Hebben wij Nationaal gevoel Het Herstel der Vaart leper - Komen WERELDGEBEUREN ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD 1e JAARCANG Nr 25 PRIjS 2 Fr. ZATERDAG 29 MEI 1948 VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS De definitie. Oorzaken. Een schaduwzijde. Toch veel lichtpunten BEDANKING WATER SPAREN De Zeepdistributie voor Juni Belgische kofenproductie bereikt op 14 Mei 93.400 ton HET YPERSCH NIEUWS BESTUUR EN REDACTIE: 34, BOTEKSTRAAT, YPER Tel 5^. Posteheckrek.461.13 (L. DUMOKTIER) ABONNEMENTSPRIJS EEN JAAR 100 FR. We lazen onlangs het volgende «Wij zijn bang dat de naastenliefde te ver zou reiken, en daarom maken we scheidsmurende nationalitei ten Het viel ons toen op dat deze korte zinsnede misschien veel waar heid kon bevatten, maar dat ze dan ten minste dit onderwerp eenzijdig bekeken had. Want als wij het zo moeten ver staan, dan heeft gans het principe van de nationaliteiten slechts een ne gatieve zijde en dan zou ons natio naal gevoel veel meer een koude en kille muur zijn, dan wel hetgeen we werkelijk voelen voor ons land. Inderdaad, het nationaal gevoel spruit niet voort uit een loutere op pervlakkige berekening, maar is veel eer een onbestemd gevoel, dat in sommige omstandigheden impulsief te voorschijn welt, en ons met een zekere fierheid vervult voor ons land, voor onze streek, voor ons volk. Op zulke ogenblikken wordt er een gees telijke band gesmeed, worden wij tot edeler gevoelens aangezet en voelen wij ons in staat daden te verrichten, die we in gewone omstandigheden niet zouden kunnen stellen, omdat ze nu gedreven worden door de be geestering. Het is. een warmte die ons behaaglijk stemt en die ons het leven rooskleuriger doet schijnen. We zouden zelfs ons nationaal ge voel kunnen vergelijken met een grote bril, die alle mooie beelden oneindig vergroot, zodat de minder goede erdoor vervagen. Wat nu wel de oorzaken zijn van dit nationaal gevoel Eerst en vooral de liefde voor de eigen streek, voor de plaats waar men het levenslicht zag, waarvan men om zo te zeggen een onderdeel uitmaakt. De omgeving waarin we opgroeiden is ons lief ge worden tal van herinneringen zijn er aan verbonden, zo droevige als aangenamezij maken de geschie denis van ons leven uit. Ten tweede de herinnering aan roemrijke daden, door onze voorva deren gesteld en die ons nu nog met rechtmatige trots vervullen. Fierheid over de eer van het land, door tal-, rijke geslachten van rechtschapen en eerlijke mensen gesmeed, fierheid over de natuurlijke rijkdommen van de streek, over de naarstigheid en de werkkracht van zijn volk. Wellicht was dit de aanleiding om de gewraakte gedachte neer te pen nen, want het is soms de schaduw zijde van ons nationaal gevoel, dat we egoïsten worden, dat we willen houden wat we hebben. We zijn fier op onze nationale rijkdom, meer nog, we pronken er mee, vooral als er vreemdelingen zijn, die zich maar geen denkbeeld kunnen vormen van de opgehoopte weelde. V ooral bij ons, mensen van de grensstreek, komt dat fel tot uiting. Alhoewel we slechts door onbedui dende afstanden van onze naburen gescheiden zijn, en we bijna zouden mogen gewagen van een overgang, hebben we in die zelfde streek een kioof geslagen, slechts een ingebeel- Jijn, maar hoger dan de hoogste muur de grens En terwijl we hier vergeten zijn wat honger is, wordt er een weinig verder gewikt en gewogen om de hongerige magen te kunnen vullen. Het hemdeke is nader dan het rokske Het komt misschien wel e^ns bij ons op dat mensen honger üjden. maar dan zoeken wij eerder naar de oorzaak, dan naar het mid del om daaraan terstond te verhel pen. dat nu een schaduwzijde, de Keerkant is dan toch ook wel mooi. Want het nationaal gevoel adelt een volk en dwingt bewondering af. Het was dit gevoel dat aanleiding gaf tot een prachtige weerstand van ons volk tegen een oppermachtige bezetter. Sommigen faalden op dat punt, maar dan zouden we eerder moeten gewagen van uitzonderingen die de regel bevestigden, want een eendrachtig nationaal gevoel gaf ons volk de kracht te hopen en te strij den, voor de verlossing en de her opstanding van het duurbaar land. Het was een gevoel zonder bereke ning, want velen gaven hun leven voor de goede zaak en alleen met de gedachte bezield, dat door hun offer de anderen hadden mogen leven. Zij waren een deel van hetzelfde volk, en voor dat volk gaven ze hun hoog ste goed. Zij waren de zuivere en ideale belichaming van het nationaal gevoel, dat bij hen nog groter was dan de liefde voor het leven. En wij, die misschien over ons land zitten te knorren, die telkens de kleine onaangenaamheden van het leven zitten op te halen en aan te dikken, wij ook hebben nationaal gevoel. Het volstaat dat wij even in het buitenland verblijven, om er ons degelijk van bewust te worden. Het zal iedereen wel eens voorgevallen zijn dat hij zich ver van huis, tussen wildvreemde mensen voort bewoog. Dan liep hij er zo ongeveer rond als een verloren schaap, dat vruchteloos naar zijn vertrouwde kudde zoekt. En dan was het vol doende dat één van die wildvreemde mensen ook toevallig eens in zijn streek was geweest, om er aan vast te klampen als aan een laatste red plank en seffens de grootste sym pathie te gaan voelen voor deze en keling, die ook de streek kende. Ge zult misschien uw ganse leven op het een of het ander geketterd en afgegeven hebben, maar zodra één vreemdeling zich daarbij zou willen aansluiten, dan zal de nationale fier heid u wakker schudden en ge zult als de vurigste verdediger van de eertijds misprezen zaak uw zegsman overtuigen dat hij er niets van kent, maar dat gij het wel beter weet en ge zult hem a b verklaren waar om en desnoods er voor vechten. Dit komt ook tot uiting bij inter- nationale-sportmanife^taties. Wanneer een onzer landgenoten er een pres tatie van belang levert, dan heeft men een gevoel alsof men er zelf iéts aan had en men zal zijn buurman een vriendelijke tik op de schou der geven van puur contentement, omdat ze het hen weer eens gege ven hebben Dan zijn we fier om dat ze ook buiten onze grenzen onze naam eer hebben aangedaan en dan delen wij in de roem die hen daar door te beurt is gevallen. Daarmede, hopen we, is het genoeg bewezen dat de nationaliteiten geen uitdrukking zijn van ons egoïsme, maar eerder een vereniging van men sen, die met eenzelfde liefde voor hun land en zijn inwoners bezield zijn. En die liefde dwingt er ons toe voor dit land het hoogste goed te wensen en dan ook al onze krachten aan te wenden om dat doel te be reiken. Na de viering- van METJE HERREMAN. Het comité voor de viering van de Honderdjarige, dankt langs deze weg. al de maatschappijen en wijk- comité's die met wagen of groep, bloemengarve of geschenk, htm mil de sympathie hebben betoond, en tevens al de mensen, en inzonder heid de bewoners van de Kruis straat en Handelswijk, die htm hui zen hebben bevlagd en gepint langs de triomfantelijke doortocht naar het stadhuis OPROEP TOT DE BEVOLKING Spijts het herhaald aandrin gen van het schepencollege en de heersende politiereglemen- ten, moet er toch nog iedere dag bestatigd worden dat er water VERKWIST wordt. Ieder weldenkend burger zal het met ons eens zijn om deze houding te laken en het pleit geenszins voor de burgerzin van de mensen, die nog immer voort een overdreven gebruik van water maken. Want, het dient niet uit het oog verlorenwij bevinden ons voor een ZEER ERNSTIGE NOODTOESTAND, waarvan de gevolgen voor de toekomst niet te overzien zijn. De uitzonderlijke droogte van verleden jaar, een meer dan kalme Winter en de vastheid van het weder in het voorjaar hebben ervoor gezorgd dat onze vijvers practisch leeggelopen zijn. En iedere dag moet men met onrust vaststellen dat het peil nog verder zakt Daarom kan het niet geduld worden dat er water zou ge bruikt worden als in gewone omstandigheden, dat er emmers en emmers zouden gepompt worden om hovingen en tuinen te besproeien. Het gebrek aan water kan de ergste ziekten veroorzaken en daarom moet het watergebruik beperkt worden tot een mini mum en slechts om in dringen de behoeften te voorzien. Van nu af aan is het geen kwestie meer van goede wil, maar van SOLIDARITEIT OM HET ERGSTE TE VOORKO MEN Dat iedereen zijn plicht be- grijpe en van nu voort zijn beste krachten aanwende om zoveel mogelijk water te bespa ren, in het eigen belang en in het belang van gans de stad. ZEGELS 12, FR EN PR GELDIG GEMAAKT Met het oog op de rantsoenering van inlandse zeepproducten voor de maand Juni 1948 worden geldig gemaakt: 1) De zegels 12, datum van l-VI-48 ver meldend, gehecht aan het gewoon rant soeneringsblad. 2) De speciale zegels FR en PR. Een zegel 12 of een speciaal zegel FR geeft recht op een stuk toiletzeep van 80 gr. a 80 t. h. vetstoffen of op een rant soen huishoudzeep van 100 gr. a 61/64 t. h. vetstoffen. Een zegel PR geeft recht op 125 gr. poeder aan 40 t. h. vetstoffen. De zegels 13, de datum van l-VI-48 vermeldend, zijn waardeloos. De zegels 12 en 13, de datum van l-V-48 vermeldend, zijn waardeloos vanaf 8 Juni 1948 Deze zegels moeten uiterlijk op 24 Juni 1948 door de kleinhandelaars aan de grossiers of fabrikanten afgegeven worden. De grossiers en fabrikanten moeten ge zegde zegels uiterlijk op 30 Juni 1948 laten geworden aan het Ministerie van Economische Zaken en Middenstand, Al gemene Directie van Handel en Nijver heid. Dienst voor de Distributie. Louiza- laan. 177. te Brussel. In de eerste helft van Mei, is de kolen- productie aanhoudend gestegen en brak op 14 Mei haar eigen record sedert de bevrijding. 3 Mei: 83.300 ton. 4 Mei89.100 ton. 5 Mei91.600 ton. 7 Mei91.500 ton. 8 Mei91-400 ton. 10 Mei: 86.000 ton. 11 Mei: 91.100 ton. 12 Mei92.400 ton. 13 Mei: 92 600 ton. 14 Mei93.400 ton. In een vorig nummer hebben wij medegedeeld dat de heer Volksver tegenwoordiger Lahaye bij de parle mentscommissie van Openbare Wer ken, bij de bespreking van het bud get een amendement had ingediend, strekkende tot het verlenen van een krediet van 5.000.000 fr. voor studie en voorbereidende werken aan het Kanaal Ieper-Komen. Tengevolge van de ministeriële cri sis moest de bespreking en de stem ming over dit amendement worden verdaagd. Verleden week kwam dit amendement in bedoelde commissie ter bespreking. Volksvertegenwoordiger Lahaye mo tiveerde zijn amendement en wees op het economisch nut van het her stel dezer vaart. Niet alleen het be lang van leper en van de grens- arbeidersstreek zou door de water weg Ieper-Leie gediend wordenhij is van levensbelang voor gans de Westerhelft van Westvlaanderen. De vaart Ieper-Leie zou Nieuwpoort, monding van de IJzer, met het bin nenland en tevens met de nijverheids- streken van Noord-Frankrijk en een deel van ons Walenland verbinden volgens een veel kortere weg dan het thans het geval is. Daarenboven zou in de dode streek leper en omlig gende langs deze waterweg de in dustrie ontwikkelen en nieuwe neer zettingen zouden plaats vinden. Kort om wat in de streek Kortrijk-Roe- selare mogelijk werd, dank zij de beschikbare waterwegen, zou hier ook mogelijk worden en van het Ieperse een bloeiend centrum maken, eenvou dig te verwezenlijken door 15 Km. vaart die Noord-Frankrijk vanaf de Leie langs de kortst mogelijke af stand namelijk 54 Km. met de Noord zee zou verbinden. Het feit dat de vaart voor de oor log 1914-18 gegraven werd is het be wijs dat hij reden van bestaan had. Zijn herstel zou overigens al lang moeten geschied zijn op grond van oorlogsschade. Dit zijn een paar punten uit de ar gumentatie die ten grond ligt aan het amendement Lahaye. De heer J. Stubbe, die in zelfde Commissie zetelt, antwoordde dat alhoewel hij niet twijfelt aan het zeker economisch nut, en ook niet aan het feit dat de vaart industrie zou meebrengen voor onze streek, hij het amendement Lahaye niet zou stemmen, doch liever vertrouwen stelde in de belofte van Minister Be hogne die, naar zijn bewering, het ontwerp voor het herstel der vaart, wellicht ernstig zal laten onderzoe ken. Een socialistisch commissaris der Commissie vond het amendement Lahaye goedkeuring waard, maar liet opmerken dat indien het in de Com missie aanvaard werd, de verdere goedkeuring het stemmen van het gehele budget voor Openbare Wer ken zou vertragen, wat onduldbaar is. De secretaris Generaal van het Mi nisterie van Openbare Werken die de heer Minister verving, verklaarde namens deze dat het probleem der vaart leper - Leie nog dit jaar door de administratie definitief zou onder zocht worden. De heer Brunfaut, Voorzitter van de Commissie, vroeg alsdan aan de heer Lahaye of hij gezien de belofte van de Minister zijn amendement niet introk. De heer Lahaye antwoordde eerst en vooral kortbondig op de verschei dene opmerkingen vanwege de leden der Commissie en verklaarde ten slotte dat hij als volksvertegenwoor diger van het arrondissement leper als eerste plicht heeft het welzijn en de vooruitgang ervan te verze keren, dat hij overigens weet dat het herstel van de vaart Ieper-Ko men voor zijn op alle gebied ver waarloosde streek, van levensbelang is en dat hij zijn amendement voor niemand zou intrekken. Hij zegde dat het juist is omdat zijn streek reeds 20 jaar met ministeriële be loften voortdoet en langs hoe meer verachtert, dat hij thans in de com missie zijn verantwoordelijkheid moet opnemen. De Heer Brunfaut legde hierop het amendement van de heer Lahaye ter stemming en het werd verworpen door de C. V. P. en Socialistische stemmen verenigd tegen de ene stem van de heer Lahaye. Wat moeten wij uit deze bespre king besluiten? Dat het vraagstuk van het heft tel der vaart Ieper-Komen op de voor grond van de bemoeiingen van het Ministerie van Openbare Werken zal worden gebracht. Het is een eerste stap. Aan onze mandatarissen erover te waken dat de belofte van de heer Minister gehouden worde en hem er tijdig aan te herinneren. Woensdag 26 Mei 1948. DE ATMOSFEER OPNIEUW GELADEN. De onderhandelingen tussen Amerika en Rusland zijn er de jongste dagen niet op verbeterd. Alles schijnt er op te wij zen, dat de onderhandelingen tussen bei de wereldmachten opnieuw op een dood punt zijn geraakt, en dit ondanks de ver zekering van beide partijen tot een vre delievend eindresultaat te willen komen. Het blijkt eens te meer dat Rusland geen enkele toegeving wil doen, en dat de Ver enigde Staten beweren reeds te veel toe gevingen te hebben gedaan te Jalta en te Teheran. Thans beschuldigen de Verenigde Sta ten de regering van Moskou er van ver antwoordelijk te zijn voor de huidige stand van zaken en dringen zij er op aar. dat het initiatief voor de eerstvol gende poging om uit het slop te geraken, door Rusland zou worden genomen. Uit drukkelijk vestigt Amerika er de aan dacht op, dat de nieuwe stap van Rus land geen verzoek tot praten mag zijn, maar dat het er ditmaal op aankomt t daden te stellen, die bewijzen dat Rus land inderdaad vredesbedoelingen be tracht- Amerika wees er bovendien op, dat de verscheidene kwesties waarover Stalin en Molotov het hadden, reeds in handen zijn gegeven van de internationale organisaties, die meer bevoegd zijn om deze op doelmatige wijze te bespreken dan een Russisch-Amerikaanse confe rentie. Kcrtom de internationale atmosfeer bxijft even zwaar gelatlen als voor een paar ueken. toen een ontijdige verklaring var. Stalin de wereld deed geloven dat er eindelijk echte vredesonderhandelingen op til waren en dat de gespannen inter nationale atmosfeer definitief tot het ver leden behoorde. Achteraf blijkt nu dat de ontijdige Russische publicatie slechts dat éne doel nastreefdeWallace, de com munistische president-kandidaat in Ame rika zoveel stemmen mogelijk doen bij- winnen, bij de aanstaande November- verkiezingen in Amerika DE GEVAARLIJKE VUURGEVECHTEN IN PALESTINA. Ondanks de organisatie der Verenig de Volken schrijft De Gazet van Ant werpen ondanks de inspanningen van de wapenbestandscommissie, ondanks de herhaalde oproepen tot Arabieren en Jo den wordt op dit ogenblik over het lot van Palestina beslist zoals het 1000 jaar geleden zou gebeurd zijn. Het recht van de sterkste moet het halen, waar beide partijen met evenveel recht op het be loofde land aanspraak maken. Volgens de jongste gegevens zouden zich thans ongeveer 700.000 Joden in Palestina bevinden en ongeveer dubbel zoveel Ara bieren. De Joodse soldaten beschikken echter door hun moderne bewapening en training over een zekere superioriteit. De strijd om de stad Jeruzalem is ver scherpt. Toch mag niet gezegd dat alle kansen op een vrede ontbreken. Immers de benoeming van graaf Bernadotte tot bemiddelaar van de O. V. V., met de op dracht het terrein voor te bereiden voor een bestand tussen de vijanden, en het feit dat Abdoellah van Transjordanië con tact heeft genomen met Ben Gurion. de leider van de nieuwe Joodse staat, met (Zie vervolg blz. 2)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 1