SPROKKELINGEN IJSKASTEN De nieuwe FRI6IDAIPE FRIGIDAIRE STEVENS Gebroeders VOOR... JEAN VANDEPITTE GRAND BAZAR uit het buitenland koelkasten noz ruimer y ieper UIT HET binnenland (GENERAL MOTORS) In het huishouden... Op de hoeve... Voor de boterwinkels... is een FRIGIDAIRE IJSKAST onmisbaar WAAROM een FRIGIDAIRE IJSKAST verkiezen dot**1 Officiële Verdelers IEPER Vandenpeereboomplaats Tel. 249 POPERINGE leperstraat 5 Tel. 94 40, Elverdingestraat kinderwagens 14 Boterstraat IEPER Tel. 463 DE ALLERLAATSTE MODELLEN, VANAF 895 fr. Oorlogsschade aan particulier bezit. De minister van Wederopbouw werd ger-achtigd ter ondertekening aan de Prins-Regent een besluit te onderwerpen houdende toepassing van de besluiten op de oorlogsschade aan particulier bezit in i,.: and met de aan sommige betrokke- rte verlenen voorrang. Toezicht op verkoop van phannaceutisrhe spri iaiiteiten. Zr werd in de Kamer een ontwerp in gediend. dat een toezicht op de verkoop va. narmaceutische specialiteiten voor- z._ Dit entwerp geeft de regering het reenam de verkoop van kwakzalvers- of gevaarlijke pharmaceutische producten tc Vermeiden van overlijden- De Senaatscommissie voor Justitie is in vergadering bijeengekomen. Na herziening en wijziging van de tekst, heeft zij een parig het wetsontwerp in zake de aangifte en het vermoeden van overlijden, even als betreffende de overschrijving en de administratieve verbetering van sommige acten van de burgerlijke stand, aange nomen Trekking van de Koloniale Loterij De trekking van de zevende schijf 1948 der Koloniale Loterij zal in het openbaar plaats hebben op Zaterdag. 22 Mei 1948. in de zaal Avenir Palace te Péruwelz. om 20 uur Herman Teirlinck over Vader Hoste. Zaterdag 29 Mei te 16 30 uur. zal Her man Teirlinck voor de micro van het Na- tionaal-Instituut een lezing houden over Vader Hoste Wedstrijd voor behangers en ga mierde rs. Het Commissariaat-Generaal der rege ring bij de Nationale Arbeidstentoonstel- lingen herinnert aan de belanghebbenden dat een wedstrijd voor behangers- decora teurs. werksters-behangsters en garnier- der- voor hen ingericht is. Aan de bekroon den van deze wedstrijd zal de titel en het ereteken van Belgisch laureaat van de Arbeid toegekend worden. Alle nadere inlichtingen te bekomen bijHet Com missariaat-Generaal der regering. Belliard straat 58. te Brussel. Inschrijving en deelneming aan deze proeven zijn kosteloos. Nationale dag bij de Leie. Op Zondag 23 Mei 1948. zal de Nationale Dag bij de Leie. ingericht door de Luikse verbroederingen, met de medewerking van de Vereniging van Oudstrijdersverbroede- ringen 1940-1945 en van de Nationale Strijdersbond van Kortrijk. plaats hebben. Die jaarlijkse bedevaart zal dit jaar een buitengewone betekenis hebben De oudstrijders zullen te Kortrijk. op plech tige wijze hun vaste wil te kennen geven de vruchten van de in 1914-1918 en in 1940-1945 met het bloed der beste Belgen verworven zegepralen te handhaven Een herdenkingsdag te Aarsele. De Verbroedering van de 5e, 17e. 35e en 55e linieregimenten richt op Zondag 23 Mei een herdenkingsdag in te Aarsele tussen Deinze en Tielt. ter nagedachte nis van de gesneuvelden van het 17e linie- regiment. die gevallen zijn tijdens de zware gevechten aan de Leie in Mei 1940 Aarsele werd als centrum gekozen, om dat in deze gemeente de staf van het 17e linieregiment destijds gevestigd was. Tij dens de plechtigheden zal een gedenkte ken onthuld worden. Oudheidkundige ontdekking. Tijdens werken aan de waterleiding van een geteisterd huis in de Groeningestraat te Kortrijk. zijn de grondvesten van een voormalige stadspoort blootgelegd. Het be treft hier twee gewelven in witsteen. De bevordering van de onderofficieren. De minister van Landsverdediging heeft besloten de bevordering voor de huidige beroepsonderofficieren te hervatten naar het aantal dienstjaren, overeenkomstig de voorschriften vermeld in het statuut der beroepsonderofficieren, volgens de verhou dingen van de verscheidene graden. De be dingen der laatste drie kwartalen van 1948 zullen beogen de benoeming tot een [Ogere graad van de onderofficieren, die cdert 10 Mei 1940 geen enkele bevorde- ing hebben verkregen Zwarte deviezenmarkt. Goudpond 775 802 Gouddoilar 147 153 Napoleon 575 600 Zwitsers goudstuk 570 592 Dollar 50 54 Franse Frank 14.50 15 Zwitserse frank 13 13.125 Pond 136 137 Gulden 940 9AO I)e handel tussen Belgie en Duitsland. Volgens overeenkomsten zal België voor 442 000 dollar volkswagens kopen en Ne derland voor anderhalf millioen. Ander zijds zal België vcor 32.000 dollar in dustriediamant en voor 14.000 dollar mijn werkerslampen bekomen Deze akkoorden zouden met particulieren afgesloten zijn. Belgische kredieten voor Frankrijk. België zou overwegen een lening aan Frankrijk te verstrekken, om dit land te helpen zijn sterlingdeficiet te dekken. Ook Engeland zou dergelijke hulp aan Frank rijk overwegen Vraatzuchtige insecten- In de uitgestrekte en bijna onbewoon de binnenlanden van het Australische vasteland, heeft men altijd op een bijna onbegrijpelijke manier van de insecten te lijden. Óm hiervan een klein bewijs te geven zullen we even aanhalen wal de Australische telegraafdienst onder de insectenvloed te lijden heeft. Regelmatig werden de telefoon- en telegraafdraden door de insecten beschadigd, tot de inge nieurs besloten door onderaardse buizen, arsenicum en verschillende vetlagen de loden kabels te beveiligen, waarin zich de leidingen bevonden. Hoe groot was echter de verwondering en de ontzetting der ambtenaren toen zij tot de ontdekking kwamen, dat de insec ten op zekere plaatsen de ondergrondse buizen stukgevreten, de arsenicum lekker opgepeuzeld en de loden kabels met een niet te evenaren eetlust verslonden had den Ten slotte hadden de schadelijke dier tjes hun buikje ook nog te goed gedaan aan de eigenlijke leidingen Slapen als beroep. Tussen het onopsombaar aantal beroe pen. die in onze huidige samenleving voor komen. is een der minst gekende wel licht het slapen als beroepDe sla persmoeten immers slapen of zij er lust toe hebben of niet. Zij staan vooral in dienst van matrassenfabrieken en moe ten het zich de ganse dag zo gemakke lijk mogelijk maken, wat niet altijd aan genaam kan genoemd worden. Sommige van deze slapersmoeten ook de ver schillende producten van hun onderne ming beproeven. Zo moeten zij proefsla- pen of zitten op de nieuwe artikels ten einde hun mening te kunnen zeggen over dc- springveren en de matrassen. Dat zij in hun beroep niet alleen vaar digheid. maar ook bekwaamheid, opge daan hebben hoeft niet gezegd te worden en 'zij bemerken dadelijk of een matras zacht of hard is. Onmiddellijk voelen zij de fouten en na een slaap van ruim één uur kunnen zij besluiten of het product werkelijk van de beste hoedanigheid is of niet. Het zwakke geslacht- Volgens een verslag van een expeditie die onlangs uit de binnenlanden van Zuid Amerika terugkeerde, blijkt dat er een Indianenstam ontmoet werd. waar de vrouw de hoofdrollen speelt. De 700 families, die de stam vormen, worden uitsluitend door vrouwen gere geerd Het opperhoofd, de medecijnman en de rechter zijn allen vertegenwoordi gers van het vrouwelijk geslacht. De IVüA FRIGIDAIRE verbruikt het minst. FRIGIDAIRE geeft de grootste waarborg. FRIGIDAIRE heeft een eigen ver tegenwoordiging in België. FRIGIDAIRE kan U ten allên tijde de nodige wissel stukken verschaffen. FRIGIDAIRE is vertegenwoordigd door de meest be voegde firma der streek. 9 (577) I HLT YPLK>( H XLEL'W - Blz meisjes moeten de jongelingen ten huwe- lijk vragen en dit aan de moeders van I hun uitverkorene. Wanneer twee mei.-- I jes hun blikken op eenzelfde man laten vallen, qpt moeten de twee rivalen een tweegevecht aangaan. Merkwaardig is ook nog het feit. dat de man zich. na het afsterven van zijn vrouw de haren uit het hoofd moet treK- ken. om van zijn verdriet blijk te geven. Bovendien moet hij zijn gezicht donker rood schilderen en is hij verplicht vijf dagen en vijf nachten op het graf van zijn overleden vrouw rouwliederen te zin gen- Nadien mag hij terug trouwen en het kan voorkomen dat er reeds de vol- ende dag een gevecht plaats heeft tus- en vrouwen om de man die pas zijn rouw ten grave gedragen heeft Een goede barometer. In een afgelegen woning in het hoge Noorden van Amerika woonde een man en daar hij steeds goed op de hoogte wilde zijn van de komende weersveran deringen. bestelde hij te New-York een kostbare barometer Wanneer hij zijn schat thuis ontving stond de barometer tot grote verbazing van de eigenaar op -torm. niettegenstaande een blakende zon aan de wolkenloze hemel stond. De man schudde verscheidene malen met zijn nieuw instrument, doch de naald bleef onwrikbaar op storm staan Ten slotte schreef de man een brief aan de firma in New-York om haar de onbruikbaar heid van de barometer aan te kondigen. D oriva ging hij woedend de brief posten. Inn.iddels sloeg echter het weder gans om en er brak geheel onverwachts een hevige storm los De man bemerkte zijn vergissing en toen de storm bedaard was keerde hij naar huis terug. Tot zijn grote schrik bemerkte hij echter dat zijn woning vernield was e t zijn barometer eveneens het slacht offer van de woedende natuurelementen geworden was. De grootste eters. Een Engelse ontdekkingsreizigster met name. Inez Dadwell. heeft na een jaren lang onderzoek kunnen bepalen welk volk als de grootste eters van de aarde kunnen beschouwd worden. Volgens haar nauwkeurige bevindingen kan de inboor ling van de Australische binnenlanden doorgaan als de grootste eter der wereld. Een neger, die gedurende vier-en-twintig uur niets meer geëten had en dus een razende honger had. verslond achtereen volgens twee hoenders, twee wilde gan zen en als nagerecht een hagedis van 50 èm. lang. welke dieren in die streken als een bijzondere lekkernij worden be schouwd. Verder is het geen bijzondere prestatie wanneer twee negers gezamen lijk een hele kangoeroe van ongeveer 20 kilogram oppeuzelen. De rapste warenhuisdieven. Volgens nauwkeurige statistieken zijn de rapste warenhuisdieven meestal vrou wen en dit tussen de leeftijd van 18 en 21 jaar en tussen 40 en 50 jaar. Als al gemene regel wordt het personeel van elk groot warenhuis op het hart gedrukt, dat zij niet in het gezicht van hun klan ten moeten kijken, maar vooral op hun handen moeten letten. Een Papegaai als feestredenaar. Het is de gewoonte dat bij de aanvang van een feest een rede wordt gehouden Bij de opening van een dierententoonstel- ling te Pasadena, een stad in California, werd ook een openingsrede gehouden doch hier was de redenaar een... papegaai Deze niet-alledaagse gebeurtenis had begrijpelijk veel volk aangelokt en door een ijverige propaganda was een gewel dige toeschouwersmassa opgekomen om de openingsrede van de papegaai te horen. Op de vastgestelde tijd trad de voorzitter van het inrichtend komiteit op de rede- naarstafel toe. waarop een microfoon aangebracht was. In de hand hield hij een zilveren kooi. waarin de papegaai zat. die hij onmiddellijk het woord ver leende De welbespraakte vogel had zijn rol uitstekend geleerd en hield een rede van niet minder dan 75 verschillende woorden, waarin hij de gasten welkom heette. Tevens drukte hij de hoop uit dat de tentoonstelling, die hij de eer had te mogen openen, veel bijval zou genieten. De geestdrift van het publiek was over weldigend. toen de papegaai zijn toe spraak geëindigd had. Algemeen werd het verlangen uitgedrukt dat het dier nogmaals zijn redevoering zou houden, doch tot ieders verbazing was de rede naar. die zijn taak als geëindigd beschouw de. door niets meer ter wereld tot spre ken te bewegen. Berlijner bedelde in het groot om levens middelenpakketten. Een 23-jarige Berlijner werd aangehou den wegen buitensporige rationalisatie van het bedelen per briefwisseling. In drie maanden tijds had hij meer dan 800 brie ven naar Amerika en andere landen ge zonden om levensmiddelenpakketten ten geschenke te bekomen. Hij ontving er ge middeld één per dag. Voor die uitbuiting van de buitenlandse liefdadigheid hield hij er een secretaresse op na, die tien uur per dag werkte. In zijn brieven fan taseerde hij een roman, die van A tot 2 was uitgedacht, om de minst gevoelige harten te vertederen. De troonafstand van Koningin Wilhelmina. De Nederlandse radio meldt, dat Ko ningin Wilheimina op de laatste dag van haar regering de titel Moeder des Va derlandszal ontvangen Men weet dat zij in September a s. troonsafstand zal doen ten voordele van haar dochter, prin ses Juliana. Verkiezing van Miss Europa. Miss België zal op 6 Juni te Versailles mededingen in de wedstrijd voor de titel van Miss Europa EU landen zullen aan deze wedstrijd deelnemen- Nieuw geneesmiddel ontdekt. Dr Smadel. die de leiding heeft van ee.i Amerikaanse zending voor geneeskun aige navorsingen op Malakka. beweert een nieuw geneesmiddel van de penicil- Unegroep. de chlormycetine. te hebber, ontdekt. Hiermede zou een zekere typhus- variëteit. die soms in 24 uur de dood kan veroorzaken, kunnen genezen worden Alle problemen in verband met de Sociale Wetgeving Efficiënte Organisatie of Controle Uwer Boekhouding Uw Fiscale Aangelegenheden Raadpleeg een gediplomeerd deskundige Licenciaat in de handels- en finantiële wetenschappen <607) MMIMNfK IK ONTDEKTE. ANTWERPEN Inderdaad, ik heb Antwerpen ontdekt. Tijdens de Pinksterdagen ben ik. op uit nodiging van een vriend, mijn twee va- cantiedagen in de Scheldestad gaan door brengen. Ik moet U dadelijk bekennen, dat ik vroeger al enkele malen in Antwerpen geweest was. maar dat ik nooit Antwerpen agezien. noch... ontdekt had. Laat mij dan toe dat ik hier enkele van mijn indrukken neerpen, zo eenvou dig mogelijk en zonder dat ik u lastig valle met datums en al te veel historische bijzonderheden. Wanneer ge te Antwerpen als gewone eendaagse toerist uit het station stapt, de Keyserlei opwandelt en zo stilletjes naar de Schelde slentert, een blik op de Grote Markt werpt en de fontein van Brabo. misschien wel de kathedraal in- en uit loopt. verder een uurtje de Schelde op en afvaart, en dan terugkomt en de rest van uw namiddag in de Dierentuin door brengt. dan hebt ge Antwerpen nog niet gezien. Want die stad bevat veel meer in teressants dan dat. Wie van het drukke, soms al te drukke en mondaine grote-stadsleven houdt, die blijve maar gerust in de buurt van het Centraal Station zijn tijd verbeuzelen, en zijn geld verdoen. Gelegenheid te over zal hij er toe hebben. Verkiest ge de oude stad. dan moet ge zoals daar straks, óók in de richting van de Schelde, maar zodra ge u zat gekeken hebt aan het water en aan het drukke beweeg op de stroom, sla dan een zij straatje in. naar het Vleeshuis toe, ga er even binnen zo ge van folklore houdt het zal u niet berouwenslenter het Repenstraatje op. waar de oude poesje nellenkelder uit Conscience's tijd nog steeds isaldra komt ge in de buurt van de St Pauluskerk en het echte Schippers kwartier. Architectuur en kunstwerken bij de vleet vindt ge in die oude Domi- nicanerkerk Niet ver van daar wandelt ge door het Stoelstraatje. waar ge nog een échte houten gevel vindt, ge zoudt denken voor het Houten Huis van leper te staan. Vlak er bij is het Brouwershuis, waar niet zo lang geleden, nog de machines werkten die het water naar een der brou werijen der stad pompten. Thans is het een eigenaardig museumtje, waar ge. voor niets, dit curieuse mechanisme kunt gaan bewonderen. We zijn hier vlak bij de tunnel, maar die kennen we allemaal, en daarom ver liezen we er onze tijd niet. Kom liever mee naar het centrum ffer stad. naar het Conscience-plein Nu het Zondag is. w ordt de rust er bijna door niets ge- stoord. Conscience, de grote Hendrik Conscience, zit er rustig op zijn voetstuk, vlak bij de Stadsbibliotheek en in de schaduw van de eens zo rijke St Carolus- ■Borromeuskerk, de oude Jezuietenkerk van Antwerpen. Van kerken gesprokenalleen om de Antwerpse kerken en hun kunstschatten te gaa:. bewonderen, komt een toerist niet toe met een hele week verblijf in de Schel- destad. Maar deze raad geef ik uals ge ee: s met verlof naar Antwerpen gaat wijd dan eens een paar. uurtjes aan de St Jacobskerk, en aan de St Augustinus- kork. en hebt ge nog tijd over. vergeet dan St Andrieskerk niet. in het populair ste kwartier, vlak bij de Schelde. Ik ben geen vrouw, maar moest ik een vrouw zijn dan zou ik, te Antwerpen wonende, met voorliefde mijn schreden richten naar de Leopoldstraat iedere Antwerpenaar zal u zeggen waar die ligt en daar mijn behagen scheppen in de fijne winkels met hun aristocratische uitstallingen, welke met die van Brussel en van Parijs en van Zürich om met de mode mee te gaan kunnen wed ijveren. Zo leidde mijn vriend mij door Ant werpen, en leerde mij die stad kennen waarvan ik alleen wist. dat ze een Kathe draal en de Schelde en de Dierentuin had Wel liet hij mij die ook zien. maar hij voerde me nog naar de mooie parken, o.m. naar het schitterende domein der provin cie Het Rivierenhof op een half uurtje trammen van het centrum der stad. Van trammen gesproken ik heb slechts één maal de tram genomen, niet dat ik er tegen opzag om het frankske supplement te betalen, maar omdat de Antwerpse tran-ï mijn liefde niet hebben kunnen winnen Ze gingen namelijk veel... te snel. En dan ging ik liever te voet, dan was ik er even vlug Van die schone reis naar de Schelde- stad heb ik een onvergetelijke indruk mee gedragen naar mijn Westvlaams stadje en ik kan niet genoeg zeggen aan al degenen die dit lezenga ook eens Antwerpen ontdekken, doe het met wat meer tijd. dan wanneer ge voor zaken zoudt gaan Als het straks vacantie wordt, verwacht Antwerpen Umisschien hebt ge er ooK goede vrienden wonen en die loodsen U wel naar de schoonste dingen van de stad. Misschien komt ge er wel in de maand Augustus, als de grote Ommegang zal plaats hebben. Maar dit zeg ik Udèn hebt ge niet de-tijd om, als ik, Antwerpen te ontdekken. VIATOR I zult er ook een grote keus vinden in PLOOIWAGENS, PARKEN, KINDERSTOELEN, enz aan de voordeligste prijzen. Petroleumoverstromingen in Kanada. Petroleumoverstromingen in Kanada ?bben de regering van Alberta verplicht, beschermingsmaatregelen te nemen. Ge- -;eld wordt dat dagelijks 3.000 vaten pe troleum uit spleten stromen. De spleten - n ingevolge overdruk in de grond ont- taan. De regering heeft 60 andere petro- leumputten in de streek bevel gegeven, hun :ranen te sluiten en alles in het werk te stellen om ten minste 60.000 vaten pe- .cum uit de dichtst bij de oppervlaSte - egen lagen te pompen, ten einde het brandgevaar te vermijden. Di' grootste safier ter wereld. De grootste safier ter wereld werd on- i '.?- te New York tentoongesteld De •n weegt 733 karaat en overtreft ver- ~ewicht de grootste van de bekende u. an-diamanien (530 karaat) die deel - aken van de Britse kroonjuwelen Nieuw soortig jachtvliegtuig met straal- aandrijving. De Amerikaanse luchtmacht meldt dat ians een jachtvliegtuig met reactiemotor. - rasietger.aamd. wordt gebouwd. Dit jachtvliegtuig is slechts 4 50 m. lang en de opvouwbare vleugels hebben een wijdte (41) van 6.50 m. Het beschikt over een nor male bewapening en zal een snelheid van 300 km. per uur kunnen bereiken- Dit toestel wrordt in het bommenrui® van een B-36 geplaatst en zal als taak hebben, dit moedervliegtuig te bescher men. Het jachttoestel dat over een lan- dingstoestel beschikt, zal op eigen kracht starten en landen in zijn nest De strijd tegen de Malaria- Tijdens de oorlog werden verscheidene nieuwe medecijnen tegen de malaria uit gevonden. Deskundigen zouden thans ver klaard hebben dat zes dezer medecijnen een vrijwel zekere genezing der malaria verzekeren. Deze nieuwe medecijnen- die voortaan voor het dagelijks gebruik ter beschikking staan van de geneesheren zijnpentaquine, isopentaquine. pauldrine chloraquine, Sontoquine en pamaquin^- De Presidentsverkiezing in de Verenig Staten. Een organisatie, met name De Part1^ van mevrouw de presidente ijvert th voor de verkiezing van een vrouw presidente van de Verenigde Staten. organisatie verklaart 10 000 000 leden v tellen en 50 millioen stemmen te behaien*

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 4