10 DE BIJRANTSOENEN VOOR HANDARBEIDERS Kalender der Vlamingen HET YPEKSCHE 6-2-1SM2 Het besluit betreffende het verleenen van bijrantsoe- en brood, vleesch en margarine aan de handarbeiders, waarvan wij de bijzonderste bepalingen reeds in ons nummer van verleden week meedeelden, is in het staatsblad van 31 Januari 1942 verschenen en is vanaf 1" dezer in voege getreden. Hieronder geven wij thans de tabel van de aan de handarbeiders verleende bij rantsoenen, alsmede de lijsten der verscheidene rechthebbenden, zooals zij in het Staatsblad aangeduid zijn samenvattende tabel van de aan de handarbeiders verleende bijrantsoenen. Werklieden» verrichtende - Ontvangen voor 3 dagen werkelijken arbeid: 1 bijzegel voor brood Nirf'i alen arbeid 1 bijzegel voor vleesch. 1 bijkomende deelzegel voor margarine. /wrt.-en arbeid levenals de handwerkers beheden 18 jaar» Zeer zwaren arbeid Ondergrondschen arbeid WAARDE DER ZEGELS De bijzegels voor brood en vleesch hebben dezelfde waarde als de gewone zegels. De bijzegels voor marga rine hebben dezelfde waarde als de zwarte zegels, t t. z. zij vertegenwoordigen 15 gram. REEKS DER ARBEIDERS WELKE ZWAAR WERK VERRICHTEN. A. Mijnontginning en aanverwante nijverheden. Arbeiders tewerkgesteld aan de losvloeren, in de zift- breek-, sorteer- en laadlnrichtingen. Laders van steenkoolbriketten. Aangeste'den op top van steenstorten en aangestelden voor technisch toezicht B. Steen- en aardewerknijverheid en aanverwante bedrijven. Steenhouwers en steenslijpers. Vormdraaiers in porselein- en gleiswerkfabrieken. In de glas- en sptegelfabriekensmelters, blazers, -chuinslijpers. pottenbakkers. Graveerders op glas voor zoover dit laatste met de hand wordt ondergedompeld. Brekers van steenblokken, van uit de hand. Steenvormers of baksteenvormers van uit de hand. Mechaniekbouw- en metaalverwerkende nijverheden Fab:iea tiearbeiders. Het aantal rechthebbenden volgens E van onderha vige lijst mag in geen geval 10 t. h. van het werkvolk- effectief van elke fabriek overschrijden. F. Chemische nijverheden. Werklieden voor de chemische bereiding van cellulose en cel'uloïd. Werklieden voor het spinnen van cellulose. Werklieden voor het ontzwavelen van cellulose. Werklieden aaneesteld voor het vullen en het beproe ven van gasflesschen met samengepe: ste. vloe'bare of opgeloste gassen. Gummimengers, -walsers en -kneders. Gummistrijkers. Werk'ieden gelast met bet doorboren van carbidovens. Vervoerders van gerooste afval. Werklieden gelast met het leegmaken van kristalli- seerbakken Werklieden gelast met de pekbehandeling. Werklieden aan handdroogers (temperatuur boven 40»), Kontaktwerklleden voor de bereiding van zwavelzuur. Werklieden In de fabrieken voor chloor en chloorde- rivaten. Reinigers van pers-filters. Werklieden in inste'lineen voor het drogen van kolen. Werklieden voor de bereiding van ohtaalzuur en de rivaten van naphtaline. We-k"'eden ee'as4 met den heetdruk van naohtaline. Reinigers van kuipen, tanks, ovens en stofkamers. Werklieden gelast met het tuiblneeren en filtreeren van olën en anthraceer.pasta's. We:kl!eden ge'ast met het distilleeren van teer en oliën in distilleerkolven. Werklieden gelast met het zulvermaken van ben zol en teerderivaten. Arbeiders gebezigd aan de eindafwerking van emul- -ieoroducten bii r>anrhroveht ln de fotonijverheid. In de springstofnijverheid. Arbeiders gebezigd bij de fabricatie van xnaikwik. Arbeiders eebez'vd bij het laden en ineensteken van gewone knalontstekers. Arbe'ders gebez:gd b;j het breken en ziften van de grondstoffen pebru'Vt b:i de fabricate van springstoffen. Arbeider* rebezied bij de fabricatie vp-i»-'♦rng'ycerlre en haar inliivtng in de soringstofmengsels. G. Papierbereiding en -verwerking. Houtschillers. H. Gasfabrieken en coke«fabrieken aan de gasd'stribnfie verbonden. D'*tribut>ediensten voor gas water, electri- citeit, telefoon- en riooldiensten. Grondwerkers, baanarbeiders. purgeerders, autogeen- lassche' s. Arbeiders in de herstellingswerkplaatsen ten beloope van maximum 10 t. h. van het werkvolkeffectief van deze werkplaatsen. I. Hout-, ameublement- en schrijnwerkernijverheden. In de boschonts'nningen bewerkers en binders. Arbeiders aan de machines voor de primitieve ver werking van onbewerkt hout Polierders met de hand. Houthakkers met de hand. J. Arbe'ders bij de spoorwegen en trambanen. Arbeiders in de werkplaatsen we'ke een beroep uit voeren. vermeid in paragrafen E. F. I en M. Stokers en machinisten op locomotieven. Arbe'ders aangesteld voor bouw, onderhoud en op tuigen der banen. Wisselwachters. Rijtuigaarhakers en stroomverwissglaars. Aangestelden voor het werktuigelijk onderhoud der rijtuigen. L. Bouwnijverheid. Metsers beton- en rementsarbeiders, steen- en mortel- dragers, grondwerkers, stratenmake: s, sloopers, cof- freerders, schaliedekkers plafonneerders, asfa'.twerk- lieden. tegelleggers, monteerders van ramen en deuren op werf. M. Drukkerij en overdrukken. Lettergieters in de lettergieterijen en aan de zetma chines (uitgenomen de operatoren aan L'notvoe, Inter- type en aan de Ludlow- en Typographmachines). Clichee: ders. Galvanoplasten. Snijders. Overzetters in steendrukkerijen, matrijzenmakers en vetproeftrekkers inbegrepen. Steenrein'gers. D'epdruk- toeberelders (graveerders) en drukkers bij diepd: uk- machines. Cilinder: einigers. Drukkers op kopererts. N. Ledernijverheden. Arbeiders in de spoelwerkplaatsen en aan de loog- ba*ken. Volders. In de drijf lemenfabrieken walsers, b'eeke s enuitlrekke-s op kader. In de schoenfabrieken arbeiders aan de zwikma chines. 2 bijzegels voor brood. 2 bijzegels voor vleesch 2 bijkomende deeizegels voor margarine. 3 bijzegels voor brood. 3 bijzegels voor vleesch. 3 bijkomende deeizegels voor margarine. 5 bijzegels voor brood. 4 bijzegels voor vleesch. 9 bijkomende deeizegels voor margarine. O. Textiel- en kleedingnljverheden. In de hoednijverheidvolders, vilttrekkers en vilt- strijkers met de pers en met de hand. Arbeiders der fabriekverwerljen. P. Voedingsnijverheden. Molenaars, voor zoover zij ook transportwerk op den molen of in de onmiddellijke aanhankelijkheden van den molen verrichten. Slachters (stukwerk en loonarbeid). Villers in de vilbeluiken. Arbeiders aan de persen in oliefabrieken. Olieslagers, voor zoover zij ook transportwerk ver richten. Cichorei en beetendrogers en -branders, voor zoover zij ook transportwerk verrichten. In de suikernijverheid arbeiders bij het verwerken van suikersnippe:s, batterijvullers, arbeiders aan de benzinksel en filterpersen, arbeiders in drooginstellin- gen en aan de centrifugaalmachines. Q. Transportarbeiders. Transportarbeiders bij verhuizingen. R. Algemeen. Reinigers en onderzoekers van ketels. Arbeiders aangesteld voor het vestigen van bonbonnes geperst gas op de autovoertuigen. Klompenmakers met de hand. Ku.pers. Arbeiders welke met de hand schepen, wagons en wa gonnetjes laden en lossen. Arbeiders welke met de hand vrachtwagens of hippo- mobielvoe.tuigen laden en lossen, zonder daarna aan de verplaatsing der voertuigen deel te nemen. Arbeiders welke op schouder of rug of door middel van door menschelijKe kracht gedreven voertuigen transport van zware goederen verrichten. REEKS DER ARBEIDERS WELKE ZEER ZWAAR WERK UITVOEREN. A. Mijnontginning en aanverwante nijverheden. Ophaaimachmisten der hoofdschachten. Arbeiders bij de hitte aangesteld voor de bediening der cokesovens. Arbeiders blootgesteld aan het hard pek in de steen koolbrikettenfabrieken. B. Steen- en aardewerknijverheid en aanverwante bedrijven. Houwers in de steengroeven van porfier, marmer, krijt, vuursteen, kalkfosfaat, vormklei, kalksteen, kao lin, grint, ijzerkies, slijpsteen en klei. Aroe.ders bij de hitte aangesteld voor de bediening der half automatische ovens, der handovens en der gas generatoren in de cementfabrieken, steenbakkerijen, pannen-, holle glaswaren-, flesch-, kristaal- en glas fabrieken, ceramiekmjverheden, kalk- en doiomitovens. In de glasfabrieken de arbeiders aan de trekma- chines. C. Industrie der non-ferro metalen. Werklieden gebezigd bij het walsen, het affineeren, het calc.neeren, het roosten, het gieten en het reducee- ren van koper-, tin-, nikkel-, lood-, zilver-, zink en alu- miniumertsen. Gieters van non-ferro metalen in zand of in coquille. Werklieden gebezigd bij het walsen, het raffineeren, het blankmaken, het harden en het uitgloeien van non- fe.ro metalen. Werklieden gebezigd bij de retorten voor koperbe- relding. Werklieden gebezigd bij het reinigen van trekbuizen en schoorsteenen en bij de terugwinning van metaal- stof. D. IJzerindustrie. Arbeiders in hoogovens, staalfabrieken, pletterijen en smeltovens. Het aantal rechthebbenden volgens D van onderha vige lijst mag in geen geval 75 t. h. van het werkvolk effectief van elke fabriek overschrijden. E. Mechaniekbouw- en metaalverwerkende nijverheden. Arbeiders welke bij het vuur werken alsook diegene gebezigd bij de baden voor het blankmaken, het galva- niseeren en het cementeeren. Transportarbeiders welke zware stukken of lasten dragen. Het aantal rechthebbenden van C van onderhavige lijst mag in geen geval 15 t. h. van het werkvolkeffec tief van elke fabilek overschrijden F. Chemische nijverheden. Arbeiders bij de hitte aangesteld voor de bediening der ovens in de organische en minerale scheikundige bedrijven. Heetvuikaniseerders in de gumminijverheid. Arbeiders in de fotoemulsieiaboratoria en- gietzalen. Arbeiders gebezigd aan fotoemuis.erecuperatie door fiimwasscherij in de fotonijverheid. G. Papierbereiding en -verwerking. Arbeiders bij de hitte aangesteld voor de bediening van roost- en sodaovens. H. Gasfabrieken, cokesfabrieken aan de gasdistributie verbonden. Arbeiders bij de hitte aangesteld voor de bediening van ovens, gas- en watergasger.eratoren Arbe:ders aangesteld aan de terugwinningsapparaten der onderproducten van kolen. I. Hout-, ameublement- en schrijnwerknijverheden. Vellers in de boschontginningen. Zagers van boomstammen en vilders. Timmerlieden en monteerders van stellingen. J. Arbeiders bij de spoorwegen en trambanen. Arbeiders in de werkplaatsen die een beroep uitvoe ren vermeid in paragrafen C, D, E, F en I. K. Zeevaart Het varend werkvolk. L. Algemeen. Metsers en andere herstellers van ovens en hoogovens bij de h'tte tewerkpeste'd in de zware industrie. Herstellers en isoleerders van heet verdampingspijp- we.k. Loodsoldeerders met den brander. Reinigers en onderzoekers van heete ketels ol'trek buizen indien zij deze toestellen betreden. A: beiders.die met het masker op arbeiden. Duikers en arbeiders welke In drukluchtcaissons wer ken. Stokers welke, zonder helper en met de hand, ketels stoken en slakken trekken (met uitsluiting van de aan- gestelden bij automatische ketels met beweegbaren rooster of bij ketels met poederkool gestookt) voor zoover zij te verstoken hebben a) 450 kgr. kelen per uur in de niet-automatische 1 haarden b) 750 kgr kolen per uur ln de met de hand gevulde bunkers der automatische haarden. LIJST DER ARBEIDERS WELKE GEEN RECHT HEBBEN OP BIJRANTSOENEN. 1° De huisbewaarders, portiers, boden, deurwachters 2" De personen werkende ln de spijs- of drankhuizen, alsmede de vrouwelijke suppoosten (loges opensluiten, plaatsen aanwijzen en kleedkamer bedienen) in onder nemingen van schouwspelen of openbare vermakelijk heden 3° De opzichters van het werk, zelfs indien zij toe vallig aan de uitvoering ervan medewerken' 4° De personen die in de keukens, brood-, banket- of suikerbakkerijen, chocoladefabrieken. kappersaions werkzaam zijn 5° De horlogemakers, juweliers, goudsmeden, makers van optische instrumenten, diamantbewerkers en de werklieden die kunst- of nauwkeurigheidswerken uit voeren 6° De personen die aan de commercieele verzorging, de verpakking of het plakken van etiketten weiken 7° De dienstknechten en dienstboden 8° De landbouwwerklieden, hoveniers en tuinbouwers. VERNE JULES De bekende Fransche schrijver Jules Verne werd te Nantes geboren op 8 Februari 1828 en overleed te Amiens in 1905. Verne is algemeen gekend voor zijn bijzonder soort wetenschappelijke avonturen - romans, maar minder is geweten dat hij eerst voor het tooneél schreef. Op 22-jarigen ouderdom verscheen van hem Pailles rompuesDaarna schreef hij voor het Ma- gasin d'éducation et de récréation van den uitgever Hetzel Vijf weken in een luchtballon (1863) daar mee begon hij een serie werken van romantischen, bij na wetenschappelijken aard, die zijn naam vestigden en een nieuw genre schiepen. Het zijn een reeks le vendige. goed - geïntrigeerde, spannende verhalen, waarin hij wetenschappelijke resultaten, die men later bereiken zou (onderzeeboot, vliegtuig, ontdekking van de Noordpool, enz.) als bereikbaar voorstelt Van de 60 romans, waarvan sommige 2, 3, zelfs 6 dee- len tellen, noemen wij nog Een reis naar het middel punt der aarde», «De kinderen van kapitein Grant», 20.000 mijlen onder zee De reis rond de wereld in 80 dagen Michel Strogoff De reis naar de maan enz. Soms werden uit zijn romans spektakelstukken (en filmen) getrokken o. a. De reis rond de werelden Michel Strogoffdie groot succes hadden en een nieuw genre deden ontstaan JAN STEEN De Hollandsche genreschilder Jan Steen werd te Leiden geboien in 1626 en overleed aldaar op 7 Fe bruari 1679 Zijn werk is even ongelijk van kwaliteit als zijn levenswijze was. De kracht van zijn geniaal talent ligt juist in het uitbeelden van menschen en interieurs, waarmee hij door zijn levenswandel veel in aanraking kwam. Deze doeken doen hem kennen als een schilder met ongelooflijke opmerkingsgave, die daaraan een rijpe menschenkennis en vooral een humor istischen kijk op de menschen paart. Jan Steen heeft mee- dan 600 doeken gemaakt, die over de geheele wereld zijn' verspreid. Met Rembrandt is hij in één adem te noe men als de grootste der Neder landsche sch'Iders. Ook schilderde hij Bijbe'.sche verhalen, doch steeds, plaatst hij het gebeuren in de omgeving van zijn eigen sfeer. Onder meer zijn te noemenChristus en Emmaus- gangers, De zieke vrouw, Driekoningenfeest, De hoen derhof, De gevangenneming van Simson, Stoeiend paar. Het morgentoilet, St Niklaasavond. Op 6 Februari 1881 werd te Brugge den bouwmees ter Huibrecht Hcste geboren hij bouwde tuindorpen, hotels, heerenhuizen, enz., vooral te Brussel. 7 Februari 1829 geboorte te Gent van den letter kundige Napoleon Destanberg. 8 Februari 1861 geboorte te Antwerpen van den kunstschilder Edward Portielje, zijn Zeeuwsche binnen huisjes zijn overbekend. 1895 overlijden te Schaarbeek van den kunstschilder Jan Portaels. Hij werd in 1818 te Vilvoorde geboren en verwierf groote faam als historie- en portretschilder. 9 Februari 1857 geboorte te Schorisse van den let terkundige Omer Wattcz, overleden te B:ussel in 1935. 1873 de letterkundige Maurits Sabbe ziet het levens licht te Brugge, hij was professor in de Nederland- sche letteren te Brussel en conseivaior van het Plan- tijn Museum te Antwerpen, waar hij op 12 Februari 1938 overleed. Hij schreef o. a. Aan 't Minnewater, Een Mei van Vroomheid, de Filosoof van 't Sashuis, De Nood der Bariseele's, Het Pastorken van Schaar- dijeke, Het Kwartet der Jacobijnen, verder letterkun dige kritiek Mozaïek en enkele tooneelstukjes waar onder het fijne Bietje. 1911 overlijden te Dendermonde van den geschied schrijver Jan Broeckaert, hij was de vader van den schilder-dichter Herman Broeckaert. 10 Februari 1627 geboorte te Lier van den tooneel- schrijver en rederijker Cornell's de Be, 1839 geboorte te Antwerpen van den letterkundige Max Rooses hi; was een gezaghebbend kritikus, een kunsthistorikus en een begaafd redenaar. Was conser vator van het Plantijn-Museum te Antwerpen en over leed aldaar op 15 Juli 1914. Hij schreef o. a. Rubens leven en werken, Jacob Jordaens' leven en werken. De schilderkunst van 1400-1809.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 10