SPROKKELINGEN Sociale Kroniek UIT HET BINNENLAND ÜiT HÉT BUITENLAND DE STATISTIEKEN SPREKEN... De Uitreiking van Paspoorten voor het Buitenland LENING TOT WEDEROPBOUW Verwoeste Gewesten 1922 KOLONIALE LOTERIi Bijvoegsel aan HET YPERSCH NIEUWS 17-4-48 ÏISCM01K DE GEZINSVERGOEDINGEN AAN DE JOET LOONTREKKENDE ARBEIDERS- Al Inleiding- De wet van 10 Juni 1937 is voor het ogenblik de enige sociale wet die voor zoverre zij de betaling van bijdragen opeist voor de niet-loontrekkende arbei ders. in voorkomend geval gezinsvergoe dingen. voordelen verschaft aan die ca tegorie van werknemers. Overigens zij wordt begiftigd met de titelwet der maatschappelijke solidariteit Voor wat nu de werkgevers betreft, die wet is van kracht geworden de 1 Ja nuari 1938. terwijl zij voor de onafhan kelijke arbeiders slechts in voege kwam vanaf de 1 Januari 1939. Vervolgens dan had de mobilisatie van 1939 en de oorlogstoestand van 1940-1945 veelal uitzonderlijke en onhebbelijke toe standen geschapende sociale vervol making en wetgeving was in haar wer king gestremd gewordendit alles heeft grotelijks het werk bemoeilijkt en zelfs verhinderd van de Onderlinge Kassen voor Gezinsvergoedingen die dan in volle opbloei warenook de toepassing van de wet werd onderbroken in de jaren 1939-1940praktisch dus is de wet slechts van kracht geworden de 1 Januari 1941 BI Hoofdstuk I. OVER DE PERSONEN DIE AAN DE WET ONDERWORPEN ZIJN. Laten we vooral praktisch te werk gaan en de zaken aanschouwelijk voor ogen stellen. Is onderworpen aan de wet van 10 Juni 1937 alwie een beroep uitoefent en te vens arbeidt voor zijn eigen rekening hetzij hij dit beroep uitoefent op uitsluitende wijze, hetzij hij het doet ten bijzonderen of ter» bijkomstigen titel. hetzij hij in zijn beroep loontrek kende arbeiders betrekt of gebruikt, het zij niet. De uitoefening zelf van het beroep moet gewoonlijk althans, op Belgisch grondge bied geschieden en daarenboven ten min ste 18 dagen per jaar. in beslag nemen. De wet bepaalt dus. reeds van den be ginne af. dat de uitoefening van het be roep volledig bijkomstig kan zijn. en dat men toch aan de wet onderworpen is. De wetgever heeft geoordeeld dat de uit sluiting uit het toepassingsveld van deze wet. van de loontrekkende arbeiders die een beroep uitoefenen'op een bijkomstige wijze en dit voor hun eigen rekening, een toestand zou scheppen waardoor die laatst genoemde arbeiders tegenover de gewoon lijk genoemde onafhankelijke arbeiders zouden worden begunstigd Immers die arbeiders ontslaan van de wet zou te vens ook betekenen vrijstelling van be- - taling der bijdragen. Daarenboven de wet is. in zekere ge vallen. voordelig voor deze categorie van bijdrage-plichtigen <t t. z loontrekkende èn onafhankelijke arbeiders). Inderdaad wanneer die arbeiders als loontrekkenden slechts gedurende 'n deel van het jaar werken ofwel als zij niet genoegzaam tijd besteden aan hun beroep als loontrekkenden. om ten titel van dit beroep aanspraak te kunnen maken op de Gezinsvergoedingen, dan kunnen zij hun recht doen gelden in geheel of fen dele voor de Gezinsvergoedingen die hen DE WET VAN 1» JUNI 1937 toekomen ten titel wan onafhankelijke arbeider. Dit is het geval voor menig arbeider of bediende, die hetzij hij alleen, hetzij hij met behulp van zijn echtgenote of van een kind. een kleine handelsinrich ting uitbaat, of enkele lapjes grond be bouwt Het feit dat deze categorie van arbei ders onderworpen is aan de wet- t. t. z. voor wat betreft diegene die op een bij komstige wijze 'n kleine landbouwinstel ling uitbaten, laat op generlei wijze "Yi mogelijke twijfel bestaan als men ver wijst naar de artikels 4 en 5 van de hier besproken wet. Die artikels bevatten onderscheidelijk 1) Hij die 'n oppervlakte van minstens 1 Ha. gebruikt voor landbouwdoeleinden is in alle geval onderworpen aan de wet ten titel van landbouwer Wij preciseren door landbouw wordt hier verstaande uitbating van een op pervlakte bebouwd land ofwel van een weide, hetzij een afgegraasde weide, het zij een afgemaaide weide (meers). Nochtans wordt hier buiten beschou wing gelaten, de grasperken gelegen in parken en lusthovingen. daar deze be stemd zijn voor vermaak-doeleinden. 2) Zijn in ieder geval onderworpen aan de' wet in de hoedanigheid van landbou wers. zij die 'n landoppervlakte bebou wen. die verschilt volgens de verschil lende soorten van culturen. De wet onderscheidt de volgende cate gorieën minstens a) 30 aren: voor de groententeelt. b) 20 aren voor het kweeken van wit loof (ook voor de wortelteelt en de bed dingen voor snelteelt). c) 30 arenvoor de cultuur van tabak. d) 30 aren voor de cultuur van hop e) 30 arenvoor de cultuur van plan ten die dienen tot geneeskundige doel einden (geneeskrachtige planten). f) 6 arenvoor het planten van bloe men en het kweken van sierplanten, weze het dan in open lucht of onder glas. Er wordt hier geen rekening gehouden met de bloemperken noch met de gras perken gelegen in de parken en de ho vingen. g) 70 aren voor de exploitatie van een gewone boomgaard. Door een gewone boomgaard is te be grijpen een grondoppervlakte, met gras bezaaid of niet. die een normaal aan tal fruitbomen omvat, in achting geno men de soort waartoe ze behoren. h) 30 aren voor het exploiteren van een intensieve boomgaard. Een intensieve boomgaard is een boom gaard die uitgebaat wordt, met tussen- cultuur van vruchten bloemen groenten, vroege aardappelen i) 25 aren voor het exploiteren van een boomkwekerij of van teenvelden (rijsbos). j) 400 m2 voor de exploitatie van ser res of broeikasten. k) 35 aren die benuttigd worden voor verschillende soorten van uitbatingen, die aangehaald werden onder 2. Voor de toepassing van voorgaande alinea der wet komen slechts 50 in aanmerking van de oppervlakte ingeno men door een gewone boomgaard. PIANO (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden). Het vervoer der oorlogsverminkten. Aan de oorlogsverminkte soldaten, ge wezen soldaten en politieke gevangenen, die als dusdanig gepensionneerd zijn, wordt op de buurtspoorweg een vermin dering met 75 toegestaan op de nor male prijzen der enkele plaatsbewijzen. Dit geldt eveneens voor de Franse en Canadese oorlogsverminkten, die in Bel gië wonen. De prijzen van reuzel en rundvlees. Door het ministerie van Ekonomische Zaken en Middenstand wordt er aan her innerd. dat de door de verbruiker te be talen maximumprijzen voor reuzel en rundvlees als volgt vastgesteld werden Vers rundvlees gebraad. 80 fr. het kg. stoofvlees soepvlees zonder beenderen. 45 fr. het kg. gehakt. 45 fr. het kg. soepvlees met beenderen. 38 fr. het kg. Reuzel45 fr. het kg. De berekening van het indexcijfer. De kommissie, samengesteld uit verte genwoordigers van de regering, de pa troons en de arbeiders, die bij besluit van de Nationale Arbeidsconferentie moet onderzoeken op welke grondslagen het indexcijfer zal worden berekend, werd thans ingesteld- De kommissie is belast vóór 15 Mei besluiten in te dienen over de werkelijke koopkracht van de huidige Jonen in vergelijking met het tijdperk 1936-1938. Verbruiksbeperking van vers rundvlees- Gedurende de periode van 15 April tot -9 Mei 1948 is het verboden vers rund vee- te verkopen, te bezitten cf op te dienen. Minister Struye terug uit Lissabon. De Belgische minister van Justitie. Paul Struye. is terug uit Portugal. Hij werd te Lissabon door zijn Portugese collega ontvangen en heeft talrijke strafkolonies en gevangenissen in Portugal bezocht De verloven in de onderwijsinstellingen. Het ministerie van Onderwijs heeft de nieuwe verlof- en vakantieregeling be kendgemaakt van de staatsinrichtingen voor middelbaar en normaal onderwijs. Ais normale vrije dagen gelden de Zondagen. 11 November. 15 November en Meitwee of drie vrije namiddagen Per week De leerlingen van de voorbe reidende afdelingen en van de oefen scholen hebben wekelijks recht op een of twee vrije namiddagen. Ontspanningsverlof van 31 Oktober tot 3 November en van de Zaterdag 12 u. tot de Dinsdag, die Assewoensdag vooraf gaat. Kerstverlof van 24 December tot 3 Ja nuari Paasverlof van de Zaterdag 12 u. die Palmenzondag voorafgaat tot Belo ken PasenZomerverlof van 1 Juli tot 31 Augustus. Wanneey 31 Oktober. 24 December of 1 Juli op een Zondag of een Maandag valt. zullen de leerlingen vrijaf hebben van Zaterdag 12 u. af. die deze datum voorafgaat- Eveneens wanneer 1 Septem ber. 4 November of 4 Januari op een Zaterdag of een Zondag valt. zullen 3e scholen heropend worden op de Maan dag. die deze data volgt De titel van werk weigeraar De Nationale Federatie van Werkwei- geraars van België deelt mede dat. voor de .officiële erkenning van de titel van werkweigeraar en de toekenning van de medaille van werkweigeraar. de belang hebbenden zich moeten wenden tot het lokaal van de N. F. W B., Brabantstr. 2. Brussel. Uitslag van het Landjuweeltornooi. 1) De Verenigde Taal- en Kunstmin naars. uit Deinze. met DE BLAUWE VOGEL 94 punten. 2) De Morgenster, uit Mechelen. met HET WEDERZIJDS HUWELIJKSBE DROG 93 punten. 3) St Aueustinuskring. uit Antwerpen met c DE SPAANSE CZBROEDERSen De Moedertaal, uit Mechelen. met SCHA - KELSelk 88 punten. 5) Taal en Kunst, uit Kortrijk. met STARKADD Werklozen. Tijdens de week van 28 Maart tot 3 April waren er per dag gemiddeld 60 852 volledig werklozen evenals 32 111 gedeel telijke of toevallige Een spiegelruit van 24 vierkante meter. Een der grootste spiegelruiten van Eu ropa komt in de voorgevel van een wa renhuis op de Meir te Antwerpen. Deze geweldige spiegelruit is 8.20 m. lang en 3 m. hoog. en werd in een Belgische spie- gelglasfabriek gemaakt. De kist waarin ze verpakt werd weegt niet minder dan 2-400 kgr Het Brits toerisme in België. Sir Stafford Cripps blijft zijn stand punt handhaven waardoor de Britse toe risten enkel met 7 pond naar ons land kunnen komen om er hun verlof door te brengen De reis van Koning Leopold. Volgens de jongste berichten zal de i EEMDLJK waarmede Koning Leopold naar Rotterdam vaart. Zaterdag of Zon dag in de Nederlandse haven toekomen. Het nieuws, dat de boot te Lissabon zal aanleggen, is van alle grond ontbloot. De Franse toeristen frank. Met ingang van 15 April 1948 mogen de erkende banken en de wisselagenten, die bevoegd zijn. reischeques afleveren voor Belgische en Luxemburgse reizigers, die zich naar Frankrijk, Algerië en Tunesië begeven. Deze cheques, uitgegeven in ronde bedragen van Belgische franken 500. 1.000 en 5 000 zullen kunnen aange schaft worden tegen Franse franken be rekend tegen een maandelijks door de Banque de France te bepalen koers. De uraniumlagen. De korqmisise voor de atoomenergie der Verenigde Staten heeft 10.000 dollar (440000 fr aangeboden aan degene, die nieuwe uraniumlagen ontdekt. Behandeling van koeien met penicilline. Penicilline wordt thans in Engeland aangewend bij de behandeling van koei en. die aan uierontsteking lijden. De uit slagen hebben alle verwachtingen ver overtroffen. Oostenrijk in het Internationaal Munt- fonds. Het Internationaal Muntfonds en de Internationale Bank hebben Oostenrijk als lid aanvaard. Een uitvoerbeurs te Hannover. De Britse bezettingsoverheid deelt mede. dat de uitvoerbeurs van Hannover, met deelneming van nijveraars uit het Brits- Amerikaans gebied van 22 Mei tot 5 Juni gehouden wordt. Moordenaar van Gandhi eerlang gevon nist. Waarschijnlijk zal in de eerste dagen van Mei een aanvang worden gemaakt met het proces tegen Nathoeram Vinajak Godse. de jonge Hindoe, die Gandhi ver moord heeft. Kandidaten voor de Nobelprijs van de Vrede. Het Noorse Nobel-Instituut heeft een reeks kandidaten voor de Nobelprijs van de Vrede gepubliceerd o. m. Stalin. Gandhi. Molotov, Benesj. Paus Pius XII en President Truman. Verder treft men twee internationale organisaties aan het Internationaal Bureau voor de Vrede en het Wereldverbond der UNO-verenigin- gen. De prijs zal op 10 December e. k. worden toegekend. Eeuwfeest te Praag. De afgevaardigden der Britse univer siteiten. die uitgenodigd waren op de herdenking van het 600-jarig bestaan der Karei-Universiteit te Praag hebben voor deze uitnodiging bedankt. Geklede koeien geven meer melk. Mevrouw Barbara Woudhouse. die boert te Stoke Mandeville. in Engeland, meent het middel gevonden te hebben, om haar koeien meer melk te doen geven. Ze koopt zelfs koeien, die door andere boe ren van de hand worden gedaan, omdat ze niet voldoende renderend worden be schouwd. en ze bekomt er goede resul taten mee. Het geheim van haar opgevoer de melkproductie? Dat bestaat' uit... warmteZe kleedt haar koeien Bij koud weder krijgen ze een wollen bedekking, en in de Zomer houdt ze de lastige vlie gen van haar dieren door een katoentje. Bij regenweer krijgen de dieren zelfs een regenjas. Ze beweert de gemiddelde melk productie van haar dieren aldus met 40 percent jaarlijks verhoogd te hebben. Verzorgde koeien, die behoorlijk warm te hebben, geven méér melk. verzekert ze. en de warme klederen sparen zelfs voed sel uit. dat anders nodig is om het lichaam op temperatuur te houden. Aan onze boeren het ook eens te pro beren... Een kostbare Stradivarius. Een stradivariusviool. door de grote Italiaanse meester in 1711 te Cremona vervaardigd, werd te Landen op een vei ling voor 2.700 pond sterling <476.550 fr.) verkocht. Dit betekent een record in de prijzen voor een Stradivarius, daar het maximum voor een dergelijke viool tot nu toe betaald. 2 300 pond sterling (406.000 fr.) bedroeg Deze som werd in 1933 betaald. In 1711 vervaardigde Stradivarius, toen 67 jaar oud. slechts zeven violen. Paarden, kleine honden en schoolkinderen verdragen een oorveeg. De jaarlijkse konferentie der Engelse Onderwijzers, die te Scarborough plaats had, heeft een resolutie goedgekeurd, waarin de handhaving der lijfstraffen ge- eist wordt. Al wie ervaring heeft op gedaan ten aanzien van paarden, kleine honden en k'eine jongens, weet dat een oorveeg, op het juiste ogenblik gegeven, veel goed en generlei kwaad doet», zo verklaarde een afgevaardigde die deze resolutie steunde. Zoals men weet heb ben de Engelse onderwijzers nog het recht de leerlingen, die te lui zijn. of te veel herrie maken, stokslagen toe te die nen Franse tweeling kilomeiers van elkaar geboren. In Frankrijk beviel een dame van een tweeling, waarvan nummer één een meis je en nummer twee een jongen is Maar als geboorteplaats zal de tweeling niet hetzelfde dorp hebben. Het meisje werd :e Montcoutant (Deux-Sèvres) geboren Doch de toestand van de moeder wekte we liever enkele cijfers Wij ontvingen enkele dagen geleden de toeristische statistieken over het jaar 1947. Het verlopen jaar mag. op toeristisch ge bied, als het eerste normale beschouwd worden na de oorlog, alhoewel nog ver schillende landen niet het contingent ge ven dat ze in gewone omstandigheden zouden kunnen leveren. Deviezenbeper- king is hiervan natuurlijk de grote schuld. Inderdaad, waar enkele landen in Europa, o m. Nederland en Frankrijk in de ge legenheid zouden zijn om duizenden toe risten naar ons land te zenden, geschiedt er nu slechts een zeer gematigd toeris tisch verkeer tussen deze landen en het onze. Maar laten spreken Vergeleken bij het jaar 1939. het laat ste voor de oorlog waaraan men de cij fers met deze van 1947 kan toetsen, is de toestand nog niet heel schitterend. Er waren 1.063 074 overnachtingen tegen 1.828.190 in 1939. wat slechts een 58 uitmaakt van 1939. (De statistieken ver melden alleen de overnachtingen tussen Juni en December.) Er dient dus nog een hele inspanning gedaan om terug tot de 100 van 1939 te geraken. En hoe is nu de verdeling per land Engeland gaf 414.927 overnachtingen of ongeveer 108 Frankrijk gaf 179.167 of ongeveer 60 Nederland gaf 133.807 of 23 Luxemburg gaf 17648 of 41 De Noorderlanden. (Denemarken. Noor wegen en Zweden) gaven 47 554 over nachtingen of 90 Zwitserland gaf 28.700 overnachtingen of 89 Amerika (U. S. A.) gaf 62.368 over nachtingen of 146 Portugal gaf 5 094 overnachtingen of 97 Dat zijn zo al de voornaamste landen, die ons toelaten enkele nuttige gevolg trekkingen te maken. En welke Eerst en vooral dat Engeland en de V S. ons meer toeristen geven dan voor de oorlog. De Amerikanen staan aan de kop en dat kan maar in het voordeel zijn van ons land. Zoveel te spijtiger zou het dan oök zijn moest er ten slotte tussen Engeland en België geen akkoord overnachtingen overnachtingen overnachtingen kunnen komen op toeristisch gebied. De tweede gevolgtrekking is dat Frank rijk. Nederland en Luxemburg ons be trekkelijk zeer weinig toeristen zenden. De binnenlandse toestand van Frankrijk is hieraan niet vreemd. Nederlands finan ciën zijn ook nog niet heel stabiel en de beperkingen die dit land zich moet op leggen zijn nog zo groot, dat het tusser. onze landen slechts tot een ruiltoerisme kan komen, langs de 'toeristische organisa ties om. SpijtigLuxemburg ook levert niet genoeg. En ten slotte zijn er de overige lander, die een bijna normaal contingent leve ren: de Noorderlanden (Denemarken leverde zelfs 130 Zwitserland Por tugal. Onze propaganda moet zich naar deze landen richten. Er is trek naar België van daaruit. En naar welk deel van België trekken deze toeristen Ziehier weerom enkele procenten De Engelsen gaan naar de Belgische kust. voor 58 en naar de Ardennen voor 40 De Fransen voor slechts 22 naar de kust en voor 70 naar de overige ste den van het land. Nederland bezoekt evene&is voor 80 r. de kunststeden. Luxemburg voor 60 7c Zwitserland voor 80 en voor 17 7- de kust. De Amerikanen komen niet aan de kustzij bezoeken ook de kunststeden van het land (voor 92 En ten slotte is de verdeling voor he: ganse land als volgt 32 bezochten de kust, 5 bezoch ten de Ardennen en 63 bezochten de overige (kunst)steden. De gevolgen daaruit trekken is niet moeilijk. Welk aandeel heeft leper hierin gehad Wij zijn niet in staat het te zeggen om dat wij over geen afzonderlijke statistie ken over onze stad beschikken. Misschien kunnen die bij een volgende gelegenheid wel eens aan de pers worden medegedeeld door de bevoegde diensten Het zal ook de moeite lonen op he: I einde van het jaar te onderzoeken wat] de statistieken zullen zeggen over de be- zochte merkwaardigheden van onze stad. VIATOR onrust en ze werd haastig naar een kli niek te Fontenay-le-Comtq. in het Vendée- departement gevoerd, waar twee dagen later een broertje geboren werd Moeder en kinderen stellen het goed. Het Engelse gerecht en de pruiken. De Engelse kommunisten hebben thans heftig protest aangetekend tegen het feit dat de Britse magistraten zich in de uit oefening van hun ambt nog steeds met de klassieke grijze pruik tooien. Zij noe men zulke praktijken barbaars-middel eeuws. Er werd over het geval gestemd en... de pruiken wonnen het. tot grote vreugde van de rechters die van mening zijn dat. gezien de tocht, die in de En gelse gerechtshoven heerst, een vonnis- velling zonder pruik gelijk zou staan met een eigen veroordeling. De mooiste vrouw 1948- In Alaska werd een levensgroot plastie ken beeld van de filmartiste Rita Hay- worth ingegraven, opdat de «volgende ge neraties zich een beeld' zouden kunnen vormen van de schoonste vrouw 1948» De personen, die een paspoort voor het buitenland wensen te bekomen, dienen volgende stukken voor te leggen 1) een bewijs van identiteit en burger trouw. ten hoogste 6 maanden afgeleverd door het gemeentebestuur van de woon plaats van belanghebbende. Zij die een oud paspoort kunnen voorleggen, zijn van deze verplichting ontslagen 2) twee exemplaren van een vragen lijst behoorlijk ingevuld in blokletters of machineschrift 3) drie foto's. De kinderen beneden de 15 jaar kun nen zich laten inschrijven op het pas poort van vader of moeder, op voorleg ging van het- trouwboekje en van een schriftelijke toelating van de ouders. De handtekening van de vader moet bovendien door de burgemeester gelega liseerd zijn Cc kinderen, die alleen reizen, mceten in het bezit zijn van een persoonlijk paspoort, afgeleverd op voorlegging van een identiteitsbewijs, het trouwboekje van de ouders en een schriftelijke toelating van de vader of voogd. De jongelieden van 15 tot 21 jaar moé ten dezelfde stukken voorleggen vereist voor een volwassene plus een schriftelijke toelating van de ouders. Waar moet men zich wenden De paspoorten worden uitgereikt in de zetel van de provinciale gouvernemen ten en arrondissementscommissariaten Daar de burelen veelal met werk over- a-1 zijn. worden belanghebbenden ver zocht hun paspoort enkele weken op voor hand aan te vragen. TREKKING VAN 10 APRIL 1 Lot van 1.000.000 fr. De uitslag van de 19e trekking van e. Lening tot Wederopbouw luidt 1 000.000 fr.Reeks 144 nr 439. vaz.MtmiseKafciLaictivr'scs TREKKING VAN 10 APRIL 1 Lot van 250.000 fr. De uitslag van de 300e trekking van cicl Verwoeste Gewesten 1922 luidt 250.000 fr.Reeks 22.978 nr 15. 100.000 fr.Reeks 148.824 nr 17. De obligatiën behorende tot de hier boven vermelde reeksen waaraan gee: lot werd toegekend, alsook de obligatie, van de 588 reeksen, waarvan de numme: .- eerlang in het Staatsblad zullen verschi nen zijn uitbetaalbaar met 312.50 fr. o| met 300 fr. van 1 Juni 1948 af. TREKKING VAN ZATERDAG 10 APRllfl Winnen 200 fr de biljetten waarvan het num mer eindigt op3. 500 fr. de biljetten waarvan het i\um mer eindigt op 84. 1 000 fr. de biljetten waarvan het nun: mer eindigt op161638 040. 2.500 fr. de biljetten waarvan het nurr: I mer eindigt, op 5127 0148 9428 7444 74814124 9860 1126. 5 000 fr. de biljetten waarvan het num I mer eindigt op 5849 8884 4127 7985 4341. 10-000 fr. de biljetten waarvan he i! nummer eindigt op 4939 2813 8710. 20.00J fr. de biljetten waarvan nummer eindigt op 83285 03896 13933 60865 06135. 50-000 fr. de biljetten waarvan -ff i nummer eindigt op 41318 22861 89323 j 59529. 100.000 fr. de biljetten waarvan nummer eindigt op57052 55244 82384 04674. 250-000 fr. de biljetten waarvan I nummer eindigt op 18872. 500.000 fr. de biljetten dragend het ni. j mer: 169709 390819- 1.000 000 fr. het biljet dragend het ni mer194972. 2.500 000 fr. het biljet dragend het iui:r| :ner 250089-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 9