Duitsche Legerberichten Prijs 0,50 fr. BEVOORRADINGSDIENST - VOETBAL - STAD YPER CINEMAPROGRAMMAS Op ZONDAG 5 MAART 1944 24' Jaar, Nr 45 Vrijdag 25 Februari 1944 NIEUWS NOTARIEEL - AANKONDIGINGSWEEKBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER Uitgever L) li MORTIER, 34, Botersteaat, Yper Tel. 500 H. R. Y. 220 Postcheckrekening 46.173. Abonnementsprijs 1044: 26 frank. •e Rantsoeneering van 21 Februari tot 21 Maart 1944 9e rautsoeneeringstabel vuor de perisde van 21 Februari tot 21 Maart 1*44 bevat, geen wijzigingen tegenover de rantaoeneeringstabel van vorige periode. Uitreiking der nieuwe zecpkaarten De bedeeling der nieuwe zeepkaarten za! plaats hebben op Maandag 28 en Dinsdag 29 Februari 1944. telkens van 9 ure tot 12 ure en van 14 ure tot 16 ure. aan de gewone loketten zooals voor de bedeeling der Ranb- soeneeringszegels (dus volgens de straat namen Iedereen wordt verzocht zijne gele rantsoeneeringskaart mede te brengen. S T A l> I E P E R RUIMKHE!\»T Uitzonderingsmaatregelen Gezien de zeer verscherpte vervoermoeilijkhe- den die de verdere normale uitbating van den ruim- •iienst beletten, wordt het met ingang van 1 Maart 1944, aan de landbouwers van leper en omlig gende, toegelaten de aalputten bij de particulieren der stad leper te komen ledigen, voor eigen reke- nmg, met gesloten karteelen. Particulieren en landbouwers kunnen zich hier voor vrij tot elkander wenden en vrij overeenko men. Particulieren echter die geen landbouwers ken nen tot wie zich te wenden, en hun aalputten wenschen geledigd te zien, kunnen dit samen met naam en adres opgeven op het Politiecommissa riaat, alwaar de landbouwers die aal wenschen te ruimen. hiervan kennis kunnen krijgen. Belangrijke nota alle vervoer van aal is ten strengste verboden na 10 uur 's morgens van 1-3-1944 tot 1-4-1944 en na 9 uur 's morgens vanaf 1-4-1944. De Secretaris, De Burgemeester, A. Versailles. A. Notebaert. Duit ache aanvallen tegen het landings hoofd van Nettano hervat. Russische luchtaanval op Helsinki. - verbinding met ingesloten Duitsche formaties tot stand gebracht. - Staraja Russa ontruimd. Nieuwe luchtaanvallen op Londen. 83 viermotorige bommenwerpers neergeschoten bij een aanval op Leipzig. Terrearaanvat op Stuttgart. - Cholm en Kriwoi-Rog ontruimd. Donderdag 17 Februari 1944 Ten Z O. van Kriwoi-Rog vielen de Sowjets tever geefs aan. Ten O. van Sjasjkoff hebben onze troepen hun front werden 18 vqandelijke vliegtuigen neer- Identiteitsstuk voor Kinderen beneden 45 jaar lii.de huidige omstandigheden is het noodig het K. B. van 14 October 1939 in herinnering te bren gen, waarbij aan de ouders en aan de personen belast met de bewaring van kinderen, opgelegd wordt de kinderen beneden 15 jaar te voorzien van een identiteitsstuk. Dit stuk moet bestaan in een plaat van 5 of 6 centimeter vierkant, van karton van goede kwali teit ef ander sterke stof waarop aan de eene zijde, naam, voornaam, datum van geboorte, nationali teit en gemeente van verblijf van het kind aange- feekend zijn, terwijl de andere zijde moet voor behouden blijven voor het eventueel aanbrengen «loor het gemeentebestuur, van alle melding die noodzakelijk mocht geacht worden. Het aldus gevormde identiteitsstuk moet gebor gen worden in een zakje van weefsel of omhulsel van buigzame stof, dat om den hals van het kind moet worden gehangen onder de kleederen. De ouders die hierin in gebreke bleven, zorgen er dus voot dat ze aanstonds hunne kinderen van dit verplicht identiteitsstuk voorzien. leper, den 21 Februari 1944. De Burgemeester, A. Notebaert. /ouda$; V7 Febi'iinri'4 4 op 't Ypersch Stadium, Augustijnenstraat om 9,30 uur C S Yper (Jeugdpl )-Zonnebeke om 44 uur C. S Yper Schol. - S C Meenen om 14,30 uur C. S. Yper A - St. Moeskroen Terrein i-RuaoESTeeNWEO om 15,00 uur 2* Reserve Kampioenschap Westlasd W. S. leper - S K Vlamertinge opmarsch voortgezet. Vijandelijke tegenaanvallen werden hier en ten W. van Tsjerkassy afgeslagen. Bij Witebsk. waar de vijand zijn doorbraakpogingen heeft hervat, hebben onze grenadiers, na harde gevechten een nieuw afweersucces behaald. Tusschen het llmen- en het Peipus- meer en bij Narwa heeft de vijand talrijke aanvallen ge daan. die met zware verliezen werden afgeslagen. Daarbij vernietigden onze troepen in één sector 2 vijandelijke ba taljons- 's Nachts hebben Sowjetvliegtaigen opnieuw •Helsinki gebombardeerd 8 vliegtuigen werden neerge schoten. Ten Z. van Rome hebben onze troepen hun aanvallen hervat. Een vijandelijke tegenaanval ten Z. O- van Aprilia werd met zware verliezen afgeslagen. In den sector van Cassino mislukten nieuwe vijandelijke aanvallen van den vijand. Onze kustartillerie bestreed met goed gevolg het vijandelijk scheepsverkeer in den golf van Gaëta. Aan de Adriati8che kust werd een vijandelijk steunpunt uitge roeid en gevangenen en buit gemaakt. Vrijdag 18 Februari Ten Z. O. en ten N. van Kriwoi-Rog zijn de Sowjets ten aanval overgegaan zware gevechten zijn nog aan den gang. In de zware gevechten in het gebied van Niko pol werden tusschen 25 November en 15 Februari 1754 pantsers. 533 kanonnen, talrijke andere wapens en oor logsmateriaal buitgemaakt of vernietigd en 56 vijande lijke vliegtuigen door infanteriewapens neergehaald. In het gebied van Tsjerkassy werd de verbinding met een sinds weken afgesneden tamelijk sterke strijdgroep ver wezenlijkt. Ten Z. van het llmen meer werd de stad Sta raja-Russa ongehinderd ontruimd, na vernieling van alle militaire installaties. Ten W. van het Iimenmeer en tot aan het Peipusmeer. evenals bij Narwa. hebben de Sow jets tevergeefs aangevallen. Ten Z. van Rome vordert onze aanval óm het lan dingshoofd van Nettuno te vernauwen. In de havens van Anzio en Nettuno werden groote branden en vernielingen teweeggebracht Bij Cassino werden alle vijandeGjfctetian vallen afgeweerd en op verscheidene plaatsen de inge drongen vijandelijke strijdgroepen met groote verliezen teruggeworpen. Boven het Italiaansche front werden 18 vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Lichte Duitsche zeestrijd krachten vernietigden ten N. van het eiland Elba. 2 Britsche artillerie-snelbooten. Zaterdag 19 Februari Bij Kriwoi-Rog werden de vijandelijke aanvallen afge slagen of opgevangen. Ten W. van Tsjerkassy werden andere gedeelten van den strijdgroep, die zicb vrijge vochten had. opgenomen. Bij Witebsk hebben onze troepen tusschen 2 en 16 Februari den stormloop van 50 tirail leur divisies en talrijke pantserformaties afgeslagen en aldus een nieuw verdedigingsucces behaald 102 vijan delijke. vliegtuigen werden vernietigd. Tusschen het llmen en bef Peipusmeer en bij Narwa werd een sterke vijan delijke aanval afgeslagen. In het landingshoofd van Nettuno werd de omsinge- lingsring tot 4 km. ten Z. van Aprilia opgeschoven Vijandelijke tegenaanvallen werden afgeslagen. Bij Cas sino zijn de stormloopen van Indische troepen tegen het hoogtemassief in ons afweervuur ineengestort. Eenige locale bressen werden in tegenaanval gereinigd. Het station verwisselde verscheidene malen van bezetter en bleef tenslotte in onze handen. Ten Z. van de Golf van Gaëta is een vijandelijke kruiser gezonken. 's Nachts heeft het Duitsche luchtwapen met groote formaties een zwaren aanval op Londen gedaan en er uitgebreide branden en vernielingen teweeggebracht. Zondag 20 Februari Ten Z. van Kriwoi-Rog is een Duitsche gevechtsgroep door - de stellingen der Sowjets gebroken. Aan beide zijden van de stad leden vijandelijke aanvallen schipbreuk. Ten O. van Sjasjkoff zijn vijandelijke aanvallen ineen gestort. Tusschen Pripet en Berezina werden de door braakpogingen van de Sowjets verijdeld en penetratieplek- ken afgegrendeld. Bij den strijd tegen benden in het achterwaartsche gebied hebbeD dekkingstroepen 250 bunkers en ruim 100 opslagplaatsen vernield. Ten N. van Welikie-Loekie duren levendige gevechten nog voort Tus?chen het llmen- en het Peipus meer. alsmede in het gebied van Narwa leden talrijke aanvallen der Sowjets schipbreuk. Op eenige penetratiepunten ziji nog hevige gevechten aan den gang. In het landingshoofd van Nettuno wisselden eigen aanvallen en vijandelijke tegenaanvallen elkaar af ten Z. en ten Z.-O. van Aprilia. Formaties gevechts- en slagvliegtuigen veroorzaakten in de haven van Anzio uitgebreide branden alsmede ontploffingen in munitie depots. Een transportschip van 7.000 brt. werd gekel derd en twee andere met 16.000 brt. zwaar beschadigd. Onze- duikbooten hebben voor Nettuno drie vijandelijke landingsschepen en een vrachtboot met 16-000 brt.. als mede 2 torpedojagers gekelderd. Met uitzondering van hevige lokale gevechten ten N. O. van Castel-Forte ver liep de dag aan het overige front rustig. Boven het Ita liaansche gehaald. Formaties Britsche bommenwerpers hebben een terreur aan val uitgevoerd op localiteiten van Midden Duitschland en vooral woonwijken van Leipzig getroffen 83 vier motorige bommenwerpers werden vernietigd. Vijandelijke storingsvliegtuigen wierpen rs nachts bommen op Noord en Noord-West-Duitschland. Van 11 tot 20 Februari hebben zeestrijd krach ten. afweergeschut aan boord va» koopvaardijschepen en marine-luchtdoelartillerie 12 vij andelijke toesteilen neergehaald. De bevrijding van de sedert 28 Januari- omsingelde Duitsche gevechtsgroep ten W. van Tsjerkassy is thans geëindigd. Tijdens verbitterde gevechten met in meerderheid zijnde vijandelijke strijdkrachten zijn deze troepen door de om- singeliogsring gebroken, geholpen door tot hun bevrijding in actie gekomen pantsertroepen. Van 4 tot 18 Februari verloren de Sowjets hier 728 tanks en bestormingskanon nen 800 kanonnen werden buitgemaakt en verscheidene duizenden gevangenen binnengevoerd. Formaties trans port- en gevechtsvliegtuigen hebben de omsingelde strijd krachten munitie. levensmiddelen en benzine aangevoerd en 2.400 gewonden geëvacueerd 32 transportvliegtuigen gingen verloren 59 vijandelijke toestellen werden neer geschoten. Maandag 21 Februari Ten Z. van Kriwoi-Rog. ten O. van Sjasjkoff. ten Z. van de Berezina en ten Z. O. van Witebsk mislukten talrijke aanvallen van de Sowjets. In het N. van het Oostfront hebben onze divisies zich in eenige sectors, op bevel, van den vijand losgemaakt. In het landingshoofd van Nettuno werden verscheidene tegenaanvallen van den vijand afgeslagen. Ten Zuiden van Aprilia werd een vijandelijke strijdgroep omsingeld doorbraakpogingen van deze formatie en ontzettingsaan- vallen werden verijdeld. Onze artillerie met verren actie- straal beschoot de havens Anzio en Nettuno met goed gevolg. Formaties Noord-Araerikaansche bommenwerpers heb ben over middag plaatsen van Noord- en Centraal Duitschland aangevallen en vooral te Leipzig aanzien lijke schade aangericht, 's Morgens hebben Britsche bom menwerpers een terreuraanvel op Stuttgart gedaan en vooral in woonwijken schade aangericht, kunstwerken, kerken en openbare^ gebouwen verwoest 49 Britsch- Noord-Amerikaansche vliegtuigen werden neergehaald. Het Duitsche luchtwapen heeft met sterke formaties op nieuw Londen aangevallen en er uitgebreide branden en verwoestingen aangericht. Onze duikbooten brachten in het Noorden van den Aslantischen Oceaan 11 konvooi" desiroyers tot zinken. Dinsdag 22 Februari Onze troepen leveren te Kriwoi-Rog zware geveebten. Bij Svenigorodska. ten O. van Sjasjkoff. ten Z. van de Berezina en ten N.-O. van Rogatchev werden vijande lijke aanvallen met bloedige verliezen afgeslagen. Ten N. van Weliki Loeki vielen de Sowjets zonder succes aa». Na vernieling van alle mrfitaire installaties werden de puinvelden van de stad Cholm ontruimd. Tusschen het llmen en Peipusmeer mislukten tamelijk sterke vijandelijke aanvallen. In verscheidene sectors van het landingshoofd van Nettuno hebben onze troepen hun stellingen verbeterd. Tegenaanvallen werden afgeweerd. De ten Z. van Aprilia ingesloten vijand wordt groepsgewijs uitgeroeid. In de haven van Anzio werden 2 koopvaardijschepen met 9 000 brt. door bommen zwaar beschadigd en verscheidene benzine- en munitiedepots vernietigd. Formaties Noord-Amerikaanschc bommenwerpers viele» plaatsen in West-en Midden-Duitschland aan de schade is gering. 33 vijandelijke vliegtuigen, waarvan 25 vier motorige. werden neergehaald, 's Nachts hebben storings vliegtuigen bommen óp West- en Zuid West-Duitschland geworpen. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen het gebied van Londen aan. F LO I» Y Groole Mai'Ul SIMPLET Duitsch gesproken met Fernandel en Colette Fleuriot Vrijdag,Zaterdag, om 7 Ju. Zondag, om 21, 5 en 7 5 u- Maandag, om 7 uur Hl AJ ESTIC nijselulraiit WEENSCHE NACHTEN Duitsch gespreken met Marte Harell en Paul Hörbiger Zaterdag, om 7 uur Zondag, om 2 5, 5 en 7 J u- Maandag, om 7 J uur OLH - lEl'EH R.Colaerl|iln»lH DE OUDE ZONDAAR Duitsch gcaprolte* met Emil Jannings en Maria Landrock Zaterdag, om 7 1 uur Zondag, om 2), 5 en 71 Maandag, om 7 i uur om 16 11. 30 stipt in VICTORIA PAL ACE Sl Jicobttriit, IEPER Buitengewone BOKSGALA (Frankrijk-België), ingericht door B. C. Olympic leper. Hoofdkamp 8 x 3 m. Albert LAPERE. 72 Kgr leper, tegen BOUSSEMART. 72 Kgr.. Parijs, ex kam pioen van Frankrijk. (Overwon Al Baker, kampioen van België middengewicht, en deed match-nul met Renet, die Al Baker voor 14 dagen op punten sloeg). Beroepskamp 10 x 2 min. Fra^ojs CARLIER. 61 Kgr.. leper, tegen DELMOTTE, 61 Kgr. Rijsef (Overwon Gydé. kampioen van Europa en Joe Corae&s kampioen van België). Beroepskamp 8x3 min. SERVAEGE. 53 Kgr Kortrgk. tegen BARTOZICK. 53 Kgr.. Hénin Liétard (Ex kampioen van Frankrijk Amateurs, deed match-nni met Batiss. Challenger voor het Kampioenschap van Frankrijk). Verders Liefhebberskampeo over 4x2 min. me» Ach CARLIER. Willy CEUNINCK. DELEU en SAVAETE Liefhebbers Gezien het prachtprogramma zullen de plaatsbewijzen uitgevochten worden. Voorziet U das tijdig van uwe kaarten 1 Ring 50 fr. 2e Rang 35 ff. 3e Rang 25 ir en staanplaatsen 15 fr. Kaarten te bekomen in Vü toria Palace en in «Café de Visscher Boterstraat. s t a n i k r» e it MAANDAG 28 FEBRUARI 1944, om 19,30 uur in den Stadsschouwburg 94oiitoii - Avond gegeven door Mej Irene VERH CK, cantatrice Mevr. A. ROSSEEL, pianiste Heer A MOERMAN, violonist. Kaarten verkrijgbaar aan den ingang der zaal. KUNSTSCHILDERIJEN Mevr. DAELEMANS stelt hare werken ten toon ln de raadzaal van het Stadhuis, van 4 tot 14 Maart, van 10 tot 12.30 uur. en van 15 tot 18 uur. (5910) Landbouwcomice leper - Kemmel PAARDEN PRIJSKAMP van Asscheowoeoadag 23 Februari 1944 gehouden te leper uitslagen: Ie PRIJSKAMP ilengste veulens van cér. jaar le Prijs Desmytter Remi, Voormezele. 2) Goderts Henri. Boeslnge. 3) Phlippo Cyriel. Boesinge. 4) Vlnckier Maurice.. Poeicapelle. 5) Pollet Hector, Poelcapelli 6) De Poorter Bruno We, Passchendaele 7) Van Acker Michel, Boesinge. 8> Per- soone Gaston, Reninge. 9) Crombez Mau rice. Boesinge. 10) Devos Jeroom. Vlamer tinge. lie PRIJSKAMP Hengste veulens van twee jaar le Prijs Desmytter Remi, Voormezeele 2) Lagrou Albert, Brielen. 3) Lagrou Albert, Brielen. 41 Phlippo Aimé. Sint- Jan. 5) Debceuf Oafel, Geluwe Ille PRIJSKAMP Meniën van één jaar le Prijs Van Tieghem Henri. Langemark 2) Delanote Marcel. leper. 3) D'Halle- win Paul, Vlamertinge. 4) Hoste Auguste, Zonnebeke. 5) Vandamme Jeroom. Lange- marek. 6) Sinnaeve Maurice, Voormezeele. 7) Van Acker Michel, Boesinge. 8) Do- chy Kamiel. Sint Jan. 9) Persoone Gas ton, Reninge. 10) Deschepper Hector. Vlamertinge. 11) Geldhof Kamiel, Brie len. 12) Decraemer Gebroeders. Watou 13) Van Isacker André, leper. 14) De- croos Hilalre. Reninge. 15i Verstraete Henri. Hollebeke. 16) Fleurebay Maurice Sint Jan. IVe PRIJSKAMP l Meniën van twee jaar le Prijs Goderis Henrl, Boesinge. 2) Vanden Berghe Leon, Boesinge. 3> Desmytter Remi. Voormezeele. 4) Vande Candelaere Ger.. Komen. - - 5) Ameloot Gaston, Oost-Vleteren. 6) Desmytter Re mi. Voormezeele. 7) Lagrou Albert, Brie len. 8) Vande Candelaere Ger., Komen. - 91 Standaert Auguste. Wytschaete. 10 Mahleu Marcel. Zlllebeke. 11) Vandtn Abeele Alix, Langemarck. 12) Veroieersvh Emlel. VI mertin,.- Ve PRIJSKAMP Meniën van drie jaar le Prijs Persoone Gaston, Reninge. 2) Quagebeur Pierre, Poperlnge. 3) Boone Achiel, Langemarck. 4) St Slxtus Abdij. West-Vleteren. 5) Desmytter Remi, Voor mezeele. 6) Deboeuf Odiel. Geluwe. 7) Vlnckier Maurice, Poeicapelle. Vie PRIJSKAMP Meniën van vier jaar en daarboven le Prijs Lagrou Albert. Brielen. 2) D'Hallewin Paui, Vlamertinge. 3) Quage beur Pierre. Poperlnge. 4) Boskant Mar cel, Poeicapelle. 5) Quagebeur Pierre, Po perlnge 6) Devloo Daniel. Oost-Vleteren. 7) Phlippo Aimé, Sint Jan. 8) Sinnaeve Maurice. Voormezeele. 9) Bossant Marcel. Poeicapelle. 10) Van Hecke Remi. Vlamer tinge. 11) Vermeersch Emlel. Vlamertinge In eiken prijskamp bekwam de eerste prijs een verguld, de tweeite een zilveren en de derde een bronzen eeremetaal. Ter gelegenheid van Kattefeest. eiken Zondag SCHOON ORKEST vanaf 2 uur in het «Hotel de Londres», Diksmuidestraat, 27. leper. (5937) 4QU

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1944 | | pagina 1