MEISJES IN UNIFORM ONZE FILM KRONI EK Voor het aanleeren van Accordeon BRUNO VERSTRAETE JANSSENS PETERS STAD YPER CINEMAPROCRAMMAS Een scheepsbrand wcrdt gefilmd op het eiland Rtigen Hansi Knoteck KORTE COLVEN Het weekoverzicht voor Vrijdag 13 Februari Succesrijke Films Een verdiende hulde De nieuwe Karl Ritterfilm Annelie te Stockholm De Dans Ernst Zahn's 75 verjaardag Cisela Uhlen Heidemarie Hatheyer In de Prager Ateliers STADSSCHOUWBURG - IEPER Woensdag 18 Februari 194 2, om 19 uur Het sensationeele werk van CHRISTIA WINSLOE met Clem. VAN OUTRYVE en Tilly GRYSON (K. N. S. Brussel) Statiestraat, 52 - YPER Fronttheater Een dolle Nacht- TOEKOMENDE WEEK IN OUD - IEPER een groote Vlaamsche Film van jan Van der Heyden TEGEN Rood - Kruis van België Voorrang ten gunste van invaliden HET YPERSCHE 13-2-1942 FLORA Groote Markt Smartelijke Vergissing Achturig Feind hort mil Duitsch gesproken met René Deltgen en Kirsten Heiberg Vrijdag, Zaterdag, om 8 u. Zondag, 2 J, 5 en 8 uur Maandag, om 8 uur MAJESTIC Rijsëlstraat Dédé van Montmartre Fransch gesproken met Annie Vernay en Albert Préjean. Kinderen niettoegelaten. Zaterdag, om 7 i uur Zondag, om 2 J, 5 en 7 J u. Maandag, om 7 i uur OUD IEPER R. Colaertplaats Uitbuiters Leinen aus Island Duitsch gesproken met Irène Van Meyendorf Otto Tressier en Georges Alexander. Zaterdag, om 7 uur. Zondag, om 2 5 en 7 i u. Maandag, om 7 uur -Er bestaat niets wat den mensch zoo droefgeestig stemt als een verlaten badplaats in den herfst. En zelfs al schijnt de zon vroolijk, kan men zich toch niet be vrijden van de melancholie der verlaten straten, zoo als dit in ons geval zich voordoet in het badplaatsje Binz op het eiland Rügen. Alles ligt verlaten... Alleen aan den landingspier heerscht een merkwaardige drukte! Aan den kop ligt een ouderwetsch zeilschip vastgemeerd en onbewust denken wij terug aan de tij den, dat de Hansa over de wereldzeeën heerschie. En wij hebben het eigenlijk niet eens zoo erg m.s. Het is werkelijk een zeilschip uit deze vervlogen tijden, al is het dan slechts een paar weken geleden gebouwd op een werf te Swinemiinde. Dit koggeschip nu speelt een groote rol in de Tcbis- fllrn Das unsterbliche Herz die enkele weken gele den ten' onzent vertoond werd, en waarvoor hier een bepaalde scene opgenomen wordt onder regie van Veit Harlan. Cameraman, acteurs en figuranten loopen druk heen en weer en treffen de voorbereidingen voor de opname, voor den te verfilmen scheepsbrand. Op het moment, dat het startschot van den regisseur' weer klinkt, dringen vlammen en rook uit het scheepsruim van het koggeschip Een schuimende en sissende golf slag slaat over het scheepsdek. Eenige leden van de bemanning verschijnen op het dek, hun kleeren branden reeds... de mannen springen over de reeling in 'het water. Een stem roept stopen de indrukwekkende scene is afgeloopen. Het is geen kleinigheid voor een figurant, met brandende kleeren rond te loopen en zijn hèil te moeten zoeken in het koude zeesop. We mogen niet vergeten dat het reeds November is. Er zijn niet veel mannen die tot zulke prestaties bereid zijn en daarom apprecieerden we dus dubbel de prestaties van den acrobaat Salto King en den oud-beroepsbokser Diechmann. die in dit geval de scheepsbemanning uit maken, En dan niét te vergelen, dat' dezelfde scene eenige keeren moet worden gerepeteerd!... De aaneenketening van meerdere zulke scenes vormt dan het realistische filmbeeld van een schip, dat in nood verkeert en in vlammen opgaat en dat tenslotte door een ontploffing in de lucht, springt. Dit koggeschip draagt den naam der «Stadt Nürn- berg en met dit schip leed de beroemde geograaf Mar tin Behaim schipbreuk vóór de Afrikaansche kust, aan de monding van den Congostroom rond 1500. In het ver der verloop van de film wordt getoond hoe Martin Be haim ontdekt, dat de schipbreuk voornamelijk te wijten waS aan het gebrek van een scheepschronome'.er, waar op hij kon vertrouwen. In die tijden bestond er nog geen uurwerk met vederwerk Terwijl Martin Behaim schipbreuk leed, werkte te Nürnberg de horlogemaker Peter Henlein aan een nieuwe uitvinding en wel aan den sCheepschronometer, die later aan de scheepvaart zooveel diensten zou be wijzen. De regisseur Veit Harlan en zijn medewerkers heb ben zich ten doel gesteld, het historische gegeven con form te maken aan ons verlangen de geestelijke en stof felijke overwinningen, die onze voorvaderen ten onzen behoefte deden, uit te beelden. In deze film heeft de muziek een zeer speciale functie. Zij heeft afgez;en van de gewone manier der lllustreerende muziek. Zij maakt in Das unsterbliche Herz gebruik van verschillende thema's uit het werk van Johan Sebastian Bach, die zelfstandig aangebracht werden. Voor deze belangrijke filmprestatie engageerde de Tobïs-cinema tooneelspelers van groot formaat en wel He'nrich George voor de rol van Peter Henlein, Kr stina Söderbaum, als diens jonge vrouw. Paul Wegener, "Bahnen, Paul Henckels. VOOR DE LENS. Hansi Knoteck, die de hoofdrol vervult in de nieuwe film van Bavaria-Tobis In de schaduw van den berg», is van Weensche afkomst. Haar moeder was actrice, maar ter wille van haar huwelijk verliet zij het tooneel. Hansi's ouders begrepen en ondersteunden het verlan gen hunner dochter actrice te worden. Zoodat zij n et de tegenwerking van oudeis of familie had te veroveren, zooals zulks dikwijls voorkomt bij jonge kunstenaars. Zij profiteerde van een overvloed] ee bibliotheek too- neelliteratuur, die haar ouders hadden verzameld, en op de kloosterschool werd af en toe een tooneelstukje opgevoerd. Haar eerste rol was die van een vlotten jon geling. Toen Hansi van school kwam, was zij e'genlijk nog te jong voor de Staatllche Schausp'elacademie en daarom ging zij eerst een jaartje naar de balletschool. Nadat zij drie jaar de tooneelschool had gevolgd, kreeg zij haar eerste engagement aan het Kurtheater te Ma- rienbad. Haar eerste werkelijke rol was die van Gret- chen. Later werd zij te Leipzig geëngageerd, waar zij het geluk had onder een regisseur te werken, die haar opleidde tot een echte actrice. Te Leipzig werd zij door de film ontdekt. Haar eerste filmrol in Schloss Hubeitus» was een ontegenzegge lijk succes. Zij stond aan het begin van een rijk en af wisselend arbeidsgebied. Zij speelde niet slechts de vrouwelijke hoofdrollen in de films, die gemaakt wer den naar thema's van den beroemden schrijver Gang- jofer, maar ook in de films als Die Heilige und ihr Narr de Zigeunerbaion Fürst Woronzoff «.In- kognito Ritt in die FreiheitDas schone Fraulein Schrattstond zij op het eerste plan. Gramofopnpiatenfabrikatie in Duitschland. De Dansschool Sonia Martens te Brussel. School voor Kantwerksters in Noord-Frankrijk. Opening van het Zweedsch Parlement te Stockholm. De 250.000° Belgische arbeider in Duitschland. De Japanners voor Singapoër. Handelsoorlog- in de Zuiderzeeën. De strijd in het Öcsten. De oorlog in Afrika. Tot nog toe was Wunschkonzertde populairste film geworden, in dezen verstande ten minste, dat de eerste zes maanden na den start van de film reeds 30 millioen bezoekers den band hadden gezien. De jongste Heinz Rühmannfilm Quax, der Bruchpilotschijnt Wunsch konzert nog naar de kroon te wjllen steken, want te Weenen alleen ging de film voor ruim 100.000 toeschou wers. In de Noordsche zenders we:d hulde gebracht aan de oorlogsreporters van de Wochenschauen dank be tuigd voor de wijze, waarop ze het publiek deelachtig laten zijn aan de geweldige prestaties van het leger. De schepper van de heerlijke jeugdfilm Kadetten die eerlang ten onzent uitkomt, voert thans de regie over G. P. U.een film gewijd aan de misdadige actie van de Russische staatspolitie. De hoofdrollen worden vertolkt door Laura Solari, Marina von Ditmar en Will Quadflieg. Begin Januari vertrok Anneliein de Zweedsche hoofdstad en de film van Louise Ullrich, die te Venetië op het Filmfestival den Eerebeker wegkaapte, werd door de pers gehuldigd als één van de Interessantste film speelsters van het Duitsche doek. De Marika Rökkfilm De Dans met den Keizer werd in het Universum theater te Dresden een zevende week doorgespeeld. Verleden week werd de 75° verjaardag herdacht van Ernst Zahn, den Zwitserschen auteu:, van wien Ufa reeds Frau Sixta verfilmde en wiens novelle Der Schatten thans aanleiding gaf tot de nieuwe Ufafiim Violanta Deze beminnelijke actrice, die hier aller harten ver overde naast Paul Hörb'ger in «M'nresnel en L'efde vervult een zeer fraaie rol in <tTusschen Hemel en Aarde de groote nieuwe Ufafilm met Werner Krauss. Na haar overweldigend succes in Gierwally heeft Wolfgang Liebeneir.er haar de hoofdrol toevertrouwd in de nieuwe Tobis-film Ik beschuldig (Ich klage an). Deze prent we:d verfilmd naar den bekenden roman van Helmuht Unger Ser.dung und Gewissen waarin een wereldlijk probleem samen met een specifiek we tenschappelijk probleem worden aangesneden. Andere rollen worden vertolkt door Paul Hartmann, Mathias Wiemann, Harold Paulsen, Charlotte Thiele. Violanta de nieuwe Pater Ostermays-film van de Ufa, is de eerste band, die in zijn geheel gedraaid wordt Op 18 Februari, om 19 uur, komt het gezelschap RITA COUCKE ons een opvoering van MEISJES IN UNIFORM» geven. Het stuk is te bekend opdat we e. lang zouden over uitweiden. Iedereen kent inderdaad de tragische liefde van het jonge meisje Manue.a voor haar onderwijzeres en hoe die liefde haar tot zelfmoord drijft. De spelers zijn van de bovenste plank. Inderdaad Clem. Van Outryve creëerde de rol van Manue'a in den Koninklijken Schouwburg van Brussel. Tilly G.yson in de rol van de onderw jzeres en Alida Baxous zijn even eens van den K. N. S. van Brussel. Te Oostende, waar de vertooning voor Winterhulp doorging voor een bomvolle zaal, kende het stuk een overweldigend succes. Een enthousiast publiek bracht na ieder bedrijf een spontane ovatie akn het adres der artisten, die dit buitengewoon moeilijke stuk met zulk een brio verdedigden. Benevens Yper gaan voorstellingen door te Brugge, Roeselaere, Kortrijk, Blankenberghe, Mechelen, Tonge len en Brussel (Paleis van Schoone Kunsten). Geen twijfel of deze vertooning wordt één der hoog tepunten van het tooneelleven in onze stad. wendt U in volle vertrouwen bij den accordeon - virtuoos in de studios te Praag. De jonge Annelies Reinhold, een nieuwe ster aan het Duitsche filmfirmament, vertolkt de hoofdrol. Richard Hanssier en Hans Schlenck zijn haar hoofdpartners. Aan de film Fronttheater van de Terra, wordt voor 't oogenblik gearbeid in de filmateliers van Den Haag. in een enkelen nacht kan er allerhande gebeuren, en dat zeker indien Theo Lingen de hand in het spel heeft,, zoowel in figuurlijken zin, als regisseur, als In daadwer kelijken zin in zjn functie van acteur Twee vriendinnen en twee neven en naamgenooten worden het slachtoffer van allerlei verwikkelingen, die een gelukkig einde krijgen, zoodat al wat er in dezen nacht gebeurde niet slecht blijkt te zijn. Lili Murati, Irene von Meyendorff, Karl Ludwig Diehl en Theo Lingen zijn de hoofdvertolkers van deze plezierige comedie-film. AFDEELING YPER Bedrijvigheid gedurende de laatste maanden 1) Vervoer van zieken en gekwetsten. Het vervoer van zieken en gekwetsten in dezen tijd van beperking van vervoermiddelen zou, zonder de tus- schenkomst var. den ambuianc.edienst van het Roode- Kruis, een onoplosbaar vraagstuk daarstellen Het Co- miteit R. K. heeft dien dienst zoodanig kunnen inr.chten dat niemand van Yper of uit den omtrek vruchteloos be roep heeft moeten doen op zijne tusschenkomst. Zoowel bij nacht als bij dag staan de R. K. wagens met hun personeel onder de leid.ng van M. E. Cardinael ten dienste van het publiek. Ten bewijze hiervan kunnen we mededeelen dat, gedurende het laatste kwartaal 1941, een totaal van 2124 kilometer werd afgelegd in 112 verschii er.de reizen en, met den dag worden de ver- voersaanvragen grooter. Door de - lusscnenkomst van den Heer Arrondisse mentscommissaris en den Heer Burgemeester werd ons een groot quantum benzine toegekend. We bieden die Heeren onzen besten dank aan. Om het even waar en wanneer een ongeluk gebeurt, 't zij van civielen, 't zij van militairen aard, onze dienst is ter plaatse aan de vaart Yper-Boesinghe b v. wer den de slachtoffers op den koetsten t.jd, onmiddellijk na het gebeuren, naar het hospitaal overgebracht. 2) Leergangen voor ambulanciersters en ambulan ciers. Deze cursussen, gegeven door de H. H. Dr Ronse, chirurg, en Horrez, leer aar, respectievelijk ondervoor zitter en mobilisatieoverste van onze afdeeling, kennen een bijzonderen bijval. Een 35 tal leerlingen komen regelmatig die lessen volgen. 3) Gebreide kleed'.ngstukken, afgewerkt door de dames ambulanciersters van het R. K.. werden geschonken aan verschillende families die in Winterhulp ingeschreven zijn. 4) Kerstfeest 1941. Leden van ons personeel, onder toezicht van Mevr. Vandermeersch en Petit hebben aan de uitvoering en het welslagen van dit feest mede- geholpen. Het com. té van het R. K. heeft aan Winter hulp, om dit Kerstfeest te steunen, een geldelijke toe lage verleend. 5) Omhaling ten voordeele van onze krijgsgevan genen. Het waren nogmaals de ambulanciersters van het R. K., geholpen door eenige bereidwillige jonge dames, dre in medewerking met Winterhulp aan d.e omha.ing haar succes ve;zekerd hebben. Meer dan 3000 frank konden opgestuurd worden. 6) Het verzenden van colli's naar onze krijgsgevan genen, alsook de internat.onale briefw.sseling worden nog altijd ononderbroken sedert den 14 Juni 1940 door de tusschenkomst van het R. K. verzekerd. Dank z.j den ijver van de H. H. R. en E. Cardinael, vertrekken weke lijks paketten en brieven in groot getal naar familie leden of vrienden die in den vreemde verblijven. 7) Dit kort overzicht kan noch mag gesloten wo:den zonder een blijde gebeurtenis, d.e zich in den schoot van onze afdeeling heeft voorgedaan, te vermelden. De Heer Valère Petit, Hoofdambulancier en onder beheerder, is in den echt petreden met Meiufer Maria Lamps, Hoofdambulancierster. Na het burgerlijk huwe lijk, voorgeze.én door den Heer J. Vandergho.e. Burge meester en voorzitter van onze afdeeling. werd het jonge paar door den Heer Berghman, Eerc-ondervoor- zitter, in tegenwoordigheid van den Z E. H. Deken. Eere-voorzitter, en van gansch het comité, gelukge- wenscht, W:j hopen Mijnheer en Mevrouw Petit, die sedert tien jaar onve.poosd gewerkt hebben voor het Roode Kruis, altijd In ons midden te mogen behouden. Het Comité R. K. Ypïr. Het Nationaal Werk voor Oorlogsinvaliden is er toe gemachtigd, aan de oud-militairen, groot-invaliden uit vredes- en mobilisatie!ijd, een voorrangskaart af te le veren voorzien voor de oorlogsinvaliden met ten minste 60 t. h. invaliditeit om belanghebbenden een voorrang te verschaffen bij hef vervullen der inzake ravitaillee ring voorz ene formaliteiten, waarvan sprake in 't rond schrijven van 31 December 1940 (Belgisch Staatsblad van 4 Januari 1941).

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 5