Duitsche Legerberichten TiniVVWVVVVV\AA"\ 14Jaar, Nr 50 Prijs 0,50 fr. i-^— Vrijdag 31 Maart 1944 NIEUWS NOTARIEEL - AANKONDIGINGSWEEKBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER BEVOORRADINCSDIENST Oproep tot de Bevolking Sof ie, trek het joen nie an P HI LAT E L GROOTE BOKSMEETING STAD YPER CINEMAPROGRAMMAS Lapiere's Zaal, D'Hondtstraat n. gever LHJAluR HER, 34, Botersfraat, Yper - Tel. 500 - H. R. Y. 220 - Postcheckrekening 46.173. Abonnementsprijs 1944 26 frank Be Zomertijd ingevoerd op 3 April De Zomertijd zal ingevoeerd worden in den nacht van Zondag 2 op Maandag 3 April. Vergeet niet Zondag avond uw uur werken één uur vooruit te brengen. Uitreiking v. Eierzegels en Eierkaarten Tusschen 3 en 7 April, zullen er elerzegelè en kaarten uitgedeeld worden, voor de kin deren die tusschen 1 Januari en 1 April 44, één, twee oj drie jaar oud geworden zijn. De zwangere vrouwen die tusschen 1 Ja nuari en 1 April een melkkaart bekomen hebben, moeten zich OOK aanbieden aan Winket Nr 3 ('s morgens van 9 tot 12 uur, zelfde data). De vroegere rechthebbenden moeten voor zien zijn van hun eierkaart, en de nieuwe van hun melkkaart. OPGELET Na 7 April zullen er voor de maand April geen zegels en kaarten meer uitgereikt worden. Voor de volgende maanden, zijn de eier zegels Iedere maand te bekomen tusschen den ln en den 5n, aan Winket Nr 3. Inschrijving voor vroege Aardappelen De rantsoeneeringskaarten moeten afge haald worden, op Woensdag 5 April 1944, bij den kleinhandelaar, waar men voor sui ker ls ingeschreven en dan tegen Zaterdag April 1944 Ingediend worden bij den klein handelaar, waar men de aardappelen wil be komen voor de maanden Juli, Oogst, Sep tember en October. iedereen, de producenten uitgezonderd, dient zich t.e laten Inschrijven, dus ook de personen, die een contract met een land bouwer hebben afgesloten, want deze in schrijving ls alleen voor de vroege aardap pelen. Benevens de Inrichting van talrijke schuil kelders en schuilplaatsen werden er hier te leper op kosten van het Commissariaat voor Passieve Luchtbescherming drie open bare schuilplaatsen in beton gebouwd, staande de eene op het Zaalhof, de tweede op de Kalfvaart, de derde in de Cité Ligy. Al deze schuilplaatsen werden hier opge richt ln het belang zlf onzer eigen bevol king en werden na hun voltooiing aan de zorgen van het stadsbestuur toevertrouwd. We durven dan cok bij de bevolking een dringenden oproep te doen, opdat ze deze schuilplaatsen voortdurend in Zeer netten toestand zou bewaren en ze in niets zou be schadigen. In 't bijzonder dienen de ouders aan hun kinderen te verbieden, dat ze deze schuilkelders van openbaar nut als speel plaatsen zouden gebruiken. De Burgemeester, (get.) A. NOTEBAERT. Belanqrijk bericht aan de Kleinhandelaars te leper en Omliggende De Hoofdgr. Kleinhandel richt een zitdaa in te leper in het Stadhuis op Woensdag 5 April van 10 tot 12 en van 14 tot 16 uttr. Alle kleinhandelaars, om het even uit welken handelstak, die inlichtingen wenschen over beroepskwesties.(aansluiting H. R., bevoorrading, vergunningen...) kunnen den afgevaar digde daar raadplegen. PA8CHEN 1944 9 APRIL 10 APRIL om 14,30 en 19 u. om 19 uur LAPIERE'S ZAAL, IEPER Ksihnrel voor«|plling «looi- l>e Optiminten Prachtig Programma met o. a. Het Optimisten Ensemble (16 uitvoerders) Marinette De b Yorki's Yvette Ereet humorzanaer. Rolando, genrezanger. Het Hawaiaansch Trio Titi Toto. 3 uren lachen, lachen, lachen I Priizen der plaatsen .20 15 10 5 fr. Plaatsbespreking Café Astrid. V.d.PeereboompL leper Donderdag 23 Maart 1944 Op de Krim werden aanvallen van de Sowjets bij Kertsj en aan het bruggenhoofd Ssiwasch afgeslagen. Vijandeliike aanvallen tegen onze bruggenhoofden aan den Beneden-Boeg evenals pogingen om den stroom over te steken bleven zonder gevoig Tusschen den Centralen Boeg en den Dnjestr, aan den Dnjestr zelf en in de streek Proskurow-Brody woeden zware heen en weer golvende gevechten. De bezetting van Kowei sloeg nieuwe aanval len der bolsjevisten af. Ten N.-W. van Kowel brachten onze troepen den oprukkenden vijand tot staan. Ten Z.- O. van Witebsk mislukten nieuwe doorbraakpogingen van de Sowjets. Aan het Narwa-front viel de vijand tevergeefs aan. Bij Cassino stortten vijandelijke aanvallen tegen het noordelijk gedeelte van de stad ineen. Aan de Adriatische kust werden vijandelijke aanvallen afgeslagen Noord-Amerikaansche bommenwerpers wierpen lukraak scherf en brandbommen op woonwijken van Berlijn 16 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 13 viermotorige, wer den neergehaald. Britsche bommenwerpers ondernamen 's nachts terreuraanvallen op Frankfort a/Main. Er werd aanzienlijke schade aangericht en de bevolking leed ver liezen 55 viermotorige bommenwerpers werden neerge haald. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen afzonderlijke doelwitten te Londen aan. Beveiligingsvaartuigen der marine haalden vóór de Hoilandsche kust van drie aan vallende vliegtuigen. 2 toestellen neer en schoten het derde in brand. Vrijdag 24 Maart Aan bet Oost en Noordfront van de Krim evenals aan den Beneden Boeg mislukten de aanvallen der Sow jets. Tusschen den centralen Boegen den Dnjestr evenals in de streek van Proskoerow en Tarnopol duren de ver bitterde afweergevechten voort. Bij succesrijke tegenaan vallen in de streek van Brody leed de vijand groote verliezen. Ten N.-W. van Kowel werden de aanvallende Sowjets afgeslagen en in tegenaanval teruggeworpen. Ten Z.-O van Witebsk heeft de vijand zijn vergeefsche door braakpogingen voortgezet. Boven de Finsche golf schoten wachtschepen uit in verscheidene golven aanvallende Sowjetrussische bommenwerpers, drie toestellen neer. Aan beide fronten in Italië heerschte slechts lokale gevechtsactiviteit. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen het vijandelijk steunpunten-eiland Lissa. aan de Adriatische kust. aan en beschadigden er 8 vrachtzeilschepen, Noord-Amerikaansche bommenwerpers vielen plaatsen in Noordwest en Centraal Duitschland aan 51 vlieg tuigen. waaronder 44 viermotorige werden vernietigd. Vijandelijke storingsvliegiuigen overvlogen 's nachts Noordwest-en Zuidwest Duitschland. Duitsche gevechts vliegtuigen vielen afzonderlijke doelwitten te Londen aan. Vóór de westkust van Noorwegen schoten beveiligings vaartuigen van een Duitsch convooi, 5 van de 13 aan vallende vliegtuigen neer. Zaterdag 25 Maart Aan het bruggenhoofd Nikolajew mislukten de vijande lijke aanvallen. De op enkele plaatsen op den Westelijken oever van den Boeg ontscheepte bolsjewisten werden in tegenaanval vernietigd of samengedrongen. Tusschen den Centralen Boeg en den Dnjestr. evenals ten W. van den Dnjestr. in de streek ten N. van Balti. bieden Duitsche en Roemeensche troepen hardnekkig weerstand aan den oprukkenden vijand. Tusschen Proskoerow en Tarnopol zijn de Sowjets meer naar het Z. doorgedrongen aan vallen tegen beide steden werden afgeslagen. Door een eigen tegenaanval in de stieek van Brody leden de Sow jets groote verliezen. Ten N.-W. van Kowel werden de bolsjewisten verder teruggeworpen. Tep Z.-O. van Witebsk werden de doorbraakpogingen van de Sowjets met groote verliezen afgeslagen. In Italië werden de vijandelijke aanvallen tegen het Oostelijke en Noordelijke gedeelte van Cassino, met groote verliezen afgeslagen. Boven Italiaansch gebied werden 12 vliegtuigen neergehaald. Noord-Amerikaansche bommenwerpers wierpen bommen op verscheidene plaatsen van het Rijn-Main gebied en vooral op Frankfort a/Main 9 vliegtuigen werden ver nietigd. Bij een nachtelijken Britschen terreuraanval op Berlijn werden 112 viermotorige bommenwerpers ver nietigd. Sterke formaties zware Duitsche gevechtsvlieg tuigen veroorzaakten geweldige ontploffingen en talrijke branden te Londen. Enkele Britsche storingsvliegtuigen overvlogen het West Duitsch gebied. Beveiligingsschepen van de marine brachten in bet Kanaal 2 Britsche snel booten tot zinken, beschadigden er 2 andere zeer zwaar en sloegen vergeefsche aanvallen van jachtbommenwerpers af. Duitsche duikbooten hebben in het Noorden van den Atlantischen Oceaan en in de Middellandsche Zee, 10 schepen met 46000 brt. evenals 5 destroyers en bege leidingsvaartuigcn tot zinken gebracht, en 3 vliegtuigen neergehaald. Zondag 26 Maart Aan den benedenloop van den Boeg werden vijandelijke aanvallen en pogingen om den stroom over te steken af geslagen Tusschen Perwomaisk en de streek ten O. van Brody zijn onze troepen in zware afweergevechten ge wikkeld Balti en Proskoerow werden ontruimd Tusschen Dnjepr enTschaussy werden de vijandelijke aanvallen af geslagen. penetratiepunten gezuiverd en de binnengedron gen vijand vernietigd. Ten Z.-O. van Witebsk ondernam de vijand slechts plaatselijke vergeefsche aanvallen. In het hooge Noorden werden de vijandelijke aanvallen bij Kandalaksja afgeslagen in Italië werden, bij Cassino, vijandelijke stoottroepen met groote verliezen teruggeworpen. Van de overige fron ten wordt slechts verkennings en Stoottroepenactiviteit gemeld. Eenige vijandelijke storingsvliegtuigen drongen 's nachts West-Duitscbland en de streek van Berlijn binnen. Maandag 27 Maart Aan den benedenloop van den Boeg zijn nieuwe vijan delijke aanvallen en pogingen om over te steken, mislukt. Tusschen Perwomaisk en Balti werden hevige aanvallen afgeslagen. Aan den midden-Dnjestr is de vijandelijke druk versterkt voornamelijk ten Z. van Proskoerow voerden onze divisies eeD zwaren afweerstrrjd. In den sector Tar nopol Kowel vielen de bolsjewisten tevergeefs aan. Ten N.-W. van Kowel maakten onze tegenaanvallen vorde ringen. Tusschen Styr en Gory stortten herhaalde vijan delijke aanvallen ineen. Tusschen den Dnjepr en Tsjaussy werden de doorbraakpogingen der bolsjewisten afgeslagen. Ten Z.-O. van Ostrow werden vijandelijke aanvallen af geweerd en een plaatselijk penetratiepunt afgegrendeld. In de streek van Narwa drongen onze troepen in de vijan delijke posities en zuiverden een penetratiepunt. In Italië wordt enkel verkenners en stoottroepenactivi teit gesignaleerd. Ten N.-W. van La Spezia werd een gelande Amerikaansche commandogroep. 2 officieren en 13 man sterk, vernield. Na aanvallen, over dag, van Amerikaansche bommen werpers tegen. Z. O. Duitschland. vielen Britsche terreur - vliegers 's nachts het Roergebied aan. Vooral woonwij ken van Essen en Oberbausen werden getroffen. Bij deze aanvallen en boven de bezette gebieden van het Westen werden 17 viermotorige bommenwerpers vernield. Dinsdag 28 Maart Bij Nikolajew werden aanvallen der Sowjets afgeslagen. Ten N.-W. der stad poogden de bolsjewisten tevergeefs een bruggenhoofd over den Boeg te verbreeden. In het gebied van Balta zijn zware gevechten aan den gang. Tusschen Dnjestr en Proeth brachten Duitsche slagvliegers de Sowjets zware verliezen toe. Ten Z. van Proskoerow. ten N.-W. van Tsjernowitz, bij Tarnopol en in het ge bied van Brody bieden onze troepen den aanvallenden vijand, verbitterden tegenstand De bezetting van Kowel sloeg vijandelijke aanvallen af. Ten N. van Kowel heb ben onze divisies terrein gewonnen. Tusschen Dnjepr en Tsjaussy hebben onze troepen een volledig afweersucces behaald en den vijand zware verliezen toegebracht. Ten Z.-O van Ostrow werden afwisselende gevechten gele verd. Aan het Lizafront werden verscheidene vijandelijke heuvelposities veroverd. In Italië vonden geen belangrijke operaties plaats. Duit sche slagvliegtuigen kelderden vóór Anzio een vracht boot en beschadigden er drie andere. Bij het afweren van vijandelijke luchtaanvallen op Duitsche vliegvelden in Z.-W. Frankrijk werden 20 Amerikaansche vliegtuigen neergehaald, 's Nachts over vlogen vijandelijke storingsvliegtuigen. Rijnland-Westfalen. 's Nachts hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een zwe ren aanval uitgevoerd op Bristol en er omvangrijke ver woestingen en groote branden veroorzaakt. Afdeeling leper. Poperinge. Wervik en Omliggende. Lokaal Café Centrum de Stuersstraat, leper. Algemeene Vergadering Op Zondag 2 April 1944, om 14 uur DAGORDE 1) Wedstrijd Types De la Rue No 17 tot 21 2) Herkiezing van het bestuur 3) Bespreking van den ruildienst en zijn werking 4) Nieuws over d* laatste nieuwigheden en uitgiften 5) Ruilen naar harte lust. Namens Philatel-Ruilgroep. Statl leper Op ZONDAG 2 APRIL 1944 om 125 uur stipt ia de Zaal Lapiere, D'Hondtstraat ingericht door Boxing Club Olympic leper 4 onder de Reglementen van den B. B. B. Groote Hoofdkamp 8 x 3 m. Francois CARLIER. 60 kgr. leper, tegen GALLOO, 59 kgr. Meenen. Beroepskampen 6 x 3 m. KINSABEL. 72 kgr. Komen, tegen DUJARDIN. 73 kgr. Kampioen van Noord- Frankrijk SERVAEGE. 54 kgr. Kortrijk. tegen CRAEYE, 54 kgr. Moeakroen. Verder nog 5 liefhebberskampen, met deelname der beste liefhebbers van leper. Meenen en Kortrijk. Kaarten op voorhand te bekomen in cafe De Vis- scher bii Maurice Flepts. Boterstraat. te leper. Publieke Weging der boksers op Zondag 2 April 1944. te II uur, in De Visscber FLO It A (Jronlo Mni-kt Een man gaat zijn weg Duitsch gesprotten met Antal Pager en Julia Toth Vrijdag, Zaterdag, om 71 u. Zondag, om 2J, 5 en 7J u. Maandag, om 7 i uur M A.I ESTIC H ij *el Mtrn n t Droommuziek Duitsch gcsprcKen met Benjamino Gigli en Albrecht Schoenhals Zaterdag, om 7 i uur Zondag, om 2 5 en 7 J u. Maandag, om 7 j uur OLD - IEPEH ItColuer 1 pin» t»» Mij zal je trouwen I Duitsch gcsproirèn met Ewald Balser en Heli Finkenzeller Zaterdag, om 7 2 uur Zondag, om 2}, 5 en 7 i u Maandag, om 7 1 uur De Militaire Overheid zendt ter opname Nieuwe wagens geschenken versnaperingen worden naar het froat gestaard Na een lange opleidingsperiode kwamen onze Vlaamscbe SS-Kameraden in de eerste dagen van !944 terug aan het front. Uit de berichten die voorliggen blijkt dat ze zich in de zware afweerkampen van het oostfront buitengewoon dap per hebben gedragen. Het is dan ook een allereerste plicht van ieder Nat. Scc. voelend Vlaming onze jongens ter gelegenheid van Pascbea rijkelijk met geschenken te gedenken opdat ze in de eerste lijn zouden voelen dat de Heimat hun zware offer begrijpt en waardig is. Met Kerstdag stuu^ede Nat. Soc. Voorzorg twee volle spoorwagens met versnaperingen op de zending van Pascben moet deze van Kerstdag in hoeveelheid en hoeda nigheid ver overtreffen. Daarom doen wij beroep op alle Nat. Soc. organisaties en op alle familieleden en vrienden onzer SS-Kameraden oas dit initiatief mild te steunen. Giften in geld worden uitsluitend aangenomen (tegen kwijtschrift) op het hoofdbureel te Brussel. Congresstraat, 10. of door storting op postcheckrekening Nr 400094 der Nat. Soc. Voorzorg. Geschenken in natura worden eveneens dankbaar aangenomen. Alleen nieuwe voorwerpen of waren komen in aanmerking. Rantsoenzegels Zelfs rantsoen zegels zijn voor dit doel van groote waarde en mogen op onze bureelen (ook Deken Delaerestraat. 3 leper) afgegeven of toegezonden worden. Pakken van 5 kgr. De gelegenheid wordt nogmaals geboden een pak van hoogstens 5 kgr. aan de SS. Vrij willigers van alle feldpostnummers te adresseeren. Deze 5 kgr.-pakken moeten Uiterlijk tegen 30 Maart 's avonds te 18 uur in ons bureel. Deken Delaerestraat. 3. leper afgegeven worden, of voor wie gemakkelijk naar Brussel kan gaan uiterlijk den Isten April e. k. op het hoofd bureel Congresstraat, 10. Brussel. Eenheidspakjes van 2 kgr. Ten einde de belang hebbenden van dienst te zijn stelt de Nat. Soc. Voorzorg eenheidspakjes van 2 kgr. te koop tegen 200 fr. en die o. a. de volgende waren zullen bevatten 100 si garetten, 100 gr. tabak, 250 gr. beschuiten. 200 gr. peper koek. I pot honing, en verschillende artikelen van algemee* nut voor onze soldaten zooals briefpapier, scheerapparaat. tandenborstel, tandpasta, enz. Deze 2 kgr.-pakjes kunnen alleen aangekocht worden door storting op onze postcheckrekening Nr 400094 Nat. Soc. Voorzorg Brussel, van de som van 200 fr. (tweehonderd frank). Vergeet niet het juist en volledig militair adres of feld- postnummer van den vrijwilliger op de strook van het stortingsbulletijn te vermelden. Brieven en pakjes voor alleenstaande SS-Kame- raden Onder onze Wapen-SS Kameraden zijn er velea die. om hun ideaal te volgen, met familie vrienden en be kenden hebben moeten breken en die vol verlangen uit zien naar het eerste briefje, naar den eersten blijk va* erkentelijkheid, naar het eerste klein pakje uit hun ge liefd Vlaanderen. Wie stort er op onze postcheckrekening 200 fr.(ofeea veelvoud hiervan) opdat we ook aan onze alleenstaande SS. Kameraden die van thuis niets mogen verwachten, een extra pakje zouden kunnen opsturen. Wij zijn ervan overtuigd dat eenieder zal begrijpen dat het om de laatste ronde gaat. dat voor onze jongens geen offer te groot is om de zege thuis te balen en dat zij daarom van ons mogen eischen dat wij spontaan al hun kleine en groote wenschen zouden vervullen. Heil Hitier i. o. SS. Obersturmführer. P. Suys A. Van Wassenhove V oorzorgsreferent. (Medegedeeld). MAATSCHAPPIJ De Oude Vereenigde Hofbouwliefhebbers van het Arrondissement leper Lokaal In de Trompet» 28. Gr Markt, leper. Algemeene Vergadering van Zondag 2 April 1944, om 15 uur. DAGORDE Lezing van het verslag der laatste Algemeene Verga dering. Mededeelingen. Uitreiking der zegels vonr Konijnenvoeder. Aanvaarden van nieuwe leden. Beoordeeling der aanbrengsten. Tombola. De Secret. C. Lamps. De d d. Voorz. J. Leeluysa. De vereenigde Hofbouwliefhebbers van 'tArrond. leper, in 't Belfort, leper Zondag 2 April 1944 Maandelijksche Vergadering DAGORDE 1) Lezing van het voorgaande verslag 2) Voordracht door deD heer C. Pollet over Groentea- tcelt3) Beoordeeling der aanbrengsten 4) Aanvaarding van nieuwe leden 5) Mededeelingen 6) Tombola. Namens het Bestuur Alfons Dnhaene, voorzitter. Zondng V April Alejufler Oepraeter Zangeres Begin om 6 ure Zaal goed verwarmd.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1944 | | pagina 1