FILMWERELD F. LACANTE De Wonderdoktoor tl jean LECLERCQ-BRAEM Verwarmings= installatie Kolen Mazout Gas Albert SLOSSE - DIERYCK UIT DE PROGRAMMA'S Daarom laat al uw schilderwerken uitvoeren bij: Boezingestraat 8 I E P E R De grote oppervlakten worden in een recordtijd met de pistool afgewerkt Zeeprantsoenering in Februari Hef Treinverkeer tussen België en Frankrijk Voor Uw met 17, Rijselstraat, YPER Bestek op aanvraag De toekenning van Ouderdomspensioenen 1 HET YPERSCH NIEUWS Bli. 8 •ET CONCERTO VAN WARSCHAU met Anton Walbrook. Sally Gray en Derrick de Harney. Wij bevinden ons in WarschauWar- :hau geheel verwoest, en op het punt vallen' In eeh gebombardeerde woning, speelt tefan Radetzki in vliegeniers uniform, ia no Een Amerikaanse journaliste ver- ijt hem dat hij zich niet in de lucht evindt. om de Duitse vliegers te verja- en. Stefan jaagt haar weg en Warschau alt. Stefan trekt van Polen naar Yougosla- ië. van Yougoslavië naar Engeland, en an Engeland naar Amerika. Hij heeft ezworen om. vroeg of laat. zijn dierba- ;n te wreken En terwijl hij wacht tot .eh een nieuw Pools leger heeft gevormd, eeft hij concerten in Amerika. Hij ont- toet opnieuw een blond meisje, dat hem an een afschuwelijke avond in zijn ge- oorteland herinnert. Het is Carole. Ste rn trouwt met haar .en zijn jonge vrouw ïspireert hem tot het componeren van en prachtig werkhet Concerto van farschau Stefan's succes is steeds stij gend. maar hij vergeet niet dat hij ook nog een taak te vervullen heeft voor het bevrijden van zijn land. Carole verzet zich uit alle macht tegen Stefan's vertrek, maar Stefan weet dat indien degenen die hiertoe in staat zijn- hun leven niet wensen te offeren voor het grote ideaal, er ook in de wereld geen plaats meej zal zijn voor zijn talent. Hij wil weg. wat het hem ook moge kosten, en zijn meest geliefde muziekstuk is thans de Polonaise En op de avond waarop hij voor de eerste maal zijn Concerto voor het pu bliek brengt, eindigt hij het concert met de Polonaise Carole, op van zenuwen, verlaat de zaal. en gaat naar haar vader. Deze brengt haar tot rede. en zij begrijpt eindelijk haar man. Zij wil weer naar hem toe. maar hij is reeds vertrokken. Hij bevindt zich in Engeland, alwaar hij moedig vecht, tot op het moment dat hij wordt neergeschoten. Alhoewel zeer ernstig gewond, zal hij weer genezen, maar hij heeft het geheugen verloren, tot op de dag waarop Carole's aangezicht hem zijn muziek in herinne ring brengt. Met de herinnering keert ook het geluk weer. Tf Eigenaars.. Nu de lonen verhoogd zijn is het in Uw voordeel MEER WERK te kunnen laten uitvoeren VOOR DE ZELFDE PRIJS Laatste nieuwigheid Bijzonder geschikt voor het witten van muren, crépi en olieverf. (132) Een film die talrijke onderscheidingen verwierf «THE LOST WEEK END» (Het Vergift) Don Birnam. een begaafd en veelbelo vende romanschrijver, bereidt zich voor om met zijn broeder Wiek een week-end op de buiten door te brengen. Maar Don die totaal aan de drank ver slaafd is, en weet dat Wiek hem geen al cohol meer zal toestaan, tracht dan ook niet te vertrekken. Onze dronkaard wordt bemind door een meisje, dat een moedige strijd aanbiedt om hem te redden. Daar ze ondertussen aangekomen is. stelt hij haar voor in ge zelschap van Wiek naar een concert te gaan. wijl hij wat rusten zal. Alleen gebleven gaat Don op zoek naar flessen wisky die hij zorgvuldig wegge stopt heeft, maar ongelukkiglijk heeft zijn broeder ze allen ontdekt. Het verlangen naar alcohol wordt zo dringend dat Don het geld neemt voor de werkvrouw bestemd en dadelijk begeeft hij zich naar een likeurwinkel dichtbij. Hier begint een verloren week-end Onderweg treedt hij een naburige bar binnen, waar hij zich aan de drank be geeft. Als hij thuis weerkomt. is Wiek weggegaan. Hij ondervindt nu de gevolgen van zijn ingekankerd alcoolisme. Gedurende twee dagen zal hij voortdurend wisky inslik ken. thuis en ook in de bar. waar hij kennis maakt met Gloria. Zonder geld. doet Don een poging om de geldtas van een meisje te stelen. In een ogenblik van helderheid van geest, tracht hij zich te bevrijden uit de greep zijner ondeugd. Hij besluit de roman te beginnen, welke hij droomde te schrij ven. maar. door dronkenschap overmant, valt hij in slaap. Bij zijn ontwaken, voelt hij een waan zinnig verlangen naar het vergiftigend vocht. Met het inzicht zijn schrijfma chine te verpanden, begeeft hij zich naar het Jodenkwartier, waar alle huizen ge sloten zijn het is feestdag. Don slaagt er in van Gloria wat geld te krijgen en de trap afgaande, valt hij bewusteloos. Als hij weer bijkomt, bevindt hij zich in een gesticht voor dronkaards, waaruit hi. ontsnapt en naar huis terugkeert. Daar is hij ten prooi aan een krisis van delirium tremens Helen, die hem opge wacht heeft, verzorgt hem en onttrekt hem aan zelfmoord, die het logisch ge volg moest zijn van het drama dat hij doormaakt. En het mirakel gebeurt Don zal zich opnieuw met hart en ziel aan het schrij ven zetten en zijn roeping volbrengen. Hij zal de pathetische geschiedenis scheppen van een verloren week-endThe Lost week-end 1) Een zegel F4 of een speciaal zegel FR geeft recht op één stuk toilet- of huis houdzeep 2» Een zegel P4 geeft recht op 250 gr. waszeep «zachte zeep of zeeppoeder) 3) Een speciale zegel PR geeft recht op 125 gr. waszeep (zachte zeep of zeep poeder). De zegels F3 en P3 der zeepkaart zijn waardeloos vanaf 8 Februari 1948. Deze zegels moeten uiterlijk op 23 Februari 1948 door de kleinhandelaars aan de gros siers of fabrikanten afgegeven worden De grossiers en fabrikanten moeten de gezegde zegels uiterlijk op 1 Maart 1948 laten geworden aan het Ministerie van Economische Zaken en Middenstand, Al gemene Directie van Handel en Nijver heid. Dienst voor de Distributie, Louiza- laan. 177. te Brussel. DE BEPERKINGEN WERDEN OPGEHEVEN De beperkingen van het internationaal treinverkeer tussen België en Frankrijk werden opgeheven van 5 Februari af. Te beginnen met deze datum zullen de treinen Brussel - Parijs - Luik. en Brus sel - Bazel en weer, die in de reisgids voorkomen, dagelijks rijden. wendt U in volle vertrouwen tot het oud gekende huis BESLISSING DIENT 75 DAGEN NA INDIENING VAN AANVRAAG GEKEND TE ZIJN De minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, heeft in antwoord op een par lementaire vraag medegedeeld, dat de ontvanger der belastingen belast met de in ontvangstneming der aanvragen om. ouderdomspensioen, er toe gehouden is het dossier van elke aanvraag, onverwijld aan de controleur der belastingen toe te stu ren. In elk geval moet het dossier binnen de vijftien dagen na de inontvangstnemin^ der aanvraag aan de controleur overge maakt worden. Deze dient, behoudend gewettigd belet sel. binnen de 60 dagen na de indiening der aanvraag bij de ontvanger der belas tingen een beslissing te treffen of het pensioen al dan niet zal toegekend wor den. Nadat hij zijn beslissing aan de aan vrager heeft bekend gemaakt, maakt dc controleur der belastingen aan de dienst voor ouderdomspensioenen de dossier; over betreffende de aanvragen waarom trent hij beslist heeft het maximum be drag toe te kennen. Hij behoudt de overige dossiers op zijn kantoor gedurende een termijn van een en twintig dagen, behalve die van de aan vragers die hem ter kennis brengen dat zij aan hun recht op beroep verzaken. fraiaxhgtfMnamwiawimfaWiflUftaw STOORS GORDIJNEN MATTEN TAPIJTEN Van de Peereboomplaats 27, IEPER De Grootste Keus Meubelpapier. DE LAAGSTE PRIJS. Rouwversieringen. - Markiezen. (40) «NS FEUILLETON door Jos. JANSSEN 1 >ij; s >ij 1 e lat er I -OC iei Tï€ -j k J rat 1 10 3t< Di mi st« de lei to la: re m gc VI k< S Evolutie verbetert Steven. Dat werkt op Manten als 'n spelde- "dk in z'n achterwerk. Ja ja, al die grote woorden, aar staan de doktoors sterk in. Maar met grote woorden geneest e niemand. Ge moest 'n keer bij "okus komen en ze daar zien zitten de sukkelaars, die door de dok- >ors mismeesterd zijn of opgegeven erden. En die nu bij dat kwakzal- ertje komen en er door genezen otdên. 'n Beetje driftiger antwoordt Ste en nu. «Ge hoort wel van de zieken, ie ze genezen, 't zij toevallig, 't zij nu ja, omdat ze misschien 'n laar goede remedies kennen. Maar 2 hoort nooit van de sukkelaars, die ie kerels onder de grond helpen, in laats van ze te genezen.» In z'n hart moet Manten de jonge Dktoor 'n beetje gelijk geven. Maar it bekennen Om de duivel niet. Bahzegt ie grimlachend, |- door Dokus in 't putje geholpen e worden, of door 'n doktoor. dat lijft hetzelfde. Kozijn Steven, als al de mensen, ie gij in uw leven naar 't piereland uit zenden bij u moesten komen ooken. 't zou alle nachten 'n schoon jncert zijn in uw huis. Hartelijk lacht Steven met Manten n Thea mee. Daar ben ik niet bang van. ko- jn Man ten. Ik zou mee-spoken. Ik heb nog de grosse-caisse gebla- :n in ons studentenmuziek. Manten en ook Thea schieten bei- ;n in "n schaterlach uit. Het bevalt Manten, dat die jonge doktoor niet te veel pretentie ver koopt. Gewoonlijk willen die geleer de mensen al het verstand in pacht hebben en is 'n diskussie met 'n sim pel boertje gelijk hij hen te min. Dat heeft hem altijd in die kerels geërgerd. IWant Manten weet toch wel, dat ie van achter geen koe komt. En ko zijn Steven schijnt dat ook te be seffen. Zie, lachte Manten gul, ge bevalt me.maar half krege lig, half ironisch voegt ie er aan toe Maar.'t is toch jammer, dat ge doktoor zijt. «Wat moest ik dan geworden zijn. kozijn Manten vraagt Steven. Het boertje krabt even achter z'n oor. bekijkt de jonge man met 'n paar glundere ogen Notaris Alzo een met 'n dikke buik, rode bollekaken, 'n purpere wijnneuze en 'n lange pijpe in z'n mond. Dan liet ik u seffens m'n testament maken. Daar Dat kan ik ook. lacht Ste ven hartelijk. En... er mezelf met een voor 't beste paart inzetten. Bij dit geestig antwoord schiet Manten in "n luide hartelijke lach uit. Die Steven bevalt hem al meer en meer. Maar Thea, die al die tijd aandachtig heeft zitten luisteren, komt er nu tussen En wat zou er van mij toens geworden, kozijn Steven kijkt z'n nichtje lachend aan. Van haar «Wel, 'k zou er u bij pakken, Thea, om... kozijn Manten's erfenisse niet te schenden. 'n Vlammeke van voldoening gen- stert uit Thea's ogen om Steven's strelend antwoord. Manten slaat van plezier op z'n knie. Die jongen bevalt hem. Dat ware de zin. lacht ie. Ge zijt 'n slimme vogel. Maar ineens vertrekt z'n gezicht. En half lachend, half ernstig zegt ie daarop Gedorie jammer, dat ge doktoor zijt; Thea voelt, dat vader stilaan met kozijn Steven ingenomen geraakt, en dat het moment geschikt is om over het andere te spreken. Maar, nu heeft kozijn Steven nog niet verteld, waarom «dat ie naar hier gekomen is. Inderdaad. besluit Manten nieuwsgierig. Steven aarzelt 'n ogenblik. Na het gesprek van daarstraks voelt ie nu wel, dat z'n voorstellen onvermijde lijk op tegenstand zullen stuiten van kozijn Manten's wege. Als de mentaliteit in Veerdegem is, zoals ie er daar straks 'n staaltje van kreeg, dan zal het van geen leien dakje lopen met z'n plannetje. 'k Weet waarachtig niet, of ik niet beter zou doen van... er niet aan te beginnen Verwonderd kijkt Manten op. Waarom niet «Ge komt óns, doktoors daar zo onbermhertig toe te takelen...» Och. geeft Manten gul toe, dat was maar bij maniere van spreken. D'r moeten er ook bestaan gelijk gij. De wereld wil bedrogen zijn. hé Allé, begin maar. Schenk nog 'n keer vol. Thea. M'n kele is er droge van gewor den. Thea schenkt de glazen nog eens vol, terwijl ze Steven met 'n blik aanmoedigt. Gezondheid zegt Man ten terwijl ie met z'n glas tegen Ste ven's glas aantikt. Nadat de jonge doktoor 'n goeie slok genomen heeft, vat ie... de stier bij de horens. De kwestie is déze. Omdat ik in de Universiteit zulke goede studies gedaan had, raadde de Professor me aan. me in de stad te gaan vestigen. Trouwens, te lande zijn alle' plaats- kes bezetzodat er me niets anders overbleef, dan m'n geluk in de stad te beproeven. Aandachtig zit Manten te luiste ren, onderwijl ie dikke rookwolken uit z'n pijp trekt. Geen slecht gedacht. beaamt ie. In de stad zijn de mensen nog 'n beetje dommer dan te lande. Ietwat verrast kijkt Steven op. Dan geeft ie met 'n glimlachje toe Ze zijn 't... op 'n andere manier, kozijn. Wil 'n doktoor daar gegeerd wor den, hij moet in 'n huis wonen, zo groot als de k^erke, ergens op 'n grote avenuehij moet knechten en mei den hebben, 'n grote plaat aan z'n deur, 'n automobiel om z'n zieken te bezoeken...» «Ja. vult Manten ironisch aan. gelijk doktoor Tiessens met zijn char-a-banc. En Sequah inder tijd met zijn muziek... Onwillekeurig moet Steven lachen om kozijn Manten's rake vergelij king 't Gelijkt er op. «En kozijn Steven, vervolgt Manten met dezelfde asem. zone van brave ouders, die diepe in hun beurzeke hebben moeten schartelen om hun zoontje te laten studeren aan de universiteit, en kost met al die chieke confraters niet konkurreren en kreeg geen ander kalanten dan n paar schamele dutsen, die hem vrien delijk bedankten voor zijn moeite, maar... die hun rekeningske verga ten te betalen. Verduiveld, kozijn Manten sloeg ineens de nagel op de kop. Steven zit er 'n momentje van te gapen. Kozijn Manten, ge zijt 'n men senkenner Daar en moet ge geen profeet voor zijn om dat te voorspellen. grimlacht Manten. «Enne... de rest weet ge mis schien ook al vraagt Steven. Dat is simpel genoeg. Nu zou kozijn Steven z'n geluk hier in Veer degem willen beproeven.» Steven staat verpaft van zoveel doorzicht. Dat had ie waarachtig b:j dat simpel Vlaamse boertje niet ver wacht. Dat zou precies gepast zijn. ne waar, vadere valt Thea in. We hebben hier in 't dorp gene dok toor. De mensen moeten altijd n ure verre óm er ene te vinden. Eh in serieuze gevallen komt ie dikwijl' te late. Manten luistert maar half en half- bezig met zich 'n eigen gedacht over die kwestie te vormen. Peinzend zit ie aan z'n pijp te zu' gen. Kozijn Steven kon eerst n paar maanden bij ons inwonen. vervolgt Thea. En als ie voelt, dat het gaat, toens kan ie 'n eigen huis huren. Dat voorstel doet Manten 'n beetje vreemd opkijken. De voortvarend heid van z'n dóchter schijnt hem maar matig te bevallen. (Vervolg11 Verantwoordelijke uitgerer L DUMORTIBR. 34 Beerstraat. W

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 8