Duitsche Leger berichten Prijs 0,50 fr. NIEUWS NOTARIEEL - AANKONDIGINGSWEEKBL AC VOOR HET ARRONDISSEMENT VPER Pakketten voor Krijgsgevangenen "DE OPTIMISTEN" in aantocht WINTERHULP IEPER STAD YPER CINEMAPROGRAMMAS TOEGELATEN TAXIS - VOETBAL - IA' Jaar, Nr 38 Vrijdag 7 Januari 1944 HET YPERSCHE Uitgever: DUMORTIER, 34, Boterstiraat, Yper Tel. 500 H. R. Y. 220 Postcheckrekening 46.173. Abonnementsprijs 1944 26 frank. MINISTERIE VAN FINANCIËN VEL0PLA1EN De Heer Ontvanger der belastingen te leper. Eerste Kanton, maakt bekend dat de veloplaten aan de bevolking der stad leper zullen afgeleverd worden, tegen den prijs van 40 fr., ten Stadhuize. op 10. II. 12, 13 en 14 Januari, van 9 tot 11.30 uur, en van 13.30 tot 17 uur. Geen veloplaten worden op het kantoor afgeleverd. Gelief u te voorzien van gepast geld en schrijfgerief voor het invullen der aangifte. Aan de Eigenaars van Motorrijtuigen met een Verkeersvergunning Door de verordening van de Bezettende Overheid dd. 17 Dec. 1943 wordt het vol gende bepaald 1) Motorrijtuigen die zonder geldige verkeersvergunning of buiten het in de ver gunning aangeduide gebied, of tot andere dan de daarin opgegeven doeleinden, of in strijd met de verbodsbepalingen van par. 6 en 6a (op het nacht- en Zondagsverkeer aan het openbaar verkeer deelnemen, of tot het drijven van sluikhandel worden ge bruikt, moeten zonder vergoeding verbeurd verklaard worden. 2) Het verkeer van personenwagens en moto's is op Zon- en feestdagen en des nachts verboden. Onder des nachts dient tot nader bericht te worden verstaan de tijdruimte tusschen 20 uur 's avonds en 6 uur 's morgens. Alleen de bevoegde Feld- en Kreiskommandantur kan uitzonderingen topstaan De BurgemeesterA. NOTEBAERT. STAD E P E R Bericht aan de Eigenaars van Motorvoertuigen Op bevel van de Bezettende Overheid dient er een NIEUWE AANGIFTE gedaan te worden van ALLE motorvoertuigen Personenw ngenw Motorrijwielen Vrachtwagen* Aanhiuigwsigena Hpecitile Voertuigen Aulobliasen. enz. of zij al dan niet tot het verkeer zijn toegelaten. Deze aangifte dient gedaan te worden ten Stadhuize. Secretariaat, vóór den 27 Januari 1944. Aangifteformulieren zijn te bekomen ten Stadhuize Nalatigheden worden bestraft over eenkomstig de bepalingen van de verordening van 16 Sept. 1941. leper, den 7 Januari 1944. De Burgemeester, A. NOTEBAERT. Bedunking De heer Burgemeester van leper, drukt langs dezen weg, zijn oprechten dank uit aan al zijne medeburgers voor de hartelijke wenschen, welke hij van hen heeft mogen ontvangen, ter gelegen heid van hel nieuwe jaar leper, den S Januari 1944. De Burgemeester, A. NOTEBAERT. Het is voortaan uitdrukkelijk verboden de pakketten te verzenden in een papieren verpakking Alleen de in weefsel verpakte collo's wor den nog aanvaard. BELANGRIJK BERICHT aan de Kleinhandelaars van leper en Omliggende. De Hoofdgroepeering Kleinhandel richt een zitdag in te leper in het Stadhuis, op Dinsdag 11-1-44, van 10-12 en van 14-16 u. Alle kleinhandelaars om het even uit welken handelstak, die inlichtingen wen schen over beroepskwesties (aansluiting H. R.. bevoorrading, vergunningen, enz...» kunnen den afgevaardigde daar raadplegen. Hun eerste bonte Humor-schlagertrein vertrekt van uit den STADSSCHOUWBURG TE IEPER Wanneer 1 Met wie Hoe 111 Gaat U ook mee 111 Volg de verdere propaganda in dit blad. MELKTICKETTEN Ouderlingen en zwangere vrouwen Maandag, 10 Januari, van 9 tot 12 uur Kinderen Lot 14 jaar en dubbele rantsoenen: Donderdag 13 Januari van S tot 12 u. groene en purpere kaarten; van 14 tot 16 uur roode kaarten. BR00DTICKETTEN De bedeeling van broodticketten aan de ondersteunden, houders van een groene, een purpere of een roode kaart met twee kruisjes, zal plaats hebben op VRIJDAG, 14 JANUARI 's voonniddags groene en purpere kaarten van 9 tot 10 uur beginl A tot en met H. van 10 tot 11 u. beginl. I tot en met U. van 11 tot 12 u. beginl. V tot en met Z. 's namiddags roode kaarten van 14 tot 15 u. beginl. A tot en met H van 15 tot 16 u. beginl. I tot en met U. van 16 tot 17 u. beginl. V tot en met Z. KOLEN De gezinnen, bestaande uit minstens twee personen, waarvan de woning niet bij het gasnet aangesloten is zullen het saldo van hun rantsoen keukenkolenontvangen op Woensdag. 12 Januari van 14 tot 17 u. groene en purpere kaarten. Zaterdag. 15 Januari van 9 tot 11 uur roode kaarten. BI PROEF ÜW GELUK Koopt de 1 5 der loterij W.-H. Pakket van den Gevangene te verkrijgen In het Bureel Rood Kruis. Stadhuis, leper. Zijt U al in het bezit van een zakagenda Neen... Koop er dan een in het Bureel Rood Kruis te leper. Duitsche vorderingen bij Kirowograd. - Korosten ontruimd. - Terrearaanvallen op Berlijn, Mannheim en Ludwigshafen. - Frontbres gestoten ten Noorden van Kirowograi - Sowjetaanvallen bij Nikopol afgeslagen. Sjitomir opnieuw opgegeven. - Berlijn en Parijs gebombardeerd. Hardnekkige strijd in de sectors Witebsk en Sjitomir. - Duitsche Du op to dagen. Sowjetaanvallen ten W. van Propoisk. Woensdag 29 December 1943. Ten N. van Kirowograd hebben onze troepen verschei Duikbooten kelderen 21 destroyers Nieuwe Uurtabel der Trams Sedert 3 Januari is een nieuwe uurtabel der trams in voege getreden Gezien de beperkte plaatsruimte, waarover we thans beschikken, is het tot 6nzen spijt onmogelijk, zoo als vroeger, deze uurtabellen volledig over te drukken, doch wij geven hieronder, in beknopten vorm, de uurtabellen van de lijnen leper-Meenen-Kortrijk en leper-Veurne. waar in, belangrijke wijzigingen voorkomen. Lija leper-Veurne (X) Veurne St. V. 5.50 11.52 15.00 17.15 Oostvleteren A. 7.05 13.05 16.15 18.30 Oostvleteren V. 7.15 13.13 16.23 18.40 21.00 leper Statie A. 8.00 13.55 17.05 19.25 21.32 (X) leper Statie V. 6.10 8.50 12.30 17.45 20.05 Oostvleteren A. 6.55 9.35 13.10 18.30 20.48 Oostvleteren V. 7.05 9.43 13.18 18.38 Veurne St. A. 8.20 10.58 14.30 19.53 (X) Rijdt ALLEEN op Maandag of Marktdag te Kortrijk- Lijn leper-Meenen-Kortrijk leper Statie V. 5.50 8.30 11.00 14.00 17.40 Meenen Statie 7.07 9.28 11.58 14.58 18.58 Kor tr j ik S tA7.50 1_0.10J 2.40 _15A0_ 19.40 Kortrijk St. V. 6.20 8.45 10.45 15.15 18.15 Meenen Statie 7.07 9.32 11.32 16.02 19.02 leper Statie A. 8.12 10.30 12.25 16.55 20.00 Daarenboven rijden tuBsehen Meenen en Kortrijk nog volgende trams. Met vertrek uit Meenen Marktte 5.50 7.40 8.20 9.00 en verder alle 30 minuten, op het uur en op het half uur laatste tram uit Meenen Markt te 20 uur. Met vertrek uit Kortrijk Statie te 6.50 7.20 8.05 8.45 en verder alle 30 minuten, kwart vóór en kwart na het uur: laatste tram uit Kortrijk Statie te 19.45 u. dene localiteiten stormenderhand genomen en klaarstaande Sowjettroepen uiteengeslagen. In zware gevechten werden de vijandelijke aanvallen ten Z. O. van Sjitomir gestuit. Verder noordelijk mislukten alle Sowjetaanvallen 41 tanks werden stukgeschoten. De Sowjets zijn thans ook in den sektor van Korosten tot den aanval overgegaan verbitterde gevechten zijn aan den gang. Bij Witebsk werden alle doorbraakpogingen verijdeld door onmid dellijke tegenaanvallen werden enkele penetratiepunten gezuiverd. In Zuid-Italië deed de vijand een suksesloozen aanval ten N. van Venafro. 26 Amerikaansche bommenwerpers begeleid door jagers hebben het N.-Italiaansch gebied aangevallen 20 werden tijdens luchtgevechten en 2 door afweergeschut naar beneden gehaald 4 Duitsche jacht* toestellen gingen verloren maar de piloten konden zich redden. Een Britsche kommando aktie tegen het kanaaleiland Sercq mislukte reeds in de dichte mijn velden der kust In de golf van Biscaye vonden gevechten plaats tusschen Duitsche torpedojagers en torpedobooten en lichte En- gelsche zeestrijdkrachten. Het eigen en het vijandelijke lucbt wapen kwamen voortdurend tusschen beide. Aan beide zijden ontstonden beschadigingen. Britsche vlieg tuigen voerden over nacht storingsaanvailen uit op West- Duitsch gebied. Donderdag 30 December Ten N". van Kirowograd heeft de eigen aanval verdere vorderingen gemaakt. In den sektor van Sjitomir wordt dé zware strijd met toenemende hevigheid voortgezet; 72 pantsers werden stukgeschoten. Na harde gevechten werd de stad Korosten opgegeven. Bij Witebsk mislukten her haalde doorbraakpogingen der Sowjets. Locale bressen weiden afgesloten of in tegenaanvallen gezuiverd 26 pantsers werden vernield. Zware artillerie beschoot be langrijke doelwitten in Leningrad In Zuid-Italië werd ten Z.-W. van Miturno een vijan delijk steunpunt genomen, de bemanning gevangen geno- men cn buit veroverd. Herhaalde aanvallen van den vijand ten N.-W. van Venafro en aan de Adriatische kust mislukten na verbitterde gevechten. Een nieuwe terreuraanval van Britsche bommenwerpers op Berlijn heeft vooral woonwijken zwaar getroffen. Storingsaanvailen werden verder gericht tegen eenige plaatsen in West-Duitschland 23 der aanvallende bom menwerpers werden neergeschoten. Vrijdag 31 December TeD Noorden van Kirowograd werd ondanks den hardnekkigen vijandelijken weerstand een frontbres ge sloten. Benevens talrijke gevangenen werd een aanzienlijke buit gemaakt. In den sector van Sjitomir en Witebsk worden de zware gevechten met onverminderde hevig heid voortgezet. Door tegenaanvallen werden talrijke plaatsen en hoogten heroverd. Tijdens de beide laatste dagen werden 240 vijandelijke pantsers vernield. In den Westelijken sector van het Italiaansche front werd een vijandelijk bataljon, dat langs de zee in den rug van onzen voorpost ten Zuid-Oosten van Minturno was geland, in tegenaanvallen teruggeslagen. Over de rest van het front werden de met sterke artillerie voor bereidde vijandelijke aanvallen met bloedige verliezen afgeslagen. in den Atlantischen Oceaan en in de Middeilandsche Zee brachten Duitsche duikbooten 5 vijandelijke schepen met 35 000 brt. tot zinken vier andere schepen wer den door torpedotreffers zwaar beschadigd. In het Noorden van den Atlantischen Oceaan, aan de Ame- rikaansche kust en in de Middeilandsche zee werden 3 destroyers tot zinken gebracht. Over dag hebben Noord-Amerikaansche bommenwer pers, begeleid door jagers, terreuraanvalien gedaan op Mannheim en Ludwigshafen. Boven het rijksgebied en de bezette gebieden van het Westen verloor de vijand 39 vliegtuigen, waaronder een groot aantal viermotorige bommenwerpers- In de avonduren hebben enkele Britsche vliegtuigen bommen geworpen in het Rijnland. Duitsche vliegtuigep hebben storingsaanvailen gedaan op Londen. Zaterdag 1 Januari 1944 Aan het bruggenhoofd van Nikopol hebben de Sow jets hun sterke aanvallen hervat. Zij werden afgeslagen of in tegenaanvallen met groote verliezen achteruitge- worpen. Ook ten Westen van Zaporosje mislukten ver scheidene vijandelijke aanvallen. Ten Noorden van Kirowograd werd een vijandelijke strijdproep uitgeroeid. In het gebied van Sjitomir werden in verbitterde afweer - gevechten 59 p^ptseis stukgeschoten. De stad Sjitomir werd opnieuw opgegeven wijl op verscheidene plaatsen onze troepen succesrijke tegenaanvallen hebben gedaan. Bij Witebsk zijn alle doorbraakgogingen van den vijand nogmaals mislukt. Ten Noord - Westen van Rechiza hebben onze troepen een frontbres afgesloten, en hierbij talrijke gevangenen gemaakt. 58 pantsers en 226 kannon nen buiigemaakt of vernietigd. Aan het Zuid-Italiaansche front stortten de vijande 1 ■imilll I BI I I Bil II 1 ■llllll BIB n BM m I L O 11 A (Ironie MnrLI JEUGD j met Christina Söderbaum Duitsch gesproken en Hermann Braun Vrijdag,Zaterdag.om 7Ju. Zondag, om 21, 5 en 7i u. Maandag, om 7 1 uur Al AJ ESTIC K ij aelKt riit k met Willy Birgel Duiisch gesproken Zaterdag, om 7 1 uur Zondag, om 21, 5 en 71 u- Maandag, om 7 1 uur OUD - IEPKK R,Colaert|)lnutK ONBEKENDEN IN HUIS m8t Raimu Duitsch gesproken en Juliette Faber Zaterdag, om 7 1 uur Zondag, om 21, 5 en 71 u. Maandag, om 7 1 uur lijke aanvallen vóór onze stellingen ineen. Britsch-Noord-Amerikaansche vliegtuigformaties hebben over dag stadswijken van Parijs en verscheidene plaatsen in de bezette gebieden aangevallen. 31 vliegtuigen, waar van 29 viermotorige bommenwerpers werden neergehaald. Gedurende de maand December werden 35 vijandelijke koopvaardijschepen met 225.200 brt tot zinken gebracht en 24 andere schepen met 122.000 brt zoo zwaar fee schadigd dat met het verlies van vele dezer schepen kan worden gerekend- 18 destroyers. I snelboot en 2 ka- nonneerbooten werden tot zinken gebracht 2 kruisers, een oorlogschip van gemiddelde grootte, een di.-troyer. en 5 snelbooten werden zoo zwaar beschadigd dat met bet verlies van een deel dezer schepen kan worden reke ning gehouden De Sowjets verioren 6 duikbooten. 4 snelbooten. 2 kanonneerbooten. een ijsbreker. 15 lan dingsbooten evenals een aantal lichte oorlog-, hepen. Bovendien werden talrijke duikbooten. 2 snelbooten en een kanonneerboot zwaar beschadigd. Zondag 2 Januari Bij het bruggenhoofd van Nikopol stortten herhaalde Sowjetaanvallen. onder zware verliezen, vóór onze stel lingen ineen. Ten Z.-W. van önjepropetrowsk zijn op enkele penetratiepunten verbitterde gevechten aan den gang. In bet gevechtsgebied van Sjitomir duurt de harde strijd voort. Voornamelijk ten Z O. van Öerditschew blijft de vijand sterk aanvallen. Bij Witebsk mislukten zwakke doorbraakpogingen van den vijand. Ten N.-W. van Nevel werden lokale aanvallen der Sowjets op bloe dige wijze afgeslagen. Op het Zuid Italiaansche front heerschte slechts lokale gevechtsbedrijvigheid. Het eiland Mi jet. in de Adriatische Zee, werd van benden gezuiverd- Britsche bommenwerpers vielen Berlijn aan en veroor zaakten schade aan enkele gedeelten der stad. voorna melijk aan woonhuizen. Eenige storingsvliegtuigen wier pen bommen op het Rijnlandsch-Westfaalsch gebied. 30 viermotorige bommenwerpers werden neergeschoten Maandag 3 Januari Aan hei bruggenhoofd van Nikopol en ten Z.W van Dnjepropetrowsk mislukten zwakke vgandeltjke aanvallen Ten Z. en ten Z.-O. van Sjitomir werden sterke Sow jetaanvallen afgeweerd. Ten W der stad werden omsin gelingspogingen verijdeld. Meer ten N.-W. staan onze troepen in een zwaren slag gewikkeld. Bij Witebsk mis lukten sterke locale vijandelijke aanvallen door een eigen tegenaanval werd de vijand, die tijdelijk in onze stellingen gedrongen was. teruggeslagen. In Zuid-Italië verliep de dag rustig. *s Nachts hebbes Duitsche gevechtsvliegtuigen in de haven van Augusta een vrachtschip en opslagplaatsen van materieel in brand geworpen en haveninstallaties verwoest. Britsche terreurbommenwerpers hebben 's nachts woon wijken van Berlijn aangevallen. Bovendien vielen enkele bommen op eenige plaatsen van West-Duitschland. 31 viermotorige bommenwerpers werden vernield. Rond mid dernacht hebben Duitsche vliegtuigen storingsaanvailen op Londen gedaan. Dinsdag 4 Januari In het Zuidelijk gedeelte van het Oostfront tot het gebied ten Zuiden van Kiev verliep de dag in het alge meen rustig. In den sector van Sjitomir vielen de Sowjets opnieuw met sterke krachten aan. Zij leden hooge ver liezen en verloren een groot aantal pantsers. Bij Witebsk werden herhaalde vijandelijke aanvallen afgeweerd Ten N.-W. der stad hebben de Duitsche jagers hun opmarsch voortgezet. Ten N.-W. van Nevel hebben onze troepen de vijandelijke aanvallen afgeslagen In Zuid-Italië geen bijzondere gebeurtenissen. In het gebied der Middeilandsche Zee en inde bezette Westgebieden werden 16 Britsch-Noord Amerikaansche vliegtuigen neergehaald, 's Nachts zijn vijandelijke sto ringsvliegtuigen naar Wrest-Duitschland gevlogen. In den Atlantischen oceaan brachten onze duikbooten opnieuw 6 destroyers tot zinken Aldus verloor de Britsch- Noord-Amerikaansche vloot in de laatste 10 dagen door de duikbooten in totaal 21 destroyers. Van Maandag morgen 10 Januari 1944 tot Zondag avond 16 Januari 1944 inbegrepen SEDEYN Michel, Statiestraat Tel. 299 L. DOCHY. Capronstraat. L. LAMAIRE, Casselstraat, 2. Operetten-Gezelschap FRANK SCH0UP Het is dus op Zondag 16 dezer, om 14.30 uur en 19 uur. dat in den Schouwburg van leper, de operette 11% 'I' WITTE PAAItl) zal opgevoerd worden Nog enkele plaatsen zijn verkrijgbaar ia het Café Boerenhui aan de gewoae prijzen. iWWMWWirMIJIOmjUKIOMtOWW op 't Ypersch Stadium, Augustijnenstraat Zondag tl .Iftiiuai-i om 14 uur 30 C.S.Yper- Ize^em Ingangsprijs 5 fr. Tribune1 fr, opleg.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1944 | | pagina 1