AIME CRUWEZ Zoon Gebreid VEST voor Dame Vroedvrouw A. Stevens - Vandermarlsere Voor Uw textielwaren... één huis. IN DE PUPPEN Boterstraaf 2 en 4 Y P E R bïzondère dagen. maanstanden :n de natuur. volkse weerkunde. herdenkdagen. LENA GEVAERT. VervoerVerhuizingen HENRI VU YLSTEKE Neermarkt 5 Tel. 523 Y P E R STOVEN met KOLEN TAM IN ES - SURD I AC - KREFFT - EFEL AMERIKAANSE MAZOUT STOVEN EVANS - QUAKER" HOOFDAGENT der PRIMACAZ HET YPERSCH NIEUWSBlz. 5 sPOSKAART VOOR DE GANSE WEEK ZONDAGPikante Zaimsia Kippen- douilion Kip met Eiersaus Aard- appelcroquetten Zwampudding. VANDAG Biefstuk Spinazie Ge kookte Aardappelen Rijst met Ra barber. DINSDAG Gekookte Schelvis Citroen saus Aardappelpuree Fruit. WOENSDAGGekapt Gestoofde Prei Gekookte Aardappelen Gries meelpudding DONDERDAG: Lamscoteletten Wor teltjes Gekookte Aardappelen Macaroni met Rozijnen VRIJDAGGebakken Pladijs Bruine Boter Gebakken Aardappelen Fruit. ZATERDAG Gebakken Niertjes Raap jes Gekookte Aardappelen Kar- nemelkpap. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Tikante Zalmsla. Benodigheden Een blikje zalm. 2 hard gekookte eieren. 2 ci troenen. wat kappertjes, mayonnaise, ge knipte peterselie, een kropje sla. WerkwijzeWe snijden de hard gekook te eieren en het vruchtvlees der citroenen in kleine stukjes en vermengen deze met de in stukjes verdeelde zalm. wat kap pertjes en wat peterselie We leggen de gewassen en droog uit geslagen blaadjes sla op een schotel, leg den ei het slaatje op en bedekken het met mayonnaise We garneren tenslotte het slaatje met kappertjes en peterselie en dienen het als lekker voorgerecht bij een diner op of als hartig hapje op een avondjeof bij het ontbijt. Zwampudding. Benodigheden 1/4 1 melk. 125 gr. boter, 125 gr. suiker. 125 gr. bloem. 4 eierdooiers. 1 pijpje kaneel of 1 siukje vanille en wat zout. WerkwijzeWe koken de melk met het pijpje kaneel of het stukje vanille. Wc nemen dit er bij het koken uit. en voegen er dan de boter, de suiker en al roerende de bloem bijde bloem laten we door een zeef er in lopen. Na enige be koeling voegen we er nog de met wat zout geklopte eierdooiers bij. Het deeg later we. in een beboterde met beschuit, kaneel en poedersuiker bestrooide vorm. een uurtje au bain marie koken, of een half uur in de oven bakken. Macaroni met Rozijnen. We koken 200 gr geblancheerde macaroni gaar in 1 liter kokend water of kokende melk. met wat zout. We voegen er dan 50 gr. boter. 50 gr. basterdsuiker en 50 gr. blau we even opgekookte rozijnen bij. We be dekken dit met beschuitkrüim. boter, sui- ket en kaneel en zetten het even in de oven. Citroensaus. Benodigheden een halve liter bouillon, wat tijm. een stukje foelie, 1 stukje Spaanse peper. 45 gr. boter. 40 gr bloem. 1 eierdooier, een scheutje room 2 a 3 eetlepels citroensap. Werkwijze: We laten de kruiden lang zaam in de bouillon trekken. We smelten intussen de boter, voegen er de bloem bij en brengen boter en bloem roerende aan de kook. We gieten er dan de gezeefde bouillon bij en laten het mengsel roeren de aan de kook komen en even door koken. We kloppen de* eierdooier met de room en voegen deze bij de saus. We roeren er ten slotte ook het gezeefde citroensap doorheen en dienen de saus op bijge kookte vis. gekookte fazant of patrijs, gig- rookte of gepocheerde eieren, gekookt Brussels loof. enz..: keukengeheimen. Bij bereidingen van pudding of pap wordt suiker en zout maar eerst bij de melk gevoegd als deze kookt, daar suiker de melk gemakkelijk doet aan- oranden en zout haar soms doet kab belen. Om oude aardappelen gemakkelijk te kunnen schillen zetten we ze daags te voren in koud water te weken. Enkele kenmerken van vers vlees zijn 1) Het vlees moet zuiver en fris ruiken. 2) Het moet veerkrachtig zijn wanneer we er onze vinger in drukken, moet het putje weer aanstonds verdwijnen. 3) De kleur moet fris zijnnoch te donker noch te licht. De vleeskleur verschilt van dier tot dier rundvlees is helder rood. met geel achtig vet doorregenkalfvlees is wit roosachtig, sappig en zacht, met vast wit vetvarkensvlees is licht rood. soms iets roder volgens dfe leeftijd en het lichaamsdeel van het dier. het vet is vast en wit paardevlees is donkerrood, terwijl het vet oranjegeel is Rund- en varkensvlees kan goed enkele dagen bewaard worden in azijn en wat kruiden. Het vlees wordt er zelfs mal ser door. en kan vervolgens zeer sma kelijk bereid worden KINDEROPVOEDING. Het vet van het menselijk lichaam dient als een soort kussen tegen drukken en stoten, als bescherming tegen afkoelen en als reservevoedsel. Bij zuigelingen is het veelal rijkelijk aanwezig en wel onder de huid. vandaar de zachte ronde vormen. Bij vermagering verdwijnt het vet bij de zuigelingen het eerst aan de dijbenen, romp. enz... Pas geheel op het laatst ver dwijnt het bij het zuigen zo belangrijke vetkussen der wangen, dat voorkomt dat de wangen tussen de kaken ingezogen worden Als regel kan geldenhet vet maakt nooit de waarde van het kind uitinte gendeel te dikke mensen hebben dikwijls weinig weerstandsvermogen HUISHOUDELIJKE WENKEN. Zijn in de keukpn alle voorwerpen op de meest praktische wijze geplaatst Zo. dat ge niet genoodzaakt zijt onnodig heen en weer te lopen, dikwijls te bille ken b. v. wanneer ge aan het koken zijt en ge plotseling een lepel of iets dergelijks nodig hebt. die ge daartoe eerst uit de andere keukenhoek moet halen, daarbij ook nog om de tafel moet lopen, welke evengoed aan de muur kan staan of wanneer ge wilt gaan afwassen eerst een halve kast moet uitpakken om uw afwasbak te krijgen, enz... Bedenk, dat al die. onnodige bewegin gen lichaamsinspanning vragen, al is deze dan betrekkelijk gering. Ze dragen er toe bij Uw vermoeid worden te ver haasten. En al die onnodige passen worden op de duur kilometers. Ook hier is het spreekwoord van toepassing «veel kleintjes maken één groot». Er moet steeds een bloc-note met pun tig potlood op een vaste goed en gemak kelijk bereikbare plaats liggen. Dit kunt ge benuttigen tot het regelmatig optekenen van uw uitgaven en ook voor het nemen van nota'sbijvoorbeeld het dadelijk opschrijven van die artikelen, welke onmiddellijke aanvulling behoe ven. zodat ge niet als ge boodschappen wilt gaan doen. ingespannen moet na denken. wat nodig is. ONS WEKELIJKS PRAATJE. De taak der huisvrouw. De taak der huisvrouw is geen gemak kelijke. zeer zeker niet die van een groot gezin. Scheuermann schreef daarover eens het volgende De huishouding eist van 't vrouwelijk brein, dat het zich ten allen tijde in vele delen splitst. Daarin ligt haar grootste moeilijkheid en haar gevaarlijkste uit werking. Ieder ambacht noodzaakt de be oefenaar zich te concentreren op één en kel voorwerp, de schoenmaker op zijn laars, de schrijnwerker op zijn tafel, de bakker op zijn brood. Alle zenuwen en de gehele wil zijn daarbij op een enkel doel gericht. De menselijke geest is bij het levendigst bezig zijn. geconcentreerd en niet versplinterd. Het huiselijk beroe'p brengt echter ver splinterde arbeid mee. het is ongeveer hetzelfde alsof men de schoenmaker be halve het schoenmaken, nog een tafel liet timmeren en bovendien brood bak ken. Dit alles tegelijk en onder velerlei ernstige stoornissen. Hij zou een derge lijke opdracht als dwaasheid en voor-de- gekhouderij afwijzen, en .zeker terecht. Werkelijk ontstellend is de massa van kleine en aan elkaar tegenovergestelde werkjes in een kinderrijke huishouding. De huisvrouw en moeder moet zich steeds kunnen aanpassen en elk ogenblik geheel veranderen. Zo juist nog geheel moeder, moet ze in de volgende minuut misschien geheel kookster zijn. of verpleegster of naaister of wasvrouw. Bij geen bezigheid kan ze in gehele overgave blijven. Voor iedere vervulde plicht duiken tien nieu we op. Ze ziet nooit een einde. Nog aan de ene bezigheid verbonden moet ze zich reeds op de volgende voorbereiden. Zo juist nog met de handen bezig, moet nu alleen de geest beslissen. Misschien als verpleegster, als opvoedster, misschien als (zie vervolg onderaan volg. kolom) Firma Ligy Degels gesticht ln 1782 Opvolger Bijhuizen POPERINGE Gasthuisstraat 39 MEENEN Grote Markt 27 Prachtige wasbare Dames zakdoekjes aan 3,50 fr. Grote keus Cravatten vanaf 29,50 fr. Wasbare en bedrukte Katoenstoffen. Hemden Eterna, enz enz ONS MODEHOEKJE WEEK VAN 4 TOT 10 APRIL 1£48 NAAMDAGEN Zondag 4 AprilIsidoor. Maandag 5 AprilSilvia. Eva- Hector. Dinsdag 6 AprilCelestinus. Woensdag 7 April t Herman Clotarius. Eivira. Donderdag 8 April: Juliana. Albert. Perpetuus Vrijdag 9 AprilWaldetrudis. Casilda. Zaterdag 10 AprilMacharius. Teren- tius. Ezechiël. 4 AprilBeloken Pasen 5 AprilMaria Boodschap. Nieuwe maan 9 April te 14 u. 16 m. Volle maan23 April te 14 u. 28 m 4 Aprilgewoonlijk de dag van de laatste vorst. 5 AprilBloei van de rode aalbes. 8 AprilVan 8 tot 13 April heerst er gewoonlijk een koude periode. Bloei van de paardenbloem. April en Mei zijn. met het oog op de oogst, de voornaamste maanden van het jaar Daarom worden deze beide maan den soms de sleutels van het jaar ge noemd Ei komt onweder Als de sterren verduisteren. Als de zon roder is dan gewoonlijk. Als de zon bleek is. Als er stofwolken ontstaan Als het heel stil wordt in de natuur. Als de koeien met de staart omhoog lopen. -- Als de varkens met strohalmen in hun muil rondlopen Als de vliegen erg steken. Als de bijen in allerijl naar de korf terugvliegen. 6 April 1652 Vréémd geld in België. Een be sluit van 4 April 1652 schafte in Frankrijk al de geldstukken af, die tot dan toe gangbaar waren, en er kende enkel de geldspeciën van Lo- dewijk XIV. Toen kwamen de ver bannen Duitse. Franse en Spaanse muntstukken zich met de Belgische vermengen, en dit bleef duren tot in 1789. aan de Franse omwenteling. Toen werd het Frans tiendelig stel sel in voege gebracht, en de vreem de geldspeciën werden gedeeltelijk afgeschaft en gedeeltelijk van waar de verminderd. In 1815>werd België met Holland verenigd _en tot onze vrijmaking in 1831. was het Hol lands geld alleen in beide Neder landen gangbaar. Sedert dien is ook alhier het tiendelig stelsel aanvaard 5 April 1694Overlijden te Brussel van schilder David Teniers. Hij huwde een doch ter van Fluwelen Breughel. Hij stond hoog in aanzien bij aartsher tog Leopold Wilhelm, koning Filips IV. koningin Christina van Zweden .en Willem II van Oranje. Sedert 1651 te Brussel gevestigd, werd hij in 1656 hofschilder van stadhouder Don Juan. Hij was zeer rijk. kocht in 1662 van de weduwe van Rubens het Landgoed De Dry Torens te Perck. bij Vilvoorde, waar hij in de Zomer vertoefde. In 1663 richtte hij de Brusselse Akademie op. Zijn werk is in ontelbare musea verspreid, het best vertegenwoor digd te München- Weenen, Parijs. Londen. Madrid en Leningrad. 6 April 1926Stichting van het Vlaams Ekono- misch Verbond met zetel te Ant werpen. 7 April 1876Jan De Laet legt in de Kamers een wetsontwerp neer op het ge bruik van Nederlands in Bestuur lijke Zaken. 1878Stichting der Socialistische Partij in Tsjechoslowakije. g April 1204Inneming van Constantinopel door Boudewijn van Vlaanderen. 9 April 1835Geboortedag van Leopold II, Ko ning der Belgen. 1872 Leon Blum geboren. 1933De federale grondwet wordt in Duitsland door Hitier opgeheven. 10 April 1568: De Prins van Oranje wordt zijn ambten en waardigheden door de bloedraad van de hertog van Alva ontnomen. 1870 Lenin geboren. 1938 Volksstemming in Gross-Duitsland levert als officiële uitslag op99 der stemmen voor Hitier. Dit vest is aangenaam om dragen on der mantel of regenmantel De blader- steek is een nieuwigheid en lukt zeer ge makkelijk. De verminderingen en ver meerderingen zijn zodanig ingewerkt dat de motieven in de lenden toehalen en nadien vaneen verwijderen Benodigdheden600 gr vierdraadwol. 2 naalden nr 3. 3 knopen. Gebruikte steken Mossteekaltijd rechts Ribbensteek 1 st. rechts 1 st. averechts. Bladersteek le rij gans rechts2e rij gans averechts (dit vormt de tricotsteek) 3e rijgans rechts4e rij gans averechts 5e rij10 st. rechts. De rechternaald 4 rijen lager, dus in de le rij. tussen de 12e en de 13e steek van 't begin af inste ken De draad langs achter op de rechter naald brengen. De naald met de lus naar voren brengen De lus intrekken ter hoog te van de 5e rij. die men nu aan 't breien is De 11e steek rechts breien de uitge rekte lus boven die 11e steek brengen. 3 steken rechts breien. Nog een lus maken door tussen de 13e en 14e st. te prikken. Uitrekken. De volgende" st. rechts breien en de uitgerekte lus er overheen leggen. Hernemen aan Drie rijen rechts (06) zielverzorgster of als echtgenote. Er is geen rust geen tot zichzelf komen voor de vrouw, haar bestaan is een versplin tering. een vuurwerk tussen tegenstrij dige plichten en eisen aan verstand, hart en gemoed. OM EVEN NA TE DENKEN. 1) Vele dingen worden lachend gezegd of gedaan, die later schreiend wor den betreurd. 2) Een tedere, trouwe moeder is de beste beschermengel. 3) Tijd is geld. zegt men. En let er eens op hoe het meeste geld door ve len wordt weggesmeten om de tijd te verdrijven. TANTE DINA i Nadruk, ook gedeeltelijk verboden) breien en weer lussen vormen, boven el kander geplaatst. Zo drie boveneen lig gende tekeningen maken, hetgeen dan juist een tak vormt met 3 blaadjes langs meerskanten. Vervolgens 13 rijen tricot steek breien (1 rij rechts. 1 rij averechts) en hernemen. Uitwerking Rugstuk: Zet 115 st. op. Brei 3 cm. mos steek. daarna fantasiesteek. (Aan dit vest komen de vermeerderingen en vermin deringen niet lahgs de zijkanten maar doorheen het werk Men maakt ze in de laatste rij van elke bladerenreep. Dus in de rechtse rij waaraan de blaadjes ko men). Brei. voor de verminderingen, de laatste twee st. van de ruimte tussen de Elverdingestr. 10. IEPER Tel. 738 (100) Verbod rundvee te slachten van 12 April tot 9 Mei 1948 In het Staatsblad verschijnt een be- --uit. waardoor verbod wordt opgelegd. undciieren. met inbegrip van kalveren, te lachte» of te laten slachten, van 12 April tot en met 9 Mei 1948. Dit verbod doet geen' afbreuk aan de noods'.achtingen. welke onderworpen blij ven aan de bijzondere ter zake "geldende ben: lingen. Tijdens het tijdperk van 15 April tot en met 6 Mei 1948. wordt aan elkeen verbo den handel in vers rundvlees te drijven, indien hij niet bevoorraad wordt door dt Handelsdienst voor Ravitaillering. Noodslachtingen mogen alleen gedaan v, orden in slachthuizen van Antwerpen. Mechelen. Turnhout. Anderlecht Leuven, t ienen. Gent. Aalst, Brugge. Diksmuide, K. rtrijk. Hasselt Bergen. Charleroi. La Louvière Luik. Hoei. Verviers, Stavelot, Namen. Dinant, Florennes, Aarlen. Mar- che. Neufchateau en Vielsalm (Maat 42-44) motieven (10 st.) bijeen Brei dus de 9e en de 10e st- van de ruimte samen. De volgende maal de 8e en de 9e samen. enz. De bladermotieven blijven onveranderd maar omtrent de lenden zijn ze lichtjes toegehaald. In 'I rugstuk heeft men 7 bladermo tieven. Dat maakt dus 7 verminderingen in de laatste rij van de bladerstrook. De 3e bladerband komt in de lenden. Plaats de verminderingen in de rij waar in ge de le lussen maakt, en maak er geen in de laatste rij. Maak geen verminderingen meer eens de lenden voorbij, doch vermeerderingen. Dus twee steken breien uit 1 steek voor ieder bladermotief, in de laatste rij van elke bladerstrook. Vorm. op 40 cm. totale hoogte, de armuitsnijdingen Zet hiertoe aan weerskanten 4-3-2-1 steek af. Brei rechtdoor zonder te vermeerderen. Sluit, op 18 cm. armhoogte. de schouders door aan elke zijde 4 maal 7 st. af te zetten. Zet de overblijvende middenste steken in eens af voor de rughals. IN BINNEN- EN BUITENLAND met gecapitonneerde verhuiswagens. Wahisstraat 184 MEENEN - Tel. 324 Verzorgd werk (179) Prijzen buiten concurrentie. LinkervoorstukZet 65 st. op. Brei 3 cm. mossteek, dan fantasiesteek. Brei, aan de onderarm gekomen, slechts 5 st. rechts in plaats van 10 voor de le ruimte. Brei aan middenvoor de 5 boordsteken al tijd in mossteek. de verminderingen zoals aan 't rugstuk. Maak de zak in de 12e rij van de le band in tricotsteek. Zet daartoe 24 st. af. op 25 st. van de onderarm en zet ze weer op aan de volgende rij. Werk juist zoals aan de rug voor de verminde ringen en vermeerderingen. Begin, na 27 cm. totale hoogte, de schuining voor de halsuitsnijding, verminder hiervoor 1 st. voor het boordje in mossteek. om de 'i cm. tot er nog 33 st. overblijven. Vermeerder zoals bij 't rugstuk. Zet, na 40 cm. totale hoogte 5-3-2-1-1 st. af. voor de armuit- snijding. Brei rechtdoor zonder vermeer deren. Sluit, op 18 cm. armhoogte, de schouder in 4 x 7 st. behalve de 5 st. van het boordje, die alleen voortgebreid worden, gedurende 5 cm. Rechtervoorstuk Zoals het linker, om gewisseld. met er in 3 knoopsgaten. Het le op 11 cm. van de onderkant en de an dere twee op 6 cm. afstand. Maak het knoopsgat door 3 st. af te zetten op 2 st. van de boord en ze in de volgende rij te rug op te nemen. Mouw Zet 61 st- op. Brei 5 cm. in rib ben en voorts in fantasiesteek. De ruim ten tussen 't bladermotief zijn bij 't begin 6 st. breed. Vermeerder gelijk verder aan het vest dus bij de laatste rij der blader banden voor elk motief. Vorm, na 45 cm. totale hoogte de mouwkop door langs voor 2-3 st.. langs de rug 2 st. af té zet ten. daarna 1 st. aan 't begin van elke rij. Zet op 60 cm. totale hoogte de overige steken ineens af. Maak de andere mouw omgewisseld. Afwerking: Zet de naden ineen. Naai de twee boordjes van de voorstukken sa men en hecht ze vast aan de rughals. Neem de steken van 't buitenste der zak ken op en brei 3 cm. in ribbensteek. Neem de binnenkant op enbrei 8 cm. tricot steek Naai de twee boordjes in ribsteek op de voorkant en vestig de zakdelen op de averechtse kant- Zet de knopen tegen over de knoopsgaten. Men kan. zo men t verkiest, in de lenden op de keerzijde een reklint vasthechten met grote on zichtbare steken, mits het werk wat aan te trekken. Het plaatsen van schouder- watten is willekeurig. Voor uw stoven., één huis.. Het best gekende der streek: BijhuizenPOPERINGE LE BIZET WOESTEN 4 eurnestraat 20 Armentiersstraat 305 Veurnestraat 24 De beste merken van GASVUREN en GASRADIATEURS Grote keus en beste kwaliteit in alle HUISHOUDARTIKELEN

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 5