HUIS CHRISTIAEN SPROKKELINGEN GRAND BAZAR RADIO'S STOCK AMERICAIN :c UIT HET BINNENLAND -VOOR UW KINDERWAGENS- wendt U tot 14 Boterstraat IEPER Tel. 463 DE LAATSTE MODELLEN, VANAF 895 fr. UIT HET BUITENLAND Nationaal Verbond der Weggevoerden Het schoolverlof begint dit jaar op 1 juli KREDIET COM PTANT 28, Boterstraat IEPER Tel. 301 VERKOOP - HERSTELLINGEN - VERWISSELINGEN DE LEIE AFSLAG! AFSLAG! AFSLAG VAN 10 TOT 25 Kelder der Cinema FLORA, Grote Markt, IEPER en Rijselstraat nr 42, IEPER ALLES NIEUW GOED! Prijzen buiten konkurrentie p ia :e :o ia ij :c n e» u ij is ir i< tc .T n U \l u 'I •i e r •I n t {I C4 A ii b 4 Het indexcijfer van kleinhandefsoriiien. Het volgens de officiële methode bere kende-indexcijfer voor de maand Februari 1948 bedraagt 387 tegenover 366 in Ja nuari Er wordt dus een verhoging van 21 punten vastgesteld Bijdragen voor kindertoeslag De halfjaarlijkse bijdragen voor kin dertoeslagen verschuldigd door zelfstan dige arbeiders- zijn bij de wet onverdeel baar gesteld Dit betekent dat zij dienen oeiaatd te worden ook al heeft de per soon die aan de wet onderworpen is. -icchts gedurende één dag van het half- aar zijn beroep uitgeoefend. Bevroren aardappelen zijn nog bruikbaar. Men denke er aan dat de. zogenaamde bevroren aardappelen niet altijd werkelijk bevroren zijn. De zoete smaak kan na melijk ontstaan bij het bewaren op een temperatuur van omstreeks 5' C. boven het vriespunt Wanneer deze aardappelen een tijdlang in een verwarmd vertrek wor den bewaard verdwijnt .de zoete smaak weer. ten minste wanneer deze niet te erg was Hoe lang het duurt, voor de smaak weer normaal is. kan men alleen te we ten komen. door zo nu en dan te proberen. Soms kan dit wel 2 a 4 weken duren. Moet men er inmiddels toch van eten. dan kan men deze aardappelen het best verwer ken. in stamppotten met een zoete snpaak. stamppotten van uien. rode kool. bieten of zoete appeltjes Ook kan men er met uien wortelen en eventueel klafjstuk. hutspot van maken Wanneer aardappelen werkelijk zijn bevroren zijn ze keihard Bij ontdooien worden ze dan weer zeer slap en beder ven spoedig. Men moet ze daarom op een koele plaats bewaren Annuairc van Belgisch Congo. De uitgave 1948 39e jaargang) komt te verschijnen. Prijs 200 fr Uitgegeven door Denis Bodden. Lombaardstraat. 67. Brussel Van heden af brood zonder zegels in eet huizen. Het Ministerie van Ravitaillering her innert er aan. dat met ingang van 1 Maart af. de deegwaren, beschuiten, het indus trieel banketgebak biscuits, peperkoek havervlokken en andere gelijkaardige De opbrengst van deze propagandareis zomi de kinderen en wezen van de door Cc uoftug gciroucii pcrsoüfcttSicdén van de spoorweg ten goede. Veertiendaagse verkoop van de Azalea. Van 1 tot 15 Maart wordt over heei het land een veertiendaagse actie op touw gezet teneinde de Azalea die als natio nale plant wordt beschouwd, beter door het grote publiek te doen kennen. Pro pagandamateriaal voor deze veertiendaag se der Azalea kan bekomen worden bij de heer L Fontaine Stationstraat 7. te Antwerpen Van 1 Maart af. De sociaal verzekerden dienen te weten da: van 1 Maart af de verzekeringsorga nismen voor om het even welke genees kundige prestatie de terugbetalingen voor zien door het reglement van het Rijks fonds. slechts zullen kunnen uitvoeren op vertoon van de kwijting voor honoraria volgens officieel model. Het internationaal Salon van Landbouw machines. In de Eeuwfeestpaleizen te Brussel zal op 14 Maart het 28e Internationaal Salon van Landbouwmachines geopend worden. Er zullen meer dan 200 deelnemers zijn. die samen twaalf landen vertegenwoor digen. namelijk Groot-Brittannië. Frank rijk. Nederland. Canada. Italië, de Ver enigde Staten. Zwitserland. Denemarken. Tsjechoslovakije. Oostenrijk. Zweden en Duitsland. Internationaal geneeskundig congres te Oostende. In het Thermisch Instituut heeft onder de bescherming van het gemeentebestuur voor de eerste maal te Oostende een in ternationaal geneeskundig congres plaats. Dit congres wordt gehouden op 5. 6. 7. 8 en 9 September. De pensioenen van het personeel in over heidsdienst. Het ontwerp verhoogt de pensioenen van het personeel in overheidsdienst,met ten hoogste 20 t. h met die verstande dat de verhoging ten minste 250 fr. bedraagt en het pensioen maandelijks ten hoogste 5 250 fr. beloopt. Dit wetsontwerp brengt een uitgave van nagenoeg 300 millioen fr. mede. U zult er ook een grote keus vinden in PLOOnVAGENS, PARKEN, KINDERSTOELEN, enz aan de voordeligste prijzen. producten of bereidingen vervaardigd met deegwaren, zonder afgifte van zegels mogen verkocht worden Anderzijds, mogen van dezelfde datum af. de spijshuizen en soortgelijke inrich tingen aan hun" klanten brood opdienen zonder afgifte van zegels. Nog 8.500 vermiste Belgen. De vereniging der families van de Ver misten heeft te Brussel haar ^jgemene -tatutaire vergadering gehouden De heer Hubin. ere-voorzitter. liet uitschijnen, dat nog tal van Belgen in Rusland vertoeven. Spreker bracht kritiek uit op de huidige theorie van vermoedelijk overlijden, die zou moeten vervangen worden, door het bewijs van verdwijning. Spreker vroeg, dat nien terug de regels van het algemeen recht zou toepassen, volgens het Napoleon- istisch wetboek. Volgens een der laatste tellingen kun nen nog meer dan 8 500 Belgen als ver mist worden beschouwd- Wetsontwerp over statuut van radio in gediend. Bij de Kamer is het wetsontwerp van de heren Loos. Mellaerts. Jaminet. Van Acker. Van den Berghe en F Hermans, betreffertde het statuut van de radio- omroep ingediend. Tentoonstellingstrein gaat omreis maken van 1 000 Km. in ons land. De Belgische vereniging De vrienden van de spoorweghad Vrijdagnamiddag de journalisten uitgenodigd een bezoek te brengen aan de tentoonstellingstrein spoormodelismein de stelplsats voor locomotieven in het Zuidstation te Vorst Op 4 Maart is de tentoonstellingstrein uit Brussel vertrokken voor een 1000 Km. lange omreis door de Belgische provinciën. Deze trein, die geheel met fluorescente verlichting is uitgerust, bestaat uit zeven wagens, waarvan er drie aan de eigen lijke tentoonstelling zijn gewijd In de eerste wagon zijn in miniatuur al de mo dellen van Belgische locomotieven, van de Olifant van 1835 tot de laatste pro totypes van de N M. B. S. te zien. In de tweede wagon bewondert men de ma quette van een modelstation met stelplaats voor locomotieven en 130 meter sporen De bezoekers worden tenslotte in de der de wagon vergast op de voorstelling van 1 eerfilms die voornamelijk betrekking hebben op het toerisme. Russisch graan voor België. De eerste 3 000 ton Russisch graan zijn thans in de haven van Antwerpen, be stemd voor verbruik in ons land. ver wacht. De troonafstand van Koning Michael. In de dagbladpers wordt er op gewezen, dat. volgens een betrouwbare zegsman, de gewezen koning Michaël van Roemenië de eerstvolgende dagen in een verklaring zijn troonsafstand openbaar ongeldig zal verklaren en opnieuw zijn recht op de troon zal doen gelden, daar de troonsaf stand onder Russische bedreiging werd getekend. De laatste vijf maanden werden in Grie kenland 350 personen terecht gesteld. Volgens een officiële telling zijn in de afgelopen 5 maanden in Griekenland 350 personen terechtgesteld. Deze executies... die alle zijn uitgevoerd tegen guerilla's, personen die de rebellensteunden of sol daten die verraad pleegden zijn gedu rende de maand Februari in aantal toe genomen. toen 151 personen voor het vuurpeloton het leven lieten. Italiaan liet telefoongesprekken van zijn vrouw op platen opnemen. Twee en dertig gramofoonplaten zijn het gerecht te Rome voorgeltgd door een Italiaan, die een eis tot echtscheiding heeft ingesteld tegen zijn vrouw. Op de platen zijn telefoongesprekken opgenomen, gevoerd tussen de vrouw en haar min naar. Toen de echtgenoot zijn vrouw van ontrouw begon te verdenken, bevestigde hij aan de telefoon een instrumentje, waardoor de gesprekken werden opge nomen. Duitse muzikanten die geen noot muziek kenden. Te Herford (Britse zone) heeft in de jacht op de werkongewiliigen de werk beurs een geniaal idee gehadzij heeft alle personen, die zich als muzikant had den -laten inschrijven, ontboden- Acht en twintig op de 46 zogenaamde muzikanten kenden geen noot muziek. Zij zullen thans in een andere sector tewerkgesteld wor den. HET YPER.SCH MEUWSBlz 4 Gedeporteerden en werk weigeraars, aandacht Ieder gedeporteerde of verplicht tewerk gestelde van de verplichte arbeidsdiemt gedurende de Duitse bezetting 1940-45 heeft er alle belang bij een aanvraa? te doen aan het Ministerie van Wederopbouw om officiee. erkend te worden Komt er wat van... Dat is de vraag die wij dagelijks horen Komt er wat van uw rechten Zekerals gij wilt gedeporteerden en werkweige- raars. Officiële erkenning als gedeporteerde aflevering kaart. Prioriteitsrecht bij openbare ambten Vergoeding voor geleden schade loon verlies. enz. De verwezenlijking hiervan is uw werk door de eendrachtige samenwerking in het Nationaal Verbond der Weggevoer den. Sluit aan Om uw belangen met zekerheid en kennis van zaken verdedigd te zien moe ten de gedeporteerden aansluiten bij het Nationaal Verbond enig wettig erkende bond voor gedeporteerden in België Voor de kleine jaarlijke bijdrage van 40 fr. doet de bond voor U al het schrijf werk. treedt voor U op bi; de openbare instanties en bezorgt U bovendien per post het rijkgedocumenteerde maandblad De Gedeporteerde Het is nutteloos de verdediging van uw specifieke belangen als gedeporteerde ar- beidsverplichte. te zoeken bij allerhande organismen van weerstand, politieke ge vangenen 'oud-strijders en oud-krijgsge- var.genen Voor U is er slechts één organisatie die met volledige bevoegdheid en kennis van zaken kan werken en optreden voor uw belangen Hot Nationaal Verbond der Weggevoerden De bond van en voor de gedeporteer den De bond voor alle gedeporteerden. De bond buiten en boven alle politiek Wij hebben lang gewacht om op uw lidmaatschap beroep te doen. wij hadden liever te werken voor het bekomen van het statuut en de toepassing ervan, zon der leden aan wie wij beloften in het ijle moesten doen. Nu is het statuut en de toepassing ervan ten werkelijkheid. Nu menen wij ook met fierheid en met recht op a Be gedeporteer den beroep te mogen doen. op hun lid maatschap en hun bijdrage Vooruit, eendracht maakt macht Door een grote macht, met het Ver bond naar de bespoediging van de toe kenning der voordelen van het statuut Wij doen dringend beroep op de meest invloedrijke gedeporteerden en onderge- dokenen uit de verschillende gemeenten om de verantwoordelijkheid te willen op nemen voor een plaatselijk bestuur en se cretariaat om de mensen de vele verplaat singen naar Poperinge of leper te be sparen. Tot nu toe kunnen onze gedeporteerden en werkweigeraars. dus ook de onderge dokenen die nooit in Duitsland geweest zijn. zich wenden tot volgende adressen TV IEPER Arrondissementsverbond. St Jacobstraat. 28. 2) POPERINGE. Devos Roger. Ieperstr. 9 3) GELUWE. Flament Jozef. G Gèzelle- straat., 10. 4) GELUVELD Deboeuf Henri. Ieper straat. 70. 5) ZILLEBEKE. Blanckaert René. Sta tiestraat. 20. OOK VOOR DE GEMEENTESCHOLEN Ingevolge een beslissing van het bevoeg de ministerie zal dit jaar het schoolver lof beginnen op 1 Juli Wat het staatson derwijs betreft werden door de Minister van Openbaar Onderwijs de nodige on- derrifthtingen gegeven. Een gelijkaardige wijziging der verlof periode in het gemeentelijk lager onder wijs kan slechts geschieden wanneer door een wet het verplicht schoolgaan van 400 op 375 halve dagen wordt gebracht Die wet is echter nog niet ingediend. Voor de gemeentebesturen die er moch ten aan twijfelen of het schoolverlof al dan niet op 1 Juli begint geven wij hier onder een verklaring door Minister Huys- mans dienaangaande verstrekt Het is het vertrekpunt dat telt. Voor de staatsscholen is het verlof vastgesteld op 1 Juli- Middelbare scholen, athenea. technische staatsscholen en normaal- scholen gaan allen met verlof op 1 Juli. Voor de gemeentescholen zal dezelfde regeling gelden, aangezien iedereen het daarover eens is. Een kleine wettekst zal natuurlijk nodig zijn om het ver- plicht schoolgaan terug te brengen op 375 halve dagen. Dit zal wel geen moei- lijkheden medebrengen. Het ontwerp zal tijdig worden neergelegd en de stem- i> ming zal geen discussies meebrengen daar iedereen over die wet akkoord is. Dat de gemeentebesturen dus alle twijfel laten varen. Zij kunnen van nu reeds alle schikkingen treffen om.de ver- loven te organiseren tegen 1 Juli zoals voor het staatsonderwijs. Het oodste en alowjgekende huis der streek sedert £3 jaren. EMSMM» Het is altijd interessant, niet alleen dorpen en steden te gaan bezoeken, maar ook eens de loop van een rivier te volgen Ik ben de mening toegedaan dat zulk toe risme een buitengewoon genot geeft aan hem die er eens van geproefdheeft. Een dier rivieren is zonder tegenspraak de Leie. Op een 50 Km. van de Belgische grens ontspringt de Leie in het kleine dorp Lis- bourg. in de buurt van het stadje Fruges. halfweg tussen St Omaars en St Pol. Het i- er een merkwaardig schoon riviertje, en de eerste plaats van belang die het bespoelt is Tenvanen. nu nog slechts een gewone landbouwgemeente van het Pas- de-Calais, maar eens de roemrijke zetel van het bisdom, waar ook leper van afhing tot in de 16e eeuw. nadat Terwa- ner. door Keizer Karei V tot op de grond toe vernietigd werd- Ariën in 't Frans Aire s/Lys. is het volgende plaatsje van belang. Een echt Vlaams stadje, in de aard van leper vóór het in 1914 totaal verwoest werd Het schoonste monument is de St Pieterskerk, met zijn machtige toren, in gotische stijl Het is het laatste stadje op de Leie in Frankrijk dat tijdens de le Wereldoorlog werd gespaard. Laten wij daarom maar viug naar het westen onze weg voortzet ten langs Merville en Estaires (Stegers). Armentiers. dat de meesten onder ons in zi .1 nieuwe gedaante kennen. Nu komen weer heropgebouwde gemeenten en stad jes Komen en Wervik. beide met hun Belgische en Franse gemeente. Komen is do plaats van La Fête des Louches, een folkloristisch-historisch feest dat wonder wel gelijkt en herinnert aan ons Katte feest Wervik. het Belgisch gedeelte al thans. met een prachtige 15e eeuwse kerk En dan hebben we Meenenvan k tot Kortrijk was de Leie vroeger de riT r!r»lHfin Rivpr waarin H.o k,.i.:_ Golden Riverwaarin de bakken 'agen te roten, maar' die nu stilaan '- t verdwijnen zijn door het kunstmaw rnipn Ook verder noc dan KV,-»-:., roten. Ook verder nog dan Kortrijk m- zijn mooie Broeltorens. die het meer d eens te verduren hadden door het logsgeweld. nog verder zeggen we is nog steeds de yias-Leie. maar daaro volgt dan de Leie van de schilders P dat de Vlas-Leie geen schilders zou aan trekken, maar wel in mindere mate is de Leie. nl. van Deinze tot Gent ove de heerlijke dorpen Astene. Lateir, Deurle. zeker wel het schoonst Hier ka men verrukkelijke wandelingen maken fietstochten ondernemen. Hier komt mw onder de indruk van haar schoonheid kan men begrijpen hoe te Latem eens ee- schilderschool ontstond. Namen zijn ha teli.ikheeft men wel eens gezegd er. daarom durven wij bijna aan geen op-orr. ming beginnen. Maar toch willen wij éér. schilder vernoemen Emile Claus de grote iuminist, die in talrijke, schitterende' p^. nelen de Leie voor eeuwig in licht :-nde harmonieën heeft gepenseeld. Maar ook de dichters hebben de Li ie bezongen, en ook hier zullen wij er mat- eon aanhalen, de grote Gezelle. die toe- hij nog te Kortrijk onderpastoor was r dichtte van de jordane van mijn hartei Steden en dorpen bezoeken is zek- - buitengewoon èantrekkelijk. maar dring eens liever door tot de schoonheid var. een bepaalde rivier of stroom tot ze;;, die van een beek. en ge zult er van over tuigd geraken dat ook zij een zielheb ben. zoals een dichter het eens gezeac heeft. v VIATOR Altijd 500 regenmantels in magazijn. Een fantasiebroek en vest in zuiver wol voor 500 tot 550 fr. (Slechts 100 stuk beschikbaar) fl Flanelle lakens 75 en 150 fr. het paar. Korte broeken voor scholieren aan 50 fr- Canadiennen en fantasiebroeken, blousons, hemden vanaf 65 fr. tot 135 fr., overals vesten handschoenen, vanaf 35 tot 150 fr. Werkschoenen alle maten, fantasie- en provisiezakken in plastiek en leder aar. spotprijzen, compresseurs. blusapparaten, autobanden alle maten ver kocht onder de tarifprii? verder nog honderd artikelen nieuw en van le kwa liteit. Vooraleer iets te kopen, komt zien en overtuigt U. De ingang is vrij en zonder verbintenis. De reparaties onzer regenmantels zijn gratis. (32#) WEEK VAN 7 TOT 13 MAART 1948 NAAMDAGEN. Zondag 7 MaartPerpetua. Maandag 8 Maart: Felicitas. Philemon. Humfred. Dinsdag 9 MaartFrancisca, Reinhard. Woensdag 10 Maart: Himelinus Donderdag 11 Maart: Constant. Goslin. rijdag 12 MaartGregorius. Rosina. Zaterdag 13 Maart: Theodora. Euphra sia. BIZONDERE DAGEN. Zondag 7 MaartHalfvasten. In ver scheidene plaatsen van het land worden er te dezer gelegenheid feesten en op tochten gehouden. rijdag 12 MaartGregoris. patroon van studenten, zangers en dichters. Hij maakte de kerkzang bekend vandaar Gregoriaan se zang. MAANSTANDEN. Nieuwe Maan 10 Maart te 22 u. 15 m. t olie Maan25 Maart te 4 u. 10 m. LOOP DER PLANETEN. Mercurius staat op 8 Maart in conjunc- tie met de zon. IN DE NATUUR. Van 7 tot 14 Maart is het gewoonlijk een sneeuwperiode. Van 8 tot 12 Maart heersen er over het ai-emeen sterke windbuien. Maart datum, waarop tot op heden in de maand Maart de sterkste wind werd genoteerd, nl. 144 kilo (jaar 1876). VOLKSE WEERKUNDE. I",»S^lmige gedeelten van Vlaanderen wordt bizonder belang gehecht aan lO en 12 Maart, namelijk «De Veertig Marte ken van St Sebastiaan t en «st Gre gorius de Grote - Zoals t weer de veertig Martelaars [vindt Ge- Zo blijft het veertien dagen met zijn [wind Is 't weer op St Gregorius dol Dan kruipt de vos reeds uit zijn hoi In Duitsland zijn deze meningen even eens zeer verspreid Valt er op Veertig Martelaren regen Dan ligt er veertien dagen modder [op de wegen Waait het op Gregoriusdag Dan komen er nog veertig dagen wind HERDENKDAGEN. 7 Maart 1884: De Antwerpse afgevaardigde Ed* Coremans spreekt voor het eer» Vlaams in de Kamer. 8 Maart 1901 Overlijden van Peter Benoit boren 17 Augustus 1834. 9 Maart 1848De Franse regering gebruikt d* werklozen voor de Nationale Werk huizen. 10 Maart 1878Een phonograaf van Edison tnee gebracht uit de Verenigde Staten wordt te Parijs voor de Akadeo van Wetenschappen vertoond. 11 Maart 1793Geboorte van Frans WILLEMS te Bouchout Overleden te Gent op Juli 1846. 1938Door drie opeenvolgende ultinon turns, gesteund door troepen. komt Duitsland van Oostenrijk der bedreiging, de verdaging het aangekondigde plebisciet ontslag van Schuschnigg en zijr. >e^ vanging door de nazi Seiss-Inqu® 12 Maart 1863 Geboorte van de Italiaanse Gabriele d'Annunzio. Gestorven Maart 1938 1938 De Duitse soldaten trekken de tenrijkse grens over. 13 Maart 1938Kanselier Seiss-Inquart teken wet waardoor geproklameerd dat Oostenrijk voortaan tot Duitse grondgebied behoort dichte- 005-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 4