VALSCHE ZEGELS IN OMLOOP DAVIDSFONDS - IEPER Baroepsvereeniging der Smeden-Mekaniekers en Constructeurs van West-Vlaanderen IEPERSCH KRONIEKSKE STADSSCHOUWBURG YPER Zaterdag 24 januari 1942, om 7.SO uur stipt Wederom het DICKSON-Gezelschap met het nieuwe LACHSPEKTAKEL WINTERHULP - KRONIEK iA\ Zie uw biljetten na HET YPERSCHE 16 -1-1942 spannen. Wie zal zich dan verwonderen, dat er dagen lang ^rondfcloopen wordt ,fnpt een mis noegdheid, zonder dat hiervoor een geldige reden bestaat Moeten wij niet eerder op den voorgrond stellen, dat we niet te brommen hebben, niets te bedillen hebben en ook niet op te stuiven? Laat ons nu veronderstellen, dat de plaats, die we bekleeden zulks toch van ons vergt; hoe moet het geschieden In zulk geval moeten we in acht nemen Vooreerst de gave van het zwijgen ons eigen te maken Ten tweede, alle vitterij, die toch niet verbe tert uit den booze te noemen en onzen naaste niet lastig te vallen met telkens op zijn verzuimenis- sen te wijzen Ten derde, de gave en de deugd van den lof aan te kweeken. Niet 'alleen God, maar ook de naaste moet ge prezen worden. Wij mpeten het goede in hem erkennen. Wij moete'n zoolang op de deugden van onze geliefden letten, totdat hunne gebreken verdwij- neh eh wanneer wij anderen 't hartelijkst lief hebben en zij in ons oog 't beminnelijkst zijn, dan is het de gepaste tijd met omzichtigheid te spreken over hetgeen nog verandering behoeft. Met evenveel zorg waarmede een vader of moe der de gelegenheid zoekt om een kind door beris pingen op het goede pad te houden, met evenveel ijver dient de gelegenheid gezocht om dat kind te prijzen. Men neme de proef. In de meeste gevallen zal men het met lofuitin gen verder brengen dan met straffen en beris pingen Een berisping moet slechts zelden gebeuren. Wordt zij noodig geacht, dan geschiedt ze liefst ónder vier oogen op een verstandige manier, met bedaardheid en met tact Het verdient afkeuring zoowel dienstboden als kinderen in het bijzijn van anderen te berispen. Èen berisping onder vier oogen zal misschien in dank aanvaard worden. Met anders te werk te gaan loopt men gevaar niets anders dan halsstar righeid en eigenzinnigheid te oogsten. Als algemeene regel behandele men kinderen gelijk volwassenenzij zijn volwassenen in mi niatuur en hebben or evenveel recht op dat gij hun gevoel eerbiedigt. Laat ons een heiligen krans vlechten om alles wat goed en liefelijk is in ons leven, om ons da- gelijksch werk en den persoon onzer bloedver wanten en vrienden. Wij moeten ,ons een ge woonte maken van prijzen en opbeuren. Zoodoende zullen wij het best den Jiuiselijken vijand der vitachtigheid uit ons midden verjagen. Tot zijn spijt, moet het bestuur van het Davldsfonds- Ieper aan al de leden der afdeel'ng mededeelen dat de vergader'ne. aangekondigd voor Dinsdag 20 Januari e.k., waarop Z. E 13 Dr. Van (^este1 het woord e:ne vceren over SALAZAR EN HET NIEUWE PORTUGAL wegens Onvoorziene omstandigheden niet kan doorgaan. Het Bestuur. Secretariaat voor het Arrondissement leper Lange Thouroutstraat, 13, leper. De Beroepsvereen'ging der Smeden-Mekaniekers en Constructeurs afd. leper, brengt hiermede ter kennis dat er een prijslijst werd uitgegeven, d.e door alle me taalbewerkers in hun we.khuizen zal uitgeplakt worden. De klienten der metaalbewerkers worden dringend vérzocht zich naar deze prijslijst te schikken. HET BESTUUR. KOLDE EN KOLEN. Menigeen zuchtte van verlichting dat het einde van '41 voorbijgegaan was zonder sneeuw of te strenge koude, en de hoop werd geu.t dat het zoo zou blijven voortdu.en, wat de moeilijkheden, die uit den oorlogstoe stand voo; tvloelen, grootelijks zou verlichten. Helaas, het mocht zoo n.et zijn en sedert enkele da gen vriest het dat 't kraakt We mogen nochtans van geluk spreken nog niet meer sneeuw gezien te hebben. Oostende, Brugge en Brussel liggen eronder bedolven. In dit opzicht zijn we bevoordeeligd. Nu zullen de kolen natuurll.k gaan smelten als... sneeuw onder de zon. We zuilen moeten waakzaam zijn om biet op een oogenblik zonder verwarming te zijn. Dat de kolenhandeiaars en zij die het geiuk hebben een goeden voorraad te bezitten nu vooral alle egoïsme uit hun hart bannen en er voor zorgen dat de m.nder gelukkigen ook wat krijgen. In den nood moeten de leden van eenzelfde volk meer dan ooit elkander hel pen- Aan de mate waai ln dit gebeurt herkent men de grootheid van een volk en van de enkelingen. Vergeten wij vooral niet de armen, de groote gezinnen en die fa milies waar kle.ne kinderen zijn. De brandstof is er meer dan elders noodig. ELLÉNDE EN HULPBETOON. Omdat we het niet eiken dag zien, moeten we niet denken dat er geen ellende is. Er is zeer veel ellende ln ons land. maar het eigenaardige is dat het niet veel in 't oog springt. Doch ondervraagt bij voorbeeld maar eens de onderwijzers van sommige volksscholen. Een ervan verzeketde ons dat er verscheidene van zijn leerlingen 's morgens zonder eten naar school ge zonden worden. Gelukk.g Is er nog een schoolsoep, die de ongelukkige kleuters toch iets kan schenken. Bij het uitgaan van zijn klas, sloeg ik de kinderen gade. Velen was het aan te zien dat ze ellende leden. Nagenoeg de helft droegen klompjes. Er was in deze volksklas bijna niets anders te zien dan dunne versleten jasjes. De andere klieren waren niet beter. En dan de gezichtjesBleek en mager met treurige oogjes. Geachte lezers ik heb de overtuiging dat velen on der u veel meer kunnen doen voor de arme kinderen van ons volk dan ze reeds gedaan hebben. Ik weet dat velen nog niets gedaan hebben. Weest niet zelfzuchtig Veel menschen in onze stad hebben enorme reserves. Sommigen hebben tot nu toe steeds het meel, dat ze- met de zegels koopen, kunnen vermengen met een ge lijke hoeveelheid witte bloem. In uw eigen stad. op enkele meters soms van uw huis, lijden kleine kinderen honger. Deelt van uw overvloed Hebt ge reeds een kind uitgenoodigd op een middagmaal? Ze zijn niet moeilijk te vinden. Wanneer ge er geen kent, vraagt aan een onderwijzer uit een volksschool de ongelukkigste onder zijn leerlingen aan te duiden. Of vraagt aan. Winterhulp u een kind aan te duiden. Ge zult bewijzen een groot hart te hebben. ONTAARDE OUDERS. Onder de leerlingen die ik gadesloeg was er een die speciaal mijn aandacht trok. Het was een klein ;cn- gct;e me1 een rood neusje in het bleeke gezichtje. Zijn jasje was gescheurd. Ik vroeg er uitleg over. Zi:'n moe der is - ar. den drank verslaafd verklaarde de onder wijzer. Alles was reeds geregeld om haar kind naar den buiten te stvren. Maar ze verzette er zich tegen onder voorwendsel dat ze niet van haar kind kon scheiden. Maar dj inlichtingen, d;e bi; 1<- buren werden ingewonnen, wierpen daar eer. ander daglicht op. Ze- had namelijk gezegd Wat denkt ge wel, ik zal dan die zegels niet meer hebben. Ik kan. niet voort met dat rant soen In een andere familie, waar nochtans geen groote ar moede is, vertelde de onderwijzer vei der, zijn er drie kinderen een van zestien, een van elf en een van acht jaar. Den Zondag morgen krijgen ze elk vijf f-ank en daarmede moeten ze maar hun plan trekken gedurende gansch den dag. Ze moeten niet vóór tien uur thuis zün, en als ze thuis komen gaan ze naar bed zonder eten. Die ontaarde ouders zeggen vlakaf aan hun kinderen: ge moet maar van de eene cinema naar de andere gaan. 't is daar warm. Voor hun part zijn ze den ganschen dag op den zwier. D e pevallen vragen n et veel commentaar. Met den onderwijzer vragen we den vo'genden maatregel dat de gemeenten een peheime poZtie zouden oprichten tot het opsporen van dergelijke gevallen en dat op de on- taa-de ouders de strengste straffen zouden toegepast wp-d^y,Want deze toestanden zijn wraakroepend. KUNSTLEVEN. Zondag aanstaande zien wè in onze stad de Natio nale Muziekkaoel (vroeger bet muziek van de gidsen) bij ons optreden. We denken niet dat We deze zoo be'aamde kaoel en. zijn leider, de heer Prévost, dienen voor te stellen. Ze gemeten een wereldbcoémdHpM en op hun reizen doorheen gansch de wereld mochten ze de grootste successen hockpr Het is een aangename VP""ssing die Winterhulp alle muziekliefhebbers ver schaft. Den Zaterdag daaroo zien we bet igezelschao Dick son met ppn meuwe révue, nogmas's van de hand van den heer Romain Deconinck, optreden. De bijval waar- n-i^a0 pp^e sphat». üast oo de Ve'odieven heeft opgevoerd, is een garantie voor het komende stuk. De u .3 ekende F 'ène Maréchal speelt weerom de hoofd rol en laat een reeks typen op het tooneel verschi'nen, waarmede het publ ek. zooals in de eerste voorstelling, zal schaterlachen. Het zijn namelijk de woekeraars die het ditmaal te ve-duren krijgen, te: wijl tevens het actu- eele vraagstuk der valsche zegels erin verwerkt is. We wachten ongeduldig op deze opvoeringen. Fernand De Bruyn. WHUWMWIdWWt' Het Revue-Blijspel 1942 van Romain Deconinck, de gekende auteur van de succes-revue PAST OP DE VELODIEVEN De medewerkenden zijn de gekende Radio- en Revuehumoriste, HELENE MARÉCHAL. de auteur der Revue Romain Deconinck. De ongeëvenaarde komieken Roger Baillieu en Octave van de Meerschaut. Willy Lahaye Mej. Mary Brouillard DansduoMary en Jetty Muzikale leidingRita Libert. Mr Constant van Radio-Vlaanderen. Schermen van Fernand Westendorp. Wederom een avond vol lolle en leute3 UUR LACHEN. Kaarten vanaf heden verkrijgbaar in Café ASTRID, tegenover den Stadsschouwburg. Prijzen der plaatsen5 8 12 en 15 frank. DE NATIONALE GELDINZAMELING WERD EEN SUCCES Verleden Zondag had de nationale geldinzameling voor de krijgsgevangenen* in onze stad plaats en groeide uit tot een.succes. Het was de beste collecte wexKe tot op heden in onze stad werd gehoudenzij bracht de som op van 3,175.90 fr. De collecte werd reeds aangevangen op Zaterdag en wel op de markt, daarna 's avonds in de kinemazalan waa: zij werd aanbevo.en door den heer Burgemeester, vco.zltter, en door den heer J. Boone, propagandalei der van Winterhulp. Verder werd nog gansch den dag Ingezameld in de straten van de stad en in de kinema's en andere openbare gelegenheden gedurende den Zon dag. Wij zijn gelukkig te kunnen melden dat onze ver scheidene op.oepen ten gunste van deze collecte niet vruchteloos geweest zijn en dat velen hun plicht begre pen hebben. De bevolking van leper die tot dit succes heeft bijgedragen weze hier van harte bedankt, alsmede de ta'.r.jke juffrouwen die de barre winterkoude heb ben getrotseeid om aan dit schoone werk mede te hel pen. DE NATIONALE MUZIEKKAPEL KOMT DUS ZON DAG Het was een gewaagde onderneming van wege de propaganda-afdeeling van Winterhulp, om in deze tij-' den de Nationale Muziekkapel in leper te laten op treden. En toch schrikte zij er niet voor terug, van den eenen kant, omdat zij aan de Ieperlingen, in deze tij den van kultureele verzwakking, toch een gelegenheid geven wilde om van de aanbieding van de Nationale Mu ziekkapel te kunnen genieten. Van den anderen kant bood deze uitvoering aan de echte liefhebbers van mu ziek de gelegenheid deze kapel te komen beluisteren en aan hen die het konden doen, zoo Winterhulp te steu nen. Wij vragen dus met aandrang, dat aiwie eenigs- zins in de mogelijkheid is om naar het concert van dë Nationale Muziekkapel te komen het doen zou, opdat het dubbele doel, dat de propaganda-afdeeling zich ge steld heeft, zou verwezenlijkt wo.den. Wij herhalen het nog eens: het is een. éénige.gele genheid En vooralstel de propaganda-afdeeling, die op u re kent, niet te leur Kaarten zijn te bekomen in de lokalen verleden week vermeld. Ook Zondag voormiddag in den Stadsschouw burg. Leden van het Winterhulp-toor.eel genieten op de drie hoogste rangen een vermindering van 50 POSTCHECKNUMMER WINTERHULP IEPER IS 1445.78. Wij maken er onze lezers attent op dat het post-, checknummer van Winterhulp leper 1445.78 is, en niet het nummer dat vermeld staat op de propaganda- brochure, onder de advertentie van het Winte: hulp- tijdschrift. Reeds verscheidene malen werden stortin gen van steungelden gedaan op een verkeerde rekening en dit brengt heel wat moeilijkheden en geschrijf mee. Wij zeggen dus nog eens wie geld heeft over te ma ken aan Winterhulp - leper schrijve het nummer op 1445.78. R v. I. De Prcpagandaleiding deelt mede Eindelijk een collecte met succes bekroond!... Menigvuldige pogingen hadden ons aangetoond dat wij. in dergelijke omstandigheden, niets meer te ver wachten hadden dan duizend en honderd of duizend en twee honderd frank, hetzij dus een resultaat in de belachelijke verhoud ng van één frank voor zestien inwoners Om er bij te weer.en... Ik had besloten op 11 en 12 Januari een heel bijzon dere krachtinspanning te vergen ter gelegenheid van de Nationale-Geldinzameling in het voordeel van onze krijgsgevangenen ingericht. Buiten allen twijfel om werd alles in het werk gesteld om een degelijk resultaat te bereiken. Aldus mogen we met vreugde een totaal van 3.175,90 frank aankondigen. Waar is deze aanmoedigende uitslag aan te danken Eerst en vooral aan het doel van de collecte. Ieder een heeft den strengen plicht de krijgsgevangenen té' helpen daar waar hem de gelegenheid wordt aangebo den het te doen. Dit is een tol van erkentelijkheid be- ta'en aan hén die voor Vorst en Volk lichamelijk en zedelijk lijden. Meer steekt er in die geste niet. Mces- 4 ten alle inwoners van ons Land van dien plicht bewust zijn, dan zouden we nog meer geld ingezameld hebben. Ten tweede aan den opoffer; rgsgeest van de Juffers die gecollecteerd hebben Wanneer we de geldinzame ling organiseerden, had ik haar tot doel gesteld 3-OOQ fr. rond te haleit. Zij gingen nog verder T Zelfs' vóór de koude deinsden ze n'et terugIk kan haar n:et genoeg bedanken om de buitengewoon bevredigende pres'atie. Allen deden wat ze vermochten. Om,daar maar slechts één voorbeeld van aan te ha'.en één enkeie Juffer col lecteerde 773 15 fr,Dit weze een voorbeeld. Vóór de inzameling had deze medewerkster mij. gezegd willen is kunnen En zii bewees het Ten derde aart de vrijgevigheid van het publiek, De ve-houding tusschen het financieel resultaat en het be volkingscijfer is aanz'enüjk gestegenéén frank voor v:jf inwoners, Wellicht zul'en we nog mogen toejui chen Jammer dat uitdrukkingen gehoord werden als Ja, voor de krijgsgevangenen geef ik, maar niet voor Win'erhulo» Hardéen wij dan zóó s'.echt ^vanriëer %e al onzen vrijen tijd opöffeien óm door Winterhulp oris volk te helpen en te ondersteunen Gelukkig is en blijft onze leuze doet wel en ziét niet om Anders zouden wij ons moeten schamen der- geii'ken onzin te hooren. Aan ons nu met nieuwen moed de handen uit' de mouwen te steken. Veel werd reëds gedaan voor dè' m;nst begunstigden op eigen bodem. Op 11" en 12" her innerden wij onze medeburgers aan den nood van de besten uit Ons Volk de Krijgsgevangenen. Welke ook de taak zij die ;n de toekomst ons wordt opgeiegd, we zullen haar blijmoedig aanvaaiden, haér met energie en taaien wil doorvoeren. Ons volk redden we niet met woorden, maar met daden. Woorden laten wij aan hen over voor wie zij een excuus tot luiheid en kritiek zijn. Daden blijven steeds ONS offens.ef wapen tegen egoïsme en gemak zucht. Zóó wil het dé- naastenliefde en zóó wil het ook de vaderlandsliefde. J. H. BOONE, Propagandaleider. De winnende biljetten van de tiende schijf 1941 der Loterij Winterhulp, zijn vanaf den 9 Februari, ongeldig. Bijgevolg, zie een laatste maal uw biljetten na. Ter herinnering, z ehier de lijst der winnende nummers van deze tiende schi f 1941 De nummers eindigende op 6 w nnen 190 frank op 79 winnen 250 frank op 291 en 099 winnen 1.000 fr. op 2.219 en 8.216 winnen 5000 fr. op 5 102 winnen 10.000 fr. op 40 114. 37.835, 79 581, 24 707, 61.035 en 88.480 winnen 25.000 fr. op 94 979, 06.141, 01 863 en 80.772 winnen 50 000 fr. De nummers 287.068. 135.112, 225.543. 197.051 en 144.805 winnen 100.000 fr. Het nummer 216.552 wint het müjoen. De vijfden van het biljet winren een v'jfde van het lot toegekend aan het overeenstemmend geheel biljet.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 2