FILMWERELD f'LAvENTURE VIENT DE LA MERv TURCQ SPORT De Wonderdoktoor UIT DE PROGRAMMA'S Cf MTURO&oCORDOVA Drukkerij DUMORTI ER HET GEKEND HUIS (A. TURCQ - ROETYNCK) DE WONDERBARE WERELD WERKLOZENSTEUN WORDT VERHOOCD Vervoer - Verhuizingen HENRI VUYLSTEKE HUT VFlkM Il \aiWSBit CINEMA FLORA WITTEBROODSWEKEN met Car? Grant en Ginger Rogers- Terwijl hij de opdracht heeft gekregen om voor de Amerikaanse nieuwsbladen de reportage te maken van het aanstaande huwelijk van Miss Katharine Butt-Smith, uit Philadelphia, met Baron von Luber ontdekt de Weense correspondent Patrick OToole. dat Miss Butt-Smith in werke lijkheid Katie O'Hara is, een voormalige Broadwaydanseres, en dat de Baron iets te maken heeft met Hitier s invasie van Oostenrijk Pat besluit de Baron te vol gen. De Barones volgen lijkt hem ook wel interessant Hij maakt kennis met haar door zich uit te geven voor een kleer maker die komt passen Katie en de Baron zijn gehuwd, en be geven zich naar Warschau. Pat verschijnt hier ook. en als Generaal Borelski. een hoge militaire Poolse autoriteit, vermoord wordt op het ogenblik dat de Duitsers echtgenoot is. en beiden worden in een concentratiekamp gestopt. Met behulp van de Amerikaanse Consul slagen zij er in hun identiteit te doen vast stellen. Zij worden vrij gelaten en gaan naar Parijs. Frankrijk staat echter even eens op het punt om ineen te storten, en Pat en Katie ondervinden veel last om een piaspoort te verkrijgen. Als de Consul verneemt dat Katie Barones von Luber is stuurt hij haar naar Le Blanc. om pias foto's te laten maken Terwijl Pat wat kleren is gaan kopien. deelt Le Blanc Katie mede dat hij een ambtenaar is van de Amerikaanse Secret Service, en tracht haar er toe te bewegen terug naar de Baron te gaan, om van hem te weten te komen welke zijn plannen zijn ten opizichte van Amerika. Alhoewel zij een vreselijke haaf tegen haar echtge noot heeft gekregen, geeft zij toe CTe avond bekennen Pat en Katie elkaar voor het eerst hun liefde, maar Katie kan hem niet vertellen dat zij terug gaat naar de Baron. De volgende dag begrijpt Pat niets van Katie's verdwijning, totdat hij de Baron ontmoet, die hem vertelt, dat zijn vrouw weer bij hem is. Als de ware toedracht hem wordt uitgelegd door Le Blanc. stemt Pat er in toe. radio-uitzendingen voor de Baron te arrangeren. Tijdens een receptie ter ere van Hitier in Hotel Grillon te Parijs, krijgt de Ba ron achterdocht tegen Katie en Le Blanc. Tegelijkertijd spieelt Pat dubbel spiel tij dens een radio-uitzending welke door de Baron op touw gezet is om zijn macht te doen blijken. Katie en Pat moeten vluch ten. en nemen een boot naar Amerika. Aan boord ontmoeten zij tot hun vér- bazing de Baron, die door Hitier naar Amerika gestuurd wordt. Tijdens het ge vecht dat ontstaat, wordt hij overboord geworpen. De toekomstige Mr en Mrs Pa trick OToole, geven er kalmweg kennis van aan de kapitein, die lachend opmerkt dat het eigenlijk wel erg is. CINEMA OUD IEPER: CINEMA OUD IEPER: HET AVONTUUR KOMT LANGS DE ZEE met Joan Fontaine. Arturo de Cordova en Basil Rath bone- Lady Dona St Columb vindt haar leven bepaald nutteloos tussen haar praalzieke echtgenoot en de onwelkome vrijheden die Lord Rockingham, een van zijn vrienden, zich met haar veroorlooft. Zij besluit met haar twee kinderen te vertrekken naar haar landgoed te Navron in Cornwall. Het gebeurt in 1668. Zij vindt er een nieu we majordomus William, die een Franse zeerover toegelaten heeft er zijn hoofd kwartier in te richten. Lady Dona ontmoet Jean-Benoit Aubrey. rragnifique roman de DAPHNE 6a MAÜRIER aoleorde'Rebecca" port# a r#cran daos Ie pto nwrwilleux TECHNICOLOR que voos ayez vu ll I Polen binnenvallen, heeft hij weinig moeite om Katie er van te overtuigen dat haar man een zeer gevaarlijk iemand is. Terwijl Pat een bericht zendt naar Ame rika dat Polen verraden is, vallen de 'eerste bommen op Warschau. De Baron is gearresteerd voor de aanvallende Duit sers ter plaatse arriveren, en Katie en Pat ontmoeten elkaar terwijl zij trachten het land te verlaten. Katie op>enbaart haar ware aard aan Pat. als zij haar paspoort ruilt met een hotelmeisje, dat niet met haar beide kin deren weg kan. omdat zij jodin is. Met de hulp van zijn chef. Cumberland, en een van haar juwelen als bewijsstuk, wordt Katie opgegeven als overleden, maar zij wordt gearresteerd als men op het geruilde paspoort de naam Anne Beckenstein vermeld vindt. Pat tracht de situatie te redden door voor te geven dat hij haar de piraat en poëet Zij wordt smoorlijk op hem verliefd en besluit als scheepsjon gen verkleed met hem op tocht te gaan. Door de bewoners van het dorp ver wittigd. komen haar man en Lord Rockingham naar het kasteel, ten einde de zeerover op te jagen. William verzwijgt het avontuur van Lady Dona. 's Avonds is er feest op het kasteel. Aubrey daagt op met zijn mannen en over rompelt de bewoners van Navron. die eerst in het nauw gedreven worden, doch die weldra de bovenhand behalen en de zee rover gevangen nemen. William en Lady Dona bevrijden hem en hij vraagt haar hem te volgen, doch zij weigert, daar zij begrijpt dat het haar plicht is bij haar kinderen te blijven. Alle Handels- en Familiednikwerk wordt met zorg uitgevoerd ter 34, Boterstraat IEPER Meenensteenweg, 19, IEPER biedt U tegen de LAAGSTE PRIJZEN, grote keus van Kinderbedden, stoelen, wippers, kinderwagens en poussetten naar het laatste model, (plooi- en bakwagen te zamen). INGANG VRIJ. - KOSTELOZE THUISBESTELLING KOMT ZIEN. OORDEELT ZELF (379) Een mooie stem heeft ten huidigen dage overwegend belang, o niet enkel voor haar die over de aether tot de menigte spreekt, maar ook voor de eenvoudige telefoniste die op het kantoor, achter haar standaard, de verbindingen tussen de cor respondenten tot stand brengt. Wij zou den haast zeggen dat de stem evenveel belang heeft als de uiterlijke verschij ning Men kent het oordeel van de man over de vrouw «O ja. knap is zij. maar als zij haar mond opent, houdt alle illusie op Maar de opmerking geldt ook voor mannen. Het komt dus niet enkel op de knappe verschijning en de klederen aan. Daarbij passen ook goede manieren en een aangenaam orgaan Let dus op uw woorden evenzeer als op uw daden, maar let vooral ook op uw stem... In verband met de stem en de manier van spreken passen nog volgende over wegingen zowel de man als de vrouw heeft zich al minstens één keer in het leven aangetrokken gevoeld tot een per soon. wiens zilveren orgaan op kalme manier aangenaam vertelde Vooral de dame moet het kalm doen en in halve toon. Voor de man klinkt deze toon als een zedelijke belofte en tevens als een bewijs van zelfzekerheid Mensen die zichzelf in de samenleving hebben opgewerkt, behoren soms tot de betere, maar ook soms tot de allerslecht ste exemplaren. Een self-made-man trachtte een ontwikkeld man. gewezen schoolkameraad, te bewijzen dat ontwik keling onzin is. «Ik heb nooit enige ontwikkeling gehad Toen ik negen jaar was, moest ik al zelf mijn kost verdienen. Ik heb mij-zelf opgewerkt en zie hoe ver ik het heb weten te brengen»... De gewezen schoolkameraad dacht even na en zegde dan Nu ja. ik vind die uitleg toch nog beter dan dat gij er uw vrouw de schuld zoudt van geven Men weet dat geen der Engelse politie ke partijen kan vergeleken worden bij de groepen alhier te lande. Het verschil komt vooral tot uiting bij de arbeiderspartij. Zegde Herbert Morrison niet: «Wij. Engelse arbeidersleiders, vor men geen revolutiorfnaire partij. Waar om niet?... Wel. wij weten, op grond van de geschiedenis hier en elders, dat men na een revolutie altijd weer beginnen moet. datgene op te bouwen, wat omver werd gesmeten. Het is verlies van tijd. Wij nemen een gewone marsrichting aan stellen bereikbare doeleinden en koeste ren de hoop, dat wij ze niet enkel zullen bereiken, maar dat wij ze ook zullen voor bijstreven. Mogen vele leiders van vastelandse pa tijen deze politieke gemeenplaats overwe! gen. Zij is weliswaar zeer oud. maar toer, blijft zij altijd nog nieuw. SCRUTATOR De lonen die als basis dienen voor ét berekening van de werklozensteun wor den bij besluit van de Regent op 10 Mei als volgt verhoogd a) 108 fr. voor een volwassen hulp. arbeider b) 82 fr. voor een volwassen vrouw c) 82 fr. voor arbeiders van 18 tot 20 jaar d) 52 fr. voor arbeiders beneden 18 j e) 40 fr. voor arbeidsters beneden 18 De werklozensteun zal voortaan voo: categorie A 54 fr. bedragen (vroeger 48 fr.). voor cat. B 41 fr., voor cat. C 41 fr voor cat. D 32 fr. en voor de categorie E 20 fr. De werklozensteun mag, rekening ge houden met de kindertoeslagen, volgende bedragen niet overschrijden a) Wanneer het gaat om een arbeide, van minder dan 21 jaar of om een gehuw de minderjarige 1) 90 fr. per dag voor een geoefende of geschoolde arbeider 2) 72 fr. per dag voor een ongeschool de hulparbeider 3) 54 fr. per dag voor een arbeidstór b) Wanneer het gaat om een arbeider van 18 tot 20 jaar: 54 fr. per dag voor een arbeider; 42 fr. per dag voor een arbeidster c) Wanneer het gaat om een arbeider van minder dan 18 jaar 34 fr. per dag voor een arbeider; 28 fr. per dag voor een arbeidster met dien verstande dat voormelde cijfer? moeten verhoogd worden met een bedra; gelijk aan twee derden, tot de hogere frank afgerond, van de krachtens de we; van 4 Augustus 1930 aan de belangheb bende arbeider verleende kindertoeslager. .«■swwiarmri»—HOtti'wt IN BINNEN- EN BUITENLAND met gecapitonneerde verhuiswagens. VVahisstraat 184 MEENEN - Tel. K« Verzorgd werk (179) Prijzen buiten concurrentie ONS FEUILLETON 22 door Jos. JANSSEN Dat is 'n toppunt. Manten is om Ce barsten. Maar, kerdjie, vloekt ie, ik heb het zo hard geschreeuwd, dat ik er bijkans weer 't asthma van ge kregen heb. Flegmatisch haalt de vent de schouders op Niks gehoord. 'n Volgende keer ga 'k de do ven dan maar nevens m'n tafel in stalleren. zucht Man ten. Kom, haast u nu, want 't is bijkans gedaan voor vandage. Nog een of twee en 't is opge schept. Beteuterd kijken de zieken elkaar aan. Nog een of twee En ik roept er een. «En ik roept 'n ander. 'n Opgeblazen ventje roept wanho pig «En ik ben van zo verre ge komen 'n Wasbleke vrouw schettert op haar beurt. En ik zit hier al van ten uch tend. Van alle kanten stijgen jammer klachten op. Maar Manten schijnt dat spelletje gewoon te zijn. Daar en is niks aan te doene. mensenroept ie. Doktoor Steven en kan hier toch niet dag en nacht zittenie moet toch ook zijn ruste hebben. Wilt ge hem zelve ziek maken Wat zou er toens van u ge worden, hé «Jamaar. jamaar, kermt het boertje, ik kom van zo verre. - «Waarom en hebt ge niet ge schreven en 'n dag besproken Gister heb ik voor de eerste keer van doktoor Steven horen spre ken. Venijnig kijkt Manten het boertje aan Wat Gister voor de eerste keer van doktoor Steven horen spre ken Maar man, woont ge ievers in 't Kafferland of in de Kongo Wie ter wereld kent doktoor Steven niet, de bloeme van ons land, de trots van ons volk »- 'n Stuk heer met 'n zwarte frak aan en 'n bolhoedje op is rechtge staan om Manten's woorden te be amen Dat mag gezeid worden, menere Boone. Newaar, menere roept Manten. En zich weer tot het dik boertje wendend gaat ie verderGis teren zaten er daar op die eigenste stoeltwee Italjaanders, een Amen kaan uit Amerika, en drie... drie.. Laplanders. Eergisteren zat m'n kot halfvol ?ransmans. Hollanders, Chi nezen. Japanezen en... 'k wete zelve niet welk volk nog allemale. En toens hebt gij gisteren voor de eerste keer van doktoor Steven ho ren spreken Verbolgen schettert Manten's stem nu. Van waar komt ge Uit Zoe tenaie of Bommerskonten Hebt ge al van Brussel horen spre ken Weet ge al. dat er automobiels en vliegmachienen bestaan Hewel. die dat kent, kent ook dok foor Steven. Verpletst zit het arme boertje weer neer. Dat is waarroepen de zieken rondom hem. Doktoor Steven Wie en zou er hém niet kennen «Ge moet gij daarom niet kwaad zijn, menere. zucht de arme vent ten slotte. Ge moet weten, ik wone diepe in de Polders en wel 'n uur van 't dorp. Wat wilt ge, hé, in die kondities 'n Beetje milder antwoordt Manten nu Zeg dat toens, hé De men sen zouden algauw gaan twijfélen aan de reputatie van doktoor Ste ven. Het lijkt wel 'n storm van veront waardiging. die 'losbarst onder de zieken. W'en doenW*en doen roept men uit drie hoeken te gelijk «We weten wel betere tiert 'n lange schorre vent. Doktoor Steven Alzo en zijn er geen twee in 't landbrult 'n struise kasseiwerker. Geen twee in de wereld tiert 'n ander vent hem na. Hoort ge dat vraagt Manten triomfantelijk aan het ver slagen boertje. De meneer met de zwarte frak en het bolhoedje staat opnieuw recht, doet teken en in de algemene stilte valt zijn besluitDoktoor Steven dat is de beroemdste doktoor. die er ooit bestaan heeft. Mag ik mijn geval hier 'n keer uit eendoen Nee, nee, neevalt Manten hem in de rede. Hier geen reklame maken. Ge zijt hier bij geen kwak- zalvertje, menerebij geen simpel doktoortje. Doktoor Steven heeft zijn ver maardheid te danken aan de gene zingen. die ie doet. Reklame kan ie missen. Da's goed voor de volksbe driegers. voor de charlatans. Kalm antwoordt nu de meneer met de zwarte frak en het bolhoedje Ik wil hier geen reklame maken voor doktoor Steven, 'k Wete goed genoeg, dat ie dat niet nodig heeft, dat zijn daden voor hem spreken. Maar ge gaat me toch niet verbiên van m'n eigen geval hier 'n keer uiteen te doen. Dat en is toch geen reklame. ne waar Hoewel de meneer met de zwarte frak en het bolhoedje er nu precies geen advokaat uitziet, toch hangen de zieken hem aan de lippen en sme ken Manten om hem te laten uit spreken. Allei, 't is goed. bromt Man ten. Maar trek het kort, hé? Ik heb al zo dikwijls uw vertelling- ske... Manten schrikt even op van z'n eigen woorden, valt dan vlug in «Ja, ja, 't is goed, doe maar. Na 'n paar malen gekucht te heb ben en zich zo 'n beetje in positie te hebben gezet, begint nu de me neer tot de zieken te spreken. Mensen 'k Wilde dat ge me 'n half jaar geleden gezien hadt. Al zo geluwe als de dooier van 'n ei. Ik had de geelziekte, mensen, die schrik kelijke ziekte, die de mensen naar "t graf sleept, zekerder dan de kan ker. de pest en... de hongersnood. V at die pest en die hongersnood daar kwamen doen. dat schenen het merendeel van de toehoorders niet best te begrijpen. Maar wat gaf het tenslotte. Vol geestdrift ging de man nu ver der. Van alles had ik geprobeerd. Luizen met m'n boterham geëten mensenhaar en ganzendrek gemen geld met wijn gedronken tot poeder gebrande pieren met water en ho ning gesliktvoetbaden gepakt van vers gekookte melk met verse koei- drek en zo voort. Niks en heeft er geholpen Toens ben ik bij de vermaardsif doktoors van de wereld geweest, bij grote geleerden uit Brussel, uit Pa rijs, uit Londen en... en... Chicago. Geen een kon mij genezen. Bij al de wonderdoktoors van de wereld ben ik geweestbi j 't ouc wijveke van Zevekote, bij 't Patertje van Oorelgem, bij de wonderdoktoor van Breda in Holland, bij... bij Holleway. bij... bij... Sequah,... bi), bij... Tiessens en bij nog wel tier ander doktoors. «En bij Dokus Geeraert voegt Manten aan de lange lijst to*- Als op 'n fout betrapte schooljon gen stamelt de meneer En bij D°" kus Geeraert, ja. 'k Vergat dat nog Met gespannen aandacht staan zieken te luisteren. Hun ogen z-ïn één verbazing en één bewondering- Nergens heb ik solaas 3evon" den. vervolgt de meneer me- zwarte frak en het bolhoedje. I8»1* dag wierd ik -'n beetje magerder en 'n beetje geluwer. Ik had nog maar m'n ogen toe te doen en 'k was de bane af. Iedereen zeivandage of morg?- ligt Hannes dood in z'n bed. Twintig gapende monden sta slikkens gereed open. Maar, vervolgt de man n1^ z'n stemme verheffende, *°eD^ StH .•eet hoorde ik spreken van doktoor ven. En hoe dat het kwam en w ik niet, maar 'k zei in m'n Hij gaat me redden. 't van God ingegeven, mensen. 'k Pakte de trein en ik kwam gelrecht naar hier. 'n Gehele meest ik wachten, eer dat ik bij gerocht. Maar 'k ben gebleven. (Verv Veranlwaordelijke L. DUMORTI ER 34 B«eers1?rs*t

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 8