Heerlijke Variétévertooning IN t WITTE PAARD DEN UIL 15 Jasz< en humorvedetten. zang= TOEGELATEN TAXIS STADSSCHOUWBURG IEPER Zondag 28 December 1941 HET WERELDSUCCES 12 GRADE GIRLS Vlaamsch - Duitsche Arbeidsgemeenschap GEMEENTE LANGEMARK DIENST DER BANKEN ooi Benoeming in de Rechterlijke Orde IEPERSCH KRONIEKSKE k <.i iNieuwe afgeschafte Treinen WINTERHULP IEPER Kolenkaarten Bedeeling van haring in pekel Kunsttentoonstelling Kinderkerstfeest Het Feestje in de H. Familie Op Zondag S1 December, om 3 in den Stadggchouwburg, leper door Vlaanderen'* beste Kabaretgezelschap Zorgt tijdig voor uw plaatsen te bekomen ter CAFÉ ASTRID, Yandenpeere- boomplaats, léper. Prijzen der plaatsen 20 - 45 - 12 - 8 en 5 Fr. HET YPERSCHE 19 -12 -1941 veel mogelijk te leven. Nieman^ moeten wij qj^ze eigenaardigheden opdringen. Wij zullen het soort van onbeleefdheid stil zwijgend voorbijgaan? die uit kwaad humeur of zelftucht voortkomt. Wie toornig is, die is in den regel onbeleefd^ Waar twist en gekijf zijn, daar kan geen spraak zijn van wellevendheid. Wij hadden meer onder het oog de gebreken van brave en deugdzame menschen, die nog wat nseer moesten letten op hetgeen liefelijk en wel luidend is om hun huiselijk leven op te vroo- lijken. Als ik een volmaakt huisgezin moest schetsen, zegt Beecher Stowe, dan zou het een vereeniging van menschen zijn, ieder van een bijzonder en scherp geteekend karakter, die door onderlinge liefde tot een juiste waardeering van elkander gekomen zijn, en die zich zeiven en elkander zoo goed begrijpen, dat iedereen vrij is in zijn eigen doen en laten, een gezin, waar de een bereid is, zijn geheimen aan een ander mede te deelen en diens geheimen te aanhooren, doch waar men nooit in elkanders geheimen zoekt in te dringen, en wèar niemands gevoel wordt gekwetst waar men, begrijpende dat ieder zijn bijzonder heiligdom en zijn eigen zelfstandigheid heeft, een ander in al zijn do^n met vrede laat en door geen bemoeizucht hindertmaar toch, aan den ande ren kant, waar een geest van gezelligheid en eenigheid heerscht, die ons in alles bemoedigt en kracht geeft, omdat wij daaraan weten, hoe wel gezind ze zijn, die ons omringen, en hoe innig goed ze over ons denken. van Maandag motrgen 22 December tot Zondag 28 December inbegrepen. VANDERMEERSCH Cyrille, Seminariestraat, DAUCHY, Capronstraat. Te 3 uur Te 7 uur 30 lm Weissen Röss'l met 30 opvoerders 10 Schermen 71 150 Kostumeri Koor en orkest onder de leiding van Maestro DEMEESTER (16 Muzikanten).- Prijzen der Plaatsen20 15 10 en 8 frank. Plaatsbespreking in Café Astrid (DE VL. A. G.) Cel leper Op Zaterdag 20 December e. k. in den Stadsschouw burg te leper brengen wij voor ons Iepersch publiek een kunstprestatie van buitengewone gehaltede Brussel- sche Kamermuziek-Vereeniging bestaande uit de Hee- ren Van Tomme (klavier), Bouquet (vlooi). Broos (alt- vlooi) en Frezln (Cello). Dit klavierkwartet. waarvan de leden alle van lande lijke beroemdheid zijn, zal Mozart en Beethoven spelen en als intermezzo brengt Margarethe Witte, alt, uit Keulen, Duitsche Volks- en Wiegeliederen ten gehoore van Brahms, Reger en Schubert. Bij zijn eerste optreden te Gent op 28 November j. 1. mocht de Brusselsche Ka mermuzlekvereeniging reeds een schitterend succes boeken bij een uitgelezen pu bliek. Wij twijfelen er niet aan dat zóó een kunstavond zooals wij mogen het wel zeggen er nog nooit een te voren in leper plaats greep, door de keure van onze «tadsgenooten en alle muzikanten en muziekliefhebbers zal bijgewoond zijn. Prijzen der plaatsen: 15, 10 en 5 frank. Ledenhalve prijs. Kaarten te bekomen In het Vlaamsch Huls en in 't Klein Stadhuis. UITDEELING DER RANTSOENZEGELS VOOR DE MAAND JANUARI 1942 De gewone rantsoenzegels en de melkzegels voor de maand Januari 1942 zullen uitgedeeld worden op de hlernavermelde dagen en uren. Maandag 22 December van 9 tot 11.30 uur Klerkenstr., Beekstr., en Klei ne Merkemstraat. van 2 tot 4 uur Mangelaarstr., Galgestr., Wolven- grachtstr. en Grasstraat van 4 tot 5-30 uur Poelkapellestr., Elkhoutmolen- straat. Korte Eikhoutmolenstr., Schreiboomstraat Hoeiaartstraat en Korte leperstraat Dinsdag 23 December van 9 tot 11.30 uur Zonnebekestr., Keerzelaarstr., Bruinebroekstr., O. L. Vrouwstr., Roeselarestraat, Statïonstr., Marktplaats. Peperstr. en leperstraat. van 2 tot 4 uur Bruggestr., St-Juüaanstr., Haze- weidestr., Waterstr., Wljngaardstr. en Verloren Hoek. van 4 tot 5 30 uur Bikschotestr.. Melkerljstr., Diks- muidestr., Pottestr. en Nieuwe Kalsljde. Woensdag 24 December van 9 tot 11.30 uur Boesingestr., Groenestr., Cayen- nestr. en Donkerweg. BERICHT 1. De zegels moeten dadelijk en ter plaats gecontro leerd worden. Nadien worden geen klachten meer in aanmerking genomen. 2. De rantsoenkaart van personen die in 't buitenland verb' ven en degenen die gevoed worden door de Dult- arhe Weermacht moet ingediend worden. 3. Het is verboden rantsoenzegels voor verschillende af te halen. I F T Ter gelegenheid van Kerstdag zullen de ban ken gesloten blijven op Donderdag 25, Vrijdag 26 en Zaterdag 27 December 1941. Bij besluit van 9 December 1941 is aangeduid om het ambt van procureur des Konings waar te nemen Bij de rechtbank van eersten aanleg te Veurne, de heer Vandevelde G., procureur des Konings bij de recht bank van eersten aanleg te leper. KERSTDAG 1941. Het is elk jaar hetzelfde en elk jaar wat anders. Het is elk jaar hetzelfde. De stalletjes, de kerstboo- men, de wattevlokjes die In de uitstalramen hangen en in de radio één van de duizenden kerstverhalen, die door een slepende vrouwen- of een warme mannenstem wordt voorgedragen. Die zaken hebben reeds meerdere jaren gediend. Ze werden uit hun oude doozen gehaald, wat afgeborsteld en weer ten toon gesteld. We hebben ze van kindsbeen af gezien en ze zijn banale zaken geworden in ons le ven. zooals de monumenten die we dagelijks yoorbij- loopen en eiken dag bekijken zonder maar eenmaal te trachten het diepere ervan te beseffen. Ze kunnen ons nauwelijks meer amuseeren, want het is elk jaar Kerst dag en de jaren volgen elkaar zoo vlug op. En wanneer we vaststellen dat we zoo denken, schrik ken we op bij het zien dat onze zielen oud en dor en ruw aan 't worden zijn. Maar het is ook elk jaar wat anders. Want in elk van de 365 dagen hebben we wat geleerd. Daarom vieren we telkens Kerstdag op een andere manier Hebben we dit jaar niet geleerd dat het geluk in den eenvoud van denken en voelen en handelen ligt? Kerst dag is het feest van den eenvoud. Worden we opnieuw eenvoudig. Verscheuren we de ingewikkelde webben die ons hart omvangen en poetsen we het op. Zoo worden we weer jong, frisch en goed. EEN JAAR. Met dezen Kerstdag sluiten we het eerste jaar van onze medewerking aan «Het Ypersche» af. We blikken er met tevredenheid op terug. Omdat we elke week gepoogd hebben de lezers, die ons zoo nauw aan het hart liggen, wat te vermaken, wat te vormen, wat te leeren, wat hooger op te helpen. Zijn we erin gelukt Een dagbladschrijver is een blinde zaaier. Met liefde strooit hij het rijke zaad over den onziehtbaren grond. Maar hij weet niet wat ermede zal gebeuren. Zal het kiemen en wassen en uitgroeien tot welige planten of boomen Of valt het zaad op slechten grond, verrot het, valt het op steenen Hij weet het niet. Maar we denken nog het beste van het menschdom. Misschien heeft één gedachte uit een artikel een mensch, die in een eenzaam hoekje het las, wat beter gemaakt, wie weet, misschien een ommekeer van kwaad tot goed in zijn leiden gebracht. Dit zou ons genoeg zijn om onze artikels te schrijven. Lieve lezers, elke "week denken we met genegenheid aan u, als we zooals nu het woord tot u richten. We zien u voor ons in de vormloosheid van de massa, maar toch dicht bij ons. Mochten onze rubrieken u aange naam en nuttig zijn. We hopen er nog veel voor u te kunnen schrijven. CONTACT. We willen van dit gemoedelijk praten met onze lezers profiteeren om eens uit te pakken met een kwestie die ons reeds lang op het hart ligt: onze lezers schrijven niet. Natuurlijk het is onze taak te schrijven. Maar zou deze onwetendheid over ons publiek niet kunnen ver holpen worden, indien we van elkeen af en toe een briefje ontvingen waarin de wenschen, de gevoelens en de opinies over onze rubrieken, of wat erin verschijnt, uitgedrukt worden Hoeveel gemakkelijker zouden we de lezers kunnen tevreden stellen. Wellicht zou niet iedereen voldaan kunnen Worden. Maar aan de algemeene strooming en af en toe aan een afzonderlijk en interessant gedacht zouden we zeker gevolg kunnen geven, We hebben in dit afgeloopen jaar één, één enkel briefje ontvangen. En verder hebben we van die le zeres, die het schreef, zelfs niets meer vernomen. Hoe weinigOf meenen de lezers dat we dicht genoeg bij elkaar wonen om in contact te zijn Dan slaan ze den bal mis. Behoudens van een tiental persoonlijke ken nissen, kunnen we nooit de gedachten van ons publiek vernemen. Maar wellicht hebben de meeste onzer lezers nog niet gedacht dit te doen. EEN KUNSTTENTOONSTELLING. Het is met een waar genoegen dat we vernomen heb ben dat te leper een kunsttentoonstelling doorgaat van 20 tot 28 December En dan nog ten voordeele van Win terhulp, in het lokaal ervan. Ze wordt ingericht op initiatief van kunstschilder Van Cleven door den kring. Werken van de schilders Van Steenkiste, Quisthout, Patfoort, Van Cleven, van beeldhouwer Deraedt en van de liefhebbersMevrouw Daelemans, Baron de Vinck, Van Dromme, Vermeersch, Pannecoucke en Seghers worden ten toon gesteld. Tien percent der opbrengst van de verkochte schilde rijen komt ten goede aan Winterhulp. Bovendien wordt een schilderij, dat de heer Van Cleven schonk, heele- maal ten voordeele van Winterhulp aan den meestbie dende verkocht We meenen wel dat het onnoodlg is op de flinkheid van dit initiatief te wijzen. Als we dit en de talrijke tooneelopvoeringen zien, moeten we besluiten dat leper ontwaakt. Aan het publiek nu van dit uitstekend initiatief te steunen door deze tentoonstelling te bezoeken en schil derijen te koopen. Kerstdag en Nieuwjaar zijn een wel gekomen gelegenheid om de familie een waardevol ge schenk aan te bieden. En tevens wordt Winterhulp gesteund en onze kunste naars aangemoedigd. Want op hen is ook het woord Niemand is profeet in eigen land van toepassing. Sedert Maandag 19 December hfebben, benevens de reeds vroeger afgeschafte, een nieuw aantal treinen op gehouden te verkeeren. Hieronder de lijst der afgeschafte treinen op del lij nen die ons gewest aanbelangen LIJN 63: IEPER KORTEMARK OOSTENDfe' Nr 1502 Torhout V. 5.50 Kórtemark H. •5.9^"' Nr 1519Kórtemark V. 20.42 Torhout A. 20.51. LIJN 73: AD IN KERKE GENT BRUSSEL. Nr 649 Brussel Zuid V. 7,27 Gent St Pieters A. 8.15 Nr 1504tusschen Kórtemark V 8.56 en Adinkerke A. 10.06. Nr 1511tusschen Adinkerke V. 10.50 Kórtemark A. 11.56. LIJN 89: KORTRIJK BRUSSEL. Nr 581Brussel Zuid V. 14.15 Ko/trijk A. 15.50. i ii>- Alle personen, in het bezit, van een lidkaart (roode, roze of groene) van Winterhulp, worden verzocht hun contrólekaart Nr 30 (kolenkaart) in het lokaal van Winterhulp, St Jacobsstraat, 16, in te brengen op Zater dag 27 December of op Maandag 29 December. Degene, die hun kaart niet tijdig binnenbrengen, zullen onder geen enkel voorwendsel nog van de vol gende kolenbedeelingen kunnen genieten. In het lokaal van Winterhulp «uilen er haringen in pekel bedeeld worden aan ALLE houders van melk- kaarten, op volgende dagen Beginletters A tot en met D Maandag 22 Decemher van 9 J tot 12 uur. Beginletters E tot en met J. Maandag 22 December van 14 tot 17 uur. Beginletters K tot en met P Dinsdag 23 December van 9 i tot 12 uur. Beginletters Q tot en met T. Dinsdag 23 December van 14 tot 17 uur. Beginletters U tot en met Z Woensdag 24 December van 9 1 tot 12 uur. De bedeeling is gratiser zullen nochtans bussen ge plaatst worden om vrijwillige betalingen te ontvangen. Bereiding 1) weeken: 7 tot 8 uur is voldoende; 2) reinigen de visch ontdoen van huid, schubben en vinnen 3) marinade in azijnminimum duur96 uur. De reeds vroeger aangekondigde tentoonstelling van schilderijen en beeldhouwwerk van Iepersche kunste naars, zal plaats hebben van Zaterdag 20 December tot en met Zondag 28 December, in het lokaal van Winter hulp, St Jacobsstraat, alhier. Deze tentoonstelling wordt ingericht door den kunstkring Melchior Brocderlam met de medewerking van de diensten van Winterhulp. Niet alleen de beroepskunstenaars van onze stad wer ken aan deze tentoonstelling mede, maaT ook enkele liefhebbers hebben"'spontaan hunne medewerking toe gezegd, zoodat deze expositie een mooi beeld zal geven van de activiteit van onze Iepersche kunstenaars. Naast teekeningen, sghjldgrijen .zuUen.ook beeldhouwwerken worden geexposeerd en wij twijfelen er geenszins aan, dat zij een werkelijk succes te gemoet gaat. Want het beste wordt slechts aangeboden De officieele opening van de tentoonstelling heeft Zaterdag namiddag plaats, in aanwezigheid van de overheden, en van Zondag af is het publiek toegélaten. De toegang tot de tentoonstelling is vrij, doch de offi cieele catalogus zal verplicht zijn. Alle kunstminnaars van leper en de omgeving zullen er stellig aan houden deze kunsttentoonstelling te gaan 'bezoeken. :ï{1 WUO'l Door het departement Propaganda van de lokale af- deeling van Winterhulp wordt op Kerstdag een kerst feest aangeboden aan alle kinderen van 4 (ot en met 10 jaar, welke door Winterhulp ondersteund worden. Dit feestje is gansch kosteloos. Daar er een groot aantal kinderen wondt verwacht, mogen de kinderen slechts vergezeld zijn door één persoon uit het gezin, liefst geea meerderjarige, omdat het een kinderfeest is Dit feestje wordt ingericht door Winterhulp, met de medewerking van de lokale afdeeling van het Rood Kruis dat financieele hulp spontaan heeft aangeboden, en dat ook zijn personeel ter beschikking van Winter hulp heeft gesteld. Wij houden er aan dit gebaar te onderstrepen en onzen hartelijksten dank er om uit te drukken, namens Winterhulp en eveneens namens de talrijke kindertjes, die zullen genieten van de snoepe rijen en andere nuttige voedingsmiddelen die zullen worden uitgedeeld. Het feestje in de H. Familie, dat verleden Zondag plaats had, kende een prachtig succes. Waarlijk, de Eerwaarde Zusters hadden geen moeite ontzien om hun leerlingen, zoo kleintjes als grooteren, het beste te laten geven van wat ze konden. Naast de turnoefeningen, de zangstukjes, genoot eveneens het tooneelstukje een ver diend succes. De Eerwaarde Moeder en de Eerw. Zus ters wezen hier van harte bedankt om hunne vrijwillige medewerking met een werk van solidariteit: Winterhulp. En wij voegen hier bij deze gelegenheid een oproep aan deze enkele woorden toe wanneer richten de an dere scholen ook eens een namiddagfeestje in, door hun leerlingen, ten behoeve van Winterhulp Wij ho pen dat wij binnenkort nieuws van de andere onder wijsinrichtingen zullen hooren ^WWIIIIWIIIIWMIgWSWWMiHHWHWMIi UUI*

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 2