Yper en haar Waterstelsel WERELDGEBEUREN DE POLITIEKE TOESTAND ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. Ie JAARGANG Nr 9 PRIJS 2 Fr. ZATERDAG 7 FEBRUARI 1948 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS De Watervoorraad Het Filtreerstelsel OORLOGSSCHADE Aandacht HET YPERSCH NIEUWS BESTUUR EN REDACTIE: 34, BOTERSTRAAT, YPER TeL 500 Postcheckrek.461.73 (L. Dl'MORTIER) (Vervolg) ABONNEMENTSPRIJS EEN JAAR 100 FR. Wij zegden dat Yper ligt in een kom omringd van heuvels, die oor- I sprong geven aan beken die te Yper samenvloeien en aanleiding waren I tot het ontstaan der stad en deze toe- lieten zich van veel en goed water I te voorzien. Deze toestand in onze moderne tij- [den verplaatsende, laat ons eens on- [derzoeken of deze begunstigde toe- I stand nog van enig nut kan zijn voor onze hedendaagse economie, na dit verstaat zich van zelf het water een moderne aanpassing te hebben doen ondergaan. Thans stellen zich de volgende vraagstukken 1) Eerst en vooral gezond, goed en genoegzaam water voor de bevolking en indien mogelijk een water goed voor het bereiden der voedsels en het wassen van het linnen. 2) Water in onbeperkte hoeveel heid geschikt om hier de nijverheid aan te lokken en aan elke aanvragen de industrie onmiddellijk voldoening te kunnen geven, ten einde alhier steeds fneer en meer werk te ver schaffen aan onze werkersbevolking. Beginnen wij met Dikkebusch- vijver. Deze heeft ongeveer 33 hec taren oppervlakte en kan thans zo wat 580.000 kubieke meter water in houden en misschien meer indien in de Redouteeen klein werk uit gevoerd werd, ten einde langs daar het wegvloeien van het water te be letten. De kom die Dikkebusch- vijver spijst is 1076 hectaren groot. In een normaal jaap, mits een regen val van 0.611 m. ontvangt die kbm 10.760.000 kubieke meters water, doch waarvan, na aftrek van hetgeen in de grond dringt en hetgeen opnieuw verdampt, 3.300.000 kubieke meters overblijven om Dikkebusch-vijver te spijzen of meer dan vijfmaal de te genwoordige inhoud van de vijver. 1947 was een droog jaar, maar er viel hier. volgens het weerkundig in stituut, niettemin 0.543 m. water het geen nog voor Dikkebusch-vijver een beschikbaarheid maakt van 3.000.000 kubieke meter, voldoende om Yper en een paar andere steden zoals Yper te spijzen. Maar wanneer in 1947 een voornaam deel van die watervoor raad neerviel, was het Ypers water stelsel niet bestand het in te zamelen en dan moesten wij met leed dit water het pompstation zien overstro men... om dan zes maanden later ii de zittingen van de gemeenteraad de klachten te horen der gemeenteraads leden betreffende het gebrek aan water... Er b«taat dus te Dikkebusch mid del om 'in de waterschaarste te voor zien en te beramen hoe een groter hoeveelheid kan verzameld worden. 1) Wanneer tien jaren geleden Dikkebusch-vijver gedeeltelijk ont- slijkt werd, dan bepaalde zich dit werk tot de tien hectaren die zo aangeskjkt waren, dat zij een echt moeras geleken. Aan de overblijven de 23 hectaren werd niets gedaan. Moest thans dit gedeelte ontslijkt worden, dan ware er een aanwinst van 210.000 kubieke meters, 't zij een spij zing der stad gedurende ten minste tw-ee maanden. 2) De stad bezit tussen Dikkebusch- vijver en de baan van Dikkebusch ®aar <je Vierstraete zowat tien hec taren meersen. De Heer Sandron stelde destijds voor deze weiden uit te graven en er een kom te maken waar het toevloeiende water zou tijd hebben om te klaren, aldus de aan- slijking van de vijver belettende, de hoedanigheid van het water ver be te rende en misschien wel 200.000 kubie ke meters meer water ter beschik king der stad stellende of andermaal twee maanden meer watervoorzie ning. Laat ons echter het bekken van de Scherpenberg niet uit het oog verlie zen, groot 336 hectaren, waarvan de afvoerbeek. de Rattesteert. thans niets anders dan last veroorzaakt, maar die mits het bezigen van een bestendige of verplaatsbare pomp een deel van haar 1 millioen kubieke meters water zou kuntien langs Dik kebusch-vijver voor de bevoorrading der stad zenden, wat nogeens een verlenging der watervoorziening zou betekenen. Men kan betreffende Zillebeke- vijver gelijkaardige bewijzen leve ren. Het bekken is 553 hectaren, de vijver heeft er 16 hectaren en een inhoud van ongeveer 300.000 kubie ke meters. De kom kan dus 1.500.000 kubieke meters water leveren of vijf maal de inhoud van de vijver. Ook daar kunnen aanpassingswerken uit gevoerd worden, ten einde de water voorraad te doen toenemen. Yper bezit echter een belangrijke waterspaarpot. Dit zijn onze vestin gen, die nog ongeveer 10 hectaren op pervlakte hebben en mits een goede ontslijking verscheidene honderd ku bieke meters water kunnen inhou den, die de stad ter beschikking der nijverheid kan stellen. Reeds putten de ijzerwegstatie en de fabriek Al- paga er hun watervoorraad. Het is immers na het graven der water kommen in de jaren 1860, die noch tans samen slechts 6 1/2 hectaren groot zijn dat de nijverheid een uit breiding nam te Roeselare. Vooraleer het onderwerp van de voorraad te sluiten, weze het ons toe gelaten onze blikken wat verder rondom onze stad te werpen. Ten Oosten van de kom van Zille- beke liggen nog 4.000 Hectaren waar van de watereh Yperwaarts vloeien. Daar ligt op het gehucht Het Hoo- ghede Bellewaert-vijver, groot 6 ha. 26 a. 80 ca. die langs de Belle- waertbeek te Yper de vaart Yper-Yzer spijst. Deze vijver, die vroeger aan de militaire overheid toebehoorde en diende tot het onder water zetten van de Paddevijver in geval van be leg, werd in 1844 verkocht aan de fa milie de Vinck onder voorwaarde dat de wateren niet van hun gewone rich ting mochten afgewend worden. Te Merkem-Woumen ligt de Blan- kaert. die een oppervlakte heeft van vijftig hectaren en wij herinneren ons dat in 1921 de Heren E. L. Cop- pieters en Cyr. Jansens, die met het herstel der verwoeste zeekust belast waren, voorstelden met de bekkens van de Blankaert en de Maartje- vaart, die samen 8.000 hectaren be vatten, de ganse bevolking der ar rondissementen Yper en Veurne te spijzen. Er is hier dus water in overvloed... Antwerpen neemt haar water in de Nete te Notmeir op 28 kilometer der stad. Het water wordt zoals te Yper. door zandfilters, doch over stroomde, gezuiverd en naar Antwer pen gepompt. Mechelen neemt haar water in het meer te Hofstade en het wordt door zand gefilterd. In Frankrijk, Engeland, Nederland, Duitsland. Zweden, enz., vindt men ZITDAGEN De personen welke in aanmerking ko men voor oorlogsschade kunnen op de volgende zitdagen gratis alle inlichtingen bekomen Maandag 9 Febr 1948 leper en Komen. Donderdag 12 Febr. 1948leper. Ter gelegenheid van Vasten avond zullen de banketbakkerijen op Maandag 9 Februari 1948, nor maal geopend blijven, terwijl op Dinsdag 10 Februari 1948, de been houwerijen eveneens vlees en vlees producten zullen mogen bestellen Aldus een ministerieel besluit ver schenen in het Staatsblad van 31 Januari 1948. grote en kleine steden die aldus hun bevoorrading aan water ontvangen. Yper bevindt zich dus in een waar dig gezelschap en wij hebben nog nooit gelezen dat de gezondheidstoe stand in al deze steden minder goed was dan in de steden voorzien van ondergronds water. En indien men de gehele zaak goed overweegt dan komt men tot het volgende besluit het ondergronds water is niet on uitputbaar (de tegenwoordige toe stand van Mons en van verscheidene gemeenten in de Borinage, die ge spezen met ondergronds water, en waar het pompen van water in de ene gemeente de putten der nabu rige gemeenten droog trekt, geven daarvan een sprekend bewijs). De vrees voor waterschaarste uit gedrukt in Kortrijk bij het verne men der^Yperse besprekingen, is een verder bewijs. Het is een vaderlandse noodzakelijkheid dat er in Belgic den gevonden worden die erin gelukt zijn hun inwoners gezond boven gronds water te verschaffen, ten einde eensdaags hun ondervinding te kun nen laten delen door de steden die met hun ondergronds water te kort geraken. En die noodzakelijkheid be staat in al onze lage landen aan de zee. En Waarin bestaat grosso modo ons waterstelsel Ten eerste is bij de vijver een ont vangstkamer waar de medespoelende vuilnissen en vissen tegengehouden worden. Het ware wenselijk geweest, namelijk te Dikkebusch, het water een dertigtal meters van de vijver- boord te nemen (zoals vóór 1914) ten einde deze monding te beschutten te gen het klotsen der baren, maar dat kan eens uitgevoerd worden. Daarna vloeit het water door wat genoemd wordt de ruwe afscheiders, gemaakt in gewapend beton en bere kend om het water 12 uur te behou den van daar loopt het naar de be- zinkingsbakken (ook in beton) waar het door drie opeenliggende (en van verscheidene grootten) lagen grint zich verder zuivert. Dit alles bevindt zich in het eerste gebouw. Het tweede^ gebouw wordt bezet met de zandfilters, eveneens grote betonbakken, gevuld met zand en waarop het water, als een fijne re gen, bezaaid wordt door draaiende kruisen. Hierin wordt de natuur na gebootst en. zoals reeds vroeger ge zegd werd, van bovengronds water ondergronds gemaakt. Het bekomen water heeft echter op het ondergronds dit voordeel dat het zoet water is en zeer gepast voor de nijverheid, het bereiden der groen ten en andere voedsels. alsook voor het wassen van alle goederen, ter wijl het ondergronds water dikwijls hard is en minder geschikt is voor al deze gebruiken. Daarom verwondert het ons geens zins dat er heren van de Nationale Maatschappij voorstellen ons water stelsel over te nemen. Die mannen van het vak weten dat zij met onze fil ters uitslagen zouden bekomen, waar toe ongelukkiglijk ons tegenwoordig stadsbestuur zich thans schijnt on bekwaam te gevoelen... H. VERMEULEN-MEYNNE. (Vervolgt) Woensdag, 4 Februari 1948. MOSKOU EN DE ORGANISATIE VAN WEST-EUROPA. Terecht wezen we er verleden week op. dat Rusland ongraag de verwezenlijking zou zien van een West-Europees-Blok. Thans schreef een Sovjet-orgaan te Mos kou het volgende over de vorming van dergelijk Blok Met deze diplomatieke actie wordt de voortzetting van de be drijvigheid beoogd, waarmede vorig jaar met het veadrag van Duinkerke een aan vang werd gemaakt. Het gaat hier om de oprichting van een kern van een Wes ters Blok. waarbij Groot-Brittannië. Frankrijk, België. Luxemburg en Neder land zouden zijn aangesloten en waarbij zich later Italië en de andere West-Euro- pese landen zouden voegen. Dit Westers Blok moet in de geest van de werkelijke bezielers, die de mannen van Wallstreet zijn. het instrument worden om de dollar van de West-Europese Ekonomie in te schakelen. Verder zal dit Blok een toe vlucht worden voor alle reactionnairen en fascisten, alsmede oorlogsstokers, die het Amerikaans kapitaal onder zijn bescher ming neemt. Bijgevolg kan dit Blok van handlangers van het Amerikaans Impe rialisme tot het uitbreken van een derde wereldoorlog aanleiding geven. Op dergelijke argumentatie menen wij te kunnen herhalen wat we reeds ver leden week uitvoeriger schrevenWest- Europa heeft er alle belang bij een zelf standig sterk Blok te vormen, dat noch van Amerika, noch van Rusland, dient af te hangen thans worden we of als ma rionetten van Amerika of als bange Pie ten van Rusland beschouwd Welnu een eigen sterk West-Europees-Blok kan de ware vrede van de ganse wereld verze keren. door het Amerikaanse of het Rus sische Imperialisme onmogelijk te maken EEN SOCIALISTISCHE STEM OVER DE VORMING VAN EEN WEST-EUROPEES-BLOK. Rusland wil het dus dpen voorkomen alsóf de vorming 'van een West-Europeës- Blok uiteindelijk zou uitgevonden zijn door kapitalisten, die het Amerikaans ka pitaal onder zijn bescherming neemtDe man uit de straat kan zich aan dergelijke slogans laten vangen. Daarom verdient het werkelijk aanbeveling even na te kij ken wat de socialisten, die zich toch tegen het kapitalisme en de trusten kanten, daarover denken. We laten daarom even het woord aan de Antwerpse socialistische Volksgazet rubriek De Buitenlandse PolitiekDuitsland is als grote mo gendheid verdwenen Frankrijk en Italië zijn deerlijk verzwakt en bovenal het financiële centrum van de wereld is ver schoven over de oceaan. Het helpt niet zich daartegen te willen verzetten Eu ropa's rampzalige verdeeldheid heeft er toe geleid maar het wordt daardoor ook meer noodzakelijk dan ooit, dat alle West-Europese landen op ekonomisch ge bied samen werken en samen optreden. Wij moeten het niet herhalen, dat hierbij geenszins de bedoeling kan voorzitten de economische betrekkingen te verbreken met Oost- en Zuid-Europa. Integendeel, het zal deel zijn van een internationale vredespolitiek met aandrang er naar te streven het ruilverkeer met Sovjet-Rus land en zijn invloedsfeer te onderhouden en uit te breiden. Deze enkele vooropzettingen wijzen er zeer duidelijk op. dat het geenszins gaat om een kapitaal-Blok, maar wel om de wereldvrede te dienen. KENSCHETSENDE ZWITSERSE HOUDING. Erasmus. we vermoeden de heer Hoste zelf. wijdt heden morgen in Het Laatste Nieuws» een hoofdartikel over «Neutra liteit en Internationale samenwerking waarin vooral de politieke toestand in Zwitserland als kenschetsend wordt belicht Na er op gewezen te hebben, dat Zwitserland zich steeds zeer strikt aan neutraliteit hield, schrijft hij verder Alhoewel Zwitserland nog geen deel uit maakt van de Organisatie der Verenigde Naties, juist wegens zijn statuut van be stendige neutraliteit, heeft het bewijzen geleverd van ruime medewerking met in ternationale organisaties. Aldus heeft het zich aangesloten bij de inspanning voor het herstel van Europa door zijn deel neming in Juli 1947 aan de Conferentie van Parijs, waar de grondslag van het Marshall-plan gelegd werd. In November was Zwitserland vertegenwoordigd op de Conferentie van Brussel, die de vraag stukken betreffende de tolunie onderzocht Tijdens haar conferentie te Mexico heeft de UNESCO, de opvoedkundige organisa tie der Verenigde Naties, Zwitserland, op zijn verzoek, in haar schoot opgenomen- Wat later gaf de Zwitserse Nationale Raad. tijdens zijn zitting van December aan de federale regering de toelating om voor Zwitserland de toelating tot het In ternationaal Gerechtshof aan te vragen alhoewel sommige Zwitserse internatio nalisten» oordeelden. dat deze houding met de neutr^liteitsgedachte niet in over eenstemming te brengen was. Ten slotte moet er aan herinnerd worden, dat de Zwitserse Bondstaat vertegenwoordigd is op de Conferentie van Havana, die ge opend werd einde Oktober 1947. Dit alles bewijst, dat de medewerking van Zwit serland met de Verenigde Naties toe neemt. MOEST ER OOIT NOG OORLOG KOMEN De gewone mens heeft zeer zeker niet het minste idee van wat er gebeuren zou', moest er ooit een nieuwe oorlog komen Inderdaad de grootmachten hebben er alle belang bij, hun nieuwe geheime wapens zoveel mogelijk onbekend te laten, zodat zij er bij een gewapend konflikt onver wachts en met het grootste effect zouden mee kunnen voor de dag komen. Toch weet de financiële sterke pers af en toe een glimp van de mogelijkheden te pu bliceren. Aldus werd nu onlangs door een Amerikaans reporter een artikel over de ze angstwekkende aangelegenheid gepu bliceerd. waarin hij laat1 doorschemeren dat het best kan dat de atoombom niet eens het meest gevreesde wapen zou zijn De reporter vermoedt dat dan vooral de bacteriën een hoofdwapen zouden vormen Millioenen en millioenen kleine, micros copische organismen zullen in kleine buis jes worden samengebracht, door vlieg tuigen neergeworpen of door vijandelijke agenten ergens worden neergelaten. Door wind en lucht gedragen, zullen die klei ne organismen hun weg vinden in de longen, in het bloed en in de ingewanden van de mensen en automatisch op andere mensen worden overgezet. Verder wordt in deze zelfde studie gemeld, dat de epi demieën, die het snelst en het gemakke lijkst door middel van bacteriën verbreid en overgezet worden, gele koorts, long- pest en wisselkoorts zijn. Aldus kunnen we met nieuwe angst, voor een derde wereldoorlog, al onze krachten en goede wil wijden aan het meest edele werk. dat de wereld van on dergang redden moetDE VREDE SPECTATOR. Woensdag, 4 Februari 1948. DE KONINGSKWESTIE. De Koningskwestie krijgt een kalm ver loop de ophitsende taal. die vroeger daarover in de dagbladen en sommige weekbladen gevoerd werd, wordt momen teel niet meer gebruikt. Men zou haast kunnen verzekeren, dat ér helemaal niets bizonders over het grote hangende pro bleem werd geschreven. En dat is goed Toch moeten we wijzen op drie mar kante gebeurtenissen Ten eerstede minister van Buiten landse Zaken heeft nu aan onze diplo matieke vertegenwoordigers te kennen ge geven. dat zij de Koning dienen op te wachten in het geval hij het inzicht te kennen geeft zich hier of daar op te hou den. Aldus werd de Koning reeds bij zijn aankomst te Havana door de gezant van België in Cuba opgewacht en officieel begroet als Koning Ten tweede: In 1946 werd 15 Novem ber het Naamfeest der Dynastiege noemd deze benaming werd door het Belgische Staatsblad in 1947 weer over genomen thans heeft de minister van Justitie onderrichtingen gegeven, opdat deze benaming niet meer zou gebruikt worden. Ten derde De socialisten hebben, bij monde van hun Algemene Raad. ver klaard. dat zij tegenover de Koning op hun standpunt blijven de C. V. P. ant woordt bedaard, dat ook zij op haar stand punt blijft. Kortom, onze overtuiging sterkt zich dat. alhoewel een nieuwe vinnige strijd met ongepaste taal kan oplaaien, het rechtstreeks contact tussen de heer Spaak, hoofd der regering, en Leopold III. een belangrijke stap betekent op Ae weg van het gezond verstand. HUISVESTINGSPOLITIEK. Op het Bureau yan de Kamer werd een belangrijk socialistisch Wetsvoorstel neer gelegd, tot instelling van een nationaal beleggings- en financiëringsfonds voor een nationale huisvestingspolitiek. Dit fonds zou het bouwen voorzien van 150.000 huizen in tien jaar, en zou ge- financieerd worden door een kapitaal van 25 milliard. De daartoe nodige gelden zou den op de volgende wijze bijeengebracht worden 1) Een hypotheek van 40 op de on roerende goederen van de Nationale Maat schappij voor goedkope woningen, en na tuurlijk ook op de regionale verenigingen voor huizenbouw 2) Een jaarlijkse taks op de winsten van de verzekeringsmaatschappijen van welke aard ook. en opgericht in België volgens het principe, dat de maatschap pelijke voorzorg voorziet 3) Een jaarlijkse taks van 50 fr. per inwoner boven de 18 jaar. met uitzonde ring van de geteisterden en van de ge nieters van een ouderdomspensioen (Vervolg 2e bladz.>

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 1