DE POLITIEKE TOESTAND PERSOONLIJKHEID Het herstel der vaart leper - Komen WERELDGEBEUREN ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER 1e jAARGANC Nr 19 PRIJS 2 Fr. ZATERDAG 17 APRIL 1948 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS abonnementsprijs een jaar 100 ir HET KOLENRANTSOEN HET YPERSCH NIEUWS BtSTI lH EN REDACTIE: 34, BOTERSTRAAT. YFER TeJ ja# PosU-heckrek. 4«1.73 (L. Dl MORTIER» Hoe vaak hoort men de opmerking nietDat is een man In dat ene zinnetje wordt dan al de bewonde ring gelegd voor iemand, die blijk baar boven het gewone peil van de menigte uitsteekt, iemand waarnaar men met ontzag opziet. En het komt er zelfs niet zoveel op aan dat deze persoon uitzonder lijk groot of krachtig weze, of een figuur heeft als een Griekse held, maar hij zal voornamelijk deze lof verdienen als hij karakter heeft, als hij weet wat hij wil.. Hij moge nu nog lichamelijk onvolmaakt zijn, dan nog zal zijn karakter bewondering afdwingen, want niettegenstaande al les zal zijn houding toch datgene hebben dat indruk maaktDit noemt men dan persoonlijkheid. Mensen met persoonlijkheid beho ren niet tot een bepaalde klasse men vindt ze in alle lagen van de bevol king, maar ze hebben dat gemeen dat ze als lichtbakens boven het ge wone uitsteken en dat de massa zich graag door hun uitstralend licht laat leiden. Met persoonlijkheid wordt men niet geborenmen is zelf de bouwer van zijn eigen karakter. We zouden het zelfs kunnen vergelijken met het ijzer. Hoe meer het gehamerd wordt, dus te steviger zal het zijn. De mens is van nature uit al te licht geneigd zich aan de moeilijk heden te onttrekken, de gemakkelijke zijde van het leven op te nemen. Waarom zouden wij het moeilijke nemen, als het gemakkelijk ook gaatis maar al te dikwijls de drijfveer die al ons streven ken merkt. Maar zoals het ijzer slechts onder de harde slagen van de hamer zijn degelijkheid krijgt, zo ook moe ten wij ons karakter harden, en ons niet altijd laten leiden door onze ge makzucht. Het valt soms zelfs zeer hard eens niet te doen zoals al de anderen en met een vaste wil door te drijven, zij het dan met- een wrange trek op het gezicht, want dit moet ons ka rakter stalen om ons dan uiteinde lijk persoonlijkheid te verschaffen. We moeten leren - met een heldere kijk een nuchter oordeel te vellen, en ons niet laten afleiden door bij komstigheden, die ons slechts kunnen beïnvloeden, maar recht op het doel afgaan en volbrengen wat we ons voorgenomen hebben. Dit gaat niet altijd zonder slag of stoot, want, zoveel mensen, zoveel zinnen Nochtans mag dit ons niet afschrikken, want dit zal de hamer worden die ons karakter zal smeden, zodat men danwillens nillens moet bekennen Dat is een man Ons karakter mag ook geen aan leiding zijn tot hetgeen men ivoren- toren mensen noemt, t.t.z. mensen die bewust van hun eigen waarde'en persoonlijkheid zich van de massa afzonderen en in een eigen wereld leven. Deze mensen vallen dan spoe dig in excentriciteiten en zullen slechts de lachlust opwekken, ter wijl de persoonlijkheid d:e ze ver worven hadden, de gemeenschap in geen geval zal ten goede komen. En persoonlijkheid heeft ten slot te slechts in zover zin. dat ze de gro te massa als voorbeeld en richtlijn kan dienen. Want we moeten er ons altijd rekenschap van geven dat we niet voor ons zelf alleen leven, maar dat we, waar we ook kunnen, onze medemensen moeten helpen, zij het niet stoffelijk, dan maar geestelijk De goede eigenschappen die we ver worven hebben, moeten we niet als egoïsten voor ons zelf willen weg sluiten, maar we moeten onze me demensen in staat stellen ervan hun voordeel te halen, zodat bij hen ook de kern gelegd wordt, die moet aan leiding geven tot een eigen persoon lijkheid. We hebben er op gewezen hoe een stevig karakter, een mentaliteit van recht door zee. de basis moet vor men voor de persoonlijkheid. Maar dit alleen volstaat niet, v;ant hoe dik wijls komt het niet voor dat mensen die bezield zijn met een buitenge wone wil. die altijd recht op hun doel afgaan, toch datgene missen dat hun persoonlijkheid moet volledig maken. Zij zullen in hun omgeving ook wel in zekere mate bewondering afdwingen, maar deze bewondering zal veeleer synoniem zijn van een zekere vrees. En de minste verflauwing zal aan leiding geven tot misprijzen, ja zelfs verachting, want de grote massa is nu eenmaal zo wat haar de ene dag nog onder de indruk bracht, zal haar doen overslaan naar volledige haat, zodra ze bemerkt dat deze indruk niet volgehouden werd. Wanneer nu echter een degelijk karakter daarbij nog vergezeld gaat van een aangeboren takt en vrien delijkheid, dan moet dit aanleiding zijn om het gevoel van bewondering dat de persoonlijkheid afdwingt, te doen overhellen naar achting en een blijvende waardering. De persoon lijkheid moet zich niet uiten vol scherpe hoeken en kanten, maar moet zacht en zeker, en toch met de no dige krachtdadigheid haar doel we ten te bereiken. Dit kenmerkt dan de echte persoonlijkheid en dit zal haar toelaten zich in gunstige zin van de overigen te onderscheiden. Voor ons zelf is er dus middel on ze persoonlijkheid nog beter af te werken. Eerste vereiste zal dus zijn ons karakter nog beter uit te diepen, onze wil nog verder te stalen om een vooropgesteld doel te bereiken. Daar om moeten wij geen verregaande am bities koesteren, maar wij kunnen dat eveneens in toepassing brengen in ons gewone dagelijkse leven. Wij zullen het al spoedig ondervinden het leven zal er dus te beter om wor den. En als we dan nog een weinig zullen schaven aan onze opvoeding, dan zullen we de algemene bewon dering kunnen afdwingen, en dan zal men eveneens van ieder van ons kun nen getuigen Dat is een man In betrekking met deze kwestie stelde de heer Volksvertegenwoor diger Hil. LAHAYE, volgende parle mentaire vraag aan de heer Minis ter van Openbare werken. Mag ik de Heer Minister mijn verwondering uitdrukken over het feit dat, daar waar ik op al de »hem gestelde vragen een welwil- lend antwoord bekomen mocht, •juist en enkel deze vraag, betref- tende het economisch herstel van her arrondissement leper door de definitieve oplossing van het ka- naalprobleem leper - Komen, onbe- antwoord bleef. Kan de Heer Minister de moge- lijkheid niet inzien mij ook voor deze bepaalde vraag het antwoord te verlenen Ik dank de Heer Minister voor zijn toelichtend antwoord op de vraag betreffende de stuwdam te Eupen. Ik veroorloof mij eruit te beslui- ten 1) Dat de werken dienen zullen, onder meer om de plaatselijke nij- verheid in de hand te werken en te ontwikkelen. 2) Dat deze werken nagenoeg w een milliard zullen kosten. 3) Dat bij gebrek aan locale swerkkrachten voor de uitvoering van het werk er beroep dient ge- daan te worden op een meerder- heid van vreemde werklieden. b4) Dat mijns inziens er in deze streek geen werklozen zijn en dus ook geen werklieden, die dagelijks de grens moeten overtrekken om in een vreemd land hun brood te verdienen, maar dat integendeel. mocht het geval zich voordoen dat de nijverheid aldaar verdere uit- breiding neemt, men althans b naar het oordeel van zekere dag- bladen verplicht zou worden be- b roep te doen op werkkrachten uit Duitsland. b Mag ik in het licht van deze be- 8 sluiten, de Heer Minister de vol- gende vraag ter overweging laten b Waarom, indien het land in de huidige toestand dergelijke aan- b zienlijke opofferingen doet, kan er voor de streek die in 1914-1918 alles voor het Vaderland verloor, niet een gelijkaardige inspanning ge- daan worden, en de vaart Ieper- Komen, reeds in 1914 nagenoeg vol- tooid doch door het oorlogsgeweld vernield, niet terug hersteld wor- den, dit met veel minder onkosten Ik durf de Heer Minister er ten slotte op wijzen dat hierbij geen vreemde arbeidskrachten zouden moeten aangeworven worden, maar dat integendeel het werk onmid- dellijk zou ten goede komen aan onze werklozen, terwijl de nieuwe nijverheden, die zich alhier zouden vestigen werk zouden verschaffen in normaler en betere voorwaar- den aan de duizenden die thans nog dagelijks de grens moeten over- schrijden. Anderzijds vernemen wij nog van Volksvertegenwoordiger H. Lahaye dat het Ministerie van Openbare Werken in princiep er mede accoord gaat een eerste toegeving te doen, namelijk de verlenging van de vaart Ieper-IJzer vanaf de Kaai tot aan het Goederenstation leper. Wij zou den ons in deze eerste uitslag ver heugen alhoewel wij er dadelijk bij voegen wij verwachten en willen, meer. Woensdag. 14 April 1948- DE WERELD IS RIJK Over enkele weken zal in ons land een film vertoond worden, onder de titel DE WERELD IS RIJK die op aangrijpende wijze zal vertellen hoe mensen van hon ger sterven .enkel omdat zij. die in an dere streken levensmiddelen voortbren gen. hun plicht niet doen. Voor enkele uitgenodigden werd de proefvertoning van deze film gegeven. Te dezer gelegenheid sprak de heer Arthur Wauters. Belgisch gevolmachtigd minister, en voorzitter van het Belgisch Nationaal Comité van de F. A. O. (Or ganisatie der Verenigde Naties voor Voe ding en Landbouw) het inleidend woord. Hij begon met de vaststelling dat hon gersnood, een blijvend en algemeen ver schijnsel is. dat niet door de laatste oor log veroorzaakt werd. doch enkel verer gerd. Twee derden van de wereldbevol king beschikken niet over voldoende voed sel. Enkel een wereldorganisatie kan een einde aan die toestand stellen, daar elk land. in de tijd van de atoombom de gebuur is van gelijk welk land in de we reld. Vrede kan slechts bestaan indien elk mens over genoeg voedsel beschikt. Men mag echter niet meer doen zoals in 1930, tijdens de wereldcrisis, gebeurd is. Dan werden in Brazilië millioenen ton koffie in de zee geworpenin Argentinië war den lokomotieven met graan gestookt en in andere landen, onder meer in Kanad». werden landbouwers betaald om niets voort te brengen, terwijl zij. die toch ar beidden. boeten opliepen. Thans zou men van oordeel zijn het niet bij besprekingen die nooit een verbetering aan de toestand brachten te laten, maar werkdadelijk het nodige te doen om de voortbrenging uit te brei den door de modernisering van de mid delen. DE KIESSTRIJD IN ITALIË. Nu Zondag, 18 April 1948. zullen de nieuwe verkiezingen in Italië plaats heb ben. Er heerst omheen deze verkiezingen een internationale belangstelling. Immers zowel de democraten als de kommunis- ten verwachten zeer veel van deze ver kiezingen. De heer Gasperi, Italiaans eer ste minister en leider van de christelijke dcmokratische partij heeft thans ver klaard. dat zich op 18 April geen Staats greep zou voordoen. Van heden af tot op de dag van de bijeenkomst van het nieu- wt Italiaanse parlement, dat er mee be last zal zijn. de nieuwe president van de republiek te verkiezen, zal ik zo nodig met geweld de macht waarnemen, voeg de hij er aan toe. Antwoordend op het kommunistisch betoog, dat de politieke groen die zegevierend uit de kiesstrijd zr., te voorschijn komen, het recht zal hebben onmiddellijk de nieuwe regering Woensdag, 14 April 1948. NAAR EEN REGERINGSWIJZIGING Reeds een heel poosje tekenen zich in de regeringspartijen stromingen af. welke een wijziging in de samenstelling van de huidige regering wensen. Daarover schrijft HET LAATSTE NIEUWS i> in zijn avondblad van hedenIn de christelijke volkspartij wordt kritiek uitgebracht te gen zekere vertegenwoordigers in de re gering. die te zwak zouden zijn. alsook tegen de socialistische ministers Merlot en Troclet Aan socialistische kant heeft de heer Buset. voorzitter van de partij, de kwes tie openlijk aangeroerd in een artikel in het socialistisch orgaan Le Peuple waarin hij feitelijk vraagt, dat de heer Duvieusart, minister van Ekonomische Zeken, zou overgeplaatst worden naar Binnenlandse Zaken, terwijl de heer An- seele zou aangeduid worden als roini.«f&r van Ekonomische Zaken. Het voorstel van de h- Buset is louter ingegeven _door partijoverwegingen, want de h Duvieusart heeft zich. in lastige omstandigheden zo goed mogelijk van zijn taak gekweten, maar van socialistische zijde willen sommigen thans het departe ment van Ekonomische Zaken beheersen om structuurhervormingen op eenzoudige wijze door te drijven De heer Anseele is de kampioen van verregaande natio nalisaties. AKTU'ELE PROBLEMEN VOOR DE VROUWEN. Het Algemeen Sekretariaat der Kris- teiijke Arbeiders Vrouwengilden hebben eer. studiedag te Brussel gehouden. Et- werden verschillende grote problemen be sproken en wel voornamelijk het fa miliaal inkomen, de moeder aan de haard, het woningvraagstuk en de gezondheids- zórg. De kristelijke vrouwengilde is van me ning dat het beschikken over een vol doende familiaal inkomen voor vele vrouwen de voorwaarde is om zich thuis volledig aan haar gezinstaak te kunnen wijden Het familiaal inkomen verbete ren ware tegelijk ook «de moeder aan de haard a begunstigen. Het familiaal in komen is op dit ogenblik het eerst en het dringendst te verbeteren door een verhoging der kindertoeslagen. En ver mits die verhoging slechts geleidelijk kan doorgevoerd worden omwille van de geldmiddelen zou er eerst verbetering moeten gebracht worden, waar het meest nodig is. Daarom vraagt de K. A V. op de eerste plaatseen verhoging der kindertoeslagen in de gezinnen waar de moeder geen bijkomend loon verdient. Zij vraagt tevenseen aangepaste uit breiding van de Maatschappelijke Zeker heid tot de huisvrouwen en een grotere aanmoediging van de huishoudelijke be kwaamheid. door de Openbare Besturen De Vrouwengilde vraagt vanwege de openbare instanties meer aandacht voor df grote woningnood en een onmiddel lijke inspanning om die nood te lenigen. De vergadering sprak ook haar akkoord uit over het oordeel dat de vrouwen zich n loeten bekwamen om hun gezondheids belangen goed te verdedigen en te Be letten dat de Staat zich rechtstreeks zou bemoeien met hetgeen de mensen uit vrij initiatief zelf kunnen doen. EEN SOCIALISTISCHE FEDERATIE VAN BELGISCHE LANDBOUWERS HERD OPGERICHT. In de VOLKSGAZET van heden na middag wordt een hoofdartikel gewijd aan de oprichting van een Socialistische Federatie van Belgische Landbouwers. De nagestreefde doeleinden worden in deze ene zin samengevat: «Het materieel en kultureel bestaan van de landbouwers verbeteren b. In alle gewestelijke centra zullen door deze nieuwe socialistische federatie zit dagen gehouden worden om de landbou wers tot net socialisme te winnen. TIJL. te vormen, betoogde de eerste-minister. dat Italië geen Balkaniand is, waar men regeringen naar goeddunken vormt- DE TERUGGAVE VAN TRIEST AAN ITALIË. De Amerikaanse. Britse en Franse mi nisteries van Buitenlandse Zaken hebSen aan Rusland een nota overhandigd met hun wens dat Triëst terug aan Italië zou geschonken worden, daar het verleden be wees dat zulks de enige vredelievende oplossing is voor de ganse wereld- De Sovjet-Unie heeft thans echter weige rend daarop geantwoordzij wil dat Triëst een onafhankelijke stad zou we zen ofwel dat het bij Yoegoslavië zou blijven DE ONLUSTEN IN COLUMBIA. De regering van Columbia heeft de di plomatieke betrekkingen met Sovjet-Rus land verbroken, nadat de overheid tot de overtuiging was gekomen, dat vijftien buitenlandse agenten, waaronder twee Russen, rechtstreeks betrokken waren Mi onlusten, die verleden Vrijdag te Bogota waren uitgebroken en het leven aan ver scheidene personen hadden gekost. Staatssekretaris George Marshall, die aldaar de Verenigde Staten vertegenwoor digt op de Pan-Amerikaanse conferentie ie Bogota, noemde de onlusten aldaar de eerste grote opgezette poging op het wes telijk halfrond volgens de richtlijnen ge volgd tijdens de ongeregeldheden in Italië en Frankrijk. De leiders van de opstand werden door de regering gevangen genomen en zul len door een militaire rechtbank veroor deeld worden. Toch zijn alle onlusten nog niet van de lucht, inderdaad, gisteren was een nieuw offensief van rebellen aan de gang het ging uit van een krijgsschool ten Noor den van Bogota. Aldus mogen over Co lumbia nog nieuwe berichten tegemoet gezien worden. Als eerste reactie tegen deze onlusten kan thans reeds gemeld worden, dat het Amerikaanse staatsdepartement nu reeds cle mogelijkheid onderzoekt om een orga nisatie tegen de KOMINFORM op te rich ten. Deze organisatie zou een internatio naal karakter dragen en wellicht de CONTRA-KOMINFORM genoemd worden BRITS-RUSSISCHE ONDERHANDELIN GEN TE BERLIJN AFGEBROKEN. Te Berlijn vlot het nog steeds niet tus sen de geallieerden de Amerikanen. Brit ten en Fransen kunnen het onmogelijk eens worden met de Russische opvattin gen. en handelingen. Naar aanleiding van een Brits vliegtuigongeluk te Berlifri, waarvan de Russen beschuldigd worden, werden reeds een hele poos scherpe be sprekingen tussen de Engelsen enerzijds en de Russen anderzijds gehouden. Maar deze besprekingen hebben thans tot het afbreken van verdere onderhandelingen geleid. De Britse vertegenwoordiger ver klaarde dat het onderzoek naar de oor zaak van het vliegtuigongeluk toch ver der zal doorgedreven worden, desnoods zonder de medewerking der Russen. De Britten willen hierin alle nodige klaar heid bekomen. De gespannen toestand tussen de Rus sen en de Amerikanen te Berlijn blijft ernstig. Momenteel blijkt geen der twee partijen te willen toegeven. Toch blijven wij bij ons vroeger ingenomen standpunt: én toch komt er nog geen oorlog, daar geen der twee partijen momenteel een oorlog mag wensen. SPECTATOR. Voor het tijdperk van 1 April 1948 tot 31 Maart 1949 Het rantsoen geclasseerde kolen, met af metingen van 20 tot 80 mm. werd voor het tijdperk van 1 April 1948 tot 31 Maart 1949 als volgt vastgesteld 1.000 kgr. voor de gezinnen van de cate gorie A. bestaande uit 1 tot 3 personen 1 400 kgr. voor de gezinnen van de cate gorie B. bestaande uit 4 tot 6 personen 1.800 kgr. voor de gezinnen van de cate gorie u. bestaande uit 7 tot 9 personen 2 200 kgr. voor de gezinnen van de cate gorie D bestaande uit 10 tot 12 personen - 600 kgr. voor de gezinnen van de cate gorie E. bestaande uit 13 tot 15 personen V oor de gezinnen van de categorie F bestaande uit meer dan 15 personen, wordt deze laatste hoeveelheid per aanvullende groep van 1 tot 3 personen, met 400 kgr. vermeerderd Het bedrag van de aanvullende brand stofbevoorradingen. wordt op navolgende hoeveelheden geclasseerde kolen, met af metingen van 20 tot 80 mm. vastgesteld 400 kgr. voor de gezinnen, wier woning niet bij het gasnet is aangesloten 600 kgr. voor de gezinnen, waartoe of wel een zieke, die volledig en blijvend onbekwaam is zich te bewegen ofwel een oorlogsinvalide of een pasgeborene be hoort. Deze hoeveelheden gelden alleen voor geclasseerde kolen en er wordt op ge wezen dat andere brandstoffen, zoals co kes. briketten, enz., vrij zijn.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 1