VERZEKERINGEN Edgard MISSIAEN De verplichte leveringen van Broodgraan Fransch graan naar België Waar zullen de groentenconserven verdeeld worden Verkoop en smelten van Vet Het oud papier, waar voor U niets is mee te beginnen, geeft weer arbeid en brood aan duizende gezinnen. Voor het bestrijden der ziekten van fruitboomen gebruikt FORMACTINE en SOUFRACTINE, omdat ze doelma tigst werken. ALIDOR VANDEPUTTE Kaai, Yper Tel. 243. OM NIETS TE VERGETEN MEMO - BLOK Het recht op achterstallig kolenrantsoen blijft behouden Besluiten betreffende de rantsoeneering van Zeep De forfaitaire overdrachttaks op het Bier verminderd De inwoners kunnen tot het verrichten van bepaald werk worden verplicht Waar kan men een getuigschrift halen voor verbouwingen op braakgrond Polders en Wateringen VOOR UWE Oude Houtmarktstraat, 6 - YPER 10 Strrng optreden tegen de landbouwers die In gebreke rijn gebleven. Het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening deelt medeK r>ti groet aantal landbouwers hebben in bevredigende >.ate hun verplichte leveringen van broodgraan gedaan Anderen zouden het door hen nog verschuldigde over- wel willen leveren doch op dit oogenblik is hun lts onmogelijk wegens de ongunstige weersomstandig- leden welke wij sedert de eerste helft van de maand Januari beleven Eto.jzondere inspanning dient dringend gedaan om •t de leveringen binnen den kortst mogelijken tijd sin ar te komen Er zijn weinig onoverkomelijke hinder palen Als er eenigszins kan geleverd worden, moet zulk - gebeuren Alle beschikbare middelen moeten daar toe aangewend worden. Indien sommige producenten, verleid door de prijzen .in de zwarte markt, in gebreke zijn gebleven en de makheid hebben gehad op te treden als leveranciers in den ongeoorloofden handel, dan zal de administra tie.v rechtsmacht te hunnen opzichte des te strenger op treden. daar dergelijke handelwijze in de huidige om standigheden onvergeeflijk Is. Op al de hoeveelheden, welke de landbouwer moet leveren, doch niet leverde, worden de volgende straffen .an do bevoegde rechtsmachten voorgesteld. Deze voor stellen gelden voor het broodgraan en voor het voeder- graan. Twee gevallen dienen beschouwd te worden In geval van inbeslagneming, gevolgd van veroordee- iina zal de ivaar verbeurd verklaard worden en wordt een bijkomende geldboete voorzien, op al het graan, zoowel brood- als voedergraan3500 fr. per 100 kg. rogge, pelt. masteluin. 4500 fr. per 100.kg. tarwe, 2000 fr. per 100 kg. voedergraan Geli kaardigc maatregelen zullen getroffen worden voor de droge peulvruchten en de aardappelen. Rekening zal gehouden worden met de behoorlijk vastgesteld en bewezen gevallen, waarin de producent de pgelegde levering niet bereikt heeft wegens omstan digheden. die hem niet ten laste kunnen gelegd worden. Het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening, m samenwerking met dit van Binnenlandsehe Zaken en met de betrokken hoofd groepeeringen, heeft de grond slagen gelegd van een algemeen actieplan voor de ad ministratieve rechtsmachten en de controlediensten, die binnen kort nadere onderrichtingen zullen ontvangen. Deze onderrichtingen zullen ook den datum vaststellen waarop deze actie zal ingezet worden. Het valt niet te betwijfelen, dat de landbouwers, die al hun verplichtingen nagekomen zijn. de aldus voorge stelde maatregelen zullen goedkeuren Dat zij. die aan hun plicht te kort bleven, het hun verleende uitstel te baat nemen, cm het ontbrekende te leveren. Doch zij die uit winstbejag op het ongeluk van ons land specu- leerenom zich te verrijken, en aldus de reeds onzekere voedselvoorziening van de bevolking in gevaar brengen, zullen niet moeten komen klager.. Alle plichtbewuste burgers, net als alle eerlijke landbouwers, zullen doof blijven voor hun klachten. Einde Februari is in België een lading van 5000 ton Fransch meel aangekomen. Dit was het eerste contingent van een hoeveelheid van 40.000 ton. die door Frankrijk aan ons land zal geleverd worden. Wegens de vervoer- moeilijkheden der laatste weken werd de levering ver traagd. De overige contingenten zullen thans spoedig volgen. In het laatste rantsoeneeringsbeslult werd er gezegd dat m zekere gemeenten groentenconserven zouden uit gedeeld worden aan de houders van zegels Nr 20 (voor aardappelen). In het Staatsblad van 6 Maart is thans de lijst ver schenen van de gemeenten die in aanmerking komen voor de verdeeling van g-oentenconserven. Hieronder geven wij deze lijst voor de Provincie West-Vlaanderen Assebroek. Blankenberge. Brugge. Heist. Knokke, St- Andries. Wenduine. Diksmulde. Komen. leper, Wervik, Aaibeke. Ayelgem Bavikhove. Beveren, Bissegem. Deer lijk, Desselgem. Dottignies. Gullegem, Harelbeke. Her seeuw. Heule. Hu'ste. Kortrijk. Kuurne. Lauwe. Lende- lede. Lulgne. MarVe. Meenen. Moen. Moeskroen Rek- kem. Sint-Eloo's-Vijve. Vichte. Waregem, Wevelgem. Zwevegem, Breedene. Lombartzijde. Middelkerke. Oost ende. Steene. Emelgem, Ingelmunster. Izegem, Roese- lare, Rumbeke, Ooigem. Oostroozebeke. Tielt. Wiels- beke. Nieuwpoort, Veurne. In het Staatsblad verscheen een verordening waarin gezegd wordt dat ieder beenhouwer, spekslager, enz. verplicht is het vleeschvet te verwerken of te verkoo- pen samen met het vleesch waaraan het kleeft, en zulks tegen dezelfde zegelwaarde en denzelfden prijs. Het ls verboden vet van het toebedeelde vleesch te verzamelen en te smelten, behoudens bijzondere machtiging van de Hoofdgroe peering. 1) Besproei met FORMACTINE zoodra de hoo rnen ontbladerd zijn en zorg dat alles goed over gaan is van het onderdeel van den stam tot het uiteinde der takken. 2) Besproei met SOUFRACTINE veertien da gen vóór de bloeien opengaan. 3) Besproei met SOUFRACTINE een week na den bloei der knoppen. Deze producten zijn te verkrijgen bij Handelaar in Granen en Veevoeders HET YPERSCHK 13-3-1942 doet uw aanteekeningen op een Te koop ter DRUKKERIJ DUMORTIER 34, Boterstraat, Yper. o De Bedrijfsgroepeering Kolenkleinliandel deelt mede Wij vernemen dat het publiek kleinhandelaars lastig valt wegens vertraging in de levering der kolenrant- soenen. Wij doen het publiek opmerken dat deze vertragin gen niet ten laste kunnen gelegd worden aan de klein handelaars, maar alleen aan moeilijkheden bij de ver zending. te wijten aan de huidige transportmoeilijk heden Tot op heden, konden 25 van de rantsoenen voor Januari nog niet verzonden worden. Wij herinneren het publiek eraan dat het niet hoeft te vreezen. zijn recht op achterstallige rantsoenen te verliezen. De in Januari en Februari nog niet geleverde hoeveelheden zullen mogen afgeleverd worden in Maart. Uit de stappen die wij bij de betrokken diensten aan gewend hebben, spruit voort dat alles, binnen de gren zen der huidige mogelijkheden, in het werk wordt ge steld om de kclenverzendingen te bespoedigen In het Staatsblad van 7 Maart komen enkele besluiten voor betreffende de rantsoeneering van zeep GELDIGHEIDSDUUR DER MACHTIGINGEN TOT BEVOORRADING De machtigingen tot bevoorrading in zeep en aller hande wascihmiddelen. afgeleverd aan de verbruikers en de ondernemingen, hebben een geldigheidsduur van dertig dagen voor deze laatsten, van vijf en veertig dagen voor de kleinhandelaars en van zestig dagen voor de groothandelaars. De machtigingen tot bevoorrading A voor zeep en allerhande waschmiddelen hebben een geldigheidsduur van vijf en veertig dagen voor de kleinhandelaars en van zestig dagen voor de g-oothandelaars. De geldigheidsduur van deze machtigingen begint te loopen vanaf den datum van hun aflevering. VRIJE VERKOOP VAN «SHAMPOOING» De vrije verkoop van poedervormige shampooing die zeep bevat, is toegelaten totdat de voorraad, waar van op 15 Februari 1942 bij het Ministerie van Econo mische Zaken aangifte werd gedaan, uitgeput is. BEVOORRADING IN ZEEP VOOR DE EXPLOITATIE VAN KAPPERSWINKELS Het besluit van 23 December 1940, betreffende de be voorrading in zeep voor de exploitatie der kapperswin kels wordt herzien. Voor de uitvoering van voormeld besluit van 23 De cember 1940 wordt het Nationaal Verbond der Haar- kappers van België door het Gilde der Meester-Haar- kappers vervangen. o In het Staatsblad verschijnt een besluit dat in werking is getreden den 9 Maart en dat luidt: Het bedrag van 3 fr. 50 voorzien door artikel 31/9, 2. van de algemeene verordening op de met het zegel ge lijkgestelde taksen, wordt op 3 fr. 30 teruggebracht. EEN NIEUWE POLITIEK VAN TEWERKSTELLING O De Militaire Bevelhebber in België en Noord-Frank rijk heeft op 6 Maart 1942 een verordening uitgevaardigd inzake de voorziening in de behoefte aan werkkrachten voor het verrichten van werk van bijzonder belang. Be doelde verordening is in Nr 68 van het Verordeningsblad verschenen. Zij handelt over verplichte dienstneming en veran dering van betrekking. Personen, die er tot dusver de voorkeur aan hebben gegeven op kosten van de wer kende bevolking te toeren in plaats van regelmatig we:k aan te nemen, kunnen thans gedwongen worden hun plicht tegenover de gemeenschap te vervullen. Voor 'het overige gaat de verordening uit van het feit. dat in be paalde takken van bedrijf een tekort aan werkkrach ten bestaat, terwijl elders talrijke arbeiders geen werk hebben of op ondoelmatige wijze tewerk gesteld zijn. Bedrijven, welke volgens den aard hunner productie zeer goed niet meer volwaardige arbeiders, oudere en vrouwelijke krachten zouden kunnen aanstellen, heb ben dat niet naar de mate van het mogelijke gedaan, met het gevolg dat deze categorie menschen, ondanks het algemeen tekort aan werkkrachten, niet eens gele genheid kreeg om den kost te verdienen. Ten einde ook deze menschen in het arbeidsproces in te schakelen, zul len voortaan aan dergelijke bedrijven volwaardige werkkrachten, vooral jongere mannen, worden onttrok ken om ze elders doelmatiger te werk te stellen. De verordening voorziet derhalve, dat inwoners van België tot het verrichten van een bepaald werk kunnen wo den verplicht. In geval iemand tot een zoodanig werk wordt verplicht, eindigt zijn vorige dienstbetrek king en er ontstaat een nieuwe, waarvoor dan ook de werkvoorwaarden gelden, welke ter plaatse in voege zijn. Deze nieuwe dienstbetrekking kan niet dan met toestemming van het bevoegd plaatselijk Arbeidsambt opgezegd worden. Om nu het doel van deze politiek van tewerkstelling zooveel mogelijk zonder verplichte dienst neming te bereiken, kunnen voor bepaalde bedrijven of takken van bedrijf, mits toestemming van de Ar- beidsambten. werkkrachten worden aangesteld en ont slagen. Daarom is ook voorzien, dat in geval een over eenkomstig de bepalingen der verordening aangeboden betrekking vrijwillig wo:dt aanvaard, van verplichting tot dienstneming kan worden afgezien. Aan te nemen is, dat hiervan in ruime mate zal worden gebruik gemaakt. Wie in strijd handelt met de bepalingen der veror dening zal gestraft worden. (Belgapress) Ingevolge een rondschrijven, verschenen' in het Staats blad van 18 Februari 1942 en gericht aan de HH. Burge meesters. werd vermeld dat verbouwingen op braak grond en gescheurd weiland op zekere voordeelen recht geven. Om van deze voordeelen te genieten, moet eeti getuigschrift, den datum vermeldend van de ontginning of van de scheuring, afgeleverd worden door een Rijks-' landbouwkundige De adressen van deze Rijkslandbouwkundigen zijn: als volgt: Voordeekers L.. Kerkstraat, 11. Vosselaar bij* Turnhout: Casteleyo WMechelsteenweg. 211. Lier Sebrechts J. Lessiusstraat. 32. Brecht- Degreef J Blijde Inkomststraat. 37. Leuven; Vossen J.. Kerkstraat.! 88, St"' Agatha-Berehem Rijckaert E Peter Benoitlaan. 12 St-Andries-B:uggeSimoens, Korte Torhoutstraat,, 14, leperPauwels R.. Van den Peereboomlaan, 56. Kortrijk; Coulier J, Klokstraat. 25. GentbruggeVan den Noortgate A. Dijkstraat. 15, Oudenaarde; Derwa M.. Era Hielstraat. 26, St-Gillls-DendermondeLam bert J Bd. des Combattants, 4, Doornik Ghijsen J Maestrichtersteenweg, 60, Hasselt; De Coster O-, Spoor - wegstraat. 17, Sint-Truiden Libert Lrue des Com battants. Ottignies In onze wetgeving, tot in de Grondwet toe, is er dikr wijls sprake van Polders en Wateringenom hun mede werking aan 's Lands wederopbouw werd. in de laatste tijden, meer dan eens verzocht Bij besluit van 15 September 1941 werd aan het Be stuur van den Waterstaat, opgericht in den schoot van het Commissariaat-Generaal voor 's Lands Wederop bouw. het toezicht toevertrouwd over de werking van de Polders en Wateringen Die twee soorten instellingen zijn doorgaans weinig gekendzij schijnen een overblijfsel te zijn uit een lang vervlogen tijdperk en door den vooruitgang der moderne tijden te zijn voorbij gestreefd En nortitans blijven de Polders en Wateringen een 'belangrijke rol vervullen in 's Lands algemeene economie. Laten wij bondig den aard. de rol en de actiemidde len van deze instellingen uiteenzetten. De Polders en Wateringen zijn openbare instellingen, m. a w. instellingen met rechtspersoonlijkheid, die ge acht worden deel te nemen in de algemeene zending der openbare Besturen. Zij hebben voor doel het binnenland tegen hoogwater en overstrooming te beveiligen en een gunstig waterregime voor den landbouw en de volks r gezondheid tot stand te brengen. De Polders zijn niet talrijkzij zijn gelegen langs heen de zee of aan de Schelde, ten Noorden der pro vincies Oost-Vlaanderen en Antwerpen. Zij beschermeh de gronden van hun gebied en de verder liggende lan den tegen de inwerking van de zee en de getij-water- wegen. De Polders bestaan reeds lang. enkele zelfs gaan terug tot de 13" eeuw. De Wateringen, die over gansch het land verspreid liggen, zijn talrijkerzij nemen van jaar tot jaar in aantal toe zij hebben voor doel de te natte gronden gezond te maken door droogleggingswerken. aanleggen van dijken en afvoerkanalen, pompstations, enz. waar van het onderhoud ten laste van de Wateringen valt. De Polders en Wateringen maken een wettelijke ge meenschap uit onder al de eigenaars der belangheb bende grondenzij worden beheerd door de Algemeene Vergadering der eigenaars en een Dagelljksch Bestuur deze administratieve lichamen hebben een door de wet en het inwendig reglement wel omlijnde bevoegdheid. De oprichtings- en onderhoudswerken worden in naam en voor rekening van de Polders en Wateringen uitge voerd, die er ten andere de financiering van op zich nemen. De noodige gelden worden van het patrimonium afgenomen en samengebracht door de geschotten dei- eigenaars. Deze geschotten zijn echte belastingen en kunnen als dusdanig ingevorderd worden. De geschotten zijn verschuldigd d-oor de eigenaars naar rato der gronden die ze in de Polders en Waterin gen hebben liggenhet spreekt vanzelf dat ze tamelijk laag moeten gehouden worden zoodat een rendabele exploitatie der gronden mogelijk blijft. Het bedrag der geschotten is vaak ontoereikend om de kosten te dekken van buitengewone werken en van het onderhoud der soms zeer belangrijke inrichtingen dat ten laste van de Polders of Wateringen blijft. Het besluit van 28 Maart 1941. houdende eenmaking van de Staaistusschenkomst bij het verleenen van toela gen aan ondergeschikte besturen, kent aan Polders en Wateringen een toelage toe van 30 60 al naarge lang den aard der werken. Wij mogen verhopen dat deze Staatstusschenkomst de verbetering van vele gron den in de hand zal werken. Volgens een schatting van den Landelijken Water- dienst zijn er in België nog ongeveer 500.000 Ha. al te natte gronden. Het is onmogelijk die 500.000 Ha. volle dig in Polders of Wateringen samen te brengen. Een ge deelte van deze gronden bestaat uit afgezonderde, be trekkelijk kleine perceelen, of uit grootere oppervlak ten. maar die dan zeer dikwijls braak liggen. Deze gronden moeten afzonderlijk bewerkt worden, 't zij door den eigenaar, 't zij door de Nationale Maatschappij voor den Kleinen Landeigendom. Opdat dus werkelijk practische resultaten zouden bereikt worden, moeten de eigenaars dezer braakgron- den alsmede de Nationale Maatschappij voor den Klei nen Landeigendom, door de Openbare Besturen ge steund worden. De Nationale Maatschapnij voor den Kleinen Land eigendom. Steenweg op Charleroi. Nr 26 te Brussel, instelling waarvan de opdracht werd vastgelegd bij Koninklijk Besluit van 27 Februari 1935. heeft voor doel het bevorderen van den kle'nen grondeigendom en de binnenlandsehe kolonisatie. Daartoe zet zij woeste gron den in bouwland om. en richt ook hofsteden op voor nieuwe landbouwbedrijven. Zij bereikt ook on echtstreeks haar doel door het toekennen van leeningen tegen lagen rentevoet en op langen termijn aan kleine landbouwers, die een hof stede of gronden willen aankoopen, of verbeteringen willen aanbrengen aan gronden of gebouwenook aan jonge landbouwersgezinnen die zich op nieuw-pntgon- hen gronden willen vestigen. TEGEN BRAND, OP HET LEVEN, ONGEVALLEN, VOOR AUTOS, BURGERLIJKE VERANTWOORDELIJKHEID, VOOR le KOMMUNIE, HUWELIJK - en alle andere verzekeringen, - WENDT U TOT die U de beste voorwaarden en zekerste waarborg biedt. (3206)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 10