WCTGN/CHAPPEÜjk I jean VAN EENAEME Uw beste zaak van het jaar De Kortrijksche Onderlinge» DE ZWAARTEKRACHT Constructie- Herstellingswerkhuizen Nauwkeurige Mekaniek 28, Oude Houtmarktstraat, 28 I E P E R Draai-, Pas-, Schaaf- en Freeswerk. «DUCO» APPARATEN AUTO HERSTELLINGEN en veranderingen Constructie van alle indusfrie- en landbouwmachines. ALTIJD IN MAGAZIJN Toppen-Compressoren-Draaibanken, ez. Naamdagen. Maan,. Opgang Ondergang Maanstanden. Plaatselijk Verbond der Kroostrijke Gezinnen, leper TREKKINGEN Leening der Verwoeste Gewesten 1922 Herstel van Oorlogsschade Het uitdeelen der nieuwe Kleederkaarten De puntenvakjes van de kleederkaarten moeten op de borderellen «geplakt»zijn Lekkerbeetstraat, KORTRIJK Bijkantoor YPER, Paterstraat, 8. HET YPERSCHE 19 -12 1941 mm 9 Laten we een steen, die we in onze hand houden, los, dan valt hij. Werpen we hem weg. dan komt hij wat verder op de aarde neer. Dit is altijd zoo geweest en daarom hebben we het steeds natuurlijk gevonden. Is dat echter vanzelfsprekend Toch niet, want wanneer we denzelfden steen in het midden van het heelal plaat sen, heelemaal alleen, buitengewoon ver van alle ster ren, dan blijft die steen daar heel rustig op de hem ge geven plaats liggen. De steen vindt het daar waarschijn lijk een prettig verblijf. De zaak is dus niet zoo natuurlijk als ze er wel uit ziet, want inderdaad waarom valt die steen en waarom blijft hij niet op de plaats waar we hem loslaten Waarom zet die steen wanneer we hem wegwerpen zi;n weg niet voort in de richting van den worp en waarom keert hij terug tot de aarde Welk is de oorzaak van zijn beweging Het antwoord op deze vraag kan tegenwoordig gegeven worden door een leerling van de lagere school, doch niet steeds is het zoo geweest. De groote wijsgeer Aristoteles (4P eeuw vóór Christus) was de eerste die het probleem aanvatte. Hij beweerde dat ieder lichaam zijn voorbeschikte plaats had en dat de natuurlijke plaats van de lichamen op de oppervlakte der aarde op de aarde zelf was ge legen. Een lichaam dat dus niet tegengehouden wordt keert terug naar zijn voorbeschikte plaats de aarde Deze theorie, alhoewel ze te simplitisch was en alhoe wel tal van verschijnselen er niet mede konden ver klaard worden, heeft nochtans ongeveer 2000 jaar stand gehouden en dit alleenlijk omdat ze door den genialen denker Aristoteles was verkondigd. Slechts in de XVI'' eeuw werd de beslissende stap naar de waarheid gedaan. De Nederlander Beeckman (afkomstig van Turnhout), de Italiaan Galileï, de Duit- scher Kepler en vooral de Engelschman Newton brach ten klaarheid in de zaak. Een lichaam kan niet vanzelf van den toestand van rust in dien van beweging overgaan. Iedereen is het hier mee eens. Ook het omgekeerde is waar, een li chaam dat zich in beweging bevindt kan niet vanzelf in rust komen en moet steeds in beweging blijven. Dit neemt men maar niet zoo vlug aan, inderdaad, de ondervinding leert ons dat elk voortbewogen lichaam na een zekeren tijd stilstaat. Gesteld bv. dat een auto een vaart heeft van 50 km. per uur. Nu schakelt de be stuurder den motor uit en de wagen blijft voortloopen. Wanneer er nu geen remmende werking optrad door de wrijving van de banden op den weg, de wrijving van de assen in de lagers en den weerstand van de lucht, dan zou de auto altijd door met een 50 km. vaart blijven loopen. Verminderen we de wrijving dan houdt de be weging ook langer aan en konden we de wrijving weg nemen, dan zou de beweging eeuwig voortduren. Lang heeft men getracht zulk een eeuwigdurende beweging tot stand te brengen zonder er in te slagen om de een voudige reden dat alle wrijving nooit weg te cijferen valt. Er moet dus steeds een oorzaak zijn die een lichaam van rust in beweging of van beweging in rust brengt (of de beweging wijzigt) Zulk een oorzaak noemt men kracht De wrijving is dus een kracht. De steen waarvan sprake in het begin van deze bij drage valt dus naar de aarde omdat er een kracht op werkt, deze kracht heet de zwaartekracht. De zwaartekracht is de kracht die alle stoffelijke lichamen naar de aarde toetrekt. Zonder uitzondering alle Men zegt ook, dat de val veroorzaakt wordt door de aantrekking der aarde. Naar welk punt van de aarde bewegen zich nu de vallende lichamen Denken we ons de volgende proef. Men laat op elk punt der aarde een groot aantal ballons op. Laat men nu uit elk dezer ballons een lang touw, met een ge- wieht eraan hangen, dan zullen deze, daar ze aan de zwaartekracht onderworpen zijn, de richting van deze kracht aangeven. Welnu, de verlengden van al deze koorden zouden elkaar snijden in een enkel punt, het middelpunt der aarde. (Vervolgt) AANKOOP EN VERKOOP VAN MOTOREN EN WISSELSTUKKEN. Verzorgd werk. Voordeelige Prijzen. van 21 tot 27 December 1941. Zondag 21 DecemberThomas. Maandag 22 DecemberFlavinus, Florent, Hungerus. Dinsdag 23 DecemberVictoria. Woensdag 24 December: Delphinus, Emiliana, Lu- cianus. Donderdag 25 DecemberKerstdag, Prosper. Vrijdag 26 December: Stephanus. Zaterdag 27 DecemberJoannes. ^0n Opgang Ondergang Zondag 21 December 9 u. 43 17 u. 39 Maandag 22 December 9 u. 43 17 u. 40 Dinsdag 23 December 9 u. 44 17 u. 40 Woensdag 24 December 9 u. 44 17 u. 41 Donderdag 25 December 9 u. 44 17 u. 41 Vrijdag 26 December 9 u. 44 17 u. 42 Zaterdag 27 December 9 u. 45 17 u. 42 Zondag 21 December 11 u. 50 21 u. 41 Maandag 22 December 12 u. 25 22 u. 52 Dinsdag 23 December 12 u. 55 0 u. 02 Woensdag 24 December 13 u. 21 1 u. 10 Donderdag 25 December 13 u. 46 2 u. 00 Vrijdag 26 December 14 u. 10 2 u. 15 Zaterdag 27 December 14 u. 35 3 u. 19 Eerste kwartier 25 December, te 12 u. 43. Volle maan2 Januari, te 17 u. 42. Laatste kwartier10 Januari, te 23 u. 32. Nieuwe maan 24 Januari te 8 u. 35. De leden van onzen bond, alsook de niet-leden, wor den uitgenoodigd, om hunne verminderingskaarten op de buurtspoorwegen aan te vragen op de volgende vast gestelde data's in de herberg De Meenenpoortbij G. Vanraes, op Zondag 21, Kerstdag 25 en Zondag 28 December, telkens van 10 tot 12 uur 's voormiddags. De belanghebbenden, die reeds in 't bezit zijn van afslagkaarten, gelieven ze mee te brengen om de geldig heid ervan te verlengen, alsook het trouwboekje moet voorgelegd worden. Nieuwe kaarten worden bezorgd voor de gezinnen, die nog geen afslagkaarten bezittenvoor dezen is ook het trouwboekje vereischt. Enkel de gezinnen die 4 kinderen beneden de 21 jaar tellen komen in aanmerking. HET BESTUUR. 235" trekking van 10 December 1941 Serie 70926 Nr 6 wint een lot van 500.000 frank. Serie 70926 Nr 9 wint een lot van 100.000 frank. Serie 103325 is uitgekomen zonder lot. De nummers van deze series die geen lot bekomen, zijn terugbetaalbaar met 312 fr. 50 of met 300 frank volgens dat ze al dan niet werden omgezet krachtens het Ken. Besl. van 11 Mei 1935. Besluit betreffende de tusschenkomst van den Staat bij de Kredietverleening. Het bedrag van den waarborg welken den Staat mag verleenen voor de terugbetaling in hoofdsom, intrest en bijkosten van de kredieten voor do-toekenning waar van de Nationale Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid machtiging heeft verkregen krachtens de bepalingen van besluit Nr 7 van 30 Augustus 1940 en het besluit van 30 Juni 1941, wordt van tweehonderd vijftig miljoen frank op driehonderd miljoen frank ge bracht. He bedrag van de Staatstusschenkomst als subsidié bestemd tot verlichting van den rentelast, in verband met de kredieten, toegekend ten beloope van de in arti kel 1 van dit besluit vastgestelde som, mag jaarlijks niet meer bereiken dan twaalf miljoen frank. In een rondschrijven aan de gemeentediensten, ver schenen in het Staatsblad van 13 December, lezen wij het volgende De gemeentediensten mogen aan de rechthebbenden de tweede kleederkaart F, die hun werd toegezonden, uitdeelen. De tweede kleederkaart A, B. C. D en E zal niet mogen worden uitgedeeld vóór de bekendmaking van een besluit houdende regeling van de verdeeling der tweede kleederkaart en houdende wijziging van som mige bepalingen van de besluiten van 3 en 5 Mei 1941. Dit besluit is voor het oogenblik in voorbereiding, Moeilijkheden in verband met de bevoorrading in karton hebben aan het drukken der kaarten groote ver traging doen lijden. De kleederkaarten zullen aan de gemeenten in de orde van het drukken worden toege zonden E, D, C, B, A. De gemeentediensten zullen ze in ontvangst nemen naar gelang van hun aankomst door de postzij zullen de formaliteiten, die de uitreiking voorafgaan, vervullen opdat de aflevering bij de be kendmaking van het besluit met bekwamen spoed zou kunnen geschieden. In een rondschrijven van den secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken lezen wij het volgende Het kwam mij ter oore dat meerdere kleinhandelaars bij de gemeentediensten voor de bevoorrading en de rantsoeneering borderellen indienen op dewelke de puntenvakjes of de strooken der kleederkaart niet wer den geplakt maar genaaid of op een andere manier vastgehecht. Daar deze handelwijze een relatief belangrijk verlies voor gevolg heeft bij de terugwinning van oud papier, werden de gemeentediensten voor de bevoorrading en de rantsoeneering verzocht in de toekomst de borde rellen te weigeren aan dewelke de puntenvakjes of de strookea niet door middel van lijm werden gehecht. AMUNDSEN (Slot) Amundsen en Nobile werden echter gezworen vijan den. Zij beschuldigden elkander van fouten tijdens den tocht, wierpen elkander onware beweringen naar het hoofd. Krantenpolemieken volgden. Uit de kameraden in het avontuur groeiden vijanden, met als gevolg dat Amundsen zich uit de beweging terugtrok. Maar Roald Amundsen zou nog vliegen en wel voor de laatste maal In 1928 ondernam Nobile met het luchtschip Italia een nieuwe raid. Gedurende twaalf dagen hoort men niets meer over het luchtschip en zijn bemanning. Een ongeluk moet hen overkomen zijn op den terugweg, nl ten N. O. van Spitsbergen. Op den dertienden dag vangt het moederschip van de Italiaeen zwakken S.O.S.-roep op. Negen man zijn uit het luchtschip geslingerd en zitten op een ijs schots. Zij hebben proviand. Het luchtschip zelf werd weer omhoog geworpen en is met de rest der bemanning verdwenen. Italië, Zweden, Finland en Rusland zenden hulp-ex pedities. Zestien schepen, twintig vliegtuigen, vijftien honderd menschen zoeken het ijs af. Zweedsche vlie gers ontdekken de schots, doch zij kunnen niet landen. Amundsen's vijand bevindt zich onder de schipbreuke lingen., maar zijn besluit is genomen. Een groot water vliegtuig heeft hij noodig. Frankrijk zal dit leveren. De Lathamwordt startklaar gemaakt. Kapitein Guil- baud, met als metgezellen de Franschen de Cuverville, Brazy en Valette vertrekken uit Brest naar Tromsö. Op 18 Juni bestijgt Amundsen het vliegtuig. Na 3 uur vlucht zendt de Latham een bericht uit, het is het laatste. Men vermoedt dat het vliegtuig in zee is ge stort. Wrakstukken o. a. de benzinetank werden terug gevonden, doch van de inzittenden werd nooit een spoor ontdekt. Enkele dagen later werden Nobile en de andere overbilijvenden gered. Amundsen was een groot en nobel figuur, zijn leven en zijn dood hebben dit bewezen. Hij was minder onder zoeker dan ontdekkingsreiziger, maar als zoodanig is hij een der allergrootste geweest. Hij heeft ook enkele werken nagelaten: De Noord-Westdoortocht (1907); De Verovering van de Zuidpool (1912); Noord-Oost- doortochten (1921); De Jacht naar de Noordpool (1925); De eerste Vlucht over het Poolgebied (1926) en Mijn Leven als Poolvorscher (uitgegeven na zijn dood in 1930). Het tweede en de beide laatste zijn in het Neder- landsch vertaald. PABMENTIER De Fransche scheikundige Antoon Parmentier werd geboren te Montdidier in Picardië in 1737. Hij verloor reeds vroeg zijn ouders en ging op 16-jarigen leeftijd bij een apotheker zijner geboortestad in de leer. Hij nam dienst in- het leger, werd door de Pruisen gevangen genomen en kreeg als hoofdvoedsel aardappelen. Toen de vrede gesloten was keerde hij terug naar Parijs en volgde aan de universiteit de lessen over natuur-, schei- en plantenkunde. Bij een prijsvraag ter gelegen heid van den hongersnood in 1769 uitgeschreven om trent voedingsvruchten die het brood zouden kunnen vervangen, verwierf hij den prijs door zijn geschrift over den aardappelbouw. Het volksgeloof beweerde dat de aardappel een gevaarlijke plant was die het men- schenras ontaardde en verschrikkelijke ziekten ver wekte o. a. melaatschheid. De boeren hielden staan dat het kweeken van aardappelen den grond onvruchtbaar maakte. Doch Parmentier, welke zich zijn gevangen schap herinnerde, wist op een origineele manier den afkeer van de menschen om aardappelen te eten, te overwinnen. Hij liet een stuk land met aardappelen bepoten en zette er een bord op waarop geschreven stond, dat het streng verboden was, aardappelen van dezen akker weg te nemen, daar deze voor de tafel van Lodewijk XVI bestemd waren. De menschen waren nieuwsgierig en konden niet nalaten die heerlijke Ko ningsknollen ook eens te proeven. In den nacht werden verscheidene zakken geroofd, de menschen kookten ze, vonden ze heerlijk, zoodat het niet lang duurde of de aardappel was ook in Frankrijk een volksvoedsel ge worden. Van dan af nam het planten meer en meer toe, en op het einde der 18® eeuw was het gebruik van den aardappel als spijs algemeen geworden. Een weinig later was hij het geheel Europa door. Parmentier heeft een groot aantal werken over de voe ding van den mensch geschreven. Hij stierf den 17 December 1813 door het volk geacht en geëerd. In zijn geboortestad verrees een standbeeld te zijner eer. doet U met een verzekering te sluiten bij de «Kortrijksche Onderlinge» N.V. Spoedige en billijke oplossing bij ieder rampgeval. Voordeeligste tarieven KLARE EN UITGEBREIDE POLISVOORWAARDEN

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 9