Duitsche Legerberichten ^»ss%jts!irsxss. izsssuf 44' Jaar, Nr 47 Priis 0,50 fr. Vrijdag 10 Maart 1944 NIEUWS NOTARIEEL - AANKONDIGINGSWEEKBLAD VOOR MET ARRONDISSEMENT VPER BEVOORRADINGSDIENST Oproep tot de Bevolking Gri (iri Sof ie, trek het joen nie an TOEGELATEN TAXIS DAVIDSFONDS - IEPER STAD YPER CINEMAPROGRAMMAS Rood Kruis van Belgie KAM ER MUZIEKAVOND - VOETBAL - Uitgever l)L:MORTIER, 34, Boterstraat, Yper - Tel. 500 - H. R. Y. 220 - Postcheckrekening 46.173. Abonnementsprijs 1944 26 frank STAD 1EPEK Van 6 Maart tot 31 Maart inbegrepen zijn de bureelen van den gemeentelijken bevoorradingsdienst 's namiddags voor het publiek gesloten. Uitreiking der Rantsoeneeringszegels Dinsdag 14 Maart 1944 's Morgens van 7.30 u. tot 11.30 uur 's Namiddags van 13.30 u. tot 10.30 uur. Woensdag 15 Maart 1944 's Morgens van 7.30 u. tot 11.30 uur 's Namiddags van 13.30 u. tot 16.30 uur. Gewone schikkingen. SCHOENWAREN Er mogen gedurende de maand Maart 1944, een aantal machtigingen tot bevoorrading voor kinderschoenen worden uitgereikt. De personen die een aanvraag wenschen ln te dienen mogen zich dus aanbieden aan winket Nr 9, vanaf Maandag 13 Maart en volgende dagen, van 9 ure tot 12 ure, voor zien van de kaart van Niet Eetbare Pro- dukten. plaatselijke peoetratiepan- De inwoners van leper die over vrije woonplaatsen beschikken en deze vrijwillig toillen verhuren aan verplichte geëvacueer- den uit de kuststreek, gelieven hun naam en adres op te geven ten stadhuize van leper, Bureel der Bevolking, met opgave van de beschikbare plaatsen. Ingezetenen der stad die aldus geëva- cueerden in huis opnemen komen met dezen vrij overeen nopens de huurvoonóaarden. Wij durven beroep te doen op het solida riteitsgevoel onzer Iepersche bevolking op dat zij in de grootste mate dezen oproep zou beantwoorden en deze landgenooten ter hulp zou komen die voor het oogenblik het meest door den oorlog beproefd worden. leper, den 9 Maart 1944. De BurgemeesterA. NOTEBAERT. STADSSCHOUWBURG IEPER Operettengezelschap FRANK SCH0UP OP ZONDAG 19 MAART 1944, om 2 Vi en om 7 uur stipt, opvoering van Beroemde succes opetette van Paul Lincke. Bespreek van nu af uwe plaatsen in het Caté Boerenhol Vandenpeereboomplaats Voor prijzen der plaatsen zie plakbrieven Opgelet Binnen enkele weken heroptreden der Kabaretgroep DE OP'ilMISTEN in LAPIERE'S ZAAL met een schitterende Bonte - Avond, getiteld Volledig aieuw pragratnma -• Nieuwe dekors, 3 uren lachen, lackeu, lachen Volg regelmatig onze propaganda in dit blad. Tram leper-Kemmel W.Nieuwkerke-Le Sean Wijzigingen aan de aartabel vanaf 13 Maart '44 Hierna vermelde treinen worden 30 min. verlaat Nr 5 leper Statie V 17.15 zal vertrekken te 17.45 Nr 7X id. V. 20.10 zal vertrekken te 20.40 Nr 6 Le Seau V. 18.35 zal vertrekken te 19.05 Nr 8X W.Nieuwkerke 21.20 zal vertrekken te 21.50 Nra 7X en 8X rijden enkel op Maandag of Markt dag te Kortrijk. gort, Bonn, Keulen' tiome en Berlijn. '- 140 toestêuen nëérgeschote'n'bij* 'e"en"aanvai"op "Berlijn" ware Duitsche aanvat op Londen. Donderdag 2 Maart 1944 2n het gebied van Kriwoi Rog kleven de Sowjetaan- vallen zonder resultaat. Ten N. van Rogatsjew werden de doorbraakpogingen van den vijand, met voor hem hooge bloedige verliezen, verijdeld. Ten N.-W. van Newel is de vijandelijke druk toegenomen alle door braakpogingen werden in zware gevechten afgeslagen. Aan bet Narva front werden alle Sowjetaanvallen in hardnekkigen strijd afgeweerd. In den sector Kandalakjsa zijn Duitsche stoottroepen in de vijandelijke stellingen binnengedrongen en hebben talrijke gevechtsposities met hun bemanningen opgeblazen. In het landingshoofd van Nettuno hadden ten Z. en ten Z. W. van Cisterna afwisselende gevechten plaats- Op verscheidene punten is de vijand in onze gedurende de vorige dagen veroverde vooruitgeschoven posities binnengedrongen. Verdragend geschut heeft in de haven van Anzio een vrachtboot gekelderd en op andere sche pen verscheidene treffers geplaatst. Formaties gevechts vliegers hebben in de haven van Anzio een transport schip van 5.000 brt. zwaar beschadigd. 's Nachts hebben formaties Britsche bommenwerpers terreuraanvallen op localiteiten van Z.-W. Duitscbland uitgevoerd en vooral in dc woonwijken van Stuttgart schade en verliezer onder de bevolking verooizaakt. Vijandelijke storingsvliegtuigen hebben bommen op West- Duitschland geworpen 4 vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald. Zware gevechtsvliegtuigen hebben eengrooten aanval op Londen uitgevoerd en grooie branden en omvangrijke verwoestingen aangericht. Vrijdag 3 Maart Formaties slagvlirgers vielen in het gebied Polonoje- Sjepetowka troepenconcentraties der bolsjewisten met goed resultaat aan. Ten N. van Rogatsjew werden de doorbraakpogingen van den vijand verijdeld. Bij Witebsk vielen de Sowjets ten Z. O- en ten N. O aan. doch werden in beide sectoren teruggeslagen. Ten N. W. van Newel duren de zware afweergeveebten voort. Ten Z. O. van Pleskow mislukten de vijandelijke aanvallen. Aen de Narwa zijn nog hevige gevechten aae den gang. In het landingshoofd van Nettuno hebben onze troepen met goed resultaat talrijke stoottroepenoperaties uitge voerd. Gevechtsvliegers en verdragend geschut hebben bij Anzio en Nettuno 2 torpedojagers en 1 transport schip van 7000 brt. zwaar gehavend Aan de Adria- tiscbe kust hadden succesvoile stoottroepenoperaties plaats- Lichte Duitsche zeestrijdkrachten hebben met goed resul taat de haven van Bastia op Corsica onder vuur ge nomen. 's Middags hebben Amerikaansche bommenwerpers terreuraanvallen op localiteiten in West en Zuid West Duitschland uitgevoerd en verloren hierbij 19 vliegtuigen. 's Nachts hebben vijandelijke storingsvliegtuigen bom men geworpen op bet gebied Rijnland Westfalen. Zaterdag 4 Maart In de straat van Kertsj werden twee geladen vijande lijke ponten in den grond geboord en eenige andere be schadigd. Aanvallen op ontschepingspunten der Sowjets veroorzaakten hevige branden, in het gebied van Kriwoi- Rog mislukten talrijke aanvallen der Sowjets. Met goed resultaat hebben formaties slagvliegers vijandelijke troe penconcentraties in het gebied van Sjepetowka aange vallen. In hetzelfde gebied en ten Zuiden van de Pripet- moerassen werden vijandelijke aanvallen van verkenners afgeslagen. Tusschen Berezina en Dnjepr en ten N. van Rogatsjew stortten herhaalde aanvallen der bolsjewisten ineen. Ten Z. O. van Witebsk handhaafden onze troepen hjp posities tegen de aanvallende Sowjets. Ten N. W. van Newel en ten Z.-O. van Pleskow is de vijandelijke druk verminderd. Aan de Narwa werden verscheidene penetratiepunten weer goed gemaakt of beperkt. Een zwakke aanval van Sowjetrussiscbe torpedovliegtuigen op een Duitsch convooi aan de kust van Noord-Noorwegen bleef zonder resultaat 5 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. In het landingshoofd van Nettuno werden ten Z.-W. van Aprilia en ten Z.-W. van Cisterna eenige heuvels heroverd vijandelijke tegenaanvallen werden afgeslagen. Amerikaansche terreurvlicgers vielen Rome aan en veroor zaakten geringe militaire schade en verliezen onder de bevolking 15 vliegtuigen werden neergehaald. Amerikaansche bommenwerpers hebben over middag het Noord Duitsch kustgebied aangevallen en in woon wijken van eenige localiteiten en plattelandsgemeenten schade aangericht 21 vijandelijke vliegtuigen werden vernield, 's Nachts hebben vijandelijke storingsvliegtuigen bommen geworpen boven W. en N - Duitschland. Zondag 5 Maart Ten Z. van Kriwoi-Rog worden de afweergeveebten voortgezet. In den sector van Sjepetowka vielen de bol sjewisten met een overmacht van infanterie en pantser formaties aan zij werden bijna overal teruggeworpen op enkele plaatsen drongen zij in onze linies en hier zijn verbitterde gevechten aan den gang. Ten Z.-O. van Wi tebsk mislukten alle doorbraakpogingen van de Sowjets. In het frontvak van Pleskow en Narwa zetten de bolsje wisten hun aanvallen voort ten werden gestopt. Van het Itaiiaansche front wordt slechts geschut- en stoottroepen-activiteit van weerszijden gesignaleerd. Over middag hebben Amerikaansche bommenwerpers terreuraanvallen op plaatsen van West-Duitschland on dernomen. Vooral te Bonn en Keulen werd schade in woonwijken aangericht. Een zwakke formatie bombarde' mentsvliegtuigen drong tot in dec omtrek van Berlijn door. 41 vliegtuigen, waaronder 21 viermotorige bons menwerpers werden neergehaald Vijandelijke storings vliegtuigen wierpen 's nachts bommen op plaatsen in West-Duitschland Maandag 6 Maart In den Zuidelijken sector van het Oostel^k front zette de vijand zijn sukseslooze aanvallen ten Z. van Kriwoi- Rog voort. Het zwaartepunt van de doorbraakaanval- len der Sowjets ligt thans in den sector van Svenigorodka en vooral in het gebied ten Z. van Sjepetovka. In beide sectors bevinden on te troepen zich in zware afweerge- vechten. Aan den autoweg Smolensk-Orsja zijn herhaalde aanvallen met voor den vijand hooge bloedige verliezen mislukt. Ten Z.-O. van V/itebsk hebben onze grenadiers een volledig afweersucces bij de voortgezette doorbraak pogingen der Sowjets behaald. Ten N. van Pleskov en bij de Narwa werden herhaalde vijandelijke aanvallen in verbitterde gevechten teruggeslagen penetratieplekken werden weer goed gemaakt of gestopt. In Italië vonden geen belangrijke gevechtsoperaties plaats. Vijandelijke torpedovliegtuigen hebben ten N. van Borkum het in Duitsch konvooi varende Zweedscke schip Dina tot zinken gebracht. Van de 3 aanvallende vliegtuigen werden er twee neergehaald. Boven de be zette gebieden van het Westen werden acht vijandelijke vliegtuigen neergehaald Eenige vijandelijke storingsvlieg- tuigen hebben 's nachts bommen geworpen boven West- Duitsch gebied. Dinsdag 7 Maart Langs beide zijden van Kriwoi-Rog hebben onze troe pen hevige aanvallen van de bolsjewisten afgeslagen of opgevangen. In het gebied van Svenigorodka worden de zware gevechten met onverminderde hevigheid voortgezet. Op den autoweg Smolensk-Orsja werden de doorbraak pogingen van den vijand na verbitterde gevechten ver ijdeld. Ten N. van Pleskow en bij Narwa mislukten de aanvallen der Sowjets eigen tegenaanvallen boekten succes. In het hooge Noorden. iD den sector van Loeki. werden verscheidene vijandelijke aanvallen met hooge bloedige verliezen voor de Sowjets afgeslagen Op het Itaiiaansche front heerschte drukke verkenniags- en stoottroepenactiviteit. Over middag hebben Noord-Amerikaansche bommen werpers op woonwijken van Groot-Berlijn verspreide bommen geworpen HO vijandelijke vliegtuigen, waar onder 118 viermotorige bommenwerpers werden vernie tigd. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben doel witten in Zuid-Engeland aangevallen Beveiligingskrachten van de oorlogsmarine brachten in het zeegebied van IJmuiden. in harde gevechten. 2 Britsche snelbooten tot zinken en beschadigden een derde verder werden drie booten in brand geschoten. In den Atlantischen en In- dischen Oceaan werden door duikbooten 12 schepen met 71.000 brt. tot zinken gebracht. Van Maandag morgen 13 Maart 1944 tot Zaterdag avond 18 Maart 1944 inbegrepen Raymond LUYTEN, 1, Nleuwstraat. Georges PATTYN, Pochlaan. C. VAN DER MEERSCH, Flersstraat. Keurvoordrachten 1944 In onze voordrachtenreeks wordt de 2e Conferentie gegeven door Inspecteur Generaal Leo RÓELS uit Mechelen. die ons zal onderhouden over Fnmiliale Kuituur Deze voordracht gaat door op Woensdag 15 Maart te 8 nr«, in de Feestzaal der H. Familie. Inspecteur Leo Roels spreekt uit persoonlijke ervaring. Groot gegroeid in een talrijk kroost en vader geworden van een kinderrijk gezin stond hij jarenlang in het on derwijs Hij is tevens de schrijver van het mooie boekje Het kind in het gezin dat om zijn kerngezonde kijk op het leven zoo leerrijk en tevens zoo boeiend is. Wij kunnen dan ook de verzekering geven dat zijn voordracht tn alle stilte, dit is. ademloos zal aanhoord worden. Niet-leden betalen 3 fr. aan den ingang der zaal. Het Bestuur. F 1. 4» It A. Grooie Mnrkt Haar Privé-sekretaris Duitsch gesproken mat Gustav Fröhlich en Fita Benkhoff Vrijdag,Zaterdag,om 7in. Zondag, om 2i, 5 en 71 u. Maandag, om 7 j uur MAJKSTIC ittJs»4»la»la*tiail Tusschen Hamburg en Haïti Duitscn gesproken met Gisela Uhlen en Gustav Knuth Zaterdag, om 7 1 uur Zondag, om 2i, 5 en 71 u. Maandag, om 7 i uur O UI» - 1EPEH l.t olnerl |ilfintH De Waardin van 't Witte Paard Duitsch gesproken met Leiiy Harenbach Zaterdag, om 7 J uur v. tr i i bondag, om 2), 5 en 7| u. en Dorit Kr.ysler j om 7 nur Afdeeling Yper Het jaarlijksch verslag van de afdeeling voor Jf43 leverde de volgende bijzonderheden op aangaande ée bedrijvigheid der afdeeling in 1943 De afdeeling mocht in 1943 een aangroei van meer dan 400 t. h. van bare leden boeken. De mobiele ploegen kwamen tusschen tijdens de ram pen van Wytschaete. Gheluvelt en Le Bizet-PJoegsteert 62 inlichtingen werden verstrekt nopens gekwetste mili tairen. 77 formulieren opgemaakt en doorgestuurd voor de oorlogsslachtoffers in het arrondissement. Hulp aan de verzwakte jeugd Van Becember 1942 tot ]n)i 1943 genoten gemiddeld 50 jongelingen van lichte maaltijden en verkloekingsmiddelen. (Mits voorlegging van een geneeskundig getuigschrift kunnen alle niet-schnol- gaaade- jongelingen van 14 tot 21 jaar. van deze bedee ling genieten. Deze bedeelicg heeft driemaal per week plaats.) Voor onze Krijgsgevangenen Door de zorgen van de afdeeling werden in 1933 1676 paketfen door gestuurd (7.688 collis sedert den wapenstilstand). Briefwisseling met den vreemde i 860 brieven werden verzonden. Vervoer van zieken en gekwetsten Ir 1943 deden de ambulancies van de afdeeling 82# reizen (samen 30.000 kim.) Zwitsersch peterschap 29 kinderen var stad hebben door de zorgen van de afdeeling van deze vnnr- deelen genoten. In 1943 werden door de afdeeling 42 diploma's van ambulancier(ster) uitgereikt. Gedurende 1943 deden 51 ambulanciersfsters) een stage in het O. L. Vrouwhospitaal waar zij 12.176 «ren werk gepresteerd hebben, nachtdienst niet inbegrepen. De Rood-Kruis Week 1944 gaat door in stad van 26' Maart tot 2 April. Verleden jaar bracht deze Rood-Kruis Week 23.5# 1.3# fr. op. waarvan 12.864.30 fr. giften. Deze Rood-Kruis Week wordt aan de bevolking warm aanbevolen. Het R. K. Comité koestert de hoop dat in 1934 de resultaten van 1933 ver zullen overtroffen war den. Het past aan de bevolking te herinneren dat het Rood Kruis van Belgie van geen staatstselage geniet dat het dank alleen aan den steun van de bevolking zijne bedrijvigheid van weldadigheid kan voortzetten ea uitbreiden. Het plaatselijk R. K. Comité verzoekt daa ook de bevolking bij het R. K. van Belgie te willen aansluiten en zoodoende zijne werking steunen. (Nieuwe leden kan nen zich laten inschrijven op het R K. Bureau ten Stad huize iederen weekdag tusschen 9 en 12 ure. De be dragen voor 1934 zullen eerstdaags ten huize geïnd worden. Het Comité. Stad leper - Uuzickakademie K.ief<lsidi£hei<li»f<e^«t ZONDAG 26 MAART 1944 •m 19.30 uur, in den Stadsschouwburg BUITENGEWONE door het bereemd Brusselsch Snarenkwartet. MM. Henri DESCL1N, le viool Henri OLL1GSCHLAEGER, 2e vioal Victor LEGLEY, Alto Jean DE NOCKER, Celliat. Met de medewerking van Meiuffer Irène VERHACK, Cantatrice. Aan het Klavier Mevr. VANDENBROUCK-ROSSEEL. Op het Pragramma: Werken van W.-A. Mozart Franz Schubert, Claude Debussy, Jos. Ryelandt Edw. Verheyden, L. Blomme, J.Brahms, G. Fiuré Ch. Oounod, V. Masst. Prijzen der plaatsen :30 25 20 15 10 en 5 frank. Kaarten zulten aangeboden warden ten huize en te bekomen zijn den dag der uitvoering in den Stadsichouwburg, van 11 tot 12,30 uur, en s avonds aan den ingang. Zondag 1V Maart 1944 op 't Ypersch Stadium, Augustijnenstraat om 9.30 uur C. S. Yper -Jeugdpl.- Langem Sp om 11,00 uur C. S. Yper - Schol - Deerlijk Sp. om 14,30 uur C. S. Yper - S. V. Wevelgem Ingangsprljs A ploeg 5 fr andere ploegen 3 fr. Terrein BnuooesTtENweo om 10.00 uur W. S. leper - Jeugdpl - Houthulst om 14,30 uur W. S. leper- Re» - B. S. Poperinge Inkomprijs 3 fr.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1944 | | pagina 1