Ad. GLAEYSSENS-T1TECA I Wm\ TAXI voor ALLE Plechtigheden MICHEL SEDEYN Statiestr. 50, YPER TOERISTISCHE SOUVENIRS Vervoer Verhuizingen 120, Dikkebuschsfeenweg IEPER - Tel. 189 !J Voor Uw textielwaren... één huis... IN DE PUPPEN AIME CRUWEZ Zoon Boterstraaf 2 en 4 YPER «HET YPERSCH MELWS n Öll 1» SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK ZONDAGGarnalensalade Postelein soep Jonge Haantjes Erwtjes en Worteltjes Malta Aardappelen Choco iadepudding met vanillesaus. MAANDAGGehakt Spinazie Ge kookte Aardappelen Havermoutpap DINSDAGAardappelschotel met Kaas Sla Fruit. WOENSDAG: Varkensoesters Gestoof de Asperges Aardappelpuree Gort met Pruimen. DONDERDAG Gebakken Niertjes Ap pelmoes Gebakken Aardappelen Karnemelkpap. VRIJDAG: Gekookte Rog met Leversaus Gekookte Aardappelen Fruit- ZATERDAGBielstukjes Komkommer sla Frites Rabarbermoes. VOOK DE LEKKERBEKKEN. Posteleinsoep. We, gebruiken het vocht, dat na het uitlekken der gekookte postelein overblijft, maar doen er enige blaadjes postelein bij. We brengen het vocht aan de kook. We verwarmen onder tussen 50 gr. boter met 50 gr. bloem, die we tot een gladde massa roeren. We voe gen daarbij roerende het vocht en laten de soep nog tien minuten doorkoken. We gieten desverkiezende voorzichtig bij een in de soepterrine geklopt ei- en presen teren er dobbelsteentjes oud brood bi.die lichtbruin en knappend zijn gebakken in een koekenpan met wat boter. We kun nen de stukjes gefruit brood vervangen door dobbelsteentjes hardgekookt ei. We roeren die dan voor het opdoen door de soep. Aardappelschotel met Kaas. We snij den 500 gr. geschilde aardappelen in dik ke 'schijven en koken ze in water met zout gaar, doch we zorgen er voor dat ze niet te week worden en niet uit el kaar vallen. We bestrijken dan een vuur vaste schotel met boter en beleggen de bodem met aardappelschijven. We strooien hier wat geraspte kaas over en leggen nog hier en daar een klontje boter bij. Vervolgens weer aardappelschijven, kaas. enz... Men rekent voor 500 gr. aardappe len 100 gr. kaas. We kloppen vervolgens 2 eieren met wat melk en gieten dit meng sel over de aardappel-kaas-schotel. We zorgen er echter voor dat de bovenste laag uit kaas bestaat. We zetten dan de schotel in de oven en laten het gerecht geduren de een half uur bakken tot het goudgeel van kleur is. De schotel wordt met verse groene sla opgediend. Gort met Pruimen. We wassen 150 gr. gort. We laten ze enige uren weken in 5 maal zoveel koud water als de gort- omvang en brengen ze dan met hetzelfde water aan de kook..We voegen er de ge wassen pruimen bij en laten alles samen op een zacht vuurtje verder gaar wor den (ongeveer 2 uur). We presenteren er suiker bij. Gekookte Rog met Leversaus. We maken de rog flink schoon, wassen ze goed en laten ze dan een tijdje in water met azijn staan. We snijden ze aan stuk ken en laten ze ongeveer een half uur koken met kokend water. zout. een ajuin- tje. een paar peperkorrels en een scheut azijn. We laten ze verlekken en ontdoen ze van vellen en graten. De lever van de rog laten we met enige lepels van het kooknat der rog koken. He lemaal verfijnen en er zout. peper, een lepel botqr en wat citroensap bijvoegen. Opdienen bij de rog KEUKENGEHEIMEN. In de maand Mei komen de jonge haantjes veelvuldig op de markt. Om aan dit gevogelte een fijne smaak te geven moeten we zorgen, dat het onge veer 24 uur voor het braden geslacht, geplukt en schoongemaakt is. Gedroogde vruchten als rozijnen, prui men. abrikozen, enz... hebben door hun kleverige oppervlakte tijdens hun droog- periode veel stof opgenomen. Daarom is het aan te raden deze vruchten voor het gebruik goed te wassen in warm water en dit zolang te herhalen tot het water geheel helder blijft. Als we bij het klaarmaken van een ge recht een citroenschil mee moeten laten koken, mogen we hiervoor alleen het buitenste gele gedeelte gebruiken en nooit het daaronder liggende wit Het spreekt natuurlijk van zelf dat we de citroen voor het afschillen goed moeten wassen. Van asperges zijn de kopjes (bovenste gedeelte) veel rapper gaar dan de on dereinden. Daarom laten we steeds eerst deze onderste gedeelten een kwartier vooraf koken, en doen er dan pas de koppen bij. waarna we alles nog eens 15 minuten laten koken. Het kooknat van asperges mogen we nooit weggooien, maar gebruiken we voor soep of saus. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Men dient er zorg voor te dragen, dat geen zeepresten achterblijven wanneer de witte hemden worden uitgespoeld. Wanneer men ze dan in een luchtig ge houden linnenkast bewaart, zal er geen gevaar bestaan voor geel worden van het goed. Een wit-leren ceintuur kan men schoon maken met behulp van wat tetra en/of wat eiwit Met een watje voorzichtig wrijven, en oppassen, dat geen kringen ontstaan. Wanneer men tetra gebruikt, verdient het wel aanbeveling, het leer wanneer het helemaal droog is. heel dun in te smeren met wat vaseline Hierdoor blijft het leer soepel Men kan een enigszins geel geworden strohoed weer wit krijgen, door het stro te bedekken met een dik papje van bloem van zwavel en citroensap. Dit papje moet er een poosje blijven op zitten, waarna men het poeder er met een borstel uit kan borstelen. Zonodig moet men de bewerking herhalen. Wijnvlekken kan men uit een tafzijden japonnetje verwijderen, met behulp van een weinig alcohol, die zonodig tevoren even au bain-marie verwarmd moet worden. Men diene echter zeer voor zichtig te werk te gaan en er voor op passen. dat de stof niet te nat worde tafzij is nu eenmaal een lastig mate riaal Een tafelkleed van handweefsels kan men gewoon wassen in een lauw sop van een onschuldige zeepsoorL Het is aan te raden door het laatste spoel water wat azijn te doen. dit om de kleu ren te fixeren. We mogen het tafelkleed niet uitwringen, doch slechts zachtjes uitknijpen, daar handweefstof van uit wringen erg te lijden kan hebben. SCIIOONHEIDSWENKEN. Na de vermoeienissen van de dag brengt een volledig nachttoilet U tot rusf. Het verfrist en bereidt een gezonde slaap voor. Het ontdoet de huid van opge hoopt en afgescheiden vocht. Voor het naar bed gaan en anderhalf uur na het avondeten wast U uw gezicht eerst met water en zeep, of reinigt het met een watje en goede cold-cream of zuivere vaseline. Het is van belang, dat de huid 's nachts goed ademt. Deze reiniging verwijdert gelijktijdig poeders en blan ketsels, die we overdag gebruikt heb ben, maar we moeten nog met een watje de vaseline wegnemen om de po riën weer te openen. ONS WEKELIJKS PRAATJE. De Mode 1948 Als we de mode van vandaag eens goed bekijken, dan gaan onze gedachten on willekeurig terug naar de oude vergeelde hard-kartonnen foto's uit grootmoeders album. Want zowel de lijn als de garne ring der hedendaagse mode vertoont een grote overeenkomst met deze van voot veertig jaar. Lange rokken, smalle taille's, brede heupen, garnering, ja zelfs de schijn baar eenvoudige wijde onderrokken met ouderwetse broderie en strikjes, alles doet ons herinneren aan de oude dames, die we in onze jeugd gekend hebben. En hel, is misschien wel daardoor, dat velen on der ons denken, dat de mode 1948 ons doet verouderen. Dit laatste is zeker waar. als we ons tot in de uitersten laten ver leiden. Er is echter nog een gulden midden weg. en geloof me, als we die bewandelen zal het resultaat werkelijk wel meevallen. De modekleuren zijn zwart, grijs, kas tanjebruin. maar het meest favoriet is wel het marineblauw, dat met wit ge garneerd, buitengewoon vlot en jeugdig staat. Voor mantels en tailleurs zien we veel chevronstof, wollen stof met zeer fijne streepjes, of het steeds geliefkoosde pied- de-poule in verschillende kleuren. Wat de modellen der mantels aangaat, hebben we keus tussen de klassieke aansluitende re dingote. of de losse sportieve jas met gro te opgestikte zakken. Sommige wijde mantels worden gedra gen met een brede ceinture in plastic of lakleder, die de ruimte in de taille verdeelt. In dit geval zijn de mouwen wijd. ranglan of kimono. Voor de tailleurs zijn er thans twee mo gelijkheden 1) de rok is lang, smal of klokkendhet jasje nauwsluitend tot in de taille, met een kort sterk klokkend schootje2) ofwel een langer jasje, wat minder klokkend, doch nooit strak span nend. en niet langer reikend dan tot aan de heupen. Beide jasjes hebben een sjaal kraag ofwel korte revers. De mantels en tailleurs worden gedra gen tot op 30 cm. boven de grond. En we zorgen er voor dat onze japonnen nooit onder de mantel uitkomen. De hoeden zijn over het algemeen klein en loquet. Vooral lichte pasteltinten ge garneerd met veel bloemen, tule en vidlets genieten de voorkeur voor de komende zonnige dagen. Nemen we nu nog even de japonnen onder de loupe. Hiervoor kunnen we zo wel een effen wollen stofje of zijde, als een bedrukt gevalletje kiezen. We zien ook nog wel gebloemde stoffen, doch toch in veel minder mate dan verleden jaar. Nu zijn het meer nopjes en vooral streep jes, die we te zien krijgenze zijn op alleraardigste wijze verwerkt. Het corsage der japonnen blijft eerder sober, nauwsluitend met een sterke af getekende taille, terwijl de rokken daaren tegen zeer wijd zijn. klokkend of geplis- seerd. Ook wordt er zeer veel gewerkt met volants en draperingen, om de heu pen breaer te doen scitijn-n. De mouwen zijn eenvoudig, zowel het korte aange knipte kimonomouwtje als de lange en driekwart mouw staan in de gunst van Vrouw Mode 1948. Tante DINA (Nadruk, ook gedeeltelijk verboden) saMMMUi {huwelijken, dopen, begravingen) REIZEN IN BINNEN- EN BUITENLAND Wendt U tot Café Nieuwe Sportwereld» Tel. SM die zijn comfortabele TAXI Chevrolet (7 plaatsen) ter uwer beschikking stelt. Dag- en nachtdienst- (381) WEEK VAN 9 TOT 15 MEI 1948 NAAMDAGEN. Zondag 9 MeiMacharius, Geerhard Maandag 10 MeiJob Gordianus. Isi- door. Dinsdag 11 MeiAchiel. Eleonora Woensdag 12 MeiNerius, Renatus Donderdag 13 MeiServatius, Dominica Vrijdag 14 MeiStephania. Bonifacius Zaterdag 15 MeiJan-Baptist. BIZONDERE DAGEN. 9 MeiHeilige Haarprocessie te Kortrijk 10 MeiH. Job. patroon der hospitalen 12 MeiH. Pancratius, eerste der ijs- heiligen. MAANSTANDEN. Nieuwe Maan 9 Mei te 3 u 30 m. Eerste Kwartier: 16 Mei te 1 u. 55 m Volle Maan: 23 Mei te 1 u 37 m. LOOP DER PLANETEN. Op 8 en 9 Mei 1948, ringvormige zons verduistering. onzichtbaar in België en in Belgisch Kongo. Aanvang der verduistering (8 Mei) te 23 u. 39 m. 9 s. Einde der verduistering (9 Mei) te 5 u. 11 m. 0 s. IN DE NATUUR. 11. 12. 13 en 14 Mei: dagen der ijshei ligen. Reeds in de Oudheid was het een bekend feit dat de groenten in deze pe riode gevaar liepen. Het zijn de dagen, waarop er gewoonlijk een felle afkoeling in de natuur is waar te nemen. Men heeft deze afkoelingen aan tal van oorzaken toegeschrevenhet smelten van ijsbergen, veel vallende sterren, enz... Over deze kwestie bestaan er echter nog steeds veel betwistingen. In sommige streken van Wallonië wordt deze afkoeling Winter der Sleedoornen(hiver des prunelliers) genoemd, waarschijnlijk omdat de boom in zijn bloeiperiode als het ware met sneeuw is bedekt. VOLKSE WEERKUNDE. 11, 12. 13 en 14 Mei worden voor het weer als vaste lotdagen beschouwd het zijn de dagen van St Mamartius, Pancra tius. Servatius, Bonifacius, die in het gan se land als ijsheiligenbekend staan. Voor nachtvorst zijt gij niet beschermd. Totdat Servatius zich ontfermt. Voor Servatius geen zomer. Na Servatius geen vorst. St Servatius. St Pancratius, St Boni- [facius Brengen dikwijls ijs. Saint Servais. Saint Pancrace, Saint [Boniface, Apportent souvent de la glacé. HERDENKDAGEN. 9 Mei 1805Dood, te Weimar, van Friederich SCHILLER. Dvjits dichter, drama turg en historicus. Sommige zijner lyrische werken zijn onovertroffen meesterwerken. Hij is een idealist, vooral in zijn drama's, die elk de persoonlijkheid zijn van een idee. dat hij met geestdrift en vurig re denaarstalent in schitterende stijl uitdrukt. 1873Dood te Avignon van John Stuart Mill. Engels wijsgeer, staatshuis houdkundige ambtenaar der Oost- Indische Compagnie, positivist. 10 Mei 1760Geboorte te Lons le Saunier van Claude Rouget de Lisle, aan wie de Marseillaise te danken is. 1865Eerste vertoning te München van Tristan und Isoldevan Richard Wagner. 1904Dood te Londen van Sir HENRI STANLEY, Engels Afrika-reiziger. Hij ondernam een reis naar Mid- den-Afrika, ter opsporing van Li vingstone, die hij in 1871 in Oedsjidsji ontmoette. Hij ondernam op kosten der New-York Herald en Daily Telegraph een nieuwe reis, ontdekte het Albert Eduard meer. bevoer de Loealaba, stelde de iden titeit daarvan met de Kongostroom vast en bereikte na een tocht van 999 dagen de westkust. Hij' werd door Koning Leopold II belast met het bezetten van de streek langs de Kongostroom. enz... Niettegenstaande zijn geringschat ting voor wetenschappelijk onder zoek, zijn roekeloze behandeling der inboorlingen en de schreeuwerige reklame waarmede zijn tochten over de ganse wereld werden uitgeba zuind. neemt hij een eerste plaats m onder de Afrika-reizigers. 1919Vrouwenkiesrecht in Nederland. 11 Mei 1823Geboorte te Bru- el van de Belgi sche schilder Alfred Stevens. 1849Dood. te Abbye-aux-Bois. van Ma dame Juliette Recamier. waarvan het salon een grote rol speelde in de Frans literatuur. 12 Mei 1803Geboorte te Darmstadt, van Jus- tius von Liebich. Duits scheikun dige, uitvinder van het vleesextract dat zijn naam draagt. 1926Amundsen bereikt de Noordpool. 1937 Een grote feestdag -voor Engeland Koning Georges VI wordt met luis ter gekroond. 13 Mei 1717Geboorte te Weenen van Maria Theresia keizerin van Duitsland. 1840Geboorte van de Franse roman schrijver Alphonse Daudet- 14 Mei 1912: Overlijden, te Stockholm, van Jan August Strindbergen. Zweeds dich ter en romanschrijver. O P Het mag een gelukkige gedachte heten, welke de Provinciale Dienst voor Kunst ambachten en Kunstnijverheden van W. Vlaanderen gehad heeft, met het initia tief over te gaan tot een prijskamp, die er in zal bestaan prijzen uit te loven voor het vervaardigen van een kunstvoorwerp met locaal of gewestelijk karakter, het welk als toeristisch souvenirvan de streek zou kunnen te koop gesteld wor den. Als wij zien wat in andere landen, en ook wel in sommige streken van ons land op dat gebied reeds verwezenlijkt werd. dan staan wij verbaasd dat er in onze stad en in zovele andere t souvenirs ver kocht worden, welke met het locale ka rakter van de streek niet het minste ver band houden. Om er maar één te noe men in de meeste uitstallingen van sou venirs ziet men zo'n soort schuingesne- den plakken hout, de zogenaamde bu- cheswaarop dan een geïllustreerde kaart van de stad is aangebracht. Dat zulk een souvenir in de Ardennen wordt ver vaardigd en ook wordt verkocht ais loca le souvenir, zeer goed. Daar is het wer kelijk een product van de gewestelijke huisindustrie of van het locale ambachts wezen. Maar bij ons is dat ingevoerd en allesbehalve natuurlijk. Daar is niets aan dat aan de bezochte stad, in dit geval leper, herinnert, tenzij het postkaartje dat er opgeplakt is. Het is dan ook hoog tijd dat er met die souvenirs opgeruimd worde en dat ook inzake souvenirs een nieuwe lente en een nieuw geluidweerklinke. Wij hebben ons de moeite getroost een onderzoek, zij het dan niet al te grondig, in te stellen wat er op dit gebied te leper bestaat. Wat het aardewerk betreft, kennen we in klei en potaarde, allerlei voorwerpen asbakjes, vaasjes, figuurtjes als kantwerk sters en dergelijke. Zij zijn gewoonlijk gekleurd en komen uit verschillende fa brieken van West-Vlaanderen, hoofdzake lijk uit Kortrijk en Brugge. Zij worden niet alleen verkocht in de provincie en in de steden waar ze vandaan komen, maar in gans het land. en zijn dus niet hele maal meer een souvenir van hét gewest. De koperen voorwerpen bestaan uit een legering waarvan het hoofdbestanddeel koper is zij hebben allerlei vormen bel letjes, figuurtjes, monumenten, juwelen- koffertjes. enz... De versieringen omvat ten sprookjesfiguren ofwel zijn ze van godsdienstige aard (bv. de vier evangelis ten of hun emblemende arend, de stier, de leeuw, de engel), of van archi tectonische aard. Zij zijn afkomstig uit het Luikerland (Herstal) en uit Dinant. Ook deze zijn in onze streek volledig uit heems zij worden trouwens niet alleen in België maar ook in het buitenland ver- Kocht. Alleen misschien door het afgebeel de onderwerp hebben ze iets lokaals. Naast deze gegoten koperen voorwer pen. heeft men eveneens voorwerpen van geslagen koper geel en rood van al lerlei vormen, het meeste echter kannetjes en potjes. Wat is er van het kantwerk Er wordt nog Ieperse kant verkocht nl. Valencien nes met vierkante trame. in katoen ge maakt en aan de meter verkocht. De ver sieringen zijn gewoonlijk bloemen. De tweede soort is de stropkant. genre Cluny, uit katoengaren. Er is ten slotte nog bloemwerk of stukwerk uit lijnwaadgaren en katoengaren. Maar al deze soorten worden in vele plaatsen vervaardigd de locale kanthandelaars betrekken ze uit leper zelf. maar ook uit Brussel, uit Bin- che, uit Mechelen en uit Brugge. Van de vreemde kant als Venise, Fi let. Mechelse kant. Brusselse kant. Milan Renaissance, enz wordt er wel verkocht maar die heeft natuurlijk geen enkele be- trekking met onze locale nijverheid. Er valt op te merken dat er geen zwar- ttieper vervaardigd noch verkocht wordt, althans niet in zover wij konden vernemen. De houten voorwerpen zijn allemaal van buiten de provincie. Het zijn meest fi- ^,rf0n e"doOSJts het ha» handwerk en half mechanisch werk. De versiering be- staat gewoonlijk uit gebrande motieven v^raL- en 8eschilderde motie ven Wij wezen reeds op de opgeplakte postkaarten. Sommige voorwerpen zijn eveneens versierd met koperen nagels ea banden. Zij komen allemaal uit Wallonië, uj. Brussel en ook uit het buitenland (vóór de oorlog vooral uit Duitsland en uit Tsjecho. Slovakije). Ook deze worden in heel het land verkocht. Er is ten slotte nog het porselein, da- meest inlands fabrikaat isasbakjes, pot. jes van allerlei vorm. Gewoonlijk zijn zt versierd met het wapen der stad, met een gedenkteken of met een spreuk. Er zijn dan nog enkele voorwerpen ui; andere stoffen vervaardigd, bv. uit lei der en uit plaaster, maar deze zijn van minder belang. Ziedaar ongeveer de toestand voor lepe, en eveneens voor een groot aantal toeris tische steden. Wat vraagt nu de Provinciale Diens, voor Kunstambachten en Kunstnijverhe den Heel eenvoudig, het vervaardigen var. een kunstvoorwerp met lokaal of gewes telijk karakter» dat als toeristisch sou venir kan beschouwd worden. Wij zijn niet in het bezit van het reglement van deze prijskamphet kan echter door al le personen aangevraagd worden op het Verzorgd werk Matige prijzen (38) secretariaat van hogervermelde dienst Koning Albertlaan, 6 te Assebroek (Brug ge). Vereiste om te mogen deelnemen aan de wedstrijd is dat men de provincie W Vlaanderen bewone. Wat kunnen wij nu suggereren Er zijn heel wat lokale motieven die wat betreft versiering en vorm in aan- merking kunnen komen 1) Personaliteiten als de Reus Goliath de Ieperse Nar (van het Kattefeest), di- legendarische Ellebo (het figuurtje in de Halle, op de hoek van Neermarkt en J Coomansstraat), O. L. V. van Tuine. 2) Figuren als de kat (in betrekking met het Kattefeest), de Draak van hei Belfort. 3) Historische feiten, als bv. de bele gering van de stad in 1383, kunnen stel lig onderwerpen geven van versiering, dit in betrekking met de Tuindagfeesten. 4) Folklore enkele afbeeldingen in ver band met het Kattefeest. 5) Het Wapen van Yper (het juiste!' 6) Gedenktekenshet Belfort, de Hal le, de Meenenpoort. Dat zijn slechts enkele grepen in de grote schat van onderwerpen, die een ar tist zou kunnen uitwerken. Wat de aanpassing van bestaande sou- venirs betreft, zou er vanwege de betrok ken Ieperse handelaars kunnen aange drongen worden, opdat de vermelde mo tieven op de bestaande voorwerpen zou den worden aangebracht. Dit werd reed? door een paar handelaars gedaan. Er moeten echter, mijns inziens, mooie nieuwe souvenirs gecreëerd worden. he£zi door onze locale artisten, hetzij door onze provinciale. Voorwerpen die aan de vol gende eisen voldoenzij moeten souvenirs zijn. zij moeten artistiek zijn. en zij moe ten een duidelijk locaal karakter hebben En dit locaal karakter moet verkregen worden door de vorm en de versiering want de fabricatie zal over het algemeen elders moeten geschieden. Daarbij kunnen wij nog aanstippen, dat leper nog steeds wacht, in de kwestie van de souvenirs, op mooie vaantjes, op bor den met uitgesneden figuren, 'op tegels, enz... In dit verband willen we tenslotte nog wijzen op de werkelijk prachtige tentoon stelling van ceramiek, welke op dit ogen blik te Brussel wordt gehouden in de za len van het Jubelpark. en die we van harte aanbevelen KomaanEr is werk voor onze artis ten. Handen uit de mouwen, ten bate var. onze geliefde Vaderstad! VIATOR Firma Lfgy Degels gesticht in 1782 Opvolger Bijhuizen POPERINGE Gasthuisstraat 39 MEENEN Grote Markt 27 D. W. CORSETTEN KESTOS BUSTEHOUDERS r»F WfiMiADnr ECHTE RODE VLIES - KOO "^:^OTODElPATE0NE>' enz. enz KOOPT VOORDELIG... KOOPT BLI DE FIRMA A. GRUWEZ O6'

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 10