Zielmissen ALLERHANDE NIEUWS Vereeniging van Schoenmakers en Schoenhandelaars, leper Gemeente Reninge BEDANKING ZONDAGRUST De Apotheek van Mr SEYS, Dixmudestraaf is alleen open op Zondag 22 Febr. 1942 Burgerstand van Yper Priesterlijke Benoemingen Schikkingen voor den Vasten St1 jozefs Kerk der Carmelieten, leper HET YPERSCHE 20 - ?-J942 VEER. Deelen van een gestolen rijwiel teruggevon den. Verleden week Donderdag, omstreeks 4 uur 's namiddags, werd op de vestingen achter St Jacobs- kerk, in een der zich aldaar bevindende ijskelders, een gansch in stukken gezaagd rijwieutader gevonden. De wielen, het stuur, de zadel en alle onderdeelen ontbra ken, doch het raam, alhoewel gansch onbruikbaar en in kleine eindjes gezaagd, bieek volied.g en zoo kon met zekerheid uitgemaakt worden dat het hier het rijwiel betrof van Miiieviile Emite, dat aan dezen laatste den 22 Januari 11., om 8 u. 30 's avonds, in de Meenenstraat, dan den gevel van het huis Goemaere gestolen werd. Het is mans de tweede maai dat het raam van een gestolen rijwiel alzoo gansch beschad.gd en totaal on bruikbaar teruggevonden wordt. Ook is een ijverig on. derzoek ingeste.d ,óm op het spoor te komen van den dief, die zich op deze wijze van de door hem (e bezwa rend geachte rijwieldeelen ontmaakt. Rijwiel uit de vaart opgehaald. Zondag morgen werd een rijwiel gevonden in het sas der vaart Yper- Komen, nabij de p.aats waar deze vaart In het kanaal Yper-Yzer uitmondt. De taksplaat 1941 was afgebroken, zoodat tot hië.toe nog niet kon uitgemaakt worden aan wien het rijwiel toebehoort. Men vraagt zich af zoo het hier een gesioien rijwiel betreft, ofwei ïnd.en een Wiel rijder soms niet per ongeluk in het sas zou gevallen zijn. Dit laatste echter schijnt onwaarschijnlijk, gezien de gedane nasporingen geen uitslag opleve.den en er an derzijds ook nog geen vermissing van een persoon aan gegeven werd. De eigenaar van dit njwiei wordt verder opgespoord. V elodielstal. De genaamde Deryck Jeanne, van Vla- oieitinghe, plaatste Zondag avond, om 7 u. 30, haar veio in het portaal van de Cinema Ma.estic. Na afioop der vertoompg, omstreeks 9 u. 45, toen zij terug huis waarts wilde keeren, stelde zij de verdwijning van haar flets vast. Nog d.efstallen. In den nacht van Zondag op Maan dag werden op de Ligywijk, ten nadeelé van Arfeuilie Jules, vijf bussels boonpersen ontv.eemd, welke zich op den koer zijner woning bevonden. Na de ijzeren staven van het keldervenster ver wijderd te hebben, zijn deze week, in den nacht van Woensdag op Donderdag, dieven binnengedrongen in den kelder der hoeve van Delanote Ma-cel, wonende Oude Besllewaerdestraat, en hebben er een groote hoe veelheid eetwaren buitgemaakt. De landbouwer, die ap de voute boven den kelder slaapt, had n'lets verdachts gehoord, doch was op zeker oogenblik door het geblaf van den hond gewekt geworden. Hij had alsdan zelfs licht aangestoken, doch niets bemerkende noch hoo- rende had hij zich opnieuw ter ruste begeven. De die ven, door het aansteken van het licht in hun werk ver rast, zuilen het op dit oogenblik waarschijnlijk voor zichtig geoordeeld hebben zich zoo spoedig mogelijk uit de voeten te maken, want een deel van de reeds uit den kelder gehaalde voorwerpen werd door hen ter plaats achtergelaten. Een onderzoek weid ingesteld Woensdag werden uit een loods, zich bevindende in de weide van Wittouck Pierre, gelegen nabij den Veur- aesteenweg, een zevental reeds afgekapte jonge wilgen- boomen weggenomen. Een dolle koe kwetst verscheidene personen. Dins dag morgen, tijdens de wekelijksche veemarkt welke .alhier op het Statieplein plaats heeft, is bij het lossen der dieren een koe plots dol geworden en op hol gesla gen. Na door de stad te zijn gerend, heeft het wild ge worden dier, op den hoek der Stoffelstiaat en Penne- straat, den genaamde Knockaert Charles, van den Bruggesteenweg, die zich naar de stad begaf, langs achter aangevallen en ten gtonde geslingerd, zoodat hij aan hootd en aangezicht verwond werd en zich doör een dokter moest laten verzorgen. Het dier vervolgde hierop zijn woeste vaart tot in de Lindendreef, waar Gardoen Charles, die de koe poogde terug te jagen, op zijn beurt erdoor omver gesprongen werd. Deze persoon bekwam hierdoor verwondingen over gansch het lichaam en had zijne kleederen gescheurd. In de Basculestraat werd de knecht van den likeurhandeiaar S.x, de genaamde Ha- vegheer Victor, d.e daar juist buiten de poort kwam, eveneens door de koe aangevallen en ten gtonde gewor pen. In zijn val werd hij aan het voorhoofd gekwetst en had namelijk de wenkbrauwen open, zoodat hij naar het hospitaal moest gaan waar de wonde toegenaaid werd. Nog steeds ih de Basculestraat werd, eenige stap pen verder, een wielrijder, de genaamde Dehouck Jos., van Zonnebeke, ook nog door de koe omvergeworpen, doch deze werd niet gekwetst en kwam er gelukkig- lijk met den schrik van af. Ten slotte liep het dier den Zonnebekesteenweg op in het engelsch kerkhof, palende aan het stedelijk kerkhof, waar het ingesloten en door de toegesnelde rijkswacht neergeschoten werd. De doode koe werd vervolgens op een wagen geladen en naar het slachthuis overgebracht. ZILLEBEKE. Diefstal met inbraak. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn onbekenden op de hoeve van landbouwer Cordonny Camiel, wonende op het ge hucht Zwa;te Leen, gedrongen en hebben zich, na de ijzeren staven uitgerukt en een ruit gebroken te hebben, langs het venster een toegang tot den kelder weten te verschatten. Hier hebben zij, en zulks zonder dat de bewoners eenig verdacht gerucht vernamen, een rij ken buit opgedaan en om zeggens gansch den kelder, die goed voorzien was, leeggeplunderd. Zoo werden onder meer door de dieven meegenomen het vleesch van een gansch zwijn dat de landbouwer onlangs ver plicht was geweest te slachten en daarbij nog al het overblijvende vieesch van een tweede zwijn, ook 20 brooden, de voorhanden zijnde boter, smout, talrijke potten zeem, confituur en andere Inmaakbokalen. Niets werd onaangeroerd gelaten, een flesch likeur werd ter plaats uitgedronken en tot zelfs een drietal flessehen az-jn werden weggenomen, doch deze laatste werden buiten het hof langs den weg gebroken teruggevonden, •lsook enkele bokalen met ingemaakte groenten. Te oordeelen naar den vrij aanzienlijken buit die daar meegenomen werd, heeft men de overtuiging dat deze stoutmoedige diefstal het werk moet zijn van verschei dene personen. In den omtrek ten andere we:d dien- ze'fden avond een verdachte groep van zeven personen, vijf mannen en twee vro.uwen, gezien. De politie, die, van zoodra zij van den gepleegden diefstal kennis kreeg, een stfeng onderzoek opende, stelt alles in het werk om de dieven op het spoor te komen. BOEZINGE. Wederopbouw. Een afgevaardigde van het Provinciaal Commissariaat voor Wederopbouw zal hier in het gemeentehuis zitdagen houden teneinde aan de geteisterden alle noodige inlichtingen en hulp te verschaffen om hun dossier van oorlogsschade in orde te brengen. Het bureel zal open zijn eiken Woensdag van 9 tot 17 uur. Maak van deze kans om op uwe gemeente bediend te worden gebruik, want eens deze weken voorbij, zul len de geteisterden weer naar Langemark moeten gaan. Rijwielen ontvreemd. Zondag morgen, tijdens de eerste mis van 6 u. 30, werden aan het kerkportaal twee rijwielen gestolen, namelijk deze van Van den Berghe Gerard en van de dochter van Callens Maurice. Door de benadeelden werd klacht ingediend. Inbraken. Terwijl Vandorpe Jules, wonende langs den Ypersteenweg, zich Donderdag laatst naar Yper begaf om er een boodschap te doen, zijn dieven bij hem binnengebroken. Langs het keldervenster wisten zi; in den kelder te geraken, waar allerhande eetwaren, o. a. meel en boter gestolen werden. Daags nadien werd bij Degrave, wonende op het gehucht Pilkem. eveneens binnengebroken en hier heb ben de schelmen de hand gelegd op een som geld, als ook op brood en 'boter. In beide gevallen echter werden de daders opgemerkt en zoo slaagde men erin ze spoedig te vereenzelvigen. Het zijn twee jonge kerels van Yper, van 16 tot 18 jaar oud, die verscheidene malen te Boesinghe gezien wer den. De moeder van een der daders begaf zich reeds bij Degrave om het ontvreemde terug te vergoeden en bracht hem eveneens een deel broodzegels mede. WOESTEN. Been gebroken. De echtgenoote van landbouweg V. C. is, terwijl ze een emmer water droeg, zoo ongelukkig uitgegleden, dat zij zich in haar val een been brak. De vrouw werd dadelijk opgenomen en naar het hospitaal gebracht, waar haar de noodige zorgen toeged.end werden en het gebroken been in de plaaster gelegd werd. Daarna werd zij terug huis waarts gevoerd, waar zij zich enkele dagen later in de gelukkige geboorte van een lief dochtertje mocht ver heugen. POFERINGHE. Goede vangst. Door de rijkswacht werd langs den steenweg naar Proven, ter hoogte van het Couthof, een auto van een groot warenhuis van Brugge tot staan gebracht. Bij het onderzoek der lading stelde men vast dat deze bestond uit 1000 kgr. witte boonen, 250 kgr. tarwe en 200 kgr. erwten. Al deze wa ren, die op onwettige wijze vervoerd werden voor reke ning van zekeren Stevenels, uit St Joost-ten-Noode, wer den aangeslagen en proces-verbaal werd opgemaakt. GELUVELD. Kind omvergereden. Toen de ge naamde Deleu Nelly, Vrijdag laatst, in den namiddag, na de school de groote baan wilde oversteken, werd het achtjarig kind door een auto verrast en ten gronde ge worpen. Bebloed werd het kind opgenomen, en door den auto mobilist naar het gasthuis te leper overgebracht, al waar eene lichte schedelbreuk vastgesteld werd. Een onderzoek werd door de plaatselijke politie ingesteld. Het meisje is thans reeds op goeden voet van herstel. Boerenhulp aan stadskinderen. Alhier werd een Comiteit ingericht om enkele kinderen te nlaatsen. Het Comiteit werd gevormd door den Heer Burgemeester en de Heeren Ingelbeen Joseph, Seis Frans, Vancoillie Gerard, Delva Maurice. Wij wenschen aan het comiteit veel bijval voor dit menschlievend werk. Alle schoenmakers en schoenhandelaars worden dringend verzocht tegenwoordig te zijn op de Maandelijksche Vergadering in 't Belfort», Rijsselstraat, 9. leper, op Zondag a. s., te 2 J uur. HET BESTUUR. Bij het heengaan van Mijnheer Valère PEENE, als Gemeentesecretaris. Benoemd ais Secretaris der Gemeente Lartgemarck, ziet Mijnheer Peene zich genoodzaakt zijne bediening te Ren.nge neer te leggen. Hot zij ons toegelaten, in naam der Reningenaren, Mijnheer Peene te bedanken voor al het goede dat hij, in het uitoefenen zijner bediening, op onze gemeente heeft te weeg gebracht. Ervaren, omzichtig, met schran- deren geest heeft hij die bediening in allen eenvoud, in alle regelmatigheid en met diepe kennis van zaken gedurende een loopbaan van 17 jaren weten uit te oefenen. Hij was waarlijk de rechte bediende op de rechte plaats; Vol orde en met nauwkeurigheid wist hij zijn secre tariaat in den besten vorm op te richten. Rechtzinnig stond hij altijd zijne overheden ter zijde en in hem mochten zij alle vertrouwen hebben. Dienstwillig en vriendelijk in zijne omgeving, stond hij ook door raad en daad de ingezetenen bij. Daarom voor al wat Ued. bijbracht ten voordeele der ge meente en hare ingezetenen, nogmaals hulde en dank. Een Reningcnaar. Gevonden en Verloren Voorwerpen Werden ten politiebureele aangegeven Gevonden. Vrijdag 13 Feoruarl, door M. Bras, Boterstraat, een paar elastieke mouwenophouders. Door Me Verminck Ivonne, Adj. Masscheleinlaan, een kinderhandschoen. Zaterdag 14. door M. Lampaert Joseph, Rijselsteen- weg, een rechter handschoen. Door M': Calandt Maria, Patteelstraat, een lederen kinderhandschoen. Zondag 15, door M. Debever André, Meenenstraat, een arrp band uur werk. Denzelfden dag, een klein sleuteltje aan een houten blokje gebonden. Maandag 16, door M Kinget Urbain, Meenensteen- weg. een huisdeursleutel. Dinsdag 17. door M° Desramault Leontine, Rijselstraat, een zijden sjerp. Door Me Opsomer Noëmie, St Eiisabethstraat, een blauwe ceintuur. Door Mc Vanspranghe Germaine, Basculestraat, een boekentasch. Verloren. Donderdag 12 Februari, door M. Moer man Charles, Beluikstraat, een zwart lederen akten- tasch. Vrijdag 13, door Mevr. Hosten Amelie, Capucienen- straat, hare aardappelkaart. Door M. Ferrand Maurice, Heere Janstraat, zijne eenzelvieheidskaart. Door M' Barbez Lucie, Poperinghesteenweg, een gou den oorring Zaterdag 14, door M. Dewyn Emlel, Vandenpeere- bomplaats. een linker bruin lederen handschoen. Door M. Durieu Roger, Rijselstraat, een rechter blau we sajetten handschoen. Door M. Recour Alfons, Haiglaan, een zwarte vulpen merk Le Tigre Maandag 16, door M. Claerhout Gerard. Zonnebeke- steenweg een paar handschoenen in daim. Woensdag 18, door Mc Vandewater Rosette, van Voor- mezeele. een wit en zwart gekleurde sjerp. Door M. Vandefonteyne Liban, Meenensteenweg, zijn hond. Donderdag 19. door M. Dooghe Joseph, Fochlaan. een grijs lederen geldbeugel een som geld Inhoudende. Heer Héron Denys Juffrouw Dénora Denys Juffrouw Honora Denys Heer Willy Denys danken vrienden en kennissen om de blijken van deel neming ontvangen bij het afsterven van hunne teerge liefde echtgenoote en moeder, Vrouw Héron DENYS geboren Valentine Braem en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. (3288) van den 12 tol 19 Februari 1942. Geboorten: Ollevler Diane, Recollettenpoort, 5, vtu Oostvleteren. Beyens Godfriéd, Recollettenpoort, 5. van Wevelgem. VIctoor Liliane. Recollettenpoort, 5. Oude Veurnestraat, 3. Versaevel Jenny, Recolletten poort, 5, Poperingesteenweg, 97. Debeuf Monique, Recollettenpoort, 5, van Voormezeele. Goemaere Gilbert, Recollettenpoort, 5, Pilkemstraat, 13. Geori» Jean-Pierre, J. Capronstraat, 18. Callens Marie- Jeanne, Recollettenpoort, 5, van Langemark. Priem Frans, Recollettenpoort, 5. van Boezinge. HuwelijkenPel; segaele Robertus, z. h, en D'Hooghe Albertina, z. b., beiden te Yper. Depoorter Jacobus, ingenieur, te Gent en Segers Bertha, modenmaakster, te Yper. Knockaert Joseph, beenhouwer, en Garreyn Simonne, z. b., beiden te Yper. OvcrlijdensGoubé Sophia, 81 jaar, z. b., wed. Van spranghe Renatus, Rijselstraat, 38. Vandamme René. 64 jaar, gepensionneerde, ongehuwd, Rijselsteenweg, 44 Verhalle Irma, 53 jaar, naaister, ongehuwd, Dikke- buschsteenweg, 21. HuwelijksbeloftenJozef Keppens, z. b., te Aalst en Marie-Thérèse Doorme, z. b., te Yper. Luciaan Goes, landbouwer, te Boezinge. en Gcdelieve Nevejans, huis houdster, te Yper Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge, heeft benoemd tot pastoor Te leper (St-Niklaas) E. H. De Poortere, pastoor te Ootegem te Oekene E. H. Pyson, pastoor te Aveka- pelle-bij-Veurne te Ootegem, E. H. Pecceu, pastoor te Voormezeele, en te Voormezeele, E. H. Huyghe onderpastoor op St Maartens te Yper. Deze laatste, alhier benoemd in Februari 1928, is ge durende veertien jaren de sympathieke en verdienste lijke medewerker geweest van onze opvolgenlijke Op perherders der Ypersphe Christenheid de Z. E. HH. Dekens Kanunnik Delaere, Mrg Lamiroy, Vermaut en Verhaeghe. Onze beste Ypersche gelukwenschen. Door Z. Em. Kardinaal Van Roey, Aartsbisschop van Mechelen, werden volgende schikkingen getroffen voor de Vasten. 1. Krachtens onze buitengewone machten, ontslaan wij de geloovigen van de wet op het vasten en op het vleeschderven, voor den ganschen Vastentijd van dit jaar, met uitzondering van Aschwoensdag en Goeden Vrijdag. Tot nader bevel, verleenen wij eveneens vrijstelling van de wet op het vasten en het v'.eesch-derven, op alle andere vasten- en onthoudingsdagen van het jaar. 2. Eenieder blijft echter verplicht de algemeene wet op de christelijke versterving, die nooit wordt opgehe ven, naar best vermogen te onderhouden. Zij zullen deze verplichting vervullen met de ontberingen van allen aard. die de tegenwoordige omstandigheden hun op leggen, in geest van boetedoening, aan God op te draged. 3. De geloovigen worden verzocht drie Onze-Vaders, drie Wees-Gegroeten en éénmaal de akten van Geloof, Hoop. Liefde en Berouw te bidden, iederen dag van de Vasten waarop zi; zullen gebruik maken van de hierbo ven verieer.de vrijstelling. Wie deze gebeden niet zal opgezegd hebben, zal in den offerblok van de Vasten een aalmoes storten, ieder volgens zijn godvruchtigheid en zijn vermogen. 4. In alle parochiekerken zal op eiken Vrijdag van de Vasten, tegen den avond plechtig de Kruisweg ge schieden, gevolgd door den zegen met het Allerheiligste. Broederschap van 't Heilig Kind Jezus van Praag 4' Zondag der maand Te 8 1/2 u., Communiemis met oefeningen voor de kinderen en hunne ouders tot zielelafenis van Paula Derutter, overleden kind der Broederschap. Te 3 1/2 u, vergadering. De kinderen die hunne medalie nfet aan hebben, krij gen geen bon. 9 WOENSDAGEN VAN S. JOZEF. Woensdag 25 Februari Te 8 uur. Mis met zang en algemeene Kommunle voor een der wijken der stad. Te 6 uur. Rozenkrans, Sermoen, over DE GOEDE JOZEF EN WU, door den E. P. Maria-Amandus. Aanbevelingen, Oefe ningen, Zegen en Lofeang. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op ZONDAG 22 FEBRUARI, om 9 30 uur, in de kerk der E. P. Carmelieten, tot zielelafenis van Mevrouw DE ROO - COULLEIT. van wegens de Derde Orde. (3278) Vrienden en kennissen wordenuitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op ZQNDAG 22 FEBRUARI, om 9.30 uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Arthur CARDINAEL. (3291) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op ZONDAG 22 FEBRUARI, om 10 uur, in de kerk der E. P. Capucienen, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Jules PAUW ELS-VERBRUGGE, - (3275) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op ZONDAG 22 FEBRUARI, om 10 uur, in St-Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Oscar VANSEVENANT echtgenoot van Vrouw Gabrielle Laconte. (3273) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op ZONDAG 22 FEBRUARI, om 1130 uur, in SLMaartens- kerk, tot zielelafenis van Vrouw Henri DEQUEECKER-NOPPE Bakkerij, Kaai. (3282) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op ZONDAG 1 MAART, om 9 30 uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Remi LEURIDAN Echtgenoot van Vrouw Romanie Lemahieu. (3289) Vr enden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen wo. den op ZONDAG 1 MAART, om 11.30 uur, in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Maurice GILLIS Echtgenoot van Vrouw Maria Devos. (3290)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 3