10 ledereen xal gemachtigd worden een voorraad late aardappelen van 120 kg. voor 8 maanden op te doen De maximumprijzen voor plantaardappelen i De benuttiging van den peulvruchtoogst 1941 Voor de uitbreiding der Koolzaadteelt' Verordening betreffende de vlasgoederen Voor hef bestrijden der ziekten van fruitboomen gebruikt FORMACTINE en SOUFRACTINE, omdat ze doelma tigst werken. ALIDOR VANDEPUTTE Kaai, Yper Tel. 243. HKT YPERSCHK 20 - 2 -1942 Naar van bevoegde zijde vernomen wordt zal het. «>als dit verleden jaar het geval was, ook dit jaar aan pa.-ticulleren toegelaten worden een voorraad late zrdappelen ep te doen en met dit doel een contract net een landbouwer at te sluiten. Verleden jaar echter bedroeg de toegelaten voorraad 'en hoeveelheid var. 150 kgr. per persoon voor een tijd perk van tien maanden, doch dit jaar zal men slechts en voorraad voor acht maanden mogen opdoen, 't zij 12" kgr. Het aardappelrantsoen blijft dus onveranderd i n zal dit jaar dan nogmaals 15 kgr. per persoon en per maand bedragen. Ziehier ten andere de tot op heden reeds bekende bij- derheden, aangaande het afsluiten der contracten en het opdoen van een aardappelvoorraad ledereen mag, gelijk met welken landbouwer, dus niet alleen in zijn arrondissement, maar ook daarbuiten, l en contract afsluiten voor de levering in 1942 van ten oogste 120 kilo late aardappelen per persoon deel uit makend van zijn gezin, dit is een voorraad aardappelen voor een tijdperk van 8 maanden te beginnen met de maand November e. k Deze levering mag in mindering .omen van de productie welke krachtens het teeltplan -ran den landbouwer geëlscht wordt. De uitvoering van het teeltplan, hetwelk opgelegd werd ij b luit van 15 September 1941. meet evenwel den oorrang hebben op elk initiatief van een niet-landbou- werde dcor dezen laatste .ondernomen teelten mogen dus,'in geen geval, het door den landbouwer uit te voe ren teeltplan in de"war sturen, of de aan den landbou wer opgelegde verplichtingen verminderen. 'evens nroet worden opgemerkt dat de leveringen op grond van een contract slechts mogen gebeuren nadat bij voorrang aan de Aardappelcentrale een minimum van 7.000 kilo per Hectare werd geleverd. Deze leve- ing bij voorrang slaat echter niet op deze aardappelen die buiten de verplichtingen van het teeltplan door een landbouwer werden geplant Niet alleen particulieren mogen een contract voor le ering van aardappelen met een landbouwer afsluiten, doch eveneens elke nijverheids- of handelsonderneming en zelfs steden of gemeenten. De personen evenwel die voor een groep verbruikers contracteeren, .zijn verplicht individueeie contacten op te maken per gezinshoofd. Elk contract zal in vijf exemplaren moeten opgemaakt worden op speciale formulieren die door de gemeente besturen ter beschikking zullen gesteld worden doch uitgaan van de HoofdgroepeeringAardappelen Drie exemplaren gaan respectievelijk naar de Hoofdgroe peering "Aardappelen naar het gemeentebestuur vaar de aardappelen geteeld werden en naar het ge meentebestuur waar de kooper metterwoon is gevestigd. De twee andere exemplaren zijn voor de contractanten bestemd. Wat de gemeenschappen zooals kloosters, krankzinni gengestichten, enz., betreft, zij worden met gezinnen ge- ijkgesteld en mogen derhalve een globaal contract voor net geheel van de door hen gehuisveste en gevoede per sonen opmaken. De aangiften mogen na den 15 Mei 1942 door de ge meentebesturen niet meer aanvaard worden. De contracten zullen moeten uitgevoerd worden, tt.z. iet zullen geen vodjes papier zijn gelijk verleden jaar dikwijls het geval was. De contractant kan ln het con tract zelf voorwaarden bepalen. De formulieren voor het contract, die te gepasten tijde door de gemeentebesturen zullen uitgereikt worden en die door het publiek tegen 1 frank per exemplaar xunnen aangekocht worden, zijn als volgt opgesteld CONTRACT VOOR LEVERING VAN LATE AARDAPPELEN IN 1942 Tusschen de ondergeteekenden M. (1) wonende te landbouwer, eenerzijds, en M. (2) wonende te anderzijds, werd overeengekomen wat volgt 1° M. (1) landbouwer, gaat de verplichting aan aan M. 12) kilogram (3) late aardai pelen te leveren, gesorteerd op maer dan 28 millimeter, met Ingang van een door het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening te bepalen o.uum. Deze levering zal geschieden ten voordeele van MM. 14) die van het gezin van den kooper deel uitmaken 2° Bijzondere bepalingen (zie verso) Te den (Handteekenlng van het gezinshoofd). (Handteekening van den landbouwer). Neergelegd op de gemeente (gemeente van den begunstigde), den (5). (Zegel van de gemeente). Gestempeld op de gemeente (gemeente van den landbouwer), den (Zegel van de gemeente). (1) Naam en voornaam van den landbouwer. (2) Naam en voornaam van het gezinshoofd-kooper. (3) In cijfers en letters. Mag geen 120 kilogram per persoon deel u.tmakend van het gezin overschrijden. (4) Naam en voornaam van elk der begunstigden. (5) Uiterlijk op 15 Mei 1942. Op de rugzijde van het contract lezen wij het vol gende BIJZONDERE BEPALINGEN De partijen mogen vrij bijzondere bepalingen opma ken, inzonde he.d betreffende de minimum-oppervlakte die de landbouwer dient te bebouwen om aan zijn le ve ngscontract te voldoen betreffende zekere door het gez nshoofd aangegane verbintenissen, namelijk de le vering van plantgoed, het bewaken van het veld, het uit te voeren werk (planten, rooien, enz.), de te leveren variëteit, het vervoer (levering ten huize of op de hoeve, enz.) ONDERRICHTINGEN VOOR DE KOOPERS- CONTRACTANTEN. De koopo:-contractant Is persoonlijk verantwoorde lijk voor al de bestuursformaliteiten die ln verband met de geldigheid van het contract worden vereischt. Dit moet in vijf exemplaren worden opgemaakt en de kooper zal te werk gaan als volgt 1° hij stelt de vijf exemplaren van het contract op in overleg met den landbouwer en önderteekent ze samen met dezen laatste 2" hij gaat naar het gemeentebestuur van de plaats der verbouwing om het zegel van dit gemeentebestuur op al de exemplaren van het contract te laten stempe len en er den datum van deze afstempeling te laten opzetten 3° hij gaat naar het gemeentebestuur van Zijn woon plaats om er dezelfde formaliteiten te vervullenop dat oogenblik houdt dit bestuur 't voor hem bestemde exem plaar in en rangschikt hethet overhandigt daarna aan den kooper-contiactant de andere vier exemplaren 4° binnen acht dagen volgend op deze formaliteit, be zorgt de kooper-contractant de exemplaren, bestemd voor de Hoofdgroepeering, voor het gemeentebestuur van de plaats van verbouwing en voor den landbouwer hii bewaart het exemplaar dat voor hem bestemd is. In welke voorwaarden de kleine man zelf aardappelen mag planten Met het doel de persoonlijke inspanningen te beloonen van degenen die den grond bebouwen, zal ieder persoon, die onder de hiernavermelde voorwaarden een teelt on derneemt, vrij over de totale opbrengst van zijn oogst mogen beschikken, buiten de normale rantsoenen hem door de besluiten op de rantsoeneering toegekend 1. de gezamenlijke bebouwde oppervlakte mag niet meer bedragen dan een halve are per persoon deeluit makend van het gezin van den bebouwer 2. wat de gerantsoeneerde producten betreft, mogen er slechts aardappelen en peulvruchten worden ver bouwd, met uitsluiting van alle graangewassen 3. de verbouwing mag niet geschieden ten nadeele van het teeltplan, dat dient uitgevoerd door den eige naar van den grond, die eventueel perceelen aan parti culieren zou afstaan 4. de aangifte bij de telling moet slaan op de geza menlijke onder deze voorwaarden bebouwde opper vlakte 5. de verbouwing moet verplichtend geschieden bin nen de territoriale grenzen der gemeente waar de woon plaats van den gelegenheidslandbouwer gevestigd is, of op net grondgebied eener onmiddellijk aanpalende gemeente of deeluitmakend van eenzelfde agglomeratie. De verbouwing is eveneens toegelaten in de gemeenten die onmiddellijk palen aan degene die van de agglo meraties deel uitmaken. Hieromtrent wordt door secretaris-generaal De Win ter, in een omzendbrief aan de burgemeesters, versche nen in het Staatsblad van 18 Februari, meegedeeld Met het oog op de algemeene voedselvoorziening van het land, is het zeer nuttig 'het ontginnen van onbe bouwde gronden en het scheuren van weiden te bevor deren. Ook heb ik besloten sommige voordeelen toe te staan aan de personen die dit werk aanpakken en geen beroepslandbouwers zijn. Op deze voordeelen mogen aanspraak makenWinter hulp, de handels- en nijverheidsondernemingen en de gemeenschappen zooals kloosters, kostscholen, interna ten, ziekenhuizen, klinieken, krankzinnigengestichten en andere inrichtingen van dien aard die braakliggende gronden bebouwen of weiden scheuren met het oog op de bevoorrading in aardappelen van de personen waarin ze belang stellen of om hunne uitdeelingen van soep of eetmalen te bevoorraden. Deze organismen mogen op die gronden aardappelen, droge peulvruchten en versche groenten verbouwen, doch uitsluitend 1° hetzij op grond die in den loop van het landbouw jaar 1940-1941 werd ontgonnen, op voorwaarde dat de grond In kwestie het eigendom van de inrichting zij 2° hetzij op een in 1941-1942 ontgonnen grond 3° hetzij op een in 1941-1942 gescheurde weide. Om op de toegestane voordeelen recht te geven, moet de datum van de ontginning of van de scheuring het voorwerp uitmaken van een getuigschrift van den Rijks- landbouwkundige en van het gemeentebestuur waar het goed gelegen is. Onder braakgrend verstaat men grond die voor den land- of tuinbouw niets nuttigs opbracht en sinds ver scheidene jaren in landbouwopzicht heelemaal verlaten was. De voordeelen worden toegestaan voor één jaar aan de gronden bedoeld sub 1° en 3° en voor twee jaar aan de gronden bedoeld sub 2°. De Inrichtingen die ontginningen ondernemen of die weiden scheuren zijn rekenplichtig voor hun oogst. Zij mogen er over beschikken hetzij om aan elk lid van hun per soneel en aan hun gezin een voorraad van 120 kilogram late aardappelen en van 5 kilogram droge peulvruchten toe te kennen, hetzij om ten voordeele van de door hen gehuisveste personen dezelfde hoeveelheid voor te behouden. Zij mogen het overschot van hun pro ductie gebruiken voor hun soep- en maaltijdenbedeelin- gen, ten bedrage van ten hoogste 40 k.logram aardap pelen en 5 kilogram droge peulvrachten pee begunstigde. Deze inrichtingen mogen ook de gansche opbrengst van hun oogst aan de bevoorrading van hun soep- en maaltijdenbedeelingen besteden ten bedrage van voor melde maxima van 40 kilogram aardappelen en 5 kilo gram droge peulvruchten per beguns.igde. Het vervoer van de opbrengst van hun oogst moet ge schreden onder de voorwaarden welke te bekwamer tijd zullen worden bepaald, tezamen met de wijze waarop de afzet er van dient gerechtvaardigd. Wat de versche groenten betreft, deze mogen alleen bestemd zijn om soep en eetmalen te bereiden. Het pro ductie-overschot mag als dusdanig niet uitgedeeld wor den onder het personeel het blijft onderworpen aan de geldende reglementeering op de marktordening. Zij die ontginningen ondernemen of weiden scheuren om de hierboven vermelde voordeelen te kunnen genie ten, moeten zelf de aangifte van hunne teelten doen, bij de verschillende tellingen. Zij moeten terzelfder tijd het aantal personen opgeven in wier voordeel zij den grond bebouwen. De organismen die in bovenvermelde voo-waarden versche groenten verbouwen, moeten zulks aangeven vóór 1 April 1942 aan de hoofdg:oepeering «Tuinbouw producten Geen enkel landbouwer mag aan derden, met het oog op hun ontginning, hetzij onbebouwde gronden, hetzij te scheuren weiden afstaan, indien hij niet op zijn gemeen tebestuur het teeltplan heeft afgegeven, waaraan hi) zich krachtens het besluit van 15 September 1941 moest onderwerpen en dat op de geheele uitgestrektheid van zijn bedrijf js gegrond. De contractanten zullen niet naj laten er zich van te vergewissen op het gemeentebestuui; van de plaats van verbouwing, of deze voorwaarde verj vuld is. Het Staatsblad van 15 Februari bevat een besiuij waardoon dat van 20 Januari 1942, houdende vaststelling der maximumverkoopprijzen voor plantaardappelen in-; gevoerd uit Nederland en Duitschland en der maximum - aankoopprijzen en maximum-verkoopprijzen voor ia- landsche poctaardappelen verlengd wordt. Dit besluit luidt als volgt Antikel 1. De datum van 31 December 1941, bv paald in artikel 4 van voormeld besluit van 10 October 1941 en vervangen door dezen van 31 Januari 1942 bij besluit van 20 Januari 194?, wordt op 28 Februari 1942 gesteld. Artikel 2. Dit besluit treedt in werking vanaf 1 Februari 1942. In het Staatsblad van 16-17 Februari verschijnt 'éeh besluit dat het besluit van 20 Juni 1941, betreffende benuttiging van den peulvruchtenoogst 1941 als volgt wijzigt v< v. De totale hoeveelheid, in het land beschikbaar, ztl) bij gedeelten van 25,t. h. geleverd worden .respectieye- lijk vó6r 31 October 1941, 31 December 1941, 28 Fe bruari 1942 en 30 April 1942. Voor de boonen, de paav- denboonen en de flageolets, wordt de uiterste leverings datum op 31 Mei 1942 gebracht.» -■ In een verordening die in hetzelfde Staatsblad gepu; bliceerd wordt, krijgen, de burgemeesters opdracht onmiddellijk en uiterlijk op 28 Februari -leyenngsbe velen geldend als. opeischingsbevelen te laten geworden in duplo. De leveringen aan de aangestelde handelaars dterien als volgt uitgevoerd: 75 t h van het saldo der erwten moeten gelevérd wor den uiterlijk op 31 Maart 1942 en het overige of eind- saldo uiterlijk op 30 April 1942; j, de boonen, paardenboonen en flageolets moeten uitej:; lijk op 31 Maart 1942 geleverd zijn. Het aan den producent toegestuurd individueeie bévë! doet geen afbreuk aan de hem opgelegde verplichting overeenkomstig artikel 1 van het besluit van 20 Juni 1941. geheel zijn oogst te leveren, 't is te zeggen dat indien de producent meer peulvruchten geoogst heeft dan de op zijn individueeie kaart agngeteekende hoe veelheid, hij er toe gehouden blijft ook het pversch0 binnen bovenvermelde termijnen te leveren deze ver plichting is eveneens van toepassing op de gedeelten die voorloopig voor zaad werden voorbehouden en die 'Vp bovenstaande data nog niet werden gebruikt, In verband met de uitgebreide propaganda over he} verbouwen van koolzaad, die het gansche land door op touw wordt gezet door den Heer L. Rigole, algemeen Inspecteur der Nationale Landbouw- en Voed.ngscor poratie, wc;dt, naar de N. L. V. C. mededeelt, hier ook te Yper een vergadering belegd op Zaterdag 21 Febru ari, te 10 u. 30, in de herberg De drie Koningen Grocte Markt Koning Albert. i( Al de lar.obouwers worden dringend verzoc'it dezt vergadering bij te wonen. De teelt van koolzaad beteekent in deze tijden Een dienst aan uw volk, dat hiermede voor een ni.i: pend tekort aan vetstoffen wbrdt. behoed. Een dienst aan uw bedrijf, dat hierdoor een hoogerc opbrengst levert en over meer stikstof krijgt te be schikken. Boeren, verstaat in dezen uw plicht. De prijzen zijn goed, de omstandigheden werken meer', de daad is aan U De verordeningen van 10 December 1940 en van 25 Februari 1941 worden-opgeheven. Alleen natuurlijke en rechtspersonen, welke van de Textielcentrale een machtiging tot het uitoefenen van hierna vermelde bedrijvigheid hebben bekomen, mogeti in eigen naam. hetzij voor eigen rekening, hetzij voor rekening van derden, vlas, kroten en/of vlasvezelafvali len bewerken, of in eigen naam of in naam van derden, vlas. kroten en/of vlasvezelafvallen verhandelen. Deze machtiging is vereischt voor elke soort van voormelde bedrijvigheden en voor iederen bedrijfszetel. Voorgaan de.beschikking is echter niet van toepassing op den ver koop van strcovlas door den voortbrenger ervan. Zullen alleen de machtiging bedoeld in vorig artikel kunnen bekomen, de - natuurlijke en rechtspersonen welke bewijzen regelmatig tusschen 1 Januari 1939 en 10 Mei 1940. de bedrijvigheid, waarvoor de machtiging wordt aangevraagd, te hebben uitgeoefend, als vlasfaT brikant. rootersbaas. bootenkooper, k; otenbewerker, af; valbereider of verzender in vlas, kroten en/of vlasVezell afvallen. De verordening bevat enkele bijzondere bepalingen voor vlasfabrikanten en verzenders en spinners, en wordt onmiddellijk van kracht 1) Besproei met FORMACTINE zoodra de boo- men ontbladerd zijn en zorg dat alles goed over gaan is van het onderdeel van den stam tot het uiteinde der takken. 2) Besproei met SOUFRACTINE veertien da gen vóór de bloeien opengaan. 3) Besproei met SOUFRACTINE een week na den bloei der knoppen. Deze producten zijn te verkrijgen bij Handelaar in Granen en Veevoeders

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 10