DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE 2 Comité voor hulpverleening Tessenderloo Unie der Hand- en Geestesarbeiders van het Arrondissement leper Vereeniging Schoenmakers en Schoenhandelaars v. s. s. i. IEPER Secretariaat9, Rijsselstraat - -r IEPERSCH KRONjEKSKE WINTERHULP - KRONIEK Nog de Roodenberg Grot Gij die roerende -of onroerende goederen bezit. BRAND - LEVEN - ONCEVALLEN - Bijkantoor IEPER, Patersstraat, Nr 8. HOOFD - OPZIENER Omer ROBYN - TEMPERMAN. Door het bundelen, uwer gedachten en het af richten op éér? "tkxff: verfrfënigvuldigt gij haar krachten. l* Dit laatste is niet het eenig voordeel der con centratie. Zij is ook een middel tegen zwaarmoe digheid en slechte buien. Men verdrijft eenvoudig de onaangename gedachten en men concentreert op een vroolijker onderwerp. De oefening is de proef waard. Gij kunt het, op voorwaarde, dat gij eerst den slag ervan beet hebt. Moedeloosheid, vrees, onrust en tal van kwalen worden erdoor verdreven. Nieuwe le venslust zal uw lichaam doortintelen en gij zult uw geboortedag zegenen in plaats van hem te ver vloeken. Concentratie schenkt de vereischte rust aan iiel en lichaam. Verstandelijke of lichaamsarbeid kan ons totaal ontzenuwen en de zoo noodige rust ver. hinderen waarnaar we snakken. Om in dit geval de uitwerking van het eoncentreeren te begrijpen, bedenke men de volgende theorie De hersencellen worden in werking gebracht door elk onzer gedachtenonderUtssehen rusten de andere cellen natuurlijk uit. Warneer dus een gedeelte der hersencellen door overmatige cefe- ring is uitgeput, is vanzelfsprekend de eenige kans om te rusten, het eoncentreeren eener totaal verschillende gedachtenrichting en het buiten sluiten der cellen, die nog verpletterd trillen onder d 'n druk der buitensporige werkzaamheid Een nieuwe gedachte ontslaat de oude cellen van vender werk en deze vinden aldus de onontbeer lijke rust. Later zullen ze opnieuw opgeroepen kunnen worden voor hunne taak. Door het zich ejgenmaken der concentratie, komt het ii'-haa-.i onder de directe leiding van het gemoed en het gemoed onder directe leiding van den wil Slechte gewoonten kunnen bijgevolg afgeleerd worden In de plaats van hun slaaf, wordt nien de meester van zijn neigingen. Wie aldus zichzelf heeft leeren overwinnen, heeft geen moeite om zijn wil op anderen indruk te doen maken. Concentratie kweekt reuzen in ver gelijking bij menschen, die deze kracht niet zitten. Zoodra gij het vertrouwen gevoelt, dat gij meester over uzelven zijt geworden, is het een teeken, dat gij de kunst der concentratie onder den knie hebt en dat gij ze meester kunt blijven. HET KUNSTCONCERT. Onder voorbehoud van goedkeuring van het pro gramma. dat zeer fijngekozen Is, deelen wij dus reeds mede dat Zondag 14 Juni het concert van het Jongeren Trio doorgaat De drie medewerkers zijn de Juffrou wen Maria De Bruyn. violoniste. Nini Dethoor, violon- ceiliste en de heer P. C. Hengelmolen. pianist Over het werk dat zal worden uitgevoerd spreken wij in een volgende kroniek. BONTE AVOND. Het feestje dat we voorloopig c Bonte Avond gehee- ten hebben, zal hoogst waarschijnlijk plaats hebben op Zaterdag 20 Juni. Onderhandelingen zijn nog aan den gang. en zoo kunnen wij nog niets bepaalds mededeelen. Maar toch vragen wij dat onze lezers dien dag zouden aanteekenen en vrij houden om alleszins op dien bon ten avond te zijn. FINANCIES. Wij herhalen onzen oproep om. indien het u onmo gelijk is. een der feesten welke het comité Inricht, bij te wonen, uw penning te storten op de postrekening van den heer Buckinx. Nr 159576- De ui is ia g van de collectes, zoowel de straatcoliectes als die der scholen, mag voorloopig mooi geslaagd hee- ten. Verscheidene duizende franken zijn reeds ingeko men. en het comité verwacht nog andere stortingen. Schitterend resultaat, dat nog moet verbeterd worden en dat moet bewijzen dat onze Ieperlingen de daad bij het woord kunnen voegen en bun man staan als er spraak is van liefdadigheid. Zoo hoort het ook Aan onze aangesloten leden Te Tessenderloo werd de arbeidersbevolking door eene ontzettende ramp, zwaar getroffen. Uwe kameraden-arbeiders zijn aldaar volledig dak loos gesteld en hebben have en goed in deze beproeving verloren Gijlie als arbeiders begrijpt wat dit zeggen wilDoor zulk een noodlot getroffen te worden, is soms méér dan men verdragen kan. Als aangeslotenen van de Unie zult Gij dan ook uw PLICHT begrijpen. Het woord SOLIDARITEIT heeft voor onze vlaamsche werkmenschen nooit geene ijdele beteekenis gehad. Stort uwe milde gift voor de geteisterden van Tessen derloo. Overhandigd deze aan den bode-geldomhaler. die ze aan het gewestelijk bureel zal overmaken. Dank hartelijken dank. namens de geteisterden van Tessenderloo en namens de Unie voor Hand- en Geestes arbeiders. De Gewestelijke SecretarisCLEMENT Jules. O Op Zondag 31 Mei aanstaande, om 2 u. stipt. In t lokaal. PROVINCIALE VERGADERING Sprekers: de Heeren VEREECKE. Provinciaal Voorzitter; VAN LER BERGHE. Provinciaal Afgevaardigde ZEER BELANGRIJKE DAGORDE! HET YPERSCHE 29-5- 1942 NIEMAND IS PROFEET IN EIGEN LAND zegt men en als ik de vraag zal stellen wie de dynamo uitgevonden heeft, zal dat de proef op de som zijn Wie weet het dat dit werk van een landgenoot is Zijn naam Zenobe Gramme Hij werd geboren te Jehay den 4 April 1826 als zesde kind van de familie. Zijn ouders waren afkomstig uit Hoei. Zijn vader, die bediende bij de belastingen was. moest dikwijls van woonst veranderen. We vinden de familie inderdaad op- volgenlijk te Jehay. te Verlaine, te Hannut. waar ze vijftien jaar verblijft, en dan te Luik In de familie was men weetlustig. Het kind was ver standig. nieuwsgierig, had een wakkeren geest en wilde steeds het «waarom» van de dingen kennen, maar het séhciolgaan stond hem weinig aan. Buiten het rekenen en teekenen. interesseerden hem niet veel vakken, noch Fransch. noch ontleding, noch geschiedenis, en met de juiste schrijfwijze der woorden had hij moeite tot op t einde van zijn leven. Voor handwerk voelde hij in tegendeel alles In zijn jong kopje vond hij vernuftige toestellen uit. Op den leeftijd van negen jaar bouwde hij een konijnenhok, dat met een geheimslot werd dicht gemaakt. waarvan hij alleen het geheim kende en dat reeds een ingewikkeld mechanisme was. Rond den zelfden tijd vervaardigde hij een mechanisch wagentje voor een zustertje waarvoor hij zorgen moest. De ouders waren wijs genoeg den aanleg van hun zoon niet tegen te werken en stelden hem te leer bij een timmerman te Hannut. die Duchesne heette. VROEGE TEEKENEN. De jonge knaap had spoedig een voorschoot aan ea ziehier dat hij een plank aan 't schaven is. Maar dat is niets voor hem een plank schaven, wat denkt ge wel Hij wil al dadelijk een trap ineensteken. De anderen lachen met hem. Maar tot verbazing van zijn meester teekent hij een plan, werkt, zaagt, maakt, neemt terug uiteen en eindelijk staat daar een kleine trap. Enkele jarin a'.er óc jonge Gramme te Hiei. 's Avonds volgt hij met veel vlijt de lessen van de nij verheidsscnool. In 1849 verhuist de familie Zenobe naar Luik De jonge man. wiens weetgierigheid maar steeds ver scherpt is, verslindt boekenbinst twee jaar volgt hij stipt de lessen der gemeentelijke nijverheidsschool. Zijn schrijf- en teekenboeken. die op prachtige manier, zijn ingevuld, worden er nog steeds bewaard. Is het op dit oogenblik, zooals verteld wondt, dat hij getuige is van natuurkundige proeven in betrekking met de electriciteit Een feit staat vasttoen op den leef- teit van drie en twintig jaar had hij het hoofd vol met uitvindingsplannen. Hij steekt een toestel ineen, waarmede hij beweert de voortdurende beweging te kunnen verwezenlijken... en mislukt. Hij verbetert zijn werktuigen om hun rende ment te verhoogen Nu gaat hij reizen. In 1855 is hij te Brussel, waar hij bij gebrek aan voedsel riskeert blind te wordenacht stuivers per dag waren zijn in komsten STUDIE. Hij zal zijn kans elders wagen. We zien hem te Parijs, te Lyon, te Marseille, dan opnieuw te Parijs in een groote timmermanswerkplaats. Rond dien tijd huwt hij een jonge weduweHortense- Coiette Nysten. waarmede hij verloofd was te Luik. In 1858 maakt hij een samenstel van reactiepompen en machines om het water door wrijving te verwarmen. Deze maal nog zijn het vruchtelooze pogingenHij wordt niet ontmoedigd Dank zij een vriend, gaat hij werken bij de maatschappij L'Alliance waar men de electro-magnetische toestellen van Noliet maakt om de schijnwerpers in electriciteit te voorzien. Hij voelt aan dat er iets te verwezenlijken is op dit gebied en daar is hij aan 't werk om te trachten te begrijpen, het geheim van de magnetische energie te doorgronden. Dank zij genie en geduld geraakt hij er toe de theorie, die de verschijnselen uitlegt, opnieuw samen te stellen. Hij deelt zijn veronderstellingen mede, doch het personeel spot met hem. Ver van zich te laten ontmoedigen door het lachen van zijn arbeidskameraden, vindt hij een regelaar voor de booglamp uit, hij brengt zelfs enkele verbeteringen aan de machines van L'Alliance Hij stelt aan de maatschappij voor haar zijn uitvinding af te staan. Bij de weigering verlaat Gramme de weinig vriendelijke firma en zet zijn werk voort bij Ruhmhorff. VOORBEREIDENDE ARBEID. In 1864 is hij in dienst bij den Franschen ingenieur Ernest Barin. een man die gaarne reist, stoutmoedig Is. een zoeker en uitvinder. Men kan zich gemakkelijk de vreugde van Gramme voorstellen in relaties te zijn met zoo'n persoon, die hem zoo goed kan begrijpen. Dit tijdperk was er dan ook een van vruchtbare studie, opzoekingen, gewaagde opzetten, en voorstellen. Er wordt verteld dat hij toen dikwijls stil thuis zat. den blik In het vage verloren en dit gedurende uren. In 1866 te Parijs terug, hervat hij zijn stiel om in het onderhoud van zijn familie te voorzien. Zijn vrouw is hoedenmaakster. Gramme houdt niet op het geheim van de electriciteit te besudeeren. Hij wil dit geheim ken nen. Hij leest de boeken van Faraday, Ampère, Franklin met zooveel belangstelling dat hij erdoor vergeet te slapen en stelt vast dat hij tot dezelfde wetenschap was gekomen, ontgoocheld nochtans te zien dat ze er niet meer van weten. In de werkhuizen van L'Alliance had hij het voor gevoel gehad dat er iets te verwezenlijken was in de electriciteit. Nu, dat hij vertrouwd is met de geheimzinnige kracht, eindigt hij met te vinden wat hij wilregelmatig en eco nomisch een krachtige strooming voortbrengen. In 1867. verwerft hij enkele brevetten voor verschei dene inrichtingen van toestellen met wisselstroom. Hij is ongeduldig. Weldra zal hij zijn bewuste machine, de gansch eenvoudige en wonderlijke dynamo uitvinden. DE BEKRONING. Maar hoeveel tasten, hoeveel tegenkanting en moeite ligt er niet tusschen de opgevatte gedachte en de ver wezenlijking. Hij geeft zijn ambacht op om al zijn tijd aan zijn opzoekingen te kunnen wijden. Zijn vrouw en zijn schoondochter, twee bewonderenswaardige men schen ten volle waardig van zoo'n groot man, arbeiden zonder verpoozen om hem, dien ze bewonderen en in wiens genie ze gelooven. van de bekommernis om. het dagelijksch brood te ontlasten. Zij beuren hem op In zijn mislukkingen en ontgoochelingen, ze moedigen hem aan. Dan krijgt hij opnieuw vertrouwen. In zijn klein keukentje, dat hem tot werkplaats dient, gaat hij opnieuw aan den arbeid, zijn werktuigen zijn van tweede klas en zijn materiaal is niet veel beter enkele bladen gutta-percha, twee magneten, enkele kilo grammen koperd-aad. Zijn genie zit het geheim op de hielen nog een beetje werk. en de machine is gevonden. Ze staat onder de tafel geborgen. Gramme heeft een twijfelaar uitgenoodigd het wonder te komen bezien, dat der naam heeft onmogelijk te zijn. Hij spreekt met vuur. hij legt de waarde van zijn uitvinding uit. De andere luistert, ongeloovig, terwijl hij op de tafel slechts een lamp en enkele draden ziet. Maar G-amme buigt zich en met een geheimzinnige beweging brengt hij zijn dynamo in beweging, en plots, tot verstomming van den bezoeker, blinkt de lamp en gloeit dan triomfantelijk. STRIJD TEGEN DE ONGELOOVIGHEID. Het is niet alles iets uitgevonden te hebben. De zware taak blijft dan nog de wetenschapsmenschen te over tuigen. de belangstelling der zakenlui op te wekken. Gramme beleefde veel koelheid, veel misprijzen, veel ondankbare besprekingen 1 In 1870. verlaat hij Frankrijk tengevolge van den oolog. hij gaat te Aarlen wonen waar zijn zuster hem herbergt. Tot in 1871 verbetert hij zijn toestel Na den oorlog gaat hij terug naar Parijs, waar de beurzen ein delijk open gaan... voor een gering salaris bestuurt hij de proeven Het duurt niet lang voor hun vertrouwen beloond wordt1872, 73. 74 tot in 1888 zijn ja:en van nieuwe uitvindingen, toepassingen op de eerste uitvin dingen. Hij maakt een groot aantal proeven op het magnetisme, de verfijning der metalen, de batterijen, de omvormers, de statische electriciteit In 1881 zegde hij aan Paul Janson Ik zal er toe komen de kracht van de watervallen van den top van de bergen tot den voet in electriciteit om te zetten Hij had den tijd niet zijn voorstel ten uitvoer te bren gen doch het mag tot zijn roem vermeld worden dat hij het nageslacht deze wónderlijke gedachte ingaf. In 1901 stierf Zenobe Gramme zonder den roem ge kend te hebben. Befaamd in de wetenschappelijke mid dens. bleef hij een onbekende bij het groote publiek. Te Luik staat een standbeeld van hem In Gramme vereeren we een groet arbeider en een groot landgenoot. Fernand DE BRUYN. UITSLAG VAN HET BRIDGETORNOOI Het kaarttornooi dat wij onlangs hier aankondigden en dat gehouden werd op O. H. Hemelvaart 14 Mei laatstleden kende een flink succes. De netto-opbrengst bedraagt 400 fr. Aan de inrichters en alle deelnemers dank vooral ook aan den h Devos. den uitbater van het hotel Excelsior, die zich bijzonder inspande om het tornooi te doen slagen. Ter gelegenheid van het publiceeren van dezen uit slag durven wij nog eens aandringen bij de kaarters om, wanneer zij onder mekaar, zonder eenig officieel karak ter hun partijtjes spelen, zij steeds op Winterhulp zou den denken. Het zal het genot van het spel nle* be derven. integendeel WINTERHULP IS NIET EGOÏSTISCH Het werd reeds zoo dikwijls herhaald en toch. Daarom zullen wij het nog maar eens schrijven. Win terhulp tracht te zijn en is dat ook de vereeniging waar het gemeenschapsgevoel het sterkst is ontwikkeld en wordt in eere gehouden. Zij zorgt voor allen, en niet alleen voor haar beschermelingen. Inderdaad Win terhulp verleent haar medewerking overal waar ze daartoe in staat is. Andere liefdadige werken hebben nooit te vergeefs beroep op haar gedaan zoo gebeur den bv. de twee laatste collecten, nl. die van het Na tionaal Werk der Oud-Strijders en die ten voordeele van het Comité tot Hulpverleening aan de Slachtoffers van Tessenderloo. met materieele samenwerking van de afdeeling Propaganda. Daaruit blijkt dat Winter hulp geen zelfzucht In haar vlag heeft geschreven, dat zij geen monopool van liefdadigheid wil hebben, maar immer bereid is om steun en bijstand te verleenen waar het noodig is. WINTERHULP VOOR TESSENDERLOO Het lokaal comité van Winterhulp heeft aan het Co mité voor Tessenderloo het bedrag overgemaakt van de opbrengst der vertooning van WInterhulptooneel voor de slachtoffers van Tessenderloo bijna 5.000 fr. Nogmaals een bewijs van wat wij hierboven schreven Daarom moet iedereen, die er toe in staat is. ook zelf Winterhulp steunen. Naar aanleiding van het artikeltje van onzen mede werker Reysiger over den Rooden Berg ontvingen wij van een lezer een schrijven waarin hij opkomt tegen een regel uit het bewuste artikel. Daar het niet gaat over den grond van het artikel meenen wij niet gansch de bewijsvoering van den toevalligen medewerker te moeten afdrukken, maar laten hieronder enkele regels volgen ter aanvulling van Reysiger's artikel. t>e Redactie. In mijn artikeltje over den Rooden Berg (Het Yper- sehe van 8-5-1942), heb ik de aandacht willen vestigen op deze schoone plaats in de Iepersche omgeving in het algemeen en op het bezoek aan de Grot in het bijzonder. De bijzonderheden over de grot kwamen inderdaad uit een brochuurtje over West-Vlaanderen's Lourdes zonder naam van schrijver, maar met een t impri matur uit 1913 verschenen. De inzender van het ant woord schijnt er mij een verwijt van te maken, dat lk hieruit technische bijzonderheden héb geput, waar het nochtans mijn bedoeling was de grot nog meer te doen bezoeken Een tweede punt is het volgende Ik schreef dat na den wereldoorlog alles werd herbouwd, maar niet zoo schoon als vóór den oorlog. Integendeel, zegt de geachte Inzender nu is ze veel schooner en de menschen van Westouter en Loker zullen voorzeker gezeid hebben die Reysiger heeft zeker nooit de Roodenberg-grot ge zien voor den oorlog 1914-1918 om zulks te beweren. Inderdaad, die heb ik nooit gezien, omdat ik nog te jong wasmaar wanneer ik schrijf dat ze nu minder schoon is, dan houd ik zulks van zeer geloofwaardige lieden van den Rooden Berg. Hier wordt het gezegde bewaarheid les gofits et les couleurs ne se discutent point En als het dus werkelijk is zooals de geachte inzen der schrijft, dat ze nu veel mooier is, des te beter. Dan zullen ook wij ons standpunt op dat gebied moeten wijzigen. Reysiger. ^™fml===========S Het is U zeker bekend hoe de prijs van om het even welke soort goederen gestegen is, zoowei van gebouwen als andere soorten goed. Hebt U dan ook eens aan uwe verzekering ge dacht Is de dekking wel groot genoeg Zoo niet vraagt eens inlichtingen in vertrouwen bij de VERZEKERINGSMAATSCHAPPIJ N. V.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 2