Mens sana in corpore sano f WERELDGEBEUREN üE POLITIEKE TOESTAND "HetYpersch Nienws" PRIJS 2 Fr. ZATERDAG 8 MEI 1948 ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS Vraagt elke week aan uw gewone dagbladverkoper. ]e JAARGANG Nr 22 NIEU BhSTllK EN R LD ACTIE 51. BOTERSTRAAT, VI'EK Tel 5®o Posteheckrek. 461.73 (L. Dl MORTIER) ABONNEMENTSPRIJS EEN JAAR 100 FR Een gezonde geest in een gezond lichaam De kenspreuk van de wa re sport, van de sport om de sport. Maar laat ons eerst even ontleden wat we door sport verstaan. Het is een samenbundelen van alle gezonde krachten van het menselijk lichaam om een prestatie te verwezenlijken, die boven het normale staat. Wat nu het doel van deze sport is Eerst en vooral wil men door een ge zonde levenswijze, door een gelijk matig verdelen van de krachten, een lichamelijke gesteldheid bereiken, die dichtaan het volmaakte benadert. Dit gehard lichaam moet daardoor in staat gesteld worden, met groter ge mak de vermoeienissen van het da gelijkse leven te doorstaan. Een tweede doel en wel het meest op de voorgrond tredend, is een zucht paar eerbewijzen en vooral in de laatste jaren een drang naar winst bejag en naar geldelijke verdienste. Want iedereen heeft met ontstelte nis kunnen vaststellen, tenminste iedereen die voor de gezonde sport ijverde, dat het ware hoofddoel«een gezond lichaam ontwikkolenin evenredigheid met de veralgemening van de sport, naar het achterplan verschoven werd, zodat we heden ten dage in de eerste plaats nog slechts kunnen gewagen van een jacht naar winst, van een nieuwe mogelijkheid bm fortuin te maken, waarbij alle middelen toegelaten worden. Men hoeft slechts even na de druk ke sportdagen van de Zaterdag en de Zondag, de dagbladen open te slaan >m ten allen kante staaltjes te vin den die allesbehalve iets met sport te zien hebben en die veeleer een aanklacht zijn tegen deze pseudo- sportbeoefenaars. die op dergelijke wijze het edele doel van de sport be zwadderen. Want als het doel van de sport is een gezond lichaam ontwikkelen, dan sluit dat tevens in zich, dat men dank zij deze gezonde levenswijze de geest verrijkt, dat men een ruimere blik Krijgt op het leven, en dat men daar door iets bekomt, dat men fair- play heet. En deze fair-playis het mooiste geschenk dat de sport ons brengen kan, want het adelt de mens, en het geeft ons een mentali teit-van «recht door zee». Het doet ons in alle omstandigheden naar eer lijke middelen grijpen om tot een rechtvaardig doel te geraken, het ver werpt met'verachting alle loense mid delen en het stemt ons voor onze medemensen tot verdraagzaamheid, -ot begrijpen voor de menselijke fou- ;en en gebreken. Als de beoefening van de sport ons deze gezonde levensopvatting brengt, dan moet dit ons tot grotere vreugde stemmen, dan de beste verrichting, want voor ons zelf is dat de grootste zegepraal die we bereiken kunnen, een zegepraal op ons zelf. Maar cht blijkt, helaas, slechts hier en daar een lichtpunt te zijn, want iedere dag moeten wij ervaren, dat alle middelen goed blijken te zijn om dat ene doel te bereiken zoveel mogelijk profijt trekken uit de sport beoefening. Men spreekt nu zelfs doorgaand tan worstel-voetbal en "iedereen is akkoord om te verklaren dat het voet balspel er onder lijdt, maar nergens Aorc"- er iets gedaan om dat in de kiem te doden, met wortel en al uit te roeien. Het doel wettigt de mid delen is nu de leusSommigen ge wagen zelfs van viriel spel, dit om het duwen en stoten, het trappen en het slaan, te vergoelijken. Maar als dat het kenteken moet zijn van de man, de koning van de schepping, laat ons dan liever van ons mens-zijn twijgen. Dan kan men tenslotte aan het ene kamp een bijl geven en aan het an dere een goeden-dag. en slaan tot er geen enkele meer overblijft Als dat nu nog iets met sport te maken heeft, dan zien we niet in hoe daaruit een gezonde geest zal ont staan En wat is de reden van gans deze teleurgang De steeds grotere beta ling van de sport-beoefenaars. die op de duur nog slechts dat ene doel voor ogen hebben winnen kost wat kost, want het geld dat zal ons deel zijn Wat is nu de rol van het kijklus tige publiek in deze teruggang Men wil spektakel voor zijn geld en toch wil men sportman zijn. We zullen niet met het afgezaagd deuntje voor de dag komen, dat men actief moet deel nemen aan de sport, om de sportge- dachte te dienen, want dat is absurd en volstrekt onmogelijk. Maar dan zal de toeschouwer ten minste een inspanning doen, om het goede van het kwade te onderscheiden, om zijn gejuich niet te sparen voor de echte prestatie en langs de andere kant zijn afkeuring duidelijk te laten blij ken voor alles wat slecht en onwaar dig is. We moeten niet altijd het re sultaat in aanmerking nemen, maar de inspanning zelf en de opoffering die een athleet brengt om tót dat doel te geraken. Want de sport-beoefenaar moet grotendeels zijn beloning vinden in het feit, dat hij van de toeschouwers de gunst geniet, dat zijn inspanning naar waarde wordt geschat, en dat zijn sportverdienste hem de achting bezorgt van de kijklustigen. Dit moet voor hem een aansporing zijn om nog beter te doen ,en om de gezonde levenssfeer die vgn hem uitgaat, aan zijn omgeving mede te delen. Want de athleet die van na tuur uit begunstigd werd met onge kende krachten en gaven, moet zich inspannen om deze giften ten voor dele van de mensheid te ontwikkelen, om door zijn goede voorbeeld zijn deel bij te dragen om de mens in gunstige zin te beïnvloeden. Want hij staat in het brandpunt van aller belangstelling en daarom moet hij ook beseffen dat dit een grote ver antwoordelijkheid voor hem insluit. Hoe dikwijls ziet men niet dat de j jeugd bij het spel zich deze of gene sportfiguur als voorbeeld kiest? Dit alleen omvat reeds een zedelijke ver plichting voor de sportman om door zijn goede voorbeeld, door eerlijke beoefening van zijn geliefkoosde sport, iets bij te dragen om de jeugd op bredere banen te brengen. Het zou niet mogen zijn, dat de jonge sportbeoefenaars, om het even wat ze doen. reeds de kiem in zich zouden dragen van een verkeerde le vensopvatting, omdat ze van de man die ze als een ideaal beschouwen,, ook hetzelfde hebben gezien, omdat ze nu eenmaal denken dat het niet anders kan. Een grondige ommekeer dringt zich dus op, niet alleen bij de beoefe naar zelf. maar ook bij de personen, die voor het inrichten van dit spek takel verantwoordelijk zijn, die aan de leiding staan van dé onderschei den sporttakken. Ieder athleet kan -vóór zich zelf het vast besluit maken, door een ge zonde beoefening van de sport, een gezonde geest te ontwikkelen, in zijn eigen voordeel en in dat van zijn medemensen. Maar indien dit niet goedschiks gaat. dan moeten de ver antwoordelijke besturen zonder mee dogen en zonder vriendjespolitiek in grijpen. en dan moet het maar kwaadschiks gaan. Want de sportge- dachte zal veel meer gediend wor den door tien faire en weldenkende beoefenaars, dan door een heel le ger, dat op de duur niets meer met sport te zien heeft. En in verband daarmee zou het misschien wel aan beveling verdienen in alle takken van de sport de fair-play naar waarde te belonen en er meer verdienste aan te hechten, dan aan de bereikte prestatie zelf Woensdag 5 Mei 1948- DE PERS WEET HET! Zowat in alle bladen van binnen- en buitenland verscheen thans het bericht dat Hitler nog in leven ishij zou zich te Liegnitz. op Pools gebied ophouden, en wel als onderwijzer. Ais bijzondere de tails werd bij dat sensationele bericht nog gevoegd Hitier draagt thans bakke baarden en laat zijn snor op een andere wijze" kappen Gelooft nu asjeblief niet dat dit bericht zomaar als een lolligheidjede wereld werd ingestuurd en als amusement door de kranten werd gepubliceerd. Nee het is afkomstig van het persagentschap REUTER, en wordt in zeer vele bladen onder vette titel, in alle ernst, gepubli ceerd. Aldus wordt andermaal op een treffen de wijze bewezen dat krantenpraat door gaans prietpraat isHet is toch duide lijk dat moest er ook maar een greintje van het bericht over Hitier waar zijn, de man reeds lang bij zijn lurven zou gevat zijn. en dat er dan niet een berichtje van een tiental lijnen, maar ganse kolommen nieuws over dit feit zou bekend gemaakt worden EN HOE STAAT HET MET Dl KOMMUNISTEN? De heer Saint Laurent, de Kanadese minister van Buitenlandse Zaken ver klaarde dat de Kanadese buitenlandse po litiek een reactie moet zijn op de aanvals- politiek van het kommunisme, die de vei ligheid van alle demokratische landen be dreigt. De Colombiaanse radio deelde gisteren mede. dat Columbia de diplomatieke be trekkingen met Sovjet-Rusland thans ver broken heeft, ingevolge de heftige toon van de Russische protestnota tegeh som mige maatregelen, die in Columbia in de omtrek van het Russisch gezantschap zijn genomen. In Indië heeft de politie van Rangoen aanplakbrieven moeten verwijderen, waarop de kommunisten de burgeroorlog verklaren aan de huidige regering. Al daar lopen berichten binnen over het in brand steken van spoorwegknooppunten en het doorknippen van telegraaflijnen in het distrikt van Pegoe. In Griekenland hebben de kommunisten de heren Sofoelis. Ladas en de ministers van de openbare orde willen vermoorden. De heer Ladas. Grieks minister van Jus titie, werd bij zijn terugkeer van de kerk het slachtoffer van een aanslag, en over leed aan de verwondingen. Het militair bestuur van het Franse en Amerikaanse gebied heeft, evenals het Britse Militair bestuur in Duitsland be sloten de Duitse kommunisten te verbie den de naam van hun partij te wijzigen DE PAN-AMERIKAANSE KONFERENTIE. Op 1 Mei had de slotvergadering van de Pan-Amerikaanse konferentie te Bogota plaats. Het handvest van de Organisa tie van Amerikaanse Staten werd onder tekend door de leiders van de 21 afge vaardigden. die aan de konferentie deel namen. Het Handvest verplicht de Ame rikaanse republieken, zich niet te men gen in de binnenlandse aangelegenheden van andere lidstaten. De deelnemepde landen verbinden zich. hun eigen geschil len op vredelievende wijze te regelen en bij te dragen tot de gemeenschappelijke verdediging, wanneer een der lidstaten aangevallen wordt. De verklaring van Bo gota verwerpt niet alleen het kolonialisme, maar bekrachtigttevens het zelfbeschik kingsrecht voor alle volken De leden van de Pan-Amerikaanse konferentie hebben eveneens een anti-kommunistisch verdrag ondertekend. DE VEILIGHEID VAN WEST-EUROPA. De ministers van Landsverdediging van de vijf Westerse mogendheden, die on langs te Brussel het Westers Verdrag on dertekenden hebben verleden Vrijdag te Londen vergaderd teneinde de bespre kingen in te zetten, met het oog op het samenordenen van hun militaire hulpmid delen. Tijdens deze militaire besprekin gen wordt er naar gestreefd een besten dige organisatie op te richten met het oog op een snel verdeiligend optreden bij een gebeurlijke aanval. De voornaamste punten van de dagor de zijn1. Een zo snel mogelijke stan- dardisatie van de wapens2. een eenvor mig oefenstelsel3- uitwisseling van mi litaire inlichtingen4 vaststelling van de verschillende quota, krachtens welk eik der vijf deelnemende landen een be paalde troepenmacht moet gereed houdeh om gebeurlijk op te treden5. vestiging van een netwerk van luchtbases met ge lijkvormige uitrusting, waarbij elk land echter de souvereiniteit over zijn bases in eigen land behoudt6. vorming van een opperbevel, waarin ieder land zou verte genwoordigd zijn. Heer Anthony Eden. de vroegere Brit se minister van Buitenlandse Zaken. hecT. op een bijeenkomst van de beweging voor een verenigd Europa, medegedeeld iïat Amerika zeer gunstig zou staan ten op zichte van een West-Europese Alliantie. STIJGENDE SPANNING IN JERUZALEM. In Jeruzalem is het nog steeds niet tot rust gekomen de strijd tussen de .Joden en Arabieren wordt verder onverminderd doorgestreden. De Amerikaanse afvaardiging in de vc> gdijschapsraad van de UNO heeft een plan voor het beheer van Jeruzalem door de Verenigde Naties voorgelegd. Dit pian voorziet in het zenden van een vertegen woordiger van de UNO. die ter plaatse toezicht zou houden op het naleven van het. bevel het vuren te staken. Rusland heeft zich echter tegen het Amerikaans plan verzet, terwijl Groot- Britannië zich van stemming onthield, daar de Arabieren het plan toch zouden afwijzen. Indien echter de Joden niet voldoen aan een Brits ultimatum, dan zou een zwaar bewapend Brits baltaljon te Jaffa onmid dellijk tegen de Joden in aktie komen. Voorzien wordt, de de moeilijkheden in Jeruzalem in de eerstvolgende weken nog niet zullen geëindigd zijn. NAAR DE OPRICHTING VAN EEN ZELFSTANDIGE DUITSE REGERING. Tijdens de militaire besprekingen te Londen hebben de VIJF besloten, dat werkkommissies een plan zullen ontwer pen voor de oprichting van een zelfstan dige Duitse regering, welke voor het einde van dit jaar in werking zou moeten tre den. In diplomatieke kringen wordt over dit plan o. m. gezegd dat het zou omvatten I de oprichting van een wetgevend li chaam bestaande uit twee vergaderingen 2. Duits zeggenschap in binnenlandse aan gelegenheden. met tijdelijk toezicht van de bezettende overheid op de buitenland se politiek, evenals de verdedigings- en ekonomische vraagstukken3. uitnodiging om zetels in het West-Duitse kongres open te laten voor vertegenwoordigers van O'ost- Duitschland. zodra gans Duitsland weer verenigd zal zijn. SPECTATOR. Woensdag 5 Mei 1948. DE REGERING SPAAK NAM ONTSLAG- Hedenavond werd in het Koninklijk Pa leis het bericht bevestigd, dat de Prins- Regent' het ontslag van de Eerste-Minis- ter. de heer Spaak heeft aahvaard. Al dus verkeert ons land in een nieuwe re geringscrisis- Als motief werd opgege ven ingezien de socialistische partij niet langer alle nodig vertrouwen stelt in het beleid van de heer Spaak, meende de hr Spaak het noodzakelijk zijn ontslag ai? Eerste-Minister in te dienen DE AANLEIDING WAS DE SCHOOLKWESTIE. In de regeringsverklaring van het ka binet Spaak, stond dat inzake het vrije onderwijs het status quo wordt gehand haafd t.ttz dat er niets zou gewijzigd worden aan de toestand die bestond op het ogenblik dat het kabinet tot Stand kwam. De verklaring voegde er echter bij. dat in gemeen overleg zal worden ge streefd naar de rationalisatie van het tech nisch onderwijs en dat binnen het raam van deze hervorming het lot van de le raars der technische scholèn niet uit het oog zal worden verloren. Welnude C V P. bij monde van de heer du Bus du Waroaffe vorderde onlangs verschillende voordelen voor het technisch onderwijs, die naar de opvatting der Socialisten zouden afwijken van de lormule vastgelegd in de regeringsver klaring Dan Kwam daar nog de grote eis bij. dat het barema der toelagen voor het technisch onderwijs van 60 tot 75 Tc zou worden gebracht, weze een ver hoging van verscheidene tientallen milli- oenen ten profijte van de katholieken en ten koste van de staatskast. De Socialisten meenden daarop niet te kunnen ingaan, en beweerden dat indien zij deze verho ging stemden, de schoolcomité's zeer een voudig de centen zouden opstrijken en hun leerkrachten langer hongerlonen zou den uitbetalen. Aldus zou de toestand in feite niets verbeteren men zou aan ka tholieke zijde verder doorgaan met nieu we technische scholen op te richten, en de leraars zouden verder naar de staat verwezen worden om verhoging van wed de af te smeken. De katholieken integendeel wezen er op dat zij door de staat schandalig benade- ligd zijn inzake subsidies voor de scholen, dat htm leerkrachten minder betaald moe ten worden dan deze die in officiële sého- len staan, dat de manier waarop gratis onderwijs in de staatsscholen gegeven wordt, indruist tegen alle loyaliteit, dat de kwestie van het oprichten van freubel- scholen door de staat tegen alle gezonde principes is en tenslotte dat het probleem, «godsdienst» of «zedenleer» een andere oplossing in de staatsscholen moet krij gen. De heer Spaak trachtte meesterlijk bei de kampen te verzoenen. Maar deze maal had hij nevens de voorzitter van de So cialistische partij, de heer Buset, gere kend. die de socialistische principes in tegraal .wilde doen respecteren. De heer Spaak, die oordeelde dat men in een land waar verschillende opinies dienen gere,r- pectcerd te worden men als politieker moet kunnen geven en nemen, tot alge meen welzijn van het land. toonde zich dap plots even vast besloten, zijn inzich ten te doen respecteren hij wenste in de ze omstandigheden niet langer aan het be wind te blijven, en diende "zijn ontstee in DE ONDERGROND VAN DE MOEILIJKHEDEN. Vanzelfsprekend worden er thans reeds allerlei kommentaren omheen de rege ringscrisis gegeven. HET LAATSTE NIEUWS» meent, dat de ondergrond yan de moeilijkheden tussen de twee regerings partijen niet alleen in de schoolkwestie moet gezocht worden. k Er is vooreerst de koningskwestie, die de belofte inhoudt van een nieuw bezoek van eerste minister Spaak aan Pregny wat hem door vele socialisten kwalijk wordt genomen «Anderzijds wordt er gewezen op het feit, dat ingevolge een beslissing naar aanleiding van de jongste arbeidsconfe- rentie tegen 1 Mei verslag dient uitge- bracht te worden over de verhouding tus sen prijzen en lonen. Dit zou leiden tot de eis van een algemene loonsverhoging wat zekere moeilijkheden voor het rege ringsbeleid. zoals het nu wordt opgevat, zou medebrengen. Aldus opgevat zou het er naar lijken, dat het schoolvraagstuk slechts een aan leiding zou zijn voor de gebeurlijke cri sis die thans een werkelijke crisis is geworden. DE VOORUITZICHTEN. We geloven niet dat huidige regerings crisis van een leien dakje zal lopen Wc vermoeden integendeel dat er heel wat onaangename en gevaarlijke dagen voor het ganse land te wachten staan. Inder daad, nu de internationale toestand het meest aandacht verdient, is het werkelijk de tijd niet het eigen land in mizeries te dompelen met allerlei problemen van klei ner formaat. En toch... de partijen zullen thans opnieuw blijk geven van hun PAR TIJZUCHT het wordt andermaal een wedloop van honderden, die zich tot mi nister geroepen voelen zonder er ooit tot nu toe eens te zijn voor uitverkoren. Het zal een achter de schermen gehuichel en ge- laveer worden, een wikken en wegen van de mogelijkheden, een uitvorsen van wat de tegenpartij in het schild zou kunnen voeren, een in den beginne principieel vastklampen aan eigen standpunten, om tevens uit te kijken of er soms niet een achterbaks akkoordje met een kleinere partij zou kunnen afgesloten worden, om aldus toch een zekere meerderheid in de wacht te slepen, sterk genoeg om de grote sterke tegenpartij kategorieke eisen te kunnen stellen Nee. het zal deze keer waarschijnlijk niet gemakkelijk van stapel lopende schooiKwestie zal opnieuw gesteld wor den. de koningskwestie zal andermaal in overweging genomen worden De kansen zullen overwogen worden hoe mogelijke nieuwe verkiezingen zich zouden kunnen ontpoppenAldus vermoeden we dat er ditmaal groot spel zal gespeeld worden Temeer, dat ook de Liberalen misschien andermaal van de regeringspartij zullen willen zijn. En de kommunisten Het zou geenszins moeten verbazen, dat ook deze partij onmiddellijk in een opgezweepte aktie zou treden, eerstens om mogelijks ook van de regeringskoek een stukje te kunnen krijgen, en tweedens om in ge val er nieuwe verkiezingen voor de dlur zouden komen te staan, ze reeds op dreef zouden zijn om wat nieuwe stemmen Bïj te winnen-^ EN HET BUITENLAND?. Alhoewel ieder land zijn eigen vuile la kens moet schoon wassen, is het zowat ze ker. dat de huidige regeringscrisis van ons land in het buitenland met bizondere be- langstelling zal gevolgd worden. Immers we mogen het geen moment uit het oog verliezen dat de heer Spaak zowat de dy namo. de bezieler is van het West-Euro-- P-a Pact en de hoop van de Verenigde I Staten 1 Wat nu. als de heer Spaak soms niet meer in de regering zou opgenomen worden. Doch hopelijk komt het nooit] zo ver dat de heer Spaak zijn bui-1 tenlandse ról niet verder zou kunnen spe- len immers, men kan in de meest pes- simistische veronderstellingen er toch nog tv ei zeker van zijn dat de heer Spaak dan als afzonderlijkeverder zijn belang rijke rol zou vervullen. TIJL

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 1