Agentschap IEPER, Diksmuidestr., 22 wordt geopend einde Augustus. 2 WINTERHULP - KRONIEK Het Feestje bij de Lamotten - Aanvulling Zitdagen voor Oorlogsschade te Hollebeke, Zandvoorde, Brielen en Ylamertinge IEPERSCH KRONIEKSKE GEMEENTE LANGEMARK Termijn voor het indienen der Dossiers van Oorlogsschade verlengd handen van het gerecht had overgeleverd. Hiertegenover zouden wty andere gevallen kunnen stellen, die aan het vermoeden z$n waarde hergeeft. In zeker stadje geraakten op zekeren nacht een half dozfyn werklieden met elkaar handgemeen in een speelhol. Het kwam tot een bloedig gevecht: tafels en banken vielen omver en het licht ging uit. Hg dit alles was een van hen onder den voet geraakt en was zyn tegenpartij boven op hem gevallen. Ge durende de worsteling In volslagen duisternis ontving de onderliggende een doodelijken steek. Het slacht offer, dat nog eenige uren overleefde aan het onge val, had nog juist den tijd gehad te verklaren, dat de dader degene was, die boven op hem had gelegen. Natuurlijk werd deze aanklacht voor waar aanzien door het gerecht, hoezeer de beschuldigde het ook ontkende. Ondertusschen was een licht vermoeden opgerezen, dat misschien wel een ander, die zich inmiddels uit de voeten had gemaakt, de dader kon zijn. Iedereen vroeg zich Inderdaad af, waarom deze zich weggemaakt had. Hij moest daartoe wel een bijzondere reden gehad hebben, het scheen wel, dat de bewustheid zijner schuld hem de vlucht had doen nemen. Kortom, hij werd nagezet en achterhaald. Door strikvragen in het nauw gebracht, bekende hij van de duisternis gebruik gemaakt te hebben om zijn wraaklust bot te vieren. Zoo sprak een schuldige, door eigen bekentenis dengenen vrij, die door het slachtoffer zelf als den moordenaar werd aangeduid. Hieruit valt te besluiten, dat wij het vermoeden noch gering mogen achten, noch al te lichtvaardig voor waarheid moeten houden. Moet zulks met alle zorg vermeden worden, zelfs als er gegrondheid bestaat, dan leert het ons, dat wü nog omzichtiger met gissingen hoeven om te gaan. Dit zijn door den band toch maar geheel of gedeeltelijk willekeurige veronderstellingen, waarbij de mogelijkheid zelfs niet eens wordt in acht geno men. Toen op SO April 11. in Tessenderloo de bekende nationale ramp overkwam, gisten sommige menschen in het eerst, dat een donderwolk over de streek was losgebarsten schoon het vrij helder weer was; anderen, dat er kruitmagazijnen gesprongen waren, ofschoon zij niet wisten, dat er één korrel buskruit In de fabriek aanwezig wa* ja, enkelen waren onnoozel genoeg om in hunne verbijstering te gissen, dat deze gemeente plotseling door een luchteskader werd overrompeld en beschoten, zonder dat zij in aanmerking namen of het wel mogelijk is aan een vliegerkorps zoo eensklaps naar beneden te storten, als niemand daarvan een spoor ontdekt had. Al deze gissingen werden teniet gedaan door het ge grond vermoeden, dat opeengehoopte gassen door hunne ontploffing de reusachtige fabriek in de lucht deden vliegen, eene oorzaak, die alleen door deskun digen kan worden verklaard. Met alle gewaagde gissingen is het dus gelegen als met ongegronde vermoedens. Zij zijn niet meer d»n uitvloeisels van onze verbeeldingskracht, van onw heimelijke wenschen en verwachtingen, van vreesachtigheid en voorbarigheid, van overijlde rede neeringen en besluiten. Ze kunnen ons geenzins tot de waarheid brengen, integendeel ze leiden ons van den weg af, door ons gevoelens te doen aannemen of ons tot besluiten aan te zetten, waar we beter deden ons oordeel te schorten. Onze Vlaamsche Kermis wordt een succes! Het programma dat door het uitvoerend comité van de Kermis werd opgesteld zal gelegenheid geven om verscheidene malen een bezoek aan de kermislokalen te brengen. Wij geven hieronder het programma zoo als het voorloopig werd opgesteld het kan natuur lijk nog een paar wijzigingen ondergaan. Zaterdag: 17,30 u.: Plechtige opening van de Kermis. 20.00 u.: Voorstelling door de groep Vervisch, met afwisseling door een goochelaar. Bondag: 11.001 u.: Opening. 11.30 u. tot 13.00 u.: Aperitief concert. 14.30 u.: Heropening. 15.00 u. en 17.00 u.: In de feestzaal, Tooneel. In het café: Crochet. 20.00 u: Variété-avond door de Studenten. Maandag: 1130 u. tot 13.30 u.: Pick-up muziek. 16.00 u.: Heropening. 18.00 u.: Tooneel. 20.00 u.: Voorstelling door de groep Vervisch. Door de studenten zal op de volgende dagen en aren een poppenspel worden opgevoerd: Zondag van 11 u. tot 12.30 u. en van 15 u. tot 19.30 u. Maan dag van 1130 u. tot 1230 u. en van 17 u. tot 19 u. Hier volgt nog een kort aanvullend verslagje dat wij verleden week nie* meer konden inlasschen. Gedurende de drie dagen dat het feestje duurde was er een groote toeloop van volk, waaronder al de vrienden en kennissen van de Lamotteschool Dat de verkoop druk was bewezen de cijfers die wij ver leden week reeds publiceerden. Dat alles is te danken nun de milde giften van burgers en landbouwers uit de stad. Dank! Ook de schoolkinderen hebben flink gepresteerd: elke klas kwam ten minste eenmaal op het tooneel. Het onderwijzend personeel had waarlijk zijn best gedaan om alles zoo goed te doen gelukken. En ten laatste was er het middagmaal voor de kinderen: soep, frites en gebak! Dat zal, samen met de mooie opbrengst, een ver heugende en blijvende herinnering zijn voor allen die aan het welgelukken van dit feest hebben mee gewerkt. Voor hun opoffering en him werk is het een prachtige belooning geweest. In de maand Augustus zal een afgevaardigde van het Provinciaal Commissariaat voor 's Lands Weder opbouw zitdagen houden teneinde de getelsterden dezer gemeenten te helpen by het opmaken en samen- van hun dossier oorlogsschade. eiken Maandag van 9 tot 17 uur. eiken Dinsdag van 9 tot 17 uur uitgezonderd) Woensdag van 9 tot 17 uur. eiken Vrijdag van 9 tot 1 uur. LOF DER STAD. Het gaat met een stad zooals met een vrouw. Wanneer ge haar de eerste maal ziet zijt ge verrast en ontroerd. Het is zoo vreemd. Ge zaagt haar nooit te voren en ge weet niet wat zeggen. Ze heeft zoo iets eigens dat ge nog bjj geen andere ontdekt hebt. Ge wordt er door gevangen en meegesleurd. Het valt zoo onverhoeds op je en ge wordt nieuwsgierig. Ge weet niet wat het is, maar het trekt u aan en als betooverd wilt ge het doorgronden. Het is de geheim zinnige diepte die ge over u voelt komen als een warme adem. Deze trekt u altijd maar verder. En zonder dat ge 't merkt krygt ge haar lief. In uw hart krijgt ge de overtuiging dat ze schoon is. Ge draait rond haar, ge ziet haar langs alle kanten en ge zegt: ze is mooi. Van dan af zijt ge aan haar vastgeklonken en ge besluit ze nooit meer te ver laten. Zoo gaat het ook met leper. Ge leeft er enkele jaren en wat ge er geniet wordt u een grondelooze schat van herinneringen, die ge met liefkozende vin gers opbergt in uw gemoed. Die herinneringen bin den er u zooals een ouder steeds naar de plaats terugkomt waar hij zijn kind zag sterven. Een straat, een huis, een plein, een park, spreken u van ver vlogen oogenblikken en dagen. Ge ziet ze terug en ge denkt eraan wat ge daar beleefd hebt. Ge kunt er niet voorbij gaan of die beelden rollen voor uw geest af als een film. t KLEIN TOERTJE DOOR DE STAD. Eens dat men dan zijn stad lief heeft, wandelt men er gaarne door. Er is altijd iets nieuws aan. Het weer is er niet altijd hetzelfde en de menschen ook niet. Gaat men op een motregendag door de Boterstraat, dan is het heel anders dan op een stik- heeten zomernamiddag, of een frisschen met zonvlek- ken doorkladden lentemorgen, op een gedempten grijzen sneeuwdag, of op een met stof doorwaaiden herfstdag, 's Morgens om zes uur zien de straten er anders uit dan bij valavond. Wanneer de beiaard speelt, geeft het onze stad een heel speciale vroolijk- heid en wanneer de klokken der kathedraal onrustig roepen, is het weer iets anders. De markt brengt een onverwachte levendigheid in het centrum der stad en wanneer deze gedaan is valt een stilte in als wan neer een klok met een knarsende keten haastig haar twaalf slagen heeft laten vallen. Wanneer in den laten avond een trein zijn schril gefluit over de een zame daken werpt en een windbui het najagend voorbij druischt, bekruipt ons een gevoel van een zaamheid, van verlatenheid als waren alle huizen ijl en de menschen ver weg. De trouwe zware halle- klok druipt haar slagen in den geheim zinnigen nacht en met liefde richt ge de oogen tot haar op. Daar is een oude bekende die u nooit verlaat. DE WANDELING. De wandeling, de vesting zooals men zegt, is wel het aantrekkelijkste van leper. Het zijn als twee breede armen die de stad liefkozend omvatten als om al de kostbaarheid samen te grijpen en te be schermen. Daar kan men wandelen en dat worden we nooit moe. Daar zijn hooge hoornen waaronder we kunnen droomen. Het is een schat voor leper. Het is tegelijkertijd een park en een weg. Men kan het wijdsche land met ver dwalend oog beschouwen en naar binnen ziet men de stad met haar torens, huizen, en gansch het bekoorlijke leven waarvan we houden. De wandeling doet ons peinzen. De vredig ruischen- de boomen kunnen ons veel vertellen. Ze zijn ge groeid op een grond waarin de geschiedenis van onze stad geschreven staat. Zouden onder hun takken de schimmen van ridders en gemeentenaren niet zwe ven, die nog twisten over de oude aangelegenheden? Eens was er veel rumoer en geweld. Nu is het er rustig en droomerig. Het knetteren van zwaarden, het bulderen van kanonnen en het knallen van ge weren is er uitgestorven. Sedert is het de uitverkoren plaats voor verliefden geworden. Hoeveel jonge liefde is er niet ontloken? j Hoeveel mannen en vrouwen uit onze stad zouden niet kunnen zeggen dat ze daar hun schoonste oogenblikken gekend hebben? Daarom houden er zeker velen van die wandeling. Ze is hun duurbaar voor de herinnering. DE ZWEMKOM. Langs de wandeling komen we aan de zwemkom. Ze is een der groote attracties voor oud en jong. Het is verheugend te kunnen vaststellen dat er te leper zoo'n prachtige badinstelling bestaat, want hoe gaarne zien we dat onze stad op den eersten rang staat! Doch het weertje wil dit jaar niet meé. Sedert de zwemkom open is, moesten we er meestal niet naartoe gaan om nat te zyn. Maar men gaat er niet alleen om nat te zyn. Men gaat er om vrij te bewegen in het frissche sop. Niets schenkt meer vreugde. Ge kunt er u eens uitrekken, eens ver moeien, eens springen en loopen en de vreugde uit schreeuwen te leven. Uw gedachten worden er ook door opgefrischt en ge vertrekt er met nieuwe krach ten voor het dageUjksch werk. Ge ziet er den mensch zooals hy is. Met zijn kleeren legt hy er ook zyn gemaaktheden af. Hg wordt weer natuuriyk. Leeren zwemmen is een verovering zooals alles wat men leert. Ge ziet er de hardnekkigen dag aan dag oefenen tot zg het beet hebben. Ge ziet er de moedigen regelrecht naar het koude water loopea en erin plonsen, en het bevreesde juffertje, dat bang is van het water, even haar teenen in het koele sop steken en inkrimpen van de kou. Ge ziet er ook d* springers in sieriyke vlucht van de plank wippen en achter hun het water hoog opspatten. En dan de jongens die elkaar in onverbiddellgken kamp trach ten onder te krygen. Gansch de weelde van kracht en schoonheid der jeugd spreidt er zich ten toom. DE VIJVERS. Maar het water biedt nog andere gelegenheden tot vermaak. In den omtrek van onze stad hebben we twee gelegenheden tot roeien: op de vijvers van Dikkebusch en Zillebeke. Roeien! Ik weet niet of er een nog mooiere sport bestaat. Hoe schoon is het zoo stil over het water te dryven en alleen maar het druipend geluid van het water te hooren. De vyver is een stiltevlak. Op het water weerspiegelt zich de rykbewolkte hemel, en het is alsof men op de wolken zelf drgft. Verderop drgven prachtige waterplanten met blaren als zee manshanden. Daartusschen steken de zuiver blanke bloemen hun ronde kopjes boven en in hun hartje verduiken ze hun goud-gelen glimlach. En dan het riet dat zoo weelderig aan de kanten groeit en ruischend een eeuwigdurend lied zingt. Men denkt onwillekeurig aan Guido Gezelle, waar hg dicht over 't ruischen van het ranke rietHet buigt en danst en zingt als in een menuet. Water, uitverkoren plaats van dichters, wat hebt gg al schoonheid aan de wereld geschonken. Men zou er uren lang kunnen vertoeven .Soms loopt er een siddering over als door de huid van een dier. Dan kabbelt en spat het onder den wind die het opzweept, en 's avonds ligt het soms effen als een spiegel te vrgen met de ondergaande zon. Wat al verscheidenheid in zgn gezicht. Het water is als een levend wezen en daarom houden we ervan, voor hemzelf... en voor de herinnering. Femand DE BRTJYN. Uitreiking der Rantsoeneeringszegels der 28c Periode De gewone zegels, de melkzegels en aardappel- zegels zullen voor de maand Augustus 1942 uitgereikt worden op hiernavermelde dagen en uren. Op Maandag 27 Juli 1942: Van 9 tot 12 uur: Klerkenstr., Beekstr., Kleine Merkemstr., Boezingestr. Van 2 tot 4 uur: Mangelaarstr., Galgestr., Wol- vengrachtstr., Grasstr. Van 4 tot 5,30 uur: Poelkapellestr., Eeckhoutmo- lenstr., Schreiboomstr., Hoeyaardstr., Groenestr., Korte Ieperstraat. Op Dinsdag 28 Juli 1942: Van 9 tot 12 uur: Zonnebekestr., Keerzelaarstr., Bruinebroekstr., O. L. Vrstr., Roeselarestr., Peper straat, Ieperstr., Markt, Stationstr., Donkerweg. Van 2 tot 4 uur: Bruggestr., St. Juliaanstr., Haze- weidestr., Waterstr., Wgngaardstr., Verloren Hoek. Van 4 tot 5,30 uur: Bikschotestr., Diksmuidestr., Melkergstr., Pottestr, Nieuwe Kalsgde, Cayennestr. N. B. Het is verboden zegels af te halen voor verschillende gezinnen. Het publiek wordt verzocht stipt de dagen en uren in acht te nemen. Wie te laat komt zal enkel op een latere datum zgn zegels ontvangen, en wel op Maan dag 3 Augustus 1942. Het is onnoodig zich op een anderen dag aan te bieden. By rantsoenen: Zwangere en bevallen vrouwen: Dinsdag 8 Augustus 1942. Handarbeiders: Woensdag 9 Augustus 1942. Kleinhandelaars: De rantsoeneeringszegels der 27ste Periode dragende den datum 1-7-42 moeten ten laatste ingebracht worden op Zaterdag 8 Augustus 1942. De zeepborderellen mogen ingebracht worden ten laatste op Maandag 10 Augustus 1942. De zegelborderellen voor de aan inschrgving onder worpen produkten moeten ingebracht worden ten laatste op 12 Augustus. De Burgemeester, H. Van Eecke. De Commissaris-Generaal voor 's Lands Wederop bouw vestigt er nogmaals de aandacht van de geteia- terden op. dat de termijn gesteld voor het indienen der aanvragen tot vaststelling en schatting verlengd werd tot 31 December 1942 voor al de schadegevallen die zich voordeden vóór 1 Januari 1942- Voor de schadegevallen die dagteekenen van 1 Januari 1942 af, beschikken de geteisterden over een termijn van 1 Jaar om de noo- dlge formaliteiten te vervullen. Het besluit, dat de ver lenging van den termijn inhoudt, kon wegens zekere moeilijkheden nog niet verschijnen. De belanghebbenden kunnen evenwel onderhavig bericht als een officieel* bevestiging van den te treffen ojiaatregel beschouwen. Het is dan ook nutteloos het Commissariaat-Generaal en de verschillende Provinciaal-Commissariaten te schrijven om hieromtrent bevestiging te bekomen. De meest rendeerende rente voor alle plaatsingen. De gunstigste tarieven voor alle operaties. De knapste bediening onder alle oogpunten.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1942 | | pagina 2