UMonsecco vAn HouTens [herstellen alle radio's^ André sedeyn| 10 Prijsverhooging op het Spoor Bevoorrading in vroege Aardappelen De Aardappelenverdeeling vanaf 1 Juli Waf gedaan mef hef Brood daf ongeschikt is voor menschenvoeding Boeten voor onvoldoende melklevering Voor hef besfrijden der ziekfen van fruifboomen gebruikf F0RMACTINE en SOUFRACTINE, omdaf ze doelma figsf werken. ALIDOR VANDEPUTTE De inhoud van een pyra* mide komt in geur en smaak overeen met het sap van 10 citroenen. Prijs Fr. 3,50 De bevoorrading in kolen voor het tijdperk van I juni tot 31 juli 1942 Pharmaceutische hulp van Winterhulp Aanvragen voor meststoffen en bindtouw Hoe geschiedt de Vischverdeeling Merriënprijskampen in 1942 II HUIS1 IJ 2, Rijsselstraat (Groote Markt) IJ yper W I! RADIO S - PICK - UP S M II PHONO - PLATEN NAALDEN [I Kontant en Krediet U IJ VAN [I MET WAARBORG N N Aankoop van oude Platen aan de IU hoogste prijzen. |n Leest en verspreidt HET YPERSCHE HET YPERSCHE 29 -5-1542 Met ingang van Maandag 1 Juni e k wordt een al- gemeene verhooging van 20 t h op de gewone Reizigers- en Bagagetarieven ingevoerd Alleen op de werkliedenabonnementen wordt deze veihooging niet toegepast de huidige prijzen ervan zullen evenwel worden afgerond. De gewone abonnementen thans in gebruik blijven gel- d g aan hun oude prijzen tot op hun vervaldag Met Ingang van 1 Juni e k. zullen eveneens weer (zooals vóór Mei 1940) netabonnementen en abonnemen ten voor handelsreizigers betaalbaar per maandelijk- scrie stortingen tot inbegrip van de twaalfde maande- liiksche kaart, kunnen worden bekomen De bijzondere taxe die geëischt wordt van reizigers die plaats nemen in een trein zonder geldig biljet, wordt gebracht van 3 op 5 fr. De vervoerprijzen als bagage van rijwielen wor den gebracht van 6 op 7 50 fr Brochures met de volledig nieuwe barema's zijn te koop tegen 4 fr in de stations welke reisgidsen verkoopen Hernieuwing der inschrijvingen Ten einde zijn inschrijving voor vroege aardappelen te bekomen kiest de verbruiker tussehen 1 en 6 Juni 1942 een gemachtigden kleinhandelaar in zijn gemeente gevestigd Hij overhandigt hem zijn rantsoeneerings- kaart. Tegen afgifte der antsoeneeringskaart geeft de klein handelaar aan zijn klant een ontvangstbewijs. Hij is verantwoordelijk voor de in bewaring genomen rant- soeneeringskaart De inschrijvingen bij den kleinhandelaar worden'niet meer aangenomen na 6 Juni 1942. Op Maandag 8 en Dinsdag 9 Juni 1942 moeten de kleinhandelaars de ontvangen rantsoeneeringskaarten overmaken aan den Gemeentelijken Bevoorradings- d lenst De kaarten moeten voorzien zijn van den stempel, van den verkozen kleinhandelaar op de derde luik. laatste vak Deze inschrijving is verplichtend voor al de inwoners, ter uitzondering voor de producenten van aardappelen. De verbruikers mogen van kleinhandelaar veranderen Met het oog op de verdeeling. van 1 Juli 1942 af, van de vroege en niet vroege aardappelen van den eerst- volgenden oogst, onder de voorwaarden vervat in arti kel 42 van het besluit van 20 April 1942. betreffende de mobilisatie van den oogst 1942 worden de gemeente diensten voor ravitailleering en rantsoeneering er toe verzocht, bip de uitreiking der rantsoenzegels voor het rantsoeneeringstljdperk van Juni e. k.. over te gaan tot nieuwe inschrijvingen van de verbruikers op de klein- handelaarslijsten. De noodige drukwerken zullen door het Departement, binnen den kortst mogelijken tijd. aan de gemeenten worden verschaft moesten zich hierbij vertragingen voordoen dan kunnen de gemeentediensten zich bedie nen van de lijstenformulieren model 3. Bij dezer gelegenheid mogen alle verbruikers van kleinhandelaar veranderen, en de gemeentediensten die nen voor de volgende tijdperken, over te gaan tot de uitschakeling van de kleinhandelaars die geen dertig in schrijvingen meer zouden boeken, overeenkomstig de regeling voorzien in het besluit van 15 December 1940. Daarentegen mag geen enkele belemmering worden ge bracht aan de bevoegdheid verleend aan den verbrui ker om vrijelijk een in de gemeente gevestigden klein handelaar aan te wijzen (art- 2 van het besluit van 8 October 1940 betreffende de verdeeling van aardappe len) Alleen de nlet-naleving, hetzij van de wet op de handelspolitie hetzij van sommige technische Inrich- tingsvoorwaarden opgelegd door de betrokken Hoofd - groepeering kunnen gelden als reden tot uitsluiting van een kleinhandelaar De aanvullende richtlijnen in verband met de aard- appelenverdeelingen betreffende den volgenden oogst zullen in het volgend maandelijkse!) rondschrijven ver schijnen Ingeval van gebrekkige broodbereiding, wordt een wederbevoorrading zonder zegels, ten beloope van de hoeveelheid slecht verwerkt meel, door den Dienst voor de verdeeling en de voorraden slechts toegestaan. voor zoover 1 Het meel door den Inspectiedienst der eetwaren voor broodbereiding ongeschikt werd bevonden 2" De onverkoopbare brooden ter beschikking werden gesteld van de Nationale I-andbouw- en Voedingscorpo ratie. Hoofd groepeering Graangewassen en Veevoe ders Slechts een proces-verbaal, houdende vaststelling van een misbak te wijten aan de slechte hoedanigheid van het meel. kan aanleiding geven tot de vervanging van het slecht verwerkt meel Het Staatsblad van 15 en 16 Mei bevat een verorde ning ter aanvulling van de verordening Nr 3/42 tot vaststelling van de boeten voor niet-levering of onvol doende levering van zuivelproducten, waarvan de tekst luid De tuchtboete voorzien in artikel 1 van voormelde verordening Nr- 3/42 van 1 April 1942. wordt verhoogd op twintig frank per liter ontbrekende melk. Voor de berekening van deze boete worden de leveringen vanaf 1 Mei 1942 ln aanmerking genomen. De bijkomende vleeschlevering voorzien in artikel 2 van voornoemde verordening bedraagt één kilogram vleesch. levend gewogen, per breuk van veertig frank niet betaalde boete Deze verordening wordt van kracht den dag waarop zij in het e Belgisch Staatsblad* wordt bekendgemaakt 1) Besproei met FORMACTINE zoodra de hoo rnen ontbladerd zijn en zorg dat alles goed over gaan is van het onderdeel van den stam tot het uiteinde der takken. 2) Besproei met SOUFRACTINE veertien da gen vóór de bloeien opengaan. 3) Besproei met SOUFRACTINE een week na bloei der knoppen. «e producten zijn te verkrijgen bij Handelaar in Granen en Veevoeders Kaai, Yper Tel. 243. Het Staatsblad van 25-26-27 Mei publiceert volgend uitvoeringsbesluit, houdende regeling van den verkoop in 't klein van sommige huisbrandstoffen Voor het tijdperk van 1 Juni tot 31 Juli 1942 zullen de leveranciers kleinhandelaars, kolenmijnen, cokes- fabrieken. plaatselijke comiteiten van Winterhulp aan de verbruikers gezinshoofden, ingeschreven op de lijsten die hun door de gemeentediensten voor de bevoor rading en de rantsoeneering overgemaakt werden, en met uitsluiting van de verbruikers ondernemingshcof- den de volgende hoeveelheden 'huisbrandstof verdeelen voor de gezinnen bestaande uit één tot vier personen 150 kilogram steenkolen of steenkoolbriketten, ofwel 180 kilogram cokes voor de gezinnen bestaande uit vijf tot acht personen 170 kilogram steenkolen of steenkoolbriketten, ofwel 200 kilogram cokes voor de gezinnen bestaande uit negen tot twaalf per sonen 190 kilogram steenkolen of steenkoolbriketten, ofwel 220 kilogram cokes voor de gezinnen bestaande uit dertien tot zestien personen 210 kilogram steenkolen of steenkoolbriketten, ofwel 250 kilogram cokes voor de gezinnen of de daarmede gelijkgestelde ge meenschappen bestaande uit zeventien tot twintig per sonen 250 kilogram steenkolen of steenkoolbriketten of 270 kilogram cokes voor elke aanvullende groep van vier personen Winterhulp heeft besloten 15 miljoen frank te be stemmen voor geneesmiddelen voor sommige catego- riën van haar gesteunden. gedurende het tweede half jaar van 1942. De tusschenkomst van Winterhulp in de pharmaceutische kosten, wordt voorbehouden voor de gevallen waarin de omvang en de herhaling van phar maceutische zorgen, door den geneesheer voorgeschre ven. de begrooting van het huishouden zou ontredderen. Zullen om pharmaceutischen bijstand mogen verzoeken alle personen die in het bezit zijn der roze Winterhulp- kaarten met één kruisje en twee kruisjes, die woon achtig zijn in één of andere lokaliteit der lc en 2® cate- goriën of daarmee gelijkgestelde gemeenten. Zijn hier van^ nochtans uitgesloten de houders van deze kaarten die reeds bijgestaan worden door de Commissies van Openbaren Onderstand of mutualiteiten, behalve voor de geneesmiddelen die ze niet door tusschenkomst van deze organismen kunnen bekomen. De hooger- genoemde personen zullen 50 ten honderd vermindering genieten op de pharmaceutische kosten voor de roze Winterhulpkaarten met één kruisje, met een maximum- uitkeerlng van 25 fr per geneeskundig voorschrift, en 25 voor de roze Winterhulpkaarten met twee kruisjes, met een maximumuitkeering van 12,50 fr voor een geneeskundig voorschrift. De betalingen zullen geschie den door.de plaatselijke comiteiten bij dewelke de be langhebbende personen hun aanvragen zullen inzenden, en zullen slechts verleend worden indien ze het gevolg zijn van een geneeskundig onderzoek en indien ze ge staafd worden door een attest van den apotheker. De aanvragen tot het bekomen van stikstof- en fos faatmeststoffen voor het landbouwjaar 1942-1943 en de aanvragen tot het bekomen van bindtouw voor den oogst van 1942 moeten, tijdens de periode van 3 tot r Juni 1942. bij de plaatselijke secretarissen van de Na tionale Landbouw en Voedingscorporatie ingediend worden. Mogen een aanvraag tot het bekomen van meststoffen en/of bindtouw indienen 1. De beroepslandbouwers, leden van de Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie, die meer dan 50 aren bebouwen 2 De kleine landbouwers, leden van de Nationale Landbouw - en Voedingscorporatie, titularissen van de kaart B, die als tweede beroep, minder dan 50 aren verbouwen en behooren tot de categorie voorzien bij artikel 16 van het besluit van 20 April 1942, betreffende de mobilisatie van den oogst, met uitzondering van de kleine gelegenheidslandbouwers. Deze laatsten worden bij de telling op 15 Mei 1942 onder de rubriek B ge legenheidslandbouwers die minder dan 50 aren ver bouwen gerangschikt 3. De organismen die woeste gronden hebben be bouwd of weiden hebben gescheurd en die zulks kun nen bewijzen door een getuigschrift van den Rijksland- bouwkundige en van het gemeentebestuur op wiens grondgebied het goed gelegen is. De bevoorrading in samengestelde meststoffen van de gelegenheidsexploitanten die in totaal minder dan 50 aren verbouwen, en van dezen waarvan de exploitatie minder dan 50 vierkante meter per lid van hun gezin bedraagt, zal ingericht worden vóór de lentezaaiinjren van 1941 Deze vraag wordt door de N. L. V Corporatie als volgt beantwoord Ten einde bij de verbruikers alle misverstand nopens het gebruik der vlsehkaarten weg te nemen, en alle betwistingen tussehen verbruiker en kleinhandelaar te vermijden, achten wij het noodig nogmaals terug te komen op het gebruik dezer kaarten De vischkaart bestaat uit 20 zegels A voor garnaal. 20 zegels B voor versche visch, 20 zegels C voor mosselen. 20 zegels D voor ge rookte visch of conserven. Al deze zegels zijn genum merd van 1 tot 20. Zegel B is voorbehouden voor alle versche visch zon der onderscheid van soort. Een kleinhandelaar heeft bv. 4.000 inschrijvingen Daar er niet genoeg visch kon aan gevoerd worden, ontvangt de kleinhandelaar slechts een zeker percentage van zijn totale behoefte. Inzake ver sche visch schommelt dit percentage tussehen 20 en 25 inzake garnalen is dif op 10 gesteld De kleinhandelaar ontvangt nu en verdeelt pladijs aan de 1.000 eerste ingeschrevene klienten tegen zegel 3 B. De volgende aanvoer bestaat uit, laat ons zeggen versche haring en wordt verdeeld aan de volgende 1000 klanten, ook tegen zegel 3 B. Een derde aanvoer, bestaande uit versche sprot, zal dan verdeeld worden aan de volgende 1.000 en zoo voort tot de cyclus voltooid is. Bij een nieuwen aanvoer zal .de kleinhandelaar dan weer afleveren aan de eerste nummers van zijn klanten, wat de te verdeelen soort ook moge wezen. Dit gebeurt volgens de ontvangen instructies van de Hoofdgroe- peering Visch en Visscherijproducten van de N L V C. Hetzelfde geldt voor alle andere zegels In princiep hebben de vischzegels volgende tegen waarde zegel A 250 gr garnalen, zegel B 250 gr. ver sche visch (Hier dient wel vermeld dat rog niet schoon gemaakt tegen 250 gr. per zegel moet verkocht worden en slechts wanneer hij schoongemaakt is tegen 125 gr. per zegel). Zegel C 500 gr. mosselen, zegel D 100 gr. wanneer het gerookt goed betreft. 125 gr. voor ingelegd goed Tenslotte mag er nog wel eens op gewezen worden dat de kleinhandelaar nooit op voorhand van een aan voer verwittigd wordt, omdat de vischvangst zelf begrij pelijkerwijze zeer onregelmatig is. De prijskampen voor merriën van het zwaar trekras ingericht door het Ministerie van Landbouw (Veekweek- dienst), zullen plaats grijpen op de hierna volgende data. Leemstreek Dinsdag 9 Juni, Gistel, Groote Markt. Woensdag 10 Juni, Tielt, Rameplaats. Woensdag 17 Juni, leper, Groote Markt. Donderdag 18 Juni. Brugge, Vrijdagmarkt. Dinsdag 23 Juni. Diksmuide, Groote Markt. Donderdag 25 Juni, Kortrijk, Houtmarkt. INLICHTINGEN VOOR DEN KWEEKER De kweeker moet zijn merriën ter keurraad onder werpen op de vergaderplaats waar zijne paarden reeds aan de prijskampen deel genomen hebben. Indien hij nog geen paarden aan de prijskampen aangeboden heeft, heeft de kweeker de keus tussehen de twee vergader plaatsen welke het dichtst bij zijn verblijf gelegen zijn. De gekozen plaats zal dan verder dienen behouden te worden en de kweeker moet er al de paarden, met de welke hij verlangt aan de prijskampen deel te nemen, aanbieden. De merriën mogen slechts mededingen onder voorbe houd dat zij ingeschreven zijn in het Belgisch Stud- Book. De paarden voorgesteld aan de jury dienen inge schreven ten bureele van den Rijksveeteelteonsulent der provincie in dewelke de vergaderplaat? zich bevindt en dit ten minste tien dagen vóór den datum der vergade ring. Voor de inschrijving is een bulletijn noodig dat deze ambtenaar ter beschikking der belanghebbenden houdt. Een ontvangstbewijs zal aan de deelnemers ge zonden worden. Voor de driejarige merriën, moet de eigenaar een inschrijvingscertificaat waarop het signa lement van het paard vermeld is, aan de Koninklijke Maatschappij Het Belgisch Trekpaard 60, Konink lijkestraat. te Brussel, vragen. Dit certificaat moet bij het inschrijvingsbulletijn gevoegd worden Daar de jury een uitlezingswerk doet, zullen de paar den bloot, zonder oversingel en bijzonder zonder op schikkingen die de jury nopens de zootechnische waarde van het paard kan bedriegen, aangeboden worden In uitzondering van eenige linten, zal er niets toegela ten worden, zelfs niet het aanbrengen van klei of vette oliën om het haar recht te zetten. De uitslagen van deze prijskampen zullen insgelijks in acht genomen worden voor de ravitailleering inge richt door den Veekweekdienst ten voordeele van de kweekers, welke over een onvoldoende hoeveelheid voedsel voor hun geselecteerde dieren beschikken Rijksveeteelteonsulent der Provincie West-Vlaanderen M. SIJS, Stijn Duboislaan, te Roeselare.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 10