Duitsche Legerberichten 25' Jaar, Nr 5 Prijs 0,50 tr. AAN ONZE LEZERS VERDUlSTER1NG BEVOORRADINGSDIENST Tuchtkamer der Notarissen Lapiere's Zaal, D'Hondtstraat GROOT ATHLETIEKFEEST STAD YPER CSNEMAPROCRAMMAS Vrijdag 19 Mei 1944 HET YPERSCHE NIEUWS NOTARIEEL - 6. AANKONOIGINGSWEEKBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER UitgeverIJL'MORTIER, 34, Boterstraat, Yper Tel. 500 H. R. Y. 220 Postcheckrekening 46.173. Abonnementsprijs 1944: 26 frank. Ingevolge de verscherping van de papier- schaarschte heeft de bevoegde overheid beslist dat de WEEKBLADEN in de toekomst nog slechts tweemaal per maand mogen verschijnen. Dientengevolge zal ons eerstkomend nummer aleclita binnen veertien dagen, dut* op V «luni, van de pers komen. Wij trekken de dringende aandacht van de offlcieele bestaren, de heeren Notarissen, onze adverteerders en de maatschappijen die wenschen vergaderigen of feesten aan te kondigen, op deze nieuwe regeling. STAD IEPER De Duitsche Overheid laat ons weten dat de verduistering in stad gebrekkig is. De inwoners worden hierbij verzocht bij dringendheid, de naar straat of achterzijde en in 't bijzonder naar boven uitgevende vensters, zooals vefandaN en dakvensters, totaal te willen verduisteren. Het is in het algemeen belang der bevol king dat deze voorzorgsmaatregelen strikt toegepast worden. leper deri 16 Mei 1944 De Burgemeester, A. Notebaeri STAD IEPER Bericht aan de Melkproducenten De melkzegels N' 11 moeten ingebracht worden op Maandag 22 Mei. De melkkaarten moeten voorgelegd worden tot het bekomen der attesten. (Bureel N: L. V C. open van 9 tot 11,30 u.) Bijzondere Bon voor den aankoop van één Bayonne Japon of 3 m. 30 Rayonne Weelsel Alle jonge meisjes en vrouwen geboren tusschen 1 Januari 1925 en 31 December 1928, mogen zich aanbieden voorzien van de kaart van Niet-Eetbare Produkten, aan winket nr 9, tot het bekomen der bijzondere machtiging, vanaf Maandag 22 Mei 1944 en volgende dagen. Kinderhemden De personen die gedurende de maand Ja nuari, zich hebben laten inschrijven tot het bekomen van een machtiging tot bevoorrading voor een kinderhemd, moeten onverwijld die machtiging komen afhalen. Indien bedoelde machtigingen in de eerstvolgende dagen niet worden afgehaald, z il de geldigheidsduur vervallen en de machtigingen vernietigd wor den. van het Arrondissement leper Dienstjaar 1944-1945 Voorzitter Mr. Ernest De Cock, Notaris te leper. Syndic Mr. Victor Pieters, Notaris te Reninqhe. VerslaggeverMr. Norbert D'Huvettere, Notaris te leper. Secretaris Mr. Dêsirè Lahaye, Notaris tePoperinghe. Penningmeester Mr. Jacques RamaultNotaris te Wervick. Leden Afr. Guillaiime De Vos, Notaris te Wervick. Mr. Decock Emile-LoutsNotaris te Nieuwkerke. Zondstg Itl Mei Mejuffer Henriette De France Zuftru en Jazzbaniste Bugln <t m ti art. Zaal gotd verwarmd. Donderdag II Mei 1944 Ten W. van Sebastopol werden verbitterde vijandelijke aanvallen afgeweerd en 20 Sowjetpantsers vernietigd. Aan den Beneden- Dnjestr zijn onze divisies door een vijandelijke bruggen hoofdstelling op den westelijken oever der rivier gebroken en hebben het geheele bruggen hoofd weggevaagd ;de bolsjewisten hadden zware bloedige verliezen en verloren 500 gevangenen. 163 kanonnen en granaatwerpers. Formaties slagvliegers hebben 's nachts de stations Sjepetowka en Proskurow aangevallen en er groote branden en verwoestingen doen ontstaan. In het landingshoofd van Nettuno zijn verscheidene vijandelijke aanvallen in het geconcentreerde afweervuur ineengestort. Gevechtspontons der oorlogsmarine hebben 's nachts ten Z. O. van het eiland Elba een vijandelijke snelboot gekelderd en verscheidene andere zwaar bescha digd. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben 's nachts een aanval uitgevoerd op de vijandelijke eilandbasis Lissa, en in bet havengebied ontploffingen en talrijke branden veroorzaakt. Een zwakke vijandelijke formatie bommenwerpers heeft 's nachts Budapest aangevallen. Aanvallen van Ameri- kaansche bommenwerpers op Z-O. Duitschland veroor zaakten vooral schade te Wiener Neustadt. Hierbij, als mede bij aanvallen op lokaliteiten in de bezette ge bieden van het Westen, werden 69 vijandelijke vliegtuigen vernield. Eenige Britsche vliegtuigen hebben 's nachts bommen geworpen op Zuid-West Duitsch gebied. Vrijdag 12 Mei In ons beperkt bruggenhoofd ten W. van Sebastopol hebben Duitsche en Roemeeosche troepen hardnekkig tegenstand geboden aan den met numeriek meerdere strijdkrachten aanvallenden vijand. Voor Tuapse heeft een duikboot een Sowjet-Russische torpedoboot gekelderd. Bij de gemelde vernietiging van het vijandelijk bruggen hoofd aan den beneden-Dnjestr verloren de bolsjewisten naast duizenden gesneuvelden. 2.600 gevangenen, ruim 600 kanonnen en granaatwerpers. 334 machinegeweren benepens talrijk ander materiaal. In bet achterwaartse!» gebied ten Z. van Polozk werden tijdens hardnekkige gevechten van drie weken sterke benden der Sowjets om singeld en in de pan gehaakt zij verloren ruim 6000 ge sneuvelden. 6700 gevangenen 102 bendekampen en 264 bunkers en gevechtsposities werden verwoest en groote hoeveelheden oorlogsmatericel vernietigd of buitgemaakt. Bij herhaalde aanvallen van Sowjet-vliegtuigen ®p een Duitsch konvooi voor de kust van Noord-Noorwegen hebben jagers en boordafweergeschut 16 vijandelijke vliegtuigen neergehaald een eigen beschermingsvaartuig ging verloren. In Italië werden ten Z van Aprilia en ten O. van de golf van Gaëta, zwakke vijandelijke aanvallen afgeslagen. In den strijd tegen kommunistische benden op den Bal kan werden tijdens de laatste 4 maanden een groot deel van het centrum van Kroatië bevrijd de kommunisten verloren 3000 dooden en 1200 gevangenen. Duitsche tor- pedovliegers hebben ten O. van Algiers een vijandelijk bevoorradiogskonvooi aangevallen en 7 vrachtschepen met 49 €00 brt. en een torpedojager tot zinken gebracht 12 andere vrachtbooten met 86.000 brt., een groote tank- boot. een lichte kruiser, alsmede twee torpedojagers wer den beschadigd. Amerikaansche bommenwerpers hebben lokaliteiten in Zuid West Duitschland. vooral Saarbrücken. aangevallen 31 vijandelijke vliegtuigen weiden vernietigd. Tijdens nachtelijke aanvallen boven de bezette gebieden in het Westen werden 16 andere vliegtuigen neergehaald, 's Nachts hebben monitors vóór de Hollaodscbe kust twee Britsche snelbootcn zwaar beschadigd een eigen monitor is ge zonken. Zaterdag 13 Mei Bij Sebastopol waren onze achterhoeden in verbitterde gevechten gewikkeld met een numeriek sterkeren vijand en dekten het wegtrekken der Duitsch-Roemeensche af- deelingen- Op den westelijken oever van den Moldau hebben Roemeensche afdeelingen gedeelten eener vijande lijke divisie omsirgeld en vernietigd. Uit bet landingshoofd van Nettuno worden siechts plaatselijke gevechten gemeld. Aan het Zuidelijke front is de vijand ten O van de Golf van Gaeta tot het N. W. van Cassino met sterke krachten ten aanval overgegaan eenige heuvelposities verwisselden verscheidene malen van bezitterde slag neemt voortdurend in hevigheid toe. Vijandelijke bommenwerpers hebben verscheidene havens van de Italiaansche westkust, vooral Genua, aangevallen 13 vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald.- Escaders gevechtsvliegers hebben 's nachts vijandelijke vliegvelden aan de Oostkust van Corsica gebombardeerd en er tal rijke branden en verwoestingen aangericht. Amerikaansche bommenwerpers hebben verscheidene localiteiten van Midden Duitschland en Bruex aangeval len 91 vliegtuigen, waaronder 78 viermotorige bommen werpers weerden neergehaald, 's Nachts heeft een zwakke formatie Britsche bommenwerpers objecten in het Noord- Duitsch kustgebied en in Belgie aangevallen nachtjagers schoten 13 viermotorige vliegtuigen neer. Bij de voort durende aanvallen op de bezette gebieden van het Wes ten, die als voorbereidselen der invasie kunnen beschouwd worden, heeft de vijand van 1 tot 10 Mei. 182 vlieg tuigen waaronder 120 viermotorige, verloren. Zondag 14 Mei Op 13 Mei zijn de laatste Duitsch-Roemeenscbe troepen van de Krim naar het vasteland overgebracht geworden. Niettegenstaande hun groote overmacht zijn de Sowjets op de Krim er Diet in gelukt de Duitsche strijdkrachten te vernietigen en hebben er zware bloedige verliezen ge leden. jacht-, slag- en gevechtsvliegtuigen hebben van 8 April tot 12 Mei. 604 vliegtuigen. 196 pantsers en 113 stukken geschut vernield. De Duitsche en Roemeensche marine, alsmede transportformaties van het luchtwapen, hebben de verbonden troepen naar het vasteland terug gevoerd. Aan den beneden loop van den Dnjestr hebben ODze 'roepen een nieuw vijandelijk bruggenhoofd opge ruimd de bolsjewisten verloren talrijke dooden. 750 krijgsgevangenen en 44 kanonnen. Duitsche gevechts vliegtuigen vielen het station Fastow aan en veroorzaak ten er talrijke branden en ontploffingen. Op het bruggenhoofd van Nettuno doet zich slechts geringe plaatselijke bedrijvigheid voor. Op het Zuidelijke front nemen de gevechten vooral ten N. van Castel- forte en ten Z. van Cassino aan hevigheid toe de vijand leed zware bloedige verliezen na harde gevechten gelukte hij erin. met den steun van bijzonder sterke krachten, in een sector terrein te winnen de slag gaat voort. Een sterke formatie gevechtsvliegers bombardeerde met goed gevolg het havengebied van Napels. Bij den afweer van vijandelijke-luchtaanvallen op Opper-Italië en nabij het front werden 10 toestellen neergeschoten. Noord-Amerikaansche bommenwerpers hebben ver scheidene plaatsen nabij de Baltïsche Zee en in West- Duitschland. voorna-T'elijlc Stettin en Osrabrück aangeval len hier en boven de bezette gebieden van het Westen werden 41 vijandelijke toestellen vernield. Vóór de kust van Nederland schoten voorposteDbooten 1 Britsche snelboot in brand en beschadigden er verscheidene andere. Maandag 15 Mei Aan den Beneden-Dnjestr werden verscheidene lokale aanvallen der Sowjets afgeslagen. Op het overige Ooste lijk front sjfébts geringe gevechtsactiviteit tusschen Kar- pathen en Boven-Dnjestr alsmede ten Z. van de Beresina. Duitsche sDelbcoten hebben 's nachts in de Finsche Golf, bij het eiland Lavanssari een bewakingsschip der Sowjets in den grond geboord. Aan het Zuid Italiaansche front heeft de vijand met sterke krachten zijn aanvallen voortgezet. Na verbitterde gevechten hebben onze troepen zich in den meest Zuide lijken frontsector eenige kilometers naar het W. op een voorbereide grendelpositie teruggetrokken. Italiaansche sneibooten hebben vóór Anzio een vijandelijke korvet gekelderd. Door boordafweergeschut van een Duitsch stoomschip werd ten W. van Livorno een vijandelijke snelboot gekelderd en een andere zwaar beschadigd- 's Nachts hebben afzonderlijke "Britsche vliegtuigen bommen geworpen op Keulen. Een sterke formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft een geconcentreerden aanval ®p Bristol uitgevoerd. Op Zondag 21 Mei 1944, te 19,30 u. BEI A ARDCONCERT door den heer Elie Rijckelynck, Stadsbeiaardier. 1. Concerto a. Vivaldi 2. a) Menuet in C L. van Beethoven b) Spinnliedeken A. Ellmenreich 3. Sonatina I I. Pleyel a) Allegro non troppo b) Adagio c) Rondo 4. a) Das verbrochene Ringlein F. Glück b) Het W andlen Carl Zöllner c) Die Lorelei F. Silcher 5. Gondoliera B. J. Franssen 6. a) Les plaintes d'une poupée C. Franck b) Mon coeur s'ouvre a ta voix C. Saint Saëns (Samson et Dalila) Stedelijke Nijverhf idsschool leper Bericht aan de Oud-Leerlingen Al het teekenwerk der oud-leerlingen kan van heden af iedtren Zondag afgehaald worden tusschen 10 en 12 uur, bij den bestuurder der school. 16. Guido Gezelle- plein. leper. De Bestuurder. Raadgevingen bij bombardementen Het Kommissariaat generaal voor de Passieve Lucht bescherming deelt mede Het is noodzakelijk de aandacht der bevolking te vestigen op enkele conclusies die uit de laatste bombar dementen konden getrokken worden. 11 In de eerste plaats dient de ontruiming van alle ernstig bedreigde punten aanbevolen te worden. Indien men in zekere gebombardeerde plaatsen slechts een be trekkelijk klein aantal slachtoffers te betreuren had. dan is de reden hiervan te vinden in het feit dat men tot de voorafgaandelijke evacuatie was overgegaan. (Bij het bombardement van Ort'gnies waren er slechts 6 dooden in de onmiddellijke nabijheid van het station, die sedert den vorigen dag ontruimd was). 2) Eindelijk moet meer dan ooit het principe der ver spreiding als collectief beschermingsmiddel ingevoerd worden. Gezien geen enkele schuilplaats aan een voltreffer weerstaat en het aantal bommen voor elke eenheid van oppervlakte steeds grooter wordt, kan de verzameling van een groot aantal personen enkel het risico vermeer deren. Er bestaat derhalve aanleiding toe. de te bescber men bevolking en in het bijzonder de kinderen zooveel mogelijk te verspreiden, zelfs in de oogenschijnlijk minder bedreigde streken. In dit opzicht moet dus als waar schuwing aangezien worden de dood der 43 meisjes van Tertre. die hun toevlucht gezocht hadden op enkele honderden meter van een doelwit in een schuilplaats die in alle opzichten ais voorbeeldig kon bestempeld worden. 3) Er wordt er aan herinnerd dat het signaal der alarm sirene minder en minder het karakter van een ver plichte waarschuwing heeft. De aanval kan geluidloos gebeuren of. in meer gevallen kunnen de sirenes buiten dienst gesteld worden door de verbreking der elektrische canalisaties. In de huidige omstandigheden en vooral indien de bombardementen in kracht en aantal toenemen, moet elke doortocht van vliegtuigen als alarmteekea gelden. De jongste ervaringen hebben geleerd dat in geval van massa-bombardementen gewoonlijk 5 a 7 minuten verliepen tusschen het oogenblik waarop men van bet nadereD der vliegtuigen verwittigd werd en de eerste ontploffingen. ïn de gebieden die reeds vroeger bombar dementen gekend hebben, werdt deze tijdspanoe door de bevolking benuttigd om zicb van de gevaarlijke zone te verwijderen. Dit is de reden waarom men in de steden die dikwijls getroffen werden, in de laatste dagen slechts een betrekkelijk gering aantal slachtoffers te betreuren bad. Nochtans geldt deze tijdspanne niet voor de bestokings- eperaties. Bij deze laatste worden slechts een beperkt aaDtal vliegtuigen aangewend, maar daarentegen worden snellere toestellen in lijn gezet die lager vliegen en dik wijls tot concentrische aanvallen overgaan soms uit zeer verschillende richtingen komende en op een overigens zeer onregelmatig rbythme. In deze omstandigheden kun nen de verwittigingsteekens soms van zeer korten duur zijn en kan de alarmtoestand zonder schijnbaar teeken van gevaar langer blijven duren. Waar het ook zij moet de bevolking dus beschouwen dat ze steeds de grootste voorzichtigheid moet toonen en zich buiten de drie hierboven aangehaalde principes Ontruiming der bedreigde punten Verspreiding der kinderen Waakzaamheid van iedereen ook buiten de alarm perioden Voor het overige aan de reeds vroeger bekendgemaakte onderrichtingen houden. Nationaal Werk Oud-Strijders 1914-18 Nationaal Hulp Comité Het Bestuur van N. W. OS N. H. C. maakt aan de geachte bevolking van leper bekend, dat er op Zondag 29 Mei eene omhaling ten bate van de noodlijdende Oud strijders zal gedaan worden. Zij bevelen deze omhaling warmaan en rekenen op mil- den steun der bevolking. Dank bij voorbaat. Namens N W. O. S. De afgevaardigden Callewaert Flor. Cambier Luc. Van Caemelbeke Jul. Op Zondag 28 Mei (Sinksen) te 14 15 uur op 't Ypersch Stadium. Augustinenstiaat met de medewerking der beste athleten van Cercle Brugge, Olympic Brugge, Kortrijk Sport en de overige West Vlaam- sche Clubs. Proeven voor kadetten. scholieren, juniors en seniors. Snelheid- en fond koersen, hoogspringen, verspringen, gewichtwerpen, schijfwerpen. Inkomprijs 5 frank FLOR A Grwole Mui-kt FRAU SIXTA Duitsch gesproken met Gustav Frölilich eu Franziska Kiuz Vrijdag.Zaleraag,om 8 u- Zondag, oei Z j. 5 en 8 u. Maandag, out 8 uur üf AJ E8T1C Rijmeltttrsint SMOKKELAAR Duitsch gesproken met Attila Hörbiger eu Cerda Maurus Zaterdag, om 7 i uur Zondag, om Zi. 5 en 71 u- Maandag, om 7 J uur OUD - IEI'ER H.ColiterlplaaU TITANIC Duitich gteproisen met Eiust F. Furnbringer en Sybtlle Scbmitz Zaterdag, om 7 1 uur Zondag, om 3J, 5 en 7J u Maandag, om 7 uur i

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1944 | | pagina 1