De Handelsfoor is voor hij... EEN MACHTIG SUCCES ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD f VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. ]e JAARGANG Nr 17 PRIJS 2 Fr. ZATERDAG 3 APRIL 1948 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS De Frans-Belgische dag HET YPERSCH NIEUWS BESTIER EN REDACTIE: 34. BOTERSTRAAT. YPER Tel 300 Postcheckrek.461.73 (L. DUMORTIER) ABONNEMENTSPRIJS EEN JAAR 100 FR. Woensdagavond gingen de poorten van de prachtige handelsfoor dicht achter de laatste bezoekersde 18e Handelsfoor behoort nu ook tot het verleden En de bezoekers hoor ik U al vragen. was dit weer een succes We zullen uw geduld niet lang op de proef stellen en U maar vlug vertel len dat er dit jaar ongeveer 23.500 beta le inkomsten waren. Voeg daarbij nog het getal der officiële genodigden, ongeveer een 2000 - tal leerlingen die op Goede Vrijdag gra tis een bezoek brachten en verder een 1000 tal leden van de bezoekende muziekkorpsen, en dan kunt ge U zelf wei een gedacht vormen over het overgrote succes van deze foor. En niet te verwonderen, want wie het 'tomiteit van de handelsfoor aan het werk heeft gezien en wie de drukte heeft kunnen nagaan dje heerste in en rond de tentoonstel lingsgebouwen 'n de week voor de opening, zal met ons moeten beken nen dat het slechts een welverdiend resultaat is voor een onverpoosde werking, én van het comiteit der handelsfoor, "én van de talrijke han delaars, dié waarlijk moeite noch kosten gespaard hebben om die 18e Ieperse Handelsfoor helemaal tot iets prachtigs te doen uitgroeien. En daarin zijn ze dan ook ten voUe ge lukt! Gezien het vroege tijdstip waarop Pasen dit jaar viel. kon er een ogen- Op Goede Vrijdag was de school gaande jeugd de genodigde en uit alle hoeken van het arrondissement waren de scholen opgekomen, met autobussen en per spoor. Dank zy de uitleg van toegewijde leraars en van de bereidwillige handelaars, was het voor de schooljeugd een leerzaam be zoek en tevens een volledig overzicht van hetgene hun streek en voorna melijk de stad leper op handelsge bied presteert. Met de Zaterdag begon dan de grote drukte. De filmvoorstellingen van de firma Stevens in de cinema Flora, kenden een grote volkstoeloop en de Handelsfoor mocht een belang rijk getal- bezoekers noteren. •Op-Pasen zelf brachten de bijzon dere tVeinen, trams en' autobussen, de. bezoekers uit alle kanten aan en onze stad kende waarlijk de drukte der beste jaren van voor de oorlog. De Concerten op de Grote Markt en R. Colaertplaats vielen geweldig in de smaak en vonden een aandachtig luisterend publiek. Dit moet'voor de imychters dtfn ook een riem onder het hart geweest zijn en een aan moediging om dit muzikale gedeel te in de toekomst oog verder uit te breiden. Op Paasmaandag ging dan een Frans-Belgische dag door. 's Voormiddags had op het stad- blik gevreesd worden, dat het weder misschien wel als spelbreker zou op treden, maar het is waarlijk meege vallen. want bij de opening heerste er een echte lenteatmosfeer en dit prachtig zonneweertje zou aanslepen tot de Paasdagen voorbij waren. We mogen dan ook aanvaarden dat de gunstige weersomstandigheden ook voor een ruim deel hebben bijgedra gen tot het succes van deze handels foor. We zijn dan ook ten volle over tuigd dat deze tentoonstelling de beste vruchten zal dragen voor de tentoonstellende handelaars, die in de duizenden en -duizenden kijklus- tigen een ruim afzetgebied zuUen ge vonden hebben, wat onze ganse stad uiteindelijk moet ten goede komen. Daarom twijfelen wij er dan ook niet aan dat ze toekomend jaar, nog talrijker en met nog meer ijver en geestdrift aan deze foor zullen deel nemen. en dat ze van nu af. reeds plannen zullen maken om hun prach tige stands nog mooier én aantrekke lijker te maken. Laat ons nu even de gebeurtenis sen van de voorbije week vlug over lopen. Op Witte Donderdag had de opening plaats van de foor. wat ta melijk vlot van stapel liep. Voor de tentoonstellers moet het tevens een aanmoediging zijn te kunnen vast stellen dat hun streven niet onop gemerkt voorbijgaat aan de officiële instanties. De grote drukte rondom de Handelsfoor. huis in de Schepenzaal de plechtige ontvangst plaats. Onder de aanwezi ge personaliteiten bemerkten we van Franse zijde de onder-prefect van het Noorden de consul van Frank rijk- te Kortrijk, de Heer Alabrune en de burgemeesters van de voor naamste steden van Noord-Frankrijk. Van Belgische zijde de H. H. Gou verneur van de Provincie Westvlaan- deren, ridder P. van Outryve d'Yde- walle senator Missiaen volksver tegenwoordigers Lahaye, Lef ere en Stubbearrondissementscommissa ris Tombeur burgemeester J. Van- derghote, schepenen Dehem en Mu iier leden van de gemeenteraad Capoen, Michiel, Pattyn, Robyn. Rouseré, V. Seys en Witdouck stads secretaris A. Versailles Majoor Sa- myn en Kapitein Samyn. van het ont- mijningsbataljonhet comiteit van de HandelsfoorE. Glissoux, E. Seys en E. Toussaert. respectievelijk voor zitter. ondervoorzitter en secretaris van de Handelskameradjudant van d° gendarmerie Weytensadjunct- politiecommissaris GoemaereDr. Ronse, voorzitter van het Rode Kruis leper, de afgevaardigden van de Va derlandse groeperingen. Te 11.45 uur opende de Heer Bur gemeester de plechtigheid en sprak volgende rede uit, die we ten gerieve van onze lezers in het Nederlands vertaalden Tk ben gelukkig U vandaag op ons ne- ierig stadhuis te mogen ontvangen en er U welkom te heten. Ik wil eerst en vooral huldebrengen aan het initiatief van het inrichtend co miteit van de 18e Handelsfoor, om te de zer gelegenheid een Frans-Belgische vriendschapsdag in te richten en U daar enboven bedanken voor uw welwillende deelneming. Het is nutteloos, meen ik, de nadruk te ren op de gevoelens van sympathie die België aan Frankrijk verbinden, en meer in het bijzonder de bevolking van leper aan deze van Noord-Frankrijk. On ze bevolkingen hebben inderdaad in hun waarmee ze ten andere onze stad reeds verscheidene malen vereerd hebben. Wat U betreft, mijn beste collega's uit Frankrijk, 'die in deze moeilijke omstan digheden de zware last draagt van het bestuur der gemeentezaken, laat mij toe U" te zeggen hoe verheugd wij geweest Zijn de aandrang vast te stellen, waar mee ge onze oproep beantwoord hebt om op het altaar van de vriendschap, een van de zeldzame verlofdagen op te offe ren die U te beurt vallen. Wij zi;n er U oneindig dankbaar voor. Mijnheren, mocht ge van Uw bezoek de ENKELE PERSONALITEITEN VAN DE FRANS-BELGISCHE DAG Van links naar rechts De heer A. Dehem, schepenJ. Vandergliote, bur gemeester; de onder-prefect van liet Noorden: ridder Van Outryve-d'Yele- walle gouverneur van Westvlaanderen heer Alabrune, Frans Consul te Kortrijke Majoor Sa .-sa cn Kapitein Samyn ian het ontmijnings-bataljon. geschiedenis langdurige perioden gekend van gemeenschappelijk leven, gedureri- de dewelke talrijke familiebanden, tal rijke zakenverhandelingen en bëtrekkin- gen tot stand kwamen en zich ontwik kelden. zodat men gerust kan verklaren dat in de Frans-Belgische grensstreek, niettegenstaande de douaneposten rond de grens, de grenslijn de oorspronkelijke betekenis van scheidingslijn verloren heeft. De herinnering aan de jaren 1914-1915, gedurende dewelke de Franse troepen de Ieperse sector kwamen verdedigen en veel van hun dapperen de dood vonden in onze -Vlaamse gewesten, het gemeen schappelijk lot gedeeld gedurende de twee wereldoorlogen, de zware tol betaald voor een zelfde ideaal van vrede en vrijheid, dezelfde drang naar vrijheid en eer. de zelfde afschuw voor onderdrukking, een zelfde liefde voor de arbeid, een zelfde ondernemingsgeest, waren en zijn nog al tijd zovele bijkomende factoren van een heid .die de gevoelens van sympathie en vriendschap die ons verbinden, hebben ver\vekt, ontwikkeld en vereeuwigd en waarvan deze dag slechts een der menig vuldige bewijzen is. In deze beroerde tijden, waar ondanks de hardnekkige pogingen van zovele men sen van goede wil. de vrede en onze Wes terse beschaving, gevaarlijk in het ge drang worden gebracht, schijnen mij der gelijke cóntactnamen en ceremoniën niet van belang ontbloot, hoe èeperkt hun ae rie en hun invloedsfeer ook mogen schij nen Integendeel, dank zij onze geza menlijke wil en ons gemeenschappelijk verlangen om onze betrekkingen van goe de nabuurschap, onze onderlinge ver standhouding en onze stevige vriendschap te doen voortduren, schijnt het mij dat ze eerder ertoe bijdragen om een gun stige en voorspoedige atmosfeer te schep pen. zonder dewelke elke vredespoging en elke internationale heropbeuring nutte loos of twijfelachtig is. Mijnheren, uw aanwezigheid hier ver vult ons met vreugde. Zij bewijst ons dat ge niet onverschillig zijt aan de drijfveren die dit vriendschapsfeest tot stand heb ben gebracht Ik ben overtuigd dat het succes van dit feest en de pogingen die gedaan werden om het te doen gelukken. U zuilen overtuigen van de oprechtheid en de aard van de gevoelens die er ons toe hebben aangezet dit initiatief te ne men- Heer Gouverneur, het is voor mij een bijzender genoegen U in deze omstan digheden te mogen begroeten en U te be danken voor de belangsteiing die U be toond hebt voor onze nederige onderne ming. en voor de waardering, die U aan haar economisch en moreel belang hebt betuigd. Ik ben eveneens zeer gelukkig hier de Heer vertegenwoordiger van de Prefect van het Noorden, alsook de Heer Consul van Frankrijk te Kortrijk. te mogen be groeten die er aan gehouden hebben ons hun blijken van sympathie te betuigen. overtuiging meedragen dat. indien de stad leper bezorgd is om haar economisch verval, gevolg van de oorlog 1914-1918. te boven te komen, ze ook bezorgd is om haar blijken van sympathie tegenover Frankrijk te betuigen, waarvan ze in de ze streek altijd het bolwerk was. Mijnheren, op deze'dag gaan onze wen sen naar Frankrijk, naar zijn voorspoed en naar de Frans-Belgische vriendschap. De Heer Alabrune, consul van Frankrijk te Kortrijk antwoordde daarop. Hij legde er de nadruk op dat de Franse genodigden het als een grote eer beschouwden op deze plechtigheid uitgenodigd te zijn. Hij wees tevens op de vriendschapsban den die onze twee streken verbin den, vriendschapsbanden die door de laatste wereldoorlogen nog verste vigd werden. Verder weidde hij uit over het be lang van een handelsfoor en bracht de betekenis ervan naar voor. t. t. z. een uitwisseling van producten, een uitwisseling die ook de twee streken, zo nauw verbonden door aard en ze den, moet ten goede komen. In verband daarmee drukte hij er op dat de betrekkingen nog zouden moeten verbeterd worden, eerst en vooral door betere verbindingen en verkeerswegen en richtte daarom een oproep tot de onder-prefect, om al thans, voor wat Noord-Frankrijk be treft, zijn invloed aan te wenden om dit doel te bereiken. Hij werd dan ook luid toegejuicht. Vervolgens werd een erewijn ge schonken. De Heer Gouverneur van Westvlaanderen. ridder P. van Ou tryve d'Ydewalle, besloot daarna deze plechtigheid met een korte toespraak, waarin hij nogmaals het verband tussen deze twee provincies toelicht te, die ten slotte slechts één en het zelfde volk uitmaken, namelijk het Vlaamse volk. Daarna deden de genodigden een rondgang in de Handelsfoor, waar de vreemde bezoekers de grote ver scheidenheid van producten niet ge noeg konden bewonderen. Tenslotte werd in^het Hotel Ypria- na een lunch opgediend, aangeboden door het lepers Stadsbestuur. Toen het nagerecht opgediend werd nam de Heer Vanderghote het woord. Hij herinnerde eraan dat deze dag onder het teken van de Frans-Bel gische vriendschap werd geplaatst en maakte onder meer de volgende op merking, dat de Handelskamer en de Stad leper vandaag vier bruggen over de grens hadden geslagen een officiële, die toegelaten had aan de onder-prefect en de onderscheiden burgemeesters naar hier te komen een commerciële, voor de handelsaf gevaardigde van de Franse ambassa de te Brussel (die slechts met ver traging was toegekomen voor het feestmaal) en de Franse consul te Kortrijkeen derde, een artistieke wegens de Franse muzieken en een vierde, een sportieve, voor de Fran se Basket-ballploegen die vandaag in de stad hun Belgische collega's zou den ontmoeten. Alles werd gedaan om de contact- name tussen onze twee streken zo volledig mogelijk te maken. Vervol gens bracht hij een «toast» op Frank rijk, op zijn - voorspoed en op de Frans-Belgische vriendschap. Deze to.espraak werd luid toege juicht. Nadat de Heer onder-prefect van het Noorden zijn dank betuigd had nam de Heer Leclercq, beheer der van de N. V. Alpaga. die in Wat- trelos woont, het woord in het Ne derlands Hooggeachte Heren Gouverneur, Bur gemeester. Voorzitter. Dames en Heren. Vandaag is het waarlijk een groot ge noegen voor mij hier te komen deelne- M<rW-xL.-inuy.jigte var. een Frans-Belgische plechtigheid. Gij weet geachte Heren, welke grote genegenheid het Franse volk U toedraagt. Het is overbodig de gevechten en ge zamenlijke beproevingen der 34 laatste laren aan te halen, zij zullen steeds in ons geheugen geprent blijven. Iedermaal dat Gij beproevingen hebt onderstaan, had ook het Franse volk er zijn deel in. Iedermaal dat Gij de vreugde hebt ge noten, hadden wij daarvan ook ons deel. Deze gelegenheid te baat nemend, moet ik U onze bewondering betuigen voor de schitterende Economische heropbouw van België- Wanneer wij de grens overschre den hebben, hadden wij waarlijk de in druk het aards paradijs in te gaan. De magazijnen staan overladen met goede ren. men kan een goed glas bier drinken, de vrijheid van invoer bestaat voor het grootste deel der goederen. Gij bezit de sterkste munt van geheel Europa, zodanig dat de Belgische frank genoemd werd de dollar van het Continent. Gij hebt reeds gedaan wat de Amerikanen doen geld uitgeleend aan vreemde mogend heden om hen daardoor in staat te stel len Uw produkten te kopen. Veel vreem delingen die naar België komen, kunnen haast niet geloven aan Uw werkelijke klaarblijkelijke voorspoed. Zij zeggen het is te schoon om te blijven duren zij zoeken de reden op van Uw succes, en wanneer ze ten einde raad gekomen zijn, en ongelukkig niets gevonden hebben dan beelden ze zich dubbelzinnige mogelijk heden in. Er zijn er die zeggenBelgië heeft zijn haven van Antwerpen ver kocht er zijn er nog anderen die zeggen dit alles komt van hun Uranium. Hiervoor bestaat er slechts een enkele uitleg, die zeer eenvoudig is en die luidt als volgt Het Belgische volk heeft deze schitte rende uitslagen bekomen door zijn werk. dat zonder twijfel gelijk welk ander volk overtreft, en omdat Gij door Uw rege ring niet verhinderd werd door te wer ken De stad leper groetende, ben ik niet vergeten dat zij eens de hoofdplaats ge weest is der wolnijverheid voor Noord- Europa Als Fransman van het Noorden, als wolfabrikant heb ik mij waarlijk ver heugd. te zien dat onze wolnijverheid ver tegenwoordigd was op Uw handelsfoor, terzelfdertijd heb ik betreurd dat de han del tussen onze beide landen niet vrij was. Voor de oorlog konden de goederen en de geldbeleggingen tussen Frankrijk en België zich verspreiden. Nu schijnt het mij. dat men een muur gebouwd heeft daar waar vroeger, juist groot genoeg een kleine kuil bestond. Dit komt in grote mate door de finantiële moeilijkheden Maar in handelsactiviteit, daar ook heb ben de Belgen een proef afgelegd van hun initiatief en hebben waarlijk aan de wereld het voorbeeld getoond. Gij zijt begonnen met een douanenverbond tussen Holland en Luxemburg. Ik wens dat dit verbondzich ook eens mocht uit strekken naar Frankrijk en dat door het uitbreiden van onze Handelsbetrekkin gen. wij ons beter zullen leren kennen en ons meer en meer beminnen. (vervolg volgende bladzijde

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 1