AUSTIN A. 40 UIT DE STPEEK CINEMA FLORA De Vuurkruisers in Rouw... Bij ons in 't Dode Arme Wesfland Mw Ch. STRUYVE - DUMON 35, Rijselstraat IEPER Gemeentekrediet van België DE NIEUWE - PERSONENAUTO of CAMiONNETTE - Officiële Verdeler Garage VANDERMEERSCH BOEZiNGE VLAMERTINGE LANGEMARK THE LOST WEEK END VOORMEZELE KEMMEL HET YPERSCH NIEUWS» Blz 3 Voorzitter Baert is niet meer Zondag hing de vlag van de vuurkruisers aan he: iokaal in de Meenenstraat half- top De vuurkruisers treurden Voorzitter Arthur Baert was voor altijd heengegaan daags te voren neergeveld dooij een be roerte die een einde stelde aan een noest .even van werken en offervaardigheid. Op amper 5»-jarige leeftijd werd hij uit net leven weggerukt zijn familie en zijn talrijke vrienden in droefheid ach terlatend De Heer gaf hem ons. Hij heeft hem ons ontnomen»... maar hard is het toch! vuurkruisers verliezen in hem een toegewijde voorzitter, een onvermoeibare strijder voor hun goed recht, die door zijn welwillende en aangename omgang, zijn opbeurend woord, de hoop kon levendig houden Geboren te Wulvergem op 23 Februari 1890- was hij slechts 24 jaar toen de grote wereldbrand uitbrak. Op dat ogenblik was hij niet dienstplichtig, daar een andere broeder reeds onder de wapens was. maar in 1915 werd hij dan toch opgeroepen en gedurende twee en half jaar verdedigde hij zijn vaderland in de eerste lijn en verwierf daardoor 4 frontstrepen. Hij werd tevens vereerd met het Vuurkruis. het Oorlogskruis met palm. de Overwinnings- en Herinneringsmedailles Bij de stichting van de vuurkruisenbond te leper was hij één der ijverigste le den. werd in 1935 ondervoorzitter om ein delijk in 1946 voorzitter verkozen te wor den. En in de korte tijd dat hij de leiding van de vuurkruisenbond waarnam, had iedereen ruimschoots de gelegenheid om zijn werk naar waarde te schatten. Hij was tevens voorzitter van het feest- comiteit van de G. de Stuersstraat, en wij hebben allen kunnen getuigen hoe hij er de manier van had. de feesten hun ver diende succes te doen kennen en de vreug de levendig te houden Zwaar valt zijn afsterven De maatschappij Singer verliest in hem e-M trouw medewerker, die de zaak in nig verknocht was. Reeds meer dan 35 jaar was hij in dienst en daarvoor ook werd hij vorig jaar nog gedecoreerd met het nijverheidsteken van eerste klas. Woensdag werd hem een laatste vaar wel toegebracht. Een grote menigte had er aan gehouden hem in het sterfhuis, G de Stuersstraat. een laatste blijk van hul de te komen brengen Om 10 uur zette de stoet zich in bewe ging naar de Sint Xiklaaskerk waar een plechtige zielediensi zou opgedragen wor den. Voorafgegaan door de afgevaardigde van de nationale federatie van de vuur kruisers bond. de vlaggen van de vuur- kruisenbonden van Brugge Dottignies, Po- peringe en Roeselare. de vlaggen en af vaardigingen van alle verbroederingen en bonden van oud-strijders uit de stad, het feestcomiteit van de G. de Stuersstraat. kwam de lijkkoets, omringd door de leden van het bestuur van de vuurkruisenbond. De vaderlandse vlag dekte de lijkkist. Daarna volgden de twee zoons van de duurbare overledene, de familie en een talrijke schaar vrienden en bekenden Verder werd nog de aanwezigheid opge merkt van de Heren J. Vanderghote. bur gemeester. J. Stubbe. volksvertegenwoor diger en Maerten politiecommissaris Na de plechtige dienst begaf de stoet zich naar de stedelijke begraafplaats, waar de Heer Baert ter aarde zou besteld wor den Te midden van een ontroerde menigte nam de Heer Maurice Quaghebeur on dervoorzitter van de vuurkruisenbond. het woord Hij wees er op hoe zwaar deze slag hen allen viel en hoe zij zich slechts kon den aansluiten bij de familie die zich zonder morren aan deze zware beproeving onderwierp. Na de levensloop geschetst te hebben vat de afgestorven makker, bracht hij hulde aan zijn werk voor de vuurkruisers. Tevens stelde hij vast dat de zware ont beringen van de oorlogsjaren aan het front hem nu veel te vroeg uit ons mid den hadden weggerukt Hij besloot met de belofte zijn werk voort te zetten en niet te rusten vooraleer de vuurkruisers recht zouden bekomen hebben Na hem nam de Heer Gerard Ver- meersch. het woord Namens het feestco miteit van de G. de Stuersstraat sprak hij vplgende woorden uit In naam van het feestcomiteit en van de buren van de G. de Stuersstraat ver vul ik hier de droeve plicht een laatste woord van hulde, een laatste vaarwel toe te sturen tot de duurbare afgestorvene. Wij hebben U gekend, vriend Arthur Baert. in al uw eenvoud als een van die mensen die werkelijk gaaf zijn door hun diepmenselijke grootheid Van U kregen we steeds het opgewekte vrolijke woord, steeds waart ge vol le venslust en blije zin en wij jongeren heb ben van U geleerd hoe dat ge van de kleinste tot de grootste zaken alles con- sekwent kondt verantwoorden. Het is niet treurig voor mensen als U die ook in uw leven alles hebt weten te verantwoorden, een hardvochtige wereld te verlaten voor een betere, maar treurig is het voor hen die achterblijven. Vandaag staan we machteloos en droefgeestig rond uw grafhet heeft de Heer behaagd tot Zich te roepen de ziel van zijn trouwe dienaar. Wij kunnen slechts voor U bidden opdat het hiernamaals een ruime vergelding weze voor uw schoon en edel optreden in deze doorgaans bittere en korte strijd midden het vergankelijke dezer aarde. Vaarwel vriend Arthur Baert. dat de engelen U ten paradijze leiden. Vaarwel, voorzitter Baert. rust in vrede. Aan zijn beproefde echtgenote, moeder, kinders en familie, bieden wij onze in nige blijken van oprechte deelneming. Radiorede uitgesproken door Volksvertegenwoordiger Hilaire LAHAYE voor het N. I. R. op Dinsdag 3 Februari 1948. Als onajhankëlijk weekblad zullen wij van onze parlementsleden de rede voeringen en tussenkomsten opnemen, voor zover ze buiten alle partijpolitiek blijven. In deze geest geven we vandaag verslag van de radiorede op Dins dag 3 Februari j.l. door Volksvertegenwoordiger H. Lahaye uitgesproken. leper's slagvelden spreekt, er 200.000 men sen huisden en 4 000 weefgetouwen dreun- Vandaag wilde ik echter van op deze politieke tri bune een lans breken aoor een collectief belang, dat mij in 't bijzonder ter harte gaat. namelijk het wettige belang van het arme Westland, van het dode leper en rijn landelijk ommeland En nochtans er was een tijd. dat in die dode stad. wiaar iedere avond, onder de Meenenpoort het zilveren geluid van «The Last Posttot de duizenden doden van len spre 4 000 w den Een tijd. waar onze Halle niet een loutere en verwaarloosde facade was. maar het hart zelf van een stad waar fortuinen werden gewonnen, maatschappelijke po sities verworven en een handelsbeurs in t leven geroepen, die ettelijke geslach ten zouden blijven voortbloeien Het jaar 1914 verpuinde heel de stad met haar Koninklijke gebouwen van die eenmaal machtige handelsrepubliek. Doch boven de doodse verslagenheid waarde de geest de ziel van het oude vrije volk, en een nieuwe stad rees boven de oude ge schonden. Helaas, wij schrijven 1948 en leper, .de grote Invalide 1914-18 voelt nog steeds aan de lijve, na deze tweede wereldoor log het tekort haar na de eerste aange daan Inderdaad onze Vlaamse landgenoten in het Westland leven in een verarmd land w-aar iedereen op versobering, hard werk on veel geringer kansen van slagen en volkomen levensgeluk dan voorheen moet rekenen. "Wij hebben natuurlijke rijkdommen de vruchtbaarheid van onze akkers, de schoonheid van onze Vlaamse Bergen en de groene rust van onze vijvers van Zil- lebeke en Dikkebusch. Maar geen hotelier bij ons heeft nog verwachtingen omtrent de zegeningen van het toeristisch verkeer, want onze wegen fit Frankrijk naar de kust blijven de slechtste van heel het land Onze bevolking is ijverig, ordelijk en °ndernemendmaar onze landbouwers van Wervik zien hun tabaks- onze land bouwers van Poperinge hun hoppeteelten met ondergang bedreigd door futloosheid bij de regering, die oogluikend de vreem de producten de nationale markt laat overheersen. Onze arbeiders zijn eerlijk en werklus tig maar ze móeten in Kortrijk. Oostende of de Franse grenssteden hun broodwin ning zoeken, omdat de terugkeer van welkdanige industrie stelselmatig werd ge saboteerd. ten bate van andere steden dit ongetwijfeld dan voor een groot deel tengevolge van de verwaarlozing van ze kere Openbare Werken, waaronder in de eerste plaats, het herstel van de vaart Ieper-Komen. of liever de hervatting der werken, in 1860 reeds door de toenmalige regering voorgesteld, want de vaart zelf werd nooit geopend. Zo kwam het. dat waar Kortrijk, door het Kanaal van Bossuyt en Roeselare door de verbinding met de Leie hun arrondis sementen zagen aangroeien in voorspoed en welstand. leper onttrokken bleef aan alle materiële vooruitgang. Dank zij het helder doorzicht en de taaie bemoeiingen van de heer Hector Vermeulen, gewezen Voorzitter van de leperse handelskamer, hebben vóór de oorlog verscheidene Ministers van onder scheidene Regeringen de rechtvaardigheid van de vraag en het nut van de Vaart erkend, maar nog steeds in 1948. ondanks de Open Briefder leperse handels kamer aan de heer Behogne. Minister van Openbare Werken, gericht, worden de bundels van de Vaart Ieper-Komen op de onderste schap gelegd, deze maal om- ^L, het nu juist treffen wil. dat onze Tiëfên Ministers van Openbare Werken en Begroting. Walen zijnde, wegens sen timentele argumenten begrijpelijkerwijze hun voorkeur gaven aan het kanaal van Charleroi. Ook bij ons weet men dat de Regering voornemens is een tienjarig programma van werken op te stellen Onze bevolking verheugt zich in de gedachte dat, nu de klok geslagen heeft in 1948. België naar een vollediger herstel opgaat. Ook bij ons is de glimlach der heren Ministers Van- Voor het KLEDEN van UW KLEIN TJES. GEEN ZORGEN MEER WENDT U TOT HET HUIS VOOR KINDERARTIKELEN Manteltjes Kinderkleedjes Voorschootjes Barboteusen Kinderkostuumpjes Doopartikelen Verven - Nieuwwassen - Droogkuisen - Rouw in 12 uren (150) PREMIELENING 1938 TREKKING VAN 4 FEBRUARI Betaalbaar ieder met 1Q0.000 fr. Nr 269 328 en 334 813. Met 25.000 fr.Nrs 103.935. 110.819. 163 310. 173.589 en 174.054. Met 10 000 fr. de 20 volgende reeksen 149.345 182 508 191380 191 894 203.012 205 753 207 949 218.114 219.694 224.278 240 666 248 344 251-347 260.686 270.182 271 669 307 405 309.441 314.623 325.342 Elke obligatie behorend tot een uitge lote reeks, geeft recht op het vijfde deel van de aan deze reeks toegekende pre mie. Het globale stuk vertegenwoordigt een reeks van vijf obligatiën en geeft recht op de ganse premie acker en Deman sympathiek wanneer, die 1 te Kortrijk. Brussel. Bergen Brugge en Oostende een toast brengen op de voor genomen herstellingswerken Natuurlijk ware het voor onze mensen wel aangenamer deze genegen glimlach, die onze Ministers zo populair maakt, ook eens te leper te genieten, zij het dan bij de eerste-steenlegging van een behoorlijk station, dat voorlopig op getrokken. om het fatsoen voor verder voorlopig gebruik nog eens voorlopig werd opgekalefaterd, of zij het dan bij de uiteindelijke eerste spadesteek van het Kanaal Ieper-Komen. Aan de andere kant heeft het wel wat bevreemding verwekt dat velen onzer he ren Ministers zo bij herhaling naar de vreemde afreizen. Wij twijfelen er niet aan. dat de voortreffelijke persoonlijke eigenschappen van onze hoogste ambtena ren hen voor deze geestelijke contacten en leerrijke studiereizen in 't Buitenland hebben doen uitkiezen, maar toch durven we de vrees koesteren dat hun al te grote uithuizigheid en studie van uitheemse prestaties, hun begrip voor eigen behoef ten zou kunnen afleiden. Met dat al gaat de tijd voorbij en zijn wij te leper en omstreken afgedwaald tot een zwak en verarmd deel van het Va derland. En terwijl de meest vertwijfel den onder ons uitwijken naar de indus triële centra, beseffen de machtelozen, te gehecht aan de geboortegrond om deze te verlaten, dat ze zelfs hun spierkracht niet meer waard zijn. Ver van de hoop op een ernstig wel omlijnd plan. dat leper en zijn ommeland uit de verstarde dood helpen kan. is het perspectief grimmig en somber. En ter wijl de bevolking wie zegt voor hoe lang nog naast de andere medeburgers haar belastingen uitkeert aan de schat kist. voelt zij dat men de burgers van een zelfde staat ongelijk beoordeelt, ongelijk dient en belast. Zinnend op de middelen om de belan gen van dit vergeten volk te dienen, had het gelukkig toeval gewild, dat ik in wij len mijn Collega de heer Volksvertegen woordiger Deschodt uit Poperinge, een eerlijk tegenstrever, ook een kloekmoedig medestander had gevonden die mij. in de drang om de belangen van onze streek genoten te dienen, volkomen begreep. Sa men hebben we dan ook heftig op de grieventrommel gerammeld om recht te doen geschieden. Ik heb het dan ook op recht betreurd dat hij mij is ontvallen in het felste van de strijd en het klare vuur der samenwerking. Zijn werk zal echter niet vergeefs geweest zijn. Vandaag, in dien de huidige Regering nog duurt, of morgen, wanneer deze noodgedwongen tot de erkentenis zal moeten komen, dat haar mystiek huwelijk een failliet was. en haar geleide economie een lapwerk zon der gunstige invloed op de einduitkomst, in beide gevallen hoop ik in mij de kracht te vinden, de-Regering, die uitvinding van de menselijke wijsheid om in de men selijke behoeften te voorzien, te doen be grijpen. dat ook de belastingbetalers uit onze streek. Staatsburgers en mensen zijn met zekere önwrikbare rechten be deeld. waaronder de voornaamste zijn het leven, de vrijheid en het nastreven van het geluk, en die Regering te over tuigen. dat zij tot plicht heeft, omwille van deze rechten, ook daar de behoeften van Belgen, voor allen en in alles gelijk, tegemoet te komen Motor culbuteur - Onafhankelijke wielen - Hydraulische remmen Cylinder inhoud 1200 c. c. Verbruik 8 liters op 100 Km. Kiekenmarkt 7 IEPER Tel. 108 Vraagt inlichtingen omtrent de gekende Austin bedrijfswagens (256) BURGERLIJKE STAND Jan. 1948 GeboorteDeleu Denise. d. v. Daniël en Irma Maerten. HuwelijkenVandenberghe Georges, en Barra Estellina beid. v. BoezingeInde- vuyst Marcel v. Elverdinge. en Vanmee- nen Gerarda v. Boezinge. OverlijdenPhlypo Eugeen. 35 j.. fa briekwerker. echtg. Gadeyne Madeleine Huwelijksafkondigingen Markey Omer. beenhouwer v. Noordschote en Clarys Maria. z. b. van Boezinge; Bultynck Eme- ric. slachtersgast v. Boezinge. en De Beer Godelieve. fabriekwerkster v. Woesten Despestele Charles, landbouwer v. Boe zinge. en Dewitte Marcella. landbouwster v Zuidschote Maddelein Jules, landwer- ker van Boezinge, en Mulle Madeleing, huishoudster van leper. DIEFSTAL Dieven zijn bij Mevrouw Knockaert binnengedrongen, gebruik ma kend van de afwezigheid der huisgenoten. Een kistje dat tienduizenden franken bevatte, werd hierbij meegenomen. SPORTKRING Sportkring moest nogmaals in de vervanging voorzien van Hof. Thevelin en Truant- Wat een grote handicap mag geheten worden, daar Bis- segem op eigen terrein een hard tegen strever is. Waar de onzen op de Pothem tegen dezelfde ploeg met forfaitscore ver loren. wisten de blauw-witten nogmaals hun meesterschap met dezelfde doelpun ten uit te drukken. Aan de rust was de stand 2-0 om in de 2e speelhelft er dan ook 5-0 van te maken. Onze reserven deden het beter en won nen met 7-0 cijfers van Poelkapelle. Zondag a. s. gaan wij Moorslede op ei gen veld bekampen. Vertrek om 1.30 u. De reserven spelen aan huis tegen Gelu- veld- TOMBOLA Volgende nummers gé ven nog recht op de tot nog toe niet af gehaalde prijzen der tombola ingericht door het Vliegende wiel. 2184 1856 3294 2506 2004 1632 1421 2713 1263 569 1795 3416 1774 965 2683 2393 2114 1882 2963 Deze prijzen moeten vóór 29 Februari afgehaald worden in het lokaal. PRLISKAARTING Uitslag der prijs kamp in 't Manillen bij Roger Simoen 1) Vanlede G. en Doize K.2) Haeze- brouck J. en Pareyn H. 3) Dedrie G. en Claeys J.4) Berthier C. en Valcke P. 5) Knockaert M. en Billiau R. 6) Bel- paire R. en Débruyne R.7) Guillemont E. en Debruyne G.8) Debruyne J. en Billiau P TONEEL Zondag en Maandag e. k. telkens om 6 u. opvoering van een dolle klucht in drie bedrijven van G. Nielen Napoleon de Vierde. BEVOORRADING Maandag: Com pensatiebons voor de nieuwe rechtheb benden. Woensdagzegels voor zwangere vrou wen en T. B. C. lijders (coupons der com pensatiebons meebrengen). Zaterdag zegels voor de grensarbeiders. Opgeletde secretaris der corporatie zal voortaan maandelijks maar één zit dag meer houden te weten op de laatste werkdag der maand. VOOR WANNEER DE UITBREIDING VAN HET ELECTRICITEITSNET De ze vraag wordt dagelijks gesteld door de mensen van de buiten en bijzonderlijk door de landbouwers Er werd ter zake reeds veel voorspeld, maar tot nu toe nog niets verwezenlijkt. Zal nu de uitbreiding van het net over gans het grondgebied der gemeente in 1948 of in 1949 kunnen doorgevoerd worden Wij menen dienaangaande volgende in lichtingen. die we bekomen hebben van bevoegde zijde, te kunnen mededelen Tot over een maand bestonden er van Kay Milland wint DE OSCAR door zijn machtige en indrukwekkende vertolking in (HET VERGIFT) De film die niet minder dan VIER maal BEKROOND werd Een merkwaardig, ruw en schrikwekkend meesterwerk, zonder de minste toegeving aan de gevoeligheid. Een film die met tragische realiteit vijf verschrikkelijke nachten uitschildert die het leven van een man diep merken. Een film van hoog gehalte die door IEDEREEN zou moeten gezien worden. (2431 wege de hogere Overheid geen wel be paalde richtlijnen voor de uitbreiding van de electriciteitsvoorziening in de lande lijke gedeelten der gemeenten, zoals voor Langemark het geval is. Hierin is thans verholpen, zodat de gemeenten nu goed weten welke bepalingen dienen opgeno men in de aanvullende contracten die ter goedkeuring dienen voorgelegd te worden aan de Bestendige Deputatie. Zo moet verplichtend de volledige electrificatie van de gemeente voorzien zijn en moeten de netten op kosten der gemeente tot op 30 m. van de afgelegen hofsteden en woon huizen aangelegd wordenieder abon- nent moet ook over een minimum aan-, sluitingsvermogen kunnen beschikken. Dit alles maakt dat de vooruitzichten no pens de uitbreiding van het electriciteits- net op de gemeente gunstiger zijn komen te staan. Er valt nu te zien. wanneer het aanvullend contract dat deze uitbreiding moet mogelijk maken zal kunnen afgeslo ten worden met de uitbatende maatschap pij en goedgekeurd worden door de be voegde Overheid en bijzonderlijk nog. eens dat de goedkeuring zal bekomen zijn, zo de Staat over voldoende kredieten zal be schikken om de voorziene toelage van 50 in de uitvoeringskosten af te betalen. Hieruit menen wij te mogen besluiten dat de uitbreiding van de electriciteit op de gemeente niet zal geschieden in 1948. maar dat er mogelijkheid bestaat voor 1949. CINE ROYAL PROGRAMMA'S Week van 7 Februari tot en met 9 Febr. Vertonjngen Zaterdag, Zondag, Maandag. <i DE FIJNE PLOEG met Joë Brown. Een kluchtig sportgebeuren om zich kreupel te lachen. Als bijfilm een mooie avonturenfilm met Dick Faran de zingende Cow-boy. OPGEPAST Woensdag 11 Febr. te 7.30 u. en Donderdag 12 Febr. te 7.30 u.Iets buitengewoonsEen Vlaams gesproken meesterwerk DE VERSTOTELINGEN Een droevig kinderleven. Een aandoen lijk drama dat iedereen zal willen zien LELIJK VERBRAND De 53-jarige Lionel Vanderjeugd uit Langemark begaf zich Dinsdagavond in de garage Six te St Ju liaan. Ongelukkiglijk was hij onvoorzichtig genoeg een brandende lucifer weg te wer pen. waardoor een voorraad naphte tot ontploffing kwam. De man werd daarbij erg aan beide han den en aan het gezicht verbrand en moest naar het O. L. Vrouwhospitaal te leper overgebracht worden. COMPENSATIEBONS VOOR LAATKO MERS De compensatiebons voor laat komers zullen uitgereikt worden tegen voorlegging van de rantsoeneringskaarten en de kolenkaart, alsmede tegen afgifte van de coupon 4 van de bons voor Decem- ber-Januari, op Dinsdag 10 Februari tus sen 9 en 10 u. BIJZEGELS VOOR DE MAAND FE BRUARI De zegels voor bijrantsoenen voor de maand Februari zullen uitgereikt worden Donderdag 12 Februari 1948 tus sen 9 en 10 u. ZITDAG GEWESTELIJK GEMEENTE ONTVANGER De Heer Priem, gewes telijk gemeenteontvanger houdt zijn maan delijkse zitdag ten gemeentehuize op Dins dag 10 Februari 1948. tussen 9 en 11 u. VERLENEN VAN BOUWVERGUN NINGEN Bij Regehtsbesluit van 12 De cember 1947. verschenen in het Belgisch Staatsblad van 23 Januari 1948 werd de gemeente Voormezele aangeduid om or deningsplannen op te maken. Dientengevolge is het van heden af ver boden, te bouwen of af te breken, te ont- bossen of het relief van de grond aan zienlijk te wijzigen door graven of aan aarden. zonder voorafgaande geschreven en uitdrukkelijke toelating van de Minis ter van Openbare Werken of van zijn af gevaardigde. f «r - - -"if" •-*. v - I CINEMA CASINO Programma Za terdag 7 Februari om 8 uur. Zondag 8 Februari om 3 30 uur en 7.30 uurDE WEERWOLF (Le loup Garou) met Lon Chaney De geschiedenis van een verschrikkelijk monster Wanneer de maan opgaat wordt een man in wolf veranderd en rond zwervend en dodend verschrikt hij het hele land. Kinderen niet toegelaten.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 3