HET MASKER WERELDGEBEUREN Yper en haar Waterstelsel ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. Ie JAARGANG Nr 8 PRIJS 2 Fr. ZATERDAG 31 JANUARI 1948 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS De 1 8 leperse Handelsfoor wordt een Succes OORLOGSSCHADE Sforf- 90 fr, De Oo rsprong HET YPERSCH NIEUWS BESTUUR EX REDACTIE: 34. BOTERSTRAAT, YPER Tel 300 Postcheckrek.461.73 (L. Dl .MORTIER) ABONNEMENTSPRIJS EEN JAAR 100 FR. De oude Grieken, die door hun be schaving torenhoog boven de toen malige volkeren stohden, gebruikten voor hun toneelspel een soort masker. Elke acteur had er een op en naar gelang het stuk dat voorgebracht werd. had dit een droevig of een la chend uitzicht. Zo kwamen zij er dan ook toe. door hun boorden al leen, de gevoelens te vertolken die betrekking hadden met het person- nage dat door hen moest uitgebeeld worden. Vandaar ook dat er zulke kracht school in hun woord, dat al leen in staat moest zijn van het spel een werkelijk meegevoeld geheel te maken. Wellicht hadden zij toen ook reeds kunnen vaststellen dat de gevoelens die op het gezicht te lezen staan, soms geheel verschillend zijn van de inwendige gesteldheid en als het wa re de rhens misleiden bij een opper vlakkige beoordeling. Ons ganse leven door. dragen wij een masker, niet zoals de Grieken, om onze ware gevoelens des te beter te laten tot uiting komen, maar een misleidend masker, dat slechts er op voorzien is onze medemensen, en dikwijls ook ons zelf, op een dwaal spoor te brengen. Iema'rld zei ons nog voor korte tijd Het ganse leven is een fantasie en toen moesten wij onwillekeurig denken aan de woorden van de grote VondelDe wereld is een schouw toneel, elk speelt zijn rol en krijgt zijn deel. En werkelijk, vele mensen, en wij zouden bijna durven zeggen, alle mensen, spelen een rol, doen slechts alsof, en verbergen zo goed mogelijk hun eigen innerlijke voor het oog van de wereld. Wij zijn er zelfs zó gewoon aan geworden de schijn aan te nemen, dat wij het op de duur zijn beginnen normaal vinden en dat we dan ook denken dat het nu een maal zo moet zijn Reeds als kleine kinderen, werden ons door de ouders allerlei deugden en karaktertrekken toegekend, die zij soms meenden te hebben ontdekt bij hun spruit, en wanneer wij tot een ouderdom gekomen waren dat dit werkelijk tot ons doordrong, dan geloofden wij zelf aan deze goede eigenschappen en waren er fier op Wij eigenden ons deugden toe die wij in de verste verte niet bezaten en op deze schijnbodem zijn wij dan verder aan het uitbouwen gegaan. Zo hebben er velen op zand ge bouwd, speelden hun rol zo goed als het ging een hele tijd lang en als dan de ineenstorting kwam, als het luchtkasteel op zijn broze vestingen ineenstortte, dan waren zij zelfs niet meer in staat daaruit voor zich zelf de gevolgtrekkingen te maken, zo zeer waren zij m hun rol opgegaan en zo waren zij er aan gewoon ge worden te veinzen, dat zij de wer kelijke oorzaak bij zich zelf niet meer konden opzoeken. Zij konden hun werkelijke leven niet meer le ven D:t zal wel voor het merendeel van ons het geval zijn Wij spelen allen onze rol, totdat plots een onvoor ziene omstandigheid opdaagt en wij totaal uit ons lood geslagen worden, ofwel onverschillig voorbijgaan, of- wel nog, dank zij eenbuiteijgewone koelbloedigheid, de toestand meester Wijven en zegevieren. Onze rol is ons werkelijke leven geworden, wij hebben onze plaats op bet toneel ingenomen en wij trach ten dan ook zo goed mogelijk verder door te spelen. Over het algemeen bouwden wij °P een verkeerde basis, wij werden van jongsaf er aan gewoon gemaakt alles van uit een verkeerd standpunt te beschouwen. Degenen die het mis schien beter wisten en die het ons Wellicht hadden kunnen aantonen, nebben het niet gedaan. Waarschijn- bjk zal de moed hen daartoe ontbro ken hebben of zullen zij in de me ning verkeerd hebben en terecht dat zij toch geen gehoor zouden ge vonden hebben. En achteraf, hoeveel gemakkelij ker was het immers niet alles zijn gang te laten gaan en de zaken te aanvaarden zoals ze kwamenDit heet immers mens zijn En zolang dit ons geen kommer bezorgt, zijn wij er ons zelfs niet van bewust, maar eenmaal wij bij een ander een tipje van de sluier kun nen oplichten, eenmaal wij voor een ondeelbare fractie van een seconde een masker hebben mogen doorgron den, dan slaat dat bij ons onuitwis bare groeven en brengt het ons aan het wankelen op ons voetstuk. Dan slechts denken wij er aan dat alles louter veinzen is. dat alles slechts overeengekomen is, en dat iedereen zich zo goed als het kan aan de re gels van het spel tracht te houden. Men hoort soms wel zeggen Een vrouw kent men nooitDit zouden wij nog verder kunnen veralgeme nen en zeggen een mens zal men nooit kennen want altijd staat het masker in de weg, een masker dat wij op de duur als ons eigen gezicht zijn gaan beschouwen. Hoevelen hebben niet tot hun eigen schade en schande moeten ondervin den dat een beste vriend, iemand die zij meer dan zich zelf hadden dur ven betrouwen, hen vreselijk ontgoo chelde en het betrouwen in de goe gemeente een gevoelige deuk toe bracht. En deze merisen veinzen dan nog door onwetendheid, omdat ze het nooit anders gekend hebben en om dat ze het doodgewoon en normaal vinden. Erger zijn dan de gemaskerdten, waarvan de lippen en het gelaat wel vriendelijkheid veipzen, maar die met een dodelijke haat in het hart slechts azen op have en goed. Hun masker is één en al vriend schap, hun woorden zijn als balsem waarmee zij voortdurend een wel riekende geur verspreiden en de om geving in slaap sussen, maar terwijl zij met hun handige manieren en be wegingen de schijnheiligheid ten top drijven, hopen zij diep in hun hart de gal op. immer meer en meer, om dan op het gepaste ogenblik, wan neer de toestand hen gunstig schijnt, alles uit te braken en door hun hef tigheid alles te verguizen en te ver pulveren. Hoeveel Judassen lopen er op de wereld niet rond, die ook voor enkele zilverlirtgn hun meester zouden ver kopen en de hand van hun weldoener zonder wroeging zouden bezoedelen. Dit is maar al te dikwijls het geval en toch laat men er zich nog iedere dag aan vangen, want hoe dikwijls hoort men nietWie zou er dat gedacht hebben Het ergste is ech ter dan nog dat er daarbij altijd per- so«lep gevonden worden, die de zwaar ste misdrijven verzachten en de meest snode daad goed pleiten, zo dat deze ontmaskerden, die een tijd lang verplicht waren hun werkelijke gezicht bloot te geven, stilaan op nieuw een misleidend gelaat kunnen opzetten, zij het dan een ander, om met verdubbelde ijver en gesterkt door de wraak, hun rol te hervatten. En ten slotte hebben wij dan nog een laatste reeks, en niet de minste, die de zogenaamde tweeslachtigen bevat, de personen die met de last van een dubbele rol door het leven gaan. Voortdurend moeten zij met twee ga«s verschillende maskers hun weg gaan, om naar gelang de omstandig heden het ene of het andere op te zetten. Hoe dikwijls komt het niet voor dat men het geval ziet van een soort despoot op school of op bureel, die ais een echte ijzervreter bekend staat (Vervolg onderaan volgende kolom) Met rasse schreden naderen we Pasen zoals telkenjare wordt er ijverig gewerkt aan de voorbereiding der Handelsfoor die gedurende de Paasdagen gehouden wordt in onze stad De reeds ingekomen toetre dingen laten toe te bevestigen dat de 18e Handelsfoor een succes te gemoet gaat. Het is verheugend om vast te stellen hoe talrijke handelaars en nijveraars het als een plicht .aanzien hun medewerking te verlenen ten einde de faam der leperse Handelsfoor hoog te houdenze wedij veren om met het nieuwste, het schoon ste en het beste voor de dag te komen. Was de Handelsfoor van 1947 een ver openbaring. deze van 1948 zal een nooit te ziene reeks van waren tentoonstellen, die de bewondering van ieder bezoeker zal meedragen, bewijs leverende van het nooit genoeg geprezen initiatief der le perse handelaars en nijveraars. We doen bij deze een dringende op roep tot de handelaars en nijveraars die hun toetreding nog niet ingestuurd heb ben. dit onmiddellijk te doen. daar de inschrijvingen definitief gesloten zullen worden op Donderdag 5 Februari. ZITDAGEN De personen welke in aanmerking ko men voor oorlogsschade kunnen op de volgende zitdagen gratis alle inlichtingen bekomen Maandag 2 Februari 1948 leper. Dinsdag 3 Februari 1948: Komen. Woensdag 4 Februari 1948 Langemark. Donderdag 5 Februari 1948leper en Wijtschate. op postcheckrekening 461.73 (L. Dumortier, leper) en U ont vangt «Het Ypersch Nieuws» elke Zaterdag morgen vanaf a. s. week tot einde Dec. 1948. en waarmee een contact alleen reeds kil om het hart slaatdat diezelfde schrikaanjagende figuur. eenmaal thuis, een allesbehalve heldhaftige rol speelt en als een ware pantoffel held slechts verachting en misprijzen kan opwekken. Gedurig wordt hij gedreven tussen deze twee uitersten en wat hem in de ene rol ontzegd wordt, tracht hij in de andere dubbel en dwars terug te bekomen, zodat hij tenslotte on genietbaar wordt. Deze tweeslachtigen verdienen slechts medelijden, want zij hebben de moed niet hun werkelijke gezicht te tonen en als galeiboeven met een blok aan het been. slepen zij zich voort tot de dood hen een ware ver lossing brengt. Hun leven was niet waard geleefd te worden Wat nu ook ons masker zij en hoe degelijk wij onze rol ook mogen spe len. toch zal Oils werkelijke gezicht meestal te voorschijn komen wan neer wij in de grootste nood verke ren en wij door angst bevangen aan het noodlot trachten te ontsnappen. Dan valt het masker en dan gunnen wij aan iedereen een zicht, al ware het slechts een glimp, van onze ware gevoelens en gedachten. Dan heeft het veinzen opgehouden en zijn wij voor een ogenblik weer ons zelf kleine mensenkinderen Hoe moeilijk het soms ook valt, toch moeten wij immer betrachten ons zelf te zijn, niet beter of niet slechter. Niet beter, want als er eens een ogenblik komt dat er ons ge vraagd wordt te handelen, dan zou den we erg kunnen ontgoochelen en het ons misschien bitter beklagen. Ook niet slechter, want dan sluiten wij ons automatisch uit de kring, waartoe wij normaal toegang moes ten hebben en lopen wij veel ka^s er nooit meer toe te behoren. En ten slotte, alles zou zoveel te beter gaan moest iedereen ongekun steld en zonder masker zijn weg gaan. De mensheid zou er slechts goed bij kunnen varen Woensdag. 28 Januari 1948. DE REDE VAN GESCHIEDENISMAKENDE BETEKENIS. Donderdagavond heeft de heer Bevin. Engels minister van Buitenlandse Zaken, in het Lagerhuis een zeer belangwekken de rede gehouden, die een mooie nieuwe dageraad voor ons avondland in het ver schiet stelt. De Engelse minister kwam op voor een gezond verenigd West-Europees Blok. dat als rijke en machtige vredesas zou dienen voor de ganse wereld, zodat de kleine lan den van West-Europa niet langer als wil loze marionnetten zouden moeten opzien naar Amerika en Rusland. De hoofdzakelijke inhoud van de rede van de heer Bevin kan in de volgende drie punten worden samengevat Ten eersteDoor ekonomische. sociale en kulturele toenadering moeten alle na ties van Europa, die bereid en bekwaam zijn om samen te werken, tot een Blok samengebracht worden Die eenheid moet stap voor stap verwezenlijkt worden Ten tweedeHet deelgenootschap aan het West-Europees Blok moet in gelijk heid en vrijheid nagestreefd worden, door vriendschapspaleten te sluiten met de Be- nelux-landen. in samenwerking met Frank rijk. Aldus zouden Frankrijk en zijn klei ne buren, in de toekomst, de kern moe ten vormen van een Verenigd Europa. Ten derde: alle «moederlanden», dus de staten die overzese gebieden beheren, dienen aangemoedigd te worden, om deze laatste naar het voorbeeld van Groot- Brittannië in Afrika, tot ontwikkeling en bloei te brengen. EEN NIEUWE DAGERAAD VOOR ONS AVONDLAND. Men kon de jongste maanden denken, dat Europa zich zelf had overleefd, en als oude matante nog alleen goed was om in de komende jaren een aanhangsel te worden van Amerika of van Rusland Op de rand van vertwijfeling daagt dan opeens de heilbelovende idee op Europa dient zich los te rukken uit de politieke verstarring. Europa mag niet langer de weg der verdeeldheid en der versnippering ophollen. West-Europa dient doorheen de grote verscheidenheid van volken toch de eigen grote lotsverbonden heid te zien. te aanvaarden, konsekwent in praktijk om te zetten. De wekroep klinktde jongste twee wereldoorlogen hebben overduidelijk ge leerd dat een strikte politieke neutrali teit voor de kleine landjes een utopie, een absurditeit is. Cijfers en rede tonen aan dat de getal sterkte der West-Europese bevolking, de ontzaggelijke voorraden onzer rijkdom men allerlei, de zeer gunstige geschikt heid onzer aardrijkskundige ligging, de degelijkheid van onze eeuwenoude be schaving, enz... enz... dat dit alles glo baal genomen een West-Europese mo gendheid in het leven kan roepen, die boven de innerlijke verscheidenheid, soe pelheid en aanpassingsvermogen, in staat is een wereldmacht en wereldvrede te vormen, die niet langer met kommer of angst naar Amerika of Rusland dient op te zien. EEN EERSTE STAP TER VERWEZENLIJKING. Over Engeland is reeds zeer veel kwaad verteld, maar deze éne grote wer kelijke gave werd het nooit betwistEn geland is steeds zakelijk, het stelt doelein den, die met de middelen waarover het beschikt kunnen bereikt worden. Wanneer Engeland thans ineens, in zeer duidelijke taal. opkomt voor een machtig vredelievend West-Europees Blók, dan is dit. om er ook uiteindelijk toe te gera ken Wat meer is. de tijd van redeneren en nog praten en weer prakkizeren. zonder doeltreffende daden schijnt ook voor Engeland het zeer voorzichtige, uiterst diplomatische Engeland voorbij. Inder daad. de heer Bevin kondigde, in zijn ge wichtige rede ook aan dat hij zich onmid dellijk in verbinding zou stellen met Brus sel. Den Haag en Luxemburg, om op zijn vlugst Engeland in bondgenootschap te- verbinden met de Benelux-landen. Daardoor bekent Engeland voor de al lereerste keer. op ondubbelzinnige, wél uiterst duidelijke manier dat het afziet van een eigen Brits Imperiumom te rug te keren tot de Westerse eenheid. FRANSE REACTIES. De Franse conservatieve en rechtse bladen noemen Bevin's rede een ernstige waarschuwing aan Ruslanden het on afhankelijke blad Ce Matinbeklem toont. dat thans West-Europa een po litieke, ekonomische en militaire eenheid zal vormenVanzelfsprekend gaat de Kommunistische L'Humanité geweldig te keer tegen deze rede. en noemt ze Een toespraak vol haat en onbeschaamd heid jegens onze grote Oostelijke bondge noot EN DE HEER SPAAK?... Onze Eerste - Minister en Minister van Buitenlandse zaken, die niet alleen in België, maar zowat over de ganse be schaafde wereld een gezaghebbende stem heeft, verklaarde dat Bevin's rede van uitzonderlijk belang is, die niet alleen een aandachtige lezing verdient, maar gron dige studie. IS DIT BLOK ANTI-RUSSISCH De Britse Eerste-Minister. de heer At- tlee. verklaarde in verband met het Mar- shaii-plan en in antwoord op een rede van de heer Churchill, die de vorming van een West-Europees Blok voorstond Wij wensen zeer vriendschappelijke betrekkin gen met Rusland te onderhouden er be staal geen verschil tussen onze beide vol ken maar we zi.in niet bereid het kom- munisme te aanvaarden, wij zijn zelfs ten zeerste gekant tegen de kommunis tische levensbeschouwing. Op het gebied van de rechten van de mens. komt Rus land helemaal aan het staartje. Ik be grijp niet. bijvoorbeeld, hoe men het Mar shall-plan kan bestrijden, wanneer men niets in de plaats kan bieden, tenzij men als ideaal wil nastreven miliioenen men sen. als het er op aankomt tot honger snood of ondergang te doemen». ONZE PERSOONLIJKE INDRUK. Nuchter bekeken, menen we. dat de eko nomische en kulturele belangen van de kleine West-Europese landen, zoals Bel gië en Nederland, er alle belang bij heb ben tot de vorming van ruimere verkeers- geografische complexen te komen en niet langer zich blind te staren op staatsgren- zerij. die thans nog al te zeer als enig uiterlijk teken van alle souvereiniteit wordt beschouwd. Inderdaad de jongste twee wereld-oorlogen hebben ons over duidelijk geleerd en doen inzien en aan vaarden dat een strikte neutraliteit voor België en Nederland een absurditeit is Toch dienen we met gebeurlijke militaire akkoorden een zekere reserve in acht te nemen, zodat we ons land zeker niet over- alles-heen aan het lot der grotere lan den zouden mogen binden, die overzese belangen hebben, welke niet steeds met de onze kunnen gepaard gaan. Maar alge meen genomen het opzet van een vrede lievend sterk Westers-Europees-BIok is niet alleen nuttig, maar nodig SPECTATOR. Het waterstelsel van Yper mag heel waarschijnlijk betiteld worden als het oudste van België en misschien wel van West Europa. Onze stad ligt in een kom omringd langs het Zuiden, het Oosten en ge deeltelijk langs het Noorden, van heuvels waarop beken ontstaan die in de richting vloeien waar Yper eens ontstond en er de Yperlee (Yperleie) vormden, die eens voor de toenmalige schepen bevaarbaar was. Het is deze bijzondere toestand, die een voorname oorzaak werd van de grote bloei cfllzer stad. De uit breiding der stad had voor gevolg de afdamming der Kemmelbeek en der Zillebeek en het scheppen op vier kilometer van Yper van de Dikke- busch-vijver en op twee kilometer van Yper van de Zillebeke-vijver, ter wijl het water der Bollaertbeek, vloeiende in stad langs de Rijselpoort en komende van Voormezele, voort tot spijzing der Yperlee diende en door de geschiedschrijvers bijzonder geprezen werd voor het wassen van wol en aldus voor het volderswerk. Volgens Alph. Vanden Peere boom (1) werd reeds in 1295 in een akte melding gemaakt van Zillebeke- vijver en een akte van 1269 laat ver moeden dat Dikkebusch-vijver toen reeds bestond. Deze vijvers waren verbonden met het waterstelsel der stad, de Dikkebusch-vijver door een beek die liep naar de Boterplas en de Zillebeke-vijver door een beek met een vestingswater verbonden, dat later Kasteelgracht werd ge noemd. Deze verbindingen bestaan thans nog. Door de muren der ves tingen en onder de aardewerken la gen dikke loden of houten buizen die de wateren der vestingen leid den naar de moerpijpen van het wa di Distribution des Eaux Alimentaires et Fontaines d'Ypres, 1880. A. Vanden Peereboom. (Vervolg 2e bladz.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 1