-VOETBAL- 22e Jaar, Nr 42 Prijs 0.75 fr. Vrijdag 6 Februari 1942 NIEUWS NOTARIEEL - 6. A A N K.O N D I G I N G S W E E K B L A D VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER Uitgever DUMORTIER. 34. Boterstraat Tel. 500 YPER STAD YPER BEVOORRADINGSDIENST Aflevering der Veloplaten voor leper WINTERHULP - IEPER KATHEDRAAL EN BELFORT Loterij Winterhulp STAD YPER Fonds der meest begaafden Wegens de weersomstandigheden wor den al de wedstrijden van Zondag 8 Februari afgelast. ET YPERSCHE ABONNEMENTSPRIJS Voor Belgiëéén jaar36.00 fr. zes maanden18.00 fr. Men kan inschrijven ln alle Belgische Postkantoren TARIEF van AANKONDIGINGEN op aanvraag aan de Drukkerij Dumortirr 34, Boterstraat. Yper Tel. 500 Postch. 46.173 H. R Yper 220 o UITGIFTE DER KLEEDERKAARTEN De tweede kleederkaart zal aan de bevolking worden uitgereikt op de volgende dagen en uren Op Maandag 16 Februari 1942, van 9 ure tot 12 ure en van 14 tot 16 ure, voor de gezinnen waarvan de naam van hét gezinshoofd begint met de letters A, B en C. Op Dinsdag 17 Februari 1942, (zelfde uren), let ter D. Op Woensdag 18 Februari 1942, (zelfde uren), letters E tot en met O. Op Donderdag 19 Februari 1942, (zelfde uren), letters P tot en met Z. Op Vrijdag 20 Februari 1942, voor de personen die zich niet op den vastgestelden dag hebben kunnen aanmelden. De gezinshoofden moeten zich aanmelden voor zien van de rantsoeneeringskaarten van al de le den van het gezin. De personen die tot nog toe de strook van hun oude kleederkaart niet hebben ingebracht, wor den verzocht deze in te brengen op de hierboven aangeduide dagen en uren volgens de letters hier boven aangegeven. Voor de inwoners van Yper zijn de veloplaten voor 1942 te bekomen in de Bank Crédit Anver- sois Diksmuidestraat, te Yper, den Maandag 9°, Dinsdag 10° en Vrijdag 13° dezer, telkens van 9 tot 12 u. en van 2 tot 17 ure den Zondag 15°, van 9 2 tot 12 u. en den Maandag 16°, van 9 tot 12 ure en van 2 tot 16 ure. De prijs der taksplaat is gesteld op 37.50 fr. Gelief gepast geld mede te brengen. Voor de betalingen per post moet er 1 fr. 25 voor onkosten betaald worden, 't zij dan 38 fr. 75. Iedereen vult zijne verklaring zelf in, te weten naam, adres en nummer zijner eenzelvigheids- kaart. Briefjes.te bekomen ten kantore, Carton- straat, 31, alsook in voornoemde Bank. De Ontvanger der Belastingen. Wij hebben het genoegen aan de bevolking ter kennis te brengen dat wij, vanaf Dinsdag 9 Fe bruari, versterkende middagmalen zullen aanbie den aan de kinderen wier gezondheidstoestand dit het meest vergt. Deze maatregel werd getrof fen nadat het verslag van een medisch onderzoek in de scholen, ingericht door onzen geneeskundi gen dienst, den zorgwekkenden toestand van deze kinderen heeft laten uitschijnen. De ouders dér begunstigde kinderen werden reeds persoonlijk verwittigd. De zaal Concordia, Seminariestraat, werd voor deze nieuwe werking van Winterhulp met veel welwillendheid door den heer Ommeslagh tot on ze beschikking gesteld. OPROEP De bediening der kinderen zal ge daan worden door bereidwillige Dames en Juf frouwen, der stad. Wij mogen reeds steunen op de medewerking van Mevrouw Maurice Van Wassenhove, Mej. Re. née Mahieu en Mej. Denise Debroe. De bediening van 150 kinderen vergt echter een tiental medehelpsters. Welke dienstvaardige Da mes of Juffrouwen melden zich verder aan Haar inschrijving wordt met dank aanvaard op het secretariaat, St-Jacobsstraat, 16. Het Comité. Als men een onderwerp behandelt dat velerlei aspecten kan aannemen, een onderwerp waar over men zelf veel uiteenloopende gedachten kan vormen naar gelang persoon, plaats of bekwaam heid, dan is het geraadzaam in de inleiding aan te duiden in welk opzicht men het onderwerp beschouwt. Zulk een onderwerp is ongetwijfeld Kathe draal en Belfort Hier werd niet beproefd Kathedraal en Belfort te zien als architectonisch voorwerp, evenmin in het licht van kunst of wetenschap, maar wel in het kader van kultureele samenhoorigheid. In een paar woorden Kathedraal en Belfort in zijn harmonische éénheid Zóó, dan, nu kunnen we beginnen... Een schilder zat op den hoek van de markt plaats. Vooraleer ik hem voorbijstapte, hield ik even tjes stil en sloeg mijn blikken op het doék. Ik be merkte al dadelijk dat hij de kathedraal en het belfort neerpenseelde. Ik zag het zonder vragen. Soms wordt men wel eens gedwongen inlichtin gen te nemen hoe men het schilderij houden moet. Soms ziet men zich genoodzaakt een pros pectus te raadplegen dat aan je verstomde oogen dicteert wat ze moeten zien of beter veronderstel len in den chaos van kleurenwarreling. Ga nu niet denken dat ik dit zeg om mijzelf te bewierooken zeker neen ik ben veeleer van oordeel dat ik daardoor den schilder van het doek eer aandoe, want in onze hypermoderne XX" eeuw is het den oningewijden mensch niet altoos mogelijk op 't eerste zicht het subject te onder scheiden van een of ander kunstgewrocht al heeft men twee klare kijkers in zijn kop. Bij dezen schilder echter zou ook de man van de straat duidelijk zien welk beeld hij op het doek bracht en zou ongetwijfeld in bewondering staan voor deze knappe kunstenaarshand. Want Trekking der eerste snede van 1942. De trekking der eerste snede van 1942, der loterij van Winterhulp, heeft Zaterdagnamiddag met de gebruike lijke plechtigheden plaats gehad in den zetel van de loterij. Gulden Vlieslaan, te Brussel. Ziehier de lijst der winnende nummers winnen 100 fr. de biljetten eindigend op het cijfer0. winnen 250 fr.. de biljetten eindigend op de cijfers 09. winnen 1000 fr., de biljetten eindigend op de cijfers 320 en 594. winnen 5000 fr., de biljetten eindigend op de cijfers 6 078 en 7 185. winnen 10.000 fr., de biljetten eindigend op de cijfers 9.488. winnen 25.000 fr., de biljetten eindigend op de cijfers 25.060 56.410 37.838 72.611 66.147 01.575. winnen 50.000 fr., de biljetten eindigend op de cijfers 23.159 46.070 98.010 00.944. winnen 100.000 fr. 190.563 200.3X6 281.756 212.658 250 586. Het groot lot van 1.000.000 frank wo:dt gewonnen door het biljet nr 240.121. Ingevolge artikel 20 van het K. B. van 26 Juni 1927 moeten de aanvragen, om door he; Fonds der meest Begaafden ondersteund te worden, vóór 15 Maart 1942 bij den Heer Gouverneur der Provincie West-Vlaande ren te B;ugge, ingestuurd worden. Bij de aanvraag om ondersteuning, dewelke van het gezinshoofdmoe; uitgaan en diens beroep moet op geven, behoort gevoegd 1. Een uittreksel, op ongezegeld papier, uit de akte van geboorte van het kind 2. Getuigschriften afgeleverd door de hoofden van de eedu-ende de laatste drie jaar bezochte onderwijs inrichtingen. Bewuste getuigschriften geven de STudieuitslagen per vak aan, en wijzen op den vërstandell ken aanleg en de zedelijke hoedanigheden van Hen leerling 3. Een afschrift van het gezondheidsboekje voor geschreven door het reglement op het geneeskundig schooltoezicht. Er zal geen gevolg gegeven worden aan de vragen die na 15 Maart gedaan worden. Yper. den 24 Januari 1942. De Burgemeester, J. Vanderghote. niet ieder is de naam kunstenaar waard. Ook de uil zegt Mijn kind, schoon kindmaar men blijft vrij het als waar aan te nemen. Het is im mers gemakkelijker zijn haar te laten lang groeien dan een goed kunstwerk te maken. Laten we nu op het onderwerp terugkeeren. Dit doek stelde dus voorde kathedraal en het belfort. Wie zou nu zóó dwaas zijn te denken dat de schilder het enkel deed om die steenen massa? Wie zou de dwaze kooper zijn, die het doek zou willen bezitten, enkel en alléén, om het gebou wencomplex Zeker niet één. E. Van Hemeldonck, de Vlaamsche heemkun dige, zegt het duidelijkWie zijn streek kent ziet verder dan de uiterlijkheid der dingen Zoowel de kunstcriticus als de fotograaf, zoowel de schilder als de journalist zal in kathedraal en belfort meer zien dan een mooi gebouwencom plex. Hij zal er een ziel in vinden, iets innerlijks, iets diepers. En inderdaad... de halletoren sprak me van roem, van arbeid, hij verhaalde mij uit het oude boek der XIHe eeuw, van handel, van nijverheid. De kathedraal met haar slanken to ren zong den Schepper een loflied van graniet, loofden den mooien tijd der Middeleeuwen en uit haar galmgaten hoorde ik haar eeuwigen roep Vivos voco. Mortuos plango. Fulgura frango De levenden roep ik. De dooden beween ik. De bliksems breek ik. Kathedraal en BelfortBeide gebouwen een wereldlijk en een geestelijk gaven me een beeld van den mensch, een symbool van het kris- tendom. De mensch met zijn ziel en zijn lichaam, één harmonisch geheel. Het kristendom waar deert het lichaam na en om de ziel. Wat voor de ziel schade is, zal dit ook zijn voor het lichaam. Dan is er geen harmonisch geheel meer. Kathedraal en Belfort... Neem de eerste wegbijna niets blijft er nog over. Schrap de tweede uitde eerste wordt er zwaar door verminkt. Niet het lichaam alleen heeft waarde. Ook niet de ziel alleen zonder het lichaam. Kathedraal en belfort hooren bij elkaar. Kathedraal en Belfort... Mysticisme en zinnelijkheid twee elementen van het Vlaamsche volkskaraktertwee tegen overliggende polen, die beurtelings elkaar aan trekken en elkaar afstooten. Wij zijn het volk van Rubens en Memling En vinden wij in den vruchtbaren Vlaamschen schrijver, die het wijdst bekend is, Felix Tim mermans, ook niet bij elkaar de uitbundige Pal lieter en de teere, innig-devote beelden van Het Kindeke Jezus in Vlaanderen Ja, meer dan in welk ander volk leeft in de Vlamingen die dualiteitde hoogere verzuchtin gen, welke vormen ze ook aannemen schoon heidsdrang, idealisme, mystiek, liggen bij hen nauwverbonden, zijn als vergroeid met de inge nomenheid met de alledaagsche dingen, met de zorg voor het dagelijksch leven. Deze harmonie komt het best en het hoogst tot uiting in de Middeleeuwen de tijd van kathe dralen en belforten... De hoogtepunten in de Vlaamsche kuituur zijn juist die tijden waar die beide elementen van het volksleven elkaar steunden, elkaar aanvulden. Zulke tijden waren de XIII" en XIVe eeuwde tijd van kathedralen en belforten... Laten we hopen dat we het ook van onze XX* eeuw zullen mogen zeggen. Daarom moet Vlaan- derens natuur gezond worden, de bovennatuur zal dan eruit opbloeien... EL WIN.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 1