-VOETBAL- 22e Jaar, Nr 35 Prijs 0.75 fr. Vrijdag 19 December 1941 NIEUWS NOTARIEEL - 6. AANKONDIGINGSWEEKBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER Uitgever DUMORTIER, 34, Boterstraat Tel. 500 YPER STAD YPER BEVOORRADINGSDIENST Uitreiking der Rantsoeneeringszegels Uitreiking der Vischkaarten Zondag 21 December 1941 C. S. Yper B - S. K. Vlamertinge II Donderdag 25 December (Kerstdag) OM 14 UUR 30 C. S. YPER - KEURPLOEG WESTLAND BELEEFDHEID Aan onze Abonnenten HET YPERSCHE ABONNEMENTSPRIJS Voor Belgiëéén jaar36.00 fr. zes maanden18.00 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische Postkantoren TARIEF van AANKONDIGINGEN op aanvraag aan de Drukkerij Dumortier 34, Boterstraat, Yper Tel. 500 Postch. 46.173 - H. R. Yper 220 De uitreiking der rantsoeneeringszegels voor de pe riode van 2 Januari 1942-tot en met 31 Januari 1942 zal geschieden volgens de nummers der rantsoenkaarten, telkens van 9 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Maandag 22 December voor de rantsoeneeringskaarten genummerd van 688900 tot en met 691500. Dinsdag 23 December: voor de rantsoeneeringskaarten genummerd van 691501 tot en met 694000. Woensdag 24 December voor de rantsoeneeringskaarten genummerd van 694001 tot en met 696501. Zaterdag 27 December: voor de rantsoeneeringskaarten genummerd van 696501 tot en met 699000. Maandag 29 December voor de rantsoeneeringskaarten genummerd van 699001 tot en met 701500. Dinsdag 30 December voor de rantsoeneeringskaarten genummerd van 701501 tot en met 704000. Woensdag 31 December voor de rantsoeneeringskaarten genummerd van 704001 tot en met 706500. Alsook voor de rantsoeneeringskaarten genummerd van 814100 tot en met 814500. De personen die hun rantsoenzegels NIET op den vastgestelden dag komen afhalen, kunnen deze slechts bekomen opVrijdag 2 Januari 1942. OPMERKINGEN 1* Gelieve bij het afhalen der rantsoenzegels de kaar ten te RANGSCHIKKEN per NUMMER. 2° Van nu voortaan moet IEDEREEN persoonlijk zijn rantsoeneeringszegels (t.t.z. deze bestemd voor zijn huis gezin) komen afhalen. Het is dus VERBODEN van rantsoen-kaarten mede te geven met een, om het even welk, persoon die geen deel uitmaakt van het GEZIN. Slechts in zeer dringende gevallen, zooals sterfgeval, ouderlingen niet in staat zelf hun zegels te komen af halen enz zal een afwijking worden toegestaan. De Vischkaarten zullen aan de bevolking worden uit gereikt samen met de rantsoeneeringszegels voor de periode aanvang nemende op 2 Januari 1942. De vischkaart bevat vier soorten zegels 1/G Garnaal. 2/V Versche Visch. 3/W Weekdieren Mosselen 4/B Bewerkte producten, zooals gerookte of inge legde visch Voor ieder soort zijn er twintig zegels, genummerd va» 1 a 20. Deze zegels moeten door den kleinhandelaar worden afgeknipt en ingediend op het bureel van den Bevoor- radingsdienst om de door hem ontvangen hoeveelheid visch te rechtvaardigen. Bij elke verdeeling van visch moet door den klein handelaar worden uitgeplakt welk soort visch er voor handen is en welke waarde de te gebruiken zegels ver tegenwoordigen. Indien de hoeveelheid visch niet volstaat om aan al de Inwoners het rantsoen te bestellen, dan hebben bij de eerstvolgende bedeeling deze personen den voor rang, die de zegels van de vorige week nog niet hebben kunnen gebruiken. Lijst der Vischhandelaars 1) COTTEGNIE Gerard, Surmontstraat, Nr 3. 2) CLABAU Charles, Dixmudestraat, 54. 3) VERKOUTER Julien, Rijselstraat, 131 4) 1CAILLIARD Maurice, D'Hondtstraat, 20. 5) BARATTO Leopold, Boomgaardstraat, 11. De Nationale Landbouw en Voedingscorporatie, Hoofd- g roe peering «Tuinbouwproducten» verzoekt ons mede te deelen dat het leveren of de verkoop van WITLOOF slechts toegelaten is aan de firma WEYNE Robert, M. Frenchlaan, Nr 45, alhier. K. B. V. B. 1941-1942 •p het Ypersch Stadium, Augustijnenstraat o OM 14 UUR 30 Mk«mprijs1,50 Fr. Tribune1 Fr. opleg. ten voordeele aankoop beker Kampioertschap Westland. kom prijs 3 Fr. Tribune1 Fr. opleg. De beleefdheid moet een onderdeel vormen van de welwillendheid, anders heeft ze geen waarde. Beleefdheid is de vorm, terwijl welwillendheid de inhoud is. De eerste staat tot de tweede als de schil eener vrucht tot die vrucht zelve. Wat is nu een vrucht zonder schil Welwillende vormen moeten altijd worden toe gepast. De goede vormen banen den weg aan den goeden wil. Iedereen moet beleefd zijn. Niet alleen met woorden, maar met daden moet zij zich open baren. Niemand staat te hoog en niemand staat te laag voor beleefdheid. Te laag vooral voor een beleefde behandeling worde niemand geacht. Anderzijds wordt de plicht der beleefdheid door geen onbeleefde behandeling weggenomen. Wellevendheid past ook in den familiekring. Velen zijn vol attenties en beleefdheden voor vreemden, maar verwaarloozen die voor hunne huisgenooten. Eenstemmigheid in een of ander Brengt eerst de harten tot elkander, Maar zelden houdt die neiging aan, Tenzij innemendheid van zeden, Beschaafde en kiesche oplettendheden, Haar achteruitgang tegengaan. Wij loopen geen gevaar in onzen huiselijken kring huichelaars te worden door een overdreven zucht tot beleefdheid, maar het gevaar is niet uitgesloten, dat we lomperds worden uit een ruw en onbeholpen instinkt van oprechtheid. De beleefdheid, die wij aan vreemden bewijzen, kan met voordeel op ons huiselijk leven ingeënt worden. Op het punt van kleeding bij voorbeeld hebben velen een prachtig kleed om uit te gaan, maar thuis meenen zij, dat het voldoende is in een smerig en slordig pak rond te loopen. Vele vrouwen besteden haar speldegeld aan uitgangstoiletten, voor in-huis is alles goed ge noeg. Denken zij waarlijk, dat keurig en met smaak gekleede vrouwen en dochters het huise lijk leven niet helpen veraangenamen dan als ze een bloemperk onder het raam onderhouden om een genoegelijke stemming te wekken en in stand te houden. In 't heiligdom van het huiselijk leven passen evenmin verfrommelde halfhemden en verwarde haren als versleten japonnen en bespikkelde lin ten. Ook daar dient iedereen zich aangenaam te maken in de oogen zijner naaste betrekkingen. Hoe dikwijls heeft het huwelijk van een vlug en net meisje een morsige vrouw gemaakt, die in haar daagsche kleeren veel van een zoutzak heeft. Meenen zij de huwelijksliefde te bevor deren, door het verbannen van de gratiën uit den familiekring In 't huwelijksleven moet men niet alleen zijn best doen om net en keurig in zijn kleeding te zijn, doch het ware wenschelijk dat men, even zeer als in beschaafde gezelschappen onder vreemden, zich kiesch genoeg gedrage om niet te spréken over 't geen voor een ander onaange naam is. Geeft het aan ons huiselijk leven meer karak ter van oprechtheid, wanneer de leden van 't zelfde gezin zonder eenige nagedachte of ver schooning er allerlei onaangename dingen voor elkander uitflappen In vele gezinnen schijnt men het voor een be wijs van vertrouwelijkheid en goed humeur te nemen, als men elkander in het vaarwater zit, allerlei grofheden verdraagt, en de een de kleine zwakken en gebreken van den ander kan bespot ten, zonder dat deze er boos om wordt of het kwalijk neemt. Grappen over lichaams- en ziels gebreken, en in 't algemeen de gewoonte om uit gekheid dingen te zeggen, die, zoo men ze in ernst verklaarde, verregaand lomp en onbeschoft zou den wezen, zijn allemaal gewoonten, die de tee- derheid onzer onderlinge liefde in het huisgezin gevoelig kwetsen. De post heeft reeds het meerendeel der kwijtschriften vowr vernieuwing van het abonnement laten ontvangen. Daar de bode zich slechts éénmaal ten huize aanbiedt, verzoeken wij beleefd de abonnenten, die bij deze aanbieding ge beurlijk afwezig waren of hun abonnement nog niet hernieuwden, een kwijtschrift AAN TE VRAGEN aan het postkantoor dat hen bedient of de som van 36 fr. te storten te onzen bureele of op postcheckrekening 46.173 (C. Dumortier, Yper). Nieuwe abonnés kunnen op dezelfde wijze een kwijtschrift aanvragen aan hun post bode, of de som van 36 fr. storten op onze postcheckrekening. immmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm Wat nut kan dat ruwe spel met scherpe dingen verschaffen Wat goed kan het stichten Het kan een heerlijke deugd zijn iemand iets onaan genaams te zeggen, wanneer het voor zijn waar achtig welzijn noodig is, maar de gewoonte zich alle vrijheid aan te matigen om een ander te ver nederen en te bespotten, moet ten slotte den hui selijken vrede totaal verstoren. Er is nog iets anders, wat men uit beleefdheid met anderen altijd doet en in den familiekring wel mocht navolgen, het is op een verstandige manier bescheiden te wezen in het stellen van vragen en het aanbieden van goeden raad. De onderscheiden personen, die een groot gezin uitmaken, verschillen dikwijls ten zeerste in hun smaak, in hunne gewoonten, hunne wijzen van denken en doen. Het zou verstandig zijn en goed, ieder zooveel vrijheid te geven als de maatschap pelijke wellevendheid toestaat. Kinderen van eenzelfde familie houden dikwijls veel van el kander, doch niet zooveel, dat ze in alle ideeën en plannen, wenschen en uitzichten en keuze van vrienden volkomen sympathiseeren. Zoo zijn er, die een weinig overgevoelig van aard, stil en ingetrokken zijn in een huishouden, waarin het niet mogelijk is, stil en terughoudend te wezen. Niemand laat men er met rust, nie mand kan er een vinger in de asch steken of er volgt een heirleger van vragen en aanmerkin gen, men wil er alles weten, het hoe en waarom. Als het nu waar is, dat het kenmerk van een waarlijk fatsoenlijk man is, dat hij geen of slechts weinig vragen stelt, dan zal dit kenmerk van fijne beschaving ons huiselijk leven heel wat aangenamer maken, als het daar wat hooger ge waardeerd werd. Huisgenooten moeten ook met het geven van raad een verstandige spaarzaamheid in acht ne men. In sommige gezinnen vraagt men van alles, wat iemand doet, tekst en uitleg. Waarom hebt ge dat gedaan Waarom hebt ge dat niet gedaan Ik zou u aanraden het zoo te doen... Dat vitten en kritiseeren en raden gaat er met zulk gezag en met een klem, dat het dikwijls moeilijk valt er geen acht op te geven. Zoo wordt de vrijheid verkort en het leven aan banden gelegd, al zijn er de huisgenooten voor 't overige nog zoo lief en goedhartig. Het kan dan niet anders of de slachtoffers van al dat vragen en vitten gaan buiten den familiekring hunne vertrouwelingen kiezen. De reden ligt zonder twijfel hierin, dat deze vreemden, weerhouden door een zekere bescheidenheid, er nooit toe zul len komen om al te veel vragen te stellen, te ver manen en raad te geven. Zijn eenmaal de kinderen tot zelfstandige men- schen opgegroeid, dan doen de ouders best, hunne raadgevingen en vermaningen, waarmede ze vroeger hun kinderen hebben grootgebracht, ver standig te matigen en te wijzigen, waar dit noo dig is. Ieder heeft het recht zijn eigen leven zoo-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 1