Uw beste zaak van het jaar De Kortrijksche Onderlinge» O.C.A. s a 494, St. op Alsemberg, Brussel Tel. 43.00.30 INLICHTINGEN Gasdienst leper Gasdienst Roeselare VOOR VIJFTIG JAREN(Slot) Naamdagen. Zon. Maan. De kolenbedeeling in de eerste helft der maand December De prijzen der aardappelen voor December De rantsoeneering van zeep Lekkerbeetstraat, KORTRIJK Bijkantoor YPER, Paterstraat, 8. UITTREKSEL VAN VONNIS 58, Yvonne Serruysstraat, Meenen Tel. Meenen 164 It ELECTR1SCH STRIJKIJZER Omstreeks 50 jaar geleden duiken overal berichten op over electrische strijkijzers, die, naar kan worden opge maakt, uit Duitschland stammen. Men maakt thans strijkijzers, die electrisch warden verwarmd en die zeer goede diensten bewijzen. Het ijzer heeft den gebruikelijken vorm. maar het is hol. Binnen in zitten een heele boel draadwindingen, waar door de electrische stroom gaat, die de draden heet maakt Deze laatste liggen tusschen beschermende la gen van asbest en mica. U draait een schakelaar om en het strijkijzer verwarmt zich onmiddellijk en is voor het gebruik gereed NIEUW ELEMENT Op een zitting van het Russisch MIneralogisch Ge nootschap heeft een van de zeer geleerde leden mede- deeling gedaan van het ontdekken van een nieuw me talliek element, dat hij naast nikkel en cobalt in bepaal de ertsen zegt gevonden te hebben. Hij heeft er zelfs den naam gnomium voor verzonnen Helaas is deze naam maar al te juist gebleken, want als een gnoom (aardgeest) is de ontdekking in de rom melkamer der wetenschap verdwenen TEGEN HET WIELRIJDEN DOOR DAMES Tal van tegenstanders van het wielrijdén door dames hebben reeds hun stem verheven. Nu eens heet het met de gezondheid in strijd en de allerijzingwekkendste ta- fereelen worden ons geschilderd van jonge vrouwen, die ontijdig door den dood werden weggerukt. Dan weer wordt het onaesthetisch genoemd. Een Engelsch arts is thans met een nieuw argument gekomen, dat zeker niet minder indruk zal maken. De man ziet in 't wielrijden een groot gevaar voor de hand. De wielrijdster loopt nl. groot gevaar misvormde handen te krijgen. Deze zullen nl. op den duur enorm in kracht toenemen, maar het zullen handen worden als van een ambachtsman. DE VLIEGER ALS OORLOGSTUIG (1895) Onlangs is door een officier van het Engelsch leger, den luitenant Baden-Powell, een vlieger uitgevonden, die wellicht in de toekomstige oorlogen goede diensten zal kunnen bewijzen. Van binnen is de vlieger uit linnen vervaardigd. Zijn oppervlakte bedraagt ongeveer 1500 vlerkante voet Ten einde zijn vliegvermogen te bevorderen, wordt hij door een drietal vliegers van kleineren omvang onder steund. De vlieger draagt een mand, welke aan één persoon ruimte biedt om te zitten. De vlieger wordt opgelaten door middel van een touw, hetwelk door een aantal paarden of mannen wordt vastgehouden. De eerste proefnemingen waren niet ongunstig. Toch worden ze voortgezet en hoopt men nog in enkele ge breken te voorzien. DE MOTOR-CARS (1896) Een nieuw middel van vervoer, dat werkelijk in de toekomst grooten opgang belooft te maken, is zonder twijfel de motor-car, welke bij de nieuwste uitvindin gen door electriciteit worden gedreven. De uitvinder van deze vervoermiddelen houdt echter tot nog toe vol, dat de meest rationeelste in dit genre zijn, degene, die gedreven worden door petroleum-motorem Vele koetsiers en verhuurders van rijtuigen zien met angstige spanning de uitbreiding van dit rijtuig voor publiek tegemoet. Of de schrik onder hen wel gemoti veerd is, meen ik te moeten betwijfelen. Niettegen staande zijn zachten en tamelijk snellen gang is het grootste inconvenient op het oogenblik, dat de cars niet plotseling kunnen worden stil gehouden, en voorloopig dus nog te veel gevaar voor het verkeer op de pu blieke straat opleveren. DE TELEGRAAF ZONDER DRADEN (1897) De nieuwste ontdekking van Marconi heeft groot op zien gewekt. Met behulp van een door hem gebouwd toestel is het mogelijk tot 10 en meer km. te telegra- feeren. Daarbij is geen tusschen liggende hindernis in staat, de werking op te heffen. Preece telegrafeerde met het Marconische apparaat over het 13 km. breede ka naal van Bristol, doch de signalen drongen evengoed en op dezelfde afstanden door muren en heuvels, en Marconi gaf zelfs in het gebouw van het hoofdpostkan toor te Londen depêches op, die 8 dikke muren moesten doordringen om hun doel te bereiken. De uitvinder geloofde aan de mogelijkheid, de appa raten zóó te versterken, dat in Londen opgegeven de pêches, naar New-York zelfs hoorbaar zouden zijn. Het zou zeker heel mooi zijn, als men zonder draden HET YPERSCHE 5-12- 1941 over de wereldzeeën telegrafeeren kon, doch we geloo- "*i. dat dit vooreerst nog wel niet tot stand gebrach' zal worden. De telegrafie zonder draad bezit tot dusver ook nog hare nadeelen en gebreken, voor alles dit, dat de opge wekte golven zich niet slechts in ééne, doch in alle richtingen te gelijk verspreiden en met geschikte appa raten overal opgevangen kunnen worden. Het is dus een zeer indiscrete manier van telegrafeeren. van den 7 tot den 13 December 1941 Zondag 7 DecemberAmbrosius. Maandag 8 DecemberOnbevlekte Ontvangenis. Dinsdag 9 December Leocadia. Woensdag 10 DecemberEulalia, Melchiades, Valerie. Donderdag 11 December: Damasus. Vrijdag 12 December: Odiel, Constanta, Valerius. Zaterdag 13 DecemberAutbertus, Lucia. Opgang Ondergang Zondag 7 December 9 u. 30 17 u. 38 Maandag 8 December 9 u. 31 17 u. 38 Dinsdag 9 December 9 u. 32 17 u. 38 Woensdag 10 December 9 u. 33 17 u. 37 Donderdag 11 December 9 u. 34 17 u. 37 Vrijdag 12 December 9 u. 35 17 u. 37 Zaterdag 13 December 9 u. 36 17 u. 37 Opgang Ondergang Zondag 7 December 21 u. 15 11 u. 47 Maandag 8 December 22 u. 16 12 u. 24 Dinsdag 9 December 23 u. 21 12 u. 57 Woensdag 10 December 0 u. 29 13 u. 26 Donderdag 11 December 1 u. 39 13 u. 54 Vrijdag 12 December 2 u. 00 14 u. 21 Zaterdag 13 December 2 u. 51 14 u. 49 Er mag niet meer dan 150 kgr. afgeleverd worden. De leider van de bedrijfsgroepeering Kolenkleinhan- del, na overleg gepleegd te hebben met het Departe ment van het ministerie van Economische Zaken, deelt mede Kolenkleinhandelaars en gemeentebesturen worden er op gewezen, dat in de eerste helft van de maand De cember. en dat met het oog op de geringe voorraden welke bij de kolenkleinhandelaars voorhanden zijn, geen grootere hoeveelheden kolen dan op de basis van 150 kgr. zullen mogen afgeleverd worden aan de bezit ters van de kolenkaarten. De provinciale- en arrondissementsleiders van de be drijfsgroepeering, moeten zich met de heeren burge meesters en arrondissementscommissarissen in betrek king stellen om desgevallend een kleinere en gedeelte lijke uitdeeling van kolen waar te nemen, indien ze er toe, door vereischte van het transport, worden ver plicht. Hoofdzaak is dat, dringend, aan alle betrokkenen een minimum kolen ter beschikking worde gesteld. In het Staatsblad van 30 November 1941 verscheen volgend besluit Het is eenieder verboden navolgende producten te koop aan te bieden, te koopen of te verkoopen tegen hoogere prijzen dan deze vastgesteld bij onderhavig be sluit. Voor de maand December 1941 wordt de maximum prijs der aardappelen, gezonde, leverbare, voor den verkoop geschikte, op 30 millimeter gesorteerde waar, als volgt vastgesteld, voor de gewone soorten, per 100 kilogram Prijs te betalen aan den producent voor waar gele verd, op de dichtstbljgelegen groepageplaats, 75 frank. Verkoopprijs van den grossier voor aardappelen ge leverd in den winkel van den kleinhandelaar, 98 frank. Prijs aan den kleinhandelaar te betalen door den verbruiker, 115 frank. Deze prijzen moeten met 13 frank verminderd wor den voor de soorten Grappes d'Oren vermeerderd met 30 frank voor de soorten Rosa (plates de Flo- renville). In geval van coërcitieve opeisching wordt de prijs der aardappelen met 15 frank de 100 kilogram verminderd. Van 1 December tot 31 December 1941, zijn enkel de zegels S der zeepkaarten A, de zegels 1-12-1941 der zeepkaarten A en B en de zegels der bijzondere zeep kaarten C geldig. Voor de maand December 1941 geeft elk zegel F van de zeepkaart A, of van de zeepkaart B of van de bij zondere zeepkaart C uitsluitend recht op één enkel stuk fijne zeep. Er kan één stuk toiletzeep of één stuk geneeskundige zeep worden afgeleverd tegen drie zegels F van de bij zondere zeepkaart C. Voor de maand December 1941, geven vijf zegels P/M van de zeepkaart A, of van de zeepkaart B, of vijf zegels P van de bijzondere zeepkaart C, recht op 250 gram zeeppoeder of 250 gram zachte zeep. Het zegel S der zeepkaarten A geeft recht op één stick tot op 28 Februari 1942 Inbegrepen. doet U met een verzekering te sluiten bij de Kcrtrijksche Onderlinge» - N.V. Spoedige en billijke oplossing bij ieder rampgeval. Voordeeligste tarieven KLARE EN UITGEBREIDE POLISVOORWAARDEN DAUTZENBERG Johan Michiel Dautzenberg werd geboren te Heerlen, in Limburg, op 6 December 1808. Hij werd achtereen volgens onderwijzer in zijn geboortedorp, te Maastricht en te Doornik. Later werd hij ambtenaar te Brussel. Hij schreef verzen die verzameld verschenen in de bun dels Gedichtenen Verspreide en nagelaten ge dichten waarin hij strophen naar Grieksch model bouwde en de kunstige vormen der Duitsche dichters navolgde. Met zijn nieuwe versmaten vond hij talrijke navolgers, bv. zijn schoonzoon Frans de Cort, Jan van Droogenbroeck en Emanuel Hiel. Hij schreef ook een Beknopte Prosodie der Nederduitsche taalen ook een vertaling van Horatius' Oden. Dautzenberg overleed te Elsene, bij Brussel, op 4 Fe bruari 1869. WAPPERS De Antwerpsche schilder, Egied Karei Gustaaf baron Wappers werd in 1803 geboren. Hij kreeg zijn opleiding te Parijs in de sfeer der romantici. Hij brak in België het eerst met de navolging van David en richtte zich naar de Fransche romantici en Rubens. Maar het thea trale overheerscht de schilderkunstige qualiteiten van zijn werk. Sedert zijn tentoonstellingen van 1833 en 1834 werd hij beschouwd als het hoofd van de Antwerpsche school, die een middelpunt werd van kunst en kunst onderwijs voor Belgen en buitenlanders. Van 1840 tot 1853 dirigeerde hij de Antwerpsche Academie. Hij ver heerlijkte in zijn kunst de Belgische omwenteling en andere nationaal historische gebeurtenissen en anec dotes. Ook leverde hij talrijke etsen. Hij overleed te Parijs op 6 December 1874. PIRANDELLO Luigi Pirandello, de bekende Italiaansche tooneel- schrijver zag het daglicht te Agrigento, op Sicilië in 1867. Hij studeerde de letteren en promoveerde te Bonn. Gedurende 24 jaar was hij leeraar aan een meisjes school te Rome. Hij overleed op 5 December 1936. Pirandello schreef verscheidene romans en talrijke bundels novellen, doch vooral een groot aantal tooneel- stukken die hem wereldberoemd maakten. Hij bekwam den Nobelprijs voor letterkunde. Het zg. pirandellismo berust vooral op de tegenstel ling tusschen den schijn en het wezen van menschen en dingenop het conflict tusschen het steeds verande rende leven en den vasten vorm, dien we er aan zouden willen geven. Eenige van Pirandello's meest beroemde stukken zijn: Zes personen op zoek naar een schrijver Hendrik IV De naakten kleeden», «Wat is de waarheid». MARIA SLOOT Nicola Maria Sloot, de Nederlandsche schrijfster, onder den pseudoniemMelati van Java, werd op 5 De cember 1853 te Semarang op Java, geboren. Zij kwam in 1871 naar Nederland. Haar eerste werken versche nen onder den schuilnaam van Mathilde. Zij is vooral bekend door haar meisjesboeken o. m. Angeline's be lofte Haar Indische romans waarin ze zich een fijne opmerkster en boeiende vertelster toonde o. a. in De familie van den resident» en haar historische romans o. m. Hortense de Beauharnais Van slaaf tot vorstwerden in verschillende Europeesche talen over gezet Zij stierf te Noordwijk-aan-Zee, in 1927, op 74 jarigen leeftijd. Arrondissementscommissariaat Administratieve Rechtsmacht leper Nr 43 Er blijkt uit een beslissing genomen door den Heer Arrondissementscommissaris van leper, dat de genaam de PIETERS Camille, handelaar, te Hollebeke, Kas teelstraat, Nr 76, veroordeeld werd tot het betalen eener geldboete van vijf duizend franken (5000 fr.) (opdecimes inbegrepen)wegens het onwettig opstapelen van eieren, en wegens aankoop en verkoop van eieren boven de vastgestelde maximaprijzen, met verbeurdverklaring der in beslag genomen eieren. Waarvan tegenwoordig uittreksel van het Vonnis ter publikatie zal ingelascht worden in de Weekbladen «HET YPERSCHE» en «DE POPERINGENAAR Met veroordeéllng tot de kosten dezes, en van publi katie. Gedaan te leper, den 20 November 1941. De Arrondissementscommissaris a. i. Willest BOONEN. BOO Referenties Voortleelige Prijzen Gemak van betaling

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 10