'&e&VL André SEDEYN HERSTELLEN ALLE RADIO'S De verkoop en verdeeling van rapen en koolrapen Rapen en koolrapen voor de personen die geen aardappelen hebben Fransch graan voor België De deelzegels voor Hotels en Restaurants Telling van de winterbezaaiingen en van het vee Verkoop van hout op stam HUIS 2, Rijsselstraat (Groote Markt) YPER RADIO S - PICK - UP S PHONO - PLATEN NAALDEN Kontant en Krediet MET WAARBORG Aankoop van oude Platen aan de hoogste prijzen. Bevoorrading voor Textielproducten Visietkaarten Drie weken verlof in de scholen Reglementeering van den Privaatbouw 's Lands Wederopbouw dat dank zij de VERZACHTENDE. K O O R TS W E R E N D E en VERSTERKENDE eigenschappen van HET YPERSCHE 19 -12 -1941 Het Staatsblad van 15 en 16 December 1941 publi ceerde een besluit van het ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening van 12 December 1941, betref fende den verkoop en de verdeeling van rapen en kool rapen, waaruit wij het volgende overnemen Art. Par. 1. Alleen de Aardappelencentrale is ertoe gemachtigd, door tusschenkomst van de aangestelde handelaars in aardappelen, bij de producenten, rapen en koolrapen te koopen. Par. 2. De gemeentebesturen en de Comlté's van Winterhulp mogen eveneens, door tusschenkomst van een aangestelden handelaar in aardappelen, den aan koop van rapen en koolrapen bij de producenten or- ganiseeren. De hoofdgroe peering Aardappelen mag nochtans, met het oog op een rechtvaardige verdeeling van de beschikbare waar, grenzen voorschrijven aan de bevoorrading van de gemeenten en van Winterhulp. Art. 2. Het vervoer, waartoe de bij art 1 bedoelde aankoopen en leveringen aanleiding zullen geven, dient gedekt door het vervoerdocument voorgeschreven voor het vervoer van aardappelen en afgeleverd door de Centrale Aardappelen Art. 3. Behalve wat betreft de aankoopen door Winterhulp, zijn de overeenkomstig de beschikkingen van bovenstaand art. 1 aangekochte rapen en koolrapen uitsluitend voorbehouden aan de personen, die bij een kleinhandelaar ingeschreven zijn voor de verdeeling van aardappelen. De kleinhandelaar, die de waar ont- vir.gt, moet ze verdoelen onder zijn ingeschreven klan ten, naar mate van de hoeveelheid ontvangen waar en het aantal inschrijvingen. Te dien einde moet hij. zoo- dra hij de waar ontvangt, een bordje voor zijn uitstal raam plaatsen, waarop vermeld zijnde ontvangen hoeveelheid, het aantal ingeschreven klanten, de aan Ieder ingeschrevene te geven hoeveelheid. De Hoofdgroepeering Aardappelen van de Natio nale Landbouw- en Voedingscorporatie deelt mee dat maatregelen zullen getroffen worden om koolrapen en rapen ter beschikking van het publiek te stellen. Alleen de bij de hoofdgroepeering aangesloten hande laars, met uitsluiting van de anderen, zullen gelast worden met den aankoop en het vervoer van deze voe dingsmiddelen. De prijzen zullen bij besluit worden vastgesteld. De aankoop zal vrij zijn of geschieden ten gevolge van een leveringsbevel, gegeven aan bepaalde gemeenten voor bepaalde hoeveelheden. Deze maatregel zal getroffen worden ten einde voldoende hoeveelheden rapen en koolrapen ter beschikking te stellen van tal rijke verbruikers die geen aardappelprovisie hebben in geslagen. Alleen de bij de Hoofdgroepeering aange sloten verdeelers zullen deze veldvruchten leveren aan de kleinhandelaars, die ze alleen zullen verkoopen aan- de verbruikers die bij hen ingeschreven zijn voor de aardappelen. Te Brussel is het bericht aangekomen, dat Frankrijk zou bereid zijn 40,000 ton tarwe aan ons land te le veren. Vermits het rantsoen boter van 117 gram is terugge bracht op 83 gram per zegel, zullen de groene deel zegels Nr 4 voor boter tijdens de maand December ge ruild worden tegen 2 purperen. De groene deelzegels Nr 4 zullen in de hotels niet meer geldig zijn van 1 Ja nuari 1942 af. De groene deelzegels Nr 4 mogen dus nog aanvaard worden gedurende de maand December van dit jaar, er rekening mede houdend, dat voor 20 gram boter 3 deelzegels moeten geëischt worden. De purperen deelzegels worden van nu af aanvaard voor hun totale waarde van 10 gram. Het Staatsblad van 17 December bevat een besluit volgens hetwelk op 1 Januari 1942 een telling zal wor den gehouden van de winterbezaaiingen en van het vee. Zijn verplicht bij deze telling aangifte te doen. de personen die op 1 Januari 1942 minstens één are exploi- teeren van wintertarwe, spelt, masteluin, rogge, winter- gerstof houder zijn van paarden, ezels, muilezels en muildieren, runderen, schapen, varkens, geiten, pluim vee en bijen. De burgemeester moet, vóór 27 December 1941, bij voorkeur onder het gemeentepersoneel en speciaal onder de plaatselijke politie, tellers aanstellen in vol doende getal, om den snellen gang der verrichtingen te verzekeren. Zij behooren persoonlijk toezicht te houden op de werkzaamheden leder teller dient voorzien van een aanstelllngsbrief. De tellingsverrichtingen behooren aan te vangen op 2 Januari 1942 en beëindigd te zijn uiterlijk tegen 6 Januari 1942. Zij die op 7 Januari nog niet bezocht zijn door den teller, moeten onmiddellijk het gemeentebestuur ver wittigen. De Houtcentrale deelt mede De boomeigenaars worden er aan herinnerd dat, om in regel te zijn met de verordening n. 10 der Houtcen trale, zij geen boomen mogen verkoopen tenzij aan per sonen of firma's, die een a vergunning voor het uitbaten van Bosschen» bezitten, en derhalve moeten zij van hun aankooper de voorlegging dezer vergunning eischen. Bij den verkoop van dennen (van meer dan 14 cm. omtreken van populieren-boomen van meer dan 16 cm. omtrek (op 1.50 m. boven den grond gemeten) moet de aankooper aan den eigenaar-verkooper bovendien een strook van een aankoopbon afgeven, waarop de kubieke inhoud van het verkocht hout is ingeschreven dit ingevolge verordening n 11 der Houtcentrale. Wat het slaghout betreft, Is eveneens de vergunning voor het uitbaten van bosschen vereischt voor eiken kooper, die eiken slaghout koopt van meer dan 14 cm. omtrek; inderdaad moet zulkdanig eiken slaghout voor behouden worden voor de kolenmijnen Ook voor den aankoop van alle ander slaghout is de vergunning ver eischt, indien de kooper het slaghout niet bestemt voor zijn huishoudelijk of landbouwbedrijf. Indien de eigenaars boomen verkoopen aan personen of firma's die niet in het bezit zijn van de vergunning voor het uitbaten van bosschen of die bij aankoop van. dennen of populierenboom en (waaronder de canada's) geen bons A van het juiste 'bedrag afgeven stellen zij i ch als verkoopers bloot ten zelfden titel als de onge rechtigde koopers. O In het Staatsblad van 13 December verscheen een rondschrijven, waarin gezegd wordt dat de gemeente diensten voor de bevoorrading en de rantsoeneering tot op 31 December 1941 individueele machtigingen tot bevoorrading voor textielproducten kunnen afleveren aan de categorieën personen hierna vermeld a) aan de Belgische militairen in Duitschland krijgs gevangen die de eerste kaart van 30 punten, voorzien bij artikel 5, 3°, van het besluit van 30 Augustus 1941, niet ontvangen hebben hun zullen één of meerdere machtigingen afgeleverd worden tot een beloop van maximum 30 punten b) aan de in den vreemde te werk gestelde arbeiders die de eerste kleederkaart niet ontvangen hebben hun zullen één of meerdere machtigingen worden afgele verd tot een beloop van maximum 80 punten, met ge beurlijke afhouding van het puntenbedrag der indivi dueele machtigingen die hun vroeger zouden afgeleverd geweest zijn c) aan de voornoemde arbeiders welke naar den vreemde terugkeeren aan dezen zullen op hun verzoek en in afwachting van de uitreiking der tweede kleeder kaart één of meerdere machtigingen worden afgeleverd tot een beloop van maximum 60 punten, welke van de tweede kleederkaart zullen worden afgehouden, wan neer deze zal worden uitgereikt. De Drukkerij DUMORTIER heeft een vergun ning om Visietkaarten te drukken tot einde December. Wacht dus niet langer om de uwe te bestellen Om aan de huidige moeilijkheden betreffende de noo- dlge brandstof voor de scholen te verhelpen, werd door het Comiteit der Secretarissen-generaal een maatregel getroffen, die vooral ten goede komt aan het lgger onderwijs. Ziehier de maatregelen zooals zij door een rond schrijven werden bepaald 1. De scholen worden gesloten van Vrijdagavond tot Maandagmorgen. Wanneer het noodig blijkt, kan de aanvang den Maandagmorgen een weinig vertraagd worden, ten einde een voldoende verwarming mogelijk te maken. 2. Gedurende de koudste maanden zullen de scho len gedurende drie weken gesloten worden. Het Nieuw jaarsverlof moet dus noodzakelijkerwijze niet één maand duren. Wellicht zal het wenschelijk zijn dit ver lof, om wille van de gezondheid der kinderen, in twee- of driemaal te verdeelen. In elk geval hebben de schoolbestuurders tot opdracht gekregen, de schooluren derwijze te regelen, dat zoo veel mogelijk brandstoffen worden uitgespaard. Het Commissariaat-Generaal voor 's Lands Weder opbouw heeft onlangs de belanghebbenden gewezen op het belangrijk Besluit, verschenen in het Staatsblad van 23 November 1941, waarbij de eigenaars van wer ken, waarvan de uitvoering reeds op 30 October werd aangevangen, verplicht werden vóór 8 December bij aangeteekend schrijven hiervan aangifte te doen bij den Provincialen Commissaris voor den Wederopbouw in wiens provincie de werken worden uitgevoerd. Bij geval de aangifte niet ingediend werd binnen vermelden ter mijn, zouden de werken geacht worden niet te zijn aan gegeven. Zij zouden zoodus overgaan naar de categorie van werken waarvoor eene voorafgaandelijke bouwver gunning vereischt is. Het is gebleken dat vele oorlogsgeteisterden in den waan verkeeren dat deze maatregel niet op hen toepas selijk is. Dit is echter verkeerd. Ook van wederopbouw- werken, welke op 30 October aangevangen waren, moest aangifte gedaan worden. Het Commissariaat-Generaal voor 's Lands Wederopbouw heeft derhalve besloten den termijn van aangifte te verlengen en den uiteindelijken datum van deze aangifte op 31 Dec. 1941 vast te stellen. De oorlogsgeteisterden, die verzuimden de aangifte te doen, worden dus aangespoord, zich onmiddellijk in re gel te stellen. Gezien de papierschaarschte, was het niet mogelijk gedrukte formulieren te bezorgen. Maar eenieder kan, hetzij ten Gemeentenhuize, hetzij op het Provinciaal Commissariaat van 's Lands Wederopbouw inzage krijgen van het Staatsblad van 23 November 1941, waarin een modelformulier van aangifte is afge drukt. In elk geval moeten de aangiften volgens de gegevens van dat formulier gebeuren. De adressen der Provinciale Commissariaten zijn Antwerpen Meir, 24, Antwerpen. BrabantLoulzalaan. 135, Brussel. West-VlaanderenDoornikstraat, 65, Kortrijk. Oost- VlaanderenSt Pietersnieuwstraat, 55, Gent. Lim burg Martelarenlaan, 40, Hasselt. Eerstdaags zal het Commissariaat voor 's Lands We deropbouw in het Staatsblad een besluit publiceeren, waardoor een aantal commissies zullen Ingesteld wor den, die bevoegd zijn om de oorlogsschade te schatten en vast te stellen. Het bedrag der schade zal vastge steld worden volgens de waarde van Mei 1940. Dit be drag zal als basis dienen voor de gebeurlijk later te verleenen vergoedingen. De eerste lijst zal 16 commis sies bevatten, zetelend in de verschillende provinciën. Ook de leden van deze commissies zullen In hetzelfde besluit vermeld worden. Tot dusver is alleen te Door nik een commissie werkzaam voor het vaststellen der schade toegebracht aan roerende of onroerende goede ren. Drie soortgelijke commissies werden aangesteld voor de oorlogsschade in de binnenscheepvaart. Het Ultt Kruis dit het meest doelmatige geneesmiddel is tegen Hoofdpijn, oververmoeienis of koorts zijn dikwijls het begin van griep. Houdt haar tegen met een paar WIT KRUISJES" en U zult in staat blijven uw dagelijksch werk te verrichten, want indien U de ziekte haar gang laat gaan loopt U gevaar een paar dagen in bed te moeten blijven. GRIEP - RHEUMATISCHE PIJNEN STRAMHEID - VERMOEIDHEID HOOFD- EN TANDPIJN PIJNLIJKE MAANDSTONDEN 09

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 10