HUMOR -- I De Nieuwe Tailleurs Zeven diepe Gedachten |WeM. Soete-Boerhave Ad- CLAEYSSENS TITECA ALFRED DEKEYSER ALLE MEUBELEN 39, Statiestraat Telef. 182 - I E P E R Komt zien: oordeelt! ONS MODEHOEKJE Vervoer Verhuizingen •20. iKkebuschsfeenweg IEPER - Tel. 189 RU 5 SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK ONDAGGeroosterd brood met sardines Aspergeroomsoep Varkensge braad Asperges met Eiersaus Gekookte Aardappelen Russische Charlotte XAANDAGKoud Varkensgebraad Komkommersla Gebakken Aard appelen Vanillevla. DINSDAGGestoofde Paling Aard appelpuree Fruit. WOENSDAG Aardappelrand met ver schillende Groenten Biefstukjes Chocoladeschuim DONDERDAG Gehakt Andijvie Ge kookte Aardappelen- Eierpanne- koekjes VRIJDAG Gebakken Pladijs Frites Fruit ZATERDAGBouillon Soepvlees met Eiersaus Aardappelen op zijn Hof meesters - Karnemelkpap. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Asperge roomsoep. We koken in' een goedsluitende bouillonketel een kilo kalfs- aeentjes met 3 fijngesneden ajuintjes. een peterseliewortel. een selderie, wat peper er. zoutwe laten alles een paar Uur doorkoken. We gieten dan de bouillon door een zeef We werken dan bezijden het vuur 50 gr. boter en 50 gr. bloem onder een. lengen met de bouillon aan. voegen er de afzonderlijke gaargekookte asperge- toppen bij. alsook fijngehakte kervel en ajuinpijpjes. We laten alles nog even doorkoken. We klutsen in de soepterrine de eier dooier met een halve tas room en gieten er onder gestadig roeren, de soep bij. Russische Charlotte. We snijden 100 gr. boudoirkoekjes langs de puntige kant recht. We plaatsen ze. met de platte kant. naar de wand van de vorm. stevig aan elkaar. We verwijderen de kruimels van de bodem. We kloppen 1/4 liter room met het wit van een ei stijfwe doorroe ren 5 blaadjes gelatine met wat vanille- essence We laten afkoelen en gieten alles m de vorm. We ontvormen de pudding op een vochtige schotel en versieren met -nippertjes geconfijt fruit. Men kan ook vallen met pasteiroom. koffieroom, vruchtenbavaroise. Aardappelen met verschillende groen ten. We schillen anderhalf kilo aard appelen. wassen ze in koud water en zet ten ze met water en zout op. We koken ze gaar in ongeveer 20 minuten. We gie ten het kookwater af en maken de aard appelen fijn met een puree-stamper of knijpen ze door een puree-knijper. We vermengen ze met 40 gr. boter. 1 dl. melk. een ei. wat peper, zout en nootmuskaat. We kloppen de puree, op een zacht vuur tje, wit en luchtig We besmeren een rijstrand met wat boter en strooien er een dun laagje paneermeel in. We druk ken de puree er in en laten ze even in de oven opstijven. We storten de puree daar na op een verwarmde schotel en vullen de binnenkant op met verse groenten als bloemkool, worteltjes en doperwten, die gaargekookt en in boter gestoofd zijn. We presenteren de aardappelrand met vlees. b. v. biefstuk of kalfslapjes. Aardappelen op zijn Hofmeesters. We koken een kilo aardappelen met de schil gaar. pellen ze en snijden ze daar na in schijfjes- We laten de schijfjes een vijftig minuten in een glas melk. 50 gr. boter of vet. wat peper, zout en citroen zuur (of citroensap) stoven. We hutselen de stoofpan' lichtjes om het vocht te bin den We dienen de aardappelen, met ge hakte peterselie bestrooid, op. Men kan ook een overschot van aard appelen gebruiken. Het gerecht wordt vooral met soepvlees opgediend. Men kan de melk door bouillon vervangen. keukengeheimen. In recepten komen dikwijls vreemde namen voor. waarvan we de betekenis niet altijd begrijpen. Onder de naam «Charlotte» kan be doeld wordeneen pudding, waarvan de buitenrand en soms ook de onder laag uit droge biscuits bestaat, zoals lepelbiscuits of boudoir. Een «Char- lottevormis een gladde recht opgaan de vorm. -Met de naam Bavaroises bedoelt men puddingen, die gebonden- worden met gelatine en waarbij, na afkoeling, gesla gen room gevoegd wordt. Hiervoor ge bruikt men liefst een vorm met figuur tjes. die vooraf met boter, slaolie of eiwit vochtig gemaakt wordt. Om melk in de huishouding goed te bewaren is het aan te raden ze direct na ontvangst te koken, en ze daarna fo snel mogelijk af te koelen. Voor het token gebruiken we steeds dezelfde Pan. liefst een melkkoker voorzien van (en deksel met gaatjes. B'j het gebruik van flessenmelk houden e de fles gesloten tot op het ogenblik an gebruik. Zo er daarna nog melk in nes achterblijft dekken we deze af e een doekje, zodat luchtverversing ogelijk .is zonder kans op stof. Gebeurt het. spijts uw goede zorgen toch dat de melk zuur wordt, verwerk ze dan tot kaas of room. Hiervoor la ten we ze uitlekken in een dun katoenen doekje en dienen ze op met beschuit- kruim en suiker. HUISHOUDELIJKE WENKEN. De linnen kap van een kinderwagen wordt met een lauw sopje afgeborsteld Daarna opgewreven met water en azijn om alle zeepresten te verwijderen. De kap moet gespannen drogen, om te voor komen dat er vouwen in de kap achter blijven. Het doffe tin kan men afschuren met een doekje met lauw sop en fijn zand Daarna afspoelen met schoon water en het metaal goed afdrogen Als het no dig is met een wollen doek nawrijven om het tin iets op te glanzen Men denke er aan steeds in één richting te schu ren om te voorkomen dat er krassen op het tin achterblijven. Regenvlekken uit een zijden jurk kun nen verwijderd worden door de jurk boven de damp van kokend water te stomen. Men houdt de vlekken boven de stoom, zodat 't apprêt uit het goed weer gelijkmatig verdeeld wordt en de vlekken daardoor verdwijnen. Vlekken van stempelinkt worden afge nomen met een doekje met benzine. Blijft er daarna nog een vlek over, wrijf die dan af met lauw zeepsop. Bij de wastafel wordt wasbaar behang gebruikt, zodat het geregeld kan wor den afgenomen. Voor de witleren schoenen maakt men een papje van magnesia en tetra. Men wrijft dit dikke papje op de schoenen totdat ze geheel wit zijn Het witte poe der verwijdert men na het drogen en als het nodig is. zet men het leer in de was. Witte leren schoenen kan men eveneens aardig opknappen door ze af te wrijven met een doekje met poets extract en ze daarna in de was zetten. ONS WEKELUKS PRAATJE. Motten zijn gevaarlijk. De Winter is voorbij en met een blij gemoed hebben we onze winterkledij te gen een aangenamer fleurig toiletje ver wisseld. Wat hebt U echter met die winterkle- ding gedaan Ze zo maar. zonder meer. in een kast gehangen en gedacht dat de zaak in orde was O. wat zullen ze dan lekker te vreten hebben, die motten in uw klerenkast. Of hebt U geen last van die diertjes Zegt dat niet te hard, want er moet maar één enkel van die diertjes ergens in een hoekje van uw kast ver doken zitten, om een schade aan te rich ten, die' U zeer duur zou kunnen kosten. Immers in April of Mei legt dit kleine beestje ontelbare eitjes, waaruit na korte tijd larven te voorschijn komen. Deze larven worden dan spoedig kleine worm pjes. die zich overal daar nestelen, waar het zacht en warm is, bij voorkeur in wol en bont Zij maken zich daar een warm omhulsel met de haartjes van uw warme bontmantel of vezeltjes uit het wollen kostuum van uw man of jongen. En niet alleen beschermen de mottenwormpjes zich aldus met deze haartjes, ze vreten op de duur ook de stof op, en hierdoor ontstaan er dan zoveel gaatjes in uw kost bare kledingstukken, dat er geen stoppen meer aan is. en U met een hart dat pijn doet van spijt er voor goed afstand van moet doen. Laat het echter zover niet komen. Neemt nü uw voorzorgen, opdat U over een maand of zes. als d? koude weer zich laat voelen, uw winterkledij nog in goede staat zoudt vinden. Motten hebben vooral een voorkeur voor vlekken en plaatsen, die veel van transpi ra tie hebben te lijden gehad. Dus begin nen we met onze wollen kledingstukken zo nodig te ontvlekken Daarna wordt alles duchtig uitgeklopt en afgeborsteld- We vergeten in geen geval de zakken te reinigen. We reinigen de kast eveneens grondig en spuiten haar in met een mot- werend middel. Eerst dan worden de wln- terklederen er terug ingehangen. Uw bont jas hangt U echter liever niet op, maai wikkelt hem na het reinigen en uitkloppen in een linnen doek en in krantenpapier. Controleer hem echter alle veertien dagen en wees zeer waakzaam, want de kleine wormpjes zijn bizonder moeilijk te ont dekker. in de harige pels. Zeer kostbaar bont kunnen we daarom beter aan een specialist toevertrouwen, die ze geduren de de zomermaanden voor U bewaart. Wollen goed. vooral gebreide pull-overs, jumpers, golfs enz.... wordt vooraf ge wassen en eerst dan weggeborgen. We rollen het echter ook voorzichtigheids halve in een zuivere doek en wikkelen het in krantenpapier Denkt er aande zindelijkheid is de grootste vijand van de mot. Tante DINA (Nadruk, ook gedeeltelijk verboden) Voor uw schrijf- en rekenmachines wendt U tot het huis Werktuigkundig-technieker 62. Waterkasteelstr. YPER. Tel. 415 Herstellingen - Onderhoud - Verhuringen Inuw voordeelkoopt machines op uw streek en aan een vakman. (539) WEEK VAN 23 TOT 29 MEI 1948 NAAMDAGEN. Zondag 23 MeiWybrecht. Desiderius. Hermeiinde. Edeltrude. Maandag 24 MeiDonatus. Vincentius. Dinsdag 25 MeiUrbanus, Aurelius. Gregorius Woensdag 26 MeiPhilippus Nerius. Flip Donderdag 27 Mei: Jan. Restituta. Beda. Vrijdag 28 MeiArmenia. German us, .Augustijn. Anke. Zaterdag 29 Mei Bonna Maximus Ma ria Magdalena BIZONDERE DAGEN. Zondag 23 MeiH Drievuldigheids- zondag Gulden Zondag Maandag 24 MeiO L Vr. Hulp der Christenen. Donderdag 27 Mei: H Sacramentsdag. MAANSTANDEN. Volle Maan23 Mei te 1 u 37 m. Laatste Kwartier30 Mei te 23 u. 43 m. Nieuwe Maan7 Juni te 13 u- 55 m. IN DE NATUUR. 23 MeiIn 1867 viel er regen door- mengd met sneeuwvlokken. Bloei van de accacia 26 MeiVan deze datum af kan de ther mometer 's namiddags tot 30* stijgen. 28 MeiNormale datum van de eerste grote warmte (minstens 25'). 29 MeiGewoonlijk de warmste dag van de maand Mei. VOLKSE WEERKUNDE. 25 MeiSint Urbanus. In Duitsland en Frankrijk is Sint Ur banus een zeer bizondere lotdag voor de wijnoogst. Als de zon schijnt op St Urbanus Verzeker ik U dat de wijn goed wordt Wenn die Sonne scheint am Urbans [Tag Wird der Wein gut, wie ich sag. Zolang St Urbanus niet voorbij is, Is de wijnbouwer niet gerust. Que Saint-Urbain ne soit passé. Le vigneron n'est pas assuré. Deze mening vindt men heden ten dage ook nog terug in sommige streken van Wallonië, waar vroeger wijn verbouwd werd in de verscheidene HOUTSOORTEN en STIJLEN bij (oud gekend Huis) 0 Stevig, duurzaam werk 0 Beste kwaliteit 0 Trouwe bediening 0 Wettelijke prijs. 1 (94) HERDENKDAGEN. 23 Mei 1906Dood van Ibsen. 1908 Overlijden te Parijs van de Fran se dichter Francois Coppée. 1937Overlijden van de petroleumkoning John Rockefeller. 24 Mei 1744 Marat geboren 1856Geboorte te Gauchy-la-Tour (Pas- de-Calais) van de maréchal Henri Pétain. 25 Mei 1681 Overlijden te Madrid van de Spaan se dramaturg Pedro Calderon. 1803Geboorte van Emerson 1871Einde van de Parijse Kommune. 26 Mei 1871 Geboorte van Kamiel Huysmans. 1836Rouget de l'Isle gestorven. 1938Overlijden van Charles Fabri. be stuurder van de Société Générale 27 Mei Calvijn gestorven. Overlijden te Nice van de beroemde violonist Paganini Geboorte te Antwerpen van de Bel gische romancier Georges Eeckhoudt 28 Mei 1765Geboorte van Mozarthij compo neerde reeds op vijfjarige leefti.d klavierstukken. 29 Mei Inneming van Konstantinopel door de Turken. Dood te Geneve van sir Humphrey Davy Engels natuur- en scheikun dige. Geboorte te Kensington van de En gelse schrijver G. Chelterton (O. P.) 1564 1840: 1854: De tailleur was tot nu toe klassiek ge bleven. Afgekeken van het herenkostuum, had hij er de rechte lijn. de eenvoudige snit en de discrete houding van overge nomen. Maar plots is hij nu ook fantasie rijker geworden en hij betracht meer per soonlijkheid. Nu zien we hem koket, gra- cievoller en echt vrouwelijk. Soms is de veste lang, maar meestal blijft zij nog kort. In het laatste geval hangt zij los van de heupen, in klokjes, in plooien en zelfs gedrapeerd. Steeds ver scherpt ze de fijnheid der lenden. De rok is eenmaal recht, andermaal klokkend. De twee verschillende modellen, die -we U hier tonen wijzen elk op de twee rich tingen van de nieuwste mode. 1) De lijn «Sifflet»: eenvoudige vest met kraag. Platte plooien van uit de len den, op de rug alleen, door een strik uit dezelfde stof opgehouden. 2) De lijn Sonnette de vest met een sjaalkraag, welke men in de nek kan op slaan. De lenden zijn nauw omsluitend. Van uit de lenden klokt de'vest van ach ter langer en breed open. Ingewerkte zak ken met opgestikte lip. eindigend op gebor duurde pijlen. Breed klokkende rok. We leveren de patronen van deze twee modellen aan de prijs van 24 fr. voor de maat 44 en 30 fr. voor de andere maten of naar maat. En zegel van 1,35 fr. voor verzendingskosten bijvoegen. zondag Ofschoon het pessimisme vaak uit zeer edele bronnen voortkomt, ervaring en overdenking, mengen toch altijd twee zeer persoonlijke dingen zich daaronderveel moe- heid en een weinig mensenhaat. maandag Men weet op hoeveel het te staan komt, zich boven bescheiden plich ten verheven te achten en de stem van een zogenaamde roeping te volgen. De wereld is vol van die schipbreuken der eerzucht. dinsdag Er is reden, om te geloven, dat. als iemand zijn poëzie niet neer schrijft, zij hem langs andere we gen ontsnapt, zich vastklampt aan J zijn gedaante en manieren, terwijl dichters vaak niets dichterlijks aan zich hebben dan hun verzen. woensdag Frederik II van Pruisen verzeker de VoitaireHet gehele geheim der politiek bestaat hierin, op het geschikte ogenblik te kunnen liegen. Wie politiek zegt. zegt haast schel merij. donderdag De wijze, waarop de wereld re kening met ons houdt, staat meestal in een nauwer verband met de aanspraken, die we doen gelden, dan met de verdiensten, die wij ver mogen aan te wijzen. VRIJDAG Publiceer uw gedachteIs zij goed. dan heeft men er nut van is zij verkeerd, men verbetert haar en men heeft er ook nut van. ZATERDAG Is het niet zonderling, dat men het publiek. hetwelk ons prijst, steeds voor een bevoegd rechter houdt: maar het. zodra het ons ldakt. onbekwaam verklaart om over werken van de geest te oor delen t FILOSOOFKE 1453: 1829: 1874 Verzorgd werk Matige prijzen (38) BEWIJS GEVRAAGD Suze had een vurige kus gekregen van Bert en Suze zei verwijtend Bert, ge weet toch dat dat niet goed was Kindje, antwoordde de jonge man, ik heb heus mijn best gedaan. Als gij het beter kunt, lever mij dan het bewijs HET WATER MOEST KOUD zijn Madame belt. Marie komt. Marie, het ruikt hier of er iets aan brandt. Ja, Mevrouw, dat komt uit. De tafel der eetkamer staat in brand. Gooi er gauw een kan water over. Ik heb alleen warm water. Mevrouw. DE PROFESSOR Marietje (tot haar vader die in zijn arbeid verdiept is) Papa, papa Professor (zonder op te zien) Kind wat wilt ge MarietjeIk wil u een goede nacht wensen, papa. ProfessorIk heb nu geen tijd kind. kom morgen vroeg maar terug. NAÏEF Vader, krijg ik een trom veor mijn verjaardag. Wel, kind, ge maakt al lawaai ge noeg zonder trom. Ik kan nu nog niet uitrusten. - Vadertje, toe, geef ze mij. Ik zal er alleen maar op slaan wanneer gij slaapt. HEEL JUIST De dominee van Tuttergem is aan het donderen op zijn preekstoel en zegt Een goede jongeling zal nooit de voet zetten in een plaats waar hij zijn zuster niet zou durven brengen. Is er iemand die zulks zou durven doen Lamme Smeerbuik staat recht en steekt zijn vinger omhoog. Wat, zegt de dominee, is er een plaats. Lamme, waar gij henen gaat waar uw zuster niet mag komen Noem die piaatf Bij de soldaten, was het rappe ant woord van Lamme Smeerbuik. SLECHT OPGEVAT In een stoffenwinkel werd een jongen gevraagd. Op zekere dag bood er zich een aan. Zijn baas vroeg hem hoe hl) heette. Ik het Lowieke Janssens. antwoord de hij. Ehwel, Lowieke. weet gij ook wel iets van stoffen af Ja, zeker baas. antwoordde de jon gen Ehwel, wat weet gij dan van Geor gette Och. Georgette, riep de jongen, dat is het schoonste en liefste meisje dat ik ken HIJ WAS OVERTUIGD Fritsje uit de tuin: Papa. papa! Wat is er nu weer, bromde de man en keek buiten 't Is maar om Jantje te overtuigen dat ge wel een kletskop hebt. riep de spruit

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 5