsgenoote, Mejuffer Antoi nette DETHOOR, 1* prijs van Cello, met groote onder scheiding in 1940. vertolkte met den meesten bijval, zeven dier moeilijke kunstwerken, waaronder de con certo's van Bach, Haydn. Dvorak en J. Jongen. Onze jeugdige en verdienstelijke virtuose bekwam aldus met onderscheiding haar diploma van den hoog- sten graad. Als men Inziet dat zij op één jaar tijds, wat zelden gebeurt, dit eerediploma veroverd heeft, strekt dit schit terend succes ter eere van de muziekacademie harer moederstad, waar zij, onder de bevoegde leiding van den Heer Leeraar Cellist De Vlamiack, hare eerste studiën met de grootste belangstelling voltrok. Onze geestdriftige Ypersche gelukwenschen aan de gevierde laureate, alsook aan hare geliefde ouders, Heer Griffier en Mevrouw Dethoor-Bagein, die steeds de stérke werkkracht en het voornaam muzikaal talent van hunne begaafde dochter wisten aan te moedigen. De Heer Gaimant Arthur, lid der Passieve Luchtbe scherming van Yper, wonende alhier, Dixmudestraat, Nr 2. heeft in den loop van verleden jaar een nieuw toestel uitgevonden waarmede op eenvoudige en zekere wijze de verschillende soorten giftgassen kunnen opge spoord en bepaald worden. Dit opsporingsapparaat voor geveehtsgassen werd. naar wij thans komen te vernemen, den 29 Juni 1940 gebrevetéerd onder Nr 438919. Wij wenschen onzen stadgenoot van harte proficiat om rijne uitvinding die, niet alleen bij een gebeurlijk gebruik van gassen tijdens oorlogen waarvoor God ons behoedemaar zelfs bij ongevallen, geroepen ■tan worden de grootste diensten te bewijzen. Het toe stel immers laat toe snel te bepalen met welke soort gassen men te doen heeft en zoo kunnen danook dade lijk op doeltreffende wijze de aangepaste voorzorgs- of behoedsmaatregelen genomen worden. Afdeeling leper CURSUS VAN AMBULANCIERSTER EN AMBULANCIER BIJ HET ROOD-KRUIS. De cursus voor ambulancier (ster), begint op Zondag 14 December 1941, te 19 uur, op het Stadhuis. Deze" cursus kan gratis gevolgd woTden eiken Zondag voormiddag te 10 I uur en dit gedurende 6 maanden. -Laagste ouderdomsgrens 18 jaar. Lesgevers de H. H. Dokters Ronse en Donche. Inschrijvingen worden aanvaard bij de Hoofdambu- hmcierster, Jvr. Lamps, Rijselstraat, alle dagen van 10 tot 12 uur, waar ook alje verdere inliehitngen kun nen genomen worden. Het Roode-Kruis doet dringend beroep op alle jonge Dames en Heeren en vraagt ze deze lessen reeks te willen volgen. De wetenschap die zij daar zullen opdoen Is niet alleen ten zeerste nuttig voor hun eigen zeiven, maar Jn dezen tijd vooral, kunnen zij die ten dienste stellen van hunne medeburgers. Vele helpende handen ontbreken nog, uitgebreid is het arbeidsterrein van het Roode-Kruis en daarom rekent het op U, jonge vrou wen en jonge mannen van de stad en den nabij en Het Bestuur ran de Sanitaire Afdeeling. HERLEVING. De 'duivel wordt wei 'f fcrahderi g< n. zégt de volksmond. Magr mep m-oej ge<?rt .duivfl zUn om aan iets te gewennen. Wij borden wel den óorfog gewend, en. dat is .toch, reeds- genoeg voor egn mensch. Zoo zien we dat stilaan gansch de vredeSatmoste^fr \geer begint door te breken. En enkele vah de' Voornaamste uitin gen van dit nieuwe gloren zijn wel de feestjes en too- neelopvoerlngea. die in een.sneller tempo.komen toege rold. Als we er verleden jaar maar enkele ten beste kregen, zijn we, als we hét goed voor hebben, reeds aan ons derde tooneelstuk en. wanneer we bedenken dat we eigenlijk nog maar volop ïn het winterseizoen komen, is dit allesbehalve weinig. Bovendien loopen de tooneelmannen nog met héél wat plannen in het hoofd. Daar }s bij voori^e^ld, maaj, .maar... we moeten ons bedwingen We utegen zekere dingen nog niet ver klappen en publiciteit en officieele mededeelingen niet vooruitloopen, want wé zoiiden zekere toegewijde men schen in hun werk kunnen hinderen. Het is zeer verheugend te kunnen vaststellen dat Winterhulp een aanleiding is geweest-tot menigvuldige kunstuitingen, waarmede iedereen genoegen neemt en die slechts kunnen dienen tot opvoeding en verrijking van eigen volk. Bovtendien brengén deze gezellige avonden de menschen wat dichter tot elkaar en dgt kan maar goed zijn in een klein stadje, waar ze zoo nauw te zamen leven en waar toch zoovele kloven de ge- buren van elkander scheiden. KRITIEK EN WELWILLENDHEID. De criticus moet, bij het beoordeeleii van een tooneel stuk, zich de vraag stellengaat het om een opvoering door beroepsspelers of zijn het liefhebbers En. daar naar moet hij zijn beoordeeling richten. Wanneer hij een opvoering van beroepsspelers bijwoont, mag hij zijn vergrootglas en bistouri nemen om alles nauwkeu rig te ontleden en uit te pluizen. De minste fout mag en moet hij aan de kaak stellen. Want in dit geval moet naar de hoogste kunst gestreefd worden, en de spelers komen er ook met de pretentie het te doen. De regisseur kan, wie niet voldoet aan de deur zetten om een ander te nemen en ...te betalen. Bij een liefhebbers gezelschap is dit het geval niet. Men moet bouwen met de steenen die men heeft. Geen spraak van aan de deur zetten en een andere te nemen, want... er wordt niet betaald. De spelers komen er met veel goeden wil en het talent dat ze bezitten-. Wel moet hier ook naar de hoogste kunst -gestreefd worden, maar alles moet naar de inspanning en de mogelijkheden gemeten worden. Onnoodig dus te zeggen dat we geen gehoor zullen geven aan zekere haarklieverij, die ons werd ingeblazen door mensehen die meenen beter ons vak te kennen dan wij zélf, temeer dat het hier gaat om een philan- tropisch doel, dat ons menschelljk hart verplicht te steunen. GOEDE SPELERS. Met dezë beschouwingen als richtlijn kunnen we zeg gen dat het over 't algemeen zeer wel was. Er stond een pleiade op de planken, die zeer voldeed Sepp'l, Bartel, Lori, Heuberger en Ra-be. Daarrond als satellietenMe vrouw en Alfred von Hohenfels, Dokter Walther en de Prins von Zichenzachen, enzoovoort. Mevrouw Desramault heeft in de rol van Sepp'l haar best gedaan. Ze verdient allen lof. Ze heeft een echt kwajongensgezicht en de streken ook. (We spreken van haar rol op de planken natuurlijk. We hebben de eer niet haar «in burgers» te kennen). Ze heeft het pu bliek goed vermaakt, maar ook de zakdoeken boven getooverd, wanneer Sepp'l zijn verlangen uitsprak eens een hartelijk woordje te hooren, en van ontroering be gon te weenen wanneer hij dit kreeg. Ze kan bok goed tieren, springen, dansen, huilen, bid den en voortreffelijk zingen! Ze schéén er ovèrigëfas zelf veel genoegen mede te nemen eens als een kwa jongen te keer te kunnen gaan. Kortom ze beleefde haar rol. En het publiek vond het wel grappig een jonge dame zoo te zien optreden. Een goede rol. In Mej. Declercq, die Lori, Sepp'l's zuster, verper soonlijkte. vond ze haar evenknie. Haar spel was zeer natuurlijk, dikwijls ontroerend en lief. Behalve dit heeft ze een goede stem. KUNST VAN SPELEN. De heer Oscar Werrebrouck heeft ons geenszins ver wonderd. Bij vroegere rollen had hij ons tot enthou siasme gebracht en dezen besten indruk hadden we niet vergeten. Den roep, de beste speler van de Winter hulp-troep te zijn, heeft hij ten voile verdiénd. Zijn mimiek is onweerstaanbaar, evenals zijn intonatie. Met een blik of een half woord kan hij het publiek aan 't lachen brengen. 'k Wou weeral te laatbracht de zaal bijna tot schateren. In de ladderscene realiseerde hij bovendien een krachttoer die hem een verdiende ovatie bezorgde. Maar ook wanneer hij niets te zeggen heeft, blijft hij den tooneelspeler met een onrustig wandelen, een schuwen blik, een prutselen of bijten aan een strootje kan hij zijn gevoelens vertolken en atmos feer scheppen. Hij stelde werkelijk de andere spelers in de schaduw. Het was een echte typische Bartel die op het tooneel leefde. De heer Werrebrouck is een zeer fijn speler en kan beroepsacteurs naar de kroon ste ken. DE ANDEREN. De heer Lesage had een sobere rol: die van boer Heuberger. Hij was uitstekend. We hebben hem. bij vroegere gelegenheden reeds opgemerkt en -hij heeft den goeden indruk dien we van hem hadden, ver nieuwd. Mevr. Lesage moest, als juffrouw Rabe, de zwarte kraaivoor haar man niet onderdoen. Ze heeft dic tatoriale eigenschappen. Ze sprak echter soms te stil. Opvallend door gevoelig en gemoedelijk spel waren de Heer Verbeke en vooral Mevrouw Deconinck, res pectievelijk in de rollen van Mevrouw en AHred von Hohenfels. De eerste was een echte, gevoelige, berouw hebbende moeder, terwijl de heer Verbeke als vader en echtgenoot een goed figuur sloeg. Dokter Walther (de heer Deconinek) was op zijn plaats. De heer Durnez bracht in het laatste bedrijf een vroolijke toon in de korte rol van Prins von (adem halen) Zichenzachenzichzachzeun. Het karikaturaal schetsen van zoo'n persoon leert men niet, het spruit voort uit eigen talent. Sommige van de figuranten konden wat nauwgezetter zijn. Ze moeten vooral niet rondkijken in de zaal wie er allemaal zit. Dit werkt storend. Wat zou hêt effect zijn in een film, moesten de figuranten hun taak ver- waarioozen Zij dienen om het spel te ülustreeren en alle krachten moeten convergeeren naar een onberis pelijke voorstelling. MUZIEK EN DANS. Er waren enkele tooneelen die uitmuntten door stem ming, bij voorbeeld dit van de avondoefening, Waarin men eerst het klokjè hoort luiden en dan de menigte zingen, terwijl Lori voor haar moeder bidt. Het koor was overigens zeer goed. Vooral het motief van den brand was opvallend wel, zooals ten andere gansch dit tooneel. Idem voor de liederen en de duo's, die door de verscheidene spelers werden uitgevoerd. De muziek was onder alle opzichten onberispelijk. De heer Van Overbeke heeft zijn sporen verdiend. De dansen muntten uit door gratie en bevalligheid, Onbekende kunstenaressen moeten hier wel wat uur tjes aan gewijd hebben om ?e aan te leeren. De dan seresjes en dansers, waaronder een paar van Vivo, ver-, dienen een aanmoediging. We hopen dat de echte, schoone, volksche danskunst door hun inspanning spoe dig herrijst Merlgn"Vïj3^tót dc?<(0H»è hagéndseX ónbééispeltjk NOG VOORSTELLINGEN Slotsomde opvoering was onder alle opzichten 'goéd verzorgd. Dén regisseur, de heer Deconinck, komt véél lof toe. We fctelfen Vast dat, dank zij zijn'initiatief, hét toöheet te Tener vooruitgang maakt. Van het gewone tooneelstuk zijn ze naar de operette gesprongen. Het is gewaagd, het is gelukt. Het succes bleef ook'niét achterwege voor de drie eerste opvoeringen! <Jus ook vöór, die van Zondag a: s;) werd de zaal' uitverkocht. Men spreekt van een vierde opvoering. We meenen dat ze niet overbodig zou zijn.' Veèl menschen, die'nög geën gelegenheid kregen Sepp'lte zien, zouden er dank baar om zijn. En reeds zien we belangstellend naar een nieuw stuk uit. Wlnterhülptooneel, goed heil Fernand DE BRUYN. TOCH NOG EEN VIERDE OPVOERING Na de twee succesvolle opvoeringen van Sepp'l verleden Zondag en Maandag, gaat ook Zondag namid dag de derdé vertooning een buitengewonen bijval te gemoet, want ook alle kaarten voor deze opvoering zijn reeds uitverkocht. 9m eenieder toe te laten Sepp'l te zien, werd uit eindelijk besloten toch nog een vierde vertooning te ge ven op MAANDAG 1 DECEMBER, te 19 uur. Kaarten zijn op voorhand te verkrijgen in Het Klein Stad huis Groote Markt. Wie Sepp'lnog niet gezien heeft late deze gele genheid, de allerlaatste, niet voorbijgaan EEN DRINGENDE OPROEP TOT DE HOOFDEN VAN ALLE BEDRIJFSGROEPEERINGEN. Op 21 November laatst werd een vergadering gehou- deft waarop de voorzitters der verschillende Ambach ten en Neringen van de Stad uitgenoodigd waren. Onder het voorzitterschap van den heer Boone, pro pagandaleider van Winterhulp, waren hier bijeenge komen de hèeren H. Vermeulen, J. Rouseré. J. Tahon, leden van het Beschermend Comité van W. Hl; A. Bur- gho, voorz. van den Hbteliersbond, G. Lamoót, voorz. van den kleermakersbond, E. Van Nieuwenhuyze, voor zitter van den Bakkersbond, en C. Lamoot, afgevaar digde voor het schoenmakersbedrijf. Het doel van deze vergadering was, de samenwerking te bekomen van alle officieele bedrijfsvereenigingen om de vrijwillige bijdragen der leden ten voordeele van Winterhulp, in den'schoot van hun vereeniging zelf te innen. Er werd bereikt dat de aanwezige voorzitters akkoord gingen met het voorstel van den propagandaleider. Tot de hoofden of voorzitters van de niet-vertegenwoor- digde bedrijfsgroepeeringen werd besloten een oproep in denzelfden zin te doen. Deze hoofden worden dus langs dezen weg dringend uitgenoodigd zich in betrek king te willen stellen met den propagandaleider, heer Advokaat J. H. Boone, Rijselstraat, 150, alhier. Deze zal dan aan de voorzitters van alle Ambachten en Ne ringen uit leper het noodige propagandamateriaal ter hand stellen (de propagaridabrochure, waarover wij laatst spraken inschrijvingsli;sten en dergelijke); hij zal hen ook alle nuttige inlichtingen verschaffen om hjpi actie onmiddellijk aan te vangen 1 Indien zulks noodig blijkt zal een nieuwe vergadering van de betreffende voorzitters worden belegd, om de werkwijze te verklaren. loren wordeneiken dag neemt de nood van velen toe. We hebben maar onzen eigen toestand te onderzoeken, om te beseffen wat ellende er in honderden gezinnen van minder-bedeelden moet omgaan. Daarom is het plicht van alle voorzitters zich zoo vlug mogelijk in be trekking te stellen met den propagandaleider. En voor alle andere belanghebbenden, die eveneens dit stukje mochten lezen, en nog niet nu nog niet- hun financieelen steun aan Winterhulp hebben verleend, richten wij nogmaals een dringenden oproep opdat zij volgens de officieele barema's een jaarlijksche, zes- maandelijksche, driemaandelijksche of maandelijksche bijdrage zouden storten. Wij rekenen er op dat deze oproep niet onbeantwoord zal blijven'en zullen in een volgende nota den stand der verdere besprekingen mededeelen - I&6d i EEN WINTERHULP-FEESTJE IN DE H. FAMILIE Indien de noodige toelating wordt Verleend waar aan wij geenszins twijfelen zal er op Zondag 14 De cember, te 16 uur, in de feestzaal van het gesticht, een feestje gègéven worden door de leerlingen van dit ge sticht. Een hartelijke dank en felicitaties voor het bestuur van deze onderwijsinrichting, is hier op zijn rechte plaats. Wij hopen dat dit feestje tot een groot succes moge iKtgroeièn zoodra zekerheid over dit feestje be staat. zullen door 'de leerlingen van de H. Familie ten huize kaarten worden aangeboden. Na meer dan twee maanden voor bomvolle zalen in den Minard-Schouwburg te Gent, te hebben gespeeld met de succès-revue PAST OP DE VELODIEVEN komt- het gekende Dickson-Gezelsehapmet deze revue van den autetir Romain De Ccninck naar leper en wel in den Stadsschouwburg op 7 December. Deze Revue wordt opgevoerd in een werve! windt em*po en is een aaneenschakeling van komische schetsen, af gewisseld door muziek, zang en prachtvolle balletten- De medewerkenden zijn: de geliefde Radio- en Re- vue-humoriste Hélène Maréchal, de auteur Romain De Coninck, Julia Latour, de komiek Roger Ballieu,- Mijn heer Constant van Radio-Vlaanderen, de stepdanser Harry Brown, enz. s Orkest onder leiding van Md. Rita Libert. Balletten onder leiding van Roby Catalina. o. a. de volgende ballettenMillïoenendans, Weenerwals, Wals «Ik hou van jou Politieballet, enz. Het geheel onder leiding van Dickson De aanvang der vertooningen om 3 en 7 uur stipt. Kaarten vanaf heden op voorhand te verkrijgen iii Café Astrid Iedere aanvraag voor Brandstoffenvërvoer, uit te voeren buiten de schikkingen voorzien bij de van kracht zijnde Besluiten (bijvoorbeeld brandstoffenver voer bij verhuizing) moet aan het Arrondissements secretariaat van de Bedrijfsgroepeering Kolenkleinhan- del geadresseerd worden, dat een akkoord zal aangaan voor de noodige machtigingen, met het .Ministerie van Economische Zaken, Dienst voor Controle en Onderzoek. MEDEDEEELING De Bureelen der Bedrijfsgroepeering Kolenkleinhan- del, Arrondissement leper Elverdinghesraat, 9, te leper, zullen voortaan voor het publiek open zijn, den Dinsdag en Donderdag van iedere week, van 9 tot 12 uur en van 14 tbt 17 uur, ëq 's Zaterdags, van 9 tot 12 u. 30,- Slechts pérsonèn van een uitnoodiging voorzien, zul len op andere dagen of uren toegelaten worden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 2